Op de drempel der meerderjarigheid t A'dams trampersoneel blijft in actie voor looneisen Tien jaar Nederlandse schoen en lederindustrie DE GOUDEN PIJL Gezusters Dionne leiden teruggetrokken leven „Niet eens tijd om uit te gaan NATIONALE ÉT f VONDST in 'T ZOEKLICHT^ De vrouwen van San Marino UITZONDERLIJK VRIENDELIJKE ONTVANGST Oplichterij op grote schaal Vierde ïnterleder te Utrecht in Juni 1:50 portretgaierij TRADITIE van drie eeuwen Wethouder J. v. Tilburg erelid STAATSEXAMEN <hbs g5™„, RESA-HILVERSUM ZATERDAG 21 MEI 1955 PAGINA 8 NEDERLANDSE TOER- WAGENS BOVENAAN HOLLANDSCHE SIGAREN FABRIEKEN Onveranderd dividend HOLLANDSE BETON 10 pet (onv.) Nederlanders in Indonesië schromelijk bedrogen BRANDKASTDIEVEN OP HETERDAAD BETRAPT IN VLOEIBAAR LOOD GEVALLEN INSTALLATIE BEDRIJF SCHAP HORECA m?" I i i i I MGR ZOGHBY OP HEILIG LANDSTICHTING Jaarvergadering Inspecteurs Rijksbelastingen door SELWYN JEPSON Gemeente en Rijk Lieftinck-standbeeld EERSTE STEEN VOOR MOSKEE GELEGD Wij hebben in verband met het feit, dat de vier overlevende zusters van de Dionne-vijfling op 28 Mei a.s. haar 21e verjaardag sullen vieren, een interview gehad met Yvonne Dionne in het ziekenhuis, waar zij als verpleegster werkzaam is. Dit feit is hierom zo belangrijk, omdat zij een bedrag van een mil- Hoen dollar te verdelen zullen krij gen, dat indertijd voor haar is bijeengebracht. „We zullen Cecile en ik hoogstwaarschijn lijk die dag dienst moeten doen" verklaarde Yvonne ons. En toen we haar vroegen het gerucht te be vestigen omtrent de a.s. verloving van een van de zusters, antwoord de Yvonne ons, met een vriende lijke glimlach: „Houdt u daar maar over op. We hebben zelfs geen flirtations. We hebben niet eens tijd om uit te gaan". Het denkbeeld dat zij eindelijk haar deel van de een millioen dollar in handen zal krijgen, schijnt Yvonne volmaakt onverschillig te laten. „Ik weet niet wat ik er mee moet doen. Voor het ogenblik interesseert het me helemaal niet. Ik moet eerst mijn studies afmaken en dat zal nog wel twee jaar duren". Op de vraag of ze een deel van dit geld zou willen gebruiken om Amerika en Europa te bezoeken, keek Yvonne ons blij verrast aan. „Ja, dat zou heerlijk zijn. Er zijn verscheidene plaatsen, die ik zou willen bezoeken, maar niet direct". Geen gezamenlijk feest. Het is de eerste maal, dat elke zuster haar verjaardag op haar eigen manier zal doorbrengen. Yvonne, die door haar jeugdige verlegenheid meer aan een bakvisje dan aan een jonge vrouw doet denken, vermijdt zorgvuldig te spreken over alles wat betrekking heeft op haar overleden zuster Emilie. Op het ogenblik maken Yvonne en Cecile het eerste jaar van hun ver pleegstersstudie door in het zieken huis „De Goede Hoop", dat door re ligieuze zusters wordt bestuurd. An nette de derde van de gezusters Dionne studeert muziek en in het bijzonder piano, op het College Bour- geoys te Montreal. „Ze heeft meer vrije tijd dan wij, daarom zien we haar dikwijls", zegt Yvonne. Annette weet nog niet wat ze niet haar ver jaardag zal doen, maar het is waar schijnlijk, dat ze haar muziekstudie die dag in de steek zal laten om haar zusters op te zoeken. Wat de vierde zuster Marie betreft, zij verzorgt haar moeder te Callender, want mevrouw Dionne heeft on langs een operatie ondergaan in het zelfde ziekenhuis, waar Yvonne en Cecile als leerling-verpleegster werk zaam zijn. „Moeder en Marie kun nen het uitstekend met elkaar vin den", zegt Yvonne. Nachtdienst Yvonne en Cecile .hebben samen een kamer voor twee personen in het ziekenhuis. Het is een vertrek van middelmatige afmetingen, dat in pasteltinten is geschilderd. „Wij heb ben