Mau-Mau in legerjassen Over twee jaar weer een pier in Scheveningen Fraaie plannen liggen gereed Nederlandse Korea-strijder stuurde al zijn Amerikaanse onderscheidingen terug t sti goes on..., en er dreigen in Kenya nieuwe gevaren .Gloeilampjes Oude kwestie over 11,30 houdt echtpaar gescheiden In het heilige der heili gen van Mau-Mau (5) Tram tegen met heet asfalt gevulde tankauto Berlijnse tolbarrière onopgelost nieuwe actie tegen Tochtgenoten van Sint Frans Laatste hoop: brieven IN- en UITVALLEN 7 Neus ZATERDAG 21 MEI 1955 N D C—S PAGINA 9 Onbegrepen oude wetten shilling of een kaars te offerende loggia van hun landhuisje of de leestafel van hun club, heb ben tijdig gewaarschuwd tegen de onderschatting van dit pro bleem. Zij waarschuwen nu opnieuw, tegen andere gevaren. Doch juist als in het verleden wordt, temidden van het krijgs- geraas en de opgewonden de batten, hun stem niet steeds gehoord Parijs Verkeerstagnatie tijdens spitsuren te Amsterdam Russen niet voor rede vatbaar DE MAU MAU te liggen. VER. VOOR BORGSTELLINGS FONDSEN VOOR DE MIDDEN STAND IN NEDERLAND Rust en vermaak Technische snufjes Internationaal kapittel in Rotterdam REMBRANDTTENTOON- STELLING IN RIJKSMUSEUM EN MUSEUM BOYMANS Teleurstelling Naar Korea Ongeluksmare Laatste hoop Het roer o??i missie-post lagen tientallen lijken.. door MARTIN W. DUYZINGS. NAIROBI (Kenya), Mei. LANGS DE BREDE WEG die in duizend bochten naar de Rift Valley leidt, lagen wat leden van de Home Guards loom en zwijgend in de schaduw van hun toren. De weg die zich in duizend bochten door de bossen slingert totdat hij tenslotte, boog tegen de rotswand hangend, een imposant en onver getelijk gezicht biedt op de vallei die, onderbroken slechts door een enkele vulkaankrater, veel verder reikt dan de einder, deze weg had zijn eigen, kleine geschiedenis. Vijftien jaar geleden nog was het een smal en moeilijk begaanbaar pad dat telkens weer over woekerd werd door het bos dat er aan weerszijden aan grensde, doch toen kwamen er een eindeloos lijkende, droef en geslagen door het stof en de hitte strompelende colonne van ontmoedigde desperados duizenden Italiaanse krijgsgevangenen uit Abessinie naar het gebied rond Nairobi en diezelfde dag begonnen zij met de aanlee van een nieuwe weg Er was daar een uitkijkpost van de Home Guards langs de weg. De Ki kuyu's die er waakten tegen mogelijke aanvallen hunner eigen stamgenoten, slenterden daar doelloos rond of la gen lui en slaperig in de zon. Als men voor de toren zijn wagen stopte, spron gen zij recht, grepen zij met één hand naar hun stok en salueerden zij met de andere. Het was een vrij lachwekkend tafereel: die Home Guards met hun stokken en hun met motgaten door boorde veel te wijde Engelse soldaten jassen. Doch om de een of andere reden kon men er zelfs als vreemdeling in dit land niet om lachen. Wellicht kwam dat omdat er een zonderlinge, wat hoofse grijns lag op de donkere ge zichten die met wit glinsterende tan den de voorbijganger bleven nastaren totdat hij verdwenen was rond de vol gende bocht van de weg. Men noemde in Nairobi de Kikuyu Home Guard het loyale deel van de stam die zich gedurende de laatste ja ren alles behalve loyaal tegenover de Engelse kolonisten gedragen hadden. Men noemde het, prijzend, bovendien een „vastberaden leger in lompen en tijdens een proces dat dezer dagen te Nyeri gehouden werd en waarbij een lid van de Mau-Mau tot de dood door de strop veroordeeld werd, prees de president van de rechtbank met nadruk het aandeel, dat de Home Guard in de succesvolle jacht op deze misdadiger had gehad. Doch