Gemeenteraad kwam bijeen W. A. VERWAYEN OUDE TIJD K.A.B. hield jaarvergadering Feestprogramma van de S.B.L.O. BANKETBAKKERIJ AUG. VAN DIJCK Nieuws uit STAD EN OMTREK öuer de EEN PRAATJE MET MEVROUW M. VOGELAAR-DE VRIES Overgordijnstoften Vit die goede Koffiekamer en gang van Arcade worden opgeknapt Gelietigen-hiilj> Taal Zij hoopt 106 jaar te worden r vanaf 2.59 p.m. J PIANO'S HOUTMAN r WALDO TAXK J DE BLIKSEMACTIE VAN DE K. V. P. 76.324 inwoners Streektournooi E. S. S. Hengelsport-boeken Wegens vacantie gesloten van 30 Mei lol en me! 4 Juni Passage Theater Monopole Theater JUBlLé Burgerlijke Stand ZATERDAG 28 MEI 1955 NSC PAGINA 2 Het School-Buitenhuis komt er We lenen nog eens een millioen Woonwagenliefdeiverk krijgt school Willibrordusstichting ook Kademuur Nieuwe Haven ivordt gedeeltelijk vernieuwd ALBERDINGK THYM BRENGT 'N PARTIJTJE POKER SCHIEDAMSE BEDEVAART NAAR KEVELAER Een lelijke tegenvaller FUNDERING VOOR DE TWEE TORENFLATS AFGEKEURD TOONKUNSTCONCERT OPENSTELLING GRIFFIE Theater voert het Rotterdamsch Phil- Grote sortering W oningïnrichting LEGATEN WIJLEN TH. SNIJDERS Er was een verblijdende belangstelling voor de jaarvergadering vai de K. A. B., welke gisteravond in Arcade gehouden werd. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat alle K.A.B.-ers plotseling zijn gaan beseffen, dat zij met het wel en wee van hun beweging behoren mee te leven, doch wel dat er bijna dubbel zoveel leden aanwezig waren als in de laatste jaren bet geval was. Wegens ziekte van de heer C. Meijer hanteerde de heer J. Alijk de voorzittershamer en sprak een inleidingswoord. 67570—69915 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE TANKER „BUSSUM" TE WATER GELATEN Laatste ronde EXCELSIOR-CRICKET „De woestijn leeft" „De schatgravers van Doodskop- eiland" ROTTERD.D'JK 26* VERKEERSEXAMENS GESLAAGD KEUKENBRANDJE Ii\ HOI I I-.KD4M AUTOMAAT GEVONDEN (Vervolg Stadsnieuws elders in dit blad) Het was gisteravond geen opzienbaren de raadsvergadering en er werd tegen geen enkel voorstel bezwaar gemaakt. In snel tempo kon de voorzitter van de raad de agendastukken doorhameren en de eerste spreker doemde pas op bij de behandeling van het voorstel tot bouw van een school-buitenhuis in Oosterhout Het was de heer Van Lith (P.v.d.A.), die uitvoerig betoogde dat, en waarom zijn fractie van harte instemde met het voorstel. De heer Van Lith zag althans wanneer het voorstel zou worden aan genomen in dit besluit een historisch moment en een besluit, waarvoor duizen den kinderen de raad later dankbaar zou den ztjn. Echter, de bouw van dit school- buitenhuis vergt grote offers van de ge meente en daarover denken wij niet licht vaardig. Verdient het daarom geen aan beveling, dat men ook buiten de maanden April t.m- October poogt de school een gebruiksdoel te geven om zodoende een exploitatietekort te drukken? De bouw van het school-buitenhuis gaat de ge meente 175.000 kosten en jaarlijks kost de exploitatie nog eens dertig mille. En dat is heel wat! Kunnen de leerlingen van U.L.O., H.B.S. en Gymnasium bijvoor beeld geen gebruik van het huis maken buiten de maanden, dat de hoogste klassen der lagere scholen er zijn. Bovendien zag spr. graag een woning op het terrein, be stemd voor een toezichthouder, zodat dit waardevolle bezit van de gemeente onder geregeld toezicht staat. Dit is geen ver liespost, want de woning kan normaal verhuurd worden. De heer Hoek (A.R) in formeerde hoe het met de verdeling der weken staat, want de ene tijd van het jaar is veel gunstiger dan de andere. Wordt er per school jaarlijks gewisseld, zodat dezelfde school bijv. niet altijd DE TAAL is gans een volk, zo luidt een bekend gezegde. We maakten er een variatie op. bii het lezen van de folder, door de V.V.V. als reclame voor onze stad gemaakt. De taal is gans een stad.... Wel, als we de taal, waarin deze folder hier en daar gesteld is, met Schiedam vereenzelvigen, dan ziet het er voor onz'e stad niet bepaald fraai uit. Nemen we b.v. het stukje over de Maasboulevard: „Van de na-oorlogse recreatie-objec ten is de groenstrook langs de Maas een belangrijk onderdeel. Het kwam in Juni 1954 gereed. Ook hier is op ont spanning van zoveel mogelijk personen gerekend. Vandaar grote lig- en speel weiden, een grote wandelweg met tal rijke rustpunten en een brede autoweg. Van overal kan worden genoten van een magnifiek uitzicht op de hier altijd druk bevaren rivier. De plaats van de Maasboulevard had niet idealer kun nen worden gekozen. Zeeschepen, gaande naar of komende van Rotter dam, varen op de rivier, omgeven door druk tuffende sleepboten. Het volledig ingerichte recreatie-gebied gaat ook een café-restaurant en een aanlegstei ger voor passagiersboten omvatten". We hebben de Engelse uitgave van deze folder niet ontvangen. Doch we hoorden, dat daarin zwembad met bathing pool vertaald werd. Daarom hopen we maar dat