Feeststemming op een koude Koempoelan Drieduizend leiders en leidsters vonden nieuwe bezieling m LEXINGTON Demonstratie van Brabantse BB -ers te Den Bosch Geen Engelse verdediger voor Jungsclilager Kardinaal SEGURA BEDIEND TWEELINGEN uit vele landen IN OIRSCHOT m Wrijf Kou en Pijn Recreatie in Zuid- Holland Het merk dat het hardst gaat Provinciale wedstrijden met loffelijki resultaat Inbreuk op de rechten van de mens Onrustig? Gejaagd Twaalf ton voor liet Wilhelminafonds Benelux-landbouw- beleid Een indrukwekkende plechtigheid Frankrijk heeft ook een polio-vaccine Congres met een vrolijke en nuttige kant MAANDAG 23 MEI 1955 PAGINA 3 Zon bleek niet nodig En zijn korte analyse van het verken- Fakkeltocht Landgoederen werden aangekocht Mowgli AMERICA'S BEST TOBACCOS Het verhaal van Een stuk tragiek »-Maar ook aan dit feest kwam een eind. f:let echter dan nadat men zeer aandach- ,}S had geluisterd naar de zeer persoon- kJke en hartelijke gelukwens van de ver tegenwoordiger van minister Cals, de keer Oosterlee. Zeer persoonlijk, dat kon haast niet anders, want de heer Oosterlee Is zelf oud-commissaris van de N.P.V. Indonesië beschuldigt iveer eens Steeds meer steun uit heel het volk Geen zaak tussen Indonesië en Nederland De prijsuitreiking NED. GELEERDE EREDOCTOR IN V. S. Prof, ir F, A. Veiling Meines? Belgische boerenbond wijst iedero verantwoordelijkheid af 0W DR H. ENDEPOLS ONDERSCHEIDEN PRINSESSEN BIJ BALLET VOORSTELLING SPAARCIJFERS OVER APRIL LAGER RECHTS HOUDEN IN ZWEDEN? weg met DAHPO HARINGUITVOER IN EERSTE KWARTAAL 1955 GEDAALD Bekroonde tweelingen Medisch-sociale primeur Verrukkelijk feest IN ZWOLLE 1200 NATUUR- WACHTERS De hekken weg rond de plantsoenen Iets dergelijks hadden hoofdaalmoezenier Verhoeven en hoofdcommissaris Baron Van Voorst tot Voorst op de jubileum-koempoelan van de katholieke verkenners beweging te Lunteren niet verwacht. Een werkelijke zegetocht maakten zij op de versierde boerenkar, waarop de twee „kopstukken" van het katholieke verkennen in Nederland op dringend verzoek van een Bosch welpje plaats hadden moeten nemen. Getrokken door een onstuimige stoet welpen-trekpaarden en spontaan ge duwd door een aantal van hun naaste medewerkers, de hoofdkwartierscommissaris- »;n. reden zij 't „St. Jorisveld", de schitterende „arena" van „De Goudsberg" rond. Verst gezeten op hun „zegetronen" twee gammele rieten leunstoelen; later ge dwongen door het enthousiasme van de ruim drieduizend aanwezige leiders en leidsters staande, arm in arm. De wagen botste en hotste en het viel niet ge makkelijk het evenwicht te bewaren, al aar daaraan zullen de twee toegejuichten °P dat ogenblik niet gedacht hebben. Hun gezichten stonden tenminste onbezorgd en_zonnig. Deze ongelofelijk spontane hulde betrof immers meer dan henzelf. De drieduizend demonstreerden bier, tegen het einde van dit grandioos geslaagde slót- leest van hun zilveren jubilé-viering. hun ongeschokte enthousiasme voor de ver- kennersbeweging, die zich in de laatste decennia zo'n specifiek eigen plaats heeft veroverd en dit eigen karakter al heeft het er wel eens anders uitgezien zo volkomen heeft weten te bewaren. nerswerk was er een van een insider. En zo is er dan een einde gekomen aan Baden Powell's beweging- ziin snel de de festiviteiten ter gelegenheid van het wet ,lp beweging, zijn spel, üe zilveren verkennen. Alleen het weer be!ofte' het buitenspoor, was in werkte niet mee bij deze koempoelan op „De Goudsberg", die Zaterdagavond om zes uur werd geopend. Het was, zonder meer, koud.... Voor het legioen vaan drigs en hoplieden gehard in stoere manlijkheid moge dit (officieel) geen reden tot klagen zijn geweest. Velen van de akela's, baloo's en bagheera's hebben Zaterdagnacht eenvoudig liggen rillen