Rapid over alle linies sterker en royaal winnaar P.S.V. maakte vermoeide indruk en werd op tempo verslagen Hangend aan de noodrem scoorde Sparta de winnende goal Van Roessel in lengte geklopt SVV-verdedigers Wink en Cor van Schijndel blonken uit in 0-0 draw tegen Willem II Limburgia nam leiding over van PSV, dat van Rapid verloor i KLAASSENS MISTE DE WINNENDE GOAL POPPY Sterke barricades HENKES dry gin Y. Y. V. met techniek-alleen niet sterker dan H.V.C.-clefensie N.E.C. schrok van twee Feijenoord- doelpunten in twee minuten DFC speelde even slap als Be Quick Eindhoven liep op VVV een punt in cocktail Stormvogels had pech Excelsior had zacht eitje aan Veendam MAANDAG 16 MEI 1955 PAGTNA 4 Mi Snoek scoorde Eindhoven's doelpunt tegen B.V.V. i - fesAÖ»*» Stormvogels omhoog! Sittardia zakte af Feijenoord klom weer Eindhoven liep in Feijenoord 18 Twee spelers naar ziekenhuis VOETBAL IN BELGIE l (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, Zondag. PSV moge dan al geen schaduw meer zijn van de ploeg, die de competitie zo voortreffelijk begon, Rapid heeft de voetbalmiddag voor de vele duizenden gered met een spel, dat in alle onderdelen ver boven dat van de in groen shirt gestoken Eindhovenaren uitstak. Gedurende nagenoeg de gehele wedstrijd leek het er op dat er veel meer rode shirts (van de Limburgers) op het veld waren dan groene, wel een bewijs, dat Rapid een duidelijke veldmeerderheid heeft gedemonstreerd. Daaren boven hebben de Limburgse aanvallers laten zien hoe men doelpunten moet maken en dat alles is de basis geworden van een aantrekkelijk kijkspel. Technisch was Rapid duidelijk sterker dan PSV. en ook in tempo veel te hoog voor PSV, dat een vermoeide indruk maakte, terwijl de omzettingen in het elftal zeker geen verbeteringen waren. Rechtsbuiten Dillen stond deze keer als aanvals leider opgesteld, maar hij bracht er tegen de uitstekende stopper Smeets niet veel van terecht. Rechsbuiten Buenen maakte de indruk veel te langzaam te zqn, totdat hH plotseling een snelle sprint liet zien en in vliegende vaart het enige Eindhovense doelpunt scoorde. Gebrek aan snelheid toonde vooral rechtsbinnen Brusselers, die met zijn buurman al een zeer zwakke vleugel vormde. Bij Rapid lag dit geheel anders eensdeels door het intelligente spel van midvoor Van Melis die bij zijn oud-staflgenoten een uitstekende indruk heeft achtergelaten, anderdeels door knappe staaltjes voetbal en bekeken samenspel van Bisschofs en Janssen, de binnenspelers van Rapid. De beide buitens Hanncman en Adang vielen op door het gemak, waarmede zij op snelle wijze in volle ren een voorzet gaven. al bleef het overwicht van Rapid te groot Rapid's eerste doelpunt was overigens meer geluk dan wijsheid, want hoewel Janssen de overigens uitstekende links back Rensen passeerde, was zijn hierop- volgend schot slechts een kalm rollertje, maar op onverklaarbare wijze was doel man Steiger tot buiten de verkeerde paal uitgelopen- Na deze eerste zes minuten van de strijd heeft doelman Cox wellicht de grondsiag gelegd van de overwinning want er volgde een hevig PSV-offensief, waarbij deze lenige keeper dermate zekei ingreep bij lastige schoten en kopballen van de PSV-ers, dat de overige Limbur gers er moed uit putten om nog energie ker de zaken aan te pakken. PSV bracht het niet verder dan drie hoekschoppen, maar toen was de beurt weer aan Rapid, dat door Hanneman uit een scrimmage voor het PSV-doel de voorsprong ver grootte, waarbij wel nooit uitgemaakt zal worden of het scherpe voorzetje van Adang al niet reeds voldoende was en de voet van Hanneman nog wel nodig had- Met deze kostbare 2—0 voorsprong ging de rust in en na de hervatting zou PSV de vrij straffe wind tegen krijgen. Toch leek dit element dan dat men nog Eindhovense doelpunten zou mogen verwachten. Een kwartier voor het einde mislukte Flierman's terugspelen op zijn doelman, rechtsbuiten Janssen kwam alleen voor Steiger te staan en zijn schot faalde niet. In de laatste minuten zou PSV de achterstand