25 Katholieken in t Lagerhuis Haast met militaire wetten Het bezoek van de Koningin aan Zeeuwsch-Vlaanderen Snelle afhandeling Onderwijs begroting dringend noodzakelijk AUTONOMIE voor TUNESIE Verdere ontwikkeling crediet- en voorschotverlening; Na de Britse verkiezingen Politieke belangstelling langzaam groeiende Weer doden bij Gaza Coöp. Centrale Boerenleenbank Opkomende Midden stand Italiaanse leraren staken Voorbereidingen voor Westduits vrij willigersleger Per helicopter heen en terug Vijfhonderd vacantie- gangers op het Wad Jachtopziener Nab nam afscheid Vijf doden tengevolge van hospitaalstaking Minister Cals wil parlementair werk zien voortgezet Bitterheid hij Franse kolonisten b Meclianiseringsbeleid in de landbouw hier en daar te geforceerd Officiële anti-Jap anse campagne Toon Hermans heeft film-plannen DINSDAG 31 MEI 1955 PAGINA 4 Nieuwe gezichten RELIGIEUZEN DOOR PERON „ONTSLAGEN" VUURWERKFABRIEK VLOOG UIT ELKAAR Veerboot liep vast in het slib BOUWEN IN HET RAMPGEBIED CONRAD-PREMIE 1955 voor ir F. Q. den Hollander LEVENSVERZEKERING-MIJ N. O. G. CACAOMARKT VRIJWEL ONVERANDERD HERDENKING OP DE „GREBBEBERG" Vele oud-strijders van 8 R.I. in Rlienen KIND VIEL IN KOKEND WATER Spellingkwestie Overeenkomst Hoor Faure en Tahar Ben Ammar geparafeerd Terrorisme JSSSL wellis hStTev»n ven Commissaris der Koningin heeft gevarieerd ambt EEN TWEEDE SCHAAPS KOOI IN EDE Het nieuwe Britse parlement zal, voorzover de gegevens strekken, minstens 25 katholieke leden tellen, hetgeen een kleine vooruitgang betekent op het getal 22 bij de ontbinding van het Lagerhuis. Opvallend is bij deze uitslag de stijging van het getal katholieke conservatieven, in plaats van zes, zijn er nu elf katholieke MP's van deze partij. Het aantal katholieke Labour- afgevaardigden is daarentegen enigszins teruggelopen. Deze verschuiving is slechts gedeelte lijk het gevolg van de algemene tendenz bij deze verkiezingen van links naar rechts, welke bij vele van de meer ont wikkelde katholieken haar oorzaak vindt in hun afwijzende houding tegenover de toenemende invloed van Aneurin Bevan in de Labour-partij en de marxistische ideeën die in deze kring naar voren ko men. Belangrijke factoren in deze groei ende zuigkracht van de Conservatieven zijn echter ook de opkomst van de ka tholieke middenstand in Engeland en het losser worden van de binding met de Labour-partij van de katholieken, die van Ierse afkomst zijn en die nog altijd verre weg de grote meerderheid vormen. In het verleden was het bijna vanzelfspre kend dat deze katholieken én door het maatschappelijk milieu waarin zij zich bevonden én door de oppositie van de Conservatieven tegen de onafhankelijk heid van Ierland, zich na de sterke ach teruitgang van de Liberalen, die altijd hun voorvechters geweest waren tegen de Conservatieven, eerder aangetrokken voelden tot de Labour-partij. Hierbij kwam nog dat de katholieken terecht of ten onrechte meenden dat het voor hen wanneer zij zich in de politiek begaven, moeilijker was om bij de Conservatieven candidaat gesteld te worden dan bij de Labours. Een andere factor, die een rol speelde in deze was de apathie om het nog maar op z'n vriendelijkst te zeg gen voor de politiek bij de honderden jonge katholieken die ieder jaar op de grote kostscholen van de Jezuïeten en Be nedictijnen afstuderen. Met het optrekken van het maatschap pelijk milieu van de katholieken naar de middenstand en het zich minder Iers voelen van de jongere generatie's van Ierse immigranten die reeds jaren in Groot Brittannië wonen, tegelijk met een langzaam groeiende grotere be langstelling voor de politiek, is de in teresse voor een candidatuur voor het Lagerhuis gestegen en de aantrekkings kracht van de Conservatieven sterker geworden. Vandaar dat er bij deze ver kiezingen 60 katholieke candidaten wa ren, waaronder ook een groot aantal Conservatieven. Onder de gekozen leden van de Con servatieven bevinden zich verschillende nieuwe gezichten, zoals de 31-jarige Da vid Price, die tijdens zijn studie aan de universiteit van Yale in Amerika in de Katholieke Kerk is opgenomen en die zijn training voor het parlement ongetwijfeld gehad zal hebben als president van de Students' Union in Cambridge. Een twee de convertiet, die ditmaal zijn intrede doet in het Lagerhuis is John Biggs Davidson, een regelmatig medewerker van het bekende Katholieke weekblad Catholic Herald". In het kiesdistrict Oost-Walthamstow is de 35-jarige John Harvey, de dappere marconist, die in de laatste wereldoorlog 13 zeegevechten heeft meegemaakt, er in geslaagd een zetel te veroveren op de Labours in een district dat onmiddellijk doet denken aan de La- bour-leider. Clement Attlee. die zelf zijn eigen zetel behield in West-Walthamstow. Daarnaast zullen op de regeringsban- ken vele vertrouwde gezichten terugke ren zoals de directeur van de vermaar de uitgr vers-firma Eyre Spottiswoode, kolonel CrosthwaiteEyre, de