r Technisering van de arbeid Bezinning op mogelijke gevolgen voor cirbeider zpju-ssisngrSi SS* Parijs m in alarm over situatie Noord-Afrika Explosies met steekvlammen sloegen kraters in wegdek Britse havenstaking duurt voort Koers naar Zakenkabinet Kamerontbinding en 'i y 'i 1 nu Eerste logger nmr zee. Op hoop van zegen ook in loon? Droog, zonnig en warmer Bourges-Maunoury en naar Algerije Juin Haringvissers gaan monsteren ERNSTIGE OVERWEGING" VAN MENON'S VOORSTELLEN Misschien voorafgegaan door op drachten aan mr Oud en mr Burger Koningin ontving dr Kortenhorst Woensdag 25 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN gerechtigd niet mee Werknemer soms te werken aan productieverhoging De Viscount 802 Kard. Segura's toestand iets verbeterd Treiler uit op Hollandse Nieuwe Geen minder melk- verbruik Philips-zuu rs to fleiding begaf het Een zwaar, zes licht gewonden Straatstenen vlogen in kinderwagen Naar een vesprek tussen Peking en Washington f Spoorwegstaking blijft dreigen Italiaanse M.O.-leraren jraaii staken Toenemende handel Momiet zal her benoeming aanvaarden WEERBERICHT van Katholieke Werkgeversverenigingen De Internationale Unie heeft zich vier dagen lang te Parijs uitvoerig bezig gehouden met liet probleem der werkloosheid en van de volledige werkgelegenheid. De keuze van dit onderwerp is wei-overwogen geschied, daar het probleem der werkloosheid in talrijke landen er een van eerste rang is. Italië telt 3 millioen werklozen, Duitsland 1 millioen. Frankrijk kent slechts een beperkte werkloosheid, maar verkeert in een kwets bare positie bij verder doorgevoerde liberalisatie van de handel. Ook de Ver. Staten zijn niet gevrijwaard van het uitbreken van een gevolgen zich m crisis, welker gevoelen. de gehele wereld zouden doen KLM kocht nog niets PORT ARTHUR DOOR SOVJETS ONTRUIMD Bond heft staking op De Centrale Bond van Werkne mers in het Transportbedrijf heeft tijdens een Dinsdagavond in de Dierentuin te 's-Gravenhagc ge houden vergadering besloten, de actie tegen de visserij-ondernemin gen niet voort te zetten. Aan de leden werd geadviseerd zo spoedig mogelijk aan te monsteren. Eerste Vlaardinger uitgevaren Vandaag werd in ieder geval reeds met man en macht gewerkt om de schepen 7.0 snel mogelijk vaarklaar te krijgen om de jacht op de Hollandse Nieuwe te kun nen beginnen. En zo kon vanmorgen om tien uur reeds de VL 97„Prinses 11a", schipper A. van Koon, van de NA. Doggermaatschappij de Koningin VV.lhel- minahaven te Vlaardingen uitstomen. Het is niet bekend of vandaag nog meer sche pen dit voorbeeld zullen volgen. In strikt besloten vergadering heeft de Franse Commissie voor Na tionale Defensie gisteravond in het paleis van de president der Repu bliek beraadslaagd over het zenden v; troepenversterkingen en het handhaven van de orde in Noord-Afrika. De situatie in geheel Noord-Afrika mag zeer alarmerend genoemd worden. In de afgelopen week zijn in Marokko 25 en in Algerije 2fi mensen het slachtoffer geworden van aanslagen. In Tunesië, waar op het ogenblik minder aanslagen gepleegd worden, dreigen ernstige moeilijkheden te ontstaan, doordat de (nationalistische) „Oude Des- toer"-partij zich scherp kant tegen de door de (nationalistische) „Neo Destoer"-partij goedgekeurde Frans-Tunesische conventies, waarover de onderhandelingen weldra te Parijs zullen worden besloten en die beogen aan Tunesië autonomie te verlenen. Krijgen rebellen hulp uit Arabische landen? - Een van de kraters, vlak voor de zonnewijzer van Carosso voor het Philips-Ontspanningsgebouiv Vlak voor examens DE KABINETSCRISIS Terugkeer oude kabinet uitgesloten TUSSEN OOST- EN WEST EUROPA Van voren af aan De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost, later ruimend naar Zuid-Oost. Tamelijk koude nacht. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag, in de Zuidelijke provincies echter iets hogere. Donderdag 26 Mei: Zon op 4.35 uur, onder 20.44 uur. Maan op 9.40 uur, onder 0.12 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De H. Vader schreef bij de opening van het congres aan Bernard Jousset. voor zitter van de Uniapac: „Het is uw taak U te bezinnen op de mogelijke gevolgen van de nieuwste vormen van technisering op de wereld- van de arbeid". De H. Vader wijst er op, dat de wetenschap alle eer toekomt voor deze ontwikkeling, maar dat de toepassing gevaren oplevert voor de arbiedcrs, tot wier voordeel eigenlijk de techniek wordt uitgebreid en vervol maakt. Het gevaar bestaat, dat de machine aan de arbeider een onmenselijke concur rentie oplegt en dat het sociale drama van de i9e eeuw zich herhaalt". Tot zo ver de H. Vader. Bij het bekend maken van de resoluties wees Bernard Jousset er met. nadruk op, dat het voor de toekomst van onze De- schavingsvorm van 'net allerhoogste be lang is, dat het verschijnsel der werkloos heid voor goed verdwijnt. De werkneme.s moeten verzekerd zijn van een constant inkomen. Wanneer zij hiervan niet ver zekerd zijn dan zouden zij met reen kunnen weigeren hun deel te leveren voor de verhoging der productie, waarvan zij in de nabije of verre toekomst vrezen zelf het slachtoffer te worden. De discussies en gesprekken, werden tijdens het congres van de Uniapac dan ook beheerst door het overzicht van prof. dr A. Albregts en door de twee referaten van de professoren Dupriez uit België en Perroux uit Frankrijk. Hierbij ver dient vooral de uiteenzetting van prof. Perroux grote aandacht, daar deze er in geslaagd is constructieve ideeën uit e werken. Aldus een K.N.P.-bericht over dit congres. Prof. Albregts uit Den Haag, die secre taris-generaal van da Uniapac is- heeft de stof voor de studie verschaft door een uitgebreid overzicht te geven van de stand der werkloosheid en der arbeids mogelijkheden in de wereld. Twee be kende sociaal-economen hebben zijn ge gevens verder uitgediept. Prof. Dupriez, hoogleraar aan de universiteit van Leuven analyseerde de cyclische crises als gevolg van algemene werkloosheid terwijl prof. Perroux, hoogleraar in de rechtsweten schappen aan de universiteit van Parijs de weg heeft aangegeven, waarlangs naar zijn mening een algemene werkloo kan worden voorkomen.fDe "chreVen heeft tenslotte een brief gvan waarin Hij ingaat op het machine werkloosheid tengevolg van 18 tot en Het congres, dat duur 5<)0 gedelegeerden uft^ W^ft-Europa en de VKirdpunten van dit congres waren on getwijfeld het referaat van prof. Per roux en de brief van de H. Vader. De Franse hoogleraar gaf zijn toehoorders als zijn mening te kennen, dat, wanneer men piannen maakt om een volledige werk gelegenheid te verzekeren, men zeker het Bij zijn terugkeer op Schiphol, gister middag, van zijn bezoek aan de Vickers- fabrieken in Engeland, heeft drs M. J. v. d. Ploeg, financieel-directeur van de K.L.M. meegedeeld, dat zijn maatschappij nog geen enkel contract gesloten heeft tot aankoop van een aantal Viscount-toe- stellen. Ter verklaring voor het feit, dat hoge K.L.M.-functionarissen veelvuldige bezoeken aan de Engelse vliegtuigfabriek hebben gebracht zei drs v. d Ploeg, dat men van K.L.M.