de folders gauw verdwenen zullen zijn en aldus goed werk doen en er daarna folders gedrukt worden, waarin minstens goed Neder lands gedrukt staat. DAMWACHTER. April treft, maar ook eens Augustus? De heer Bosch (V.V.D.) tenslotte wilde graag weten, wie uitmaakt of ouders de vast gestelde bijdrage van tien gulden voor een week verblijf in het school-buitenhuis kunnen opbrengen. En wat gebeurt er met de kinderen, die om welke reden dan ook, niet kunnen deelnemen aan de week in de Oosterhoutse school? Want de onderwijzers zullen toch wel als leiders meegaan. Wethouder Sabel deelde in antwoord op deze vragen mede, dat het bij het uit werken van de plannen nooit in de bedoe ling gelegen heeft het school-buitenhuis ergens anders voor te gebruiken dan voor de kinderen van de hoogste klasse der lagere scholen. Bovendien staat de burgemeester van Oosterhout toch al hui verig tegen een invasie van grote groepen mensen in zijn gemeente, omdat hij hier mede slechte ervaringen heeft opgedaan. De wethouder meende, dat men eerst maar eens moet afwachten hoe de zaak zich ontwikkelt, vóór men nog andere plannen gaat maken. Bovendien, wie zal in de winter*zijn verblijf willen nemen in het huis? Wat de kinderen betreft, die niet meegaan naar Oosterhout, meende spr. dat dit aantal zich tot een minimum zal beperken. Men rekent er op dat nage noeg alle kinderen meegaan. Mochten er echter zjjn, die beslist niet mee kunnen, dan zullen deze zolang in de vijfde klasse geplaatst worden, stelde de wethouder zich voor. Er komt trouwens een Com missie, welke zal beoordelen of de ouders de onkosten voor een verblijf in Ooster hout kunnen opbrengen. Deze Commissie beslist op grond van een rapport van So ciale Zaken. Wat de verdeling der weken betreft, spr. heeft i.v.m. deze zaak reeds contact gehad met de schoolbesturen en zag in dit punt geen moeilijkheden. Voor het toezicht op de gebouwen te Oosterhout heeft men oorspronkelijk in derdaad een huis op het terrein willen bouwen. Men heeft dit plan echter laten varen om de hoge kosten, welke hieraan verbonden zijn. Zodra blijkt, dat dit ech ter noodzakelijk is, kan men er alsnog toe overgaan. De vragenstellers waren hiermede te vreden gesteld en het voorstel werd aan genomen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Eerste i verordening tot wijziging van de Veror-1 V. OUOE Gt NEVER dening, regelende de bezoldiging van ambtenaren op jaarloon, merkte de heer Bosch (VVD) op, dat het hem vreemd voorkomt, dat de Gemeentelijke Inspec teur voor het Lager Onderwijs ingevolge deze Verordening gesalarieerd zou wor den volgens schaal 26. Nu gebeurt dit vol gens schaal 25. Want de gemeente-ac countant en de hoofd-ingenieur blijven in schaal 25. terwijl deze door hun weten schappelijke vorming en hun verantwoor delijk werk toch zeker gelijk staan aan een inspecteur van het onderwijs. Spr. achtte hun werk zelfs voor een hogere bezoldiging in aanmerking te komen. Spr. informeerde, of B. en W. bereid zijn ook hun salarissen aan een herziening te on derwerpen. Wethouder van Bochove stelde vast, dat de circulaire van de Minister, waarop het onderhavige voorstel gebaseerd is, nu eenmaal niet van toepassing is op de ac countant en de hoofdingenieur. Boven dien hebben de salarissen van de Rijks inspecteur van het onderwijs ook een flinke sprong omhoog gemaakt, zodat het aanbeveling verdient hierin te volgen, daar men anders in het voorkomende ge val niet zal slagen in het vinden van een geschikte inspecteur. Zodra dit mogelijk is zal men echter ook voor de beide andere ambtenaren doen wat men kan. Hiermede waren de vragen en bezwa ren van de raadsleden uitgeput en de volgende punten werden zonder aanmer kingen aangenomen. De kademuur van de Nieuwe Haven tussen Schoolstraat en Westerkade wordt vernieuwd hetgeen de gemeente 360.000 gaat kosten. De Stichting Woonwagenliefdewerk van de St. Vincentiusvereniging ontvangt een subsidie van 6.520 voor de stichting van een school bfj het woonwagenkamp. Ook trok de Raad 105.000 uit voor de riole ring in Blpdorp Kethel en de Schiedamse- weg. Aan de St. Willibrordusstichting werd een crediet verleend ad 455.000 voor de bouw van een G.L.O.