z(j die tussen de Kikuyu's leven T~ de missionarissen en de zendelingen ln VlIorheeld zijn wat voorzichtiger Gu beoordeling van de Home- m..ar(h ,.Er zijn er onder", zo zei men tl' .,die het inderdaad'uitstekend me. met hun stam en met het land, dal tl nu niet alleen met de blanken, docli niet duizenden en duizenden In- en Arabieren moeten delen. Er *'11 anderen, die via de Home Guard hun stamgenoten van de Mau-Mau wil- lpn doen boeten voor de misdaden, welke zQ tegen hun eigen volk bedre den. Doch cr ziin er ook, die zelfs ooor de loyal- Kikuyu's als verraders worden beschouwd. Er zjjn er die cor rupt z\jn, en oneerlijk en nodeloos wreed; er zijn loyale Kikuyu's die nu boeten voor de misdaden van anderen en die de Home Guard onverbloemd de „Mau-Mau van het gouvernement" noemen Het is slechts enkele maanden ge leden, dat een missie-pater in een bos dicht bij zijn statie de lijken van enige tientallen Kikuyu's vond. Hij rapporteerde zijn vondst bij de D. O. de districts-officier. Men onderzocht' de zaak en men ontdekte, dat da mannen zonder vorm van proces door leden van de Home Guard waren doodgeschoten: weerloos en ongewa pend tegen de karabijnen die hen neermaaiden als waren zij niet méér dan machteloos over de grond krui- „Charter Land Commission", instelde teneinde een onderzoek in te stellen naar de houdbaarheid van de claims der inheemsen. Het is waar: de Char ter and Land Commission redde, on danks veel tegenstand, althans iets voor de Kikuyu's. Doch naarmate, ,11. mede dank zii het heilzame werk dat naar Jtiift Valley, een weg die nu nog steeds de beste gouvernement, missie en zending in genoemd wordt van heel Brits Oost-Afrika. K8u5't veri"ichtten, de stam nu groeide 's Avonds in de kampen, als de muskieten in dichte 8"k de grondhon ger "der Kikuyu'sS Te? zwermen gonsden rond de vuren, zongen de Italianen genover 433.654 k.m.2 grond in handen oude weemoedige liederen en nog staat er, dicht bij wer- de vallei, een kleine Maria-kapel welke de Italianen den gemaakt, niet minder dan 34.566.140 destijds bouwden. Daar brandden zij bun kaarsen, k.m.2 aan concessies en daarvoor gere- i-li i i serveerde gronden, uiteraard voor opdat er een einde komen zou aan de oorlog, de practisch de voUe £onderd procent in gevangenschap, de muskieten, en bet zware werk aan handen van niet-inheemsen. de weg die langzaam, mateloos langzaam, nu verder Dat was het probleem, dat voortkroop door de rotsen, yard na yard, mijl na mijl, zich in de Mau-Mau-beweging tot ver voorbij de horizon. Het is jaren geleden nu, tenslotte kristalliseerde tot een dat dc laatste Italiaan ginds in Mombassa in bet blinde, gemene, met uiterst ge ruim van een gore vrachtvaarder geladen werd, op raffineerde en van Moskou uit weg naar de vrijheid en het vaderland. Docli nog gevoede methoden tot een altijd branden in die Maria-kapel dag in dag uit de waanzinnig delirium opgevoer- kaarsen. Er wonen buiten Nairobi ruwe, machtige de haat. Zij die de Kikuyu's be- onbehouwen planters die aan God noch Gebod ter kenden dan sommige gou- geloven, doch die niettemin zelden aan deze kleine, vernements-ambtenaren, die typisch Italiaanse kapel voorbij gaan zonder er een nauwelijks verder kwamen dan Men neemt aan, dat de Franse rege ring spoedig de aflevering zal verbie den van een zogenaamd sport-pistool, dat tot nu toe in de vrije verkoop is. Het is namelijk gebleken, dat bij 650 gepleegde moorden, doodslagen en zelfmoorden dit pistool het gebruikte wapen was. Een chirurg heeft zelfs ver klaard, dat dit wapen dodelijker werk te, dan vele geweren en pistolen, waar