deze maand nachtdienst", zegt Yvonne, „dat wil zeggen, dat wij 's avonds om half negen beginnen en werken tot de volgende morgen half negen". „Ik houd er erg veel van", zei ze lachende, „want aan vroeg opstaan heb ik een broertje dood". Yvonne is klein en tenger. Ze draagt het haar strak naar achteren gekamd en kort afgeknipt. Ze houdt De Dionne-vijfling bijeen enkele jaren voor de dood van Emilie. (Van onze Amsterdamse redactie). Het personeel van het Amsterdamse Gemeente Vervoerbedrijf heeft vanoch tend aan het einde van een nachtelijke vergadering, die door ruim 400 man werd bijgewoond, besloten niet tot een lang- zaam-actie 'over te gaan, maar in de er kende vakbonden aan te dringen de nog steeds achterwege gebleven heropening van de onderhandelingen in het Georga niseerd Overleg teneinde de eis tot her classificatie ingewilligd te krijgen, zich voorts met alle mogelijke middelen te verzetten tegen rancune-maatregelen en te trachten het ontslag voor de S3 stakers leiders ongedaan te maken. Daartoe is een breed samengestelde Commissie van Verweer opgericht. Onthuld werd ook dat mr Pauwels, die in principe had toegezegd als verdediger te zullen optreden tijdens de behande ling voor het Scheidsgerecht van het ont slag, zich niet heeft teruggetrokken „na inz'age van de bescheiden", maar omdat „op het ogenblik buiten mijn medewe ten om, mijn actie ten gunste van de ont slagen gemeentewerklieden wordt door kruist door allerlei eigenmachtig onder nomen démarches die politieke beïnvloe ding ten gevolge hebben en de strijd van de humanitaire basis, waarop ik hem heb aangevangen en waarop ik alleen succes mogelijk achtte, naar die van de politiek wordt overgebracht", zoals het woorde lijk in een op 17 Mei gedateerde brief van mr Francois Pauwels aan het stakings comité te lezen staat. De verdediger gaat voort: Onder deze omstandigheden heb ik besloten mij niet verder met deze aan- Er is deze week, met Nice als eindpunt een internationale ralley verreden voor autobussen en grote toeristenwagens. En een Nederlandse firma, het Reisbureau Touringcentrale Jac. van Dijk heeft daarbij beslag weten te leggen op de „Grand Prix", welke officieel heett „Grand prix Rallye Touristique d'auto- cars de Cöte d'Azur internationale". Gisterenavond had te Nice de uitrei king plaats in 'n feestelijke bijeenkomst. Het kwam hierbij niet alleen aan op het volbrengen van de rit maar daarbij telden mee de resultaten van een keu ring van de wagens en comfort, terwijl ook voor de routes van de reizen, de hotels, waarin de reizigers worden onder gebracht en de verleende service punten worden gegeven. gelegenheid in te laten. Mijn besluit is onherroepelijk". Het "spreekt van zelf, dat het comité deze beslissing betreurt, doch het is er van overtuigd andere advocaten te kun nen krijgen die zich wel voor de zaak der ontslagen stakers willen inzetten. Fel ge beten was het personeel ook nu nog op de houding van de vakbondsbestuurders en met name die van het N.V.V. In de vergadering van de commissaris sen van de N.V. Ver. Hollandsche Siga renfabrieken is besloten aan de vergade ring van aandeelhouders voor te stellen over 1954 een dividend van 7 pet. uit te keren (onv.). In de op 20 Mei 1955 gehouden ver gadering van commissarissen der Hol landsche Beton Mij N.V. te 's-Graven- hage is besloten aan de gewone algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1954 een divi dend van 10 pet. uit te keren (onv.) De Haagse politie heeft de 26-jarige kantoorbediende L. M. uit Voorburg aangehouden, die zichzelf is komen aan melden. M. werkte een aantal jaren als militair administrateur in