ILSY grandioos vliegfestijn Meer dan 250.000 kijkers op en rond Ypenburg Memorial Day in Margraten Junta wil overleg met Hoa Hao Goederentrein ramde eiectrische te Geldermalsen Blijf meester Zon lokte honderdduizenden naar buiten Buitenlanders overstroomden de toeristencentra j-sa^^asmssrfls; «SS.» S..S, 'SS DINSDAG 31 MEI 1955 PAGINA 3 Baileybrug nauwelijks groot genoeg De snelste man ter wereld BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM dat deze doden niet vergeefs gestorven Zij 11 Definitieve uitslag Gevechten in Z.- Vietnam Stichter der Maristen zalig verklaard Monnet of Mayer? Chauffeurs waren dodelijk vermoeid Twee doden en aclit liclit gewonden Gelderse steden hebben flink vrouwenoverschot „Hollands Glorie „RODE ZEE" EN „OOSTZEE" IN DE STORM over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten VEEL KERSEN VERWACHT Aan de grenzen. *5 Hèt evenement Luchtvaart Show daverden metalen nagestaard door i (Van onze Haagse redactie) op Tweede Pinksterdag is geweest de Internationale Ypenburg 1955. Onder een stralend hlauwe hemel vogels van allerlei pluimage door het luchtruim, bezoekers zullen wel een uurtje hebben nodig gehad om buiten het gewoel te ko men. Maar we geloven niet dat er èèn onder hen is geweest, die zich daarover heeft beklaagd. Want dat zou dan wel een kniesoor van professie moeten zijn geweest. Vliegende burgemeester Een grappige, echt Franse, prestatie was die van de burgemeester van Adain- ville, Louis Clément. Dat was gedurfde luchtacrobatie, vaak vlak boven de grond, waarbij de vliegende burgemeester ten- 125.000 mensen op het vliegveld en door nog slotte uit zij toestel ging hangen om de minstens zo'n aantal daarbuiten. Tot ver in de omtrek van het vliegveld was het één mensen zee, in de weilanden en op en langs de wegen, in hermen waar de auto's vaak in dubbele rijen stonden geparkeerd. Het programma van de Ilsy mocht ei dan ook zijn. De hele moderne luchtvaart was het één mensenzee, in de weilanden en op en langs de wegen, in jagers gierden laag langs de tribunes om dan ineens loodrecht op te stijgen als wilden ze de zon veroveren. Zij klommen in enkele seconden tot duize lingwekkende hoogten met geen ander doel dan zich in nog sneller vaart naar beneden te kunnen storten. Scherpe knallen verwittigden de kijkers van het feit, dat de geluidsbarrière was doorbroken. Welk een contrast met de rust, die uitgaat van de sierlijke en zekere vlucht van de K.L.M.. Constellation en de Bristol Brittannia, de koningin van het luchtruim, die als gigantische vogels boven het veld zwierven. Een contrast, dat overbrugd werd door de gezellige helicopters, die walsend en pirouettes draaiend hun publiek trachtten te bekoren. het blauwe uitspansel, bewijzend hoe ver de mens het al heeft gebracht in de be heersing van de techniek. Dé sensaties waren de supersonische vluchten met knaleffecten vanwege de geluidsbarrière. Daarbij was natuurlijk de Amerikaanse majoor Charles E. Yeager van de partij, de snelste man ter wereld. Deze 32-jarige Amerikaan was de eerste, die de geluids barrière doorbrak en voor wie snelheden van 2500 k.m. per uur peuleschilletjes zijn. „Het is niets, bijzonders en 't is mijn vale", zeide hij dezer dagen eenvoudigweg tegen een verslaggever, die hij deed blijken, dat hij liever door het luchtruim raast dan dat hij interviews weggeeft. Al om een uur of tien was het in da omgeving van de Haagse stations te mer ken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Duizenden stroomden van de per rons naar bussen en trams, die ondanks een zeer hoge frequentie de menigte ter nauwernood en pas na urenlang wachten konden verwerken. Duizenden fietsers en auto's spoedden zich eveneens in de rich ting Ypenburg. Een onafgebroken stroom voetgangers, die naarmate het aanvangs- uur