Het eerst noodzakelijke: huur beleid moet vaststaan GEEN AANBLIJVEN DEMIS- SIONNAIRE REGERING Partijen bleken bereid nader overleg tot 1 Joegoslavisch ambassadeur geeft verzekeringen aan Dulles TITO BLIJFT TROUW AAN BALKAN-PACT Zeer sprekende looncijfers Tamme verkiezingsstrijd Groot-Brittannië Arbeidsonrust wordt angstvallig doodgezwegen m r Vissen naar haring en formateur taak met conflictstof Vermeer zoekt een schuldige voor „langere crisis dan nodig is" De Kabinetscrisis Het loonconflict in de haringvisserij Uitvloeisel van kort geding voor Rotterdamse rechtbank m Griekse premier meent: Dinsdag 24 Mei 195a DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr Drees: Onvoldoende politieke grondslag Bij verkiezingen: op trekken onder Drees Geen zure melk op Pinksteren „Voortzetting van politiek van krachtige onaf hankelij kheid" Katwijkse haringvloot niet uitgevaren Terreur in N. Afrika lioudt aan Hoa Hao roert zich in Z. W. Vietnam Ambtenarensalarissen in België en Nederland Nieuwe olievondst TAKE-IT-EASY- VERKIEZIN GEN WEERBERICHT Iets te veel verlangd P.v.d.A.-voorzitter: Slechts sprake van ,*,enig ver schil in inzicht" Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft jongst leden Vrijdag dr W. Drees uitge nodigd, na kennisneming van de over de kabinetscrisis uitgebrach te adviezen en na overleg met het kabinet, te rapporteren over de vraag, of de mogelijkheid zou be staan van aanblijven van het demissionnaire kabinet, met uit zicht op overeenstemming met de Staten-Generaal over het verder te volgen huurbeleid. De heer Drees heeft thans aan H. M. meegedeeld, dat daarvoor zijns inziens geen voldoende poli tieke grondslag bestaat. Bezorging op Tweede Pinksterdag IIBé mm ai Slaking zinloos Christel. Bedrijfsgroepen centrale wenst einde staking Oven an onze Londense correspondent) ISiet belangrijk? Schim van communisme DIAMANTEN KLOOSTER JUBILEUM De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend croog weer met opklaringen, maar vannach' plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Hogere temperaturen overdag. Woensdag 25 Mei: Zon op 4.36 uur, onder 20.42 uur. Maan op 8.18 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN (Van onze parlementaire redacteur) I r.v.d.A., na zich eerst in dit moeras te De mededeHns van het Kabinet der hebben gewerkt, nu probeert er uit te Koningin, dat er voor een over- Staten-Heneraal eenstemming met de »iaici - van zo Volk" gister- lezers van Het V J Deze heeft avond trachtte te bugs nameliik voorlopig maar vast prof. Rom nne^ verantwoordelijk gesteld voor een langere crisis dan z.i. nodig is. Volgens de heer Vermeer zou de oplossing van de crisis heel eenvoudig zijn. Het kabinet zou moeten doorwerken op dezelfde grondslag en dat al of niet met vervan ging van minister Witte, wat de heer Vermeer dan heel vriendelijk nog niet eens noodzakelijk achtte. Prettig voor minister Witte De belas tingverlaging en andere voornemens van de regering konden dan doorgang vinden en de huurkwestie zou in het door mi nister Witte zelf aanbevolen „vertrouw- vol beraad" nader kunnen worden beke ken. En dan gaat de heer Vermeer ver der: „Het bezwaar dat dan de belasting verlaging en de huurverhoging niet ge lijktijdig op 1 Juli ingaan, is slechts schijn. Immers, de groepen, die op 1 Juli de last van huurverhoging zouden gaan ondervinden, hebben dan in werkelijk heid van de belastingverlaging nog niets gemerkt". ,Of het zo zal gaan", zo gaat de hecr Vermeer dan voort, „hangt af van de K.V.P.-Tweede-Kamerfractie. De Eerste- Kamerfractie der K.V.P. ziet de oplossing van het huurvraagstuk in dezelfde rich ting als de P.v.d.A., zoals het K.V.P.