Valse verklaringen van Tomasoa weerlegd Oudenboscli dankte de Paus Amerikanen voldaan over de houding van Joego-Slavië Zeven nieuwe kath. militaire tehuizen in oprichting Negentig procent van de zilver meeuwen moet worden gedood \lee\ energie (energie)jenever ENGEL Minister-president van Malta Ter bescherming van de vogelstand Het proces-Jungschlager Rechter Maengkom: „Het gaat om beklaagdes hoofd" W-en UITVALLEN Goudzoeken in de Noordzee Voor steun aan liet herstel der basiliek De laatste bus Stootte Washington Tito voor liet hoofd 7 Neus Nederlandse militaire zielzorg model voor West-Duitsland Uitroeiing in Haagse duinen begonnen ROTTERDAMSE GRAANMARKT Nieuwe woordenlijst Nederlandse taal SAN FRANCISCO van broer van de keizer ZATERDAG 4 JUNI 1935 n SPAARKAS BELEGGING IN R. K. KERKELIJKE LEENINGEN ZON JAAGT ASPERGES UIT DE GROND PLUIMVEEFOKKERIJ NAAR HOGER PEIL Radiozender aan „boord" H.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM PROF. TINBERGEN VERLAAT CENTRAAL PLANBUREAU toont II de MA K K en U doet energie op met Kalme gang van zaken (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmake- laars). KALME CACAO-MARKT België en Nederland trekken één lijn door C. BUDDINGTON KELLAND In Tokio WERD HOOGLERAAR STERRIT DEr"NAASTEN LIEFDE GELD VERDUISTERD OM AUTO AF TE LOSSEN In de veertiende zitting in de zaak Jungschlager, die gisteren is gehouden, las mevrouw Bonman verklaringen voor van kapitein Bierman, kapitein Bijl, luit Heidoorn en overste Klaar, die volgens getuige Tomasoa drie maanden voor de souvereiniteïtsovcrdracht plannen hadden besproken om ondergrondse actie te voe ren tegen de staat Indonesië. Allen zeggen in beëdigde verklaringen, dat zij toen niet in Indonesië waren, hetgeen gestaafd wordt met fotocopieën van bun staat van dienst. Voorts las mevrouw Bouman ver klaringen voor, waaruit blijkt, dat andere personen, die Tomasoa had genoemd, niet aan bijeenkomsten en dergelijke hebben kunnen deelnemen. Verder las zij verklaringen voor van een pension in Maastricht, van de K.P M., de K.L.M. en de Amsterdamsche Bank, dat Jungschlager in October 1950 in Nederland was en dus niet aan de vergaderingen kon deelnemen, waarover Tomasoa sprak. De verklaring van de Amsterdamsche Bank was mede-ondertekend door Sjafie Sahab van het Indonesische hoge commis sariaat in Den Haag. De officier van Justitie, Sunario, wenste echter de verklaringen niet zonder meer als bewijsmateriaal te aanvaarden. Tomasoa had verklaard, dat hij Jung schlager tussen Maart en October 1950 vier- tot vijfmaal had ontmoet op de onderneming „Dramaga". waar hij als leider der Nigo orders gaf. Verdachte ant woordde, dat dit volkomen gelogen was. Hij is nooit op „Dramaga" geweest, weet niet eens, waar deze onderneming ligt en kent ook de mensen niet, waarover Tomosoa spreekt. Terwijl Tomasoa ver klaarde sergeant-titulair van het K.N.I.L. te zijn geweest, las mevrouw Bouman een brief voor van het ministerie van Defensie, waarin staat, dat getuige niet voorkomt in het KNIL-register. Van luit. Bierman van de 7-Decem- In het verslag over 1954 van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerke lijke Leningen te Utrecht wordt gemeld, dat de productie van nieuwe inschrijvin gen met 12.357.450 (9.433.350) een re cordhoogte bereikte. Na aftrek van ver val steeg het totaal ingeschreven bedrag van ƒ64.516.066 per uit. 1953 tot ƒ74.357.804 per uit. 1954. Het spaartegoed steeg tot 31.448.170 (28.267.103). De productie over de eerste drie maan den van het lopende jaar geeft een ver dere stijging te zien, zodat men de toe komst met vertrouwen tegemoet kan blijven zien. De resultaten over 1954 stemmen tot tevredenheid. Er werd een netto batig saldo behaald van 380.872. Voorgesteld wordt aan de reserve voor tot uitkering komende kassen