r U kent.ons toch nog? Haiphong reeds geheel in de greep van de Vietminh Stad is vol rode vlaggen propagandaposters en Reorganisatie van de Landbouw hogeschool oor 25 millioen gulden aan goederen geëxposeerd Eerste eindexamen Maastrichtse Toneelschool m&M Wie maakt een geestig onderschrift! Eén dag onder communistisch bestuur N.V. Bierbrouwerij„De Drie Hoefijzers" Breda „Huurbelasting is sta-in-de-weg naar vrije huiirvorniing Techni-Show '55 Allen geslaagd CONTACT „Liever mèt dan zonder de P. v. d. A. Energie en Kunst Wijzigingen in bestuursvorm voorgesteld Nederlandse industrie komt goed voor de dag Amerikaan won Brussels Vioolconcours Wèg die pijn! Voor het „beschadigen" van een hond Kardinaal Segura blijft vooruitgaan ZATERDAG 28 MEI 1953 PAGINA 15 Él&AlÊli We zijn weer present op onze praatkruk aan de Drie Hoefijzersbar. Ook dit jaar zouden wij graag van U willen weten, wat U denkt, waarover we met elkaar zitten te praten. Vanaf heden tot en met September 1955 stelt de N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" te Breda voor iedere aardige paardenmop of geestig onderschrift gratis een kist Drie Hoefijzersbier ter beschikking. Uw inzendingen zijn dus niet aan tijd gebonden, zodat U dagelijks tot en met September kunt mededingen. Elke inzending wordt door de jury beoordeeld. Om U op weg te helpen vindt U hieronder alvast een paar gesprekken. Dagelijks tot en met September kunt U een kist voortreffelijk Drie Hoefijzers-bier winnen!,'' Ook Russen Win gratis een kist Drie Hoef ijzers bier VoorwaardenOnderschriften op brief kaart (7 cent postzegel) te zenden aan de N. V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" postbus 13 te Breda. Over de toewijzing der prijzen wordt geen briefwisseling gevoerd. Tweede-Kamerlid Van Vliet (KI P): Collaborateurs Eerst zorgen voor onderhoud Opluchting Veel soldaten l oorbereidingen Museum Boymans exposeert particuliere kunstschatten Vlaggenzee CONCERTMEESTER BRABANTS ORKEST GAAT HEEN En in TO minuten Veertig milli°en Amerikanen zien kleuren-T.V.-film over Nederland (Van onze Amsterdamse redactie) TILBURGSE ARTISTEN EN HET VERKEER BOORDGEESTELIJKEN OP EMIGRANTENSCHEPEN f 1 f 1 1 t f In Rotterdam bouwt men gestadig voort aan het nieuwe Centraal Station, dat het oude, niet meer aan de eisen des tijds voldoende gebouw moet vervangen. De fotograaf maakte deze opname van de vorderingen der werkzaamheden vanuit het Groothandelsgebouw. Op de voor grond het nieuwe tramcircuit met mid den rechts de voorlopige uitgang van het station. In het midden de ijzeren over kappingen van het oude station, met daarvoor de fundering voor het nieuwe stationsgebouw. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) Haiphong (Noorö-Victnltn), Mei 1955. Het is voorbij. Haiphong heeft opgehou den te bestaan als een vrije stad. Het was gisteren de laatste dag, dat er een Franse vlag woei. Het was ook de laat ste dag, dat er Franse militairen door de uitgestorven straten met aan weers kanten gesloten winkels marcheerden. Dat de betjak-bestuurders cyclo, m'sieur rie pen in de hoop een paar piasters te kun nen verdienen. En dat de Vietnamese vluchtelingen met hun bagage naar de haven sjouwden om zich aan boord van een der schepen voor Saigon te begeven. In de vroege ochtend hebben de com munisten Haiphong overgenomen. Een lange stoet van vrachtauto's, autobussen, jeeps, fietsen en mannen en vrouwen te voet is uit de richting Hanoi gekomen en is over de stad uitgezwermd. In vol komen orde en met een beangstigende discipline heeft men huis voor huis, straat voor straat bezet. Met communistische soldaten, met communistische vlaggen en met communistische posters, die in felle kleuren de lof van het nieuwe regiem van