.Plan voor de beeldende kunst" „Filosofen van het dagelijks brood" Concert] heeft grootse plannen in Drukinkt K.R.O. wil los van het traditionele „hoorspel" CONTACT De Wereld Welk stuk raadt u ons Mozart- en Bartokherdenkingen Nieuwe tournée door Amerika? Experiment, dat voortzetting; verdient ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA W „The Dam BustersLaatste woord op het gebied van oor logsfilms Doris Day en haar zoontje Terry Toonbeeld van een typisch Amerikaans publiek. Doris is dol op gebakjes en ballades Maar de jongelui willen rhythme en „blues" Terry als toeziende voogd Moord op Mozart „Het geluk valt je niet in de schootDoris Day en James Stewart in een Mitchcock thrillerGene Kelly over de ellende van het dansen „Dansers zijn net boksers" Invitation to the Dance" is klaar Millioen dollars boven de begroting Cecil B. De Mille regeert in de Paramount-studio's Katha rine Hepburn en Bob Hope samen in een film. Jack Hawkins tegenspeler van Rita Hayworth? NEDERLANDER TWEEDE OP ZANGCONCOURS TE VERVIERS DE PRIJS VAN DE OCIC VOOR „M ARTY" BOUWMEESTER-PENNING VOOR ACTEURS HANS TOBI NAAR ROTTERDAMS TONEEL Als zakelijk leider Een meeslepend boek over economen en economie SUGGESTIES IN BROCHURE-VORM "T,PEER GYNT" IN HET OPENLUCHTTHEATER VALKENBURG ORGELCONCERT TE MAASTRICHT B ijzondere manifestaties Van Beinum gaat jubileren Ha?is van Bergen WERELDNIEUWS Precies twaalf jaar na de grote lucht aanval van de Engelsen op de Roer-dam men, op Maandag 16 Mei 1955, heeft in Londen in tegenwoordigheid van prinses Margaret de enkele weken geleden door ons reeds aangekondigde gala-première plaats gehad van de film „The Dam Bus ters", die naar het boek van Paul Brick- hill over deze historische aanval door re gisseur Michael Anderson is gemaakt. De première werd, behalve door prinses Margaret, bijgewoond door vijftien over levenden van debemanningen, die de aan val onder bevel van „Wing Commander'' Gny Gibson uitvoerden. Van de veertien bommenwerpers, die op 16 Mei 1943 de Rijn overstaken, keerden er slechts acht op hun basis terug. Duizenden nieuwsgierigen hadden zich op de avond van de première in de omge ving van het Empire Theater op Leices- ter Square, een der mooiste bioscopen in het Londense West End, opgesteld en juichten de oorlogsveteranen geestdrif tig toe. maar toen de glimlachende prin ses verscheen, verdubbelde het applaus. De film zelf, welker inhoud we reeds beschreven, is door de Engelse critiek buitengewoon gunstig ontvangen. Alge meen luidt 't oordeel, dat „The Dam Bus ters" de beste oorlogsfilm is, tot dusver re vervaardigd. gementen in nachtclubs en een filmtest ontleende ze haar tegenwoordige naam aan de song "Night and Day". Marty Melcher en Doris besloten sa men te trouwen, toen ze voor een meu belmagazijn stonden. Officieel gevraagd heeft hij haar nooit. Het ging zo: „Dat meubel", aldus Marty, „zou goed in de salon staan". „Nee, in de eetkamer", antwoordde Do ris. En dus trouwden ze. „Marty zorgt goed voor me", zegt Do- ris dankbaar. „Hij kent de juiste manier om een meisje aan het werk te houden". „Doris heeft een bijzonder talent naast haar zangtalent", lacht Marty. „Het ta lent om naar goede raad te luisteren". Maar het meisje, dat naar goede raad luistert, heeft het laatste woord: „De voornaamste les, die iemand met een car' rière als de mijne leert, is dat het geluk niemand in de schoot valt, zoals ik al tijd heb gedacht. Je moet het zoeken en ik heb het gevonden". Doris Day zal met James Stewart de hoofdrollen spelen in de nieuwe filmversie die Alfred Hitchcock maakt van zijn voor oorlogse „thriller" „The Man who knew too much". Ook Brenda de Banzie. een lang genegeerde actrice uit Lacashire, die in films pas goed bekend werd als Mag gie in „Hobsons's Choice" (De Baas in huis) zal in de film een voorname rol spelen. Met de opnamen is men in Marok ko begonnen, daarna volgde een scène in de Londense Albert Hall en nu wordt de film verder in Hollywood afgemaakt. Brenda de Banzie treedt ook op in de film „A Kid for two farthings" van Sir Carol Reed, die op het Filmfestival van Cannes is vertoond. „De ellende met 't dansen is, dat als je er eindelijk alles van afweet, je te oud en te zwak bent om nog iets te presteren Dansers zijn net als wedstrijdboksers, al leen worden ze niet knock-out geslagen" aldus verzuchtte Gene Kelly, de Holly- woodse dans-ster. tijdens een bezoek, dat hij onlangs aan Engeland heeft gebracht. Na twee jaar hard werken is Kelly klaar gekomen met zijn dansfilm „Invi tation