-lid in de Eerste Kamer, de heer Kraayvanger heeft uiteengezet. Minister Witte ook, zo als uit de laatste Troonrede blijkt. De be zwaren komen dus van de ploeg van Romme", En dan ontkent de heer Vermeer nog categorisch, dat de P.v.d.A. de brede- basis-politiek-Drees niet langer wenst, dat de crisis de overwinning beteken van de richting-Vos en dat er m d P.v.d.A.-fractie stemdisciplme zou zijn gewifSzullen dit laatste op onze beurt ,„„r wat het is. De heer Vermeer 1 Vmcrt zich nog zeer goed, dat zijn fractie heeft vergaderd op Maandag 9 Mei en dat toen besloten is tegen deze huur wet te stemmen. En als dat niet voldoen de is, dan mogen wij hem erop attent ma ken, dat er leden waren, die kort voor de eindstemming uiting gaven aan de ramp zalige situatie, waarin zij verkeerden, om te moeten tegenstemmen. Hier ligt nu intussen de kwestie van de huurbelasting, waar de fractie van de P.v.d.A. volgens de heer Hommer niet overheen kon komen en waarvoor zij Drees heeft heengezonden. Deze zaak móet nu worden geklaard. Men kan nu after all maar niet doen of deze kwestie niet bestaat. De simpele oplossing van de heer Vermeer zou betekenen, dat de komen met de opvatting, dat dit helemaal geen wantrouwen betekent in dit kabinet en nog minder in Drees, dat er dus maar een reconstructie van het kabinet moet plaats hebben en dat diezelfde P.v.d.A. dus nog in alle opzichten aan het langste eind zou trekken. Ons lijkt dit iets te veel verlangd. Wilde men de socialistische ministers hun be langrijke werk laten afmaken, dan had men dit eerder dienen te bedenken en had men hen niet op dit huurwetje naar huis moeten zenden. Nu de P.v.d.A. dit wel heeft gedaan, moet deze kwestie ook eerst worden geklaard en komt men er met een simpele reconstructie van de heer Vermeer niet mee. Uit de mededeling van het Kabinet dei- Koningin zou men kunnen opmaken, dat het feit, dat het Kamervotum volgens de partijen geen wantrouwen in het kabinet mocht betekenen, voor de Koningin aan leiding is geweest om dl- Drees te vragen haar te rapporteren over de vraag of de mogelijkheid zou bestaan van aanblijven van het demissionaire kabinet met uit zicht op overeenstemming met de Staten- Generaal over het verder te volgen huur beleid. Dr Drees heeft nu meegedeeld, dat daarvoor geen voldoende politieke grondslag bestaat. Dit is duidelijk. Men heeft het kabi net op grond van het huurbeleid naar huis gezonden, er kan geen nieuw mi nisterie worden gevormd of eerst moe ten de lijnen van het huurbeleid vast staan. Niet een vertrouwvol beraad daarna, maar een oplossing nü. Als de zaak niet zo dringend was, had men daarvoor zijn eigen socialistische mi nisters niet behoeven weg te zenden. Het is nu de vraag wie de opdracht tot formatie of informatie zal krijgen. Na de mislukking van deze reconstructie lijkt het onmogelijk, dat de heer Burger, de eerst aangewezene, hierin zou slagen. Maar wie ook de opdracht zal krijgen: óf de zaak van de huurbelasting, met name het huurbeleid, moet worden ge regeld óf zo niet nu, dan zal dit moeten gebeuren na nieuwe verkiezingen. De voorzitter van de Partij van de Arbeid Evert Vermeer, die gisteravond in Leiden' een bijeenkomst bijwoonde, die aldaar was belegd voor hen die het partij congres 1955 hadden voorbereid, gaf als z«n mening te kennen, dat in de huidige kabinetscrisis één <ü"g ,f'erk na,ar voren treedt: van sommige zijden wil men in de socialistische beweging een splitsing bewerkstelligen. De heer Vermeer zei, dat deze veronderstelling oP louter suggesties berust. Men moet in dit opzicht, aldus de heer Vermeer geen illusies koesteren, want tusseré desocialistische ministers van het huidige demissionnaire kabinet en de vertegenwoordigers van het demo cratisch socialisme heerst slechts „enig verschil van inzicht". Mocht dit al leiden tot verkiezingen, dan is de heer Vermeer c-r stellig van overtuigd, dat de socialistische- beweging de strijd zal Ingaan onder aanvoerder schap van Drees. De heer Vermeer, die het van belang achtte, dat er geen lang durige kabinetscrisis komt, was van oor deel, dat het huidige kabinet gelegenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten. Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorzie- ning van de consument bepaald, dat op Tweede Pinksterdag de melkbezorging op de gebruikelijk wjjze m0et geschieden. Maandagochtend ontving H.M. Koningin Juliana op het Paleis Soestdijk een dele- gatw van de „General Federation of wo men s clubs uit de USAdie op doorreis zyn naar Gcnèvc waar de internationale conventie van vrouwenclubs van f.955 gehouden „al worden. Foto toont Hare Majesteit op de trappen van het Paleis, omringd door de gehele delegatie. Links van Koningn, Juliana, Mrs C. M. Powell, va" "n «Texas Federation" en rechts Mrs Lcwcllyn IV Robinson, ex-president van dc „A orth Carolina Federation". ZCR*»» .-V-. De verschillende diensten van het Rijks instituut voor dc Volksgezondheid, welke tot voor kort her en der verspreid waren ondergebracht, worden nu geconcen treerd op het terrein van het Instituut te Bïlthoven, waar men de tweede fase van de nieuwbouw de eerste fase viel tussen 1951 en 1953 bijna heeft afge sloten, Foto boven: Een beeld van de eerste vleugel van het hoofdgebouw van liet nieuwe instituut, welke geheel is Dc Joegoslavische ambassadeur in Washington, de lieer Leo Mates, heeft gisteren aai' de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de lieer John Foster Dulles, de verzekering gegeven, dat Joego Slavië zijn politiek van „krachtige onafhankelijkheid" zal voortzetten. Dit werd bekend gemaakt in een communiqué, dat bet „State Department" uitgaf, nadat de minister en de ambassadeur een onderhond van een half uur hadden gehad. In het communiqué werd gezegd, dat minister Dulles de Joegoslavische ambassadeur herinnerd had aan de „felle vijandigheid", die Rusland je gens Joego Slavië aan de dag had gelegd, sinds Tito in 1948 met het Kremlin brak. Dulles had er voorts op gewezen, dat Rusland zich zo vijandig betoonde, juist omdat de Joegosla vische regering een „politiek van krachtige onafhankelijkheid" voerde. Het communiqué deelde tenslotte mede, dat minister Dulles de ambas sadeur gelukgewenst had met het suc ces, waarmede deze politiek nu be kroond werd, ,,een politiek, die, naar de Joegoslavische regering aan de Amerikaanse regering verzekerde, ook in de toekomst door Joego Slavië ge volgd. zal worden". Ambassadeur Mates liet zich later in gelijke zin tegenover de pers uit. Intussen meldt het semi-officiële nieuwsagentschap „Yugopress" in Belgrado, dat Joego Slavië gedurende de besprekingen met de Sovjets niet ermee zal instemmen een bufferstaat te worden of een onderdeel van een neutrale gordel. „Dit zou het opge ven van de onafhankelijkheid en van een actieve buitenlandse poli tiek inhouden", aldus het agentschap. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Belgrado werd gisteren vernomen, dat Kroestsjef en Boulganin Donderdag in Belgrado zullen aankomen voor een bezoek van zeven tot acht dagen. De Russische delegatie zou behalve Belgrado ook andere plaatsen in Joego Slavië bezoeken. aangepast aan de oorspronkelijke be groeiing van het bosterrein rondom Foto onder: Een qpname van de nieuwe paviljoens voor de bereiding van entstof tegen tetanus en entstof tegen T.B.c in aanbouw. ™L4e,,')r^dervt van de arrondise- rïï^^an.k te Rotterdam, mr J. van V ollenho\en, heeft Maandagmiddag een kort gading gediend, dat aanhangig was gemaakt door de Redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij te Den Haa, tcgch de Centrale Bond van werk- nemersin het Transportbedrijf te Rotter- 'ifkend is hebben de vissers, nrj J deze bond, Vrijdagavond S „rtïnks de beslissing van het t* J,f" rijksbemiddelaars hun actie, zétten en te monsteren, voort te De weikgevers vroegen de president de Centrale Bond te gelasten om aan zijn leden, voorzover jn dienst van leden van eiseres, aan te zeggen het werk te her vatten en gedaagde te verbieden om enige staking v®r.'