Gezagvoerder mede-schuldig aan vergaan van „Klipfontein" De Jezuieten in Zwitserland Pianist werd mee „uit rijden" genomen Rotterdamse GRAANMARKT Minister Algera nam de laatste hindernis DE DAPPERE DASCIE VONDST in Die arme Faroek toch Diem protesteert tegen Frankrijk Z.-Afrika's Lagerhuis vóór Senaatsuitbreiding Oud-kapitein bevoegdheid voor drie maanden ontnomen Katholieken willen opheffing grondwettelijk verbod Drie jaar geëist tegen twee overvalplegers SCHOTSE NIEUWE NIET IN TREK Eén mislukking van de Kruistochten Romantisch Ridderverhaal uit PAGINA 4 ZATERDAG 28 MEI 1955 FRANSE STUDIEBEURS VOOR WALTER KOUS VAN BERKEL'S PATENT NEDERLANDS KAPELAAN TE ROME CUM LAUDE GEPROMOVEERD VEEL BELANGSTELLING VOOR JAVA-TABAK Kalmere stemming met ver minderde vraag maar toen werd ze wijzer Spoorwegviaduct te Leiden officieel geopend De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft een nota gezonden aan de Franse commissaris generaal in Indo-China, generaal Paul Ely, waarin hij protesteert tegen „Franse inmenging in Vietnamese binnenlandse aangelegen heden". De premier vermeldt in het bijzonder „de inmenging ten gunste van de Binh Xuyen, de aanwezighei van Franse offi cieren nabij de opstandelingen, de hulp van de Fransen aan de opstandelingen voornamelijk in Midden-Vietnam en in de Westelijke provinciën en de aanwezigheid van ex-generaal Hinh in Zuidvietnam". De acteur Walter Kous, die het komend seizoen verbonden zal zijn aan het ge zelschap „De Toneelvereniging", is door de Franse regering een studiebeurs te Parijs toegezegd op grond van zijn suc cessen, onlangs behaald met zijn solo programma van Spaanse verhalen. Plet Zuidafrikaanse Lagerhuis heeft gisteravond in tweede lezing zijn goed keuring gehecht aan het wetsontwerp van de regering betreffende de uit breiding van de Senaat. De stemmen verhouding was 91 voor en 61 tegen. Een derde lezing zal nodig zijn wil het voorstel definitief goedgekeurd worden. zeshonderd pond sterling in mijn zak glij den. Hoe ik dan die villa in Italië heb kun nen kopen? En auto's? En er gedurende twee jaar een kleine hofhouding op na heb kunnen houden? Wel, een groot man in de Mohamme daanse wereld stelde een aanzienlek bedrag te mijner, beschikking. Helaas, hij is kort geleden gestorven. Nu moer ik de touwtjes aan elkaar zi"n te knopen. Ik heb mijn kinderen reeds naar een goed kope kostschool in Zwitserland gestuurd en bijna ai mijn personeel ontslagen" Faroek heeft reeds herhaaldelijk gesol liciteerd o.a. bij de Italiaanse textiel- koning Marzotto. Deze. een vurig monar chist, is hem nog steeds erkentelijk voor de gastvrijheid die hij de verbennon koning Vittorio Emanuele verleend heeft- Bij zijn sollicitatie gedroeg Faroek zich evenwel, alsof hij een audiëntie ver leende en het resultaat was: momenteel geen vacature Faroek is arm en zoekt een baantje Maar wat zou hij kunnen doen? Hij weet heel wat af van antiek, is een kundig philatelist en spreekt vloeiend Arabisch, Frans, Engels, Duits en Italiaans. Maar of dit allemaal voldoende is, om voor een ex-koning een behoorlijk salar's te verdienen? Zijn oudste dochter. Ferial, zestien jaar, die weet hoe haar vader er voor staat, wil óók gaan werken. HET IS, naar het schijnt, dan tóch waar. We hebben steeds gedacht, dat het weer een tikkeltje sensatie was. Maar hij heeft het zélf nadrukkelijk betoogd. In een interview met een Engelse journalist. „Ik ben arm", zei Faroek „en moet aan de slag". We hadden de berichten over de naar een baantje zoekende ex-koning met een korreltje zou genomen. O.a. dat over zijn eventuele aanstelling als manager van