EISENHOWER over GROTE- VIERGESPREK Onze industriële expansie Het nieuwe hengelseizoen is begonnen N.-Ieren kozen twee gevangen republikeinen SAFARI LANGS DE EVENAAR (1 In Mombasa leven dertienduizend Arabieren in nauwe stegen en vunzige sloppen Gloeilampjes Chefarine „4" doet wonderen Geen verslechtering concurrentievoor waarden te verdragen Voor sportvissende journalisten met een overwinning Rassenscheiding op Amerikaanse scholen Leraren beëindigen staking Aanvoer van (steeds duurdere) appels wordt minder Zeeuwse kersenoogst wordt heel slecht Westelijke ministers maken in New-York plan de campagne Moeilijkheden rond Sinn-FeinM.P.'s WOENSDAG 1 JUNI 1955 PAGINA 5 De oude karavaanweg Een vreemde melodie „They call it British East Afri ca", zei droog de rossige Brit, „maar deze stad behoort ons al lang niet meer toe. Ons niet en de Afrikanen niet. Deze stad wordt beheerst door de Indiërs, geplaagd door de Arabieren en geregeerd door Pandit Nehroe en de Aga Khan". Toen liep hij door. In de richting van „Gay Paris" - - - Ivoor en ratten. India vormt hier een angstig snel groeiende macht die spe- ciaal en economisch nu reeds k,aaÜ .TY, ec* doet gelden in Oost-Afrika. „Deze stad behoort ons niet Hooggerechtshof bevestigt zijn beslissing meer toe", had daar* straks de rossige Brit, gezegd. Er had geen spijt, geen waarschu wing zelfs geklonken in zijn stem. Vermoedelijk werd ook hij volkomen m besla? genomen door de Mau-]Vrau; die dag was er een baby gekidnapt uit het ziekenhuis van Mombasa; men meende, dat de Mau-Mau daar achter stak. Hef waSi jaat nog die avond, het enige onderwerp aan de bar van „Gay Paris". Er was daar iets de hand met de airconditioning. De hitte droop haast van de muren. Het was er weinig gay. En allesbe halve Paris T urijn lot misnoegen van Italiaanse scholieren ZIEKENHUISPERSONEEL WEER AAN DE SLAG Fruitseizoen 1954 behoort bijna tot verleden Ontmoeting met Molotof In gezaghebbende kringen in Lon den is Dinsdag verklaard dat de mi nisters van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie hun plannen DE BRUG BIJ BARENDRECHT Kolossale investeringen Gevaarlijke klippen NIEUWE BELGISCHE AMBASSADEUR Aanvaardt 15 Juni zijn functie SPAANSE K.A. PROTESTEERT BIJ PERON De bedelstaf voor hen die eens de slaven dreven door MARTIN W. DUYZINGS MOMBASA (Kenya), Mei. DIE AVOND vierde men bruiloft in Mombasa. Er viel nu geen regen meer; de wijde modder plassen langs de Klindin Road waren lan<? rPe' s opgedroogd en er hing een zware, vochtige hitte in de stad, en overal waar men ging, werd men aan stukken gebeten door de muskieten. Dooi c e an ers zo bedrijvige straten van de oude havensta s oop nu, loom en vadsig, een vreemde stille. i iui ten zwijgend en bewegingloos wat donkere schimmen in de portieken van de wit gekalkte zakenpanden langs de hoofdstraat die zich ginds, voorbij het kleine post kantoor, verliest in een wonderlijk labyrinth van krotten en steegjes en scheef gezakte huizen; er stonden, star en als uit brons gegoten, twee Askaris voor het gebouw van de Holland-Afrika-lijn, alsof zij waakten bij de Nederlandse vlag die een klein brokje verloren vaderland in een Verre, vreemds wereld daar slap aan de gevel hing; er schuifelde, geluidloos haast en wat schichtig, een oude Arabier met een gore, scheef gezakte tulband en twee tot de De bruiloftstoet kwam van ergens in de buurt van de kleine vissershaven. Eens noemde men haar de Poort der Tranen: hier scheepten de Arabieren hun slavenkaravanen in. De weg wel ke deze karavanen trokken, dwars door de jungle tot diep in het binnen land van wat nu Brits Oost Afrika is, bestaat nog steeds, en links en rechts van deze weg vindt men, overal in Kenya, in Tanganyika en Uganda, nog altijd de sporen van een wreed en on menselijk bedrijf; en nóg wonen er oude Afrikanen in Mombasa die van hun vader vernomen hebben hoe eens. tijdens