Wit-Gele Kruis blijft terrein winnen in Zuid-Holland Erepalm voor veritabele hoogleraar Plechtige bijeenkomst in stemmige ridderzaal van Muiderslot De Westduitse defensie Biesbosch, land van overstroming Reeds twee-derde der katholieke bevolkin; aangesloten BONN VERWERPT NEUTRALISATIE Geen vlootrevue in Selieven ringen 1 Uliselijke bijdrage in herstel Oudenbossche basiliek ^VIERDAG 21 MEI 195 PAGINA 11 Eigen districts-kinder arts 60 afdelingen FABRIEKEN N.V. JONGERIUS VERKOCHT Sticht, ingsbestuur in audiëntie Het „Bureau-Blank", het toekomsti ge Westduitse ministerie van defensie, za] binnenkort de eerste 350 miilioen ontvangen voor de uitvoering van het militaire programma, zo heeft gisteren een woordvoerder van het ministerie van financiën medegedeeld. Het bedrag zal voor tachtig procent gebruikt moeten worden, om een begin te maken met de bouw van de vierhon derd nieuwe kazernes, die in de Bonds republiek zullen verrijzen. De woord voerder zeide, dat in het lopende bud getjaar 5,2 milliard voor de opstelling van Duitse troepen beschikbaar zullen komen. De begroting vermeldt ruim 9 mil liard verdedigingskosten, waarvan ,echter vier milliard moeten worden betaald voor de stationering van de buitenlandse troepen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera. heeft gistermiddag, ver gezeld van de directeur-generaa] van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris en de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir M. de Bruijn, alsmede van de burgemees ter van Werkendam, de heer J. de Bruijne, een bezoek gebracht aan de Brabantse Biesbosch. Dit bezoek werd gebracht naar aanleiding van de schade, ontstaan aan verschillende polders en aan ongeveer 300 ha bouwland, bezaaid met diverse landbouwgewassen, tengevolge van de storm en het hoge water van jl. Woens dag. Het gezelschap bezocht enige polders en bezichtigde ook de stand der werk zaamheden bij het herstel van de kaden der in December 1954 ondergelopen pol ders. Mede werden in ogenschouw ge nomen enkele polders, waaraan nog geen herstelwerkzaamheden zijn verricht en die als gevolg daarvan dit jaar niet in cultuur zullen kunnen worden gebracht. Enige belanghebbenden grepen deze gelegenheid aan om er bij de minister op aan te dringen, spoed te maken met de watervrijmaking van de Biesbosch. In het Muiderslot heeft de minister van O., K. en W., mr J. M. L. Th. Cals, Vrij dagavond de „P. C. Hooftprijs", een staatsprijs van zijn ministerie voor lite rair werk, van bijzondere verdiensteuit gereikt aan prof. dr L. J. Rogier, hoog leraar te Nijmegen. Prof. Rogier ontving deze prijs voor de door hem geschreven hoofdstukken van het boek ,Jn Vrijheid Herboren, Katholiek Nederland 185S 1953". De foto toont het moment van het overhandigen van de by de prijs be horende oorkonde. Links prof. Rogier, rechts de minister. Ongeveer een derde van de katholieke bevolking in Zuid-Holland is nog niet aangesloten bij het Wit-Gele Kruis. Dit is mede het gevolg van het gebrek aan ge meenschapsbesef, dat in de grote steden veel minder sterk is dan in de dorpen en kleinere plaatsen. Desalniettemin kan mer verheugd zijn over de sprong van het Wit Gele Kruis in Zuid-Holland van 13.000 aangesloten gezinnen in 1930 lot 80.001' in 1955. Aldus verklaarde voorzitter inr G. J. M. Stulemeyer van de Zuidhollandse Bond van het Wit-Gele Kruis vandaag up het feestcongres ter gelegenheid van he< zilveren bonds.iubileum, gehouden in de eongreszaal van de ..Dierentuin" te Den Haag. dig bevoegd. Van 12 regionale kraamcen- tra worden meer