oor een speciale vergunning nodig is. Gorredijk Door de stormachtige wind is hier een ooievaarsnest van zijn hoge standplaats een paal in het veld gerukt. Van de vijf reeds enige tijd bebroede eieren Was er wonder boven wonder slechts een gebroken. De vier nog gave eieren werden direct bij een in de nabijheid wonende veehouder onder een broedse kip gelegd, die de taak van de moeder- ooievaar welwillend enige tijd over" nam. Inmiddels was een ladderwagen van de Heerenveense brandweer gear riveerd en met behulp van met minder dan drie autotrekkers door het drassi ge land naar de nestpaal gereden. Het nest werd op zijn plaats gebracht, her steld en de vier eieren opgehaald en in het nest gelegd. Ongeveer een kwartier nadat dit was gebeurd streek de ooie vaar weer op het nest neer en hervatte daar het verstoorde broedproces. Met belangstelling wachten de vogelvrien den in Gorredijk en wijde omtrek nu af, hoe de uitslag zal zijn. Pusseldorp Duitsland Een viermotorig vliegtuig van een Britse luchtvaartmaatschappij werd op 3000 meter hoogte door de bliksem ge troffen, toen het op weg was van Dus- seldorp naar Berlijn. De bliksem sloeg bij de cockpit in en verliet het toestel bij het richtingsroer. Niemand was ge troffen, hoewel allen hevig geschrok ken waren. Voor alle zekerheid keerde de piloot toch maar naar Dusseldorp ter inspectie terug. Kikuyu-jeugd in Kenya: haar weg nog steeds geblokkeerd met misver standen pende ratten. In hetzelfde district haalde de Home Guard een kleine jongen uit de school en schoot hem slechts enkele mijlen verderop neer zonder dat het ooit duidelijk werd wat deze jonge Kikuyu misdreven kon hebben. „Het kan zijn nut heb ben", zeggen weldenkende mensen in Nairobi, „de strijd tegen de Kikuyu's te doen voeren door., de Kikuyu's, doch 't heeft ook zijn gevaren, en een van die gevaren is, dat men dezelfde kapitale blunders maakt die destijds voedsel hebben gegeven aan de Mau- Mau-beweging". Men herinnert zich, in dit verband, d,e eerste slogan van de Kikuyu Cen tral Association, de eerste politieke partij der kikuyu's die in 1922 al werd opgericht: „Wij willen het land terug dat de blanken ons ontstolen hebben". De slogan vond een gretig gehoor bij de Kikuyu's en zij werd door het gou vernement en de blanke settlers niet begrepen. Men had, zei men in Nairobi, de Kikuyu's geen land ontstolen. Toen de East African Company in 1890 een zetel in Kenya vestigde, was het Kiam- bu-district, dat de Kikuyu's nou nog steeds als hun onvervreemdbaar eigen dom claimen, practisch verlaten; een enorme, door dorre struiken overwoe kerde woestenij. Het zou jaren duren alvorens men ontdekte, dat de Kikuyu's het land dat zij het hunne noemden, Een aanrijding tussen een 18 meter lange trekker met aanhangwagen van de N.V. „Philips Asfaltfabrieken" en een trams tel van de N.ZH.V.M- heeft gister avond het verkeer op de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam ernstig gestag neerd. De zware, elf ton wegende tankauto, die gevuld was met zeg ton asfalt van 180 graden Celsius, stak stadinwaarts rijdend op de Bos en Lommerweg om streeks half zes de trambaan op de Ad miraal de Ruyterweg over en werd daar bij aan de linkerachterkant gegrepen door een motorwagen van een uit de richting Sloterdijk naderend tramstel. Door de schok kantelde de aanhangwagen en blok keerde de tramrails. De materiële schade was groot en wordt ge schat op een bedrag van enkele tienduizen den gulden. De bestuurder van de tram wagen, die gewond raakte, werd ter ob servatie opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Later