een opstand der slaven, de schepen van de slavendrijvers in de kleine haven ronddreven midden in een plas van donker mensenbloed; en soms, zeggen deze Afrikanen, kan men dat bloed ook nu nog zien: dat is als, na een hete dag, de tropenzon felrood wegzakt langs de hemel en haar laat ste, 'rosse stralen nog eenmaal over het eeuwig rimpelende water van de ha ven glijden. Nu, deze avond, hoorde men het schallen van trompetten in de buurt van de haven. Het geluid kwam van ver. Als men er op afging, liep man wel een kwartier de Klindin Road eerst, en dan linksaf langs een, door een Pers gedreven speelhol, en vervol gens door de donkere doolhof der ste gen alvorens men de Hindoe-tempel ontdekte waar de plechtigheid had plaats gevonden. Het gebouw lag ver- rand gevulde waterkruiken door de gitzwarte schaduw langs de huizen; en dichtbij, vlak voor de ingang van het hotel, stoeiden dartel en ongestoord wat vette, bruin glimmende ratten. zó bevangen door de hitte en verstard in een ongewone stilte, was Mom basa, die avond in Mei toen eindelijk de regen op hield en de muskieten zich gulzig op de straten, de huizen en de mensen stortten. Let's go to Paris", zeiden zonder veel geestdrift de planters op het terras van liet Palace-Hotel. Het bier was daar lauw, in het Palace-Hótel. Het werd rondgebracht door een oude, eeuwig grijnzende neger met twee manke benen en twee banden die, bij wijze van spreken, sedert de dagen van David Livingstone niet meer gewassen waren, en bovendien smaakte het naar ongewone dingen. De planters kwamen van diep uit bet bin nenland, zij snakten naar andere geneugten dan een glas wrang bier en een oude, dom grijnzende neger op krom gelopen oliefantsvoeten. Dus liesen zij zich kreunend uit bun rieten stoelen en liepen zij zwijgend, de banden in de zakken, naar „Gay Paris", wat verderop in de straat. Daardoor kwam het, dat zij die bruiloft helaas misten. Arabische gokspelen worden druk beoefend tot diep in de binnen landen van Oost-Afrika. mensen, baardige mannen en kleine, nasaal .neuriënde vrouwen in lange, kleurrijke gewaden. Uit de donkerste hoek van het plein kwam nog altijd die muziek. Men herkende, ook zonder het te kunnen zien, een hysterisch gil lende klarinet, een drum en wat gedul dig treurende trompetten. Het was een vreemde melodie, die op de een of an deer manier niet bij Afrika hoorde en om u de waarheid te zeggen, duur de het wel even vóór wij ontdekten, dat er, deze eerste droge avond na de moessons in Mombasa, geen begrafenis gaande was doch, daarentegen, een avondlijke bruiloft Later trok de bruiloftstoet over Klin din Road. In het licht der flambouwen, die door enkele negerdiennren gedra gen werden, kon men temidden van een drom zwijgende mannen en een bonte groep, nog steeds za"ht neuriën de vrouwen, nu 't bruidspaar zien: een kleine, nog jonge, verlegen glimlachen de bruid, en een dodelijk ernstige als mede dodelijk bleke bruidegom, gevan gen onder een rose hoofddoek waarin een bovenmaatse diamant onverdroten schitterde. De stoet had geen haast. In het licht der flambouwen drentelde men rustig voort op he: treurende rhythme van een melodie die zich tel kens weer herhaalde, wee en nimmer verflauwend en eindeloos. Er stond een wat rauwe, rossige Brit mèt ons naar die stoet, die in niets nog aan Afrika herinnerde, te kijken. Hij zat nog niet lang in Afrika. Hij was elders doende geweest, in Honkong en voordien in Singapore, en wellicht was het aan zijn nog zo korte verblijf in Kenya toe ie schrijven, dat ook hij enige symbo liek meende te bespeuren in deze brui loftstoet die zich daar breeduit en zon der haast over Klindin Read bewoog, *lS0 -L. Klmdin Road toevallig niet in Mombasa lag, doch enige duizenden mijlen verderop, in New Delhi De stad werd inderdaad beheerst door de Indiërs, men telde er volgens de jongste schattingen nu meer dan vijf