toe te voegen 58.000, en te doteren aan de lopende kassen 253.000. Hierna kan een dividend van 10 (9) pet en op de oprichtersbewijzen 273.55 worden betaald. Statutair komt nog aan de kassen 10.726. berdivisie was er verder een verklaring, dat hij Tomasoa kende als burger informant. Hij was niet betrouwbaar en hij was ijdel. Hier zelde de rechter, dat de notariële verklaringen geen bewijs kracht hadden. Getuige moet in Indo nesië verschijnen, of een Indonesisch opsporingsambtenaar moet naar Neder land gaan. Mevrouw Bouman vroeg hiervan schriftelijk bevestiging, teneinde met de Nederlandse regering contact te kunnen opnemen. Rechter Maengkom zeide hierop: „Laat de belangrijke ge tuigen naar hier komen, het gaat im mers om beklaagdes hoofd". Vervolgens werd het strafregister van getuige Tomasoa nagegaan. Hij is drie maal veroordeeld en zit thans een straf uit wegens verduistering. De volgende zitting is bepaald op 10 Junt, Het gunstige weer van de laatste da gen is zeer bevorderlijk voor de asperge teelt in Noord-Limburg. De telers hebben alle werk om te voorkomen, dat de scheuten hun koppen boven de aarde steken. Aan de veiling te Venlo worden per dag 70 a 80 duizend kilo verhandeld. De prijs bedraagt 1,80 per kilo. Dit is iets minder dan de vorige week. Het grootste deel van de asperges gaat naar Duitse conservenfabrieken, De Nederlandse pluimveefokkers heb ben opgericht de stichting „Coöperatief Pluimveefokkers Instituut", die zich ten doel stelt de pluimveefokkerij in Neder land te bevorderen en op een hoger peil te brengen. In deze stichting werken sa men de Ned. Pluimvee Federatie, de stichting CLO-contröle, de Coöperatieve Centrale Inkoopvereniging (C.I.V.) te Rotterdam en het Centraal Bureau (CB) te Rotterdam. Het instituut zal de beschikking krijgen over een centraal fokbedrijf, vanwaar t.z.t. de aangesloten fokkers eventueel nieuw materiaal kunnen betrekken. Waar dit zal worden gevestigd staat nog niet vast. Aan de bergingstoren, waarmee men de 72 millioen gulden aan goud uit hel bij Den Helder gezonken Duitse stoom schip „Renate Leonhardt" wil halen, wordt op het ogenblik in IJmuiden de laatste hand gelegd. Wanneer de weers omstandigheden goed zijn, wil men half Juni de Noordzee op gaan. Het gevaarte, dat gemeerd ligt nabij de Noordersluis, bevat op het ogenblik nog 45 ton water, zodat het op de bodem van het Noord zeekanaal rust, maar in de dubbele wan den van de toren worden grote gaten gebrand, waardoor beton in de werk- toren wordt gestort. In de werkkamer onder in de toren, welke op het wrak zal komen te rusten, wordt een omvangrijke apparatuur aan gebracht: er gaat een lichtaggregaat naar beneden, er komt een compressor te staan, terwijl voorts ook een zender van de Nederlandse Radio Unie wordt ingebouwd. Inmiddels moet de juiste positie van het wrak van de Renate Leonhardt op nieuw worden bepaald, daar de boei, die er boven lag, tijdens de jongste storm is afgedreven. Iedere Zaterdag, als de avond al ver moeid tegen de nacht aanleunt, vervoert de bus een weinig variërend gezelschap terug naar de met groen gelardeerde dorpen, die met een irriterende rust hun chlorophyl liggen te verbruiken aan de rand van de nerveus hijgende stad. Het is de categorie mannen, die de ge hele week achter de gevitreerde ruiten naar de Zaterdagavond hebben zitten hunkeren, zich intussen verbijtend op het heimwee naar de grauwe huizen in de stad, waar het leven heet te bruisen als het bier in haar kleine donkere cafeetjes. Want op de laatste dag van de week mag het de gehele week opgepotte verlangen naar de koortsachtige brullende wereld een uitweg zoeken. Het is een concessie, die na een lang en argumentrijk dispuut met de wettige echtgenote is veroverd. Zij beschouwen dit privilege als een eer ste stap op de weg