kon hij worden overge bracht naar een ziekenhuis in Haarlem. Daar het ongeluk op de spitsuren ge schiedde, werden vele forensen, die per N.Z.H.V.M. naar Halfweg of Haarlem rei zen, gedupeerd De reizigers voor Haar lem werden in de gelegenheid gesteld hun woonplaats per trein te bereiken, Die voor Halfweg werden tot de plaats van het ongeluk vervoerd waar zij konden over stappen op een andere tramwagen. Nadat door kraanwagens van de politie en het gemeentelijk vervoerbedrijf een trambaan was vrijgemaakt, kon de dienst der N.Z.H.V.M. eerst tegen kwart over acht normaal worden hervat. Het wegsle pen van de zwaar gehavende wagen met asfalt trok grote publieke belangstelling. De alt Mimi Aarden is, met toestem ming van de Nederlandse Opera, voor de tijd van zes maanden als gast geengageerd door de Stadtische Oper te Benijn. Zij s uit vijftien bekende Europese zangeressen gekozen om de plaats te vervangen van de eerste alt Margaret Klose. slechts tijdelijk verlaten hadden, voortgedreven door de pest, de honger en de tse-tse. Het zou nog langer duren voor men ervoer, dat volgens de eeuwenoude «vetten der Kikuyu's elk stukje grond nimmer privé-bezit zou kunnen z(jn, doch dat het voor altijd toebehoorde aan de gehele stam (onverschillig of het jungle was of bouwgrond), en dat, eveneens volgens deze wetten, de grond pas van eigenaar veranderen kon als een gehele stam-clan, een „githaka", daar met veel ceremonieel en misbaar zjjn goedkeuring aan héchtte. De British East Africa Company vond in Kiambu alleen maar bush. Daar vestigde zij haar plantages: langs een lineaal trok men de grenzen der concessies in een gebied dat een onbe woond niemandsland heette en dat er aV'e®k b°vendien. Toen later de stam der Kikuyu s van over de Chamia- Rivier terugkeerde naar het eigen land, vond zij de Europese settlers op haar grond. Het duurde tot 1932 alvorens men een Koninklijke Commissie de De eerste aankomst sinds zeven jaar van de hoogste vertegenwoordige; va de vier bezettende mogendheden in Duits land, die gisteren te Bc.'.ijn werd gehou den cn waarop gesproken is over de doo Oos -Duitsland verhoogde tol op IA weg- ver eer erhjn-West-Duitsland is op niets uitgelopen. ceyeve?kTaarclea®bassadeur de .heehr. Pon komst teeeno,; na aflo°P van de bueen- geen tweede hrf verslaggevers, dat er Wh' h„&leenkom3t nou plaats vin- en niets gemerkt van het zgn. Russische vredesoffensief", zeide hij In een Sezarnelijk communiqué werd bekend gemaakt, daj de sovjet-Russische h-ge commissaris, p0esjkin, zijn Weste lijke collega s had medegedeeld, dat ver schillen van inziet over de tolbarrière slechts uit de weg konden worden ge ruimd door directe onderhandelingen tus sen Oost- en W-est^Duitsland. De westelijke ambassadeurs stelden vo-r Duitse deskundigen de zaak te laten onderzoeken om tot' een oplossing te ko men. maar daarvan Wiide de rus niet weten. De kwestie valt volgens hém, ge heel en al onder de competentie van de Oostduitse autoriteiten. Veiligheidstroepen zjjjj gjsjeren opnieuw de dichtbegroeide bossen Van Aberdare in Kenya ingetrokken om te pogen de Mau-Mauterroristen, die zjcj, daar schuil houden, te overmeesteren. Geen der le den van de Mau Mau had zich namelijk gistermiddag de uiterlijke door de re gering gestelde termqn gemeld om zich over te geven. Luitenant-generaal Lathbury, de leider van het offensief tegen de Mau Mau heeft verklaard, dat v^e leden van de Mau Mau er genoeg van hadden om te vech ten, maar dat zij zich niet durfden over geven uit vrees voor hun leiders. „Als wij hen flink aanpakken zullen zij wel van gedachten