REISBRIEF OVER EGYPTE KLEURWEDSTRIJD HET GRABBELTONNETJE BIEDTECHNIEK VOOR MIDDELMATIGE SPELERS SCHAKEN DAMMEN Bridge-Rubriek Pinksterpuzzle! Mummies Pinksteren op 'n vaste datum? PAGINA- r, Omschrijving CORRESPONDED! IE-A ORES POSTBUS 8, HILVERSUM Op de bovenstaande plaat, vervaardigd door C. Vrins, ziet men hoe verscheidene circus-artisten de arena betreden, om straks, door hun kunsten, de toeschouwers tot een klaterend applaus te bewegen. De bedoeling is, dat deze plaat zo fraai mogelijk wordt gekleurd, het opschrift evengoed als de aantredende kunstenaars. Eigen werk natuurlijk! Nu even goed luisteren, beste jongens en meisjes. Jullie kunt de tekening uit de krant uitknippen en dan kleuren, maar als jullie dat soms voor het kleuren beter en gemakkelijker vinden, mag de tekening" ook gerust eerst op een steviger papiersoort overge trokken en pas daarna gekleurd worden. Beide „richtingen" zijn dus geldig, geoorloofd en goed. De uitgeknipte of overgetekende plaat moeten jullie, opgesmukt en opgesierd met de mooiste kleuren, waarover jullie de beschik king hebt, opsturen naar de Redactie van De Maasbode-pers, Kor- tenaerstraat 1, Rotterdam (even bij je ouders naar het vereiste porto informeren s.v.p.) en wel vóór 15 Juni a.s. De linkerboven hoek van de enveloppe, die voor deze opzending wordt gebruikt, KONINGIN BESCHERM VROUWE FED. VOOR VLUCHTELINGENHULP Op de 13 kruisjes van boven naar beneden: de naam van een bekende Pinksterplant. (Slot) Naar aanleiding van onze twee reisbrieven uit Egypte, bereikten ons enkele vragen over mummies. Wij zullen er hier iets over vertellen. OSIRIS EN SET De mummie-zaal in het „British Mu seum'' te Londen is haast even be- De god der doden en heerser over roemd als zijn bibliotheek en „reading- het dodenrijk in het geloof der room" (Leeszaal). Ook te Leiden be- heidense Egyptenaren heette: Osiris. waart men mummies voor het acade- Héél heel lang geleden zou hij over niisch onderwijs. De door droogte Egypte hebben geheerst als onbepe kt geconserveerde lijken te Wiewerd zijn koning. Zijn broeder. Set, stond hem géén mummies in de eigenlijke bete- uit nijd naar het leven, vermoordde kenjs Evenals op het Pasen van de Uit tocht na 50 dagen de afkondiging der Wet op de Sinaï volgde, zo volgt ook na het Pasen der Verrijzenis op de 50 ste dag (Gr. pentekoste: vijftigste) het nieuw testamentische Pinksterfeest, legt het „Groot Gebedenboek" ons voor Hieruit volgt, dat de Pinksterdatum verband houdt met de Paasdatum. Vroege Pasen, vroege Pinksteren; late Pa^en, late Pinksteren. De Paas datum wisselt ongeveer tussen 22 Maart en 25 April dat hangt van een be paalde stand der maan af en heefl uiteraard ook zijn invloed op de Pink- sterdatum Sommigen wensen 'n vas te Paasdatum. Men hoopte zelfs deze de le Januari 1939 te kunnen in voeren. Maar te Rome stemde men geenszins met dit plan in. Het raakte althans voorlopig van de baan. Het heet, dat de zaak in 1956 weer op het tapijt zal komen. En men somt so ciale en economische, ook wel litur gische redenen op om de. verandering te motiveren. De kwestie van de Paas-Pinksterda- tum is een kwestie van religieuze aard allereerst; en dan pas van maatschap- pe'ijke. Bovendien is er nog de zede van zoveel eeuwen. Dom. A. Beekman stelt, dat de aangelegenheid de Alge mene Kerkvergadering raakt, het Con. cilie. 1. Teken voor zacht, in de muziek. 2. Schulpvormige holligheid in muur tot plaatsing van beelden e.d. 3. Turflanden, onderscheiden in hoge en lage. 4. De vuurpijl is de oervorm van 5. Met klossen vervaardigen van kant b.v. 6. Limburgse gemeente in de Mijn streek aan de Geleen. 