een Zuidamerikaans voetbalelftal. We kunnen ons Faroek nauwelijks op een voetbalveld voorstellen, tenzij in een luie stoel. Hij zei het echter met grote beslistheid. En voegde er aan toe Toen ik Egypte verliet, bevonden zich aan boord van mijn koninklijke jacht geen kisten met goud. Er waren geen juwelen. Geen juwelen, die mij toebehoorden, geen juwelen, die Narriman toebehoorden en ook geen kroonjuwelen. Het is allemaal in de pa leizen te Kairo en Alexandrië achterge bleven. „Ik bezat", aldus vervolgde Faroek, „geen deposito's op buitenlandse banken. Nergens ter wereld is ook maar één Egyp tisch pond op mijn naam gedeponeerd. Ik bezit geen vaste eigendommen en ook geen beleggingen in het buitenland. Na de revolutie verliet ik Alexandrië met slechts wat wisselgeld bij me. Een trouwe secretaresse liet toen heimelijk Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der Mij. Van Berkêl's Patent zal worden voorgesteld het dividend ovej' het afgelopen boekjaar te bepalen op (v. j. 8) pet. is voor kustnavigatie. Wel was het niet per se nodig de Portugese kaart aan boord te hebben, maar dan had men verder uit de kust moeten blijven. De radarafstand tot de kust werd na 12.56 korte tijd voor de ramp niet meer gecontroleerd, zodat men van' een landwaartse stroming niets heeft kunnen merken en geheel zonder plaatscontröle met een snelheid van 17 mijl per uur langs de kust heeft gevaren. Kapelaan F. Hennissen van de parochie van de H. Geest te Roermond, is aan het „Angelicum" te Rome cum laude gepro moveerd tot doctor in de theologie op zijn proefschrift .,Het traditie-begrip in de katholieke controversie-theologie van vóór Trente, 15181546". De belangstelling op de Donderdag te Amsterdam gehouden inschrijving voor Java-tabak is zeer groot geweest en er zijn vrij hoge prijzen betaald. Het totale aanbod omvatte 4.460 pakken en de voor- naamste kopers waren de Hollandse han del. Zwitserland, Zweden en Frankrijk. De hoogste prijs werd betaald voor 114 pakken B. D„ die 900 cents per halve kg opbrachten. Voorts heeft de „Soekowono" 1118 pakken verkocht tegen circa 4 en de Besoeki Mij 999 pakken tegen 5,15; 623 pakken bevolkingstabak, waarvoor de animo niet zo groot was als woor de on dernemerstabak, brachten 340 cents per halve kg op. n'oemd grondwetsartikel ook herroeping gevraagd van het in de grondwet opge nomen verbod van heropening van con venten, die na de burgerstrijd van 1846— 47 tussen de protestantse en katholieke kantons werden gesloten, en van^ stich- ting van nieuwe conventen of religieuze gemeenschappen. De maatregel tegen de Jezuieten werd in 1847 uitgevaardigd door de protestant se meerderheid van de Zwitserse Land dag, de voorloper van de federale alge mene vergadering, welke het jaar daar op werd ingesteld. De katholieke kantons hadden zich van de Landdag afgescheiden en een tegengroep gevormd, die door de gewapende macht van de protestantse kantons tot onderwerping werd gebracht. In de grondwet van 1848, symbool van de eerste daadwerkelijke centrale autoriteit in de geschiedenis der confederatie, werd het Jezuietenverbod opgenomen. De pro testanten stelden namelijk de Jezuieten voor een groot deel verantwoordelijk voor de godsdienstige tegenstellingen. Het ver bod werd ook bij latere grondwetswijzi gingen gehandhaafd tot op heden toe. De motie-Moos maakt een goede kans om in de Senaat, waar de katholieke partij I® van de 44 zetels bezet, aangeno men te worden, maar in de National rat, waar slechts 48 van de 196 zetels door katholieken worden bezet, zijn de kansen minder gunstig. Er wordt rekening ge houden met de