Markante figuur uit de K.A.B. Italië's nieuwe president heeft grote steun aan z'n vrouw Het Bondsdorp in Bonn, de hoofdstad, die geen hoofdstad is volle actie ■■■■■Ir mBÈÈÈÊÊmÊÈm NDftG-lJfflvalfop: ■gwi ^Zaterdagse mijmeringen Wijnstokken zonder doornen mm I Wegwijzers naar de ministeries - Van een ondeugend grapje - Schoonmaak in de wetten ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 3 Italië's nieuwe president is voortgekomen uit de rijen van de Katholieke Arbeiders beweging in Italië. Hij vocht voor het recht der Katholieke arbeiders, zich in eigen organisatie te verenigen, toen hij nog in de korte broek was. In de korte broek, zestien jaar oud, toog hij naar een Katholiek arbeiderscongres, als afgevaardigde van de atdeling, die hij met een tweetal vrienden opgericht. Hij ging niet, omdat er hele maal niemand anders was, maar don .lini, de geestelijke adviseur en trouwe vriend, droeg hem als afgevaardigde voor. Want Giovanni Gronchi was om zo te zeg gen nog voor de duivel niet bang en wist z'n woordje te doen. Dat bewees hij spoedi^ on communistische debatingsavonden, waar hij z'n mannetje stond. Zijn voornaamste voor bereiding was. een lange broek. De rest kwam vanzelf. Giovanni Gronchi werd in zijn geboortestadje Pontedera de grote voor man in de strijd tegen de communistische agitatie en hij is steeds de principiële en onverzoenlijke tegenstander van het com munisme gebleven. Daarom moesten zijn aanhangers de com munistische burgemeester van Pontedera dwingen, de vlag van het stadhuis uit te steken. De man deed het met tegenzin, want in deze dagen, nu de communisten in Italië overal, wat de vakbeweging betreft, aan de verliezende hand zijn en vrezen, ook in de politiek harde klappen te zullen krijgen, voelde hij er weinig voor, propaganda te maken voor een Christelijk Democratisch trekpaard als Giovanni Gronchi. och, ze hebben hem ook wel eens op hun schouders gedragen. at Was lm een grote, vurige rede, die hij tegen het opkomende fascisme hield. Giovanni Gronchi is van liet begin af aan een verklaarde tegenstander van het fascisme geweest. Echter, hij moest on moet even weinig van het communisme hebben, al is hij dan tot op de huidige dag een z.g. links georiënteerd Christen Demo- aat gebleven. Het begin van zijn politieke loopbaan heeft zich in 'j) arnto Populare afgespeeld, de Katholieke partij van de bekende de 'Urzo- ijl fiorellino biancohet witte bloemetje, zo noemden °ekl TUinislen hem, aangezien Giovanni Gronchi altijd keuiig ee was, zich nooit aan krachttermen te buiten ging en steeds de bel tJi nooit aan Kracnttermei al d zelve bleef. De fascisten kregen later evenveel reden s de communisten, om hem een dergelijke bijnaam te geven. Ze laakten hem echter spoedig alle politieke actie onmogelijk. Toen Italië aati de Eerste We reldoorlog a Giovanni p deelnemen, nam Hij kw ronchi vrijwillig dienst. o°rl0„ fmer> getooid met twee vOor h ~rU*sen en twee medailles etoonde moed uit terug. En bdHetinfmh6t IaatSte °orlogs- etin opstelde, waarin de over winning van Vittorio Vaneto op de Oostenrijkers werd aangekondigd. Giovanni Gronchi was aan het hoofdkwartier van generaal Diaz verbonden en kreeg als letterkun- hge deze vererende opdracht. Het fascisme maakte een einde aan Giovanni Gronchi's veelbelo vende loopbaan. Hij keerde naar het onderwijs terug, maar daar voor was hij toch niet in de wieg gelegd en hij ging in de handel. Eerst probeerde hij het met een dassenwinkel. Vervolgens werd hij