en veertig duizend in Mombasa. Eens, vóór Vasc0 da Gama het anker voor de rede van Mombasa vallen liet, was de stad vast in banden der Arabie ren geweest. nUi vyf eeuwen later, woonden er nog altijd meer dan der tien duizend Arabieren in de stad en ginds, bij de haven, wapperde fier de vlag van de sultan van Zanzibar bo ven het oude, verweerde bastion dat de Portugezen destijds „Fort Jesus" doopten, doch de Indiërs hebben de Arabieren verdrongen: tï1€n vindt de afstammelingen van hen die eens in slaven en ivoor handelden en er for tuinen mee verdienden, nu ginds voor bij het postkantoor in de goorste wijk van heel Mombasa, waar het krioelt van de ratten en'het ongedierte en waar het daglicht nimmer doordringt in de nauwe stegen en de lage, vunzige huizen. De Arabier heeft, zo schijnt het, in Noord-Afrika zijn rol gespeeld. Hij roofde er slaven en ivoor, hij bracht er de Koran en de moskeeën tot diep in het binnenland, en vervol- k'fn,s keerde hij terug naar de bedel staf. Zijn Praetijken zijn duister als de sloppen welke hij bewoont. Hij bedelt of hu sjouwt lasten of hij leurt met drinkwater of hij slyt zijn <3ag jn de speelholen, wachtend op een verdwaal de zeeman met twee dasen walverlof en drie maanden ijlings in het niet verdwijnende gage Hi;j staat aneen, vuil en arm en weerloos teger, de om standigheden die hem de keel steeds nauwer dichtknijpen, aan de kust, wordt hu veracht door de meeste blan- ken, gemeden door de meeste Afrika- "eschealle IndïëJ P™C" scholen tussen de sloppen, een vrjf verveloos Bidhuis dat volop naar olie lampen, wandluizen en typisch Ooster se reukwaren geurde. De tempel was nu leeg: het donkere pleintje voor het gebouw stond vol met Het Amerikaanse hooggerechtshof in Washington heeft Dinsdag bepaald dat de rassenscheiding tussen blanken en negers op openbare scholen zo snel mogelijk moet worden beëindigd. Het hof bevestigde daarmee zijn beslissing van het vorige jaar, waarbij de rassen scheiding op de scholen ongrondwettig werd verklaard en waartegen ver tegenwoordigers van Zuidelijke sta ten beroep hadden aangetekend. Het hof preciseerde thans, dat bij de uitvoering van zijn order rekening moet worden gehouden met plaatselij ke toestanden. Het besluit van het Hooggerechtshof werd voorgelezen door officier van justitie, Earl Warren. Lagere gerechtshoven hebben de be voegdheid te beslissen of plaatselijke schoolbesturen het besluit naar de geest van de beslissing van het Hoog gerechtshof opvolgen. Warren zei dat het Hooggerechtshof verwacht dat zijn besluit zo spoedig mogelijk geheel ten uitvoer zal worden gelegd. New York Het verlengde weekend In de V. S. met „Memorial Day" is weer achter de rug. En deze dagen hebben de diepste rouw zoals te voorzien was ge bracht in honderden gezinnen. Want in totaal zijn in dit tijdsbestek 413 personen ten gevolge van ongelukken om het leven gekomen. Het verkeer was weer de grote schuldige aan het onnoemelijke leed: 280 levens wer den hierdoor plotseling afgesneden. Verder verdronken 94 anderen, ter wijl de overblijvende 39 hun leven bij andere ongelukken inboetten. Het wordt vermoedelijk een probleem om voetbalelftallen uit communistische landen tegen ploegen in het Westen te laten spelen. Was het voorheen gebrui kelijk, dat de sportlieden nogal eens achterbleven, omdat het in de verschil lende communistische landen voor hen niet meer uit te houden was, nu be ginnen ook de supporters asyl te vra gen. Tien Joegoslaven, die met hun voetbalploeg naar Turijn gekomen wa ren om de voetbalwedstrijd Italië Joegoslavië mee te maken, vroegen nam,lijk onmiddellijk na hun aankomst politiek asyl aan. Den Burg (Texel) Op dit eiland is een groep van meer dan tien bijeneters waargenomen. Wanneer U niet precies mocht weten, wat bijeneters zijn, dan behoeft U zich daarvoor werkelijk niet te generen. Want het is vijftig jaar geleden