mogelijkheid, dat b.v. de socialisten, de sterkste partij in de Natio- nalrat vormend, met hun steun de motie er door halen in ruil voor een of andere concessie van de katholiek-conservatie ven. Van de Zwitserse bevolking is on geveer 57 procent protestants en 41 katholiek. Van beide zijden zijn pu blicaties over de ontwikkeling van de kwestie der Jezuieten gedaan. Een conferentie van Zwitserse katholieke juristen onderzoekt de kwestie thans I van alle kanten. De Zwitserse katholieken zijn een eer ste poging op grote schaal begonnen om afschaffing te verkrijgen van het artikel van de federale grondwet waarbij de Jezuieten alle werkzaamheid in Zwitser land wordt verboden. Tijdens de zitting van het federale par lement, die 6 Juni begint, zal de katho liek-conservatieve fractie in de senaat een voorstel van deze strekking doen. Het voorstel is van de hand van Ludwig von Moos, afgevaardigde voor het kleine ka tholieke kanton Obwalden. In deze mo tie wordt behalve afschaffing van ge- Aan de visafslag te Scheveningen werd Vrijdagochtend de voor Nederland eerste Schotsenieuwe haring aangevoerd en geveild. De foto toont, lioe direct na de 'aankomst met het gebruikelijke keuren werd begonnen hebben gewerkt en zonder geld hard zijn weggereden. Het slachtoffer, dat strompelend op een stok, voor het getuigenhekje verscheen, trachtte het verhaal aan te vullen, voor zover hij het zich kon herinneren. Op de donkere weg zag hij toen lichten naderen en hij liep de weg op, om het voertuig te doen stoppen. Het was een 23-jarige motorrijder, die onverwacht de man uit het donker zag opdoemen en een aanrij ding niet kon verhinderen.. De pianist is later met een gecompliceerde beenbreuk, een hersenschudding en enkele verwon dingen aan het hoofd naar het O.L. Vrou wegasthuis overgebracht. „Waarom deed u dat?", wilde de presi dent weten. „Och, we waren ver weg door de^ bor rels en' het was meer een lolletje", zei verdachte Wim. „Een aardig lolletje" merkte een der rechters op met een blik op het slacht offer in de getuigenbank. De rechtbank zal op 10 Juni vonnis wijzen. Er blijkt een afspraak tussen Wim en Henk te zijn gemaakt, om de man in de auto mee te nemen en als Wim het teken „Henk, ga je gang maar" zou hebben ge geven, moest Henk de pianist op het hoofd slaan met een door Wim verschafte ploertendoder. Op de provinciale weg DiemenSchip hol heeft Wim het teken gegeven en Henk heeft de man met het gevaarlijke instru ment op het hoofd geslagen. Vermoedelijk zijn de mannen toen zo geschrokken van het bloed, dat zij de pianist uit de auto „Poging tot diefstal in vereniging onder verzwarende omstandigheden" noemde de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank de overval op de 49-jarige pianist G. van W., die met een ploerten doder op zjjn hoofd was geslagen, toen hij in de nacht van 1 op 2 Februari jl. was meegereden in een auto met de 31- jarige Wim W. uit Amsterdam, van be roep koopman en de 33-jarige Amster damse bankwerker Henk K„ die beiden als verdachten terecht stonden. De offi cier eiste tegen elk der mannen een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek der preventieve hechtenis. Blijkens de getuigenverklaringen had den de beide verdachten vrij veel ge dronken op de avond van de eerste Fe bruari in een café aan de Gerard Dou- straat in de hoofdstad. Bij hen voegde zich later de Amsterdamse pianist Van W„ die een portefeuille met enkele briefjes van honderd bezat, die snel door Wim werden opgemerkt. 