handelsreiziger. Het waren harde tijden voor hem. Hij kon nauwe lijks het brood voor zijn jonge vrouw verdienen. Bovendien, deze ontviel hem, na slechts enkele jaren van een gelukkig huwelijks leven. - WP1 De algemene overtuiging in den lande is, dat Giovanni Gronchi een uitstekende president zal zijn. Hij is er in ieder geval de man niet naar om zich te vergenoegen met de eer van het presidentschap. Ook als president zal de zeven en zes tigjarige, maar nog altijd heel wat jonger lijkende oud-voorvechter van de arbeidersbelangen bergen werk weten te verzetten en een grote invloed uitoefenen. Dit is in een land als Italië, waar zulke be langrijke sociale hervormingen op het programma staan, van grote j waarde. De oud-voorzitter van de Ita liaanse Kamer is een representa-1 tieve persoonlijkheid en in zijn j voorgaande functie heeft hij grote j gaven van tact en diplomatiek ge demonstreerd. En zijn thans 42- jarige vrouw 2al hem als „first lady" ongetwijfeld uitstekend ter zijde staan. Ze heeft nooit het ver-1 langen gekoesterd in de society te schitteren. Ook toen haar man voorzitter van de Kamer was, ver toonde ze zich slechts als het drin- gend nodig was in het openbaar, aan zijn zijde. Voor haar zijn hun kinderen nummer één en ze wijdt hun al haar zorgen. Ze heeft er twee. Mario, de oudste, is dertien, Maria Cecilia de jongste, wordt elf. Het meisje heeft de naam Ceci lia naar Giovanni Gronchi's eerste vrouw Observator onmkf0rt' hetWClk zich doo'r Bonsde ew Het ivoekert voort i» -* «y - ""MMj h; A Bidders in Azië K.V.P. een bolwerk Liberale Gestapo Weer Pauselijk woord En daarom zei Pius En morgen? Harry Prikker. Gronchi voor duivel niet bang ^on§e jaren werd Giovanni one i eens met de tafel, waarop hij 0n onó®rsteboven gegooid, op 'n anti communistische bijeenkomst. Later werd 'J toen hij 's avonds met een vriend door ®®n donkere straat liep, beschoten. De vriend werd gewond. Deze zou later door fascisten vemoord worden. Het was *1® reeds genoemde Don Carlini, die zorg- dat de jeugdige Giovanni Gronchi naar het gymnasium kon. Zijn ouders, ^eel eenvoudige mensen, bezaten nauwe- lijks geld daarvoor en vonden het "Syrn" bovendien alleen iets voor de kin- der, de geld ea van rijke mensen. Don Carlini zorg- v°or een flink gedeelte van het school- Gst 611 Giovanni deed van zijn kant z'n examen 5ee<i op loffelijke wijze eind- bij innde gin2 bij naar Pisa, waar geschiedenislp616" doctoreerde. Hij werd zich voor de A*s z°danig bleef hij ®l°tte gaf hij ai° -ielc interesseren en ten Popuiavo krachten aan de Par- are. In 1919 werd hij tot afgevaardigde voor Pisa en Livorno van de Partito Popuia- re gekozen. Een auteur uit die tijd schreef: indien Alcide de Gasperi thans de man is. dan is Giovanni Gronchi de man van de toekomst. Hij bleef zich voor de arbeidersbeweging interesseren en zag zich in 1920 tot algemeen secretaris graag goed, wist briljant te converseren van de -z.g. witte vakorganisaties geko- en bezat een grote algemene ontwikke zen, waarin de Katholieke arbeiders ge organiseerd waren. Na de Mars naar Rome benoemde Mussolini hem tot on derstaatssecretaris voor de industrie, doch reeds een jaar later diende Giovan ni Gronchi zijn ontslag in. omdat hij in zag, dat er met de fascisten geen sa menwerking mogelijk was. In 1924 werd hij weder tot afgevaardigde van de Par tito Populare gekozen. Deze verkiezing ging met een smartelijk gebeuren ge paard. Zijn vader lag op sterven. Toen Giovanni Gronchi. pas gekozen, aan