-school in Nieuw- land-West. De R.K. Toneelvereniging Alberdingk Thym voert Zondag 5 Juni in Gebouw Arcade op het blijspel in 3 bedrijven ,,'n Partijtje Poker" van de Amerikaanse schrijver Robert Smiley-Peple. Degenen, die deel wensen te nemen aan de jaarlijkse bedevaart naar Keve- laer op Zaterdag, Zondag en Maandag 18, 19 en 20 Juni, kunnen daarvan medede ling doen tot en met 7 Juni a.s.. Na deze datum kunnen in verband met het ver- f... ;„u,„if vullen van verschillende formaliteiten j )"erk en- *>it is op zichzelf geen onover- geen aanmeldingen meer in behandeling j bezTaaA ?et 15 °°n worden genomen. De reiskosten bedra-Flat voorde Ouden van Dagen en toe gen 16. Verblijfkosten zijn voor eigen men het euvel kunnen verhelpe Naar wij vernemen, zijn moeilijkheden ontstaan bjj de bouw van de twee grote torenflats aan de Burgemeester van Haa- rcnlaan. De langdurige vorstperiode heeft de bouw er van reeds vertraagd, maar thans is gebleken, dat de reeds gemaakte fundering niet aan de te stellen eisen voldoet. Ze is daarom door de bevoegde autori teiten afgekeurd. De geslagen palen rekening en variëren tussen 15 en 30. Deelnemers moeten in het bezit zijn van een paspoort of bewijs van Nederlander schap. Adressen voor aanmelding: Pasto rie Hoogstraat 87, M. v. d. Laarschot. K. Singelstraat 1 en R. Steens, Oranjestraat 69. Meldt U zo spoedig mogelijk om te leurstelling te voorkomen. Op het 5e Toonkunst Abonnementscon- eert Donderdag 2 Juni en het Passage- De griffier bij het Kantongerecht te 1 harmonisch Orkest, dirigent: Eduard Schiedam maakt bekend, dat zijn griffie op Flipse solist: Willem Noske^viool, uit het de Zaterdagen voortaan voor het publiek slechts is geopend van 9 tot 13 uur. vioolconcert, Bruch, de 6e symphonie (Pathétique) Tschaikowsky uit. Maar naar het schijnt, is de bodem, waar op de flats zouden worden gebouwd, niet helemaal te vertrouwen. Er is enkele we ken geleden een nauwgezet bodemonder zoek ter hand genomen. Een deskundige van de N.V. Grondmechanica te Delft zal vermoedelijk reeds dezer dagen rapport over zijn bevindingen uitbrengen. Er wordt rekening mede gehouden, dat dit onderzoek als resultaat zal opleveren, dat de grond ongeschikt zal worden geacht voor de bouw van de twee torenflats. In dien dit onverhoopt het geval mocht zijn, zal er naar andere grond moeten worden uitgekeken en is het leggen van de funde ring een aanzienlijke schadepost geweest. Intussen zal het resultaat van het onder zoek nog moeten worden afgewacht. Het spreekt vanzelf, dat het resultaat van dit onderzoek door de betrokken paritijen met spanning tegemoet wordt gezien. Voor de woningbouw hier ter stede is het voorgevallene uiteraard een lelijke tegenvaller, alleen al vanwege het opont houd, dat door het afkeuren van de fun dering veroorzaakt is. Het stemt intussen tot voldoening, dat er, zodra er twijfel omtrent de deugdelijkheid ontstond, re soluut is ingegrepen. SPECIALE AANBIEDING IN CRETONNES 120 breed Hoogstraat 184-186 Schiedam 5 Juni is het feest in het St. Liduina- gesticht aan de Lange Haven want dan hoopt Mevrouw M. Vogelaar-de Vries er haar honderdste verjaardag te vieren, een gebeurtenis, die niet voor elk onzer is weggelegd. Ik ben deze week eens een praatje met 1 haar gaan maken en onze fotograaf maak- te er een plaatje van, toen zij, met recht i op „haar praatstoel" zat! j Zij komt uit Winschoten en heeft daar nog vele kennissen, nichten en neven wo- i nen, die per bus allemaal wel wilden ko- I men. Maar resoluut heeft zij die allemaal maar afgeschreven, omdat,, het 5 Juni dan te druk wordt Een tikkeltje ziet zij wel tegen die druk te op, maar aan de andere kant verze kerde zij mij, dat het zo maar vanzelf ge gaan is dat bijna 100 jaar worden Toen zij 90 was, ging zij altijd nog alleen op pad naar Nijmegen en Rotterdam, waar haar enige dochter woont. Zij heeft 6 kleinkinderen en is al voor de vierde maal betovergrootmoeder. Het laatste jaar is zij op de zaal voor hulpbehoevenden gekomen, na eerst 16 NiEUW EN BESPEELD Singel 114-116 Schiedam Tel. 68871 Door wijlen den heer Th. B. Snijders te 's Gravenhage, vroeger te Schiedam woon achtig, zijn naar wij vernemen, de vol gende legaten vermaakt: R.K.Weeshuis: 5000 Armbestuur f 2000., Kerk van den innes den Dooper 2000. Kerk var 7r. Visita tie 1500. Kerk van G van de H. Rozenkrans 1500.- St. 'v entius Ver eem'ging f 1000.- St. Liduina-Gestirht 500,- St. Willibrordus-Stichting 1000,- en de Maria-vereeniging ƒ500.-. (Nwe Schiedamsche Courant van 17 Januari 1907). Noot: De eerste huisvrouw van de heer Th. Snijders was lid van de dames-vereeni- ging van de H. Maagd Maria, op de ti tel van O.L.Vr. Onbevi. Ontvangen. De ze vereniging, ook wel St. Elisabeth's ver- eeniging genoemd viert 9 December 1955 haar 100-jarig bestaan. Het bestuur van deze vereniging bestaat heden uit de da mes: Mevr Nolet van Thiel presidente (die tevens haar zilveren feest viert als lid), Mej. M. v. d. Burg, secretaresse, en Mevr. Kunze als penningmeesteresse. Advertentie hun standpunt te moeten vasthouden en bij dit vasthouden kan men verschillende politieke onbegrijpelijkheden constateren, welke er in ieder geval op wijzen, dat de politiek toch wel diepere achtergronden heeft in het maatschappelijk leven, waarin wij als standorganisatie toch ook zo'n gro te taak hebben. Hoezeer men ook het schip van staat in een mist van meningsver schillen en duistere opvattingen tracht te brengen, wij zijn echter niet van plan te gaan laveren. Onze doelstelling blijft on veranderd het bewerken van een christe lijke structuur