34 boten met Am. witte haver aange diend waarvan de premie langzaam zak te Op aflading Juni en Juli is deze haver- soort echter nog veel lager aan de markt. Opmerkelijk is. dat zowel voor 36 als voor 38 lbs. haver tot heden tot 40 lbs. wordt aangediend, waarmee de consumptie hier ten zeerste is gediend. Ook enige posten stomende Canada feed I haver werden door de industrie hier opgenomen. Milo zwak gestemd en de premies voor spoedig goed snel verdwijnend. Amerika is ook met verdere termijnen als Augus tus en September geschikt aan de markt, doch voorlopig kan men, zoals bekend, slechts tot en met Juli/Aug. afl. in Den Haag registreren en fixeren. Rogge wordt beheerst door Canada rogge, die in aankomende boten zeer ge schikt voor de voer wegging. De vraag prijzen van de U.S.A. rogge zijn door Amerika wat verhoogd, doch hierdoor is de omzet in deze rogge momenteel vrij wel tot stilstand gekomen. In Platarogge waren eigenlijk de shippers de beste ko pers als dekking tegen eerdere verkopen, terwijl men hier voor voerdoeleinden het met Canada-rogge best kan doen. Koeken bleven ook deze week vrij le vendig te noemen en zowel op Juli afl als later ging er vrij vee) in diverse soorten om. De hogere olicrnar'c-en droegen er toe bij de stemming .voor koeken beter te maken. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars, Rotterdam). Een kalmere stemming met verminder de vraag deden voor alle voergranen de prijzen dalen, hierdoor en door de ver meerderde aankomsten gingen de premies voor gerst, milo en rogge verloren. Mais; wat betreft platamais vrijwel on gewijzigd; op aflading wordt hier te lan de niets ondernomen, terwijl de disp voorraden uit de aard steeds minder worden. In Zuid-Afr. mais disp. en op aflading ging een en ander om. Am. mais onder invloed van lagere Amerik. offer tes lager te koop, doch vrij goede vraag Gerst liet deze week weer een veer en zowel 3 barley als Noord-Afr gerst in spoedige posities waren lager aan de markt. Ook een aankomende boot met 2 barley 2 rijig alsmede een post plata- gerst (die overigens wat betreft kwali teit zeer meeviel) moesten tegen vermin derde prijzen worden afgedaan Op al- lading bleef de 2 rijige gerst zeer geschikt aan de markt. Syrische gerst op aflading wordt weer rneer aangeboden doch de prijzen waren nog niet attractief voor onze markt. Haver disponibel bracht nog goede prij zen op, doch tegen volgende week zijn er t Ativan r»f»ne) Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maarzij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in. derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. zaamheden begonnen er moesten onder andere zes viaducten worden gebouwd en de verdere afbouw zal nu nog onge veer een jaar in beslag nemen. Minister Algera. die deze avond het eerste drie-wagen-tramstel van de N Z. H.V.M. door het viaduct voerde nam met vaardige hand de laatste hindernis, die een vrije doorrit van het viaduct in de weg stond. Onder hevige knallen en stof wolken bezweek de laatste barrière en korte tijd later kón het verkeer in beide richtingen door het viaduct worden ge leid. Ir Den Hollander wees op de grote ver betering. die met de ingebruikneming van dit viaduct was tot stand gekomen Een verkeerstelling heeft uitgewezen, dat per dag bij gesloten spoorwegover gang circa 20.000 voetgangers. 