kenner van het Verre Oosten, John Teeling, en de Volgens een Egyptische woordvoer der heeft zich in de ochtend van Tweede Pinksterdag een ernstig inci dent in de sector van Gaza voorge daan: na een strijd van twee en een half uur slaagden de Egyptische strijd krachten er in een Israëlische aanval,' die gesteund werd door vliegtuigen, af te slaan. Egyptisch luchtdoelgeschut kwam in actie tegen de vliegtuigen, die over Egyptisch gebied gevlogen zouden hebben. Aan Egyptische zijde vielen één dode en vijf gewonden. De Israëliërs zouden met een sterke strijdmacht opgerukt zijn naar een Egyptische legerpost. Zij maakten ge bruik van automatische wapens en zware artillerie. Inmenging door de neutrale leden van de wapenstilstands commissie mocht niet baten. Naar van de zijde van de Israëlische generale staf wordt gezegd, zijn twee Israëlische soldaten gedood tengevolge van een beschieting met artillerie van nederzettingen langs de grens van de strook van Gaza. Voorts werden twee soldaten gewond. Volgens deze bron gingen de Israë lische strijdkrachten tot tegenactie over, toen men van de Egyptische stelling begon te schieten. Volgens het Egyptische leger zouden V.N.-waarnemers geconstateerd heb ben, dat Israëlische pantservoertuigen over de grens waren gekomen en het vuur hadden geopend. Ook Vrijdag en Zaterdag j.l. is het rond Gaza onrustig geweest. Aan beide zijden werden er beschietingen gemeld. Daarbij vielen toen echter geen slacht offers. dappere officier en drager van Orde van Oranje-Nassau, Hugh Fraser. De com mandant-vliegenier Grant Ferris keert na een afwezigheid van 10 jaar ook weer in het parlement terug. De bekende schrij ver Christopher Hollis heeft zich ditmaal niet meer candidaat gesteld om zich ge heel te kunnen geven aan zijn litteraire arbeid. Onder de Labour-afgevaardigden die ge kozen zijn behoort natuurlijk op de eer ste plaats genoemd te worden, de indus- triëel van Ipswich, R. Stokes, die in de na-oorlogse Labour-regering Lord-Zegei- waarder is geweest. Bob Mellish en W. Edwards of wel „stoker Edwards" zoals de kiezers van zijn district (deze populaire varensgezel bij voorkeur noemen, hebben zich beiden gehandhaafd in het East-end van London. De beide katholieke Labour-candidaten in de meest katholieke stad van Schot land, Glasgow, de vurige arbeiders-leider van de oude garde McGovern, die nog aan het hoofd heeft gemarcheerd van de honger-optochten naar Edinburgh en de bekwame vrouwelijke M.P. Mrs Cullen zijn met een flinke meerderheid ook dit maal weer gekozen. Er zullen nog wel enige jaren overheen- gaan voordat de katholieken in het Lager huis vertegenwoordigd zjjn met een ge tal M.P.'s dat in overeenstemming is met het percentage dat zij uitmaken oo de totale bevolking van Groot Brittannië. Volgens de meest aanvaarde schatting is dit percentage nu 10 percent, wat dus zou betekenen een 60-tal leden in het parlement. Katholiek onderwijs In de nieuwe zittings-periode van het Lagerhuis zullen de 25 katholieke M.P.'s zich o.a. tot taak gesteld zien voor de katholieken een verlichting te verkrijgen in de bijna onmogelijke taak om het ont stellend grote bedrag van 650. millioen gulden bijeen te brengen om het project van de katholieke scholen te voltooien. In de afgelopen 10 jaar hebben de katho lieken in Engeland en Wales reeds 110 millioen aan hun scholen besteed. Het is te hopen dat ook verschillende niet-katholieke leden van het parlement Mie tijdens de verkiezings-campagne door cie katholieken van hun kies-district zijn voorgelicht over het „unfaire" van deze toestand voor het katholieke volksdeel, zullen ijveren voor een verandering in de onhoudbare positie van de confessio nele school in Engeland en Wales. „De argumenten tegen staats-subsi- die voor het bijzonder onderwijs", zo schrijft bisschop Beck in een pas ver schenen herziene brochure over de „Kosten van de Katholieke School", „behoren tot een eeuw, die voorbij is Zij hadden misschien nog enige waarde in 1920, maar zij missen alle realiteit in 1955. Andere landen hebben getoond, dat het mogelijk is katholieke ouders gelijke rechten te geven met andere ouders op een wijze die met hun ge weten overeenstemt". In dit verband stelt de Bisschop, die voorzitter is van de Katholieke Onderwijsraad, Neder land, Schotland en gedeelten van Cana da tot voorbeeld. Drs Th. Zwartkruis, pr. Met eindexamen voor de deur In Italië is, zes dagen voor het begin van de eindexamens een staking van het onderwijzend personeel van de middelbare scholen begonnen. De leer krachten eisen salarisverhoging. De staking is voor onbepaalde tijd afge kondigd. De regering heeft medegedeeld, dat zij zal pogen de examens voortgang te doen vinden met behulp van professo ren en leerkrachten van bijzondere scholen van het bijzonder onderwijs en andere niet-stakenden. Inmiddels staken reeds 26 dagen 60.000 employé's van semi-regerings- instellingen, voor het merendeel zie