to the Dance", die door hem is geregisseerd, waarvoor hij de choreogra fie heeft ontworpen en waarin hijzelf de hoofdrol speelt. De kosten van deze film. waarmee hij in Londen is begonnen en die in Hollywood is afgemaakt, bedragen twee millioen dollars (ƒ3.570.000.een millioen dollars meer dan oorspronke lijk was geraamd. „Het is een geweldig experiment' aldus Kelly, „en het heeft veel langer geduurd, dan ik had gedacht. In de laatste Dansers zijn net als 1 scène heb ik een proef genomen met een nieuwe tekentechniek. Daarin dans ik als Sinbad de Zeeman met de gete kende figuur van een meisje en ik til ooit Margot Fonteyn heb gedaan!" haar heel wat hoger de lucht in dan ik Gene Kelly heeft een bezoek aan Lon den gebracht om er het ballet te bestu deren. Hij is nog steeds op zoek naar nieuwe methoden om het moderne drama in dansvorm uit te drukken. „Maar met dansen moet je altijd in de tegenwoordige tijd blijven", zegt hij „Een danser kan nooit tegen 'n meisje zeggen: „Ik zal je morgen hier ontmoeten", alleen door zijn voeten te gebruiken. Dansen is tot op zekere hoogte beperkt". Op de vraag, of daarom zoveel dansers tegenwoordig acteur worden, antwoordde Kelly: „O nee. Dat is omdat ze moe zijn, zo verschrikkelijk moe krijgen een uur vrij voor de lunch. Alle anderen moeten blijven"! De hongerige „Israëlitische figuranten, die zich al bij het krieken van de och tend hadden moeten melden om zich te laten opmaken (chocoladekleurige huid, een kort versleten broekje, sandalen en bakkebaarden) renden naar de deur en de cantine. En dat deed ik ook. Katherine Hepburn en Bob Hope gaan naar Londen om samen op te treden in een filmkomedie rond het IJzeren Gor dijn. Katherine Hepburn speelt een vrou welijke piloot uit Oost-Euopa. die haar vliegtuig in Berlijn aan de grond zet en Hope is haar „gids" op een uitstapje naar Londen. John Woolf, de producent van „Mou lin Rouge", is er in geslaagd dit onge lijke paar voor het eerst samen in een film bijeen te brengen. Bob Hope wilde, dat de Engelsman Ralph ("Doctor in the house") Thomas zal regisseren. En dat gebeurt dan ook. Terwijl Rita Hayworth nog steeds zo'n beetje de temperamentvolle ster speelt met betrekking tot „Joseph and his Brethern", de nieuwste film waarin ze optreedt, stelt Hollywood pogingen in het werk om de Engelse acteur Jack Haw kins als haar tegenspeler te engageren. Maar Hawkins wil eerst het scenario lezen en zal geen „ja" zeggen, eer hij het helemaal uit heeft. Filmproducent Otto Preminger heeft zijn tweede reis naar India gemaakt om premier Nehru het scenario voor te leg gen van een film over Gandhi's cam pagne van lijdelijk verzet tegen Enge land. De Hollywoodse juwelier Jack Wilens heeft zijn collectie glazen en plastieke imitaties van de Britse Kroonjuwelen Voor 20.000 dollars (ƒ71.420), verzekerd. Ze zullen worden gebruikt in een film over de Tower in Londen. „A Star is bom", de film waarin Judy Garland op het witte 'doek is terugge keerd, maakt in Londen betere zaken dan in New York. In de Britse hoofdstad bedragen de ontvangsten ƒ50.000 per week Parijs heeft een blijvende herinnering gekregen aan een oude Engelse film: .Whisky Galore", die daar ruim een jaar achtereen heeft gedraaid. De film was er zó populair, dat er een nieuwe Parijse nachtclub is geopend, genaamd naar de titel van de film in Frankrijk: „Whisky Gogo". En whisky is nog altijd de duurste drank in Parijs. Gene Kelly: wedstrijdboksers" „Het zou kennelijk onjuist zijn", al dus schrijft o.a. de criticus van „The Times", van alle eerlijke films, te begin nen met „The Way to the Stars", die de luchtoorlog in de jaren 1939'45 tot onderwerp hebben, te beweren, dat ze in vergelijking met „The Dam Busters" als het gekrabbel van holbewoners op een rotswand zijn tegenover een ets van Rembrandt. En toch bevat deze gedurfde vergelijking een grond van waarheid. Alle films over de luchtoorlog lieten verdere mogelijkheden open. Met „The Dam Bus ters" ziet het er naar uit, dat het laat ste word is gezet." In het leven van Doris Day, Holly wood's vornaamste zang-ster, spelen twee personen een zeer belangrijke rol. De eerste is haar man. Marty Melcher. De tweede haar 13-jarige zoon Terry. „Terry", aldus zijn vader, „is het toon beeld van' een typisch Amerikaans pu bliek tussen de 13 en 18 jaar. En wat een publiek! Soms houdt het van dingen, waarvan wij niets moeten heb ben, maar we moeten er rekening mee houden". Doris, die dol is op gebakjes (ze maakt In de eindstrijd van het te Verviers in België gehouden