Ho Chi Minh verkondigen. En met brullende luidsprekers. Haiphong is nu communistisch. En ik leef dus in een communistische maat schappij. In het vuile Hotel Abaddie in een onaanzienlijke zijstraat logeren nu ook communistische journalisten: minh natuurlijk, maar ook Russen. Po len. een Franse en een Australische com munist. Iedereen is voorkomend en vrien delijk, maar er is toch over en weer een zekere terughoudendheid. Evenals van alle andere gebouwen in de stad waait voor de Fransen en de Vietnamezen ge nu ook van het hotel een grote, rode; werkt, hetzij door hun iets te verkopen, vlag met in het midden een gele ster. j door als bediende, chauffeur of wasbaas En de pui is volgeplakt met proclama- j gewerkt te hebben of door klerk op een ties en propaganda-posters (natuurlijk I van de vele bureaux geweest te zijn En r?h,- j/r^trIarnnees) met portretten van i het zal moeilijk zijn om dat te ontken- nïn vL i'1 J Mao Tze-tung en Bulga- nen, want Haiphong is al maandenlang "m- ,V°or de deur staat een kleine ern- ----- - st,«-kijkende Vietminh soldaat in' een bruin-achtig linnen uniform, canvas schoe nen en een tropenhelm met een ster en een wit camouflagenetje. Je kunt beter een rondje geven dan een rondje draven. En zeker, wanneer het een rondje Drie Hoefijzers ist Eén matig paard is zijn vrijheid waard Drink Drie Hoefijzers I Proost^ 75 boekenstalletje in de Rue Paul Bert, dat gisteren nog exemplaren van Time en Paris Match buiten had hangen, verkoopt nu uitsluitend communistische bladen in het Vietnamees. Voor verscheidene win kels zijn de schilders nog bezig met het vervangen van de Franse opschriften op de étalage-ruiten en de gevels door Viet namese. Het woord Hoa Binh (Viet namees voor Vrede) verschijnt overal. En velen laten als passende versiering een witte vredesduif op de gevel schilderen. In de hal van Haiphong's grootste bios coop zijn communistische partij-function- narissen druk bezig met de voorbereidin gen voor de eerste politieke bijeenkomst. Een enorme wereldbol van papier ma- cher staat in het midden en met vereen de krachten tracht men er een witte vo gel (die ongetwijfeld een Picassoduif moet voorstellen al heeft hij er niet veel van weg) op vast te maken. Buiten kijkt een drom nieuwsgierige burgers gefas cineerd toe. Ik slenter de stad in. Het is onmo gelijk een vervoermiddel te krijgen. Zelfs de betjak-bestuurders (die gisteren nog alle moeite deden om een vrachtje te bemachtigen) rijden nu voorbij alsof ze niets zien of horen. Niemand durft meer iets voor een buitenlander te doen uit angst voor repressailles. Het eerste proef je op dit gebied heeft men al ervaren. Een auto met een grote luidspreker op het dak kruist door de stad en draagt iedereen, die met de Fransen of de Viet namese nationalisten samengewerkt heeft, op zich bij de autoriteiten aan te mel den. Dat heeft de mensen de schrik op het lijf gejaagd, want practisch ieder een heeft op de een of andere manier de ingang van grote gebouwen staan lie- le bossen vlaggen. De kleermakers moe ten dag en nacht achter hun naaimachi nes gezeten hebben om al die vlaggen te maken. Men heeft ze echter verborgen gehouden, tot de communisten kwamen Zodra de Franse gendarmes vertrokken waren, heeft men ze te voorschijn ge haald en in enkele minuten was een kale straat omgetoverd in een zee van rode vlaggen. Verkopers van vlaggen trek ken nu met hun koopwaar door de stad Op de hoek van één van de straten in het centrum zit een vrouw kleine fiets- vlaggetjes te verkopen. Ais ik een foto van haar wil maken verschijnen er en kele Viets in uniform. Het is niet te zien of het militairen of burger-ambtenaren zijn. Geen van hen heeft enig onderschei dingsteken. „Heeft u een