Indonesië, waarbij hij van een aantal personen geld aannam om dit naar Nederland over te maken. Degenen die hem dit geld ter hand stelden, meenden namelijk, dat hij dit gemakkelijker voor elkaar kon krij gen dan zijzelf. In totaal ontving hij 2850(1 roepia's. De aangehoudene heeft dit geld echter te eigen bate in Indonesië opge maakt. Nauwelijks was hij in Nederland terug, of lichtte iemand in Amersfoort voor 5.650 op. hem valselijk een textiel handel voorspiegelende. In Voorburg en Den Haag heeft hij zich aan flessentrek kerij schuldig gemaakt voor een bedrag van ƒ275. Een werkster, die voor de opening van het kantoor der Nederlandse Heidemaat schappij aan de Spoorlaan te Tilburg de vertrekken nog wilde stoffen, merkte tot haar verbazing, dat twee jongelui bezig waren de brandkast open te Dreken. Zij wist de deur af te sluiten en haastte zich de politie te waarschuwen. De jongens zagen echter toch nog kans te ontvluchten, maar aan de hand van de beschrijvingen, welke de vrouw wist te geven, lukte het de politie even later de twee knapen v. G. en L. op het Piusplein te Tilburg te arresteren. Pe G.G.D. te 's-Gravenhage heeft de 24-jarige metaalbewerker G. P. L. naar het ziekenhuis vervoerd, die in een fabriek te Loosduinen in een goot met vloeibaar lood was gevallen. Hij bekwam daarbij ernstige brandwonden van de tweede en derde graad aan de linkerzijde van hot lichaam. Zijn toestand is ernstig. veel van haar beroep. Met enthou siasme zegt ze: „We hebben het hier druk, maar prettig. Elke drie maan den moeten we een examen doen". En wanneer we haar dan naar haar examen-cijfers vragen, zegt ze heel bescheiden: „Het gaat nogal". De beide zusters hebben elke week een vrije dag. „Soms gaan we de stad in. Ik voel me erg thuis in Montreal, maar dikwijls blijven we ook in de omgeving van het ziekenhuis. Ik houd van lezen en van muziek. Maar het is hier te druk, dan dat ik er hier veel aan kan doen". Ik vroeg Yvonne, of ze naar de jongeren-bij eenkomsten ging, maar met een bij na ontdaan gezicht riep ze uit: .O nee, geen verenigingen! Wij hebben hier Zusters, ziet U". De vier gezusters Dionne rekenen er niet op, dat ze voor de zomer ■weer bij elkaar zullen komen. Yvon ne denkt, dat Cecile en zij waarschijn lijk bij haar thuis haar twee weken vacantie zullen doorbrengen. Annet te is ook van plan de zomermaan den thuis door te brengen en wel na het einde van het schooljaar, dat half Juli valt. Van de drie zusters Dion ne, die haar studie te Montreal ma ken, leidt Annette het meest terug getrokken leven. Toen we haar om een interview vroegen, barstte zij in snikken uit en nam de vlucht. „Ik geloof dat ze graag vriendin nen zou hebben, maar dat ze verle gen is", vertelde een van de Zusters van haar college. „Ze wil niemand zien, behalve naaste kennissen en fa milie-leden". „Ik geloof dat Annette graag mu zieklerares wordt, maar ik weet niet of ze zin heeft haar studies nog drie jaar voort te atten" zei een ander familielid van de familie Dionne. Copyright Maasbode-pers I.N.S. Opera Mundi. De Vierde Internationale Beurs voor Schoenen. Leder, Lederwaren en aanver wante branches zal van 13 tot en met 17 Juni in het Jaarbeursgebouw op het Vredenburg te Utrecht worden pehouden. Deze ïnterleder IV, in het tiende jaar na onze bevrijding, zal aantonen wat de Nederlandse schoen- en lederindustrie se dert het einde van de oorlog heeft ge presteerd. De beurs zal niettemin een sterk internationaal karakter dragen het geen blijkt uit het feit, dat 11 landen zullen exposeren, t.w. Nederland met 173 inzendingen, gevolgd door West-Duitsland met 57, Engeland met 28, Frankrijk met 