van de menselijke samen leving, een kerstening van het milieu, waarin onze arbeid wordt voltrokken, het uitbouwen van de maatschppij in de rea liteit van het Evangelie. Onze opvattingen over maatschappij en samenleving die nen voort te komen uit ons geloof aan God en de waarde van de menselijke per soon, die zich bewust is van 't woord van 04001 AO VOOSCHIIOAM tN OMSrtmtA 77ste Jaargang No. 22774 Het is voor de K.A.B. in onze stad aldus de heer Alijk geen uitgespro ken gunstig jaar geweest. Weliswaar kon een behoorlijke aanwas van het ledental geconstateerd worden, doch de individu ele belangstelling voor het werk van de bond was bepaald gering. Vooral het be zoek aan de vormingsavonden op de der de Woensdag der maand zou veel be ter kunnen en moeten zijn. Er zijn plan nen om parochiële kernen te gaan stich ten en zou mogelijk deze kernen uit te bouwen tot parochiële afdelingen en spre ker wekte de aanwezigen op tot mede werking aan dit streven. Misschien dat het in kleiner verband beter lukt de belangstelling der leden op te wekken en een nauwer contact te bewerkstelligen. De sociale school had een gunstig jaar en een behoorlijk aantal leden heeft de zer dagen het diploma ontvangen. De plaat, welke de K.A.B. ter gelegenheid van Moederdag aan de leden heeft uit gereikt, schijnt aanleiding tot misver verstanden te zijn geweest. Sommige le den hebben gedacht dat het moederdag geschenk waardevoller zou zijn, dan het in werkelijk was. Hoe men tot dit denkbeeld is gekomen, was spreker een raadsel. De exploitatie van het gebouw is zeer j gunstig geweest en voor het eerst in vier jaar heeft men een exploitatie-overschot kunnen bewerkstelligen. De afdeling is hierdoor in een gunstiger financiële po sitie komen te verkeren en men is van plan de koffiekamer nu eindelijk het zo hoognodige opknappertje te geven. De beide smalle deuren gaan verdwijnen, om plaats te maken voor een grote boog met schuifdeuren, er komt een nieuwe betimmering van het model, dat men in zaal zes vindt en het geheel krijgt een verfje. Ook wil men een nieuwe verlich ting gaan toepassen, welke het geheel een gezelliger aanblik zal geven. Tenslotte iigt het in de bedoeling het plafond van de gang te verlagen, zodat aan deze gang de holle indruk ontnomen wordt. Op Zondag 24 Juli gaat de K.A.B. op bedevaart naar Den Briel. De reis wordt gemaakt per tram. Het jaarverslag van de heer A. W. v.d. Sluys was als altijd een voorbeeld van een nauwgezet samengesteld en volledig stuk secretariaatswerk. Na 'n opwekkend woord aan de leden om door te gaan met het verwezenlijken van de idealen van de Bond ondanks tegenslagen en moeilijkheden, gaf de heer v. d. Sluys een summier overzicht van de activitei ten van het afgelopen jaar. Wij vermel den uit dit verslag slechts dat de K.A.B. momenteel circa 2650 leden heeft en dat 217 leden gebruik maakten van het Soci aal Advies Bureau om raad in te win nen. Bij de bestuursverkiezing was de heer Heilker, voorzitter van de K.A.J. afde ling Nieuwe Haven, candidaat gesteld terwijl bovendien de heren G. Huiskens wereld te winnen, zo hij schade lijdt aan zijn ziel", Hoezeer wij materiële verbete ringen ook toejuichen, wij zouden in on ze beweging tekortschieten, wanneer wij in ons geloof niet de oorzaak en de bron zagen van al ons handelen en streven. Wij hebben daarbij de taak, dit geloof niet alleen levend te houden bij ons zelf, in ons gezin en op ons werk. doch het uit te dragen naar anderen. Wij komen er niet wanneer wij ons geloof bewaren als een schat voor ons persoonlijk. Wij behoren het te dragen naar de maatschappij, onze omgeving, zodat het de gemeenschap in al haar geledingen gaat doordringen. De ze taak rust op elk van ons, met terzijde- schuiving van bekrompen eigenbelangen. Men is zich dit nog te weinig bewust en ziet de sociale verplichting tot apostolaat als een taak voor enkele voormannen. Men dient te begrijpen, dat men zich dient te vormen voor dit apostolaat en al le gelegenheden dient aan te grijpen, om deze vorming te verdiepen. Spr. had alle lof voor het werk van de penningmeester en zijn staf en het gunstige exploitatie saldo, dat zij hebben weten te be*eiken. Ons bestuur heeft echter een grotere taak. En wanneer zij deze niet ten volle heeft kunnen vervullen, is dat niet de schuld van dit bestuur, doch van de le den, die te weinig met hun bond meeleef den. Spr. wekte op tot groter activiteit en eendrachtige samenwerking, teneinde de wereld iets meer christelijk en iets meer gelukkig te maken. De rondvraag leverde weinig belangwek kends op, zodat de wnd.