internationale zangsolis- tencoucours heeft Je 21-jarige Utrechter H. Wilbrink die enige weken geleden in de categorie bassen met eenstemmig oor deel van de jury de eerste prijs behaalde, gisteravond de tweede ereprrijs weten te bemachtigen. De eerste ereprijs van dit coucours, waaraan 14 nationaliteiten deel namen, ging naar ten Joegoslavier. De Paramount-studio's zijn in beslag genomen door Cecil B. DeMille, die met zijn 74 lentes bezig is aan de voltooiing van „The Ten Commandments". Overal in het reusachtige complex aan Marathon- street in het hartje van Hollywood botst men tegen Israëlieten of Egyptenaren op. Onlangs waren de Israëlieten bezig met het bouwen van de stad, waarin Pharao zijn schatten zou gaan onderbren zich no'oit dntk over haar gewicht, want i gen. De Israëlieten in de film doen al dat blijft hetzelfde, hoeveel ze ook snoept) het vuile werk. Voortdurend ziet men ze legt uit, wat haar man bedoelt: „Ik zing 1 wankelen onder grote blokken namaak- - r i ,3 rtKoniot rr»Pt" A O 71UPP graag rustige, melodieuze nummers ballades. Maar de jongelui tegenwoordig willen rhythme en „blues" met woorden, die ik Terry thuis niet graag zou willen laten horen. Ik moet nummers zingen als „Ready, Willing and Able", omdat je re kening moet houden met de populaire smaak, maar ik zou de voorkeur geven aan „Young at Heart" of iets dergelijks". „Terry is zo'n beetje onze toeziende voogd", gaat haar man voort. „We laten hem muziekles geven, zodat tenminste iemand in de familie muziek kan lezen. Ik kan het niet en Dpris evenmin, al kan ze de noten volgen". Wat precies de rol van papa Marty is? „Ik heb de leiding van haar drie mu ziekuitgeverijen en de filmmaatschappij, waarvan ze eigenares is Doris Day, thans 31 jaar. stond voor het eerst op het toneel, toen ze drie jaar was en zong een liedje. Haar vader gaf les in piano, viool en klassieke muziek theorie. „Ik heb pianoles gehad", bekent Doris, „maar het enige, wat ik ooit deed, was Mozart vermoorden". In die tijd heette ze nog Doris Kappel- hoff. Jaren later, na een reeks zangenga- De film „Marty" van Delbert Mann, welke op het Internationaal Filmfestival te Cannes onlangs de eerste prijs is ten deel gevallen, heeft nu ook de eerste prijs van het Internationale Katholieke Film bureau, de O.C I.C. behaald. De O.C.I.C.-jury heeft bijzonder het hoge peil van de Engelse films geprezen. Een eervolle vermelding kreeg „Marcel lino, Pan y Vinb" van Ladeslav Vajda. Op 6 Juni zal een jury, bestaande uit A. den Hertog, dr P. H. Schroeder en W. P. Pos in de schouwburg te Deventer voor het eerst een onderscheiding toekennen aan de beste acteur en actrice van het voorbije seizoen. De beste acteur zal een gouden medaille ontvangen met de beel tenis van Louis Bouwmeester, een gou den medaille wordt eveneens uitgereikt aan de beste actrice. Deze penning zal de beeltenis dragen van mevr. T. Mann-Bouwmeester. De vereniging van schouwburgdirecteu ren, die op 6 Juni te Deventer in verga dering bijeen zal zijn, heeft besloten, dit jaar te beginnen met de uitreiking van onderscheidingen aan toneelspelers en toneelspeelsters. graniet, met de zweep vootgedreven door hun Egyptische meesters, onder wie Ed ward G. Robinson, zonder sigaar, maar mèt dezelfde oude grijns. „Ik kwam', aldus vertelt een journalist, die de studio bezocht, „om precies 11.29 in de morgen binnen, dook onmiddellijk achter een stapel planken en keek door de sp eten het gedoe aan. Op hetzelfde ogenblik brulde een assistent-regisseur via een microfoon: „Alle Israëlieten, die vanmorgen om half zeven zijn begonnen, Het bestuur van de Stichting Rotter dams Toneel deelt mede, dat in verband met het overlijden van de heer Anton Ruys de heer Jan Teulings voorlopig tot waarnemend directeur is benoemd. Met ingang van het nieuwe seizoen zal de heer Hans Tobi, thans lid van de dage lijkse leiding van detoneeigroep Puck, als zakelijk leider aan het Rotterdams Toneel worden verbonden. Zoals bekend, zal de artistieke leiding alsdan bestaan uit de heren Jan Teulings, Bob de Lange en Ton Lutz. Katherine Hepburn en Bob Hope voor het eerst samen in een film komedie rond het IJzeren Gordijn. Kan een boek, dat zo knap geschre- 1 ven is, wel heiemaal ernstig worden genomen? Dit was de reactie in de kringen van Amerikaanse economen op een boek van Thörstein Veblen, dat in het begin van deze eeuw een bijtende critiek gaf op de practijken van het zakenleven. In zekere zin kan hetzelfde gezegd worden van het boek van Robert L. Heilbroner: ,.De filosofen van het dagelijks brood", waarin hij de levens, tijden en ideeën van de grote economische denkers, van Adam Smith tot Keynes en Schumpeter beschrijft en waarin rond de figuur van Veblen ook de Amerikaanse toestanden omstreeks de eeuwwisseling een plaats vinden. Wanneer een boek zó meeslepend is, dat'men het in eén adem uitleest, rijst onwillekeurig enige verdenking, of men niet bij de neus genomen wordt; of n.l. niet het ware wordt verdoezeld ter wille van de schijn; of niet het opwindende en sensationele wordt uitgebuit ten behoe ve van het succes, maar ten koste van de waarachtighe.