kenfondsen. Zij staken eveneens voor salarisverhoging. Ook in de landbouw is het onrustig. In verschillende delen van het land zijn stakingen uitgeroe pen. In de Po-vlakte hebben arbeiders hier en daar het werk reeds neerge legd. Dr Adenauer heeft Zaterdag de eer ste militaire wet bij de Bondsraad aan hangig gemaakt. Hij hoopt, dat deze nog voor de zomervacantie door het parlement zal worden aanvaard. De wet moet het mogelijk maken de 140.000 vrijwilligers onder de wape nen te roepen, die zich reeds hebben aangemeld. Vooreerst zal de bondsregering vol staan met het vormen van een vrijwil ligersleger, dat straks dienst zal doen als kader. Het ligt in de bedoeling van de bondsregering ook spoedig met de eigenlijke dienstplichtwet te komen. De vrijwilligerswet zal namelijk slechts tot uiterlijk 31 Maart 1956 gel den. Daarna zullen de soldaten op basis van de dienstplichtwet worden gere- cruteerd. Nog in de maand Juni wil de bondsregering andere militaire wets ontwerpen indienen, die o.m. de sala riëring zullen regelen. De commissie voor de Europese veiligheid van de Bondsraad zal het eerste wetsontwerp reeds op 3 Juni bespreken. De bonds raad zelf zal het wetsontwerp op 10 In Argentinië zijn 113 religieuze zusters in zes weeshuizen en tehuizen voor ouden van dagen ontslagen. Deze tehuizen werden zes jaar geleden ge neutraliseerd. De religieuzen zullen door lekenzusters vervangen worden. In Mar del Plata hebben 360 meisjes van een college van het bijzonder on derwijs een wacht opgesteld, om te voorkomen, dat 30 Franciscanessen, die onderwijs gaven, het college zouden verlaten. De meisjes hebben een tele gram aan president Peron gezonden met het verzoek om de zusters als leerkrachten te handhaven. De Fran ciscanessen geven hier reeds gedurende 44 jaar les. Sensatie op Tweede Pinksterdag Met een harde klap is Maandagmiddag omstreeks drie uur de zijmuur van een kleine vuurwerkfabriek in het centrum van de bebouwde kom van het oude dorp Velsen in de smalle straat terecht geko men, doordat in het fabriekje brand was uifgebroken. Het was de derde maal in een jaar tijd, dat de vlammen in dit be drijfje woedden, doch deze keer zag de eigenaar de heer J. P. zijn bezit geheel verloren gaan. Het oude pand zal namelijk moeten worden gesloopt. Er kon niets meer worden gered. Door de in het rond vliegende stenen en glasscherven werden twee voorbijgangsters licht gewond. De brandweer wist het vuur spoedig te bedwingen. Hoewel In verband met de kabinets crisis nog geen absolute zekerheid hier omtrent kan worden gegeven, bestaat, zo als is gemeld, de mogelijkheid, dat H.M. Koningin Juliana op Vrijdag 24 Juni een werkbezoek zal brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Indien dit bezoek doorgang zal kunnen vinden, zal zo mogelijk een programma worden afgewerkt, dat omvat bezoeken aan de Braakmanpolder, aan het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen en aan de grote ladbouwtentoonstelling te Hulst. Koningin Juliana hoopt de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen en ook de te rugreis naar paleis Soestdjjk per helicop ter te maken. Vrijdagmorgen 24 Juni zal H.M. om streeks tien uur met de helicopter landen in het Zuiden van de Braakmanpolder. Zij zal daar een noodboerderij bezoeken en zich onderhouden met enige boeren uit de herverkavelingsgebieden. Omstreeks tien minuten voor half elf zal de Ko ningin vertrekken naar Terneuzen. De aankomst te Terneuzen is gesteld op elf uur bij de gereformeerde kerk. Tien minuten later volgt een bezoek aan het nieuwe Juliana-ziekenhuis. Omstreeks half één zal de Vorstin naar Hontenisse vertrekken. De aankomst te Kloosterzande is gesteld op één uur. Daar zal de Koningin de lunch gebruiken ten huize van H. A A. baron Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst van H.M. Omstreeks drie uur hoopt zij te ar riveren op het terrein van de landbouw tentoonstelling, die de kring Hulst der Z.L.M. organiseert. Anderhalf uur is voor dit bezoek uitgetrokken, zodat de Ko ningin om half vijf weer vertrekt, op nieuw naar Kloosterzande om ten huize van baron Collot d'Escury de thee te ge bruiken. Om half zes zal de vorstin op een wei vlakbij de woning van haar kamerheer weer in de helicopter stappen om de terugtocht naar Soestdijk te aan vaarden. Juni behandelen, waarna het naar de Bondsdag gaat. De socialistische partij heeft verzet aangetekend tegen het snelle tempo van dr Adenauer ten aan zien van de militaire wetten. Vrijdag had de Bondsdag een socialistisch voor stel verworpen om de bewapening uit te stellen. In het bijzonder hebben de socialis ten critiek op het feit, dat nog steeds de door de regering beloofde commis sie niet is benoemd, die het hogere le- gerpersoneel zal moeten uitkiezen. Een liberale minister, dr Hermann Schaefer, heeft het voorstel gedaan om ook voor de Duitse vrouwen een dienstplicht in te stellen. Volgens deze minister zouden de