vergunning?" vragen zij in het Frans. Ik heb niets behalve een perskaart van het Franse leger en die heeft hier weinig waarde meer. „Interna tionale Commissie", antwoord ik. De Internationale Commissie is het lichaam, dat belast is met de contróle op de over bracht. De buitenlandse journalisten zijn rbij geaccrediteerd. Ik heb wel een aan- raag ingediepd, maar nog geen kaart ontvangen. „Waar is uw kaart?" dringen ze aan Ik voel er niets voor om als een Ame rikaanse collega van Life een paar uur vastgehouden te worden. Teneinde raad laat ik een oude perskaart van het United Nations Command in Korea zien. Ze be studeren hem aandachtig. De tekst is in het Engels en ze begrijpen er kenne lijk niets van. Maar liever dan dat toe te geven knikken ze ietwat weifelend en geven me de kaart terug. Ik maak me uit de voeten voor ze van mening ver anderen. (Van onze Amsterdamse redactie). Het Tweede-Kamerlid F. van Vliet, wo- ningbouwdeskundige in de K.V.P.-fractie, heeft gisteravond op een vergadering van de Kring Amsterdam der K.V.F. als zijn mening gegeven, dat een uitvoering van het door de regering uitgestippelde huur beleid >mogelijk is zonder steun van een aan de idee van een huurbelasting vast houdende P.v.d.A., doch hij vond er alles voor te zeggen een dergelijke tere en moeilijke aangelegenheid op te lossen in samenwerking met alle bonafide fracties, dus ook met die van de P.v.d.A. Maar dan zullen de socialisten water in de wijn moeten doen en de andere partijen zul len moeten nagaan of men op basis van deze „verdunde wijn" kan komen tot een algemeen aanvaardbaar compromis. Spr. meende, dat de suggestie van de K.V.P. in de Kamer, om het gehele probleem in „vertrouwvol beraad" nog eens nader on der de ogen te zien, de laatste dagen be langrijk aan waarde had gewonnen. Want we moeten ons niet vleien met de hoop, zo zeide de heer Van Vliet, dat een na eventueel gehouden verkiezingen nieuw optredend kabinet niet meer met dit pro bleem geconfronteerd behoeft te worden, i Integendeel. Spr., die er van uitging, dat het verant woord is geweest, dat de na-oorlogse re geringen de huren aan banden gelegd hebben, al wilde hij daarmee niet verde digen, dat men tot 1951 heeft gewacht voor er huurverhoging werd toegestaan, sidiëring van de nieuwbouw (uitgezon derd de woningen voor de minst draag- krachtigen). De K.V.P. heeft liever 10 pet algemene huurverhoging, gecompenseerd met 2 pot loonsverhoging, maar gaf de regering op de 17e Mei haar steun, om dat zij het huurwetje van minister Witte, hoe onvolmaakt ook, een stapje dichter bij de uiteindelijke oplossing vond. De P. v-d. A. van haar kant hield vast -- aan de gedachte van een huurbelasting en wordt besteed aan het onderhoud. Hij 1 TT l1•Tnnelnnm moon ntnt ons land geen extra fonds nodig heeft voor de nieuwbouw. Zo'n huurbelasting is alleen maar een sta-in-de-weg voor de afschaffing van de subsidieregeling voor de nieuwbouw en voor de optrekking van de huren der oude woningen. De huurder heeft er ook weinig belang bfl. Vdor hem is primair, welke compensatie hij krijgt voor de huurverhoging en of er meer aandacht wordt besteed aan het onderhoud van zijn huis. Daarom leek het de heer Van Vliet beter in plaats van een huurbelasting ze kere waarborgen te scheppen, dat een deel van de hogere huuropbrengst inderdaad een egalisatiefonds, maar de Kamer vond de verhoging door minister Witte voorge steld te onbelangrijk om reeds nu over deze belasting te gaan praten. Dat kon beter later gebeuren. Trouwens voor een vond het verstandig voorlopig maar niet aan huurbelasting te beginnen. Het feit, dat de socialisten niet tegen een verhoging van 25 pet zijn met een af roming van circa 7 pet waardoor de De stad is vol