-d. Het onlangs verschenen boek van Heilbroner is zon boek van één adem, dat, naarmate het onze tijd nadert een toenemende spanning weet te wekken, met als inzet het vinden van de magi sche formule voor welvaart en uitban ning van armoede, werkloosheid en periodiek optredende ineenstorting van het economische bestel. Is dit speculeren op de sensatielust van de lezer? Zeker, het boek is popu lair geschreven, bevat tal van anecdotes en bijzonderheden van de verschillen de grote economen, maar het maakt hen daardoor tevens wee» menselijke we zens, geheel verschillend van de dorre en droge figuren, die de wetenschaps beoefening in ons land zo vaak van hen overlaat. Het plaatst hen ook midden in hun tijd, zodat vooral hun betekenis voor de ontwikkeling van de economi sche denkwijze en die van het econo mische leven zelf naar voren komt- Het geeft zodoende economische geschiede nis in een notedop, zij het een geschie denis zonder God, van een zuiver mate rialistisch welvaartsstreven, wel door trokken van een humanistisch begaan zijn met het mensdom, maar toch zonder enig besef van een hoger doel, dat aan de mensen gesteld is. Het loopt uit op de triomf van het kapitalisme, waarvan Marx de onher roepelijke ondergang had voorspeld, maar dat een onverwacht aanpassings vermogen bleek te bezitten en in de mo derne tijd onder invloed van crisis en oorlog en mede door toedoen o.a. van een wonderlijk veelzijdig begaafd man als Keynes weer een nieuwe wending heeft genomen. Maar opnieuw doemen bedreigingen op, die mogelijk het systeem van bin nenuit weer zouden kunnen ondergra ven de onontbeerlijke expansie rem men, de vrijheid, waar het op steunt, bedreigen en het ideaal van blijvende prosperiteit teniet doen: de groei van gi gantische concerns, monopolievorming, toenemende overheids-invloed en het gevaar, dat de bevolkingsaanwas niet groot genoeg zal zijn, om de expansie te blijven steunen. Heilbroner tracht ons op deze punten gerust te stellen en zonder de gevaren te ontkennen wijst hij op tegenwerken de factoren, maar alles in 't zuiver tech- nisch-economische vlak. Van een chris telijke gedachte valt in dit werk weinig te bespeuren en hoe voortreffelijk het ook is, onder Heilboners filosofen van het dagelijkse brood ontbreken ten enen male zij, die de Schenker ervan gevon den blijken te hebben, zodat het niet denkbeeldig is, dat zij ons stenen voor brood verkopen. Met deze reserve voor ogen zal de lezer genoegen beleven aan dit boek, (ondanks de vele drukfouten) het met spanning lezen en het tenslotte neer leggen met het gevoel, dat er nog iets aan hapert, dat hij dus nog niet klaar is en verder moet zoeken. A. K. In een brochure heeft de Ned. fede ratie van beroepsverenigingen van kun- i stenaars in samenwerking met de be roepsvereniging van beeldende kunste naars een aantal hoofdlijnen gegeven voor het beleid der rijksoverheid op het j gebied der beeldende kunst. Na een samenvatting van de huidige situatie worden richtlijnen uitgestippeld voor de toekomst, o.a. wordt meer aan dacht gevraagd voor de aesthetische vor ming van de schooljeugd en voor de be vordering van particuliere aankopen. Voorts is de federatie van oordeel, dat op het gebied van de rechtstreekse rela ties tussen overheid en beeldende kunst vrijwel onbegrensde mogelijkheden lig gen die voor een belangrijk deel onbenut blijven. Van betekenis wordt geacht, dat in veel ruimer mate dan tot dusver door de centrale en lagere overheden niet al leen aankopen worden gedaan, maar ook opdrachten worden verstrekt. In de eer ste plaats wordt de aandacht gevestigd op de z.g. „percentage-regeling" die in houdt, dat een deel van de bouwsom van openbare gebouwen bestemd wordt voor opdrachten op het gebied van de beeldende kunst. Verder doen zich tal van mogelijkheden voor voor opdrachten op het gebied der beeldende kunst; de federatie vraagt speciale aandacht voor een uitbreiding van de topografische