vrouwen verplicht moeten worden bij de gezondheids dienst van het leger dienst te doen. Dit voorstel is echter bij de meeste com mentators in slechte aarde gevallen. Tengevolge van de lage waterstand op de wadden door de harde Oostenwind is de veerboot „Friesland" Zaterdag met 500 passagiers tussen Holwerd en Ame land vastgelopen. Deze z.g. zomerboot, die plaats biedt aan circa duizend passagiers en in het zomerseizoen de dienst NesHolwerd vi ce versa onderhoudt, was Zaterdag voor het eerst in de vaart om de vele Pink- stergasten naar het eiland te vervoeren De veerboot „Waddenzee" die iets eer der van Holwerd was vertrokken, is na de passagiers op Ameland te hebben af gezet, vandaar weer uitgevaren om de „Friesland" hulp te bieden maar op 50 meter afstand van de „Friesland" liep zij eveneens vast. Eerst 's nachts zijn de beide boten bij hoog water weer vlot gekomen en om vier uur konden de pas sagiers bij Nes aan wal gaan. Wel van zijn functies, maar niet van zijn sterke verhalen Zelden zal een jachtopziener bij het beëindigen van zijn diensttijd zo gehul digd zijn als dit Zaterdagmiddag met de chef-jachtopziener van het Nationale Park „De Hoge Veluwe", de heer W. Nab, het geval was. In het restaurant „De Koperen Kop" was geen stoel onbezet en de minister-president, dr W. Drees en de minister van oorlog ir C. Staf, bevonden zich met hun dames bij de gasten. Vele sprekers stelden de voortreffelijke karak tereigenschappen van de vertrekkende en diens vakkennis in het licht. Namens het bestuur van het Nationale Park sprak de heer H. M. M. Jeekel; jhr W. H. de Beaufort vertolkte de dank van het jagersgilde van Sint Hubert, waarvoor Willem Nab een onmisbare adviseur was. Hem werd dan ook de functie van wild- meester pangeboden en zo zal hij ook in de toekomst nog menige voetstap in het Nationale Park blijven zetten. Het hoofd van de afdeling wildschade en jacht van het departement van Landbouw, de heer W. J. Schuitemaker, memoreerde de ad viezen, die de heer Nab gaf in het belang van de gehele Nederlandse jacht en jachtwetgeving. Minister Staf sprak namens de jacht club, waarvan de heer Nab erelid en jagermeester was. Niet alleen zijn raad gevingen, ook zijn sterke verhalen wer den altijd bijzonder gewaardeerd. Men vraagt wel eens. zo merkte de minister op, of Nab nog niet van Drees gaat trek ken, maar hij schijnt met zijn 73 jaar de eeuwige jeugd te hebben. Ir Staf bood een gemakkelijke stoel aan, maar hij hoopte dat de jachtopziener als vanouds present zou zijn, als men een beroep op hem doet. Nog tal van andere sprekers hielden lof zangen en het aantal aangeboden ge schenken was legio. Burgemeester van Stavenisse critiseert aannemers In de gemeenteraad van Stavenisse heeft burgemeester L. A. Verburg mede gedeeld, dat de openbare inschrijving voor de verbouwing van het Oranjehotel tot gemeentehuis een mislukking is ge worden. In verband daarmede uitte hij vervolgens critiek op de houding van aannemers, die trachtten misbruik te maken van de omstandigheden in de ramp gebieden. Spreker was van mening, dat de overheid tegen zulke practijken streng dient op te treden. Na ampele besprekingen besloot de raad zonder hoofdelijke stemming het werk ondershands te gunnen aan gebr. Van Prooyen e.a. voor de som van 25.533. De raad van bestuur van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs heeft de Conrad-premie 1955 toegekend aan ir F. Q. den Hollander, president-directeur der Nederlandse Spoorwegen. Deze gouden medaille met oorkonde is hem vanmorgen te Rotterdam in de jaarvergadering van het Instituut uitgereikt. De raad van bestuur heeft het advies van de commissie van beoordeling voor de toekenning van de Conrad-premie 1955 opgevolgd. Deze commissie kwam tot haar advies naar aanleiding van het arti kel van ir Den Hollander in „De Inge nieur" van 1952, getiteld „Enige beschou wingen over de modernisering van de Nederlandse Spoorwegen". Het totaal verzekerde bedrag bij de Levensverzekering-Maatschappij opgericht in 1863 door het N.O.G. is in 1954 met f 19,5 millioen gestegen tot f 184.507.481. Deze toeneming was groter dan in enig vorig jaar. aldus het verslag. Het saldo winst is becijferd op f 209.980. Voor uit kering aan deelhebbers wordt f 127.069 gereserveerd. In de loop van het verslagjaar is met de Onderlinge Levensverzekering-Maat schappij ,,'s-Gravenhage" een overeen komst gesloten tot gemeenschappelijke uit oefening van het collectieve bedrijf. De directie vertrouwt erop, dat ook het lopende boekjaar tot de uit te keren winst zal bijdragen. Ook in de periode van 21 tot en met 27 Mei bleef de situatie op de cacaomarkt onveranderd- Bijzondere prljsveranderin- gen deden zich niet voor. De vraag bleef over het algemeen bescheiden, aldus een bericht van de fa. C. W. M. Heslenfeld. Met grote belangstelling wordt uitge zien naar verdere berichten inzake een eventuele devaluatie van de Braziliaanse valuta in