?er te organiseren en zijn leden, die blijven of gaan staken, te steu nen. Verder werd gevraagd gedaagde te ver oordelen tot betaiing van een dwangsom van 100.000,— voor elke dag waarop hij in gebreke blijft het gevorderde bevel en/of het verbod aan zijn leden te geven. Mr C. tVyckerheld Bisdom lichtte namens de Redersvereniging de dagvaar ding toe en zei, dat gedaagde, ondanks een regeling van het college van rijksbemid delaars, had besloten, (jat zjjn leden voor lopig niet zouden aanmonsteren. De han delingen van ge.dE>agde zijn volgens eiseres onrechtmatig, aangezien de aldus uitgelokte en 8^°rganiseerde staking strekt tot het bereiken van wettelijk on geoorloofde voordelen voor de leden van gedaagde, immers tot het verkrijgen van te hoge lonen. De haringvloot had Maan dag moeten uitvaren. Met monsteren zijn twee dagen gemoeid en door het optreden van gedaagde is gr°te schade aan eiseres en haar leden toegebracht. De staking is niet alleen te betreuren, zo meende hij. doch ook te veroorde.en als in strijd met het georganiseerde overleg. Mr R. Polak, de raadsman van gedaag de, achtte als voornaamste bezwaar tegen de dagvaarding, dat hierin door eiseres de indruk wordt gewekt, dat er geen stakingsrecht lïieeJ z.ou bestaan. Op grond van jurisprudentie meende hij, dat staking op zichzelf niet onrechtmatig is. In het begin adviseerde de bond niet aan het werk te gaan, doch schreef de leden dit niet voor. De staking is niet geprocla meerd en op de vergadering van de vis sers, Vrijdagavond jl. te Den Haag, is geen besluit tot staking genomen door de bond doch door de leden De notulen van deze vergadering zeggén volgens mr Polak, dat het bestuur tegen de verschil lende meningen m heeft gezegd, dat de regeling van het college niet is weg te. staken. Het werk is neergelegd tegen het kening mee houden, dat de kosten van advies van het bestuur in, dat de staking levensonderhoud in Be.gie 20 tot J3 pro zinloos vindt, zo vervolgde hij. Hij con-cent hoger zijn dan in ons land. Voor ca cludeerde, dat de vordering niet kan wor den toegewezen. De president vroeg iia deze uiteenzet tingen of een schikking in der minne niet mogelijk was. De partijen moeten, aldus de president, in de toekomst weer samen werken en een vonnis is „een tweesnijdend zwaard". Na deze suggestie van de president werd de ziting enige tfjd geschorst en mr Wijckerheld Bisdom zeide na de hervat ting, dat eiseres, in aanmerking genomen, dat de Centrale Bond de staking als zin loos heeft gekwalificeerd, zich kon ver enigen met aanhouding van de zaak ge durende zeer korte tijd, teneinde de bond in de gelegenheid te stellen passende maatregelen te nemen om zijn leden weer aan het werk te krijgen. Mr Polak merkte op, dat ook zijn cliënt bereid was tot overleg, waarop de president het geding aanhield, indien nodig, tot Woensdagmiddag a.s. drie uur. De zitting eerder te hervatten was de president niet mogelijk. De Christelijke bedrijfsgroepencentrale heeft in Den Haag vergaderd met de vakgroepsbesturen en vertrouwensmannen van de vissers uit Scheveningen, Katwijk. Vlaardingen, Noordwijk en IJmuiden. De vergadering stelde vast. dat elke dag langer staken spelen met de belangen van de vissers is. De vergadering deed een beroep op alle vissers, die verhinderd werden aan het werk te blijven, de arbeid ie hervatten. Tegen sommige optimistische verwach tingen in is de Katwijkse loggervloot gis terenmiddag niet uit de haven van IJmui den gevaren voor de jacht op de Holland se Nieuwe seizoen 1955. Als gevolg van de moeilijkheden rond de C.A-O. in de haringvisserij waren na melijk de schepen niet zo ver gereed ge komen. dat zij op