dat in Friesland een dergelijk exemplaar be machtigd werd. De bijeneters zijn hier te lande zeer zeldzaam voorkomen de vogels, die voornamelijk Zuid- Europa en Noord-Afnka hun broed plaatsen hebben. (Advertentie) z BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 05 O De 52.000 leraren in Italië, die Maan dag in staking waren gegaan om sala riseisen kracht bij te zetten, hebben besloten vandaag weer aan het werk te gaan. Dit besluit werd gisteravond met grote teleurstelling ontvangen door een millioen scholieren, wier eindexamen vandaag begint. Na twee dagen van onderhandelen is een compromis bereikt waarvan de voorwaarden later zullen worden be kend gemaakt. Overal in Chili heeft het ziekenhuis personeel Woensdag zijn werkzaam heden hervat, nadat de Chileense rege ring Dinsdagavond had besloten het personeel een bonus toe te kennen en een wetsontwerp voor loonsverhoging bij het parlement in te dienen. Boven dien zegde de regering toe geen maat regelen te nemen tegen de stakers en hun leiders. Het is duidelijk merkbaar, dat het fruitseizpen 1954 bijna tot het verleden behoort. De aanvoer van appels wordt nu geregeld minder en verwacht mag worden, dat binnen enkele weken de voorraad van de oude oogst zal zijn geruimd. De prijzen zijn de laatste week geregeld aangetrokken, vooral voor de goede kwaliteiten. Ook de stoofperen stegen sterk in prijs en wel met 5 tot 10 cent per kg. De hoge groenteprijzen zijn hieraan niet vreemd. De vermindering van de aanvoer komt ook tot uitdrukking in de exportcijfers. In de periode van 15 tot 21 Mei werden geëxporteerd 1664 ton appels, tegen 2221 ton in de voorgaande week. Hiervan gingen naar West-Duitsland en d.e En gelse legers 1413 ton, naar België 137 ton, naar Frankrijk 98 ton, naar Enge land 10 ton en naar Zweden 5 ton. Het kersenseizoen 1955 belooft voor de Zeeuwse telers heel slecht te worden, want er zijn bijna geen vruchten. Met enkele vroege rassen gaat het nog enigs zins, maar late kersen zijn er helemaal niet. In verschillende percelen zal het de moeite niet lonen er een spreeuwenkeer- der in te zetten en de kersen te plukken. Een grote kweker, die al dertig jaar kersen heeft, verklaarde er nog nooit zo weinig gehad te hebben als nu. De on derste vruchten zijn op vele percelen vernietigd door de nachtvorst en het bovenste gedeelte van de boom is dood- gewaaid bij de laatste storm. President Eisenhower heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat zijn regering de volgende drie punten als doel van de komende conferentie van de regeringsleiders der Grote Vier ziet: 1) Het peilen van de stemming en de sfeer. 2) Een bespreking van vraagstukken in het algemeen. 3) Een poging om een werkwijze te vinden voor het oplossen van bepaalde wereldproblemen. De regeringsleiders zouden niet pogen zelf een oplossing voor dergelijke vraagstukken te vinden, aldus Eisenhower. Over een datum en een plaats van samenkomst was men het nog niet eens, doch hij zou graag zien, dat hierover redelijk snel wordt beslist. tijdens een bijeenkomst in New York op 16 Juni verder zullen uitwerken. Volgens deze kringen zal deze bij eenkomst worden gehouden, alvorens de ministers zich naar San Francisco zullen begeven om op 20 Juni de her denkingsbijeenkomst van de oprichting van de Verenigde Naties bij te wonen. In San Francisco zullen de Weste lijke ministers Molotof ontmoeten en met hem besprekingen voeren over de voorbereidingen voor de Grote-Vier- bijeenkomst. Groot-Brittannië, Frankrijk en de V.S. voeren op het ogenblik reeds be sprekingen over de data en plaats van de voorgenomen conferentie van rege ringsleiders. Op de vraag of bepaalde vraagstuk ken, zoals de eenwording van Duits land en kwesties betreffende Oost- Europa, aan de orde zullen komen, antwoordde de president bevestigend, doch hij was niet van oordeel, dat deze punten in alle