verband met de invloed hiervan op de verdere prijsontwikkeling van cacao. Gisteravond is in Chili een einde gekomen aan een vijfdaagse hospitaal staking, doordat president Ibanez tege moet kwam aan de eisen van de sta kers. Vijf personen echter hebben tengevolge van gebrek aan verzorging het leven verloren. Leiders van de vakverenigingen deden via de radio een beroep op het stakende hospitaalpersoneel om on middellijk het werk te hervatten. De staking veroorzaakte een re geringscrisis, die het aftreden van het kabinet ten gevolge had. Gister avond is echter reeds een nieuwe regering gevormd. Op de militaire begraafplaats „Grebbe- berg" te Rhenen zijn gisteren oud-strij ders van het voormalige 8e Regiment Infanterie bijeen geweest om de gevallen strijdmakkers uit de oorlogsdagen van Mei '40 te herdenken.De deelneming aan deze reünie was zeer groot, vooral van de zijde der nabestaanden. Aanwezig wa ren o.m. generaal C. Valk, namens de chef generale staf, kolonel A. den Boer, terri toriaal bevelhebber Oost, een detachement van het regiment infanterie Oranje Gel derland en de burgemeester van Rhe nen. Op de begraafplaats sprak de voorzit ter van de vereniging 8 R.I. 1940 mr B. Coops een inleidend woord. Laten wij ons bewust zijn, dat de vrijheid een zaak is van de hoogste orde, zo zelde de heer Coops, anders heeft deze herdenking geen zin Nadat door de aanwezigen twee minu ten stilte in acht waren genomen en de Rhenense muziekvereniging „Ons Genoe gen" gewijde muziek ten gehore had ge bracht sprak de Rotterdamse predikant ds J. Gerritsen oud-veldprediker van 8 RI Hij herinnerde aan de bitterste dagen van Mei 1940, toen hij zich met zijn mannen bevond in de onderkomens van de Greb- beberg. Ook de oud-aalmoezenier van 8 R.I., pastoor W. Joosten, voerde het woord „Onze gevallenen zijn hier neergelegd als zaad, dat tot vruchtbaarheid is gekomen Zij hebben een rijpe oogst, rijpe vruchten voortgebracht". Aan de voet van het 8 R.I. monument werden daarna verscheidene kransen ge legd. Met het Wilhelmus en een rondgang langs de graven werd de plechtigheid be sloten. Ondanks het feit, dat het kahinet demissionnair is, heeft minister Cals toch aan de Eerste Kamer zijn Memorie van Antwoord doen toekomen op haar voorlopig verslag betreffende de Onderwijsbegroting voor 1955. In een inleidende opmerking daarover zegt de minister, dat hij meende dit te moeten doen omdat z.i. ten sneele afhandeling van deze be«rotinv be paaldelijk in het belang van het Koninkrijk noodzakelijk moet worden geacht. De vierjarige Wim B te Dinteloord is in een teil kokend water gevallen. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is de knaap aan de gevolgen overleden. Maar Mr Cals is een bescheiden mens en weet waar hij staan moet, wanneer hij opmerkt, dat het duidelijk is, dat het niet op de weg ligt van een nieuwe demis- sionnaire bewindsman om met de Sta- ten-Generaal in overleg te treden over het op lange termijn te voeren beleid. Toch heeft hij gemeend de oorspronke lijke opzet van de memorie althans in hoofdzaak, te moeten handhaven, zodat de Eerste Kamer kan weten hoe de be windsman, tot wie zij bepaalde vragen richtte, over de daarin aangevoerde kwes ties denkt. Zou echter op het ogenblik, dat de open bare beraadslaging zal plaats vinden nog geen wijziging in de huidige politieke toestand zijn gekomen, dan zou de minis ter zich er zeer wel mee kunnen ver enigen, indien de Kamer ertoe zou beslpi- ten zich te beperken tot een bespreking van de concrete begrotingsposten voor het lopende jaar. Naar aanleiding van de opmerking van sommige leden aangaande de verwezenlij king der reeds ontvouwde plannen in de lopende wetgevende periode, herhaalde de minister, dat sedert enkele maanden in zijn departement met alle kracht aan een wetsontwerp op het voortgezet onderwijs wordt gewerkt. Algemeen middelbare school Ten aanzien van de algemeen middel bare school is de minister van mening, in sch0°>tyPe slechts aan zijn doel stelling zal kunnen voldoen, indien zijn cursusduur niet zoals in de nota-Rutten vier, maar vijf jaren omvat. Dit klemt die algemeen middelbare school het niet op het hoger onderwijs gerichte gedeelte van de taak van de huidige H.B.S. met vijfjarige cursus zal overnemen en ook omdat hp van mening is, dat een verschil in cursusduur tussen de huidige middel bare school voor meisjes en de algemeen middelbare school niet te rechtvaardigen is. Ten antwoord op de door vele leden gestelde vraag betreffende het tijdstip van in werking treden van de nieuwe re geling inzake de spelling deelt de minister mede dat hij eerst sedert kpr- te tijd beschikt over alle adviezen van de onderwijsinstanties, wier oordeel over de practische mogelijkheden van toepas sing van de nieuwe woordenlijst hij had gevraagd. Er kan gezegd worden, dat het kleu teronderwijs en de voorziening in de be hoefte aan gymnastieklokalen uitgezon- derd op het terrein van