-voorzitter betrek kelijk kort na de speech van pater Rogh- J jaar bij de dames geweest te zijn. Zij vindt het huis prima, is er al eens eerder met haar tweede man geweest ruim 2 jaar en heeft daarna 6 jaar bij haar doch ter ingewoond. Zuster Eduarda, die haar 10 jaar gele den ontving en nu nog voor haar zorgt vroeg toen, of zij van plan was om lang te blijven! „Ik heb een goede kennis in Winschoten gehad die 106 jaar geworden ia en toen ik bij haar kist stond, dacht ik. dat ga ik ook worden en ben ik toen maar in haar klompen gestapt,'' was het olijke antwoord. Lezen doet zij nog heel erg graag, en met behulp van een loupe gaat dat pri ma. Onze Nieuwe Schiedamse Courant leest zij al jaren, ook „De Maasbode". Als zij zich bezondigt aan te veel eten, wat haar dan niet zo goed bekomt, zegt Zr. Eduarda: „Eet wat je lust en lijdt wat je ka!n" Waarmee Mevrouw Vogelaar het volkomen eens was1 Op 5 Juni gaan wij samen de polonaise door het gehele Huis lopen, dat wordt dan even wat Mieke. Hedenochtend is op de werf van Wilton Feijenoord te Schiedam met goed gevolg te water gelaten 't motortankschip „Bus- som", dat daar gebouwd werd voor reke ning van de Stoomvaartmij. Oostzee te Amsterdam. De doopplechtigheid werd verricht door Mevr. J. A. Warnderink Vinke-Pont, echtgenote van een der di recteuren van de maatschappij. Na de te waterlating heeft het woord gevoerd de directeur van de werf, de heer C. J. A. van Daalen, die mededeelde, dat hoewel de materiaalvoorziening geen zorgen -I u gebaard, hef personeelstekort moei lijkheden opleverde. Hierna voerde het woord de heer G. Warnderink Vinke Jr. namens de mij. Oostzee, terwijl namens de gemeente Bussum de heer J. C. Has. De administratieve afwikkeling van de „Bliksemactie" der K.V.P. is ten einde. Het innen der contributies is aangevan gen. Er is echter gebleken, dat in de af deling West een kleine administratieve fout is gemaakt, waardoor enkele gezin nen niet bewerkt geworden zjjn. Deze gezinnen zullen in de week na Pinksteren .alsnog bewerkt worden, ter wijl bovendien nog steeds de mogelijkheid bestaat, zich voor het lidmaatschap der K.V.P. op te geven bij het centraal-secre- tariaat, Steenstraat 4. Het aantal inwoners van onze stad be droeg op 1 Mei 76324 (37992 mannen en 38.332 vrouwen) tegen 76.363 op 1 April; een vermindering dus met 39 zielen. Het Streektournooi, dat door de Eerste Schiedamsche Schaakvereniging georga niseerd wordt, belooft voor Schiedam een schaakgebeurtenis van de eerste rang te worden, mede door de deelname van prominente spelers uit andere steden. Het tournooi wordt gehouden op 14, 21 en 28 Juni in Café De Amstelbron aan de Koemarkt. Gespeeld wordt in 4 afde lingen, t.w. hoofdklasse, eerste, tweede en derde klasse. Aanvang des avonds om 8 uur. Het tournooi staat voor iedereen open, dus ook voor die schakers, die niet bij een club zjjn aangesloten. Voor deze scha kers is dit een unieke gelegenheid hun krachten eens met anderen te meten. Voor de winnaars zijn prjjzen beschik baar, terwijl het inleggeld slechts 1,— in totaal bedraagt. Aanmelding tot deelname kan geschie den: Dinsdag 's avonds in De Amstelbron; bij de heren mr H Snoep, Jac. Catslaan 2 (tel. 67221), M. J.'van Eeden, Broersvest 161. A. L. Alirens. Rembrandtlaan 6a (tel. 68775) of door storting/overschrij ving van het inleggeld op girorekening nr 335728 t/n van J. Marbus. Nu weldra het vis-seizoen aanbreekt, brengt de Katholieke Leeszaal enkele boeken, die de hengelsport tot onderwerp hebben, onder de aandacht van de lief hebbers van deze sport: Geudeker, Beet! 5e dr. 1953; Schrei- ner: Flitsend nylon; het eerste Neder landse boek over het vissen met de werp hengel met kunst- en natuurlijk aas in zoet en zout water, 3e dr. 1954; Van m,i, v. Iveenendaal: Het loze vissertje; Walker: peis spraK. hij bood voor het schip een I Kaniers! 1954; Reitell: Wat niet ieder- nnVll iSOrn Oltl r,v< li 1 J - schilderij aan en verklaarde met erken telijkheid te hebben aanvaard dat ook dit schip de „Bussum" is genoemd, zulks om dat de eerste „Bussum" gestrand en de tweede getorpedeerd is. De Tweede Pinksterdag start Excel sior met de cricketcompetitie. Het eerste elftal van Excelsior gaat naar Den Haag om op Houtrust de tegenpartij van HBS te vormen. Hoe de uitslag zal zijn kunnen wij moeilijk voorspellen. Wij verwachten in ieder geval een interessante ontmoe ting. Vele Excelsiorcricketers zullen on getwijfeld hun uiterste best doen om dit jaar een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Excelsior verschijnt in de volgende opstelling: F. W. Bakker captain; Th. Bierhuizen, wicketkeeper; J. L. J. Dries, A. J. en G. Oosterholt, A. Hoenderop, Th. Hengst, A. Schoof, W.. Bruning en J. van der Water. Ook het tweede elftal van Excelsior start op Tweede Pinksterdag en wel eveneens in Den Haag tegen Groen Geel Christus „Wat baat het de mens de hele mans kon besluiten. BROERSVEST 7 SCHIEDAM We geven hier het eerste gedeelte van het volledige programma van de feeste lijkheden ter gelegenheid van het zilve ren jubilé van de S.B.L.O. Vrijdag 17 Juni. Openingsvoorstelling Plantage-Podium. waaraan wordt deelgenomen door „ARMA", „D.O.K.", „EXCELSIOR" „HYGIEA', „JULIANA, „O.D.O. en „T.H.O.R.'