het sterfbed stond, vulden de ogen van de oude Gronchi zich met tranen van vreug de. „Ik zou acht en veertig uren eerder gestorven zijn", fluisterde hij, „indien ik niet de uitslag van de verkiezingen had willen afwachten".. Giovanni Gronchi liet zich niet ontmoe digen. Hij begon te Milaan een winkel in verfwaren, die hij allengs tot een grossierderij uitbreidde. Hij had succes en plaatste de zaak naar Napels over, waar ze floreerde. Nu nam zijn leven een belangrijke wen ding. Niet in politiek opzicht. Dat zou later nog komen. Hij hertouwde. En wel met een vrouw, vijf en twintig jaar jon ger dan hij. Zelf was hij (in 1941) vijf tig jaar. Carla was vijftien, toen ze Gio vanni Gronchi leerde kennen, als vrien- ding van een dochtertje van zijn zuster. Ze bewonderde de een stuk oudere man ten zeerste. Gronchi zag er evenals nu jonger uit. dan hij was, hij kleedde zich iii .vV; ling. De vijftienjarige Carla werd., ver liefd op hem. Haar ouders lachten wat om die kalverliefde. Maar in de jaren, die verliepen, bleef ze Giovanni Gronchi bewonderen en ze zei het ten slotte: ze wilde hem en niemand anders tot echt genoot. Negen jaar wachtte ze, tot haar ouders toegaven en Giovanni Gronchi zijn begrijpelijke aarzeling overwon. Intussen had ze alles gedaan, om hem in ont wikkeling nabij te komen en rechten ge studeerd. Ze was voor de politicus, die na de val van het fascisme weer in de voorste rangen kwam te staan, een grote steun. Dit was ze trouwens ook, toen hij ondergronds werkte, tijdens de oorlog. Giovanni Gronchi nam bij de oprichting van de Christen Democratische partij di rect een vooraanstaande positie in en werd herhaaldelijk minister. Zoals ge zegd, hij was „links" georiënteerd en omdat hij steeds voorvechter van de ar beidersbelangen was geweest, hielden ve len hem voor een verkapte communist. Zijn uitlatingen droegen hiertoe soms wel bij. Zo verklaarde hij eens: ik geloof niet, dat het communistische program ooit te verwezenlijken is. Indien dit zo zou zijn, zou ik me direct als lid van de com munistische partij aanmelden." Dergelijke uitlatingen tekenen hem als een spontaan mens. Hij is inmiddels be ginselvast genoeg, om zich van elke ac tieve samenwerking met de communisten te onthouden. Anderzijds is hij in zijn iet wat radicale opvattingen tevens 'n politi cus, die niet naar uitersten neigt. Hij is ook geen man, om een grote schare volge lingen te kweken. De bekende Fanfani slaagde er in, de' „links" georienteerde elementen in 'de Christen Democratische partij rondom zich te verenigen. Giovan ni Gronchi bleef een eenling, met slechts enkele getrouwen. Hij was het voor het overige, die steeds ijverde voor een nauw samengaan met de socialisten. Giovanni Gronchi is nu politicus af. Door zijn verkiezing tot president van de republiek werd hij boven de partijen ge steld. Deze verkiezing is interessant. Im mers, ze zette op de presidentszetel een gelovig Katholiek. Gronchi's voorganger, Finaudi, was liberaal. Giovanni Gronchi, Italics nieuwe president, niet zijn echtgenote, signora Carla Gronchi. Giovanni Gronchi met zijn twee kinderen, Mario en Maria Cecilia. Thuis rust Giovanni Gronchi uit. Ma rio leest hem de kranten voor. De jongen zou niets liever doen, dan als zijn se- cretarus op te treden. Maar zijn moeder wil, dat hij goed piano leert spelen. Ze tennist met hem en rijdt met Mario en Maria Cecilia paard. Dat is de enige luxe, die ze zich veroorlooft. Giovanni Gron chi heeft zich geen rijkdommen verwor