de daartoe vastgestelde dag gereed waren voor het vertrek. Drie Marokkanen zjjn gedood en twee gewond bij Maandagavond in Casablanca gepleegde aanslagen. In één week tijds werden 23 personen vermoord. Na een bespreking van Franse militaire en politieke leiders te Casablanca, werd Maandag bekendgemaakt, dat de veilig heidsmaatregelen In de stad zullen wor den verscherpt. Volgens Maandag te Constantine in Al gerije ontvangen berichten, zijn zes Fran se parachutisten, die op 16 Februari door de rebellen krijgsgevangen waren ge maakt. ontsnapt en hebben zij zich bij een Franse post aan de Algerijns-Tunesische grens gemeld. De opstandelingen zou den de krijgsgevangenen als dragers heb ben gebruikt en hen blootvoets door het gebergte hebben laten lopen. Te Souk Ahras in Algerije heeft een groep van vijftien opstandelingen een veldwachter in zijn woning vermoord. Een 70-jarige Mohammedaanse vrouw werd in het gebied van Barika door mes steken gedood. Tussen de strijdkrachten van de Hoa Hao-secte en de regeringstroepen in het Westelijk deel van Zuid-Viet- nam neemt de spanning toe, aldus meldde het Franse persbureau gisteren Waarnemers verwachten dat spoedig gevechten zullen uitbreken. De rege ring zendt versterkingen naar dit gebied. Intussen wordt in bevoegde kring gen te Parijs vernomen, dat Frank rijk in principe heeft ingestemd met het voorstel van premier Diem om te Saigon een bijeenkomst te houden van vertegenwoordigers van Frank rijk, Groot-Brittannië, de V.S. en Zuid Vietnam ter bespreking van de toestand in Indo-China. Ondanks een zekere ongerustheid, die er allerwege bestaat over lu-t komende bezoek dat de twee groten van het Kremlin, Boulganin en Kroestsjef, zullen gaan brengen aan de „verloren zoon" in Belgrado, blijft de Griekse regeling er van overtuigd, dat maarschalk Tito trouw zal blijven aan het Balkanpact van de drie landen, Joego-Slavië, Griekenland en lurkije. De Griekse regering heeft daarom een nog ongeschokt ver trouwen in de kracht van dit pact, waarbij de drie landen elkaar o.m. wederzijdse steun hebben toegezegd ingeval van een mogelijke Sovjet agressie op de Balkan. In deze geest heeft de Griekse premier, maarschalk Papagos, zich te Athene uitgelaten tegenover een correspondent van het persbureau INS. De Griekse regering baseert haar ver trouwen op de verzekeringen, die zij bij monde van de Joegoslavische ambassadeur in Athene, de heer Micha Paritsjevitsj, enkele dagen geleden heeft ontvangen. De ambassadeur heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken, Stefanopoulos, nog eens duidelijk laten weten, dat de Rus- Volgens een vergelijkende studie door een bijzondere commissie van de Nationa.e Bank van België, bedraagt het aantal ambtenaren, dat in België bij de minis teries werkzaam is 52.225. in Nederland 60.233 Het aantal gemeenten in België be draagt 2.600, in Nederland 1000. Dezelfde commissie heeft berekend, dat een Belgische commies 70 procent meet salaris ontvangt dan zijn Nederlandse colle«a- een Belgische steno-typiste zelfs 120 procent meer dan een Nederlandse. Het salaris der secretarissen-generaal Dij de ministeries in Nederland is 75 procent lager dan dat der Belgische collega's Bij deze cijfers moet men er echter re- oorlog was de toestand zo, aldus heet het verder in deze studie, dat het personeel der Nederlandse ministeries een hoger salaris had dan het Belgische. Een Ne derlandse commies ontving toen 35 pro cent meer dan zijn Belgische collega, een secretaris-generaal 50 procent. De Anglo-Canadian Oil Comp. Ltd, de Home Oil Co en de Calgary and Edmonton Corp. hebben melding gemaakt van een petroleumvondst bij Glenevis, 45 mijl ten Noordoosten van het Pembia petroleum- veld. De put, waarin ieder der maatschap pijen een belang van 33 1/3 pet heeft, pro duceerde bij de eerste test aardolie op ba