-zijde uiteraard wel be langstelling heeft voor de nieuwe produc ten van de fabriek, maar dat tevens be grijpelijk was, dat niet te snel zou wor den overgegaan tot aankoop van een type. dat nog nooit heeft .gevlogen. Drs v. d. Ploeg doelde met dit type op de Viscount 802 een model dat geba seerd is op de Viscount 700, die op het ogenblik in vele landen in gebruik is en op Schiphol een vertrouwde figuur. De prijs van het nieuwe toestel bedraagt on geveer 4 millioen gulden; de levering kan eerst in 1957 geschieden. In de toestand van kardinaal Segura, aartsbisschop van Sevilla, die reeds enige dagen ernstig ziek is, is gisteren een lichte verbetering ingetreden, al dus is in een communique bekend ge maakt. gestelde doel voorbijschiet. Men moet de productie en de productiviteit verhogen en gelijktijdig de afzetgebieden vermeer deren. Deze productie- en productiviteits verhoging impliceert, aldus Perroux. ka pitaalsvernieuwingen, terwijl de alge mene en globale investeringen vervangen dienen te worden door geselecteerde in vesteringen, gericht op de sectoren vai uitbreiding. Er dient tenslotte een internationale instelling in hct leven te worden dat beschikt over zeer ruime fondsen tot taak heeft het economisch evenwicht tussen de aangesloten landen te d de bestrijding der werkloosheid niet ef fectief kan zijn. wanneer zij met ingelast wordt in een dynamische economie van steeds bewegende structuur. Het IJmuidense schip „Gelria" heeft van het bedrijfschap voor visserijproduc ten dispensatie ontvangen als eerste trei ler dit jaar met gezouten haring aan de wal te komen. Deze haring wordt niet, zoals op de loggers met drijfnetten ge vangen, doch met het treil- of sleepnet. Een aantal Nederlandse bedrijven als mede de gemeenten Amsterdam en Leeuwarden hebben de in de ramp dagen zwaar getroffen gemeente Kerkwerve een nieuw verenigings gebouw aangeboden, dat door de Commissaris der Koningin in Zeeland. ■Jhr Mr de Casembroot is geopend. We zien hier v.l.n.r. Burgemeester A. J. d'Ailly van Amsterdam, burgemeester S. Francke van Kerkwerve, Burge meester W. Baas van Laurens (de ini tiatiefnemer voor het bouwplan) en de Commisaris der Koningin. Volgens het -communistische pers bureau „Nieuw China" hebben de Russen de ontruiming Van het gebied van Port Arthur thans voltooid. Dit gebem-(je ingevolge de vorig jaar October tussen Rusland en China ge- Ua-io%f ^raaU dat de Sovjet-Unie eind Mei 195o de vlootbasis zou hebben verla ten. In Augustus 1945 hadden Sovjet-para chutisten met toestemming van de rege ring Tsjang Kai Sjek Port Arthur bezet. Aan een langdurige periode van uit zonderlijk koud weer kwam Maandag een einde Toen stroomde namelijk met Zuid westenwinden zachte, vochtige oceaan- lucht ons land binnen waardoor in de Zuidelijke provincies het kwik tot 16 iiuoiuc --- --«in V Sraden opliep. Intussen is deze oceaa."- wordt dour wtjdser ca rara lucht al weer verdwenen Boven de 1,9 Noordzee kwam namelijk een gebied van hoge druk tot ontwikkeling, waaromheen iets minder zachte- maar drogere lucht stroomde die gistermiddag, nadat de wind naar Noord tot Noord-Oost was gedraa;a ons land bereikte. Het klaarde daarna op zfda? af8elopen nacht een flinke uit straling Kon optreden. De laagste tempe ratuur u en 3 graden) kwamen voor in het Noorden en Noord-Oosten v-an h laiM Ylissingen en op het vliegveld -s m ïi kwam het kwik niet, be neden 8 graden. ,„HeLzLet naar uit, dat het weer ook dagen onder invloed van - eden zal staan. De neerslag- „r,„. jyY1 'n verband hiermede uiterst fpiHeiHt h'erVi'egend zonnig weer met ge- waarschijn°fkr Wordende temperaturen is De meeste vaartuigen zullen wel eerst morgenochtend in de vroegte uitvaren. (Van onze correspondent) De secretaris van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond, dr E. v. d. Wiel heeft in een rede over actuele zuivelvraag- stukken tijdens de algemene vergadering van de Groninger Zuivelbond de alge mene zuivelpositie ongunstig genoemd, hetgeen ook al bleek uit het feit. dat de prijs dit jaar 0,14 cent per kg beneden dv garantieprijs is gebleven. Spr constateerde een toeneming van melkproductie in de ons omringende lan den. Hij becijferde dat de overheid het komende jaar ongeveer 50 millioen gulden zal moeten betalen uit het landbouw- egalisatiefonds. Bij de discussie