nog hebben ver kleind, ware het niet, dat Cox met een snelle duik aan alle PSV-illusies een einde maakte, toen hij op meesterlijke wijze een harde schuiver van Brusselers in de uiter ste hoek keerde. even een bondge noot, want het sa menspel tussen de PSV-ers verliep aanvankelijk vee] vlotter. Na 8 minu ten had dit dan ook een prachtige aan val tot resultaat. Linksbuiten Van Elderen zette de bal keurig voor vanuit het middenveld, Brusselers gaf een magnifieke pass juist tussen Smeets en Coerver door en Buenen liep een dertigtal meters in recordtijd om in vliegende ren de VAN MELIS, bal onhoudbaar voor Cox in het net blonk voor (en tegen) jagen, het mooi- oude stadgenoten uit. 6te doelpunt van de wedstrijd. Maar vijf minuten later eiste Rapid die eer voor zich op. Een onbeduidend hands- geval had de bal in het bezit gebracht van Adang, die zich zo voortreffelijk met Bis schofs verstond, dat de vrije trap via het hoofd van deze linksbinnen onhoudbaar langs Steiger vloog. Even volgde er enig paniekvoetbal in de Eindhovense achter hoede, hetgeen oorzaak werd van een bui- tenspeldoelpunt, maar PSV herstelde zich, P.S.V.'s verdediging in de knel: Van de Molengraft en Rensen bezorgd over Steiger, die moeite genoeg met de bal heeft. Op de achtergrond ivijst het score-bord. reeds 13 Rapid aan! voor iW.tiÜÜHó v6 a (Van onze sport-correspondent) GRONINGEN, Zondag. Be Quick en D.F.C. hebben de weinig talrijke toeschouwers (pl.m. 2000) een Toch wel uitermate slechte wedstrijd voorgezet, waarbij beide voorhoeden onmachtig bleken de opbouw van de middenlinie af te werken; en zo speelde de gehele wed strijd zich practisch op het middenveld af. waarbij vele persoonlijke duels voor- kwamen, die mede door de zwakke lei- j ding van scheidsrechter Kieviet tot een onprettige wedstrijd leidden. Tot 10 minuten voor de rust had noch Perdok noch Van den Berg ook maar enig gevaarlijk werk te verriohten gehad Na dit tijdstip was het een schitterende 1 trekbal van linksbuiten Versteeg, die een beter ]ot verdiende, maar juist naast ging. Even later was het Brandes, die 3 4 Dordtenaren keurig omspeelde, maar ook zijn hard schot ging juist naast. Ook na de rust begingen beide partijen de fout onnodig te combineren, zonder recht op doel af te gaan, waardoor het tempo zeer laag lag. Schaap en rechtsbin nen De Jager probeerden nog wat leven in de brouwerij te brengen, maar Kuipers en Dame stonden hun mannetje; en zo was ook D.F.C.dat toch technisch iets beter speelde, niet in staat het doel te vinden. En daar de Be Quick-voorhoede practisch slechts met drie man opereerde (Schokkenbroek en Oldenstamm faalden volkomen), eindigde deze saaie onbenul lige wedstrijd zoals hij begon, 00. (Van onze speciale verslaggever) SPANGEN, Zondag. Kraak, niet meer de zekere en solide Oranjcdoelman van een paar jaar geleden, voelde 13 minuten voor het einde de hattrick-goal van Sparta-middenvoor Daniels nog langs zijn vingertoppen suizen, kreeg er echter geen voldoende druk meer tegenaan en verliet als de verslagen keeper het veld. Onder aanvoering van hun rechtshalf Van de Bogert, die wel een goede maar overigens géén uitblindende partij speelde, was Elinkwjjk toen juist aan een bijzonder stevig slot-offensief begonnen waarin plotseling ook Vonk en Van Beek hun schot vonden. Dat offensief beloofde een Utrechtse overwinning. Maar temidden van alle paniek voor eigen doel scoorde Sparta en toen waren het de Rotterdammers, die met de zege gingen schuiven. Een heel zonderling doelpunt, in die 32e minuut. De Rotterdamse linksbinnen Van der Waal, teruggedrongen in eigen verdediging, stond daar in duel met Westers zo vreemd te schutteren dat hij dat duel scheen te gaan verliezen. Met al zijn gewicht aan de noodrem knalde hij de bal toen maar van zich weg, pa rallel met de linker zijlijn. En als was het een meesterstukje van regie, zo spurtte rechtsbinnen Benningshof daar plotseling in de vrije ruimte. Benningshof dreef de bal ver op, trok de Elinkwtjk-defensie uit haar