opdrachten die thans door slechts enkele gemeenten .worden verstrekt. Objecten voor topo grafische opdrachten zijn vrijwel onbe perkt aanwezig. Ook wordt gepleit voor verbetering van het peil van de wandversiering in de schoolgebouwen. Ten slotte wordt gepleit voor de instel ling van staatsprijzen voor de beeldende Het Valkenburgse openluchttheater opent Maandag 30 Mei, tweede Pinkster dag, met een voorstelling van „Peer Gynt" door de speelgroep van het Beroepstoneel Limburg. Verder vermeldt het programma voor „mende zomer: de Zuid-Ned. Opera met de opera „Carmen" van Bizet met Mimi Aarden en Johan van der Zalm ais gast-solisten en de operette „Het lied der woestijn", t „De filosofen van het dagelijks brood", door Robert L. Heilbroner. Oor spronkelijke titel „The Worldly Philo sophers", vert. J. E. Kuiper. Uitg. H. J. Paris, Amsterdam. Op uitnodiging van de Burgemeester van Maastricht zal op Dinsdag 24 Mei a.s. te 20 uur in de St. Mathiaskerk een orgel concert gegeven worden door prof Fer nando Germani uit Rome. Bedoeld concert is vrij toegankelijk voor iedereen. kunst, de toekenning van rijksbeurzen, de instelling van stipendia, enz. De brochure is door de federatie aan geboden aan de minister van O., K. en W„ aan de besturen der provinciën en aan tal van gemeentebesturen. De purperen vlakte door H. E. Bates. Uitg. Nieuwe Wieken N.V., Amstelveen. Dat de kracht van H. E. Bates ligt in de sfeerbeschrijving heeft deze auteur weder om bewezen in zijn nieuwe roman „De purperen vlakte", waarvan de faam al m de gelijknamige film van Arthur Rank is vooruitgegaan. Was het bijna poppe rige, ieflijke en kleurvolle decor van een romantisch Engels landschap de achtergrond, waarvoor de „Liefde voor Lydia" zich afspeelde, nu is Bates ge grepen door de moorddadige, helle hitte, welke het Birmaanse land verzengt en zijn bewoners onbarmhartig slaat. Bates' beschrijvingen zijn dan ook vaak uiter mate plastisch, zeer aangrijpend en vor men de geschikte omgeving, waarin de barre tocht door de purperen vlakte van de R.A.F.-piloot Forrester en zijn twee metgez'ellen nadat hun toestel brandend in de jungle is geland, zich ontberingen door dodelijke vermoeidheid, vreselijke honger en dorst. Een van hen komt om, doch Forrester en zijn zwaargewonde ka meraad Carrington bereiken veilig het kampement. De energie om deze bijna bovenmense lijke tocht levend te kunnen voltooien Forrester droeg Carrington op zijn ruS-. putte de R.A.F.-piloot aan zijn pas opgevatte liefde voor het lieflijke, mooie Birmaanse meisje Anna, dat op hem wacht. Zij was het ook, die hem. nadat hij bij een luchtaanval zijn jonge vrouw had verloren, waardoor hem alle moed om nog verder te leven was ont nomen, deed beseffen, dat het leven tóch zin heeft. „De purperen vlakte" is èn door zijn obsederende natuurbeschrijvingen èn door de sobere, gebalde dialogen een pakkend boek. „Zielzorg te middernacht" door Hans Nieskens Uitg. Lannoo Tielt, Den Haag. In dit boek wordt een boeiende schets gegeven van het leven van de Duitse pionier op het gebied van de zielzorg; Carl Sonnenschein. Bij het lezen komt men onder de indruk van de machtige arbeid, die deze priester in zijn betrek kelijk korte leven heeft verzet. Men wordt in dit levensverhaal op indrukwekkende wijze geconfronteerd met het nog steeds hoogst actuele kardinale vraagstuk van de zielzorg in de verdorven grote stad. Een boek voor allen, die zich voor dit zo belangwekkende probleem interesse ren. James Stewart en Doris Day zijn eikaars tegenspelers in „The Man who knew too muchvan Alfred Hitchcock. (Van onze Amsterdamse redactie) De Ned. Orkeststichting tot beheer van het Concertgebouworkest heeft haar plan nen in het komende seizoen ontvouwd. En die plannen zijn niet mis. Behalve de se ries in Amsterdam. Den Haag (10 concer ten) zal het Concertgebouworkest ook con certeren in Leiden. Enschede, Rotterdam (4), Arnhem (2), Nijmegen (2), Eindhoven en Den Bosch. Een optreden in Limburg kan zeer waarschijnlijk niet doorgaan we gens gebrek aan goede zaalaccomodatie Er worden dertig volksconcerten gegeven; twee er van met medewerking van de jonge Nederlandse solisten John Pennink en Salomon. Er zullen voorts drie con certen worden gegeven voor het Ncr. Theatercentrum dat kunstmanifestaties or ganiseert voor personeels- en vakvereni gingen en één voor de Amsterdamse Kunstkring. Het Concertgebouw-orkest heeft, vooral na de tournee door Amerika, zo veel bui tenlandse uitnodigingen gekregen, dat het lang niet aan alle gevolg kan