naderde, steeds dichter werd. bewoog zich langzaam over de pontonbruggen over de Vliet en vandaar dwars door de landerijen naar de Baileybrug, die de genie had geslagen over de Rijksweg Den HaagRotterdam. De capaciteit van deze dubbele brug was maar nauwelijks groot genoeg. Want twee uur voor de aanvang van het hoofdprogramma had men reeds 35 minuten nodig om de laatste 150 meter tot de brug af te leggen. Al schuifelende kon men genieten van het voorprogram ma, waarin men ondermeer de geluid loze vliegers de zweefvliegers aan het werk kon zien. Toch was 't zaak niet teveel in de lucht te kijken, omdat de koeien de voorafgaande dagen de provi sorische weg bepaald niet uit de weg waren gegaan. Aankomst Koningin en Prins Op het vliegveld zelf zorgden enige fanfares voor wat muzikale geluiden ter afwisseling van het motorische gebrom Precies om tien minuten over twee landde de DC-3, bestuurd door luitenant-kolonel vlieger Gerben Sonderman, die H. M Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern- hard naar het vliegfeest bracht. Ontel baar vele zakdoeken werden ter verwel koming van de vorstelijke gasten enthou siast gezwaaid. Toen het Koninklijke Paar het vliegtuig verliet speelde de kapel van de Koninklijke Luchtmacht, in blauw gala-tenue, het Wilhelmus. Daarna wer den welkomstwoorden gesproken door de heer C. Kolff, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart en door captain H. J. G. Barlett, president van de Fédération Héronautique Internationale. Deze internationale luchtvaartorgani satie bestaat thans 50 jaar. Vandaar dat het openingsdefilé van Nederlandse Glos ter Meteors en Amerikaans Sabres gevlo gen werd in een formatie, vormende de letters F.A.I. en het cijfer 50. Een indruk wekkend gezicht en een keurige presta tie. Dat kon ook gezegd worden van de formatievlucht van drie zweefvliegtuigen, die vrijwel feilloos werd uitgevoerd als hadden de piloten een geluidloze motor ter beschikking, die hen onafhankelijk maakten van wind en thermiek. Charmant was de demonstratie van de Finse piloot Juhani Heinonen, die het door hem zelf ontworpen en gebouwde miniatuur sport- vliegtuig vloog. Parachutespringen Het is moeilijk om op deze vliegmiddag hoogtepunten aan te wijzen. Het was alle maal even goed werk. Maar het oog van het publiek werd toch het meest geboeid door het parachutespringen, waaraan 1 Nederlandse, 10 Turkse en 6 Joegoslavi sche vrouwelijke parachutisten en 36 Ne derlandse mannelijke springers deelna men. Rustig hingen zij in de lucht, gedra gen door de wind, die onder witte en kleurige zijden lappen blies. Een prachtig gezicht, dat bewondering en spontaan applaus afdwong. De Fransman Michel Prik sloot dit num mer af met een vrije sprong met ver traagde opening (pas na 45 seconden). Tijdens zijn val ontstak hij een rookbom. Na hun behouden landing reden de spring- sters en hun mannelijke collega's een ere rondje over het veld, hartelijk toegejuicht door een enthousiast publiek- In het laatste deel van het programma vierden de straaljagers nogmaals hoogtij. Buitelend en duikelend gierden zij langs Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de zeereerw. heer Th. A. Vis, pastoor te Amsterdam (H. Willibr. buiten de Veste); tot pastoor aldaar is benoemd de zeereerw. heer W. J. v. Hessing; tot pastoor te IJmuiden (West) de zeereerw. heer W. Ch. Westerhoven; tot pastoor te Muidén, de weleerw. heer C. M. Doeswijk, die kapelaan was te 's -Gravenhage (O.L. Vr. v. Goede Raad). Vreemde stille Er viel een vreemde stilte na het slot- défilé van N.A.T.O.