de scholenbouw een bevredigend resultaat is bereikt. Tweede staatssecretaris? In antwoord op de door verscheidene leden gestelde vraag, of het waar is, dat de huidige secretari s-g e n e- ra a 1 binnenkort zal vertrekken deelt de minister mede, dat er nimmer sprake van is geweest, dat de secretaris-generaal zijn ministerie zou verlaten, Wel wil hij ver klaren, dat de taken, die de huidige func tionaris toevallen, tè verscheiden en veel omvattend zijn geworden, dan dat zij blij vend door één persoon vervuld kunnen worden. De vraag wanneer een verlaging van de leerlingenschaal practisch te verwezen lijken is, hangt inderdaad ten nauwste samen met het aantal beschikbare on derwijzers. De besprekingen over de o n d e r w ij- zerssalarissen in het georgani seerd overleg zijn in volle gang; om voor de hand liggende redenen is het be zwaarlijk in dit stadium over de stand van zaken mededelingen te doen. Kleuteronderwijs De vraag van sommige leden „of de '"diening van het wetsontwerp inzake het kleuteronderwijs èn wat de benodigde leerkrachten èn wat de belasting van de begroting betreft in deze tijd wel ge rechtvaardigd is" meent de minister met een overtuigd „ja" te moeten beantwoor den. Reeds veel te lang heeft een wette lijke regeling van het kleuteronderwijs op zich laten wachten. Wat betreft de ver te meer, daar het de bedoeling is, dat eist? Oerkrachten wijst hij er op, dat hij 4 a oferniMAAM -- -- - "P P n C n 1 f leb)* r rv f\v* aam OK 4 n 1 1 A1 rl i n f-t e- In Parijs is Zondagmorgen vroeg de overeenkomst geparafeerd, waarbij Tunesië zelfbestuur verkrijgt. Na meer dan negen maanden onderhandelen konden eindelijk premier Faure namens Frankrijk en premier Tahar Ben Ammar namens Tunesië tekenen. De officiële ondertekening zal Vrijdag a.s. plaats vinden. Dan eerst zullen de details van de overeenkomst bekend worden gemaakt. Zij zal eind Juni of begin Juli aan het Franse parlement ter be krachtiging worden voorgelegd. Tunesië zal op grond van de overeenkomst een nationale vergadering krijgen, maar Frankrijk zal zich blijven belasten met de defensie en de buitenlandse betrekkingen van het land. De overeenkomst wordt door de Franse kolonisten in Tunesië met bit terheid ontvangen. De meerderheid van de Fransen in het protectoraat bestuursambtenaren en kolonisten heeft zich altijd tegen dergelijke over eenkomsten verzet, omdat de positie der Fransen er door zou worden on dermijnd. Slechts een klein aantal Fransen, in hoofdzaak socialisten en leden van het Frans-Tunesische comité van actie, noemde de parafering een grote stap. De Tunesische gematigde nationalisten van de Neo Destour be groetten de overeenkomst met „gema tigde tevredenheid". In ieder geval werd de parafering Zondag overal in Tunesië feestelijk gevierd. Men bereidt er zich op voor Woensdag een grootse ontvangst te bereiden voor de sedert drie jaar naar Frankrijk verbannen leider van de Neo Destour, Habib Bourguiba, die thans naar zijn vader land mag terugkeren. Evenals vorig jaar vertoonden ook in 1954 de omzetten op de verschillende rekeningen, die bij de boerenleenbanken worden aangehouden, wederom een stij ging. Zowel voor de spaar- als voor de lopende rekeningen waren in 1954 de om zetten hoger dan in 1953 en wel resp. 3.3 en 18.7 pet. aldus het verslag van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven. Het totaal van de inlagen op spaarreke ning beliep 291.6 (274.61 millioen tegen over een bedrag van 244.9 (244.7) aan terugbetalingen. Het resultaat was een nettobesparing excl. rente van 46.7 (29.8) millioen. Rekening houdende met de oyer 1953 bij te boeken rente ad 15 millioen komt men tot een toene ming van de spaartegoeden met *61.7 (43) millioen. Het totaal van de ingelegde spaargelden steeg van 615.5 tot 677.3 millioen. Het rek. courantverkeer bij de boeren leenbanken nam opnieuw in omvang toe. De omzet op lopende rekening beliep in totaal 2.5 milliard tegen 2.1 milliard in 1953. Het bedrag der door aangesloten boe renleenbanken verstrekte voorschotten beliep 53 millioen, waarmee het cijfer van het topjaar 1953 45.5 millioen) nog ruim werd overtroffen. Het bij de boe renleenbanken opgenomen crediet in lopende rekening steeg van 41.8 tot 47 millioen, verschuldigde rente niet mee gerekend. Aan credieten en voorschotten stond per 31 December bij de boerenleenban- ken een bedrag uit van 228.9 (191.8) mil lioen. Uitbreiding credietverlening Als factoren, die hebben geleid tot de voorschotvehlening bij de boerenleenban- verdere ontwikkeling van de crediet- en ken kunnen worden genoemd, ten eerste de financieringslast als gevolg van de hoge belastingen, die bij afnemende ren tabiliteit moeilijkheden in de fianciering veroorzaken en vervolgens toenemende investeringen in de landbouw in verband waarmee veedal wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die door het Borg stellingsfonds voor de Landbouw worden geboden. De garanties