. Fakkeloptocht. In deze optocht zullen verschillende takken van sport zijn vertegenwoordigd. Te rekenen is op een deelname van ca. 1500 man. Officiële ontvangst ten stadhuize. Door het College van B. en W. zal het Bestuur van de „S.B.L.O." officieel op het raadhuis worden ontvangen, alsme de de voorzitters van de bij de bond aangesloten verenigingen. Défilé De fakkeloptocht zal voor het stadhuis défileren. Voor het raadhuis zal een mu Zaterdag 18 Juni. Wielerwedstrijden. 40 K.M. Nieuwelingen. 100 K.M. Ama teurs. Hieraan zal worden deelgenomen door diverse clubs georganiseerd in de Fede ratie Zuid-Holland. Het is waarschijnlijk dat aan beide wedstrijden ook zal worden deelgenomen door de Rad-Sport Verein „Olympia" 1936 e.V. uit Hamm- Westf. Wandelmarsen. 10 K.M. voor de jeugd tot 12 jaar. 15 K.M. voor de jeugd van 12-15 jaar 25 K.M. voor deelnemers(sters) vanaf 15 jaar. Deze marsen worden georganiseerd door de gezamenlijke Schiedamse Wandelsport verenigingen, onder auspiciën van de wa delkring Rotterdam en Omstreken. Aan deze marsen mag ook d°0^ taire-formaties worden deelgenomen. Diner. Diverse autoriteiten het j In de film „De woestijn leeft" (the living desert) van Walt Disny, welke deze week in het Passage Theater draait, komt niet één mens in voor, maar desondanks is deze film van een adembenemende span ning niet alleen, doch heeft bovendien soms verbazend geestige momenten. De cameramensen van Disney zijn voor een groot deel der opnamen de Grote Amerikaanse Woestijn ingetrokken, wel ke zich uitstrekt van Dodenvallei tot aan de Pecos en van de Sierra Nevada tot aan de zuidelijke Rocky Mountains. In dit woeste, onherbergzame en kurkdroge ge bied schijnt geen leven mogelijk, doch wat de verschillende filtpers in deze woestijn aan leven hebben ontdekt en verfilmd, brengt de toeschouwer soms tot verbijstering en soms tot ontroering. Gedurende twee jaren van ontbering en hard werken in de woestijn maakten de filmers Jack Couffer, Robert H. Crandall, Stuart V. Jewell, Tad Nichols en Don Arlen uiterst zeldzame opnamen en ver- fimden het dieren- en plantenleven zoals het naar ons weten nog nooit eerder ver- De kantoren der Redactie en Admlnl- null alle zljo gevestigd te Schiedam. Dam 18. tel 68152 Giro-numroei 590943. Abor,nemer.isprlje 8 23 per kwartaal J 2.15 per maant! 0 50 oei week A 1verti'i.tieprt)s op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter hoogte Bi) contract geiden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentiebureau* verkrijgbaar zijn- Kampioenen (kleir r advertentlCn) tol 20 Woorden 50 cent Eli' woord meer 8 eeDl Maximum 50 w-. -en Plaatsing nlt- Sl ntei d bij voor-I.--d'og. Alle advertei tie -" worden afgesloten en geplaatsl overee tkooirllg de RegaleD «ooi het Adverter.c.v.inn. en A W v d Sluys zich herkiesbaar filmd is: ^et gevecht tussen de ratelslang en A. w. v. u. o y en de buizerd bijvoorbeeld is van een stelden. De bestuurscandidaat kreeg vier stemmen meer dan de heer Heilker, zo dat hij daarmede bestuurslid werd. De heer Alijk dankte de heer G. v. d. Heu vel die wegens ziekte zijn bestuursfunc tie heeft moeten neerleggen, voor het ve le werk, dat hij in het belang van de bond verricht heeft en sprak de wens uit tot een spoedig herstel. Ook van de zijde van Herwonnen Levenskracht werden dankwoorden gesproken voor het werk van de heer v. d. Heuvel en men hoop te dat het K.A.B.-bestuur een even actief lid zou aanwijzen als afgevaardigde in het Herwonnen Levenskracht-comité als de heer v. d. Heuvel was. Zoals gebruikelijk hield de geestelijk ad viseur. pater J. A. Roghmans O. P. een toespraak over de ideële taak van de bond. Het vaderland is in een impasse en er is een kabinetscrisis, aldus de gees telijk adviseur. De oorzaak hiervan ligt echter niet in de enkele op zich onbe duidende politieke vraagstukken, welke ter stemming kwamen, doch heeft een diepe- of een stel schildpadden zien vechten om de begeerde bruid? Wie heeft ooit een broodmagere doch vechtlustige eekhoorn de overwinning zien behalen op het veel grote en dodelijk-giftige Gilamonster? Er zijn schitterende opnamen van het ont luiken der snelbloeiende cactusbloemen, zowel dag- als nachtbloeiers. Doch niet alleen in de verfilming van het kleine onderdeel heeft de Disney-organisatie ongelooflijke effecten bereikt. Ook de weergave van een tropisch onweer en de daarmede gepaard gaande enorme wa terstroom, welke zich een weg baant door de woestijn om na een alles vernielende tocht dood te lopen in het zand, is van een grootse schoonheid. „De woestijn leeft" is een film, die elke natuurliefheb ber gezien zou moeten hebben. Uitermate leerzaam voor de schoolkinderen, die er meer van zullen leren dan een heel jaar dierkundelessen. K.F.C.