ven. Voorlopig wenst ze nog in het eenvou dige huis in een buitenwijk van Rome te blijven wonen. Naar het Palazzo Qui- rinale, het paleis, waarin eens de Pausen en later de Italiaanse koningen resideer den, wil ze liever niet. „Ik zou niet graag willen, dat mijn kinderen in de schaduw van kurassiers opgroeien", heeft ze iemand toevertrouwd. Op de eerste receptie, welke Giovanni Gronchi, de nieuwe president van de Italiaanse republiek gaf, schitterde Carla Gronchi door haar bescheidenheid en op rechte vriendelijkheid voor eenieder. Haar wacht intussen een moeilijke taak. Maar ze heeft het zich nooit gemakkelijk gemaakt. In dit opzicht is ze volkomen de gelijke van haar man.. Bonn heeft zijn eerste protest de wereld inges]iflëer^* En wei naar het ioo van de natie, welke Bonn gezien liet verleden en mede met het oog op e toe "omst heel na aan het hart moest liggen: de Oostenrijkse. Alsof nooit een „Anschluszheeft bestaan, zowel vóór als tijdens Hitier, eri e onn tegen het pas weer op eigen henen gezette Oostenrijk, onn, de hoofdstad van de eveneens pas onafhankelijk geworden West- bondsrepubliek, blafte tegen Wenen. hoofd.stedliivanaUnn3-ftCotdn1^etMdeert' Duitsland te zijn keel mi™ i- ve*;enigd ontnomen zag, voorlopige zetel te worden van de Westdmtse regering, schudde mee wang het hoofd. Hoe heeft men erTok ooit over kunnen denken, om het dorp Bonn tot hoofdstad en regeringszete] te 't-uvanni Gronchi thuis, in z ijn eenvoudige woning in een buitenwijk van Home. verheffen, zei men daar voor de zoveelste maal en men meende, er ditmaal meer dan ooit het recht toe te hebben BonnHet is wel de merkwaardigste hoofdstad van Europa en misschien we) van de wereld. De legeringsorganen zijn er de mopperende slachtoffers van een niet op te lossen woningnood. De minis teries zitten op, door en tussen elkander. In de straten van Bonn moesten weg! wijzers worden opgericht om aan te ge. ven, waar die of deze afdeling van het een of andere ministerie is ondergebracht. Het Bondsdorp. zeggen niet alleen in Frankfort de mensen, ietwat smalend. Bonn mist letterlijk slles, wat men van een hoofdstad verwacht: monumentaliteit, glans, schittering yoorai ruimte. Er is veel gebouwd, zoals overal in West-Duits- land. maar nog steeds niet genoeg. Alleen het ministerie van buitenlandse zaken kan bogen op een modern, aan de eisen des tijds beantwoordend gebouw. Maar het lijkt zelfs niet in de verste verte up de eens zo vermaarde „Wilhelmstrasze" van Berlijn. Letterlijk alles is in Bonn een nood oplossing. Ook de plaats, waar de Bonds dag bijeenkomt en over het wel en wee van 50 millioen West-Duitser? beslist wordt. Iemand zei onlangs, dat Bonn niet groeit' maar in steeds grotere omvang voortwoekert Niemand is eigenlijk over Bonn teyre- 1 den. behalve dan de Bonners zélf, want ze glimmen nog steeds van genoegen om de uitverkiezing van hun eens zo rustige provincie- en universiteitsstad. De vele ambtenaren en andere functionarissen, die in en om Bonn opeengepropt wonen, er geren zich over de zelfgenoegzaamheid der echte Bonners en verwijten hun b.v. dat het hun nooit gelukt is. een schouw burg en een toneelgezelschap op te richten en te vormen welke ook maar enigszin! j kunnen wedijveren met die van andere Duitse steden van gelijke grootte en cuK turele standing. |i Bonners en nietrBonners hokken in een soort co-exis'entie bijeen, om een thans veelgebruikt woord te bezigen De Bon ners blijven zoveel mogelijk in de oude binnenstad en de niet-Bonners