van dit fonds gaan over het algemeen niet verder dan 50 pet van het te investeren bedrag. Tenslotte is de verruiming van de cre diet- en voorschotverlening der boeren leenbanken van invloed geweest. De boe renleenbanken worden meer en meer in het grondcrediet betrokken. De zekerhe den. die als dekking voor boerenleen bankvoorschotten worden aanvaard, zijn uitgebreid en ook de mogelijkheden tot het doen van beleggingsuitzettingen bui ten de landbouw zijn uitgebreid. Met de bedrijfs- en investeringsfinan- ciering van plaatselijke land- en tuin- bouwcoöperaties door de boerenleenban ken was een bedrag gemoeid van 32.6 (30.3) millioen. Wordt de financiële situatie van deze coöperaties geleidelijk aan sterker in sommge gevallen doen zich moeilijkhe den voor, die in overleg met betrokkenen tot een oplossing konden worden ge bracht, evenwel niet zonder dat daarbij ook de leden moesten worden aangespro ken. De oorzaak van deze moeilijkheden is veelal gelegen in een te geforceerd mechaniseringsbeleid. Het komt voor, dat de boeren zelf, nadat zij zich van werk tuigen hebben voorzien, als currenten op treden van tevoren in dezelfde plaats op gerichte werktuigen-coöperaties. De financiële basis van het boerenleen- bankbedrijf werd in het verslagjaar on getwijfeld versterkt door de toeneming van toevertrouwde gelden met .f 75 (5"' millioen, waarvan 37 (30) millioen in Moeizaam gesprek De vroegere Franse premier Mendès- France beloofde verleden jaar autono mie aan Tunesië, dat 70 jaar geleden een protectoraat werd. De onderhandelingen begonnen in September, doch werden la ter opgeschort, aangezien de Fransen eisten dat ook de Tunesische regering loyaal met hen zou meewerken met het onderdrukken van het terrorisme in het land. Toen men het eindelijk hierover eens was geworden en men met succes de fellagha's wist te bewegen de wapens te strekken, zette men zich opnieuw aan de conferentie-tafel. De besprekingen verliepen nadien ook nog vrij moeizaam. Volgens semi-officiële berichten is men thans het volgende overeengekomen: 1. Het Arabisch zal de enige officiële taal in Tunesië zijn. 2. Franse leden van de Tunesische stadsgemeenteraden zullen woiden geko zen, maar moeten door de Bey worden bevestigd. ,„„11 3. De rechtspraak zal m twintig jaar tijds geheel door Tunesische rechtban ken worden overgenomen. 4. De leiding van de politie zal binnen twee jaar worden overgedragen aan de Tunesische regering. Een derde deel van de politie in grote steden zal echter Frans blijven en bovendien behouden de Fransen politiële bevoegdheden in de grenszones, het vlootsteunpunt Bizerta en de stad FermyyiHe waar het Franse arsenaal gevestigd is. 5. Franse en Tunesische scholen zul len naast elkaar blijven bestaan. Frankrijk vermindert thans zijn veilig heidstroepen In Tunesië qm het leger m Aigerije te versterken. Toch doen zich op bet ogenblik ook in Tunesië nog geweld- 1954 beliepen de eigen uitzettingen der boerenleenbanken (in effecten en bij publiekrechtelijke lichamen daaronder begrepen) 35 pet van de toevertrouwde gelden; per ultimo 1953 was dit 34 pet. Het overeenkomstige percentage alleen voor de uitstaande credieten en voor schotten beliep 30 (26) pet. Reserves versterkt De netto bedrijfsinkomsten der boeren leenbanken na afeschrijvingen en belas tingen waren hoger dan in 1953. Aan de reserves kan ca. f 1.5 (7) millioen worden tiegevoegd. Tezamen met de open reser ves van de Centrale Bank belopen de re serves van de boerenleenbanken nage- neog 34 millioen, d.i. bijna 4 pet van het totaal der gecombineerde balans van boe renleenbanken en Centrale Bank. De tegoeden van de boerenleenbanken bij de Centrale Bank gaven een stijging te zien met f 41.2 '24.3) millioen tot 531.612 (490.433). Als gevolg hiervan overschreed het balanstotaal van de Cen trale Bank opnieuw een bedrag van 600 millioen, hetgeen tevoren alleen in het geldsaneringsjaar 1845 gebeurde. Blijkens de verlies- en winstrekening beliepen de rentebaten 3.711.118 (2.326.035), provinciën 497.720 en ande re baten f 15.085 (29.094). Er is een saldo winst van 292.204 (109.713). Hiervan gaat naar het reservefonds 228.451, naar de gemeenschappelijke reserve 25.383, terwijl een dividend wordt uitgekeerd van 6 pet. de rivaliteit tussen de gematigde Heo- Destour en de extremisten van de uuaB Destour In Algerije hebben Frans troepen dit weekeinde acht terroristen gedood en drie gevangen genomen. Zestig andere personen werden in hechtenis genomen. De Algerijnse rebellen, die thans in klei ne groepen van tien tot twintig man zijn uitgeslagen zetten hun guerillastrijd voort, waarbij zij eenzaam gelegen dorpen en boerderijen aanvai In Marokko zijn Zondag drie Joden gedood. In het gebied van Sidi Bennoer werden 36 inheemse gendarmes in staat van beschuldiging gesteld wegens hulp verlening aan de terroristen. Ten Zuiden van Casablanca werden 200 leden van een uitgebreide sabotagegroep gevangen ge nomen. Juin in Algiers Juir>. een van Frank- \rir,^rr!?