geven. In de derde week van September zal men optre den in Stuttgart, Frankfort en Dusseldorf in het kader van het gouden jubileum van de Ned. Kamer van Koophandel voo\ West-Duitsland; begin October gaat men naar België en Luxemburg waar gecon certeerd wordt in Antwerpen, Gent, Brus sel, Luxemburg en in Luik of Brussel. De eerste twee weken na Pasen 1956 vindt de korte tournee door Italië. Verder is het orkest uitgenodigd om op te treden tij dens de Mozartherdenking te Wenen van 810 Juni samen met de Scala uit Milaan, de Wiener Philharmoniker en het Mos- kouse Symphonie Orkest dat dan voor het eerst een bezoek aan West-Europa brengt. Uitgesteld zijn bezoeken aan de Festwoche in Passau en een tweede tournee door Amerika, die eerst als andere instanties daaraan hun goedkeuring zullen geven kan doorgaan in het seizoen '57-'58. De di rigent Eduard van Beinum zal als gastdi- ngent optreden in Juni-Juli 1955 in Los Angeles, in Chicago (8 maal) en in Decem ber in Cleveland en Rochester. Het Concertgebouw-orkest zal gedurende het komende seizoen gedirigeerd worden, behalve door Van Beinum en Arends, door Otto Klempcrer, Georg Solti, Ferenc Frie- say en Rafael Kubelik. Het repertoire wordt gemarkeerd door twee herdenkin gen, nl. van Mozart's geboortedag, op 27 Januari 1956 twee eeuwen geleden en van Bela Bartök's sterfdag, op 26 September a.s. tien jaar geleden, terwijl ook aan de 90ste verjaardag van Sibelius bijzondere aandacht zal worden besteed- Van Mozart zullen worden gespeeld ver scheidene werken die zelden of nooit op het programma van het Concertgebouw orkest zijn voorgekomen, nl. de serenade jaarlijkse reis naar Zwitserland plaats, in D, adagio en fuga voor strijkers, ves- Daaraan tracht men nu te koppelen een I perae solemnes voor koor, soli en orkest en de Haffner-serenade. Als bijzondere gebeurtenis kan nog worden genoemd de uitvoering van de laatste drie symphonie- en op een programma o.l.v. Van Beinum Er zijn een aantal nieuwe werken in het repertoire opgenomen, waarvan als eerste wel genoemd mag worden het al enige tijd uitgestelde Fagotconcert van Van Lier, dat op 19 Februari onder Kubelik zijn eer ste uitvoering beleeft. Thom de Klerk, aan wie het stuk is opgedragen, speelt de fagotpartij. Voorts zijn er: Vierde Sympho nie van Hendrik Andriessen, Ouverture van Badings, Prélude van Ramette (een jonge Fransman en leerling van Honeg- ger), Concerto for strings van Rawsthorne, Zesde Symphonie van Sjostakowitsj, Sol- datenmis van Martinu, Symphonie van Fortner, Vioolconcert van Schönberg, Con cert voor twee violen van Géza Frid, Franse Suite van Werner Egk en de Zesde Symphonie van Hartmann. Ook voert het Concertgebouworkest een aantal werken cp, die de laatste jaren weinig of in het geheel niet gespeeld werden, zoals Bruck ner's Vierde Symphonie, Mahler's Zesde Symphonie, Strawinsky's Le Sacre du Printemps, Caplet's Le Miroir de Jesus, Honegger's Derde Symphonie. Borodin's Tweede Symphonie en Britten's Les Illu minations. Onder de solisten vallen op de Russische violist David Oistrach, die voor het laatst in 1938 in ons land was en Yasja Heifitz. Solisten.die voor het eerst met het orkest optreden zijn de pianisten Andor Foldes en Friedrich Gulda, de mezzo-sopraan Nan Merriman en de bariton Otokar Strauss. Erg ver verwjjderd maar nu toch ook al vermeldenswaard is het 25-jarig jubileum dat Eduard van Beinum in het seizoen '56- '57 zal vieren als dirigent van het Concert gebouworkest. Men heeft plannen om dan te komen tot bijzondere manifestaties wat betreft de uitvoering van Nederlandse werken. Medegedeeld is voorts nog dat het uittreden van de heer Andriessen uit het bestuur als een groot verlies wordt be schouwd. Een definitieve beslissing over Het is een verheugend teken, dat on- 1 ze verenigingen zich steeds meer open stellen voor allerlei goede raad en aanwijzingen en inzichten van mensen, die nog wat meer ervaren, nog wat meer bedreven zijn in de toneelkunst dan zij. Het is heus geen bewijs van onkun de, als men zich raden laat. Integen deel, de meest kuncuge mensen laten zich immer nog raden in het leven. Kundige mensen staan altijd voor raad van anderen open. En dit komt. om dat werkelijk kundige mensen niet eigen wijs zijn, maar wijs. Eigenwijsheid is een beletsel voor elke vooruitgang. En kundigheid wordt alieen maar verwor ven door zich open te stellen, zich wijd open te stellen voor de meningen van anderen. Ik herinner me een voorval van acht jaar geleden. Ik liep on een middag tussen twee en drie uur