-straaljagers, waarin zowel Nederland als Frankrijk, Canada en de V. S. vertegenwaardigd waren. Ger ben Sonderman kwam weer vóór met zijn luchttaxi om het Vorstenpaar naar Soest- dijk te brengen. De massa zette zich in beweging. De verkeerspolitie had weer handen vol werk om onontwarbare ver- keersknopen te voorkomen. De meeste toeschouwers te kunnen toewuiven. De zakdoeken kwamen weer te voorschijn om te bewijzen, dat deze Zuidelijke geste werd gewaardeerd. Waardering en terecht was er ook voor de drie Harvards van de Rijks luchtvaartschool, die formatie- en kunst- vlogen, terwijl ze aan elkaar waren ge bonden door twee kabeltjes, van elk z'e- ven meter lang. Knap werk," dat nog niet geheel ten einde was, toen plotseling 50 toestellen van de Marine Luchtvaart dienst en de British Royal Navy een in drukwekkende formatievlucht ten beste gaven, onmiddellijk gevolgd door zes snelle Sahawks, die het publiek ver bluften door hun fantastische manoeuvres Nooit falend schema Er waren meer dan 30 nummers in het programma van de Ilsy 1955. Het ene nummer volgde het ander op volgens de regelmaat van de klok. Onder leiding van majoor-vlieger J. L. Flinterman op de toren werd in zo'n tempo volgens een nooit falend schema gewerkt, dat de toe schouwers zich geen ogenblik hoefden te vervelen. Integendeel: ze kwamen ogen te kort. Terwijl de Seahawks nog stuntten draaiden reeds de wieken van de heli copters, die hun beurt hingen af te wach ten. Een leuk gezicht deze toestellen, die vliegtechnisch gezien lezen en schrijven kunnen. Men liet ook nog even zien hoe zo'n voor het burgerverkeer nog te duur apparaat gebruikt kan worden als eed- der in de nood om mensen te bevrijden uit benarde posities. Spiegelgevecht De start met behulp van raketten werd speciaal genoten door de gelukkigen, die een plaats vooraan hadden kunnen be machtigen. Minder sensationeel maar wel zo schoon was het voorvliegen van de K.L.M.-Constellation, van de Havilland Heron, de Bristol-Brittannia en het Fran se vrachtvliegtuig, de Noratlas. In afwis seling met al deze snelheid en technische perfectie was 't aardig te kijken naar een spiegelgevecht tussen twee Engelse ge vechtsvliegtuigen, typen 1916 en 1917 De grote luchtvaar tshow Ilsy op Ypenburg op tweede Pinksterdag werd bysewaond dQor H f;e Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Een Joego slavische en een Turkse parachutiste iaden H.M. bloemen aan. 11' Begunstigd door prachtig zonnig weer zijn gisterenmiddag duizenden uit verre omstreken naar het Amerikaanse oorlogs- kerkbof te Margraten gekomen voor deelneming aan de iaarlijkse „Memorial Day" Toen bet hoomsignaa] „church call" over de duizenden wlt-glanzende kruisen van het Amerikaanse kerkhof weerklonk, was ook de eretribune voor het in aanbouw zijnde kerkhofgebouw, ge heel gevuld met vele autoriteiten, onder wie generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, vertegenwoordiger van H M. de Koningin, de Amerikaanse ambassa deur, H. Freeman Matthews, de minister van Oorlog, ir C. Staf. de Commissaris der Koningin in Limburg, dr F. Houben, burgemeesters van vele Zuid-Limburgse gemeenten, de divisie-commandant der Kon. Marechausee, kolonel E Kengen, overste J. Oor. districts-commandant van de Rijkspolitie, de Maastrichtse garni zoenscommandant luit.-kol. A. Adan en afvaardigingen Van Amerikaanse en Nederlandse oorlogsgravenccmitê's en memoriai-day-organisaties. De Amerikaanse chaplainmajor Francis ~,oriTlan sprak 'n openingsgebed, waar na de Amerikaanse ambassadeur een toe spraak hield, welke hij besloot met te zeggen: „Abraham Lincoln heeft in zijn grootse rede op de begraafplaats Gettysburg wat ik tracht te zeggen veel welsprekender tot uiting gebracht. Hij zeide: ..Het is goed, dat wij hier zijn, de belangrijke taak, die nog voor ons ligt, toegedaan dat wij aan deze eervolle doden 'n steeds groeien de toewijding ontlenen voor de zaak, waarvoor zij de laatste volle maat van toewijding hebben gegeven dat wij het hier plechtig en vastbesloten uitspreken, dat