voegen, lanceerde precies op tijd een voorzet naar middenvoor Daniels, die volkomen ongedekt stond en via Kraaks vingertoppen inschoot: 32. In het resterende kwartier joegen Van de Bogert en Sluyk, na van de schrik te zijn bekomen, nog vele malen hun voorhoede de bran ding voor het Sparta-doel binnen, maar de Rotterdammers hielden dank zij kramp achtig verdedigen temidden van paniek toch de overwinning in handen. Elinkwijk, dat tegenwoordig alweer voor de helft uit „autochtone" Elinkwij- kers bestaat en ook in zijn blauwe shirts veel van zijn oude karakter heeft teruggekre gen, zag er in de aanvang als de beste ploeg uit. Maar bij al het aardige combine ren bleek, dat in de voorhoede al leen rechtsbinnen Van Rheenen zijn schot méé in zijn koffertje had ge- oakt. Van Rheenen was het ook, die ia 9 minuten een slechte uittrap van Sparta-keeper Van Dijk oppikte, snel over de rechter vleugel oprukte en toen met een hard diagonaal boog schot de Rotter damse doelman verraste. KRAAK niet meer zo vast De overige schade die Van Reenen en zijn vleugelmaat Westers trachtten aan te richten, werd echter door Van Dijk en Terlouw ongedaan gemaakt. Bij de Spartaanse tegenacties bleek, dat de Elinkwijk-backs nogal snel en onberaden di'ngen deden en daaruit ontstonden kansen. Voorlopig vonden Van der Waal en Benningshof een veel stompende Kraak op hun weg, maar in de 27e mi nuut maakte Sparta dan gelijk. De arbi trage van de heer Beltman (uit Deven ter), zeer miserabel en beneden alle minima van voetbalkennis had toen de Spartanen al een paar kansen ontnomen. Een nieuwe blunder (middenvoor Daniels was doorgebroken en stond in vrije schietpositie vlak voor het doel, toen de heer Beltman de bal tóch weer tien meters terug liet leggen voor een vrije trap (alsof hij nog nooit van de voordeel- regel had vernomen), leidde tot een cor ner, door Van der Waal goed genomen en waaruit Daniels een lage schuiver van Den Boer ineens met een verrassend hakje doortikte: 11. Sparta kreeg nóg I een stel corners te nemen, profiteerde j daar echter niet van, Rechtbuiten Boot, stelde zich een paar maal als een nare en onbeleefde jongen aan, maar de Elinkwijkers hielden het hoofd koel en de strijd bleef bij alle vinnigheid toch correct. Ook in de tweede helft hielden de rood- witten en blauwhemden elkaar in even wicht, al had Kraak eenmaal de assisten tie nodig (en er een ferme schouderklop voor over) van stopper Van Djjk, die een verrassende kogel van Benningshof uit het doel kopte. In de 27e en 28e minuut volgden twee doelpunten elkaar onmid dellijk op. Eerst was het de Sparta-mid denvoor Daniels, die na een bombarde ment van Van der Waal en (de falende) Den Boer de terugspringende bal be heerst in het Elinkwjjk-doel tikte, daarna werd de Rotterdamse doelman Van Dijk verrast door een vleugelschot van de Utrechtse linksbuiten Van Beek, dat over zijn handen heen in het net stuitte. Die snelle gelijkmaker inspireerde Elinkwijk tot een pittig slot-offensief, waarin toen plotseling naast y. Rheenen ook Vonk en Van Beek hun schot von den. En het zag er voor Sparta donker uit. Van Dijk kon nog met meer geluk dan wijsheid 'n kogel van De Jongh met de voet afweren en had alle souplesse van een pantersprong nodig om een nog hardere kogel van Vonk na een mis lukte uittrap van Terlouw uit zijn doel te houden. Elinkwijk scheen op winst te staan. Maar toen kwam dat zonderlinge Sparta doelpunt, toen een noodrem-trap van Van der Waal leidde tot Daniels' hattrick! In de laatste minuten raakten Sonneveld en Wenneker (die in plaats van Van den Oever speelde) nog vaak in de verdruk king, maar bij alle krampachtigheid in zijn verdediging hield Sparta de voor' sprong toch vast. En eigenlijk school in het schot van Boot tegen de lat nog méér gevaar dan in alle opgetelde slot- stormlopen van de Elinkwijkers. die zich overigens goede verliezers toonden. EINDHOVEN, Zaterdagavond. Het treffen tussen eindhoven en BW heeft altjjd een bijzonder spannende sfeer en daaraan is Zaterdagnamiddag