veranderen.'zo meende de luitenant-generaal. (Van onze Haagse redactie) De plannen voor een moderne Sclieveningse pier zijn gereed. Als de onderhandelingen met de financiers en de autoriteiten vlot verlopen zal liet nieuwe wandellroofd in zee juist als de vooroorlogse pier 375 meter lang - in 1957 in gebruik genomen kunnen worden. Wanneer men kan rekenen op één millioen bezoekers per jaar zal de pier rendabel zijn bij een entree-prijs van 0,30 a 0,35 per persoom Het wandelhoofd is geprojecteerd aan het Noorderstrand ter hoogte van de nieuwe trap tussen het Palace-hotel en de Oranjeflats. Daardoor zal het uitzicht van het aan het einde van de pier liggende zonneterras een zo groot mogelijk deel van dc „skyline" van Scheveningen bestrijken. Het badstrand zal enigszins worden opgeschovmi en vóór het Kurhaus komen De nieuwe pier wordt breder dan de vroegere, namelijk 12 meter tegen voor heen 8. Het windschut, dat haar over haar gehele lengte in tweeën verdeelt, is excentrisch gedacht, en wel op 8 meter van de Zuidelijke en op 4 meter van de Noordelijke reling. Het voordeel is een grotere wandelruimte aan de Zuidkant. Er komt een overdekking ter breedte van ongeveer 1,25 meter aan de Noordzijde van het windschut, waardoor men ook bij regen uit Westelijke of Zuidwestelijke richting droog zal kunnen wandelen. Voorts zal de pier op vijf plaatsen in haar gehele breedte overdekt worden. Al daar komt een twaalftal winkels. Verder zullen over het gehele wandelhoofd ver spreid vitrines en kiosken te vinden zijn. Opgericht is de „Vereniging van borg stellingsfondsen voor de middenstand in Nederland". Het bestuur is als volgt sa mengesteld: voorzitter: drs T.3. W. Gij- zels. Eindhoven, vice-voorzitter: J. A. Koops, Venlo; leden: mr. J. Cornelissen, Oldenzaal; H. W. Holsmuller, Alkmaar: drs J. Jacobs, Arnhem; W. Ket, Utrecht; J W Kogeler, Middelburg dr G. Otten, Leeuwarden en J. Reichardt Voorburg (Z.H.). secretaris-penningmeester: L. A. m] Westerwoudt. Eindhoven. De afdeling „vermaak" wordt streng gescheiden van de afdeling „rust". Het vermaak komt op twee eilanden ter Noord zijde van de brug en op het achterplat form in het overdekte paviljoen, waarop zich tevens een uitkijktoren bevindt, die zich 35 meter boven de zeespiegel verheft en vanwaar men zal kunnen genieten van een schitterend uitzicht. Onder het loop- dek komt de afdeling visserij. Degenen, die willen wandelen of in de zon zitten, kunnen terecht op d^brug, die uiterst langzaam omhoog loopt tot 15 meter boven de zeespiegel en die over haar gehele lengte voorzien is van ban ken. Voorts staat hun het grote, onder een hoek van 45 gr op de pier geprojecteerde zonne-eiland, waar plaats is voor 1200 personen, ter beschikking. Dit eiland, dat het aspect zal hebben van het zonnedek op een grote oceaanstomer, zal terras vormig oplopen en een uniek uitzicht bieden op de gehele Scheveningse kust. Achterop komt een gesloten café-restau rant (250 personen), waar men 's winters bij twee open haardvuren zal kunnen ge nieten van het gezicht op de onstuimige zee. Met de industrie zijn onderhandelin gen gaande om het nieuwe wandelhoofd te maken tot een staalkaart van tech nische snufjes. Dit betreft zowel de verlichting, die de pier bij avond moet maken tot een voortdurend wisselend feest voor het oog, als talloze andere bezienswaardigheden op het gebied van radar, electronische opparaten, televisie, radio etc. Gedacht wordt oij voorbeeld aan een onder-water-verlichting van de branding en radarschermen ter be spieding van voorbij-zwemmende vissen. Hangende de onderhandelingen met de