naar de her-emanci patie van de man. Vanavond is de genoeglijkheid duide lijk hoorbaar in de bus. Het gezelschap zingt uitgelaten als een klasje schoolkin deren, dat na een dagje uit voldaan naar huis ksGrt Het mannetje met het vogelenkopje heeft van zijn avontuurlijke dooltocht de nieuwste schlager overgehouden en galmt nu iets over de jongens uit de Jordaan, terwijl hij met zijn armen enige heilza me gymnastische oefeningen boven het hoofd uitvoert. Baldadig grijpt hij de hoed van zijn dikke buurman en jolig laat hij het hoofddeksel diep over zijn ogen glij den. Geef m'n hoed terug, Wimpie, dreinst de dikkerd. Wimpie zingt. Geen m'n hoed terug Wimpie anders vat ik kou. Het vogelenkopje zit nog steeds met zijn gedachten bij de jon gens in de Jordaan. Geef m'n hoed terug anders geef ik je een puist op je gezicht.. Wimpie kijkt verbaasd, ongelovig en ontsteld. Wou jij mij slaan, wou jij je beste vriend slaan.. Ga je gang maar man. En uitnodigend houdt hij zijn broze ge zichtje voor 's mans troebele ogen. De eigenaar van de hoed maakt aanstalten, de bus is ineens geïnteresseerd, maar Wimpie zegt. even wachten, even mn kiezen uit m'n mond halen anders sla je voor een kapitaal in puin. Zoveel koelbloedigheid doet de eigenaar nog een poging wagen tot een vreedza me oplossing van het conflict: Wimpie geef m'n hoed nou terug, moet ik ziek worden. De hoed gaat terug en arm in arm, wederom eensgezind, wordt woest gebarend de ode aan de jongens uit de Jordaan hervat, totdat de bus stopt en de chauffeur met de discretie van een butt- lor Wimpie er op wijst, dat zijn huis geen steenworp meer verwijderd is. Wimpie kijkt als een opera-zanger, die midden in een duet met zijn geliefde wordt ge stoord, maar inplaats van de scherpe en goed geformuleerde protesten, die hij in zijn gedachten had, verlaten slechts enr ge wauwelklanken zijn tandeloze mond. Zijn buurman had de tanden niet. nie mand had zijn tanden en de actief ge worden bus kon geen tand op de grond vinden. Wimpie, sterkte hoor, zeiden zijn tocht genoten en gaven hem wat zij anders nooit doen een hand en zij oogden hem zielig na, toen hij het laantje inschoof, waar zijn altijd nauwlettende gade hem wachtte. Zij bedachten, dat dit voor Wim pie wel een flinke stap terug zou kunnen betekenen op de weg naar zijn her-eman cipatie. Maar U weet nu in ieder geval, hoe een. stuk gebit bij de „gevonden voor werpen" verzeild kan raken. Een woordvoerder van het Ameri- Russische hulde aan Joego-Slavië In Belgrado zijn de 150 Joegoslaven, die daar even voor het bezoek van Kroesjtsjef c.s. uit voorzorg in hechte nis waren genomen, gisteren reeds weer vrijgelaten. Gromyko, Sjepilof en Koemykine, die deel uitmaakten van de delegatie naar Belgrado, zijn gisteren in Moskou teruggekeerd. Zoals bekend hebben Kroesjtsjef en Boelganin hun thuisreis in Sofia onderbroken voor een „vriend schappelijk bezoek" aan de Bulgaarse regering. Te hunner ere werd gisteren in Sofia een grote receptie gegeven. In een rede in de Bulgaarse hoofdstad heeft Kroesjtsjef verklaard, dat „de weg vrij is voor de Sovjet-Unie en alle landen van de volksdemocratie voor het aanknopen en ontwikkelen van vriendschappelijke betrekkingen met de Joegoslavische federatieve volks republiek". De partij-secretaris bracht hulde aan Joego-Slavië, „dat zijn sou- vereiniteit niet heeft opgeofferd en zijn onafhankelijkheid tegenover hel imperialistische kamp geheel heeft be waard". kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Vrijdag verklaard, dat het State Department voldaan is over de klaarblijkelijke aanvaarding door de Sovjet-Unie van Joego-Slavië's onaf hankelijkheid, zoals aangeduid in het Donderdag uitgegeven communiqué over de Sovjetrussisch-Joego-Slavische besprekingen. De V.S., aldus de woord voerder, hebben