ook weer geen gebrek geweest. Dat vele toeschou wers bovendien een alleraardigste wed strijd hebben gezien, is vooral te danken aan de intelligent opgebouwde aanvallen, soms zelfs zeer aantrekkelijke combina ties, die echter door schotloosheid aan beide zijden in schoonheid stierven. Aan weerszijden waren de verdedigingen su perieur over de aanvalslinies, met de stoppers F. van Tuyl aan Eindhovense zijde en de BVV-er Krjjgh als uitblinkers. Toch verwaarloosde Eindhoven zijn dek king nogal eens en dat leverde een enkele maal gevaar op, het geen door de Bossche naren echter niet kon worden uitgebuit. De Eindhovense aanval lers waren over het algemeen iets gevaar lijker maar zij hadden het tegen de Bossch? verdedigers uitersl moeilijk. Vandaar dai lange tijd doelpunten uitbleven, zodat me nigeen zich reeds ver zoend had met een ge lijke en doelpuntloze uitslag. Maar elf minuten voor het einde kwam dan toch het voor Eindhoven zo kostbare doelpunt. Stopperspil F. van Tuyl mocht op het middenveld een vrije trap nemen Hij plaatste naar rechtsbinnen Van Ke- menade, die meteen doorccnterdc naar de zich keurig vrjjgelopen linksbinnen Snoek en diens schot was volkomen onhoudbaar. Door het meesterschap van de beide verdedigingen, waarin de keepers een be langrijke rol speelden bleef het bij dit enige doelpunt, al steeg de spanning tegen het einde nog tot verschillende hoogte punten. (Van onze sportcorrespondent) SCHIEDAM, Zondag. Ettelijke seconden vóór 't eindsignaal van de uitstekend leidende scheidsrechter De Boer, dacht men Jan van Schijndel in de wedstrijd SWWillem II toch nog te zien scoren. Alleen drong hij door 't linker verdedigingsbloc van de tricolores en achtereenvolgens grepen Van Beers en Mommers mis in een wanhopige tackle Op korte afstand van 't doel richtte de blonde Schiedammer op 'n onverdedigde doelhoek, maar de toesnellende Van Loon wist de bal met de borst nog juist uit doel te weren. Blank bleef dus de score in de goed-gespeelde wedstrijd, waarin beide ploegen alle aandacht aan de opbouw konden wijden, maar 't spel van beide voorhoeden, ook al door 't gedeeltelijk falen van Van Roessel en Geel, toch niet van die kracht was, dat het de beide goede verdedigingen grotelijks kon verontrusten en waarbij het ontbreken van doelpunten toch een' indruk gaf als 't gemis van zout in 'n overigens goede maaltijd. De gelijke stand op zich was overigens niet onbe vredigend, want vormde Willem II een zuiverder geheel, de grillige, meer indivi- f dualistische Schiedamse voorhoede schiep zich meer kansen en de brilliante doel- i man Feyt kreeg dan ook meer te verrichten dan Kouwen, die slechts eenmaal i een safe moest verrichten op 'n uiterst gevaarlijke kopbal van Van Roessel, diep in de tweede helft. Noemt men Van Roessel, dan denkt men ook aan Geel, de B-inter nationaal, spelers waarop veler aandacht gericht was. Men kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat beiden zich spaarden en voor Geel's gedachten waren kennelijk meer in Bazel dan bij het gebeuren op het Schiedamse veld. SNOEK, doorbrak de barricades 't Duurde wel even eer de voorhoede >an de Tilburgers tegen d-e wind in aan od kwamen. Eer^t moest Feyt alle aan lacht wijden aan* schoten van Van Pelt an Geel, waarbij het eerste naast vloog, maar 't tweede door de stijlvolle doelman safe gestopt werd. Maar toen schoot Wil lem II toch gevaarlijk weg en de razend snelle spurt van Becx kon slechts gestopt Jan van Roessél, de bombardeur van Willem II, islang. Maar Cor van Schijndel, de nieuiCe stopper van S.V.V., is nog lcuigc~. Hier tollen zij na een botsing beiden over het gras van het Schiedamse Sterrebos, ter wijl S.V.V.'s linkshalf Flip Kan zich met het let>r uit de voeten maakt en Willem IFs rechtsbinnen Sjel de Bruickere moet toezien. worden ten koste van 'n hoekschop terwijl 'n schot van De Jong uit een combinatie met De Bruycke- re naast vloog. In de 13e mi nuut was SVV heel dicht bij een doelpunt. Dt hard- en vaal goedwerkende Maltha