25, België met 10 inzendingen en voorts de V-r. Staten. Tsjecho-Slowakije, Zwit serland. Luxemburg. Joego-SlaviL en Ita lië, terwijl Engeland en Frankrijk boven dien met een collectieve inzending ver tegenwoordigd zullen zijn. De vakbeurs beslaat een expositieruimte van 4.500 m2 en telt in totaal 153 exposanten, onder wie ongeveer 80 schoenfabrikanten. De schoen en lederbeurs zal een vol ledig overzicht van alle betrokken bran ches bieden. Geëxposeerd zullen worden schoenen, leder en lederafvallen. huiden, looistoffen chemische artikelen, machi nes. gereedschapoen en hulpmiddelen voor de leder-, schoen- en lederwarenin- dustrie, fournituren voor schoenen en le derwaren, rubber, rubberartikelen en di verse andere materialen. Als bijzonderheid zij vermeld, dat tij- c as de beurs dagelijks shows zullen wor den gehouden door verschillende expose rende firma's. Op 25 Mei wordt met een openbare vergadering in het gebouw van de SER te Den Haag het bedrijfschap voor het hotel-, restaurant-, café-, pension- en aanverwante bedrijven geïnstalleerd. Bij gelegenheid daarvan draagt pastoor P. A. W. J. Koelman, geestelijk adviseur van de katholieke organisaties van werk gevers en werknemers in het HCR-be- drijf, des ochtends om 9 uur 'n H. Mis op in de dekenale kerk van de H. Jaco- bzus te Den Haag. Trekking op 31 MbÏ a.s. van de 1ste serie van 1500 loten der loterij bestaand» uit 4500 loten ad f. 25.-, georganiseerd door het R.K. Kerkbestuur Parochi» der H. Familie te Maastricht. Telefoon K 4400 - 2383 Postbus 91 Bestel nog heden Uw kans van 1:50 op één der schitterende prijzen r;:»: 'IÊ lij jfm De opbrengst van deze actie zal dienen tot de bouw en In richting van de nieuwe kerk der Parochie H. Familie te Maastricht. Verleen ons deze zo dringend nodige hulp. stuur onderstaande coupon In en win zelf een der nevenstaande, waarlijk schitte rende prijzen Comité van aanbeveling! P- C. H. Aerts. Secf. Kamer van Koophandel A. M. M. America. Art* Mgr P. M. Jenneslcen», Pastoor-Deken Postgiro No. 600501 Totale waarde aan prijzen f. 29.600,-. 3 Auto's AUSTIN A 30 6 NOVAK Radio-Gramofooncomb. 9 SOLEXEN Populair 18 NOVAK Radio's 54 Volautomatische PRISMA Horloges Mr P. M. F. Rieter. Notarit Ir A. H. Swinkelj, Architect Goedgekeurd bij Besluit van de Minister v. lustitie d.d. 26-3-55 ie Afd, A. no L.O. 550-006 Hierlangs afknippen en In enveloppe zenden aanr Parochie der H. Familie - Postbus 91 - Maastricht. Ondergetekende wenst loten ad 25.- te ontvangen na Betaling per giro/postwissel of toezending onder rembours NAAM: ADRES: WOONPLAATS: Voorkeur voor No Doorhalen wat niet wordt verlangd Handtekening Mf I I WIT DE mannen niet hebben gekund of gewild, dat zullen de vrouwen van San Marino gaan proberen. En ze geloven vast, te bereiken, wat re mannen vier jaar geleden niet gelukt is, n.l. de communisten uit hun machtposi ties in de kleine republiek te verdrijven. San Marino ligt op de drie toppen van de Monto Titano en is de kleinste en de oudste republiek van Europa. Het werd in de vierde eeuw gesticht, heeft steeds zijn onafhankelijkheid weten te bewaren, zulks inmiddels, in zoverre het de laatste eeu- Mgr Elias Zoghby, titulair aartsbisschop van Nubië en vicaris-generaal van Grieks Katholiek patriarchaal Egypte en de Soe dan. die zijn Residentie houdt in Cairo heeft een bezéek gebracht aan de Heilig- Landstichting bij Nijmegen. Hij was ver gezeld van de archimandriet, mgr N. van der Vliet. De hoge gast verklaarde na afloop van het bezoek, dat de monumen ten op de stichting aangrijpend natuurlijk zijn en dat de locale sfeer buitengewoon goed is weergegeven. Mgr Zoghby heeft veertien