deze doden niet vergeefs gestorven zijn 11 Daarna Koningin. sprak de commissaris der „Wfj weten, dat de tijdgeest de belang stelling voor de historie tracht te verdrin- De Britse verkiezingen Doordat de conservatieve candidaat in het Schotse kiesdistrict Argyll zijn zetel heeft behouden, heeft de conser vatieve partij thans definitief een meerderheid van 60 zetels ten opzichte van alle andere partijen in het Lager huis. De verdeling van alle 630 zetels is als volgt: Conservatieven 345 zetels (322 in oude huis, met inbegrip van de voorzitter), Labour 277 (294), Libera len 6 (6), Ierse labour 0 (1), Sinn Fein 2 (0), Ierse nationalisten 0 (2). Zetelveranderingen: Conservatieven winst 24, verlies 1, netto winst 23; La bour; resp. 1 en 18, netto-verlies 17; Ierse Labour: verlies 1; Sinn Fein: winst 2; Ierse nationalisten: verlies 2. De winst der conservatieven omvat 18 labourzetels, een zetel van de Ierse Labourpartij en de vijf nieuwe zetels. De labourwinst omvat een conservatie ve zetel en de Sinn Fein boekte winst ten koste van de Ierse nationalisten. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Saigon zijn Zondag aan de grens tussen Vietnam en Cambodja gevechten geleverd tussen regerings troepen en bataljons opstandelingen, behorend tot het leger der Hoa Hao- secte. De revolutionnaire raad in Saigon, die onlangs de afzetting var. Bao Dal als staatshoofd afkondigde, heeft de leider van de Hoa Hao-secte Ba Cut, uitgenodigd om met de Vietnamese re gering besprekingen te voeren. De raad stelt voor, dat men een plan zal opstellen voor het opnemen van de algemeen leider der Hoa Hao generaal nLnt IrohSnof iron nvn I krachten der secte in het Zuidvietna- mese leger. De raad heeft voorts een politiek program opgesteld, waarin hij zich o.m. uitspreekt voor de vorming van één enkele partij die moet strijden te gen de „kolonialisten, de feodale land. heren en de communisten", en voor al gemene verkiezingen voor een natio nale vergadering, die eer. grondwet moet opstellen. De raad stelt verder voor, dat de banden van vriendschap met Frankrijk worden aangehaald op basis van ge lijkheid en vrijheid en dat Zuid-Viet nam zal toetreden tot de Z.O Aziati sche verdragsorganisatie, de SEATO gen voor die van het acutele, maar zo lang het ons gegeven is, zo verzekerde de commissaris zullen wij vooral aan de jeugd uitdragen, dat de offerdood altijd de hoogste waarde heeft voor het leven. Ook de wereld van vandaag wacht op mensen, jongeren en ouderen, die door loutering in de smidse van het bestaan tot herschepping van zovele dingen dur ven overgaan. Alleen de edele kan de hoeksteen vormen, waarop het wereldge bouw veilig rusten zal," aldus de gouver neur. Na een hoornsignaal volgden kransleg- gingen door de autoriteiten namens H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard door generaal-majoor Pahud de Mortan ges, namens de Ver. Staten door ambas sadeur Matthews, voorts namens de mi nisterraad door minister Staf, door dr F. Houben namens het provinciaal bestuur] Lr waren verder o.m. kransen van de ge zamenlijke steenkolenmijnen van Lim burg. de Oorlogsgravenstichting het Ne- derland-Amerika Instituut, de CiO.L.O.M. (Comité Oprichting Limburgs Oorlogs monument) en van burgemeesters van een aantal Zuidlimburgse gemeenten De vele honderden schoolkinderen uit de om liggende dorpen, die bij de graven van het kerkhof stonden opgesteld, legden hierna op elk graf een eenvoudige bloe mentuil. Na een zegen, uitgesproken door Chaplain-colonel A. C. Wildman, het lossen van drie salvo's door een vuurpelo ton van het militaire depót te Maastricht, en het hoornsignaal „taps" volgden tot besluit het hijsen der Nederlandse en Amerikaanse vlaggen en het spelen van de Nederlandse en Amerikaanse volks liederen door de Bergkapel