loste uit een combinatie met Van Pelt 'n schot, waar Feyt geen kijk op had. maar dat op de paal belandde. Gevaarlijk waren veelal de korte Schiedamse com binaties en een maal bracht Van Beers in uiterste nood redding. Zeer fraa stompte Feyt i: de 20ste minuu: 'n schot van Vai Pelt uit 'n pass van Jan van Schijndel tot hoekschop. On heil dreigde ook. toen na 'n door braak weer van Becx, die op 'n hoekschop uitliep, de weggewerkte bal Van Pelt bereikte, die vrij op Feyt kon afstormen. Tén koste van 'n handsbal wist de ver uitgelopen keeper erger te voorkomen, waarna de bal uit de keihard, door Van Pelt geno men vrije schop via 't lichaam van Hommers, corner vloog. Ook de Willem II uitvallen, waaraan Van Roessel slechts met 't geven van enkele passes deelnam, liepen meest uit op hoekschoppen, die door de lange stopper Cor van i veelal werden weggekopt. In de 35ste minuut werd Geel, die tevoren soms vervelende prima-donna, neigingen had ger' -streerd plots actief. Snel schoof hij langs Smolders. Maar zijn fraai ge trokken voorzet vond niemand ter afwer king. Overigens hielden beide buitenspe lers Geel en Köneman het spel te peute rig en was Van Pelt met schieten onfor tuinlijk. Zonder dat Willem II een uitgesproken overwicht nam, waren de Tilburgers in de tweede helft met wind mee meer in de aanval. Maar 't schot ontbrak in de Tilburgse voorlijn, daar de nu meer op 'n kans loerende Van Roessel noch van Cor v. Schijndel noch van Wink daartoe gelegenheid kreeg. In de 15e minuut lan ceerde Poulus Geel, maar Maltha schoot uit de voorzet slap naast, 't Onderling begrip ontbrak nogal eens in de SVV- voorhoede en vooral Van Beers en de „experimentele back" Mommers profi teerden fel van ieder misverstand. Ook de SVV-defensie telde uitblinkers in Kan, Wink en Cor van Schijndel, waarbij de laatste eenmaal uitstekend het leer wist weg te koppen voor de dreigend op springende nationale midvoor. Twee vrije schoppen in de 20e minuut gaven beide partijen een kans, maar Van Roessel trapte slordig naast, terwijl Van Pelt een handsbal, wederom van Feyt, listig naar Geel plaatste, die echter huizenhoog over schoot. In de 32e minuut lanceerde toen Van Roessel (die in de nieuwe SVV- stopper Cor van Schijndel voorheen halfspeler eindelijk een nóg langere bewaker had gevonden en daartegen in vele luchtduels geen schijn van kans kreeg, terwijl ex-stopper Wink thans een prachtige partij als rechtsback vertolkte) zijn keiharde kopbal uit 'n pas van De Jong, maar Kouwen had de bal prachtig klemvast. Rushes van Geel brachten' de Willem Il-defensie in 't ongerede, maar eerst stopte Feyt. terwijl, toen deze ge passeerd was. Van Loon net nog ten koste van 'n hoekschop redding bracht, 'n kans voor Willem II in de 40ste minuut toen Wink tegen Brooymans 'n overtre ding beging ging in de muur van rood groenen verloren, terwijl ook SVV's laatste hoop, zoals beschreven, resultaat loos bleef. 2/s deel Dry Gin t/i deel Crime de Cacao eventueel wat room) EERSTE KLASSE A ExcelsiorVeendam 40 AmsterdamLONG A 43 EmmaHolland Sport13 Go AheadStormvogels12 M.V.V.Zwolse Boys 41 Roda SportLeeuwarden 22 D.O.S.—N.A.C1—2 EERSTE KLASSE B SpartaElinkwijk 32 D.W.S.—Fortuna '54 0—0 HeerenveenRigtersbleek 15 E.D.O.Brabantia 40 A.D.O.Heracles 00 SittardiaWageningen 12 S.V.V.—Willem II 0—0 EERSTE KLASSE C P.S.V.—Rapid J.C Enschedese BoysVitesse N.O.A.D.Haarlem N.E.C.Fejjenoord Limburgia—G.V.A.V E.B.O.H.Blauw Wit Hermes-Dvs—Alkmaar Alkmaar—Hermes-Dvs EERSTE KLASSE D H.V.C.—V.V.V De VolewijckersR.B.C Be Quick—D.F.C. V.S.V.