soldaten. Er is geen gebouw van enige betekenis waar niet een of meer wachtposten voor staan. An deren marcheren in groepen door de stra ten, onhoorbaar bijna op hun schoenen met gummi zolen. Ze rijden op fietsen in vrachtauto's en in jeeps. De bevol king staart hen nog ietwat onwennig aan. Weliswaar zi.in het landgenoten, maar zij zijn zo geheel anders dan de soldaten van het Vietnamese leger waar men aan ge wend is. Veel ernstiger en veel meer ge disciplineerd. Het is al spoedig duidelijk, dat er met hen niet te spotten valt. Dat heeft men wel uit de omgeroepen pro clamaties en de aangeplakte bekendma kingen begrepen. En het heeft velen al meteen met een zekere angst vervuld. Gedwee doen ze wat de militairen hun opdragen: het hakken van gaten in het asialt voor de erepoorten, het verzame len van groen en bloemen om de stad te versieren en het straten. aanvegén van de Er is nog niet veel leven. In de vroe gere Franse wijk zijn de meeste winkels nog dicht. En de weinige, die open zijn verkopen mets waar de communisten zouden maken. Het bezwaar tegen Van 19 Juni tot en met 25 September zal in het Museum Boymans een zeer omvang rijke tentoonstelling worden gehouden van kunstschatten uit Nederlandse verzamelin gen. De opzet van deze tentoonstelling, die wordt ingericht als onderdeel van de nationale energietentoonstelling E '55, is te laten zien wat door de energie van de Nederlandse particuliere verzamelaars is bereikt. Een comité onder voorzitterschap van de heer D. G. van Beuningen, heeft zich met de voorbereiding belast. Dank zij de zeer grote medewerking zal het mooiste op tal van gebieden uit vrijwel elke ver zameling van betekenis te zien zijn- De tentoonstelling omvat 200 schilde rijen, daarnaast beeldhouwkunst, zilver- smeedwerk en aardewerk. vol met Vietminh agenten. Haiphong is één en al vlag. Er is geen huis, geen kantoor en zelfs geen sam pan waar geen communistische vlag van waait. Aan vele huizen hangen slingers met kleine, papieren vlaggetjes. Boven Als de duisternis valt verlaat ik Hai phong. Tenslotte heb ik geen enkel offi ciéél papier, dat me het recht geeft om te blijven. De schildwachten langs de weg laten me ongehinderd passeren Hoe meer westerlingen vertrekken hoe liever het de communisten is. Met' een zucht van opluchting steek ik de brug over welke de verbinding van Vietminh en' Frans gebied vormt. Iets verderop loopt een groep Vietnamezen met bundels en koffers. Het zijn kennelijk mensen die op het allerlaatste ogenblik besloten heb ben de vluchten. Onwillekeurig moet ik aan de duizenden denken, die besloten hebben te blijven. Velen van hen zullen er spoedig spijt van hebben. Het is nu echter te laat. Het bamboegordijn heeft zich gesloten. huurbelasting, aldus de heer Van Vliet, j huiseigenaren dus 18 pet meer huurop- moet een redelijke rechtsgrond aanwezig brengst zouden krijgen noemde spreker zijn en een doorvoering stuit ook op prac- een merkwaardige inconsequentie in de tische bezwaren, want voor elk geval af- houding der P. v. d. A. „Het is zaak", zo zonderlijk zou de grootte vastgesteld moe- j besloot hij, „spoedig een concrete oplos ten worden. Spr. noemde het onjuist, zoals sing te vinden, die gedragen kan worden J - T~1 rl A K AT.rcAv-t /I n f v-7 1i - J - —I— cj n cm p, -.aU- de P. v. d. A. beweert, dat een dergelijke belasting de belangen van de volkshuis door de grote meerderheid van ons volk, zonder dat er van welke bonafide partij vesting dient, want er wordt geen huis ook op een of ander onderdeel een prin- méér door gebouwd. De voorgestelde be- cipieel „onaanvaardbaar" gehoord kan lastingverlaging bewijst, aldus spr., dat worden Bij beschikking van 16 Juli 1952 heeft de minister van Landbouw, Visserij en