financiers en de gemeente wilde de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen ons nog geen mededelingen doen over de bouw kosten. Wij vermoeden echter niet ver mis te zijn, wanneer wij deze op vier a vijf millioen schatten. Het ontwerp is 't resultaat van overleg tussen de Rotter damse architecten Maaskant, Dijk en Apon en de aannemers, de N V Ver. Aannemersbedrijven v.h. R. Zwolsman en de Hollandse Beton-Mij en de Exploitatie Mij Scheveningen. Op 28, 29 en 30 Mei wordt te Rotterdam het Internationale Pinksterkapittel van de Tochtgenoten van Sint Frans gehouden. Dit jaarlijkse internationale congres wordt op toerbeurt gehouden in een van de lan den, waarin de beweging werkzaam is. Dit jaar wordt de verhouding tussen katholieken en niet-katholieken in West- Europa het onderwerp van de besprekin gen. Op Zaterdagavond leidt pater St. Kreijkamp O.P.. hoofdredacteur van „De Bazuin", het gesprekthema in. Op de vol gende bijeenkomsten voeren tochtgenoten uit België Frankrijk en Duitsland het woord over die problemen in hun landen Behalve een avondwake en een vreugde vuur vermeldt het program een uitge breid contact tussen de verschillende na tionaliteiten. De Tochtgenotenbeweging is een Fran ciscaanse jongeren-beweging, die de ge loofsverdieping tracht te bevorderen, b.v door het herstel van de echte pelgrims tocht waarbij het geestelijke op de voor grond staat. In de zomer van 1956 zullen het Rijks museum en Museum Boymans samen in Amsterdam zowel als in Rotterdam een omvangrijke tentoonstelling van werken van Rembrandt organiseren ter herden king van het feit, dat Rembrandt 350 jaar geleden werd geboren. De tentoonstelling zal schilderijen, teke- ningen en etsen omvaten. ROTTERDAM, Vrijdag (Van onze verslaggever) O UD-KOREAVRIJ WILLIGER Martinus Rooster heeft alle Amerikaanse onderscheidingen, die hem wegens betoonde moed in de Koreaanse oorlog werden uit gereikt, teruggestuurd naar de Amerikaanse regering met de me dedeling, dat hij ze niet langer meer wenste te accepteren. Oor zaak van deze verbitterde hou ding is het feit, dat de Verenigde Staten hebben geweigerd Rooster een visum te verstrekken. Rooster wil dolgraag naar Amerika, als was het alleen maar voor een be zoek. Hij is intussen getrouwd met een Amerikaanse, die binnenkort het leven zal schenken aan twee kinderen en, zo zegt hij. ik vind dat het mijn plicht als vader is om bij de geboorte van mijn kinderen aanwezig te zijn. Het ziet er echter naar uit dat hem dit niet zal lukken, want de regering van de Ver enigde Staten heeft ontdekt, dat de oud-militair in 1947. toen hij als 19- jarige soldaat in Indonesië vertoefde, een kleine oplichting heeft gepleegd ten bedrage van 11 gulden en 30 cent. En dit schijnt een onoverkomelijke barrière. Rooster wordt in Amerika niet toegelaten. Dezer dagen heeft de blonde 28- jarige oudstrijder ons zijn levens geschiedenis verteld, met als slot de tragische impasse waarin zijn huwe lijksleven thans verkeert. Na in de oorlogsjaren illegaal te hebben gewerkt trad hij in 1944, toen Nederland nog niet geheel was bevrijd, als chauffeur in dienst van het Royai Army Service Corps, 21ste legergroep. In 1946 vertrok hij als soldaat naar Indonesië en het was hier dat zich in 1947 de ongelukkige kwestie voordeed, waarvan hij nu de wel zeer bittere vruchten plukken moet. Rooster hielp bij het organiseren van variété-voorstellingen voor de sol daten en in verband daarmee werd hem door zijn superieuren een bedrag van 600 gulden ter hand gesteld. Later bleek, dat hij hiervan een bedrag van 11.30 ten eigen bate had