bijzonderheden zullen kunnen worden besproken. Hij voegde hieraan toe, dat de Westduitse Bonds republiek bij elke regeling betreffende de eenwording van Duitsland partij zal zijn. Aangaande de kwestie der Ameri kaanse vliegeniers in China zeide Eisenhower dat inlichtingen van ver schillende kanten de gedachte wetti gen, dat het besluit van Peking om vier van deze vliegeniers vrij te laten een gebaar is, bedoeld, om de spanning in Azië te verminderen. In afwijking van het oorspronkelijke plan zal de brug over de Oude Maas te Barendrecht niet voor het wegverkeer zijn gesloten in de nachten van Zaterdag op Zondag en in de nachten van Zondag op Maandag slechts tussen 24.00 en 5.30 uur Na tien jaar staat Nederland dus, Mijn heer de Voorzitter, niet slechts econo misch herrezen, doch industrieel in voile opgang, beschikkend over alle elementen, die nodig zijn voor de industriële expan sie, door middel waarvan wij onze plaats in de wereld moeten handhaven en ster ker maken, aldus sprak de secretaris generaal van Economische Zaken, prof. Brouwers heden tijdens de jaarvergade ring van het Kon. Instituut voor Inge nieurs. Na vervolgens het klimaat en de om geving te hebben geschetst, waarin de in dustriële expansie van Nederland zich verder zal moeten voltrekken, ging prof. Brouwers na. welke omvang de industri ële expansie 'in de komende jaren in elk geval zal moeten aannemen om onze be volking, die per jaar met ruim 100.000 personen toeneemt en die dus in 1970 bijna 13 millioen zal bedragen, voldoende werk te geven en een redelijke welvaart te bezorgen. Het Centraal Planbureau heeft berekend, dat de totale productie van goederen en diensten van 1954 tot 1970 zal moeten stijgen met 13 milliard. De industriële productie zelf zal dan in het kader van deze berekeningen van- In het bijzonder noemde de noodzakelijke huuraanpassing en de ouderdomsvoorzie tiing. die nog in ons prijs- en loonpeil moeten worden verwerkt en die als zoda nig de uitvoertaak verzwaren. Slechts een opvoering van de arbeids productiviteit kan de productie doen toe nemen. Op wat langere termijn gezien moet, om de productie en productiviteits- stijging te realiseren, een enorm bedrag in het productie-apparaat worden geïnves teerd. De berekeningen van het C.P.B leidden tot een indrukwekkend cijfer van maar liefst f 100 milliard in de periode 1950—1970. Het fatum van de Nederlandse economie is tot op zekere hoogte, dat zij voor de verwezenlijking der primaire doelstellin gen van werkgelegenheid en redelijke welvaart investeringen behoeft, die op het niveau liggen van wat slechts in zeer gun stige jaren mogelijk blijkt. Des te nood zakelijker is het dus, dat die in feite minimaal nodige en maximaal mogelijke investeringen haar waarde bdlvijzen, wan neer zich eens wat minder gunstige om standigheden voordoen. Een van de krachtigste factoren af 1954 nog moeten toenemen met 40%. onze economische positie in dit expansie Op haar beurt zal deze industriële pro ductie echter gezien de beperkte moge lijkheden tot invoervervanging slechts mogelijk zijn, wanneer de industriële uit voer, naar hoeveelheid gemeten, stijgt met 35% t.o.v. 1954. Hier ligt het cen trale probleem van onze toekomstige economie, waarnaar alle overige elemen ten van liet economische beleid zich zui len moeten richten. De vraag rijst, in hoeverre het mogelijk zal zijn dit exportvolume in de toekomst te halen. In beginsel is deze mogelijkheid aanwezig te achten. Dan moet echter aan een reeks van voorwaarden worden vol- daan. Uit berekeningen van het C.P.B. blijkt, dat de prijsstijging onzer exportproducten welke tussen 1950 en 1970 zal mogen op treden om de concurrentiepositie intact te houden, door de snelle loon- en prijs stijgingen der afgelopen jaren vrijwel ge heel is verbruikt. Dat betekent, dat wij thans geen verdere verslechtering van de concurrentievoorwaarden