15.000 wiel rijders, 3.700 auto's en 400 trams moesten wachten. .In tegenwoordigheid van het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer A. C. A. Deerenberg, het college van B. en W. van Leiden, de burgemees ters van de omliggende gemeenten en de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J- Algera. gisteravond het viaduct aan de Rijnsburgerweg te Leiden officieel ge opend. Met de opening van dit viaduct in de spoorlijn AmsterdamRotterdam von den tevens de Leidse spoorwegwerken. waarin een bedrag van ruim 25 millioen gulden is verdisconteerd, hun bekroning. Op 8 Januari 1949 werd met de werk- zigheid van de jonge graaf hier' rechtvaardigen. Had hij er geen spijt van, deze jonge graaf van Toulouse in een hachelijk en gevaarlijk avontuur te hebben geworpen? Maar hoe had hij bij zijn vertrek zoveel tekortkomingen kunnen voorzien? Nu was de onderneming bijna hope loos; niet alleen Gicon ontbrak, maar allen, die aan zijn oproep gevolg hadden moeten geven: Carmingnon Vene- jean en nog anderen. En nu waren zij alleen! In regel matige galop vervolgden Sabran en de zijnen hun weg... Nog altijd bad vrouwe Guise in de kapel van Sabran. Rainet was bij de poort ingeslapen. Het vet van z'n onder kin bultte dik in zijn gore hals; zijn korte broekspijpen stonden gespannen onder het gewicht van het lichaam, terwijl zijn voeten geen grond raakten. Hoelang zou hij zo wel blijven zitten? Zolang tot zijn eetlust of enig andere indringer zijn slaap zou komen verstoren. Maar zijn maag was ver zadigd en ae indringers waren ver weg ten strijde. Plot seling schokte een trilling door die zware massa; in een verstoorde geeuw trok zich het gezicht van de slaper sa men; zijn onderlip viel naar beneden. Maar neen, het was zeker een loos alarm en Rainet draaide zich op zijn ei- leboog om en zocht een gemakkelijker houding. - Als mijn heilige patroon mij niet voor de gek houdt, bromde nij, terwijl hij zijn ogen uitwreef, dan staat er een man achter de deur, die binnen wil. Ondanks dit vermoeden bracht hij zijn korte ledematen geenszins sneller in beweging. Maar weldra klonken bet geroep en het geklop luider ongeduldig, toornig. - Welke lafaard kan dat zijn, die hier rondwandelt in plaats van te vechten vroeg Rainet zich af. De vreemdeling wond zich meer en meer op. Rainet glimlachte om de verwensingen, die over de muur op hem neerdaalden; hij glimlachte, alsof hij voor liefhebbei ij stalen wapens uitzocht. Nog altijd op z'n stoel, bromde hij: - Is 't geen zonde, aldus een eiken deur te mishandelen, terwijl een enkele van die slagen de hersens van een nei- den zou kunnen verbrijzelen. Die arm zou ongetwijfeld op dit ogenblik graaf Willem beter van pas komen. Nu kwam Rainet kalm van zijn stoel af en slofte naar de poort om open te doen. - Heer Rostaing! en de verraste portier viel weer in zijn rol en groette passend de zoon van zijn meester. Hij meende een verklaring schuldig te zijn en hij bazelde met een lang gezicht van kommer, alsof hij nachten niet ge slapen had. Bij alles wat hier gebeurt en dan nog, als ie alleen bent, moet je voorzichtig zijn.... Maar Rostaing was van zijn paard gestegen. Hij wierp de portier de ring van zijn gouden teugels toe en liep hem zonder te antwoorden, voorbij. Hij had reeds enkele stappen op het plein, gedaan toen hij Rainet's nieuwsgie rige vraag boorde: En welk nieuws is er van de strijd? De strijd! Dat was het woord, dat Rostaing alles duide lijk maakte, de verlaten akkers, de gesloten poort en de stilte op het voorplein. Maar welke strijd dan? Als bij instinct hield Rostaing zijn vraag in en gaf geen ant woord aan de portier, die hem haastig de trappen van het bordes zag opspringen. - Rostaing Ha, het was Dascie, die hem ontving ac.nter die deur, die reeds half open stond! Om de slotvoogd te gehoorzamen was het meisje ooge- staan, maar toen enkele ogenblikken later 't grote nieuws de ronde deed, had zij aan Rostaing's weerzien ge van-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4