in hun tentjes. Boze tonden beweren zelfs, dat de weinigen, die Zondagmorgen in alle vroegte al de Mis bijwoonden bij een van de zestien altaren die rond het St. Jorisveld waren opgericht, dit vroege uur alleen maar hadden gekozen onder druk van kou en slapeloosheid.... Maar, men zie het niet te somber! De zon wan er niet voor nodig om toch een ware feeststem ming op „De Goudsberg" te kweken. Een feest hebben de leiders en leidsters ®l"van gemaakt. Met al hun enthousiasme •Jebben zij zich ingezet: Zaterdagavond bij P6 show van klederdrachten, bij het ^arnpvuur al verliep dat niet geheel n.aar wens en bij de fakkeloptocht. Er ?Ün weinig mooiere decors te vinden dan Juist dit St. Jorisveld voor een dergelijke indrukwekkende plechtigheid, waarbij de duizenden fakkeldragers over het glooi ende terrein kronkelden, terwijl hoofdaal moezenier Verhoeven de Rozenkrans voorbad. Zondagmorgen waren de meesten ook tegenwoordig bij de plechtige Mis, die san het hoofdaltaar op het St. Jorisveld Werd opgedragen door de oud-hoofdaal moezenier, mgr dx A. C. Ramselaar, daar bij geassisteerd door aalmoezenier Ver hoeven en nastoor Froger. De dankbaar- i heid die de*katholieke verkenners in Ne derland na deze vijfentwintig jaar aan l God verschuldigd zijn. werd tijdens de i predikatie gememoreerd door de presi- dent van het groot-seminarie van het 1 bisdom Breda, aalmoezenier Plasschaert. De Zondagmorgen werd verder gevuld met kamp- en volksspelen, demonstraties en.... het opzoeken van oude vrienden, waarbij de herinneringen werden opge haald aan een lange reeks koempoelans in de voorafgaande jaren. Hoeveel hadden de werkers van het eerste uur er waren ?aanog dentallen, die, na vijfentwintig °P déze koempoelan de beweging al zijn onderdelen een ontdekking. Vond sten, die toen ongekende wegen openden voor het paedagogische werk, die thans echter gemeengoed zijn geworden. Maar daarin ligt nu een stuk tragiek. Dc heer Oosterlec bond leiders en leidsters op het hart vooral goed de eisen te zien, die de beweging thans, in deze gewijzigde situa tie, stelt: eisen van enthousiasme, vin dingrijkheid en, vooral, blijvende bezie ling. Hij las verder een boodschap voor van de minister. .Al even persoonlijk, want aldus schreef minister Cals „ik kan uit eigen ervaring spreken". Nog voor de be weging werd erkend, was hij erbij be trokken. Het verkennersleven had de mi nister blijdschap en zorgen gebracht. Maar de balans opmakend, vond hij dat toch de blijdschap het verre had gewon nen. Door een andere feestelijkheid was de minister verhinderd naar Lun teren te komen. Voor een deel speet hem dat zeer. Want het verkennen thans niet meer weg te denken is meer nog dan in het ver leden, in het heden en in de toekomst nodig. De beweging staat of valt met de leiding. En daarom juist was de mi nister graag naar „De Goudsberg" ge komen, om er leiders en leidsters een hart onder de riem te steken deze nl.: „Oók in de toekomst, onder alle moei lijkheden, blijft glimlachen en blijft fluiten!" Op de jaarvergadering van de Stich ting Zuidhollands Landschap, Zaterdag te Noordwijk gehouden, heeft de voorzit ter. Mr j' rv. v. d. Hoeven, meege- deeld, dat de stichting heeft aangekocht het landgoed „Leeuwenhorst", groot 37 ha. en het landgoed „Langeveld", groot 85 ha., beiden te Noordwijk; voorts het lusthof „de Haeck" te Noorden, groot 10 ha.; het Schoonrewoerdse Wiel met de Kruithof, groot 12 ha. en de griendbossen Meerkerk en Lexmond, groot 20 ha. Voorts werd meegedeeld, dat ook de polderlandschappen voor de recreatie zul len worden ontsloten. Daartoe is een kost baar plan voor de aanleg van rijwielpa den ontworpen door het provinciaal be stuur en zullen van de zijde van de stichting het touristenverkeer en de re