—A.G.O.V.V De Graafschap—Xerxes Eindhoven—B.V.V EnschedeAjax 1—4 1—1 2—2 0—2 3—2 5—2 0—2 2—1 1—1 0—5 0—0 1—1 2—1 1—0 1—1 Afdeling C heeft een nieuwe leider. P.S.V., dat zijn voorsprong in de laatste weken reeds aanzienlijk had zien slinken, werd onttroond door de zware 14 nederlaag, die de Philips-mannen, reeds geruime tijd uit vorm, tegen Rapid J.C. leden. Maar de winnaars waren niet zélf de grote profiteurs van hun revanche (de Heerlenaren zongen inderdaad „vers twee"!). De grote profiteur was Limburgia, dat zelf in het duel om de tweede plaats tegen G.V.A.V. eveneens revanche nam (32). En van de tweede rukte Limburgia nu in één ruk naar de éérste plaats in afd. C op; Dit was dan de grootste gebeurtenis in het afgelopen voetbal-weekeinde, waar wij dan onmiddellijk aan toevoegen de 1—0 overwinning van Eindhoven op B.V.V., waardoor de Eindhovenaren in afd. D wéér een puntje inliepen op V.V.V., dat met 1—1 het slachtoffer van H.V.C.'s elfde gelijk spel werd. Emma was nü inderdaad kansloos tegen Holland Sport, dat zich royaal aan de kop van afd. A handhaafde, nog steeds gevolgd door N.A.C.dat zijn herstel voortzette met een fraaie revanche op D.O.S. (de afstand tot de hoofdklasse-groep werd voor de vertwijfeld vechtende Utrechtenaren nog groter). Een mutatie op de 9e plaats: Leeuwarden nam bij Roda Sport verrassenderwijs een halve revanche, maar dat was toch niet ge noeg om de 9e plaats te behouden. Want de Stormvogels boekten hun 5e z.ege in successie, volgens verwach ting ten koste van Go Ahead, zodat de IJmuidenaren nu de „rode streep" passeerden. Excelsior en M.V.V. be haalden op Veendam resp. Zwolse Boys de normale overwinningen, maar Amsterdam had opnieuw met Longa nog grote moeite. Al met al werd het gat tussen toekomstige hoofdklassers en degradanten hier weer groter. S.V.V. nam zijn revanche op Wil lem II, zij het slechts een halve: 00. Voor de eerste plaats In afd. B had dit geen consequenties, want ook Fortuna '54 kwam bij D.W.S. niet verder dan 00. zodat Willem II de leiding behield. Ook hier een mutatie rond de 9e plaats en Sittardia was het slacht offer, want de Limburgers lieten zich ook op eigen veld door Wageningen verrassen. De ploeg in de lift was Rigtersbleek. dat op het totaal van slag af zijnde Heerenveen met even grote cijfers revanche nam als waar mee destijds was verloren. Sparta hield Elinkwijk bij de laatste vijf zo goed als E.D.O. royaal van Brabantia won, maar A.D.O. gaf de halve buit EERSTE KLASSE A Holland Sport 19 33 N.A.C20 31 M.V.V20 24 Amsterdam20 23 Excelsior 20 21 Longa 19 19 Roda Sport19 19 Emma 17 18 Stormvogels18 16 Leeuwarden19 16 Zwolse Boys20 14 D.O.S19 13 Veendam 19 11 Go Ahead 19 10 aan Heracles mee en zakte zelf een plaatsje zonder dat de gasten er veel wijzer van werden. Na de machtsoverneming van P.S.V. door Limburgia trekt in afd. C de stijging van Feijenoord over de „rode streep" heen de aandacht. De Rotterdammers veroverden ditmaal bij N.E.C. de volle winst, passeerden daardoor Haarlem (dat door de draw tegen N.O.A.D. naar de 10e plaats zakte), passeerden ook Vitesse (dat na 5 overwinningen weer eens, bij de Enschede Boys een steekje liet vallen) en klommen dus ineens naar de 8e plaats. De crisis bij Blauw Wit werd door de zware nederlaag bij E.B.O.H. bestendigd, Alkmaar won twéémaal van hekkensluiter Hermes- Dvs. Waar In afd. D landskampioen Eindhoven door zjjn zege op B.V.V. weer een puntje op V.V.V. inliep, bleef de afstand tussen Ajax en Enschede en de koplopers gelijk nu Amsterdammers en Tukkers gelijk speelden (voor Enschede een halve revanche). Veel wijziging kwam er dus aan de kop niet. In de lagere regionen even min. Het dichtst bij de „streep" bleef dus aan de ..slechte" kant B.V.V., aan de „goede" kant De Volewijckers, die een zware revanche aan R.B.C. moes ten toestaan. Handhaafden R.B.C. en ook De Graafschap (ten koste van Xerxes) zich door een overwinning, D.F.C. nam bij Be Quick met een draw genoegen. Een gelijk spel was ook de uitslag van VSV—AGOVV in de staartgroep, maar beide ploe gen staan te v«r van de „streep" ver wijderd. 