kunnen verdia- gen zonder daarvan op den duur ernstige schade te ondervinden. Men mag in grote trekken wel zeggen, dat wjj in dit opzicht ongeveer de limiet hebben bereikt, die de noodzaak van economische expansie aan ons land stelt Dit laatste geldt temeer, omdat er nog een aantal onopgeloste vraagstukken in onze economie zijn overgebleven, waarvan spr. Nicky Nobel vangt 'n karper tijdens het duel tussen Club der Honderd en journalisten te Meerveldhoven bij Eindhoven. (Van onze speciale verslaggever) Hengelend Nederland is Tweede Pinksterdag een massale uittocht naar het viswater gaan houden, gelukkig met de twee extra dagen, die de wetgever de sportvissers somaar cadeau gaf. Allerwegen was het een drukte van belang, niet in het minst door het werkelijk fraaie weer, dat deze eerste visdag een bijsonder feestelijk tintje gaf. De sportvissende journalisten troffen het dl buitengewoon goed. Zij hadden de handschoen opgenomen, welke hun toegeworpen werd door de Amsterdamse „Club der Honderd"In het bijkans volmaakte hengelaarsdorado van de Philips' Hengel sport Vereniging te Meerveldhoven by Eindhoven werd de strijd uitgevochten, zij het op sportieve wijze. Reeds om half acht kon men glundere gezichten zien bij de leden van de Club der Honderd en de honende opmerkingen waren niet van de lucht. Jullie kunnen er alleen maar over schrijven" was nog een van de meest zachtzinnige opmerkin gen. In het kamp der journalisten hield men zich rustig, doch In stilte_ werden er dure eden gezworen, dat wij zouden bewijzen niet alleen over hengelen te kunnen schrijven, doch dat wij ook kans zagen de kanonnen van de Club der Honderd te verslaan. Het duurde even, voor ieder zijn stek toegewezen had gekregen en inmiddels kregen de deelnemers gelegenheid het viswater eens op te nemen. Het was de moeite waard! Circa 35000 M2 van het mooiste karperwater dat men zich maar denken kan en overal klonken veel belovende kletsende geluiden in het water. De coach van de Club der Hon derd, de heer Van Hoorn, deelde op ge heimzinnige wijze zakjes uit met een nog veel geheimzinniger aas Fm de Club smaalde. Maar er was nog geen anderhalf uur gevist, of de journalisten telden hun voorsprong niet in centimeters, maar in meters Er werd namelijk uitsluitend op karpet gevist en niet het aantal telde, doch de totaallengte in centimeters. De perschef van Philips, de heer Sjoerd de Vrij. ving aan de lopende band, evenzo de foto journalist M. van Kollem. Ondanks de goede vangsten werd het echter meer een stunt, dan een bengeldag van het goeda soort. Honderden belangstellenden had den zjch rond het water verzameld en vooral de hengelaars, die aan de weg kant hun plaatsje hadden gekregen, hadden van dit bekijks meer last dan gemak. Het deed echter geen afbreuk aan de stemming cn de kwinkslagen waren niet van de lucht. Vooral rond de muzikale clown Nicky Nobel was het een drukte van belang en weergalmden met de regelmaat van een klok de dolste opmerkingen over het water- De secretaris van de Club der Honderd moest heel wat schampere op merkingen incasseren, omdat hij een karper aan de staart ving, in plaats van op de normale manier in de bek. En de voorsprong van de journalisten groeide met het klimmen van de zon, die ongewoon en baldadig fel de winterse stadskleurtjes te lijf ging. Het eindsig naal werd veel te spoedig naar ieders zin gegeven, doch de Eindhovenaren wilden zelf ook nog wel vissen en stonden toch al met smachtende blikken naar hun water te kijken. In een zaal in de buurt vond de prijs uitreiking plaats, nadat eerst nog het St Jorisgilde uit Stratum In opdracht van het Eindhovens Landjuweel de win naar een ovatie had gebracht in de vorm van een demonstratie in vendelzwaaien Bovendien werd er eerst uitvoerig ge- koffietafeld. Maar toen was dan toch het met spanning verbeide moment van de prijsuitreiking