creatiemogelijkheden worden bevorderd door het openstellen van .kleine kampeer- centra, waarvan alleen houders van een kampeerpaspoort gebruik zullen mogen maken. Ter gelegenheid van liet 25-jarig bestaan van de katholieke verkennersbeweging in Nederland, is op Zaterdag en Zondag in Lunteren een jubileum-koempoelan ,,De Zilveren Adelaar" voor verkenners leiders en -leidsters gehouden. Tijdens de rede van de hoofdverkenner, H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst. HOP tr jvueuiyucictii uc ucwcging tellen bleken te ziJn elkaar te ver- ten ^e(n het middaguur kon men de gas- ri- °ntvangen; mgr F. N. Hendrikx, vica- generaal van het bisdom Den Bosch ats vertegenwoordiger van het Neder landse episcopaat, de heer A. Oosterlee hamens de minister van O. K. en W., oud- hoofdcommissaris mr R. Höppener, een deputatie van de Belgische en Duitse ver ders en vertegenwoordigers van K.A.J. Rath. Jeugdraad, Gidsenbeweging, Neder landse Padvinders en Padvindstersgilde. Er waren verder niet minder dan vier man van de Nederl. Jeugdgemeenschap en deputaties van diverse andere jeugd organisaties in ons land. Voor deze gasten èn voor de leiders en leidsters („er was iets te leren" was er 's middags een grote demonstratie gege ven door verscheidene troepen en horden uit het gehele land. Het ging hier niet zo zeer om technisch z'uiver afgewerkte bij zondere prestaties, als wel om activiteiten, die door elke „doorsnee"-troep of horde evenaard kunnen worden En daarom konden de drieduizend, die hier zaten, wat opsteken van het werk, dat door een klein aantal collega's met hun welpen en verkenners werd getoond. Dat was soms imponerend. De toren, die een Utrechtse troep in een half uur tijds pionierde, zo goed als de originele rimboedans van een Vughtse horde. Neger-welpjes kregen het bij het opzetten van negerhutjes warm van inspanning. Zo warm zelfs, dat de negertjes steeds bleker werden: blanker, naarmate meer ladders sprongen in de zwarte kousen, die over hun gezichtjes gespannen stonden. Zeeverkenners zweefden langs een kabelbaan, landverkenners zwoegden met gewonden, maar het aardigste leek ons toch wel hoe de Bossche welpjes het verhaal van Mowgli het mensen kind, van Chirkan de tijger, van Ba- loo de beer en Akela de grijze wolf verbeeldden. Zonder een zweem van zenuwachtigheid vertelde de gids van het witte nest door de microfoon. Zijn broertjes speelden rond Akela's rots. De vele welpenleidsters, die dit verhaal basis van het welpenspel sl zo dikwijls hebben verteld en met "un jongens hebben gespeeld, waren er hier, op het St. Jorisveld, stil van. Het is nog niet officieel bevestigd, maar het Indonesische persbureau Antara heeft Zaterdag het bericht de wereld ingestuurd, dat de rege ring in Djakarta de Engelse advocaat Derek Curtis Bennett geen toestem ming zal geven om als verdediger op te treden in het. proces tegen de heer Jungsclilager, dat deze week zal worden hervat. Zoals men weet, had de Nederlandse regering mr Curtis Bennett verzocht de verdediging van de heer Jungschlager op zich te nemen, nadat mr Bonman en de Indonesische verdedigster zich genood zaakt hadden gezien haar neer te leggen. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de enige cream het h voe Want Silvlfix bevat Puur Sil- vikitn, de na tuurlijke faaar- voedingHet verfraait het haar, geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig In orde. Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! Voor het 'hoör van Gentlemen (Van onze correspondent) De algemene jaarvergadering van de Ned. Ver. tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrij ding. welke Zaterdagmiddag in de Har monie te Groningen werd gehouden, ge schiedde in optimistische toon, want de resultaten van het afgelopen jaar stem den tot tevredenheid. Dat viel te horen in de inleiding van de algemeen voorzit ter, mr J. Th. Bonnerman, toen hij zei, dat de inkomsten alle records geslagen had den. Dat had de secretaris dr H. H. Funke in zijn jaarverslag tot uiting ge bracht en dat kon men zien aan de cijfers die de penningmeester dr P. Beyer ter tafel bracht. In het afgelopen jaar kon een bedrag van 1.200.000 ter beschikking van de stich ting worden gesteld. Het ledental steeg met 10.000. Door de activiteit allerwege hoopt men binnenkort 100.000 leden te tellen en 200.000 contribuanten. Tien van de elf provincies verstrekken subsidie op basis van een halve cent per inwoner. 455 gemeenten subsidiëren op deze basis en 497 gemeenten geven 1 cent of meer per inwoner. De inkomsten be droegen over 1954 1,534.305,39 tegen 1.318.886,13 in 1953. Het aantal leden bedraagt thans ruim 62.000. De landelijke collecte bracht 635.890,95 op (v j. 591.723,56); de uitgaven beliepen 29.02i,47. In het bestuur werden verkozen, in de vacatures ontstaan door het overlijden van de heren W. J. R. Dreesmann te Am sterdam, en Ch. de Monchy te Rotterdam en het aftreden van mr H. van Riel te Den Haag, de heren W. J. R. Dreesmann or te Amsterdam J. H. A. K. Gualtherie van Weezei te Den Haag en Phs. van Omme ren P. J.zn. te Rotterdam. Zaterdagavond een verklaring van offi ciële Indonesische kringen van de hand gewezen, dat Nederland de Britse rege ring schijnt te willen betrekken in een kwestie, die alleen Indonesië en Neder land aangaat. Deze verklaring, gepubli ceerd^ door Antara, werd gegeven naar aanleiding van het verzoek van de Ne derlandse regering aan de Britse advo- caat. De woordvoerder van de Nederlandse regering verklaarde, dat hier alleen de kwestie van een erkenning van de rech- ie°Aa" de ,men? i" het geding is, „in dit uslne. Kn,n.lnB van de internationale hun cG.» hekiaagden het recht hebben hun eigen verdediger te kiezen, die dan taal u'n ie"0"'"1 m°et h^hen om z«n taak uit ie voeren, zodat een eerlijke be rechting wordt gegarandeerd'5. Hij zei, dat de kwestie-Jungschlaeor met slechts Indonesië en Kriand alleen aangaat. "vuerjana „In deze zaak is de kwestie, recht te doen aan iedereen op een volkomen objectieve manier en iedereen te he- veiligen tegen willekeur". Door <-ln verdediging in handen te leggen van een buitenlandse rechtsgeleerde zo zei hy, wordt voorkomen, dat deze kan worden gezien als een politieke kwes tie tussen Nederland en Indonesië" zo als Indonesische officiële kringen'ten onrechte willen doen voorkomen". In het midden, rechts Aly en links Nely Zondervan, een zonnige tweeling van het eiland Marken,, g-te nationale dracht naar het congres tres gekomen, hier ge flankeerd door rechtsFrits en (links) Ernst Steiner, samen een Oostenrijkse tweeling uit Bins aan de Donau. Het viertal bleek een hesienswaardigheid van van de eerste orde te s\jn (Van onze correspondent). Bedoeld als selectie-wedstrijden voor de grote nationale B.B.-dag op 25 Juni te Rotterdam, belegde de Stichting Bescher ming Bevolking Zaterdag te Den Bosch een provinciale ontmoeting ian Brabantse B.B.-ers. Het is geworden tot een prach tige demonstratie van de teamgeest, de organisatie, de discipline en het enthou siasme, waardoor de B.B. gekenmerkt wordt, eigenschappen welke het nut en de noodzaak van de stichting Bescherming Bevolking des te beter kunnen populari seren. Dat de B.B. in steeds breder kringen van ons volk weerslag en instemming gaat vinden, bewees wel de grote belangstel ling voor deze provinciale B.B.-dag, waar op de beste ploegen van de brandweer, de medische diensten, de opruimings- en reddingsdiensten uit de A-gemeenten en de B-kringen van geheel Brabant, in totaal ongeveer 600 noodwaebters, in een sportieve en uiterst spannende wedstrijd bijeenkwamen. Op zes plaatsen van de uitgestrekte veemarktterreinen toonden de B.B.