op de Over- toom te Amsteiuam. Ik passeerde het huis van Albert van Dalsum en ik kreeg zomaar nel verlangen om eens aan te bellen en met de grote meester een boom over het amateurtoneel op te zetten. Ik klom de hoge trappen van het portiek op en belde aan. Mevrouw van Dalsum deed open. Het speet haar 1 zeer, maar haar man was zojuist van 1 een hele morgen repeteren in de grote j schouwburg thuis gekomen, stond op het punt om te gaan eten en moest dan noodzakelijk nog even rusten, omdat hij die avond weer moest optreden en wel in zijn beroemde rol van Gijsbrecht van Aemstel. Ik stotterde reeds mijn verontschuldiging, dat ik had aan gebeld op dit meest ongelegen middag uur en wilde juist weggaan, toen er er gens dieper in de gang een deur open ging en een zware stem vroeg: „Wie is daar?" Ik moest en zou binnenkomen. Er was geen ontkomen meer aan, hoe opgelaten ik mij ook voelde, omdat ik wist. dat ik ongelegen kwam. Ik besloot dan maar aan de onweerstaanbare uit' nodiging gehoor te geven en nam mij stellig voor niet langer dan een kwar tiertje te blijven. Maar hoe ik ook steeds mijn best deed om we» te komen het kwartiertje werd twee uur. Twee uur hebben we gepraat ever toneel en to neelschrijven en in het bijzonder over het amateurtoneel. Twee uur als twee gelijken: de grote beroemde meester en ik die in vergelijking met hem toch nauwelijks op toneelervaring kon bogen en mij op dat moment voelde als eerl recruut tegenover een generaal. Twee uur lang als. twee gelijken, die "aar mekaars mening luisteren, alsof er een eigen mening op na mocht hol?~,e n tegenover hem. Ik zei hem, dat ik hem gisteravond als Gijsbrecht gezien had. En de grote man die de»e rol .iaar Mi jaar uit gespeeld had. misschien zelfs al speelde, toen ik nog in de wieg lag en om deze rol een bijna legendarische vermaardheid verkregen heelt, vroeg mij naar miin mening omtrent zijn spel Hij had het spel ook geregisseerd en wilde over alles mijn mening horen, hoe ik dit vond en hat vor,d. en zijn opvatting omtrent de opvoering.' Hij vroeg mij daar naar in alle eerlijkheid en eenvoud. Een eenvoudiger en be- minlijker man heb ik nooit ontmoet. Niet dat ik mijzelf wijs maak, dat hij onmiddellijk zijn •cgn: naar aanleiding van mijn opvattingen gewijzigd heeft, o neen, hij is mijn opvattingen allang ver geten. Maar hij is een wijs man. die open staat en overal zijn oor te luisteren legt én alle verschillende meningen aan een onderzoek onderwerpt en er dan desnoods zijn eigen mening geheel of gedeeltelijk voor opzij zet. als hij inziet dat meningen van anderen het van de zijne winnen. Hij is een man, die weet, dat er altijd nog wat van ande ren te leren valt. Daardoor is hij groot geworden en houdt niet op steeds gro ter te worden. maar voetstoots opvolgen. En dit geldt vooral waar het de keuze van het stuk betreft. Wij kunnen ons laten voorlich ten omtrent goede en minder goede stuk ken. En dan moeten wij deze voor lichting ook wel degelijk ter harte ne men. Maar de eigenlijke keuze van het stuk moeten wijzelf maken! Wij kunnen nooit zo maar zonder meer op de raad van anderen afgaan, om dit of dat stuk te spelen. Want dan maken wij brokken. Wij moeten, het er zelf volle dig mee eens zijn. Het hele gezelschap als het even kan moet het er mee eens zijn. En wel volkomen op eigen inzicht, op eigen oordeel. Mep doet er natuurlijk wel zeer verstandig aan, om een aangeprezen stuk eens on der de loupe te nemen, om te zien of het niks is voor ons gezelschap, maar men moet nooit een stuk nemen, omdat die of die het zo aanprijst. En waarom niet? Om de eenvoudige reden, dat ieder gezelschap een heel eigen karakter Bezit, een heel eJ8e" sfeer, een heel eigen niveau, een heel eigen ontwikkeling, instelling, menta liteit en waardering. En dit karakter en deze sfeer etcetera komen altijd vrijwel overeen met het karakter en de menta liteit van het publiek, waarvoor men karakter en deze mentaliteit overeen komt, is bij voorbaat gedoemd tot mis lukking. Niet dat dit zeggen wil, dat wij niet steeds hoger moeten proberen te grijpen, maar een snel moet ons lig gen. Het moet het gezelschap liggen en het publiek. Als bijvoorbeeld de hoog dravende taal van een prachtig stuk het gezelschap of het publiek niet ligt, dan mislukt het. Het gezelschap moet op de eerste plaats warm lopen voor ben. En of een stuk een gezelschap ligt ben. En of een si.uk een gezelschap ligt daar kan nooit een buitenstaander over oordelen, hoeveel verstand van toneel literatuur of cultuur deze ook heeft hier