7. Wereldhaven ontstaan uit een vissersdorp aan de Rotte. 8. Gevoel dat voor een handeling doet terugdeinzen. 9. Woordelijk, mondeling. 10. Rivier die in de Gele Zee valt. 11. Hoofdleider der „Tachtigers''. 12. Andere naam voor de Rijn. 13 Romeins getalmerk voor 1000 Oplossing d" volgende keer- In het gebergte had een paar aren den zijn nest gebouwd op een hoge rots. Het waren sterke krachtige vo gels. die iedere dag gróte cirkels trok ken, ai vliegend door de lucht. Het paar had drie jongen Een van de drie waagde zich te ver over de rand van 't nest Het diertje viel fladderend langs de helling van de berg naar beneden. Een boer raapte het op en nam het mee naar huis. Wat de kip pen en de ganzen te eten kregen at de kleine arend ook. En zo werd hij kip met de kippen mee. Een paar jaar later kreeg de boer bezoek van een professor. De geleerde heer zag de jonge arend tussen de hoenders in lopen en vond het maar 'n vreemd geval Wat groot! En wat een brede vleugels. „Het is eet. arend maar ik heb er een kuiken van gemaakt!" verzekerde de boer. Gaf de koning-der vogels graankorrels, mais en een stuk je brood, die er allemaal gretig in gingen. Na een paar dagen kwam de profes sor terug. Hij wou de boer toch wel eens laten zien dat zijn ..grote k'p" misschien wel de manieren had van de andere kippen. Maar het hart van een arend! Hij nam de vogel mee naar het dak van de hooiberg en gooide hem toen de lucht in. De arend zag beneden de ganzen en de kiopen lo pen en maakte, dat hij er zo gauw mo gelijk weer bij kwam Ziet orofe^snr, nou wel? Hij is geen arend meer, maar helemaal kip geworden, lachte de boer. De professor wou hem geen gelijk geven 'n Arend-hart is iets an ders dan het hart van een kip of een eend dacht hij. En hij kreeg ver lof er nog eenmaal een proef mee te mogen nemen. Enkele dagen later kwam hij met zijn auto bij de boerderij. De chauf feur haalde een enorme kooi uit e wagen. En daar stopte de professor de „grote kip'' in. De boer nam in het voertuig plaats. Daar ging het heen. de kant van de hoge ber uit. Dë zon deed de eeuwige ijsvel den schitteren Op de tonnen lae vers gevallen sneeuw Een prachtig gezicht. De geleerde heer maakte de kmi men de arend kwam naar buiten. Maar aan vliegen dacht hij niet. Toen sto, -en ze hem weer in de kooi en dro-,.. die naar een hoge to,. Weer ging de kooi open. Weer vloog de arend niet! U ziet, professor, mijn proef is ge lukt. ik heb van een arend een kip gemaakt, zei de boer. Toen draaide de professor de kop van de vogel naai de zon Plotseling vouwde hij zijn machtige vleugels open, gaf een schreeuw tvc' tl cirkelend, wolken tcw„>v,of,t Paar F deed het soepeler. Noord paste, Zuid 1 ruiten. Noord 3 SA— een gokbod en inconsequent: waarom niet openen maar wel zo'n haastige jump na een 3e- hands opening? Zuid paste en per toe- va' was het goede eindbod bereikt De iuiste biedserie is eenvoudig genoeg, Noord 1 klaveren. Zuid 1 ruiten. Noord 1 schoppen, Zuid 3 Sansatout-einde Waar om gemakkelijk als het moeilijk kan. le ken vele paren ln hun wapenschild te voeren. Als men over dit soort spellen strui kelt zal men nog zéér lange tijd nodig hebben om een redelijk sterk paar te worden. Mimlr. Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Huize Sint Bernardus, Sassenheim. No. 2059. 