sis van 384 vaten (ca 55 ton) per dag. De genoemde groep bezit hier concessierech ten op ruim 5000 acres. Op dit terrein is nog een tweede put geboord, die zeer bin nenkort zal worden getest. LONDEN, Mei. rmorgen zal beslist worden of Engeland in dc komende jaren gc- regeerd zal worden door een conservatief of een socialistisch regerings team. Maar van spanning is in dit door stakingen en dreiging van staking geplaagde land nauwelijks iets te merken. Er "rollen geen banvloeken en scheldtirades van de persen van Fleet Street, er zijn geen massa-bijeen- komsten waar gecstdri tige sprekers de menigten vervoering opzwe- pen. Er zijn geen klinkende partij-programma,gr' eenv0udig omdat" er geen klinkende meningsverschillen zijn. Alles wat naar ons door de historie bepaalde begrip van „verkiezingen" samenhangt, zoekt men thans in Engeland tevergeefs. Natuurlijk is er verkiezingsaetiviteit natuurlijk worden er verkiezingsbijeen komsten gehouden, gaan de candidaten het land door om propaganda te voeren staan de bladen vol beschouwingen en politiek-gekleurde stukken. Maar er zit geen pit in, de vonken slaan er niet af, 't gaat alles een beetje lauw en sullig, en daarom zou men de op 26 Mei te hoa den Parlementsverkiezingen de .take-it easy-verkiezingen" kunnen noemen, on der" het door alle partijen aangehangen dan motto: „Als wij ons koest houden, zal de tegenpartij het ook doen". De tegenstellingen tussen de beide voor naamste partijen: Labour en conservatieve zijn niet scherp-omschreven. De scherps'e omlijning is deze. dat Labour in het alge meen iets als geleide economie voorstaa' terwijl de conservatieven meer schermen met economische vrijheid. Maar doorslag gevend is dit verschil niet. want de con servatieven kunnen het niet meer stellen zonder een behoorlijke mate van dirigisme en Labour heeft zijn principiële dirigisme moeten aanlengen met een behoorlijke dosis economische vrijheid De national sering der sleutel industrieën vormt meer, zoals in 1945, een fel-omstréccn 1 wordt, die de meeste stemmen op zich twistpunt. En wat de Duitenlandse politiek betreft zijn Labour en de conservatieven het voor 95 pet eens. Er wordt, enigszins onzeker en houter'g, geschermd met politieke bangmakertjea als het hoge prijspeil het gevaar van de H-bom, de lange diensttijd, de lage ouder domspensioenen maar erg overtuigend klinkt dit alles niet. Men is beleefd ja, haast voorkomend tegen elkaar. Het felst is Bevan geweest, die eenmaal de con servatieven ..Gadareense zwijnen" ge noemd heeft, en verder heeft Churchill zijn „geliefde vijand" Attlee een piebald' (bont paard) genoemd waarop Attlee ri posteerde met Churchill uit te krijten voor een „kameleon" en dat zijn zulke tamme, haast liefkozende scheldwoordjes dat iedereen er alleen maar wat om glim lachen kon. Mag men, gezien deze geringe belang stelling, die men haast apathie kan noe men. daarom concluderen dat het Britse volk deze verkiezingen niet belangrijk vindt? Volstrekt niet: de Britten interes seren zich wel terdege voor de beslissing, die op de 26e Mei 'al vallen. Het laat hen niet koud of zij volgens conservatieve ot socialistische inzichten, geregeerd zullen worden. Hetgeen uit deze apathie blijkt is dit. dat de opdeling van het Britse volk in conservatief*en Labour zich zodan-g geconsolideerd heeft, dat 9/10 van de bevolking er geen behoefte aan heeft zich door. de diverse partij-propagandisten laten bewerken. Het Britse volk is vrij wel „fifty-fifty" verdeeld -ussen conser vatief en Labour, met een nog vrii sterke onderstroom van überaal Men kan daar om geen omzwaai naar ..links" of naar „rechts" verwachten, al zijn door het kiesdistrictenstelsel, allerlei verrassingen mogelijk. Het is immers zo dat in de 630 kiesdis tricten die candidaat verkozen verklaard verenigt: Hef is daarom mogelijk dat