verlaten Bonn na volbrachte dagtaak zo vlug mo- ,sw' De grote zaalwaarin het parlement van de Westduitse Bondsrepubliek in het Bondshuis bijeenkomt gelijk, om ergens in de kuuroorden in de omgeving wat op kun verhaal te komen En wat is nu die oude binnenstad? Wel, als men er zo doorwandelt, zou men zich in Utrecht of Groningen kunnen wanen Bonn is veel minder typisch Duits dan b.v het door ons geannexeerde Elten. De meeste winkels doen knus-Hollands aan en de enkele moderne gebouwen, als b.v. het Kaufhof. hebben dezelfde contouren als elk nieuw gebouw in West-Europa. Ondanks de bombardementen is er m Bonn veel gespaard gebleven. De suppoost van het huis. waarin Ludwig von Beet hoven het levenslicht aanschouwde ver telt aan iedereen, die het horen wil, uit het kamertje, waarin de grote componist geboren werd, met eigen hand de brand bommen door het raam weggeslingerd te hebben, aldus voor Bonn en de wereld een kostbaar pelgrimsoord reddend De Bonners zijn en blijven er vermoede, lijk van overtuigd, dat Bonn wel de hoofd stad van West-Duitsland moest worden Het behoort immers zo betogen ze uit den txeure tot de oudste steden van he- land, het ligt in een mooie omgeving aan de Riin Het voert zijn geschiedenis zelfs tot ver 'vóór de tijd terug, toen de Romei nen een vesting aanlegden, die ze Castra Bonnensia" noemden. Volgens de deskun- di«en is het stratenplan van die Romeinse vesting nog steeds in het oude stadsplan terug te vinden. De Romeinen bouwden inmiddels op de plaats, waar eeuwen te voren de Kelten een overzetveer en vis sersdorp gesticht hadden. Voor de toerist biedt Bonn wel het een en ander. De oude Munsterkerk is een bezoek alleszins waard, de twee barok paleizen der keurvorsten doen nog velen de schouders ophalen over de zakelijke architectuur van het gebouw van de Bondsdag. Voor het overige is er wn de eigenlijke uit de Middeleeuwen dateren de stadskern zowat niets overgebleven. Wat er nog was, ging in de oorlog ver loren, wat bleef staan, is van veel oudere datum, het Beethovenhaus inbegrepen. Daarin is een klein museum onderge bracht. Men kan er de grote vleugel be wonderen, die de meester te Wenen in verband met zijn toenemende doofheid liet bouwen, alsmede de speeltafel van het orgel in de Bonnse Minoritenkerk, voorts originele partituren, brieven er; portretten. Het Beelhovenarchief in het aangrenzende pand bevat een bibliotheek van 20.000 boeken. Tot de ministeries, die het zwaarst; zuchten, vanwege gebrek aan ruimte er. overbelasting met werk, behoort het ministerie van justitie. Dit heeft een zware taak gekregen. Niet minder dan veertigduizend wetsartikelen zijn in de loop der decennia verouderd en moeten 'geschrapt of gemoderniseerd worden Nog slechts 13.000 zijn er officieel buiten werking gesteld. De rest wacht nog op afdoening. Zal Berlijn eens Bonn weer van zijn plaats verdringen? De Bonners vertrou- •wen er op, dat er dan toch nog heel wat, zeker gedurende de eerste jaren, aan regeringsinstanties in hun stad zal blijven hangen. En ze zijn tevens reeds in hoge mate tevreden met hetgeen hun tot dusver in de schoot gevallen is. Vóór de oorlog was Bonn aardig bezig, tot een onaanzienlijke provincies'lid annex be scheiden toeristenoord te vervallen. Nu groeit het tot een grote stad uit. Als resultaat hiervan kreeg Bonn inplaats van de verwoeste Rijnbrug een geheel nieuwe, heel moderne. Op die moderne biug, een staalcon structie- werd een merkwaardig stenen mannetje bevestigd. Dit werd