der Doma- niale Mqnen te Kerkrade. Tran Van Soai in het kabinet van pre- De raad wil nationalisatie der grote mier Ngo Dinh Diem en van de strijd-1 industrieën en landhervorming. Minister Pinay woonde plechtigheden bij *n tegenwoordigheid van 30.000 gelovi- nameirL -4 delen der wereld, doch voor- Eerste JPiniiVïië en Frankrijk, heeft on daarop werd boven de hoofdingang van de basiliek een wandtapijt onthuld waar op de nieuwe zalige stond afgebeeld. Kar dinaal Tedeschini celebreerde in aanslui ting daarop een pontificale H. Mis. De H. Vader was bij deze plechtigheid niet aan wezig, wel echter bij het plechtig Lof ter ere van de nieuwe zalige in de namiddag om half zes waarbij kardinaal Gerlier uit Lyon de zegen met het Allerheiligste gaf. Onder de vele duizenden uit Frankrijk be vond zich de minister van buitenlandse zaken, die bij de Maristen op school is gegaan. De nieuwe zalige werd op 20 Mei 1789 te Marlhes in het aartsbisdom Lyon geboren. In 1816 werd hij priester gewijd. Te Valla stichtte hij de onderwijzerscongregatie der fraters Maristen. Thans bedienen de 8500 broeders 700 scholen overal ter we reld met ongeveer 250.000 leerlingen. In Nederland telt de congregatie twee ULO pensionaten voor jongens: Maria Media trix te Borne en Maria Assumpta in Nij megen. België steunt officiële Franse candidaat De Belgische regering wenst, dat René Mayer, oud-premier van Frank rijk, wordt benoemd tot president van dc Hoge Autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, zo wordt uit gewoonlijk goed ingelichte bron te Brussel vernomen. Reden soms U5 uur per week heen 's Gravenhage bureau A H g6 dilectcur van een reis" oordeeia tot**?*™"*' te R«sw«k' ver' a i' a geldboeten van 175.- en er ig agen voorwaardelijke hechtenis- s ra me drie jaar proeftga, wegens het overtreden Van cen rijtijdenbesluit. Het Openbaar Ministerje had een onvoorwaar delijke bccllteiiiSstraf van vijftig dagen gevorderd. Er waren H., die in ig5j voor soortge lijke overtredingen reeds tot f 60„ boctc en een voorwaard^jyjjg hechtenisstraf was veroordeeld, vijftig overtredingen ten las te gelegd, hoewel alicen aj jn het seizoen 1954 800 ovcrtredir,gen waren geconsta teerd. Het reisbureau, dat in 's-Gravenhage is gevestigd, verzorgt voor vreemdelin- gen tochten door Nederland in personen auto s, waarbij de chauffeurs tevens als gids optreden. Er waren vele kiachten o.m. van de chauffeurs gekomen by de Rijksverkeers inspectie in Amsterd St on- dervond bij het onderzoek vele moeilijk heden, omdat hU de boekhouding niet te pakken kon kUlS - Er Werd daarorn een gerechtelijk onderzoek geiast en de boek_ houding werd deslag genomen Toen bleek, dat de chaulleurs ongeveer 80 uur per week en soms wel i25 uur) werkten. Alle werkboekjes waren onjuist ingevuld De chauffeurs moesten soms dodelijk ver moeid auto's besturen. Een hunner had verklaard, dat WJ wei eens hard in een sinaasappel beet, at het sap ervan in zijn ogen spatte, om wakker te blijven. De directeur had de administrateur van het reisbureau v"°n?woordelijk willen stellen, door riftel'jke verklaring hierover op te «e"en, maar de praktyk wees uit, dat de administrateur in het bedrijf niets te zeggen had. 4 Met een ontzettende klap zijn Zaterdagavond om tien minuten over half twaalf op de splitsing van de spoorbaan CulemborgGeldermalsen en GeldermalsenDordrecht op ongeveer 1 kilometer ten Noorden van het station Geldermalsen de electrisclie personentrein 647, die om 23.07 uur uit Utrecht naar Eindhoven was vertrokken, en een goederen- tiein^ die uit Dordrecht kwam, met elkaar in botsing gekomen. De gevolgen waren verschrikkelijk: de 56-jarige P. H. Giespers uit Eindhoven, machi nist van de personentrein, en de 25-jarige ongehuwde leerling-machinist H. Schrager uit Rotterdam verloren het leven