vUUl iiumvcm-g'iit, wciu «res*»"»»". i Voedselvoorziening een commissie in stelde duidelijk vast, dat de K.V.P. streeft tee6 b^'gen o^erdVvraag.Tn hoeverre de naar een toestand van vrije huurprijsvor- organisatie der Landbouwhogeschool ver- ming. Maar dit zal pas verwezenlijkt andering behoefde en welke wijzigingen kunnen worden bij een verzadigde wo- daartoe in de wet van 15 ecember 1917 tot regeling van ningmarkt (evenwicht tussen vraag en aanbod) en een beëindiging van de sub- (Van onze Utrechtse redacteur) Na het grote succes van de eerste Techni-Show in 1951 te Rotterdam, or ganiseert de stichting „Technisch Cen trum" in samenwerking met de Kon. Ned. Jaarbeurs van 1 t/m 10 Juni in de Bernhard- en Magriethal op het Croeselaanterrein t.e Utrecht opnieuw een dergelijke tentoonstelling. Daarmee wordt beoogd het publiek in kennis te brengen met het internationaal aanbod op het gebied van machines en gereed schappen. Allen, die met de techniek in de me taal- en houtverwerkende industrie te maken hebben leiders en arbeiders van bedrijven, maar ook studenten van onderwijsinrichtingen zijn hier in de gelegenheid zich van het nieuwste op dit gebied op de hoogte te stellen. .Op een oppervlakte van ongeveer 12.500 vierkante meter zijn machines en gereed schappen tentoongesteld tot een waarde J'3" n3ar schatting 25 millioen gulden. De Nederlandse industrie, welke in deze branche, zoals ir W. F. M. Muller, voor zitter van de raad van beheer der stich ting ons verklaarde, nog in het begin van haar ontwikkeling staat, komt waardig voor de dag. Aan metaalbewerkingsmachines werd in het jaar 1953 ongeveer voor 50 millioen gulden ingevoerd. In 1954 steeg de invoer tot een bedrag van 62 millioen gulden. En in de eerste twee maanden van 1955 werd reeds voor een bedrag van bijna 13 millioen gulden geïmporteerd. Op het gebied van de houtbewerking werd in 1954 ingevoerd voor 5,8 millioen gulden en in Januari en Februari van dit jaar reeds voor meer dan 1,2 millioen gulden. Wanneer men daar nog bij voegt de Ne derlandse productie in deze sectoren van men het bewijs van de belangrijkheid der Nederlandse industrie op het gebied van metaal- en houtbewerking. Haar produc ten maken meer dan 60 van de Ne derlandse export uit. In de metaalnijver heid waren in 1950 427.000 personen werk zaam, in de houtbewerking 63.000. Pro ductie-index en arbeidsproductiviteit in onze metaalverwerkende industrie ver tonen een behoorlijke stijging. Ten aan zien van de houtindustrie is het moeilijk betrouwbare cijfers te verkrijgen, omdat in de aannemersbedrijven ook zeer veel houtbewerking plaats heeft. Er zullen op de Technici-Show '55 102 deelnemers met 1025 inzendingen, afkom stig uit 16 landen exposeren. Onder de buitenlandse inzendingen neemt West- Duitsland de eerste plaats in met artike len van 427 fabrieken, gevolgd door En geland met 146, de Ver. Staten met 79 en voorts zijn er inzendingen uit Zwitser land, Zweden, Frankrijk, Italië, België, Oostenrijk, Denemarken, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Canada, Noorwegen en Polen. naar schatting 25 millioen gulden, heeft waarderen, De concertmeester van het Brabants Orkest, de heer Simon Kooke, zal per 1 September het ensemble verlaten, om zijn vroegere functie van concertmeester bij het Gelders Orkest te Arnhem weer te hervatten. De heer Kooke kwam bij de oprichting van het Brabants Orkest naar Den Bosch Gedurende een vijftal jaren heeft hij dit orkest derhalve gediend. Ook als solist en kamermuziekspeler leerde de Bra bantse bevolking hem kennen en hoog Na een beraadslaging van meer dan twee uur heeft de jury van het internationale vioolconcours Koningin Elisabeth heden nacht de Amerikaan Berl Senofsky tot