-ers hun prestaties, die veel be kijks hadden. Van de talrijke aanwezige autoriteiten vermelden wij o.a. de com missaris der Koningin, prof. dr J. E. da Quay, burgemeester Loeft en de pro vinciale commandant B.B., de heer A Vorselaar. Alvorens tot de prijsuitreiking over te gaan, sprak prof. De Quay de in hun blauwe overalls keurig aangetreden B.B.-ers toe. Hij prees hun verdienstelijke arbeid in het algemeen, doch uitte vooral zijn grote waardering voor de resultaten, die op deze Brabantse B.B.-dag bereikt konden worden. „Uw goede eigenschap pen", aldus de commissaris der Koningin, „zijn hier opgevallen. Gaat zo voort". Prof. De Quay kon daarna de wisselprijs voor de best-geklasseerde gemeente en die voor de best-geklasseerde B-kring beide prijzen waren beschikbaar gesteld door het Provinciaal Bestuur van Noord- Brabant uitreiken resp. aan Bergen oP Zoom en aan de kring Brabant-3. De Brandweer-wisselprijs ging eveneens naar Bergen op Zoom. Overige prijzen waren: le prijs brandweer: Bergen op Zoom; 2e pr. Tilburg; le prijs Reddingsdienst A: Roosendaal, kring 6; 2e pr. Bergen op Zoom; le prijs Reddingsdienst B: kring Brabant 2; 2e pr. kring Brabant 4; le pr. M.G.G.: Roosendaal; 2e pr. Bergen op Zoom; le pr. M.G.T.: kring Brabant 3; 2e pr. kring Brabant 2; le pr. Blokploeg A; Helmond; 2e pr. Den Bosch; le pr. Blokploeg B: kring Brabant 3; 2e pr. kring Brabant 6. De eerste prijswinnaars zullen uitkomen op de nationale B.B.-wedstrijden te Rot terdam. Tot besluit van deze Brabantse B.B.-dag volgde een feestavond in de ge bouwen van de Veemarkthallen, aange boden door de gemeente Den Bosch en een bezoek aan de bevrijdingstentoonstelling „Etappe 19451955". Het orgaan van de Belgische Boe renbond „De Boer" schrijft met betrek king tot de op 3 Mei j.l. te Brussel ge houden Beneluxconferentie o.a. het vol gende: „De Boerenbond werd niet geraad pleegd, noch over de wenselijkheid een landbouwfonds op te richten, noch over de periode van zeven jaar om tot een af schaffing te komen van het landbouwpro- tocol, noch over de wijze, waarop het landbouwbeleid tussen beide landen in overeenstemming gebracht dient te wor den. Onze medewerking vragen als de beslis sing gevallen is, houdt in, dat wjj in geen geval de verantwoordelijkheid voor deze beslissing kunnen of willen dragen. Wij zullen nooit bereid worden gevonden dit pre-fabrikaat goed te keuren. Tot medewerking om te redden wat nog te redden valt, zijn wij steeds gaarne be reid. Dit is trouwens onze plicht tegen over onze leden en de gehele boeren- en tuindersstand. In het jaar 1952, als de harmonisatie een feit moet zijn, is de hui dige regering al lang weggevaagd en zal men haar niet meer ter verantwoording kunnen roepen. Daarom is het nodig, dat De president van de Columbia-umver- van nu af een ieders verantwoordelijkheid Jföif Ir» rif» VprpnidHp Statpn Hr» flrov ji i siteit in de Verenigde Staten, dr. Gray son Kirk, zal op 1 Juni het eredoctoraat van deze universiteit verlenen aan onze landgenoot prof. ir. F.A. Vening Meinesz Prof. Vening Meinesz, die buitengewoon hoogleraar is in de geodesie, de geophy sics van de vaste aarde en de kartho- grafie aan de rijksuniversiteit te Utrecht deed en doet nog vele onderzoekingen op het gebied van de geophysica van de vaste aarde. Bekend zijn geworden zijn reizen met verscheidene Nederlandse en buitenlandse onderzeeboten. Tijdens deze reizen deed hij onderzoekingen on het ge bied van de zwaartekracht. Prof. Vening Meinesz is thans 67 jaar. Tijdens de Zondagmiddag in Hasselt (Belgisch Limburg) gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging van Limburgse schrijvers is de literatuur historicus dr H. J. E. Endepols op voor stel van het bestuur tot erelid benoemd. Dr Endepols is ook reeds buitenlands erelid van de Koninklijke Vlaamse Aka- demie voor taal- en letterkunde. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond, vergezeld van een gou vernante en een vriendin, in Theater Carré te Amsterdam de voorstelling bij gewoond van het ballet van de Marquis De Cuevas. in deze verstrekkende aangelegenheid duidelijk wordt vastgelegd" De spaarbanken aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond hebben in April 'n overschot behaald van ƒ9.871.999 (in Maart ƒ19.653.482). Inleg en terug betaling beliepen resp. 63.987.333 en ƒ54.115.334 Bij de niet aangesloten spaar banken werd 15.526 ontspaard en bij de bank-spaarbanken werd ƒ236.301 ge spaard. Bij de Rijkspostspaarbank is in April een overschot behaald van ƒ100.000. In October zal in Zweden een volks- stemming worden gehouden over de vraag, of rechts-houden voor het verkeer in Zweden zal worden ingevoerd. Het be sluit tot de volksstemming is Vrijdag door het Zweedse parlement genomen. Zweden is een van de weinige landen waar het verkeer links houdt. Advertentie Z.Em, kardinaal Segura, aartsbisschop van Sevilla, die zoals bekend reeds geruime tijd ziek was en onlangs voor een operatie in een ziekenhuis werd opgeno men, is Zondagavond van de Sacramenten der Stervenden voorzien. Reeds in de loop van de Zondag was zijn toestand verergerd. Gisteravond omstreeks Prof. Pierre l'Epine, hoofd van de af deling virus-ziekten van 't Instituut-Pas teur te Parijs, heeft Zaterdag bekend ge maakt dat binnenkort op beperkte schaal een begin zal worden gemaakt met het vaccineren van kinderen met een nieuwe, door hem vervaardigde entstof tegen kin derverlamming. De vaccinatie van de kinderen zal ge schieden op basis van vrijwilligheid en onder toezicht van het ministerie van volksgezondheid. Deze vaccinaties worden beschouwd als proef. Prof. l'Epine deelde mede, dat zijn vaccine „op hetzelfde principe" berustte als die van de Amerikaan dr. Salk, en dat hij met dr. Salk gegevens had uitge wisseld tijdens de voorbereidende onder zoekingen. Volgens opgave van de Dienst Neder landse Haringcontróle te 's-Gravenhage heeft de Nederlandse uitvoer van pekel en steurharing in het eerste kwartaal van dit jaar bedragen 13.755.023 kg netto tegen 16.182.648 kg in het eerste kwartaal van 1954. De waarde bedroeg ƒ7.491.972 tegen ƒ8.132.374 in het eerste kwartaal van vorig jaar. De grootste afnemers in het eerste kwartaal van dit jaar zijn ge weest België met 3.3 millioen kg ter waarde van 1.774.278, Oost-Duitsland met 2.8 millioen kg ter waarde van 1.320.629, West-Duitsland met 2.4 mil lioen kg ter waarde van ƒ1.450.883, Frankrijk met 1.2 millioen kg ter waarde van ƒ523.349 en Polen met 1 millioen kg ter waarde van ƒ489.931. De Sovjet- Unie heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 628.700 kg netto afgenomen ter waarde van 294.593. onze speciale (Van onze speciale verslaggever) Zo is dan een gewichtige bladzijde aan de geschiedenis van het schilderachtige Brabantse dorp Oirschot door het in de afgelopen dagen gehouden internationale Tweelingen-congres een wereldunicum toegevoegd. Ruim 300 paren hebben eraan deelgenomen, van wie 87 uit het buitenland: Zweden, Finland, Zwitserland, België, Oostenrijk en Duitsland, terwil1 het overgrote deel uit dames bestond. Charmant waren natuurlijk vooral de meiskes zo in de leeftijd van omtrent duizend weken gekleed en sommige had den voor deze gelegenheid een bijzonder fleurige, in een enkel geval, zelfs gro teske, kleding uitgekozen. Maar ook bfl de oudere dames en bij de heren wf denken vooral aan een koddig Belgisch span was het aardig de overeenstem ming in kleding