tengevolge van deze trein ramp. Van de passagiers van de electrisclie trein liepen er acht verwon dingen op. De machinist van de goederentrein, de heer Mouthaan uit Rotterdam, moest met een shock in het ziekenhuis te Utrecht worden opgenomen; vermoedt wordt, dat hij door een onveilig signaal is vereden. Direct na het ongeluk werden werk ploegen met kraanwagens ingezet om de ravage op te ruimen. De beide sporen waren vernield en versperd en ook de bovenleiding was beschadigd, zodat geen treinverkeer tussen Culemborg en Gelder malsen en tussen Leerdam en Gelder malsen meer mogelijk was. Tot Zondag middag vier uur toen tussen Geldermalsen en Utrecht weer op één spoor kon worden gereden, zijn de reizigers zoveei mogelijk over andere Routes -releid: tussen Leer dam en Geldermalsen werd een pendel- dienst met J dagavond om half elf was het normale treinverkeer op de lijn Utrecht—Gel dermalsen weer hersteld. Beide treinen kwamen in volle vaart gelijktijdig op de wissel aan, waar zij met een harde slag tegen elkaar reden. Van de 16 wagons van de goederentrein kwamen er 3 naast de rails terecht en sloegen om, terwijl de wielen er onder uit vlogen. Doordat de koppeling brak ging de locomotief er alleen met de tender vandoor, schaafde hierna langs de eerste wagen van de eiectrische trein en ri een flinke ravage aan. Hierbij boord'» kolenwagen zich in de grond. I.uirt send zette de locomotief zijn weg voort om tenslotte 400 meter verder tot sti - stand te komen. meer lichte verwondingen op. De mees ten konden na te zijn verbonden met een taxi of autobus naar huis gaan. Twee slachtoffers, van wie er een waar schijnlijk een hersenschudding opliep zijn naar ziekenhuizen in Zaltbommel en 's-Hertogenbosch vervoerd Zeer licht gewond werden een jongeman uit Gel dermalsen en een jongetje uit Beesd, een dame uit Tricht, een echtpaar uit Eindhoven en nog een dame uit Hel mond. De artsen W. Muys van de Moer uit onderhouden Zon- j Geldermalsen en A. van Dorp uit Buur- tlTQn no4 nnrrnoln I -. malsen waren spoedig na het ongeluk de president-directeur van de N.S., ir F. Q. den Hollander, was weldra aanwezig evenals de rijkspolitie uit Buren, 't Voor lopige onderzoek werd geleid door de officier van Justitie uit Arnhem, mr Fol- mer. Maar daarbuiten een rt eerderheid Van de eiectrische trein, waarvan het j cijfers bedroeg re.''"" 'ikjaar gekomen De twee Nederlandse sleepboten „Rode Zee" en „Oostzee", die zich met de vroe gere Australische kruiser „Austarlia" op sleeptouw op de Indische Oceaan bevin den, zullen, naar verwacht wordt, op Zondag 5 Juni te Aden aankomen, aldus seinde men Zondag van de „Australia'. Sedert drie dagen hadden de zeesle pers met de moesson te kampen. De „Australia" wordt naar Schotland gesleept, waar het schip zal worden ge sloopt. voorste draaistel ontspoorde werd de kop totaal vernield. De zwaargewonde machinist moest uit de verwrongen metalen massa worden gezaagd. Nadat dat was gebeurd overleed de man ter plaatse. De machinist van de goederentrein kreeg een shock doch bleef verder ongedeerd; zjjn leerling echter werd van de locomotief geslingerd en kwam zwaar gewond tussen uit de tender gevlo gen kolen terecht. Hij werd naar het Prot. Alg. Ziekenhuis te Culemborg gebracht, waar hjj Zondagmorgen om ongeveer vier uur overleed. Een achttal passagiers liepen min of Advertentie santal inwoners van Gelderland aan het begin van dit jaar 1.166.465 zielen, waarvan 535.549 mannen en 530.916 vrouwen. Begin 1954 was dat 1.149.102. waarvan 577.179 mannen en 571.923 vrouwen; een toeneming dus van meer dan 17.000 personen. Het aantal in woners van het drostambt Elten blijkt iets te zijn gestegen, nl. van 3333 op 3342, waarvan 1609 mannen en 1753 vrouwen. Van de drie grote steden in Gelderland heeft Arnhem een aanzienlijk