winnaar van deze moeilijkste aller viool wedstrijden uitgeroepen. Hij verwerft hiermede de grote prijs van het vioolcon cours een gouden medaille en een geldprijs ten bedrage van fr. 150.000. Twee de werd de Rus Julian Sitkovetsky, een leerling van David Oistrakh, die de gou den medaille van de Belgische regering alsmede een geldprijs van fr. 100.000 ont vangt. Het was een ontroerend ogenblik toen de Amerikaan en de Rus elkaar we nend van emotie in de armen vielen. Bei den mochten een ware ovatie in ontvangst nemen van het publiek waaronder zich Koningin Elisabeth bevond. De derde en vierde plaats werden ingenomen door twee Fransen. Neem een AKKERTJE ...dat helpt direct! het hoger landbouw onderwijs moesten worden aangebracht. De commissie heeft kortgeleden haar rap- port aan de minister overhandigd. Het rapport is eveneens ter kennis gebracht van de Staten Generaal. In deze commissie, welke onder voor zitterschap stond van prof. mr C. H. Po lak, hadden behalve twee curatoren drie hoogleraren der Landbouwhogeschool zit ting; voorts een vertegenwoordiger van het Ned. Instituut van Landbouwkundige Ingenieurs, de directeur-generaal van de Landbouw en enkele ambtenaren van de directie van de landbouw. Bij het vol brengen van haar opdracht heeft de com missie zich. overeenkomstig de wensen van de minister, met de volgende zaken bezig gehouden: het ontwerpen van een geheel nieuwe wet op het hoger land bouwonderwijs; het ontwerpen van een partiële wijziging van de bestaande wet op het hoger landbouwonderwijs, uitslui tend betrekkingen hebbend op enkele wijzigingen in de bestuursvorm der hoge school; de meest gewenste wijze van samenwerking tussen de Landbouwhoge school en de te Wageningen gevestigde instituten van landbouwkundig onder zoek; opmerkingen over enkele voor de Landbouwhogeschool van belang zijnde kwesties. De commissie-Polak heeft, gezien de wenselijkheid de bestuursvorm der land bouwhogeschool te wijzigen, waarop van het afwijkt van deze naar het voor ontwerp v. d. Pott ontworpen wet. is juist de bestuursvorm. Reeds bij de be handeling van de huidige wet tot regeling van het hoger landbouwonderwijs werd in 1917 in de Tweede Kamer twijfel uit gesproken over de doelmatigheid van de toen voorgestelde bestuursvorm. Naar mate de Landbouwhogeschool groeide, al dus het rapport, deden zich in de practijk inderdaad bezwaren gevoelen. Wagenin gen staat daarin trouwens niet alleen. Ook in het bestuur en het beheer der Technische Hogeschool te Delft werd om deze redenen wijziging gebracht, terwij] Als een jachtopziener constateert, dat een vreemde hond jaagt achter het wild, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd, mag hij niet op dit dier schieten. Dit heeft de politierechter in Zutphen onlangs uitge maakt en de procureur-generaal bij het Arnhemse hof is van gelijke opinie. Het ging om de jachtopziener D. v. V. uit Ruurlo. In het bos van zijn patroon had hij met een schot hagel een hond dodelijk gewond, omdat hij het leven van edelwild in gevaar bracht. De politie rechter veroordeelde hem daarop tot drie weken voorwaardelijk en 40 boete wegens het „opzettelijk en wederrechte lijk doden van een dier, dat aan een ander toebehoort". In hoger beroep eiste thans de procu reur-generaal bij het Arnhemse hof. mr M. S. van Oosten, vernietiging van dat vonnis en oplegging van een boete van f 40, maar dan niet wegens het doden doch wegens het beschadigen van de hond. „U had kunnen begrijpen", zeide de president mr G. J. Kronenberg, tot ver dachte. „dat u de hond ernstig letsel zou toebrengen door met hagel te schieten. U bent te ver gegaan. U had geen enkel recht om te schieten". Verdachte: „De hond joeg reeën op". President: „Ik kan me