deelde dr Van de Wiel nog mede dat de consument niet ge reageerd heeft op de prijsverhoging van de melk van 3 cent in Januari j.l. Het verbruik is gelijk gebleven, alleen vond een verschuiving plaats van flessenmelk naar losse melk. (Van onzp correspondent) Voorbijgangers die zich Dinsdagmiddag om tien voor half drie tussen het complex Emmasingel en iiet complex Strijp van (1e N.V. Philips te Eindhoven bevonden, kregen de schrik van bun leven, toen met tussenpozen van slechts enkele seconden het wegdek voor en achter hen op elf plaatsen met een enorme knal openbarste en in de lucht werd geslingerd, waarbij tevens op sommige plaatsen brand ontstond. Een zwaar gewonde, zes lichtgewonden, elf kraters, een brandje, een overstrominkje en een onder zand en stenen bedolven bestelauto waren de slachtoffers en het gevolg van een reeks ontploffingen In de hogedruk-zuurstofleidmg van de Philipsfabrieken, welke leiding over een afstand van ongeveer duizend meter de fabrieken aan de Emmasingel en de Philips glasfabriek verbindt. De ontploffingen hebben zich voorname, lijk in de straten voorgedaan; slechts enkele deden zich voor op de fabriekster reinen. In de Mathildelaan liep de 46- .iarige mevr. De R. met een kinderwagen, toen plotseling met een geweldige knal een steekvlam uit de grond sloeg. De kinderwagen werd ondersteboven gewor pen, doch de er in liggende 5 maanden oude baby bleef ongedeerd, hoewel de straatstenen in de kinderwagen terecht kwamen. Mevr. de R. moest echter met een ernstige hoofdwonde in het Binnen- ziekenhuis worden opgenomen. Op een andere plaats in de Mathildelaan werden eveneens een dame en haar kind gewond toen de grond plotseling vlak bij h"n openspleet. Een Phiiips-arbeider, die bin nen de poort van de glasfabriek bezig was aan een dood stuk van de leiding waarin de ontploffingen hebben plaats gevonden, kreeg brandwonden in het e-»- ■laat. Nog twee andere personen werden met niet ernstige verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht. Op mevr. De R na konden alle slachtoffers na behandeld te zijn echter naar huis terugkeren. Door de kracht der ontploffingen wer den ook andere leidingen geraakt; zo ont stond er een breuk in de gasleiding, waa- door hier en daar brandjes ontstonden Deze werden echter door water, dat uit kapotte waterleidingbuizen stroomde, di rect weer uitgedoofd. Alleen in de Gagel, steeg ontstond een langduriger brsm-.lje door uitstromend gas. terwijl de Mathil delaan gedeeltelijk onder water kwam l- staan. Tengevolge van breuken in de gas leiding ontstond tevens een kleine stag natie in de fadr! van televisiebuizen van Philips; ook het ontspanningsgebouw kwam zonder gaa te zitten. Een gro'e staf van deskundigen is bezig met een nader onderzoek naar de oorzaak van deze eigenaardige ontploffingen, waarover gis termiddag nog slechts geruchten gingen Dat de Franse regering zich vooral grote zorgen maakt over de toestand in Algerije blijkt uit het feit, dat de minister van bin nenlandse zaken, Bourges-Maunoury, onder wiens ministerie Algerije ressorteert, mor gen zelf naar Algiers vertrekt met nieuwe instructies voor de autoriteiten. Intussen komen dagelijks militaire en politieversterkingen uit Frankrijk en Tu nesië in Algiers aan. Reeds 100.000 man militairen en politie bevinden zich nu in Algiers. De autoriteiten zijn evenwel van oordeel, dat zelfs een grotere troepen macht niet voldoende zal zijn om aan de verzetsstrijders, die de tactiek van -toe slaan en terugtrekken" volgen, het hoofd te bieden en tevens de afgelegen boerde rijen, dorpen en buitenposten te bescher men. Besloten is. om in het Noordelijke gebied van Constantine een soortgelijke gecen traliseerde militaire organisatie te vor men als reeds in het Auresgebergte be staat. Tegenover de meer gedisciplineerd