jaar in Palestina gewoond. wen betreft, vooral om wille van het cu- riosium, dat tiet vormde. San Marino is een bekend toeristenoord Het geniet bovendien een zekere ver maardheid om zijn postzegels. Sinds de Tweede Wereldoorlog delen de communisten er de lakens uit. En wel als gevolg van 'n doorbraakgedachte, die ook in Italië velen een zekere sympathie voor het communisme deed gevoelen. Toen de communisten eenmaal de macht in handen hadden, lieten ze haar niet meer los. En wat bij hen meer voorkomt, hun da den waren anders dan hun woorden. Zo stonden deze bestrijders van het „ver foeilijke kapatalisme" toe. dat er in'San Marino een speelclub werd opgericht Om het toeristenverkeer te bevorderen, zeiden ze. Maar sommige communisten voeren er wel bij Ofschoon in Sovjet Rusland en in de satellietlanden de vrouw stemrecht bezit, dacht in San Marino geen enkel commu nist er aan. de vrouwen van deze unie ke republiek stemrecht te verlenen. Dat namen de vrouwen van San Marino op den duur niet. Ze eisten het Maar de communistische machthebbers verzonnen allerlei uitvluchten. En ten einde raad zei- den ze, dat de vrouwen er nog niet rijp genoeg voor waren. Dat werd Miriam Micheletti te bar. Miriam Micheletti is de aardige, knappe en bij de handte dochter van de enige banketbakker van San Marino. Heel wat taarten, die in de winkel van haar va der verkocht worden, bakt ze zelf en vaak is zij het ook, die ze aan de man brengt. Ze is bijzonder wel bespraakt, weet haar weetje en tevens stelt ze belang.in de politiek. Dat ze niet mo„.i stemmen, zat haar dwars van het moment af, waarop ze de stemgerechtigde leeftijd bereikte. Ze nam de leiding in een groepje vrou wen, die voor het vrouwenkiesrecht gingen ijveren. Dit groepje bestond voornamelijk uit Christen Democraten, de grote tegen standers van de communisten. De partij schaarde zich in haar geheel achter Mi riam Micheletti en haar getrouwen. Maar Miriam Micheletti kon het, wat de voorbereidende werkzaamheden be treft, best alleen af. En ze wist het hoofd van de communistische partij in San Marino dusdanig in het nauw te brengen dat hij in het bijzijn van getuigen de ver klaring aflegde, de vrouwen tot de stem bus te zullen toelaten. Later wilde hij zijn belofte in slikken, maar Miriam Micheletti heeft hem daar toe geen kans gegeven. En nu gaat het dan gebeuren. In September, als de oogst binnen is, zullen in San Marino de ge bruikelijke vierjaarlijkse verkiezingen voor de voornaamste posten in de re publiek worden gehouden. En de Christen Democraten rekenen op een overwinning, want de vrouwen van San Marino zijn fel anti-communistisch. De mannen laten zich menigmaal bepra ten en doorzien het communistische ge vaar niet zo. Maar de vrouwen willen met de communisten afrekenen. Wat de volgelingen van Moskou betreft, die zitten met de handen in het haar. Ze weten heel goed. dat de stemmen der vrouwen de doorslag zullen geven. Hun enige hoop is op.. Miriam Miche letti gevestigd. Deze is n.l. verloofd met een flinke jongeman uit het naburige Ri mini, die graag spoedig met haar wil trouwen. Als ze vóór de verkiezingen trouwt Poeh, zeggen de Christen Democraten, wanneer Miriam Micheletti naar Rimini verhuist, staat signora Rosario Masi klaar om de leiding over te nemen. Tokuho Azuma uit Japan heeft zichzelf een plaats in de harten der theater bezoekers in de westelijke wereld gedanst. Onder haar leiding was de Azuma Kabuki dansgroep de eerste vertegenwoordiger van de hoogste klassieke dansvorm van haar land die voorstellingen kwam geven in Europa en de V.S. Deze fijnzinnige kunstenares behoort tot de meest bekende