voorstellen, dat het een jachtopziener aan het hart gaat, als een hond op reeën jaagt, doch u moogt nu eenmaal niet schieten". De raadsman, mr Arnold, achtte in dit geval noodweer van toepassing. Er bleef een klein reekalfje achter en de als kwaadaardig bekend staande hond bracht dit in gevaar. De jachtopziener heeft het goed van zijn jachtheer willen bescher men en daardoor een ongeoorloofde daad moeten doen. Pleiter verwees naar een aantal artikelen in de pers, die over deze zaak zijn geschreven en naar het urgente gevaar van op edelwild jagende honden. onlangs niet op de Hoge Veluwe moufflons het slachtoffer geworden van jagende honden? Dergelijke honden moet men toch dood mogen schieten, zoals trouwens in Duitsland geoorloofd is ten aanzien van loslopende honden? Uitspraak over veertien dagen. De aartsbisschop van Sevilla, kardinaal Segura, die (zoals bekend) kort geleden eveneens door de gemeentelijke universi-i 'n verband met een plotselinge vererge- teit te Amsterdam enige hervormingen ring van zjjn ziekte bediend is, heeft gis- werden aangebracht. De voornaamste der in het onder havige ontwerp voorgestelde wijzigingen in de bestuursvorm betreft nu de ophef fing zowel van het college van rector magnificus en assessoren als van het college van curatoren. Voorgesteld is, bei de colleges te vervangen door één bestuur j teren weer een goede dag gehad. De kardinaal kon zelfs aan één zijner neven de tekst van een boodschap dicte ren, welke in zijn naam heden Zaterdag zou worden voorgelezen tijdens een gods dienstoefening in de kathedraal van Sevilla. Volgens het bulletin, door de drie be- van acht leden, waarin ook de rector j handelende geneesheren van de kardinaal magnificus en twee andere hoogleraren uitgegeven, blijkt de verbetering in 's-kar- zitting hebben. i i dinaals toestand aanhouden. Zeer veel representanten uit de Neder- landse theaterwereld, alsmede belangstel- Wageningse zijde reeds lange tijd was lenden van provincie- en gemeentebestu- aangedrongen. aan de minister naast net d Culturele Raad T a grote ontwerp een ontwerp tot partiële I u JJ__J e Kaad Limburg e.a. heb- wijzigine van de bestaande wet op het hoger landbouwonderwijs aangeboden. waarin deze bestuursvorm is gewijzigd. Het grote ontwerp komt in grote tre ken overeen met het reeds ee!lder in oe pers besproken ontwerp Hoger Onderwijs wet. Het enige belangrijke punt, waarin Tegen Kerstmis van dit jaar wan neer in de V.S. de prijs van de kleuren- t.v.-apparaten gedaald zal zijn van 700 tot 500 en dus vee' meer Amerikanen zo'n toestel zullen hebben aangeschaft zal de Hollywood Film Enterprises, de grootste maatschappij in Amerika, die T.V.-films vervaardigt, zes weken lang drie maal per dag op een ander kanaal een kleurendocumentaire over „typical Holland" vertonen. Geschat wordt, dat een veertig tot vijftig millioen „Yankees" de rolprent zullen zien en dat dientenge volge hun reislust In grote mate zal toe nemen. Want niet alleen zal een docu mentaire over Nederland worden ver toond, maar ook Duitsland, Italië. Zwit serland. Engeland en Frankrijk komen aan de beurt. De Hollywood Film Enterprises heeft één van haar medewerkers, mr Martin Murray, er op uit gestuurd om deze films op te nemen. Mr Murray, die al twintig jaar in het vak zit en dus wel het een en ander van de filmenj afweet reist op zijn eentje door Europa. Bij aankomst in ieder land stelt hij zich in verbinding met het Amerikaanse consultaat aldaar, dat hem een gids geeft en hem bij voorbaat op een lijst een aantal voor het filmpje geschikte' „merkwaardigheden" opdient. De rest doet mr Murray zelf en dat is dan voornamelijk het filmen van „the man in the streel" en zijn gewoonten. De documentaire wijkt dus in