uitgevoerde acties van de verzetsstrijders acht men een meer gecoördineerd optre den noodzakelijk. De Franse autoriteiten in Algerije me nen, dat de opstandelingen beschikken over verbindingen, die zich tot ver in de Arabische landen uitstrekken, over een goedfunctionncrend vervoerssysteem en over opleidingskampen achter de Algerijn se grens- De taak der Fransen wordt verder ver zwaard door de macht, die de opstandelin gen over de boerenbevolking van het land hebben. Een Algerijn, die betrapt werd op het doorzagen van telegraafpalen, vertelde de rFansen, dat de opstandelingen hem geboden hadden dit te doen. Als hij hun gehoorzaamde, ro redeneerde de man, gou hij gevangenisstraf riskeren, in het tegen gestelde geval zou men hem terstond heb ben neergeschoten. Maarschalk Juin, Frankrijks hoogste militair, zal dezer dagen in het oproerige Algerije poolshoogte gaan nemen. De maarschalk, die in Frankrijk geen offi ciële functie meer bekleedt, vertrekt op verzoek van een organisatie van oud- strijders. Men verwacht evenwel, dat Juin ter plaatse met militairen en regeringsver tegenwoordigers de te volgen strategie zal bespreken- Aan zijn oordeel hecht men veel waarde, vooral omdat hij zich indertijd, als resident-generaal van Ma rokko, de reputatie van „sterke man" heeft verworven. Uit officiële bron wordt te Washington vernomen, dat de Verenigde Staten bereid zijn ernstige overweging te geven aan de voorstellen, die naar verwacht wordt, Krisjna Menon de volgende maand te Washington zal doen om te komen tot be sprekingen met communistisch China over de kwestie Formosa. Men is in Washington van mening, dat Menon gedurende zijn recente besprekin gen in Peking tenminste een gedeeltelijke goedkeuring van de Chinese communis ten heeft verkregen voor een ingewikkeld HHP< De staking van ongeveer 18.030 haven arbeiders in Engeland wordt voortgezet De leiders van de vakvereniging, waartoe deze arbeiders behoren de NASD hebben hiertoe besloten op een spoedcon- ferentie, die gistermiddag in Londen is gehouden. De leden van de andere en grootste vakvereniging van havenarbeiders, de „Transport and General Workers' Union", blijven bijna alle aan het werk. Intussen blijft nog steeds de dreiging bestaan van een staking van de ongeveer 70.000 spoorwegarbeiders, die lid zijn van de „Associated Society of Locomotive En gineers and Firemen". Indien eerder geen overeenstemming wordt bereikt zal deze staking Zaterdag te middernacht begin nen. Gistermiddag werden te Londen be sprekingen gevoerd tussen de minister van arbeid, Sir Walter Monckton, verte genwoordigers van het congres van vak verenigingen dat acht millioen arbei ders vertegenwoordigt en leiders van de twee grootste vakverenigingen van spoorwegarbeiders. Tot dusverre is echter nog geen oplossing gevonden. De grote „National Union of Railway- men", die ongeveer 400.000 leden telt heeft haar leden intussen opdracht gege ven aan het werk te blijven. Indien de staking doorgang vindt zullen van iedere vijf treinen er vier niet kunnen rijden. O Ruim 50.000 leraren van Italiaanse open bare middelbare scholen hebben gisteren besloten, Zaterdag voor onbepaalde tijd in staking te gaan. De leraren wensen on middellijk in het genot gesteld te worden van bijlagen, die ook andere ambtenaren genieten. Nadat langdurige onderhandelingen met het ministerie van onderwijs waren vast gelopen, maakten de leraren bekend, dat zij hun eisen rechtstreeks bij het parle ment zouden indienen. Als de staking inderdaad gedurende lan plan ter oplossing van de moeilijkheden, die aan een conferentie in de weg staan. Amerikaanse regeringsfunctionarissen verklaarden zeer dankbaar te zullen zijn voor alle inlichtingen, die Menon zou kunnen geven met betrekking tot de voorhanden zijnde kansen om een basis