indertijd op de oude aangebracht, omdat de be woners van het tegenover Bonn liggende Beuel niet in de kosten van de brug wilden bijdragen. Men haalde het uit de brokstukken van de in de Rijn gevallen stenen brug op. De nieuwe werd op rijkskosten gebouwd. Het mannetje zat. op de oude brug zo bevestigd, dat een niet nader te noemen lichaamsdeel naa- Beuel gekeerd was. Ni wijst dit in de richting van Frankfurt. De Bonner-- beweren, dat dit zuiver toeval is K. H. x - MM Het Bondshuis te Bonn, de zetel van het Westduitse parlement DRIE MILLIOEN katholieken in India Pakistan, Ceylon, Birma, Malaya en Tai- land hebben schriftelijk beloofd dagelijks de rozenkrans te bidden. Dit is het resul taat van de rozenkrans-kruistocht, welke pater Patrick Peyton C.S.C. in het begin van het jaar in genoemde landen heeft ondernomen.Pater Peyton heeft op zes en zestig meetings meer dan een mil lioen Aziaten toegesproken. Dat geeft de Roomse burger moed. Immers niet alleen politieke invloed is doorslaggevend voor het welzijn van een volk. Gebed is ook een belangrijke „zuil". DE KATHOLIEKEN van Nederland hebben een duidelijk antwoord gegeven op de wekroep hun staatkundig bolwerk af te breken als ware het een bouwsel, dat niet meer van deze tijd zou zijn. De pogingen onze partij te ondermijnen zul len daarmede niet uit de wereld zijn, maar zij zullen stuk lopen op een linie, die in breedte en diepte aanmerkelijk werd versterkt. Aldus schreef onze KVP- voorzitter in het jongste nummer van „De Opmars''. Het kan goed zijn deze uitlating voor de komende dagen terdege te onthouden. DE MINISTER van financiën Lie- baert heeft op een hoofdbestuursverga- dering van de liberale party in Brussel verklaard, dat hij in het bezit is van be wijzen, dat zowel de Christelijke Volks partij als het Comité voor Vrijheid en Democratie daden stellen, die schadelijk zijn voor de credietwaardigheid van de Belgische staat. Welingelichte kringen te Brussel be vestigen, dat het ministerie van justitie inderdaad een uitgebreid onderzoek heeft gelast. De documenten, die minister Lie- baert bedoelde en waarnaar thans een onderzoek gaande is zijn (schrik niet) preken, die in de kerken gehouden zijn, artikelen in parochiebladen, circulaires van de CVP en van het comité voor Vrij heid en Democratie. Als we dat hier deden, zaten de com munisten zó in de gevangenis. UW ACTIVITEIT moet zich niet be perken tot het economische, maar zich ook sterk bezighouden met alle proble men, die het boerengezin als zodanig aangaan. Deze wens heeft men trachten te vervullen en zo ziet men tegenwoordig hoe overal speciale opleidingen tot stand zijn gekomen om de jonge boeren op een hoger niveau te brengen, opdat zij opge wassen zijn tegen hun hogere sociale roeping. Vakkennis en grond zijn uitermate be langrijk, doch daarmee is het leven nog geen leven. Vorming naar gelang het milieu tot eerste klas mensen -blijven de voorrang hebben. De rest komt dan gemakkelijk in orde. Ook het leven van de boeren staat in deze dagen bloot aan vele gevaren, waar door het zich niet mag laten overwinnen. Het gezin blijft ook in de economie de bestendige factor, die het wel en wee der toekomstige generaties bepaalt. Het volledig bezit van goederen alleen, de verlichting en verbetering van de arbeid alleen vormen een twijfelachtig resul taat. Zij nemen de zorgen voor de toe komst niet weg. Integendeel, zij verme nigvuldigen deze even snel als de onge ordende verwachtingen welke de mensen niet tevreden