-keuring: alle leeftijden. auiorueuen "c. ziekcorps worden opgesteld, dat tijdens stuur en afgevaardigden van dij ae ,5* het voorbijtrekken van de stoet défilé- aangesloten verenigingen, Z muziek ten gehore zal brengen. 's avonds aan een diner vei enigen. Maandag 20 Juni. „-«,-1 r„ De winnaars van "i"a10ren" tournooi, dat op het ogenbli-t reeds aan de gang is zullen ¥aani_ga™"d 20 Juni om de eindbeslissing kampen. Daarna speelt een voetbalelftal samengesteld uit spelers, wier verenigingen uitkomen in de „K.N.V.B. afd..Rotterdam. tegen een gecombineerd eI*tal van clubs, die aan het Zaterdagmiddagvoetbal deelne- In het Monopole Theater gaat tot en met Maandagavond de film „De schat- „c cw. gravers van het Doodskopciland" een ko- fascinerende schoonheid en spanning, misch geval, waarin Abott en Costello Buitengewoon zeldzaam is het gevecht tussen een giftige tarantula (een der grootste spinnen ter wereld) en de al even giftige zwarte wesp, waarbij de wesp overwint door zijn tegenstander te verlammen. Een geestige episode wordt gevormd door het gevecht tussen de woestijneekhoorn en de dwergratelslang, waarbij de eerste een trommelvuur van stuifzand op de ogen van zijn tegenstan der richt. De slang heeft geen oogvliezen en moet het slagveld verlaten, omdat hij niets meer kan zien. Bijna alle episoden leggen de nadruk op het „jij of ik"-prin- cipe dat in deze barre woestijnsamenle ving hoofdmotief is van het handelen der dieren. Het leven in deze natuur is een voortdurende strijd om voedsel en be houd. Ontroerend is in dit verband de moederzorg van de kleine muis, die twee maal een jong wegsleept uit haar hol, na genoeg onder de tanden van de binnen dringende ratelslang vandaan. Wie heeft re achtergrond. De partijen meenden aan looit een tweetal schorpioenen zien paren optreden. De inhoud er van is als volgt: Kapitein Kidd zeilt met zijn zeerovers naar het eiland Tortuga, om aldaar een ontmoeting te hebben met zijn vrouwe lijke collega, de blonde kapitein Ann Bon- ney In de herberg, waar beide kaper kapiteins elkaar ontmoeten, werken Roc- key Stonebridge en Oliver .Johnson als bedienden. Op weg naar hun werk over handigt Lady Jane hun een perkamen ten liefdesbrief met het verzoek dit per kament aan Bruce Maringale, de zan ger in de herberg te geven. Kapitein Kidd dineert met Kapt. Bon- ney in de herberg. Kap. Bonney eist van Kidd haar deel van de schatten, die Kidd roofde van schepen in haar gebied Kidd vertelt haar, dat de schat op Doods kop-Eiland begraven ligt en toont haar de perkamenten kaart van het eiland, waarop de plek van de schat is aange geven. Bonney besluit op Kidd's schip mee te varen naar Doodskop-Eiland, maar haar eigen schip zal haar volgen, in ge- val zij 'hulp nodig mocht hebben als Kidd haar mocht bedriegen. Terwijl Oli ver hen bedient, worden de kaart en de liefdesbrief van Lady Jane verwisseld. Rockey en Oliver bemerken de vergis sing terzelfder tijd als Kidd en Bonney Oliver tracht bij Kapt. Kidd passage naa Doodskop-Eiland te krijgen, maar Kidd de kaart opeist, vertelt R°5*y zij die veilig hebben verborgen, zij len met Kidd meezeilen en de sc*1_ men met hem delen. Op weg na ,irnpn. schip werpt Oliver Bruce de pe ten liefdesbrief van Lady Ja eiian'd doch het blijkt de kaart van te zijn. Eenmaal aan boord demacht van Kidd, worden Rocky en Oliver ge fouilleerd, maar men v'nfL., is Pputo_ liefdesbrièf. Door een toeval echter ook Bruce aan boord 6er°nseld. °oor een serie misverstanden komen Rocky en Oli. ver in het bezit van de Kaan. Op volle zee wordt echter een Engels koopvaardijschip aangeva en en geplun derd Tot de passagiers, die aan boord van Kidd's schip worden gebracht, be hoort ook Lady Jane. Oliver geeft Kidd de kaart in ruil voor ^ady Jane's vrij heid. Later tracht hij de kaart uit Kidd's hut terug te stelen, maar wordt betrapt Als enige uitweg eet hij (je jjaart op. Kidd is gedwongen Rocky en Oliver te sparen, omdat deze laatste de enige is, die weet waar de schat is begraven. Op Doodsko-Eiland begint de jacht op de schat met een serie verwikkelingen om dat Kidd Bonney tracht te bedriegen en Bonney op haar beurt weer Oliver en Rocky. Bonney's achip verschijnt voor de kust en beschiet het kamp van Kidd en zijn mannen. Een wilde vlucht ont staat na het gevecht, waarbij Oliver en Rockey de overwinning behalen. Zij vin den de schat en kiezen weer zee op Bon ney's schip. Oliver voert het. commando en Kidd wordt aan zijn tenen opgehangen aan de ra. Lady Jane en Bruce zijn nu weer voorgoed v.renigd. K.F.C.