aangebroken. De voorzitter van de Philips' Hengel sport Vereniging, de heer Eggebeen. ge waagde in een geestig speechje van de sportiviteit en vakkundigheid der deel nemers en reikte de prijzen uit. Kick Geudeker kreeg als coach van de jour nalisten een zilveren wisselbeker over handigd. De prijs voor de grootste lengte (3.60 meter) ging naar M- van Kollem, een fraaie werpmolen. De heer De Vrij, perschef van Philips', kreeg de prijs voor de sympathiekste visser: de heer Stöpetie (Maasbode) ont ving de prijs voor de sportiefste presta tie; de heer Th. Nolens (Volkskrant) verwierf de prijs voor de eerstgevangen karper en de heer Stork (Eindhovens Dagblad) de prijs voor de kleinste totaal lengte. Ook de heer Anema (Telegraaf) verwierf een prijs. De Club der Honderd verwierf de vol gende prijzen: voor de grootste karper (67 cm.) mr Guillaume Landré; voor de kleinste de heer E. v. d. Berg; voor de grootste lengte (1.82 meter) Nicky Nobel; voor de grootste pechvogel Rein Mij- dema; voor de kleinste totaallengte Toon Hermans. Voorts werden nog prijzen veroverd door de heren Nelis Vogel en C. Brink. De heer Van Hoorn ontving als prijs voor zijn captainery een reusachtige krentenmik van 15 pond, terwijl Kick Geudeker als captain een speeldoosradio tevens sigarettendoos verwierf. Alles bijeen was het een geslaagd en geestig concours, waarvoor de Philips Hengelsport Vereniging aller hulde ver wierf door de keurige en grondige wijze, waarop zij deze krachtmeting leidde en voorbereidde. proces te versterken is gelegen in de uit breiding van de binnenlandse markt, van waaruit wij het economische offensief zul len moeten voeren. Op de eerste plaats wijdt spreker een enkel woord aan de moeilijk te overschatten betekenis van de Benelux voor onze industriële expansie. Zeer belangrijk noemt spreker ook het gezamenlijk streven van alle landen naar conjunctuurstabiliteit, waarover het over leg echter nog slechts in zijn eerste sta dium verkeert. Maar gesteld, dat de internationale voorwaarden gegeven zijn om onze ex pansie langs al te gevaarlijke klippen heen.te sturen, kunnen wij er dan gerust op zijn, dat Nederland zijn kansen zal grijpen en de industriële expansie zal realiseren. Het antwoord hierop kan niet zonder meer bevestigend zijn en daarmee komen wij uiteindelijk op enkele actuele vragen van onze economische politiek, die de laatste tijd in toenemende mate gere zen zijn. Gebleken is, dat bij prijsstabiliteit in het buitenland ook het binnenlandse prijsniveau geen verdere stijging meer zou mogen ondergaan en dat de beperk te loonstijging, die als resultaat uit de ontwikkeling van arbeidsproductiviteit en ruilvoet mogelijk is. dus zonder stij ging in het prijsniveau zou moeten wor den verwerkt. Nu is het uiteraard denkbaar en zelfs niet onwaarschijnlijk, dat het prijsniveau in het buitenland niet stabiel zal blijven en dat met name bij stijging van onze invoerprijzen onder handhaving van de aangenomen ruilvoetontwikkeling een stijging van het binnenlandse prijs- en loonniveau daarop zou kunnen en tot op zekere hoogte zou moeten aansluiten. Er Is echter geen aanleiding op deze ont wikkeling vooruit te lopen en aldus onze concurrentie-positie door verhoging van het relatieve kostenpeil te verzwak ken. Er is integendeel alle aanleiding bij een dergelijke buitenlandse prijsontwik keling enigermate achter te blijven, te meer. wanneer men rekening houdt 'met de loon- en dus kostenstijging, die toch al van een uiteindelijke huuraanpassing en van de invoering der algemene ouder- domsverzekering het gevolg zal zijn. In de op het ogenblik in binnen- en buiten land op het gebied van lonen en prijzen bestaande situatie zou derhalve ten min ste de stabiliteit van het binnenlandse prijsniveau, zoals dat voor 1954 drie jaar lang het geval was. verzekerd moeten zijn. In plaats van deze stabiliteit kan men thans