kan alleen het gezelschap zelf over oordelen. Laat daarom de vraag; „Welk stuk raadt U ons'nooit meer behelzen dan: ..noemt U ons nu eens een paar spe len, die werkelijk goed zijn en waaruit wij misscmen een keuze kunnen maken" Ik had dit niet geschreven als ik niet uit ervaring wist, dat zo dikwijls een stuk mislukt, omdat men het zich heeft laten aanprijzen. En dan zegt men: Hip 6u Js, nu mogelijk, want die of p heeft het ons nog wel aangeraden". En dan ligt het niet aan het stuk, want het stuk kan heus wel goed zijn en net ligt ook niet aan het gezelschap want het gezelschap kan "erust wel spe len, maar het stuk en het gezelschap harmonieerden niet met elkaar. Het stuk lag het gezelschap niet. O Wij, toneelliefhebbers kunnen ons toch geen idealer voorbeeld den ken dan juist Albert van Dalsum. Maar ik dwaal af van mijn onderwerp. Als, moeienis en de menselijke hang naar „het we ons willen laten raden, moeten wij andere" te suggereren, terwijl de span de artistieke leiding is nog niet genomen, ook voorzichtig zijn en niet alle raad ning met enkele sobere geluiden alle Teneinde l°s te komen van het tra. „hoorspel" meesta° of meer geslaagde microfoonbewerking van een toneelstuk of boek heeft de KRO zich van de week aan een experi ment gewaagd. Een experiment dat, hoe wel met m alle opzichten geslaagd, toch een eers e stap kan betekenen in een richting, die veel belovende perspectie ven opent. Met een intermezzo van klassieke mu ziek werden Dinsdagavond achtereenvol gens onder regie van Léon Povel voor de microfoon gebracht „De Witte Vogel" 'n „radio-verbeelding" door Felix Thijssen met muziek van Ton Bruynel en „De Ne gervisser". de droom van een gevangene, door Manus van de Kamp. In zijn toelichting op dit experiment merkt Povel op, dat de auteurs er naar hebben gestreefd, het gevoel te bespelen en niet het verstand, dat vraagt om een verhaal. Wat deze doelstelling betreft is „De Negervisser" van Manus van de Kamp, een merkwaardige „montage" van woord! muziek en geluid, naar de vorm het meest geslaagd. De Amerikaanse „negro- songsvormden achter een misleidende introductie tot de droom, die kennelijk in Zuid-Afrika was gesitueerd. Het in de gedachtengang van een dromende neger onwaarschijnlijk klinkende „Europeans only', dat voortdurend werd herhaald; het door de rechter uitgesproken vonnis: ..Levenslang", dat na enkele knappe as sociaties tot vervelens toe uit de luid spreker klonk en de gemiste woord- en klankcombinaties met het nummer van de dromende gevangene deden afbreuk aan de suggestivitelt van dit spel. „De Witte Vogel" vertoonde eigenlijk nog teveel samenhang, was teveel ..ver haal". Daarentegen wist zijn op dichter lijke wijze de instinctieve afkeer van het individu tegen iedere vorm van bureau cratie en te ver doorgevoerde staatsbe- hulde aan regisseur Povel tot het uiterste werd opgevoerd Er zijn hier inderdaad nieuwe wegen bewandeld. Niet naar we met Léon Povel's inleiding aannemen alleen uit zucht naar buitenissige uitdrukkingsvor men, maar om het radiospel op de duur een eigen vorm te geven. In dit licht zien we verdere experimen ten in deze richting met belangstelling tegemoet, al zal een spel-zonderfverhaal en door de "haPPy few" a -ht-'1 e waarde worden geschat. T r,nHo^ V,lgut. Sen Van een School in p J? ken hun eigen „Onafhanke- «jxe Radio .Omroep" opgericht, die naar alle Klassen „uitzendt" Deze omroep biedt alles in elk ge val bijna alles wat ook de B.B.C. presenteert, nieuwsbei-chten, hoorspelen, oorspronkelijke veriia-en. vraaggesprek ken en muziek. Maar de „staf", omroe pers, musici, acteurs er. schrijvers, bestaat geheel uit kinderen. Het omroepstation wordt gevormd door een gramofoonver- sterker en een microfoon, die in verbin ding staan met alle les-lokalen. Dit alles is niet zo maar een spelletje, maar dient een ernstig doel: het bevor deren van goed geschreven en goed ge sproken Engels. „Het spreken in een microfoon tot een onzichtbaar auditorium van critische schoolmakkertjes dwingt tot een juiste uitspraak", aldus verk-sarde een onder- wijs-autoriteit. „De kinderen zijn enthou siast over hun omroep en doen dolgraag aan de programma's mee Voordat het „station" werd geopend het wordt door één klas van 45 leerlin gen geleid kregen de kinderen onder richt in de werkwijze van de B.B.C. Toen er om medewerkers werd ge vraagd. boden zij zich om strijd aan als schrijver»:, acteurs, technici en omroepers. En als „man voor de geluidseffecten"!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10