zoverre af van haar voorgangers dat er zeer beslist geen monumenten, kapitale gebouwen of ka thedralen in voorkomen. Mr Murray is op 9 April in Napels ge arriveerd en hij heeft reeds vescheidene landen „gedaan". Hij vertoeft nu in Ne derland Donderdag j l. „it was nice weather for a color-film" heeft hij op namen gemaakt op de Keukenhof in Aalsmeer en in Amsterdam, terwij] na tuurlijk de molens en de klederdrachten in Spakenburgh-Bunschoten niet op het program ontbreken. Het drukke fietsverkeer in Amsterdam had mr Murray in opwinding gebacht: ..It is terrific", zei hij, de Amerikanen zullen niet weten, wat ze zien" De film zal gaan heten: „The European Story Today" en de beelden worden be geleid door muziek uit de betrokken lan den. Zij zal ook worden gedraaid voor clubs, scholen en reisverenigingen in Amerika en waarschijnlijk t.z.t. ook in Nederland zelf te zien zijn. ben Donderdag en Vrijdag de eindexamens van de Toneelacademie in het Derde- Ordegebouw te Maastricht meegemaakt. De examinandi, de dames Betsle Smeets uit Eijden, Ria Vroemen uit Beek, Rieky Verheugen en de heer Ansel van Melis, beide laatsten van buiten de provincie, hebben gedurende beide dagen niet alleen onder de ogen van de belangstellenden uit de theaterwereld, maar ook onder de zeer critische ogen van de jury, gevormd door Ida Wasserman, Frits van Dijk en Jacq. Snoek, van hun toeneelaanleg moeten doen blijken. Het was geen peuleschilletje, want de candidaten stonden doorlopend op de planken met de moeilijke opgave zich tel kens in een minimum van tijd niet alleen in een geheel andere rol, ander stuk, maar ook zich in een geheel ander tijd perk te verplaatsen met hun spel. Het examen begon met Non Nobis van Ask Lake, waarin alle candidaten hun entree maakten en toen volgden in snel tempo echter elkaar scènes uit de stukken van Shakespeare als „Twee edellieden van Verona", Romeo en Juiia (balkon scène); van Vondel een Lucifer-scène en de scène voor Philoppea uit Jephta; van Schiller: Gevangenis-scène en tutn-seène uit Maria Stuart; de kerker-seène uit Goethe's Faus, afgewisseld met een aan tal scènes uit moderne stukken als „De Blauwe Heuvel", „Muizen en Mensen" e.a. en scène's uit St Joan van Shaw, als bij Beaudricourt en in de kathedraal. Bij alle examinandi viel vooral de goede. Zij konden echter alle de critiek der jury doorstaan en slaagden alle vier, het geen zeer zeker een succes mag genoemd worden na deze zware en zeer vermoeien de dagen voor deze jeugddige actrices en acteur. De diploma-uitreiking zal 27 Juni a.s. plaats vinden. Sedert enige tijd is Tilburg een flore rende „artistenkroeg" rijk. Het was in dit milieu dat de Tilburgse hoofdcom missaris van politie de heer Eissens en de chef van de verkeersdienst, de heer J. Martens een beroep deden op deze artis- ten, te helpen bij het bevorderen van de verkeersveiligheid in de stad. Op de eerste dag van de komende Til burgse verkeersweek (20 Juni) zal onder het motto: „Houd rechts" en „Geef rich ting aan", een actie zich uiten in vele voor de kunstenaars te vervaardigen bor den, affiches en tekeningen. Op 20 Juni zullen de borden, in optocht naar het Pa leis Raadhuis worden gevoerd, waarna ze zuilen worden uitgedragen naar de ver schillende punten van opstelling. Op 9 Juni vertrekt de „Johan van Oldenbarnevelt" naar Australië- Als boordgeestelijke gaat mee Rector J. van der Zalm uit Alkmaar. Vier dagen later vergezelt pastoor J. B, Otten van Hoens- broek de emigranten, die met de „Water man" naar Canada vertrekken; op 17 Juni vaart de „Groote Beer" af met als eind- Ibestemming eveneens Canada. Boordaal- moezenier op dit schip is kapelaan A. Weys uit Raalte.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 15