^aanstaande deskundigen voor lse aangelegenheden, heeft onüag m een rede te Algiers verklaard, aal de troebelen in Noord-Afrika. de nank van het Westelijke verdêdigings- steisel, voortkomen uit een uitgebrei de buitenlandse samenzwering, waarin hebzuchtigheid is vermengd met legi tieme eisen en verlangens" Juin zeide, dat, „overwogen moest worden of de legaliteit niet bepaalde vrijheden dien de te hebben" bij de terraristen-bestrij ding. Volgens Reuter moet men hier wellicht verstaan, dat Juin geloofde, dat de anti-terroristen in Algarije meer vrijheid van handelen gegeven moet worden. eeds dit jaar voor een 25-tal opleidings- cholen een subsidie op de begroting heeft opgenomen. Voor zover er na en tenge volge van de totstandkoming van de kleu teronderwijswet een tekort aan leidsters zou ontstaan zullen de opleidingsscholen in dat tekort op een zo kort mogelijke termijn dienen te voorzien. Een toezegging dat de regering met spoed voorstellen zal indienen tot verlen ging van de leerplicht, meent de minis ter nog niet te mogen doen. Subsidie orkesten De minister heeft reeds voorbereidingen getroffen tot het instellen op korte ter mijn van een deskundige commissie met opdracht hem te adviseren over de vraag of en zo ja, welke wijziging en) zou die nen te worden aangebracht in de huidige subsidie-regeling voor de orkesten. Aan deze commissie zal tevens de vraag voor gelegd moeten worden op korte termiin te adviseren of het wenselijk is in de klasse-indeling wijzigingen aan te bren gen. De huidige indeling heeft niet zo als vele leden blijkbaar veronderstellen, uitsluitend op historische en financiële gronden berust; artistieke overwegingen hebben h ierbii uiteraard ook een belang rijke rol gespeeld. De mogelijkheid van toekenning van eni ge zendtijd aan politieke partijen die geen gastvrijheid vinden bij een der omroep organisaties, is momenteel nog in studie Een maand lang in Z.-Korea: De Zuidkoreaanse regering heeft Maan dag een anti-Japanse camp»«ne ingezet, die een maand zal duren. 'n de voornaam ste centra van het land sullen openbare vergadering en massabetogingen worden gehouden. In Seoel hebben 80 000 mensen deelgenomen aan een vergadering waarop resoluties z|jn aangenomen. Hierin wor den de „pro-communistische politick van de regering van Hatojama" en het „her levende Japanse imperialisme" veroor deeld. De Zuidkoreaanse minister van buiten landse zaken, Pjoen Joeng Tai, sprak op een Petsconferentie van een „herleving van het Japanse internationale verraad" en van Japan's agressieve voornemens". Hij weigerde een verklaring van de Zuid- oreaanse ambassadeur op Formosa, dat zÜn regering wellicht haar diplomatieke missie uit Japan zal terugtrekken, te steu nen of tegen te spreken. „Ik heb als commissaris der Koningin de laatste tijd van alles bij de hand ge had. In Lunteren stichtte ik met Pasen brand, elders opende ik een beek en kort geleden een rioolwaterzuiverings installatie, maar vandaag zal het dan voor de verandering een schaapskooi zijn". Dit zei jhr dr C. G. C. Quaries van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland, toen hij Zaterdagmiddag de nieuwe schaapskooi opende, die voor de Ginkclse kudde op de heide bij Ede is verrezen. Burgemeester H. M. Oldenhof van Ede gewaagde, ter inleiding, van het crediet van 5.6°0- dat de gemeenteraad voor deze bijzondere huisvesting heeft gevo- -°„r eSn schapenwoning van dit tl, dat bedrag lang niet toerei- v^n lift z^n' als n*et de beheerder v'nrct,f ëenjeentelijk bosbezit, de heer J. ambit S®hjk een ware goochelaar als „if uitvoerder en timmerman had gefungeerd. De voorzitter van de stichting „Edese schaapskudde", de heer D. Pereboom, Was vol lof over de medewerking der gemeente. Hij bood de commissaris der Koningin als herinnering aan de opening een fraaie foto van de nieuwe kooi aan. Jhr Quaries van Ufford gooide, daarna, want de kudde was inmiddels gearri veerd, de deuren van de nieuwe schaapskooi open en met zichtbaar ple zier hielp hij eigenhandig mede de dringende massa in het goede spoor te houden en naar binnen te dirigeren. Toon Hermans, die op het ogenblik in Sittard verblijft voor een korte vacantie, heeft filmplannen. Hij wil in Zuid-Lim burg opnamen gaan maken voor een se rieuze speelfilm, echter zooder regionaal karakter. Hij heeft Zuid-Limburg gekozen vanwege dê schoonheid van het land. Het ligt ln de bedoeling, dat de heer Hermans zich zal belasten met de arti- stiek-technische leiding. Zijn broer Fons Hermans heeft voorlopig de zakelijke lei ding op zich genomen. De plannen verkeren nog een voorbe reidend stadium. Er zou een bedrag van naar schatting twee ton mat de film zijn gemoeid. De grondgedachte van het scenario is van Toon Hermans Men is voornemens om nog in de loop van dit jaar met d" I eerste opnamen te beginnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4