kunnen maken. Ongeordende verwachtingen in de ma terie zijn de bronnen van veel teleurstel lingen en ontmoediging. Persoonlijke welvaart wordt als begerenswaardig buitengewoon geluk beschouwd en nage streefd. Maar in de werkelijkheid is men er daar mee niet. Materie is raak een zeepbel, kleurrijk en aanlokkelijk doch breekbaar. Voor geluk is vandaag nog wat anders nodig. MORGEN IS het iceer Zondag. Der halve offerdag voor de nieuwe kerken. Sta, overeenkomstig de epistelwoorden, uw Bisschop ten dienste naar gelang de gaven, die ge zelf ontvangen hebt. Let wel, dat is geen kwestie van enkele cen ten! Het evangelie wijst op de noodzake lijkheid van fier getuigen ondanks alle mogelijke moeilijkheden. Voor de rest een zonnige Mei-Zondag met het innemende gelaat van iemand die liefde als eerste punt op zijn levensprogram heeft staan. Niet minder dan vier heilige Pausen staan de volgende week in de ere-galerij der kerkelijke officies. Allereerst Gregorius VII, voormalig abt van Cluny, bekend uit de Investi tuurstrijd, zijn leven lang onvermoeibaar verdediger van de rechten der Kerk en tenslotte in ballingschap gestorven. Vervolgens Urbanus I, bewerker van vele bekeringen, uiteindelijk de marteldood gestorven. Ten derde de H. Eleu- therius. Groot bevorderaar van de uitbreiding van Christus' rijk, werd ook hij martelaar. Tot slot Paus Johannes, de bestrijder van Ariaanse ketterij door koning Theodoricus in de gevangenis geworpen en daarin als martelaar over leden. Behalve van deze roemrijke Pausen wordt ons verder nog het leven voor gehouden van de bekende Philippus Neri, de grote vriend van armen, zieken en verwaarloosde jeugd. Hij werd de „Apostel van Rome". Een andere heilige is nog de vooral in wetenschappelijke kringen zo gevierde H. Beda. Zijn ge schriften zijn zo verheven van inhoud, dat deze kerkleraar reeds bij zijn leven de „eerbiedwaardige" werd genoemd. Nog een bisschop en belijder St Augus- tinus sluit de rij. Deze Benedictijn werd door Paus Gregorius de Grote als geloofsverkondiger naar Engeland gezonden. Hij werd ook de „apostel van Engeland" en overleed als aartsbisschop van Canterbury. Stuk voor stuk zijn genoemde heiligen ongewoon sterke geloofsgetuigen geweest, in offervaardigheid zo bereid, dat zij hun ganse leven schonken en de meesten van hen zelfs de martelaarskroon verwierven. Als katholiek van deze tijd hebben we eveneens te getuigen. Dat is vaak niet eenvoudig in vele bedrijven. Maar het kan en het moet. Vraag hulp. Grote figuren in de eerstvolgende week in overvloed. Er is nog meer in dat opzicht. Want vandaag begint de Pinksternovene. Wat moeten we zonder de kracht van de H. Geest beginnen. Er wordt veel, veel te weinig over nagedacht. We accepteren maar dubbele feestdagen zonder ons op de diepe betekenis van de geloofsgebeurtenissen te bezinnen. Breken moeten we onze boze wil, de gerechtigheid der geboden in alles ver vullen. Alle volken moeten door het ontvangen van de H. Geest herboren worden. De genade der Goddelijke barmhartigheid moet in alle mensen haar uitwerking vinden. Als wijnstokken dienen we te zijn zonder door de doornen van de zonden overwoekerd te worden; door de heiliging van de Geest eeuwige vruchten voortbrengend. 2,'fk ons een nieuw hart A'orden geschonken. Reeds nu klinke de smeek bede: Zend de Geest uit, of da* het aanschijn der aarde kan vernieuw worden. Het leven is soms zo benauwend, de wereld zo onbewoonbaar....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3