groter aan tal vrouwen dan mannen en wel rond 3200 meer. Ook in Nijmegen is het aantal vrouwen groter, zij het niet in die mate als in Arnhem; het verschil bedraagt daar nl. ongeveer 1500. In Apeldoorn zijn beide kunnen vrijwel in gelijke mate vertegen woordigd, al zijn er ook hier meer vrou wen. Opvallend is wel, dat ook enkele andere gemeenten boven de 10.000 in woners 'n meer of mindeT groot vrouwen overschot hebben, t.w. Culemborg, Er- melo, Groesbeek. Harderwijk, Renkum, Rheden en Zutphen. Daarentegen hebben 85 van de 112 Gelderse gemeenten een mannen-overschot. Er wordt in Zuid-Limburg een over vloedige kersenoogst verwacht. Vooral de bastaai'd-dikke, cascognes en Spaanse kersen staan er goed bij. De fruittelers hopen, dat er nu maar niet veel nachtvorst meer zal komen. De stroom van buitenlandse toe risten, die wet de Pinksteren ons land als reisdoel hadden uitgeko- zen en die Zaterdag reeds begon nen binnen te komen, is Zondag en Maandag de eerste echte zomer se dagen van dit jaar, al was de wind soms nog koel -tot een ware vloedgolf geworden, zodat men handenvol werk heeft gehad de vreemdelingen onder te brengen. In alle toeristencentra overwoog het Duitse bezoek.. Men had de in druk, dat de Duitsers, die in het begin van de maand in aanmerke- lijker kleinere aantallen naar ons land kwamen, hun schade nu inha len. Overal was het aanmerkelijk drukker dan met Pasen. De V.V.V. in Den Haag is van het begin van de Zondagmiddag met acht mensen doorlopend bezig geweest vreemdelingen, die niet vooraf plaatsen hadden bespro ken. alsnog onder te brengen. Tegen het einde van de dag moest men nog twee Duitse bussen met bij elkaar 90 passa giers aan nachtlogies helpen. Voor Den Haag en omgeving was Scheveningen wel de grootste trekpleister, vooral voor de Duitsers, die in aantal op de voet werder, gevolgd door Fransen. Tegen de avond kon in Den Haag nergens onderdak meer worden verleend en moesten de vreem delingen verder worden gestuurd, o.a. naar Noordwijk. Rotterdam Het prachtige weer heeft op deze Eer ste Pinksterdag ook naar Rotterdam zo veel vreemdelingen gebracht, dat men gerust van een invasie kan spreken. In alle hotels en pensions waren de kamers reeds besproken. Vooral op de E 55 en de Unifesti was het vreemdelingenbezoek duidelijk merkbaar. Men hoorde er bijna alle talen spreken, voor het merendeel waren het echter Duitsers, die, aangelokt door de wolkenloze lucht, over de grens waren gekomen. Maar ook gaven tal van Fransen, Engelsen en Amerikanen acte de presence. Amsterdam De V.V.V. te Amsterdam noemde de drukte van Zondag ontstellend. Ook hier waren de meeste hotels en pensions al we ken tevoren volgeboekt, maar niettemin wist men Zaterdag en Zondag nog een duizend mensen aan logies te helpen. Verder werden veel toeristen verwezen naar omliggende steden. Hilversum, Ber gen, Volendam, Noordwijk. Tegen 10 uur in de avond was Amsterdam echter de zaak meester. Toen waren daar naar schatting in totaal 12.000 mensen onder gebracht. De rondvaartboten waren de hele dag voor 100% vol. Arnhem In Arnhem schatte men het bezoek van vreemdelingen op Eerste Pinksterdag bijna tweemaal zo hoog als tijdens de Paasdagen. Alle logiesverlenende bedrij ven in de stad zelf en in de randgemeen ten langs IJssel en Rijn waren vol. Naast grote aantallen Duitsers irok Arnhem Zondag veel Belgen en militairen van de geallieerde legers in Duitsland. Het Open luchtmuseum, het Nationaal Park „De Hoge Veluwe" en de beeldententoonstel- lmg in Sonsbeek trokken duizenden be zoekers. Zuid-Limburg De eerste Pinksterdag bracht ook in Zuid-Limburg een overweldigend druk toeristenbezoek. De hotels in Maastricht, Valkenburg, Sittard, Wijlré, Epen en Sle- naken en vrijwel alle particuliere pen sions in Valkenburg waren volledig be zet, Op het V.V.V.