vertolkers van de traditionele, uit de zeventiende eeuw stammende Kabuki theaterkunst. „Kabuki" met welk woord een meesterschap op de beide gebieden van zang en dans wordt uitgedrukt is een synthese van muziek, dans, décor, drama en costuums. In de familie van Tokuho Azuma wordt de Kabuki-traditie al sinds genera ties onderhouden. Zelf kreeg zij haar eerste lessen toen zij een meisje van zes jaar was. Toen haar vader in 1945 stierf werd zij door de critici en de kennérs van de klassieke dans waardig geoordeeld om de leiding van zijn dansschool over te nemen. „Ongelooflijk" en „betoverend" waren de woorden waarmee Francis Robin son, een der grote figuren van de Metropolitan Opera Company in New York, het optreden van Tokuho Azuma en haar 24 leden tellende dansgroep beschreef, dat de inleiding vormde op haar wereldreis. „Wij hebben hier nog niets gehad, dat daarmee vergeleken zou kunnen worden." Burgemeester mr G. E. van' Walsum en voorzitter J. Kuilman waren het er in de burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis roerend over eens, dat dc ontvangst van de Vereniging van Inspecteurs b(i s Rijks Belastingen door het gemeentebestuur van Rotterdam een uitzonderlijk vrien delijk karakter had, omdat belasting inspecteurs in de meeste gevallen nooit jubelend welkom worden geheten. De ontvangst had plaats bij gelegen heid van de jaarvergadenng van genoem de vereniging, «ie hedenmorgen werd voortgezet in het Dakpaviljoen van het Groothandelsgebouw waar o.a prof mr J. Oud het woord heeft gevoerd. „Ik wil hier hulde brengen aan de taak die u dagelijks vervult in het kader van ons nationaal herstel zeide Rotterdams burgemeester. „Dlt zijn klanken die u nieLiUvoegIn deatt j£e?eYMgd en ik m°Se er bij voegen, aat ik het nog meen ook (Advertentie) De kortste en voordeligste opleiding: (Bekende Schriftelijke Cursus) 43). Ik moest je de les lezen, in ons beider belang - en in ons beider be lang moest ik mijzelf beschermen. En om de mensen - al die duizenden mensen - wier ogen op mij gericht zijn. Ik hield mijn linkerhand op, en de ro bijn schitterde in het maanlicht. Ik hield van je. Kun Je dan niet geloven, dat ik besefte, dat ik het nooit zou kunnen zodra ik de telefoon had neergelegd? Zelfs voordat ik je door de kier van de deur zag - maar nu - Maar nu? O! riep ik uit. Ik wilde dat ik dood was! Dat ik niet meer behoefde te denken te voelen te zien! Dat ik kon vergeten, wat is kazien heb! En ditmaal liep ik werkelijk hard weg: hij volgde mij en af en toe voelde ik zijn hand Od mijn arm. In 's hemels naam, Eve, beheers jel Ik liep voorbij de oprijlaan, terwijl ik hem toevoegde: Niet naar huis! Daar kan ik nooit - nooit meer heen! Hij zag in, dat het wijzer was mij eerst een eind weg te laten lopen, alvorens een definitieve poging te doen om mij tot rede te brengen. Ik liet mij opnieuw door hem vangen op een plek, vlak voordat het pad om hoog boog, de dijk op. Hier kon hij de kreek niet zien, en indien George en Charlie nog niet op hun plaats van be stemming waren, dan konden zij daar komen, terwijl ik de scène verder speelde. Hij hield mij bij 'm schouders vast, terwijl ik beefde ais een riet en naar adem hapte. Dit ben ik niet van jou gewoon, zei hii. Ik hoorde twijfel in zijn stem; het was geen argwaan, maar misschien wel teleurstelling. Hij had mij zo geïdea liseerd als de vrouw, die in staat zou zijn samen met hem te heersen, dat deze symptomen van vrouwelijk gebrek aan ruggegraat, een desillusie dreigde in te leiden Indien ik het te ver liet komen, kon het hoogst gevaarlijk voor m" wor den. Ik dacht aan Louise: was niet het zelfde haar noodlottig