-keuring alle leeftijden. (Sportwedstrijeen men. DFeest6 m schoolverband). De havenmeester van de gemeente Schiedam de heer M. A. v. Reenen hoopt 1 Juni a.s. zijn 25-jarig dienstjubileum te herdenken, 's Morgens vindt er een in- tieI^®a5eCep^e Plaats voor bet personeel 's Middags van 3—5 uur voor relaties en belangstellenden op het Havenkantoor. Niet mider dan 1018 leerlingen van 33 Schiedamse scholen hebben deelgenomen aan het jeugdverkeersexamen, dat door de Verkeerspolitie o.l.v. inspect. J. J. Knook werd afgenomen. De jongens en meisjes hebben goed hun best gedaan. Het af te teggen parcours liep in de omgeving van de Jan Ligthartschool in de Van Ostade- laan. Bij het Donderdag j.l. in Hilversum door de N.B.O.B. gehouden examen voor het verkrijgen van het Bedrijfs-politie- diploma slaagden de volgende leden van het personeel van Wilton-Fijenoord de heren J. Westerdijk, A. D. M. Westhuis, M. Spanjersbergh, J. Schenk, H. Puper. Allen met lof. Verder de heren P. J. van Kersbergen J, C. Sta en D. Brederland van Lever's Zeepfabrieken in Vlaardingen, eveneens allen met lof en de heren C. Forrer en H. J. Hoosemans van de H. V. O. in Vlaar dingen. De heer C. J. A. Engering is te Utrecht geslaagd voor het examen van de cursus Covey aldaar en behaalde aldus het di ploma vakbekwaamheid ijzerwaren. een van de hengelsport weet, 1935. Liefhebbers van het leven in de natuur èn van het avontuur zullen genieten van onderstaande boeken, waarin de mens op heel andere wijze dan via de hengel in contact komt met het in het water le vende dier. Deze boeken geven erva ringen weer van diepzeeduikers, walvis vaarders en vissers, die de oceanen tot „viswater" hebben. Cousteau en Dumas: De zwijgende we reld, 1953; Hass: Manta; diepzeeduiken met speer en camera in de Rode Zee, 1953; Mielche: Diepzeegeheimen, 1954; Beebe: Acht honderd meter onder de zee spiegel, 1935; Carson: De Wereldzee, 1952; Melchior- De eerste walvisvangst van de .Willem Barendsz", 1947; Hemingway: De oude man en de zee, 1953; Hedges De strijd met de reuzen-vissen, 1925; O Connor: Haai in zicht, 1954; Craig: Ik zoek het gevaar; avonturen onder en bo ven de zeven zeeën, 1938. Bij de familie P.K. in de Potter Kuyper- laan heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan in de geiser. De heer en mevr. K. lagen ziek te bed. toen zij in de keuken een klap hoorden. Doordat de gas slang van het gasstel losgeraakt was, is er gas ontsnapt, zodat dit vrijgekomen gas door de waakvlam van de geiser explo- deerd. De vitrage en de overgordijnen raakten in brand en werden vermeld, evenals de deurmat. Met een emmer heeft de heer K. het vuur geblust. De brandweer o.l.v. ir S. Moesker behoefde geen dienst te doen. GEBOREN; Cornells H., z. v. A. J. Middendorp en E, J Rjs- pjgter Adriaan, z v. H. J Wolst en G. A. Spruit; Hendrik, z. v. B. van Buuren en M. C. Weeda, Rudi z. v. J. Kremer en W. Berkelaar. OVERLEDEN; J v Zuidam 67 j.; A. Ruitenberg, 79 j. Passage Theater: De woestijn leeft (a.l.) Monopole Theater: De schatgravers van Doodskopeiland (a.l.) R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek; Geopend Dinsdag, Donder dag en Zaterdag van 1012 uur; iedere middag van 2—5 uur. behalve Maandag en 'edere avond van 7—8.30, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur. Vrijdag van 7 9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (BK Ver. Gebouw), elke Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur, Tentoonstelling beeldhouwwerk Jan van Luyn. tot 30 Mei. De medische Zondagsdienst wordt op de Pinksterdagen waargenomen door: dr Klomp. Jul. v. Stolbergstraat 3. tel. 69952; dr de Maeyer, Burg. Knappertlaan 30, tel. 68163; dr Ormel, Singel 76 tel. 68250; dr Poll. Tuinlaan 92, tel. 67856. Apotheek Evers, Lange Haven 81 en apotheek Het Centrum. De Kraamverzorgingsdienst zal worden waargenomen door; zr Van Kan, Zwam- merdamsingel 65. tel. 68286. Deze dienst duurt vanaf Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagavond 12 uur. De vvijkverplegingsdienst op le Pink sterdag zal worden waargenomen door zr Koot, Lange Kerkstraat 22, tel. 68802; zr Houbaer. tel. 69701. Op 2e Pinksterdag wordt de wijkver- plegingsdienst waargenomen door: zr Huysmans en zr Volmer, Burg. van Haa- renlaan 521, tel. 65255. toneel en muziek Zondag 29 Mei In het Volkspark is een gedeeltelijk vernielde kauwgomautomaat aangetrof fen, die is ontvreemd uit de Nassaulaan. Schouwburg, 8 uur: „Welterusten" (Rotterd. Toneel) Groote Schouwburg, 8 uur: „Schan daal in Parijs" (Nieuwe Rotterd. Operette). Tweede Pinksterdag Schouwburg en Groote Schouwburg: Zi^ Zondag. Dinsdag 31 Mei Schouwburg. 8 uur: „Maria Stuart" (Haag- sche Comedie) Groote Schouwburg: Zie Zondag. BlOSCUl'fcN Programma's van 27 Met t.m. 2 Juni Arena: Happy ever after (a.i.) Capitoi: Papaver! (volwj Centraal: Carnaval ln Texas <a. 1.) Cineac: Brigadoon ia l.) Colos seum: 'n Mooi portret H4 J.» Harmonie: Kouwe drukte <a. I.) - Lumière: Gejaagd door de wind (14 J.) Lutusca: Canarts. de man die alles wist <14 J.) Luxor: Oase (str vol-v» Passage i Schiedam): De woestijn leeft (a. 1.) Prinses: Ongetemd <14 laar) Rex: Geheime dienst in donker Afrika 114 j./ 't Venster 't Is feest lr Parijs (ontoelaatb.) r~ Victoria: Zeebonken (a IJ.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2