-kantoor te Valkenburg was men Zondag met drie man in actie geweest teneinde de gasten, onder wie vele buitenlanders (hoofdzakelijk Duit sers en Belgen) onderdak te brengen. In Maastricht waren ook vele Amerikanen en Engelsen. Een groep toeristen uit Den Haag, die per scooter een tocht naar Bel gië maken, konden op hun route Maas tricht - Valkenburg - Vaals - Mechelen - Epen geen logies meer krijgen, waarna zij via Slenaken rechtstreeks naar België zijn doorgereden. Bollenstreek Nu de Keukenhof is gesloten, is de grote attractie voor de bollenstreek voor bij. Hier was het dan ook aanmerkelijk minder druk dan tijdens de Paasdagen, al was er een levendig en gezellig verkeer van passanten. Speciale maatregelen van de politie waren nu niet nodig. Er bloei den alleen nog wat late tulpen. Giethoorn Giethoorn heeft gedurende de Pinkster dagen veel bezoek getrokken. Vooral op Pinkstermaandag werd het waterdorp als het ware bestormd door duizenden dag jesmensen. Onder de vele buitenlanders die een puntertochtje maakten, bevonden zich vooral Duitsers en Belgen en een kleiner aantal Fransen en Amerikanen De bootexploitanten waren al vroeg uit- verhuurd" en op de plassen heerste de gezelligheid van warme zomerdagen Ook het watersportcentrum onder de gemeen te Wanneperveen werd druk bezocht Hier werden grote zeilwedstrijden gehou den, waaraan tal van jachtvloten deelna- men. Ook het waterskiën werd hier ge- Op het water rfr?kk,»<ieGKaSerplassen was het Zondag v j op enige da§ 'n het. vorige jaar, tn dit tegen de verwachtingen, die gezien het weinig uitnodigende weer Treinongeluk Zaterdagavond bij Gel dermalsen. De ravage van de passa- gierstrein, die op een goederentrein was gelopen. Links de tender van de goederentrein geheel omvergeworpen. van de afgelopen dagen niet erg hoog gespannen waren. Na de in het water ge vallen Hemelvaartsdag gaf de Eerste Pinksterdag het beeld van een ouderwetse Kaagdrukte met blinkend witte zeilen tegen een helblauwe hemel. De uitlopers van de straffe bries, die er Zondagmiddag stond, deden een stuk of wat bootjes om slaan. Uiteraard was het bezoek aan de Kagerplassen overwegend van binnen landse herkomst, maar er waren ook bui tenlanders: Engelsen en Amerikanen uit West-Duitsland, die een boot huurden of gastvrijheid vonden bij Nederlandse watersportvrienden. Aan het strand Onder kille omstandigheden werd te Scheveningen en te Zandvoort Zaterdag middag het badseizoen geopend, maar de zon brak in de loop van Pinkster-Zondag zo heerlijk door en was Maandag nog zo lekker, dat duizenden en nog eens dui zenden naar het strand waren getrokken om er van de eerste, echte zomerse dagen van dit jaar te profiteren. Te Scheveningen werden de baden van de Maatschappij Zeebad Scheveningen geopend door de .traditionele wedloop naar de zee. Er waj veel belangstelling voor deze ren naar het zoute water waaraan m totaal 123 meisjes, jongens, mannen en vrouwen deelnamen. Op het Zandvoortse strand zijn Zater dagmiddag duizenden toeschouwers ge tuige geweest van het inhalen van een zeemeermin, die door leden van de Zand- voorts reddingbrigade aan wal werd ge bracht en op een wagen door de bad plaats werd gereden. Aan de grenzen heeft men het verkeer Zondag vlot kunnen verwerken. Wel was het druk: in Roermond bijvoorbeeld stond van Zondagmorgen zes uur tot 's middags drie uur onafgebroken een rij auto's en motoren te wachten om doorgelaten te worden. Ook Wernhout meldde aanzien lijk meer drukte dan tijdens de Paas dagen- De doorlaatposten in de omgeving van Venlo stelden echter geen grotere drukte vast dan op normale zomerse Zon- dagen. Veruit de meeste voetuieen^* die ons land binnenkwamen, hadden de'drie grote steden in het Westen als einddoel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3