te zien, al was het een eenvoudig costuum of burgermanspakje Verrassend was het telkens, wanneer men door het dorp wandelde of op het uit gestrekte terrein met de tenten, waar op een grote poort 'n forse letters het histo rische evenement stond aangekondigd twee gelijkende personen te ontdekken waarna men zich weer realiseerde waar voor men naar dit idyllische oord was getogen. Het is een schoon feest van verbroede ring en vriendschap geworden, ook al was de regen Zondagmorgen een lelijke spel breker zodat het geheel iets triests kreeg Het kostelijke tafereel in de namiddag toen de prijzen aan de bekroonde twee lingen werden uitgereikt op het fraaie marktplein, waar de kastanjes in voile luister stonden kerk en raadhuis een prachtig décor vormden heeft echter veel goed gemaakt. Zwierig danste het jonge volkje onder de deelnemers in een grote kring. Toen Hertog Jan van Brabant op het bordes verscheen, temidden van het comité met de energieke initiatiefnemei Johan Louwers aan het hoofd, en voorts burgemeester E. Steger, die zijn gloriedag beleefde en de jury luisterden allen in spanning naar wie wel de sympathiekste de muzikaalste en minstgelijkende twee lingen waren. Johanna en Dina Diepvents uit Hout halen (België) zagen zich bij de eerste categorie ingedeeld en ontvingen een Oir- schotse stoel; de gezusters Rauscher ut» München, die zich als bekwame musicien nes ontpopt hadden, werden uitgeroepen tot de muzikaalste tweeling en Franciscus en Hubertus van Beers uit Tilburg ble ken het minst op elkaar te lijken. Maar met een formidabel krentenbrood als be loning is dit niet zo erg. Sigrid Herva en Karin Grandell uit Finland waren de van verst gekomenen en een hoeraatje ging er 's middags in de grote tent op voor de oudste tweeling, de 82-jarige Kees en Trees van Iersel uit Tilburg. We zouden de organisatoren van het congres onrecht aandoen, wanneer we het louter als amusement karakteriseerden want de medische wereld heeft er dank baar op ingehaakt voor het doen van onderzoekingen, die voor het opsporen van ziekte-oorzaken van belang zijn en waarmee een belangrijk stuk volksgezond heid gediend kan zijn. Mankeren beiden van een tweeling, die z.g. identiek zijn, hetgeen met een derde van de Nederlandse tweelingen het geval is, iets (in ons land komt bij één op de 70 geboorten een twee ling voor. terwijl over de gehele wereld gerekend één op de 4900 een drieling is) dan kan men van een erfelijke kwaal spreken. Is er slechts bij één van de tweeling een ziekte, dan kan dit op reke ning van het milieu geschoven worden. Tijdens het congres zijn de tweelingen door medici onderzocht en ondervraagd hetgeen natuurlijk nog maar een aanloi.D is tot een nader onderzoek en een belang rijk besluit was in dit verband de op richting van een Nederlandse Tweelingen vereniging, waarvoor alle deelnemers zeer enthousiast waren. Een vader van een tweeling uit Heerlen de deelnemer' van 15 tot 18 jaar mochten slechts onder geleide komen .vas zo verstandig K vragen de ouders van eventuele bevin dingen op de hoogte te houden, opdat zii daarmee bij de opvoeding hun nut kun nen doen. In Italië bestaat reeds een in- stituut, dat zich met dergelijke onder zoekingen bezig houdt, maar verder heeft Oirschot deze medisch-sociale primeur Dr Schuiten uit Maastricht logenstrafte de bewering, dat tweeling-partners min der ontwikkeld zouden zijn, want ze zijn wel degelijk volwaardig, waarvoor hij maar behoefde te verwijzen naar beroem de en geleerde tweelingen. En om nu weer het terrein van de ernst te verlaten, er was in de grote tent Zater dagavond een uitstekende stemming bij het door Jan de Cler kruidig geleide muziekconcours, waarbij het optreden van de Oostenrijkse tweeling Steiner, van wie ieder liefst 