38 Mei 1955 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18b, Amsterdam-Z. Alle correspondentie aan dit adres. Bij vragen om inlichtingen s.v.p. postzegel voor antwoord insluiten. E1NDSPELGEHEIMEN (14) Van de heer Leo Springer, de bekende „Blankenaar-specialist" en zoon van de oud-wereldkampioen, ontving ik de hier onder volgende bijdrage. Deze is ditmaal bijzonder interessant en zowel voor eind spelkenners als voor partijspelers de moeite van het bestuderen méér dan waard. STAND No. 3121 Leo Springer Leo Springer (Eerste publicatie) (Eerste publicatie) Van de laatste problemen door wijlen J. van Dijk gecomponeerd, werden ons enige ter beschikking gesteld, die we ge leidelijk hopen te publiceren. Hiervan is no. 7270 de eerste. We geven de oplossing er tegelijk bij: Na 1. Tc2 is de dreiging de lange rochade; zoiets ziet men bij uit zondering Aan de stelling kan men niet zien, of aan de gestelde voorwaarde is voldaan. Bij het en passant slaan op de eerste zet, waarvan ook voorbeelden zijn, kan men uit de stelling afleiden, dat zwarts laatste zet een dubbele stap met de pion is geweest en dat is dan niet ln strijd met de regels van de problematiek Hiervan hebben we geen voorbeeld bij de hand, anders zouden we het ter verduide lijking gegeven hebben. PARTIJ 1263 BELGRADO 1954 Wit: Karaklaic. Zwart: Nedeljkovtc. Siciliaanse partij uit: i'echiquier de Paris 1. e4c5; 2. Pf3—d6; 3. d4—c5Xd4; 4. PXd4 Pf6; 5. Pc3—Pc6; 6. Lgö—e6; 7. Dd2 a6; 8. 0—0—0 Ld7; 9. f4—h6; 10. Lh4- PeXe4 11. Del (11. Ld8:, Pd2. verliest een pion. 11. rve4, DXh4; 12. PXC6, L*c6; 13. pxd6t, LXd6; 14. DXd6, Td8; 15. DXd8t met gelijk spel); 11Pf6 (op 1 1g5?; 12. PXe4, gh4:; 13. Dc3! met zeer besliste dreiging); 1"- Pf5. Da5 (op 1 2Dc7; 13. Lf6:, g7Xf6; 14 Pd5, Dd8; gewijd water gesprenkeld. Getooid in plechtgewaad raakte de „Sem de eind-priester", de mond van de dode 'aan met een staf: [k open uw mono Stand: Zwart 1. z, Stand: Zwart 2—4 6—8. 13. 16—19. 21. 8—12 14. 18—20 23 23 25. 29. Wit '26. Wit 27, 28, 30. 26—28 30 32. 35, '7 32. 36—38. 42—44. 38- 40 42, 45. 48. 49 47—50. De bovenstaande vier oartijstanden zijn afkomstig uit het boekje „Combineren no het dambord" van wijlen F. Raman dat in de vorige rubrieken it besproken. Om niet de indruk te wekken, dat onze eri- tiek alleen maar afbrekend wilde zijn volgen thans deze standen ter oplossin» Naast de vele algemeen bekende slagzei ten bevinden zich namelijk ln het boeksk ook een klein aantal combinaties, die zee- mooi en leerzaam zijn. Daartoe behon dit viertal Wellicht kunnen de overig n ook nog eens ter oplossing worden gegeven Men bestudere dus deze standei die zó uit het practisch spel gegrepen kunnen zijn. Kijkt U eens wat U in iede' daarvan voor wit zou spelen. De oplos zingen worden gaarne tot 7 Juni a-> ■egemoet gezien, aan het. boven dezt rubriek vermelde adres, tegelijk met da- van het In de vortge rubriek gepubltceer de no. 3117, waarvan de inzendtermijn der oplossing wordt verlengd, omdat op 35 nog een witte schijf behoort te staan! 7270 J. VAN DIJK t Eerste plaatsing- Mat ln 8 zetten Naar wij vernemen heeft het H. M. de Koningin behaagd, het beschermvrouw- schap van de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp op zich te nemen. Deze federatie is het orgaan, waarin alle Nederlandse organisaties die zich op het gebied van hulpverlening aan vluchtelin gen hewegen, sinds enige maanden samen werken. Stand: Zw. 24, 6, 7 9. 11—14, 16, 1» 19 25, 30. Wit 26 28. 29 32. 34 36—39 12. 44. 45 47—49. No. 3126 Stand: Zw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6