dan 250 kraamverzorg sters en leerlingen uitgezonden. Dit aantal is ontoereikend. Om aan de aanvragen te kunnen voldoen moet haar aantal ver dubbeld worden. Een betere regeling van de rechtspositie zou de werving ongetwij feld verlichten. Sedert 1951 geschiedt de opleiding van kraamverzorgsters op uit stekende wijze in het eigen internaat te Wassenaar. Wat betreft de zuigelingen en kleuter zorg, die 139 bureaux telt, waarvan 22 in samenwerking met het Oran.ie-Kruis, deelde de voorzitter mede dat 't zwaarte- punt van het kinderh.vgiëne-werk naar de Kruisverenigingen zal worden verplaatst, hetgeen tot gevolg heeft, dat het Wit-Ge'e Kruis over een eigen districts-kinderarts zal gaan beschikken. Ook de voor- en nazorg van geesteszie ken zal nog in de loop van dit jaar aan de Kruisverenigingen worden toever trouwd. De inkomsten van de Zuidhollandse Bond van het Wit-Geie Kruis bedragen per jaar ongeveer f 1.100 000; daarvan is 75 pet afkomstig van particuliere bijdra gen 25 pet van subsidies. De uitgaven zijn aan de inkomsten aan gepast maar zouden eigenlijk hoger moe ten zijn Het provinciaal bureau van het Wit- Gele Kruis te Rijswijk is met de organi satie meegegroeid. Tweemaal was verhui zing naar een grotere ruimte noodzakelijk. Een derde verhuizing staat voor de deur. Tijdens de middagbijeenkomst hield dr A. Severijnen, psychiater in Boekei, een feestrede. Talrijke autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid zowel uit de particu liere als de overheidssector woonden de herdenking bij. Deze begon met een plech tige H. Mis, Opgedragen in de dekenale kerk van Den Haag door rector P J. van Steyn, geestelijk adviseur van de Zuidhoi- landse Bond. In zijn openingswoord wees mr Stule meyer op de enorme vooruitgang, on danks de hier en daar eer afbrekend- dan opbouwende subsidie-politiek van gemeente-besturen, die er uitsluitend op gericht is nadelige saldi te dekken mot alle initiatief-dodende gevolgen van dien. De Zuidhollandse Bond van het Wit-Gele Kruis telt volgens het overzicht, dat de heer Stulemeyer gaf, thans 60 afdelingen waarvan er 52 bij de tbc-bestrijding zijn ingeschakeld. In 1931 waren er 49 wijk verpleegsters nu 117 van wie 108 volle- Naar wij van de curator in het faillisse ment van de N.V. Jongerius te Utrecht vernemen, zijn de fabrieken met terreinen groot ongeveer 70.000 m2 met alle machi nes en aanwezige voorraden, voorheen toebehorende aan de N.V. Jan Jongerius te Utrecht, aangekocht door de heren D. H. Pasman te Aerdenhout en W- J. J. Tak te Amsterdam. Buiten deze transactie vallen de garagebedrijven, alsmede de groothandel in petroleumproducten. De nieuwe eigenaren kunnen nog niet mededelen welke bestemming zij aan het gekochte zullen geven. Slechts kon wor den gezegd, dat het in de bedoeling ligt er een industrie in te vestigen. Aangezien de loggers niet tijdig gereed z'jn gemaakt, zal de vlootrevue van de haringloggers, die heden ter gelegenheid van Vlaggetjesdag zou worden gehouden voor de kust bij Scheveningen, niet door gaan, zo deelt het Comité Vlaggetjesdag mede. Alle andere feestelijkheden, met name de bedrijvenoptocht en het vuur werk, gaan gewoon door. Vader heeft een aanzienlijke bij- seschonken voor het herstel van "denhossche basiliek. Dit heeft Mgr. dei'Acqua substituut van het pau- staatssecretariaat gisteren mede- j aan het bestuur van de stich- herstel van deze basiliek, toen ,T>tester Funk. voorzitter van de *"S met nog acht leden van het be- Sisterochtend door hem werden ont-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 11