te vinden voor besprekingen met de com munisten. (Van onze parlementaire redacteur). Het is nu duidelijk, dat H. M. de Koningin op grond van de haar ge geven adviezen heeft gepoogd een reconstructie van het kabinet tot stand te brengen. Dr Drees is daarin, gezien het communiiue, niet geslaagd. Het gaat erom, of het demissionnaire kabi net meent met de Kamer nog verder te kunnen werken. Dr Drees heeft aan H. M. de Koningin meegedeeld, dat het kabinet geen mogelijkheid daartoe ziet en nu moet men zich afvragen wat er thans zal moeten geschieden. Dit be tekent, dat er op de Partijraad van de P.v.d.A. geen oplossing is gevonden voor de kwestie van het huurbeleid, waar het uiteindelijk over gaat. Dr Drees kon dus niets anders doen dan mededelen, dat het huidige kabinet geen kans tot overeenstemming zag en dat er, voor hetgeen de regering wilde, geen meerderheid In de Kamer te ver wachten was. Wat kon toen gedaan worden? De Koningin kon een opdracht geven aan de heren Burger of Oud. Men kan nu wei zeggen, dat dit verloren tijd is. maar het vaststellen der verantwoordelijkheden is allerminst verloren tijd-. Zou men nu het standpunt innemen, dat het uitnodigen van de heren Burger en Oud verloren tijd moet worden genoemd, dan is daarmede tevens vastgelegd, dat zij, die het kabinet deden vallen, niet behoeven cp te draaien voor de verantwoordelijkheid. Men kan nu wel zeggen, dat men de periode Oud en Burger rustig kan overslaan om tijd te sparen, maar het zou voor de toekomst toch maar een gemakkelijke zaak zijn om het kabinet weg te stemmen, wetend, dat men voor de gevolgen toch niet behoeft op te komen. Uit dien hoofde verwachtte men nu, na de mislukking van de informatie-Drees, een opdracht aan de heren Burger of Oud. Intussen is er echter reeds een week vruchteloos voorbijgegaan met de hoop, dat het zou komen tot een reconstructie gere tijd zou worden voortgezet, zullen tal van het oude kabinet, waartoe verschil- van leerlingen geen examen kunnen doen. I lende partijvoorzitters da Koningin sphij- Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft Maan dagavond dr L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. De heer Kortenhorst heeft gisteren aan H.M. rapport uitgebracht. nen te hebben geadviseerd. Nu dit niet is geschied, stond de Koningin schünbaar alleen maar de weg open een beroep te doen op de heren Oud en Burger. Deed zij dat eerst op de heer Burger en mis lukte deze opdracht, dan kon zij daarna moeilijk een beroep doen op de heer Oud, die nog minder kans van slagen had. Mis schien is dat wel de reden, dat hij aan drong op een reconstructie van het kabinet. Blijkbaar overtuigd, dat deze beide op drachten toch zouden mislukken, heeft H. M. de Koningin nu de voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, gevraagd inlichtingen in te winnen over dc moeilijkheden tot oplossing van de crisis. Gisteren heeft de heer Korten horst de Koningin hierover rapport uitge bracht. Men weet nu nog niet, hoe dit rapport heeft geluid. Bekend is alleen, dat de heer Kortenhorst, na Maandagavond deze op dracht te hebben ontvangen, Dinsdagmor gen druk met het bestuur van de K.V.P.- fractie heeft geconfereerd. Aangenomen wordt echter, dat hij aan H. M. de Konin gin heeft medegedeeld geen wegen te zien tot oplossing van de crisis met behoud van het oude kabinet. 