aangewend. Men noemde het oplichting en Rooster ging, na een veroordeling door de Krijgsraad, voor drie maanden de ge vangenis in. Diefstal en oplichting, vermeldde het vonnis. Ware het alleen maar dief stal geweest, dan zou Rooster nu waar schijnlijk rustig bü zijn vrouw in Amerika zijn. Toen hij zyn straf had ondergaan, dacht de militair dat hier mee het leed geleden was. Hem wacht te echter nog een bittere teleurstel ling. Na terugkeer in Nederland meldde Rooster zich als een van de eersten voor het Korea-bataljon van Overste Den Ouden. Het vonnis van de Krijgs raad bleek geen bezwaar hem in het bataljon op te nemen en 22 maanden diende hij de zaak van de Verenigde Naties. Hij kreeg de „Citation of „Unit with golden cluster", de „United Nations Service Medal", „de Korean United Nations Service Medal", de „Korean Unit Citation", „de Korean War Medal" en de „Purple Heart" onderscheiding, welke laatste hem we gens een opgelopen verwonding aan de rechterhand door de Amerikaanse regering werd toegezonden. Hij be taalde deze onderscheiding met drie maanden hospitaal in Tokio. Het was in deze dagen dat hij zijn huidige vrouw leerde kennen. Via de soldatcnvader „Uncle Harry" kreeg hij het adres van een Amerikaans meisje, dat wilde corresponderen met een van de meest eenzame soldaten. Al spoedig bleek dat hij het met de jeugdige Jeane Leverne Frey uit Cincinnati bést kon vinden en zestien maanden iater, in 1954, kwam Jeane naar Nederland, waar zij de intussen gerepatrieerde blonde militair in levende lijve kon ontmoeten. Het meisje kon in Nederland echter niet wennen en ging terug naar de States, waar zij erin slaagde voor Mar tinus een baan te krijgen in de fabriek van Procter and Gamble in Cincinna ti. Toen dit eenmaal in kannen en kruiken was. kwam Jeane het vorig jaar met de Nieuw Amsterdam naar Nederland, waar zij met Martin trouw de. Nu zij eenmaal gehuwd waren, dachten ze. zou het voor Martin veel gemakkelijker zijn een visum voor de Verenigde Staten te krijgen. Veel ge makkelijker dan wanneer hij op een emigrantenvisum zou moeten wachten Toen Martin zijn vrouw na het huwe lijk naar de boot bracht zei hij: Over een paar weken ben ik weer bij je. In die dagen vermoedde Martin Rooster in de verste verten nog niet dat de oude kwestie uit 1947 een spaak in het wiel zou steken. Vlak voordat Martin naar Amerika zou oversteken kwam de ongeluks mare. Het visum was geweigerd. „Wat ik daarna allemaal heb gedaan", ver telt Rooster nu, „valt met geen pen te beschrijven. Ik heb contact gezocht met vice-consul Imogene E. Ellis van het Amerikaanse Consulaat-Generaal te Amsterdam. Mijn vrouw heeft een be roep gedaan op senator Burke van Ohio, met mrs Estella Ademson, assis tant director of Immigration in Cin- cinatie en met Gordon H. Scherer van het House of Representatives First dis trict Ohio. Het mocht allemaal niets baten. De oude kwestie van 11.30 is in Amerika bekend, het woord oplich ting is eenmaal gevallen en ik mag hei land niet binnen. Wat nu? Martin Rooster die ouderloos is en inwoont bij kennissen schudt het blon de hoofd. Het is allemaal verschrik kelijk. Maar in de voorgaande jaren heeft hij geleerd wat vechten en door zetten is, hij wil de moed nog niet op geven. Zijn doel is, na al ziin omzwer vingen, een rustig leven bij de vrouw waar hij van houdt en bij de kinderen die straks geboren zullen worden Maar waar ligt de weg om dit te be reiken Als varensgezel wil Rooster trachten naar de Verenigde Staten over te steken, om zo zijn vrouw te zien. Hij ging ai naar Hamburg en Bremen om te trachten een boot te vinden: een maal bevond hij zich al als blinde pas sagier aan boord, toen plotseling de koers werd gewijzigd en hij slechts op het laatste nippertje nog het kolenhok kon verlaten. Dezer dagen is hij gaan varen met de Annakerk. die weliswaar niet naar Amerika gaat, maar waar hij toch het vak een beetje leren kan. Dan lukt het me straks misschien om een boot naar Amerika te vinden zegt hij. Hoe hij, wanneer dit mocht gelukken, aan de overkant zal worden ontvangen is nog een vraag. Maar Rooster wil alle risico's nemen. En dan is zijn laatste hoop nog ge baseerd op drie brieven, die hjj voor nemens is te versturen. Een naar Z.H. de Paus, een naar President Eisenho wer en eer naar mevrouw Roosevelt. Hij zal daarin vragen of het niet moge- Ipk is dat men hem, terwille van zijn huwelijksgeluk dat ten onder dreigt te gaaiv een kleine misstap van acht jaar geleden vergeeft. „Hemel en aarde zal ik bewegen om bij mijn vrouw te komen verklaarde hij verbeten voor- j de .'Annakerk" stapte. Voor solda-" "Tl-rtin Rooster is de strijd nog met einde. Hp taalt niet naar med; (ju wjj maar één onder- schsiïïkic fl<j.u Visum voor Amerika. In lang vervlogen tijden, toen de lente nog een van vogelgekwetter zwanger pre- ludium was van een zomer, zat van zon vormde de mens speciaal in dit seizoen al een brok dynamiek. De geschiedenisboekjes tonen het on dubbelzinnig aan. Bij voorkeur in de len te botten de politieke wrevels van onze voorvaderen uit in bloedige revoluties en hun gekrenkte nationale gevoelens in oor logen. Terwijl de dichter zich aarzelend be woog tussen de ontluikende natuur en de poëtische vogel, die in zijn schonkige rib ben haast aan een requiem toe was, weer los barstte in een juichend lied, schaarde de menigte zich achter de wapperende vanen en roffelende trommen, verbeten 'n strijdlied zingend. De lente houdt zich wat achterbaks dit jaar en 's dichters vogeltje zal de zo mer wel niet meer halen, maar toch veroorzaakt de wisseli..g der seizoe nen weer aiom een niet te beteugelen onstuimigheid. Op het hoogste niveau be steedt men de losgebroken energie door harder dan ooit aan de wereldvrede te werken, in ons eigen land laat een re calcitrante kamer, anders zo wars van iedere onnodige opwinding, een keurig net en nog in goede staat verkerend kabi net te pletter vallen op 'n miezerig huur- wetje. Maar het meest heeft de onzichtbare lente de voetballers geïnspireerd en de man, die explodeerde heette Faas. De ver guisde, over wie men heimelijk grapjes maakte, groter dan ooit is hij terugge komen om het vaderland te redden en geen krant, die zichzelf respecteert durfde minder dan vier maal zijn beeltenis af te drukken. Maar dit is niet genoeg. Nederland moet tonen nu ook groot te kunnen zijn en al die geringschattende uitroepen in de sta dions geslaakt en al die schimpscheu ten in de pers met een vorstelijke geste ongedaan te maken. Geen standbeeld dit maal. Dit is geen honorering voor de man die ons in staat heeft gesteld zonder blik ken of blozen tijdens onze vacantie „Laat de leeuw niet in zijn hempie staan" te gen de bergen op te laten rollen. Wij zitten in Nederland nu toch met een va cature voor een belangrijke post. Maak deze weergaloos behendige, brillante verrassende en geniale (de adjectieven zijn zonder voorkennis uit onze Nederland se sportpers geleend) minister-president, Hij heeft getoond in staat te zijn van iets onsamenhangends een geheel te ma ken. Geef hem de kans om deze capa citeiten ook op politiek terrein bot te vie ren. Na Vader Willem, vader Faas'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9