31 instrumenten bespeelt, allei verbazing wekte. De zusjes Obers uit Am- sterdam hadden met drietalig gezon gen liedje „We zijn niet bang" groot suc ces en de verschijning van de twee me-s jes Zondervan uit Marken in eigen klederdracht was een plaatje op zich zelf Helaas kon de Brabantse koffietafel vanwege het slechte weer niet op de Markt gehouden worden, maar toen het opklaarde en de zon gistermiddag zelfs om de hoek kwam kijken, werd het buiten toch een verrukkelijk feest met een ven deldemonstratie van het Gilde .St Sebas- tiaan en St Barbara" uit Moergestel, de aardige volksdansen van „De Kleppen man" uit Mol] (België) en het fraaie wais- nummer van de schitterend uitgedoste Tilburgse Harmonie ,St Jan", dat daar mee onlangs op een concours in Duits land een ereprijs behaalde. Zelfs Mie van Oirschot" was op het appèl en zij bood de voorzitter van de Grevenbichtse Vriv gezellenclub, die haar op zijn beurt een tweelinghaan gaf, een mandje met eieren aan. Een grote attractie voor de dorpelingen was de stoet van tweelingen achter hei muziekcorps van het congresterrein naar het gemeentehuis, 's Avonds was er me' de muziek in de Congreshal en de vrolijk- neid van gasten in het dorp het laatsts feestgeruis in Oirschot. waar thans weer rust gevallen is. Inmiddels is de naam van dit goede dorp door radio, televisie, turn en vele buitenlandse journalisten, d'e aanwezig waren, wiid de wereld inge dragen. 7 uur echter voelde de kardinaal zich zo onwel, dat hij verzocht om bediend te worden. Hij stond er echter op, dat men hem uit bed zou helpen en met de kardi naalsgewaden zou bekleden, opdat hij aldus in geknielde houding de laatste Sacramenten zou ontvangen. In zijn nabij heid bevonden zich vijf neven en een nicht, voor wier opvoeding hij gezorgd had, nadat hun vader jaren geleden ge storven was. Nadat hij weer in bed geholpen was. scheen het, dat zijn toestand iets ver beterde. Kardinaal Segura was van 19271931 primaat van Spanje toen de Spaanse repu blikeinse regering hem in ballingschap zond. Eerst verbleef hij toen in Frankrijk en daarna bekleedde hij een post in het Vaticaan, maar keerde weer naar Spanje terug, waar hij in 1937 aartsbisschop van Sevilla werd. In November van het afgelopen jaar werd hem op die post een coadjutor toe gewezen. Berichten, dat de H. Vader hem zou hebben bevolen, zijn aartsbisschoppe lijke functie neer te leggen om in een klooster te treden werden van de kerke lijke zijde tegengesproken. Na het ontvangen der laatste Sacra menten zou de kardinaal gezegd heb ben: „Ik vergeef van ganser harte al len, die mij vervolgd en belasterd heb ben". Onmiddellijk na de bediening werd door de coadjutor van kardinaal Segura last gegeven tot het houden van gods dienstoefeningen in de kathedraal ter in tentie van de hoge lijder. Verschillende burgerlijke autoriteiten namen daaraan deel. Ofschoon de oefeningen inderhaast ge organiseerd waren en er dus geen be kendheid aan kon gegeven worden, wer den zij toch nog door 400 mensen bijge woond. Zwolle is nu het Noordelijkste bolwerk van de stichting Natuur en Jeugd, aldus de heer C.H. Voorhoeve, directeur van deze stichting nadat Zwolle's eerste bur ger Zaterdagmiddag in één klap twaalf honderd meisjes en jongens tot jeugdna tuurwachter had aangesteld. Hieraan was een filmactie vooraf gegaan en de be scherming van parken en plantsoenen gaat voort door de jeugd zelf in te schakelen bij de verzorging ervan. Laten we hopen dat nu gauw de hekken rond de plantsoe nen weggehaald kunnen worden, want die kant moet 't op. aldus de heer Voorhoeve, die tenslotte Zwolle's burgervader die een verwoed tuinier is, tot ere-voorzitter van de Zwolse jeugdnatuurwachtertjes be noemde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3