60—22 40—18 47—30 43—31 31—25 41—39 30—34 19—25 35—33 29—39 26—43 31—44 27—60 16—32 Limburgia P.S.V. Rapid J.C. G.V.A.V. Alkmaar E.B.O.H. N.O.A.D. EERSTE KLASSE C 18 19 18 18 20 19 20 Vitesse19 27 27 25 24 23 20 20 18 18 39—22 43—26 49—27 46—31 31—26 35—37 28—27 30—31 28—34 EERSTE KLASSE B Willem II Fortuna '54 E.D.O. Sparta A.D.O S.V.V. Heerenveen 17 19 20 20 18 19 19 Rigtersbleek 19 D.W.S. 18 28 23 22 21 20 19 18 18 17 54—24 35—16 33—32 48—37 33—25 38—40 48—47 36—44 23—25 Haarlem 18 17 Enschede Boys 19 14 Blauw Wit 18 12 N.E.C20 12 Hermes-Dvs 20 7 EERSTE KLASSE D V.V.V17 27 Eindhoven 17 Ajax19 Enschede20 D.F.C. De Graafschap R.B.C H.V.C. Volewijckers Sittardia 18 17 3638 Elinkwijk 18 15 3034 Heracles 18 14 3849 Wageningen 18 12 2033 Brabantia 19 11 20—48 19 19 20 19 20 B.V.V.''is' V.S.V....19 Be 18 A.G.O.V.V19 Xerxes jg 25 24 23 21 21 21 19 18 17 14 12 11 9 26—24 26—42 21—34 22—38 21—46 34—11 33—12 35—17 36—29 28—28 29—29 35—36 22—21 22—38 24—28 23—33 18—33 25—34 11—26 VAN ROBSSEL Cor van Schijndel bleek nóg een kop langer (Van onze sport-correspondent) NIJMEGEN, Zondag. Toen in de 27e minuut van de wedstrijd NEC-Feijenoord in het Goffertstadion te Nijmegen midvoor Meerman van de Rotterdamse club met een magnifieke kopbal de tweede goal voor zijn club produceerde was deze verre van aantrekkelijke wed strijd beslist. De match was zeer hoopvol begonnnen. Een fel aanvallend NEC in het eerste kwartier deed de Rotterdammers vermoeden dat er hard voor een overwin ning gestreden zou moeten worden. NEC hield het spel echter veel te kort en trachtte steeds door 't midden de Feijen oord-goal te vinden. Maar midvoor Wil- lemse van de Nijmegenaren had in Van der Hoek zijn meester gevonden. Deze rus tige trapvaste spil was geen partij voor hem. Tot wanhoop gebracht trachtte Wu- lemse verschillende malen door ongeoorloofd aanvallen Van der Hoek te passeren. Scheidsrechter Van Leeuwen moest hem dan ook met een ernstige berisping tot de orde roepen. (Van onze verslaggever) AMERSFOORT, Zondag, Allen, die HVC een goed hart toedroegen, sloten in de 28ste minuut van de tweede helft angstig de ogen. VVV's illusionist-rechtsbuiten Sjjbers was er zojuist in ge slaagd met een serie been-manipulaties de oude rot Malestein te foppen en legde op de centimeter nauwkeurig de bal voor de voeten van zijn internationale rechtsbinnen Klaasscns en die zou op een meter voor het doel zeker niet falen. Toen zij weer durfden k\jken uitten zij een langgerekte kreet van verbazing. Klaas- sens had gefaald. Zjjn schoen had een groot gat in de lucht geschopt en de bal was over die maaiende schoen heengehuppeld. Dit had dan het winnende doelpunt kunnen zjjn, dat de Venloërs dachten in de loop van de middag wel te zullen maken. Houtveen ijverig als altijd en linksbuiten Van de Horst waren wel de grootste on- ruststokeis. Altijd stonden zij klaar om hun slag te slaan. Dat ondervond rechtsback Gubbels in de 35ste minuut. Toen hij rustig stond te overdenken waarheen hij de door hem onderschepte bal zou plaatsen, ontfutselde ian„„ j orst he™ het leer. Hij bleek vlugger dan alle verdedigers en in zijn van 10 meter afstand geloste schuiver za- en voor doelman Swinkels ook geen lauweren 1-j. de tweede helft etaleerde VVV we derom zijn gehele technische arsenaal op de grasmat van Birkhoven, maar het Zui delijke vuur dat voor een knock-out had kunnen zorgen, ontbrak HVC moest wel iswaar terug maar de uitstapjes, die de voorhoede zich af en t°e kon veroorloven, bezorgden de verdigers uit Venlo angstige ogenblikken. In de 15de minuut had rechts binnen Vreekamp de gehele Venlose de fensie aan zijn shirt hangen en linksback Teuwen had helemaal niet verontwaardigd hoeven te zijn als de scheidsrechter zijn forse interpretatie van de schouderduw met een penalty inplaats van met een .indirecte" had gestraft. Het hierboven beschreven moment in de De vier corners die een onstuimig HVC direct na de aanvang afdwong had hen blijkbaar niet gealarmeerd. Met wijs beleid en zich in het veilige bezit wetend van de middelbare acte .Voetbalkunde'', trokken zij voorwaarts. Maar zowel de vlekkeloze manoeuvres, die midvoor Koopal met zijn linksbuiten Schenke op bouwde, als de driftige dribbels van rechtsbuiten Sijbers, maakten de Amers- foorters onschadelijk met hun inmiddels wel vermaarde wapen: geestdrift en fighting spirit. Hadden spil Van de Biezenbosch en doel