b.v. Labour het grootste totale aantal stem men weet te behalen, terwijl de verkie zingen toch gewonnen worden door de conservatieven, of omgekeerd. Een voor spelling over de uitslag is te enen male uitgesloten, en dat is het wat in wezen de spanning onder de bevolking opwest Want als men iets met zekjrheid kan voorspellen, is er geen aardigheid aan om weddenschappen af te sluiten Maar als het ',kan vriezen of dooien", dan pa» wordt het spannend om er zijn lieve geld- Je aan te vergokken, en dat wordt dan ook druk gedaan. Met dat al spelen deze verkiezingen zien af tegen een sombere achtergrond: die van voortdurende arbeidsonrust en sta kingsacties. De nieuwe regering zal bin nenslands met een zwaar probleem te worstelen krijgen, want alle tekenen wij zen erop dat het communisme in Enge land de kop opsteekt Het zijn geen bloe dige revoluties die Engeland bedreigen, maar wel hoort men als men er op let de sluipende tred van het communisme, dat de Britse economie tracht te onder mijnen door de sleutelposities in de vak beweging te bezetten. Er zijn nog slechts weinigen die openlijk het woord „communisme" durven uit spreken, daarmee is men in Engeland srg voorzichtig. Maar het begint algemeen D aandacht te trekken, dat het telkens een futiliteit is, die aanleiding geeft tot een staking De conservatieven hebben er r, de Mh jaar van hun regering zorgvuldig voor gewaakt de schijn te wekken een staking te willen breken en ook Labour steekt zijn handen liever niet in het wes pennest der arbeidsverhoudingen. Doch men kan er niet omheen: eens zal te regering moeten optreden tegen het voort woekerend kwaad der stakingen die de Britse samenleving belagen. Maar dit so ciale kwaad in zijn verkiezingscampagne te betrekken, dat heeft geen politieke partij nog gedurfd. Ware het wel zo ge weest. de vonken zouden er van zijn af gevlogen. Maar alles in Engeland heeft een bestemde tijd. en misschien wil men zich even een adempauze scheppen. Lang zal die pauze niet duren. sische bezoekers in Belgrado er niet op behoeven te rekenen, dat Tito enige con cessie inzake dit regionale pact zal doen. De drie Balkan-staten blijven vastbesloten zich te verdedigen tegen elke agressie. Men kan natuurlijk wat mogelijke Russische agressie in dit gebied betreft, geen nauw keurige voorspellingen doen. Het enige dat men kan zeggen, aldus maarschalk Papa gos, is dat ingevolge de clausule van het pact het aangevallen land de hulp moet aanvaarden van de twee bondgenoten. Evenals in andere Westelijke landen aldus maarschalk Papagos is ei enige ongerustheid over de consequen ties van de Russische missie. De Griekse regering acht it evenwel onaannemelijk dat Tito tengevolge van door zijn be zoekers op hem uitgeoefende druk, zal bezwijken en zich weer als trouw epi goon van het Kremlin zal laten pro clameren. Ook daarom reeds, omdat Tito uit overwegingen als b-v. vergroot pres tige en gunstiger onderhandelingsmoge lijkheden kennelijk zeer geporteerd is voor de positie van neutrale temidden van het Oostelijke en Westelijke blok. De eerste supersonische luchtacrobaten van de RAF, uitgerust met Hawkcr Hunter straaljagers komen op Tweede Pinksterdag tijdens de Hst/ 55 op Ypen- burg ook een demonstratie van hun kun nen geven. De vliegers die ingedeeld zijn by het 43 Squadron Fighter Command in Schotland zijn reeds druk aan het trai nen boven het vliegveld van de basis. Foto toont de drie straaljagers tijdens een volmaakte drievoudige „looping the loop" in de hogere sferen van Schotland, Op Tweede Pinksterdag hoopt zuster Ra- faela, portierster van het klooster der zus ters van de Visitatie te Tilburg, haar dia manten professiefeest te vieren. Als bui tenzuster heeft zij zich bij de bezoekers en bij haar mede-zusters bijzonder bemind weten te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1