geworden? Daarom deed ik een aanval op zijn ijdelheid. Ik dacht, dat je sterk was, zei ik. Ik dacht, dat je streed met je geest - ik zag je als een stralende ridder, een meer dan gewone man. Er zijn geest en verstand voor nodig om buiten de wet iets klaar te spelen, antwoordde hij grimmig. En om een vrouw de les te lezen? vroeg ik. Daarvoor is meer nodig; dat ver eist een genie. En om mijzelf te bescher men. En geloof je nu. dat ik lering uit de les getrokken heb? Dat zul je inzien zodra je ophoudt zo dom en sentimenteel te doen over de dood van twee volkomen onbelangrijke mensen. Jij en ik. Eve, hebben een groot se taak in de wereld te volbrengen. Dat is belangrijker dan wat ook Mijn hemel, begrijp je dat dan niet? Ik deed alsof ik dit even moest over wegen, wetende,.dat ik niet te lang stil mocht blijven, want hier kon elv geluid van het strand gehoord worden. Ik wilde, dat ik iouw helderheid van inzicht had, zei ik zwakjes, maar het is het is zo moeilijk - moord! Waarden, Evé. zijn zo betrekkelijk. Wat wijs is of dom, goed °f slecht, nuttig of vergeefs - dat is allemaal praat voor pseudo-wijsgeren en verdwaasden. Het leven is anders. Het leven is strijd. Een strijd zonder einde om het hoofd boven water te houden. Mensen of naties, en kelingen of groepen - het is allemaal eigenbelang, zelfbehoud. Voedsel of hon gerdood. Dood of worden gedood Eve mijn eigen Eve - gewoonlijk zie jo de dingen zo zuiver. Zie mij zoals ik ben! Ben ik niet meer waard dan duizend Jo nathans, dan duizend verliefde vrouwen? Slechts mijn lippen vormden de woorden Het spijt me zo. Dat klinkt beter. Hij zei het bijna als een normale man, die eindelijk vrede ziet opdoemen aan het einde van een met vrouwentranen bespoelde scène. Ik voel mij miserabel, zei ik. O. Jimmy. Hij keek mij een ogenblik op een vreem de manier aan. Was hij niet gerustge steld? Ik voelde scherp, dat het een fout ja een noodlottige fout zou zijn, recht- stre-ks over te schakelen van een hvste- rische aanval op wat hij gezond verstand noemde, doch wat. in feite onvoorwaarde lijke overgave betekende. Ik drukte de rug van mijn hand tegen mijn voorhoofd en vermande mij- Ik heb mij dwaas gedragen, puis" terde ik. Ik dacht, dat ik het zelf wel kon opknappen - en ik ben mezlf n t eens meester. Heus, Jimmy, het spijt me zo - dadelijk ben ik weer de oude. Ik keerde mij van hem af en wan delde langzaam langs het pad omh Het was enigszins riskant, maar ik geloofde niet, dat hij me alleen zou la ten, voordat hij volkomen van zijn over winning verzekerd was. Waar ga je heen? vroeg hij. Een wandeling zal me tot rust bren gen, zei ik, en als ik terugga naar mijn kamer, wil ik mijn zenuwen weer hele maal in bedwang hebben. Ik blijf je gezelschap houden. Hij voegde zich bij mij. Ik ben liever alleen - begrijp me niet verkeerd. Wanneer we elkaar weerzien, zal ik weer helemaal mezelf zijn. -Ik kan je zo niet alleen laten. Eve. toe- Ik verborg mijn triomf. Gedurende de volgende minuten waarin wij zij aan zij over de dijk naar het strand wandel den, sprak hij slechts één keer. Voor we deze zaak als afgedaan beschouwen, zei hij, eerst nog één ding. Kun je die man van de politie beletten te komen, of weet je een middel om zijn aandacht af te leiden? Je hebt er tamelijk duidelijk op gezinspeeld, dat je interessant nieuws voor hem had. Ik verzin wel iets. Ik weet zelfs f2 Wai' Ik beloof je, dat ik hem volkomen tevreden zal stellen. Hij vroeg niet op welke manier ik mij voorstelde dit t edoen. Ik zou het hem trouwens niet verteld hebben. Af en toe wierp hij een blik op mij, en ik voelde, dat hij geheel en al met zichzelf voldaan