echter in zekere zin een sluipende inflatie waarnemen, die, wanneer zij niet wordt gestuit, onze relatief gunstige kostenpositie uiteindelijk wel eens in een relatief ongunstige zin zou kunnen doen verkeren. -(Van onze Brusselse correspondent). Zoals men weet, wordt de met pensioen gaande ambassadeur van België, Z. Exc. E. Graeffe, in deze functie vervangen door baron dr ir Xav. van der Straeten Waillet, ambassadeur van België in Ar gentinië. Deze is sedert enkele dagen in België aangekomen en verblijft op het ogenblik in het familie-kasteel te West- malle. Vernomen wordt, dat de nieuwe ambassadeur bij het Nederlandse Hof, op 15 Juni a.s. zijn functie in Den Haag gaat aanvaarden. De twee succesvolle, in gevangenschap verkerende verkiezingscandidaten van 9,Sinn Fein", de nationalistische beweging in Noord-Ierland, de 21-jarige Philip Clarke en de 23-jarige Tom Mitchell, hebben de leiders van de Unionisten (Conservatieven), de leidende partij in Ulst»r in een moeilijk parket gebracht. Zij hebben namelijk gezworen de tereniging van het thans onder Engels bestuur staande Noordelijke deel van Ierland met de Ierse republiek te bewerkstelligen, desnoods met geweld. De Unionisten die wensen, dat Ulster onder Engels bestuur blijft, staan thans voor de moeilijke beslissing of zij een campagne zullen inzetten om van de autoriteiten gedaan te krijgen, dat de beide jeugdige gekozenen als „verra ders en onbevoegde personen" van hun zetels worden beroofd. Het gevolg hier van zal zijn, dat er een storm van verontwaardiging zal ontstaan onder al degenen, die de vereniging met de Ierse republiek voorstaan. Het is daarom nog lang niet zeker, dat de Unionisten tot deze stap zullen besluiten. Intussen wachten Clarke en Mitchell in de gevangenis, waar zij beiden een straf van tien jaar moeten uitzitten omdat zij hebben deelgenomen aan een gewapende overval op Engelse kazernes te Omagh, rustig de komende gebeurte nissen af. Via het nieuws in de krant en de radio, dat hun door de bewakers werd medegedeeld, hoorden zij van het door hen behaalde succes. Binnen enkele dagen zullen de uitvoerende comité's van de Unionisten in beide kiesdistricten bijeen komen om bespre kingen te voeren over de wettelijke actie, die nodig is, willen zij de gevan gen parlementsleden van hun zetels kunnen ontheffen. Er is nog een moeilijkheid. De Ierse Labourpartij heeft haar zetel in het Lagerhuis mede dank zij de „Sinn- Fein"-actie verloren. Zij is nu wel voor het doen verdwijnen van de „Sinn- Fein", maar keert zich sterk tegen een automatische terugkeer van de Unio nisten op de opengevallen plaatsen. Premier Lord Brookeborough van Ulster zeide in een commentaar naar aanleiding van het feit, dat de Unio nisten tien van de twaalf Noordierse zetels hadden gewonnen en de Sinn Fein"-oppositie in alle districten op twee na hadden uitgeschakeld dat: „de beledigende poging van „Sinn Fein" om ons land binnen te vallen is be antwoord op een wijze, die verdiend was. De Ierse republiek en in het bij zonder het Ierse republikeinse leger en „Sinn Fein" hebben opnieuw hun antwoord ontvangen van het Noorden". „Sinn Fein" is de spreekbuis van het vogelvrij verklaarde Ierse republi keinse leger, de ongeregelde strijd macht zonder vaste standplaats in het „Groene Erin", die een grote bedrei ging voor de rust in dat land vormt. De een millioen leden tellende Spaanse Katholieke Actie heeft tijdens een openbare vergadering, waarbij de Nuntius in Spanje, mgr Antoniutti, aanwezig was, een protest gericht te gen de Argentijnse regering wegens haar maatregelen tegen de Kerk in dat land. De vergadering trof tevens voorbe reidingen voor een nationale dag, die deze zomer in Spanje gehouden zal worden. Hoofdthema van deze natio nale dag zal zijn de „financiële onder steuning van het lekenapostolaat".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3