man Brits elkaar in de 30ste minuut w®' beter begrepen midvoor Koopal zou zeHs niet in staat geweest zijn het en'®® punt voor zijn club te scoren. HVC had intussen maar wat gevrijbuiterd. Uit ieder steekje, dat de robuste verdedigers lieten vallen, puurden zij een kans. Midvoor Na een NEC-offensief nam Feijenoord geleidelijk het initiatief over. In de 25e minuut liet doelman Jansen van de thuis club een schuiver van Bosselaar schieten en Van der Heyde schoot beheerst in 0-1. Twee minuten later bekroonde Meerman een goede aanval met het reeds vermelde tweede doelpunt. Wat NEC ook verder probeerde voor rust werd er niet meer gescoord. Ook in de tweede helft was het spel matig. Beide verdedigingen waren op permachtig en de stand bleef ongewijzigd. Wel kwamen er nog enige kansen, maar door een getoiek aan beheersing werden deze om zeep gebracht. Tijdens de Eerste klassewedstrijd Go A fee adStormvogels kwam doelman De Graaf van Stormvogels zo ongelukkig in botsing met de middenvoor van de tegen partij Kerkdijk, dat hij een hersenschud ding opliep en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Dit gebeurde een kwar tier voor het einde van de ontmoeting- Even tevoren was de midden"ior van de IJmuidense club. Van der Mee. tegen doelman Tetlaar opgelopen. Van der Meer klaagde over pijn in het dijbeen. Hij werd ter observatie naar het ziekenhuis overge bracht. Beide ongelukken kwamen niet voort uit te ruw spel. 38ste minuut was voor de VVV-ers gedu rende deze gehele periode de enige reële scoringskans. Want al hun pogen was tot op dat moment niet verder gekomen dan de bikkelharde en tactische Amersfoortse verdediging. Een kwartier voor het einde begon VVV er eindelijk over te denken het harnas aan te trekken. Maar toen dachten de HVC-ers eensgezind yoor het doel, er niet meer aan hun elfde gelijke spel prijs te geven. VVV heeft te laat beseft, dat de ploeg van Birkhoven te veel élan en veerkracht bezit om uitsluitend met techniek over meesterd te worden. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Zondag Op Woudestein heeft Excelsior op een zwak spelend Veendam een gemakkelijke zege van 40 kunnen bevechten. Het was bepaald geen eerste klas voetbal, dat de veendammers lieten zien. Alleen spil Dek ker en rechtsachter Boosman deden af en toe aardige dingen. Bij Excelsior hebben Braams en Dörr zich onderscheiden en deed in de middenlinie v. d. Polder wel goed werk. De eerste aanval van de roodzwarten was aanstonds raak. Dörr, die de bal van Miedema kreeg toegespeeld, zette een felle spurt in om tenslotte Braams in de gele- genheid te stellen doelman Heit te passe ren. Excelsior bleef de toon aangeven. N., een hoekschop op het Veendamse doel kon Braams echter na 40 minuten Excelsiors voorsprong tot 20 vergroten. De Veen damse voorhoede was weinig doortastend en de enkele kansen, die zij kreeg, gingen door treuzelen verloren. In de tweede helft scheen het in den beginne dat, Veendam meer tegenstand zou gaan bieden, maar het vuurtje was spoedig gedoofd en zo bleef het een vrij eenzijdige strijd. Na 27 minuten was Den Hartog de maker van het derde doelpunt van Excelsior na een keurige soloren en 3 minuten daarna schoot Dörr na goed werk van Braams onhoudbaar in: 40. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Belgische F.erste divisie, luiden: Beerschot—Standard Luik 05, Tilieur—S C. Charleroi 1—1, Union St. Gilloise—R.A.C. Me- chelen 21, F.C. MechelenAnderlecht 53, WaterscheiAntwerp 31, Olympic—Luik 1—0, Berchem SportGantoise 12, Lierse S.K. R.A.C Brussel 91. In de ranglijst is door deze wedstrijden geen wijziging gekomen. Alle clubs hebben 29 wed, strijden gespeeld, waarna Anderlecht aan de top staat met 39 punten, gevolgd door Gantoise met 36 punten. Olympic en Racing Brussel, die met respectievelijk 17 en 20 punten de rij slui ten, zijn reeds zeker van degradatie. Hun plaat» sen in de Eerste divisie worden ingenomert door Daring Club Brussel en Beringen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4