was. Opnieuw had hij bewezen, dat gevaren, indic onverschrok ken onder de ogen gezien, ophielden ge varen te zijn, dat geen probleem voor hem onoplosbaar was, dat hij alle moei lijkheden en hinderpalen overwon, daar bij zijn macht zelfs vergrotend. Onder zijn aanvallen bezweek iedere complica tie, voor zijn wil zwichtte ieder mens. De Pauw lag zwart en schijnbaar ver laten op het donkere watervlak onder de laatste schuine manestralen. Niets verried, dat alles in gereedheid was om van wal te steken. Het dak van het boothuis stond als een donkere driehoek tussen de kreek en de verheffing van de kust. Ik zag iets, dat voorgoed een einde maakte aan mijn angst, dat ik te vroeg zou zijn: een zwart voorwerp bij de waterrand dat ik her kende als de jol. Weet je wel, aldus verbrak hij ons stilzwijgen, dat dit de eerste keer is, dat wij werkelijk samen alle zijn? Wat dat voor mijn betekent, kan ik je niet zeggen.. Hij was nu weer geheel en al de jonge minnaar, bereid om uiting te geven aan zijn geluk en blijheid, zodra zijn geliefde haar sombere stemming maar wilde afwerpen. (Wordt vervolgd). Dit laatste hield mede verband met het feit, dat de wethouder van financiën en het havenbedrijf uit de kringen der be lasting-inspectie fs voortgekomen. De burgemeester zeide, dat het hem tot voor kort nog niet bekend was, dat des wethouders bemoeiingen zich In be zettingstijd hadden uitgestrekt tot de or ganisatie in toenmaals ondergedoken vorm. De voorzitter van de vereniging, de heer J. Kuilman, drukte het nog sterker uit door te zeggen, dat de draden van het belasting-verzet in des heren Van Til. burgs hand samenkwamen. De vergade ring had met algemene stemmen beslo ten, de heer v. Tilburg te benoemen tot erelid der vereniging, een benoeming die in een perkamenten oorkonde was vast gelegd die aan de wethouder werd over handigd. De heer v. Tilburg dankte voor het eer betoon waarbij zijn gedachten uitgingen naar de vrienden van welke hij thans en kele mist. Hoezeer de burgemeester ook het werk der belasting-inspecteurs waardeerde, hiermede wilde hij niet zeggen dat hij ook een grote bewonderaar is van de vorm van de belasting-organisatie. Hij betreur- de het, dat de gemeentelijke autonomie op fiscaal terrein beperkt is geworden en het zou hem niet spijten, wanneer voor de toekomst nog eens een andere vorm dan de huidige zou worden gevonden De heer Kuilman zieide, dat men zich door allerlei omstandigheden in Rotter dam thuis voelt Hier in Rotterdam schijnt men geen tijd te hebben, zich te bemoeien met leugen en waarheid, met andere woorden met het ontduiken van betas tingen „Wij menen hier alleen emplooi te hebben, omdat de aangiftebiljetten zo akelig ingewikkeld zijn", zeide hij. De wederopbouw heeft een enorme In druk gemaakt, maar de voorzitter meen de, dat er nog wel een standbeeld bij zou kunnen komen, nl. van de Rotterdammer prof. Lieftinck aan wien de historie nog wel eens recht zal doen wedervaren, hoe wel er over zijn maatregelen zeer ver schillend wordt gedacht. Dat zal dan geen monument zijn van een mens zonder hart, maar van een met een hart en met een portemonnaie. aldus de heer Kuilman die de vier kanten van de sokkel had ge reserveerd resp. voor de hardwerkende Rotterdammers, voor de aan het finan cieel herstel medewerkende banken, voor Lieftinck zelf en (de meest duistere zijde) voor de belasting-ambtenaren. Sir Muhammad Zafrulla Khan, rechter in het Hof van Internationale Justitie, heeft gistermiddag de eerste steen gelegd voor de eerste Moskee in Nederland, welke wordt gebouwd aan de Oostduin- laan alhier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8