1 Een terugkeer van het oude kabinet is na het échèc van minister Drees uitge sloten. Een nieuw brede-basis-kabinet vereist de oplossing van 't huurvraagstuk Een christelijke coalitie is alleen ai tech nisch onmogelijk, naar de 17de Mei heeft bewezen. Overigens zou de K.V.P zeker niet te vinden zijn voor een kabinet, dat de schijn zou hebben een anti-socialistiech kabinet te zijn. Na deze mogelijkheden blijft er niets anders over dan een zakenkabinet of een Kamerontbinding. Van deze beide is de laatste het beste. Hiertegen maakt men allerlei staats rechtelijke bezwaren. Afgezien van deze bezwaren zou men kunnen zeggen, dat H. M. de Koningin eerst nog een opdracht voor de vorming van een parlementair of extra-parlemen tair kabinet had kunnen geven. Maar dat is dan al door de gedane pogingen achter haald. Naar politieke kringen menen, blijft er dan ook niets anders over dan een zakenkabinet of een niet-aanvaarding van het ontslag van het kabinet-Drees. Een van deze beide kabinetten zou dan het Koninklijk Besluit moeten contrasigneren voor een Kamerontbinding. Het is de vraag of dr Drees hiertoe bereid is, nu het op de eerste plaats geen conflict be treft tussen de Kamer en de regering, maar tussen de socialistische ministers en hun partij. Dan zou nog alleen een zakenkabinet hiertoe kunnen besluiten en zij zou dit kunnen doen met de wetenschap, dat de Kamer dit besluit zou aanvaarden, waar toe de formatie haar de zekerheid zou moeten geven. Het is allemaal niet zo een voudig en voorlopig gaat het er maar om welk advies de heer Kortenhorst aan H. M. de Koningin heeft uitgebracht. Blijkens gegevens, bekend gemaakt door de Economische Commissie voor Europa der Ver. Naties, was de handel tussen Oost- en West-Europa in 1954 uitgebreider dan sedert de oorlog het geval is ge weest. De uitvoer der Westeuropese landen naar Oost-Europa had in 1954 een waarde van S 973,5 millioen. In vergelijking met 1953 betekent dit een stijging van 23 pet. De Oosteuropese uitvoer naar West- JSuropa steeg met 14 pet, namelijk tot het equivalent van 1,034,2 millioen. Op grond van de weinige gegevens, die reeds over de handel in het lopende jaar beschikbaar zijn, acht de commissie het waarschijnlijk, dat de handel dit jaar op nieuw een aanzienlijke uitbreiding zal vertonen. Met name wordt een grote uitbreiding verwacht van de handel van Frankrijk, West-Duitsland en Joego-Slavië met Oost- Europa. Laatstgenoemd land dreef in 1954 vrijwel nog geen handel met de Oost europese landen. In September en October zal een reeks bijeenkomsten ter bespreking van de han del tussen Oost- en West-Europa worden gehouden. Op 26 September zal een bij eenkomst van de subcommissie voor do ontwikkeling van de handel beginnen. Vervolgens zullen van 3 tot 13 October deskundigen te Genève beraadslagen over de handel tussen Oost en West. In politieke kringen concludeert men intussen, dat H. M. de Koningin is blijven vasthouden aan het idee, het oude kabinet Drees, al of niet gewijzigd, te laten voortbestaan, maar dat het na de poging van de heer Kortenhorst wel buitenge woon onzeker is geworden of men hierin nog zal slagen. Het lijkt er eerder op, dat na de pogin gen. welke in de eerste week van de crisis zijn ondernomen, vandaag weer van voren af aan moet worden begonnen. De voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, de heer Jean Monnet, heeft op 21 Mei aan de regeringen der zes in de KSG verenigde landen schriftelijk mede gedeeld, dat hü bereid is een nieuw man daat als voorzitter der Hoge Autoriteit te aanvaarden. De heer Monnet verklaarde, dat „de po sitieve voorstellen die onlangs door de Benclux-landen zijn gedaan tot verdere doorvoering der Europese integratie", hem in staat stelden als voorzitter aan te bljj- Zoals men zich wellicht herinnert, kondigde de heer Monnet in Januari aan, dat hij zich na afloop van zijn (inmid dels met enkele maanden verlengde) ambtsperiode niet herkiesbaar zou stel len, daar hij van mening was zich op andere wijze beter te kunnen wijden aan het propageren van de gedachte der Europese integratie. Naar verluidt is premier Faure, anders dan minister Pinay, gekant tegen herbe noeming van de heer Monnet,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1