steeds de moedige en geslaagde pogingen van Joego-Slavië om zijn onafhankelijkheid te handha ven, gesteund. De verklaring van de woordvoerder van het State Department is het eerste officiële Amerikaanse commentaar op de in Belgrado gevoerde besprekingen tussen de leiders van de Sovjet-Unie en van Joego-Slavië. Naar de woordvoerder mededeelde, zal de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado, James Riddleberger, de vol gende week in Washington aankomen om verslag uit te brengen aan minis ter Dulles. Vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de V.S. zijn vol gens de woordvoerder nog aan het overleggen over een conferentie met Joego-Slavië. Doch omtrent het tijd stip, de plaats of de onderwerpen van een dergelijke conferentie is tot dusver nog geen besluit genomen. De woordvoerder weerde alle vragen over een Amerikaans persbericht, dat maarschalk Tito enige tijd geleden voor het hoofd gestoten zou zijn toen hij had laten doorschemeren, gaarne een bezoek te willen brengen aan Washington, af met „geen commen taar". Op vragen over een ander bericht, dat de Joegoslavische ambassadeur in de V.S. geprotesteerd had tegen „het schaduwen" van Joegoslavische verte genwoordigers bij de V.N. door agen ten van de Amerikaanse veiligheids dienst, antwoordde de woorvoerder, dat de ambassadeur deze kwestie in derdaad ter sprake had gebracht. Men had een nauwkeurig onderzoek laten instellen en de ambassadeur medege deeld, dat er geen bewijzen gevonden waren ter bevestiging van dit vermoe den. Deze had zich door deze mede deling geheel tevredengesteld ver klaard, zodat de zaak thans als afge daan wordt beschouwd. Woord gehouden Foreign Office in Londen heeft even eens gereageerd op het communiqué, dat na afloop van de besprekingen tus sen Tito en zijn Russische gasten is (Van onze correspondent) In zaal Fidei et Arti, gelegen in de scha duw van de basiliek van Oudenbosch, werd Vrijdagavond een feestelijke open bare bijeenkomst gehouden om dank te brengen aan Paus Pius XII, die onlangs zjjn morele steun gaf aan het herstel van de Oudenbosschc basiliek en tevens de Stichting Behoud Basiliek van Oudcn- bosch, die door Z H. in audiëntie werd ontvangen, een vorstelijke gift schonk. Onder grote bijval maakte pastoor W- van Hejjst tenslotte als laatste spreker van de feestavond het bedrag bekend, dat Z.H. voor het herstel van de basiliek schonk. Deze gift, Donderdag door be middeling van de pauselijke nuntius-inter nuntius mgr Paolo Giohbc ontvangen, bedraagt 5000. „Ziet niet alleen naar het bedrag, aldus pastoor Van Hejjst. doch beseft vooral de waarde van dit gebaar", een gift, zoals we nog niet ontvangen heb ben. De bijeenkomst werd geopend door ir W. van Thiel, waarnemend voorzitter van de stichting en geleid door pastoor Van Heijst. Aanwezig waren o.m. deken H. van Mierio uit Roosendaal en de heer A. Rom- son, lid van Provinciale Staten en be stuurslid van de K.A.B. in het diocees Breda. Broeder Christophorus van St Louis hield een spreekbeurt over ,,De basiliek van Oudenbosch in verband met de Zou- aven". Spreker zeide, dat de Zouavén- periode weliswaar tot het verleden be hoort, doch dat de basiliek hog in het levende heden staat en éen symbool is van het herrezen geestelijke pausschap na 1870, toen de basiliek volop in aanbouw was. Hierna zong het kleinkoor van de paters van de H- Familie „Gebet" van Mozart. Voordien had het gemengd koor van Oudenbosch onder leiding van Ad v- d. Berg al enige toepasselijke liederen ge zongen. Burgemeester B. Funk, voorzitter van de Stichting, sprak toen over de pas gehouden succesvolle reis naar Rome waar men (tegen alle verwachtingen in!) door Z.H. ontvangen werd. Spreker zeide dat met vereende krachten aan de restauratie be gonnen kan worden, dank zij de pauselijke gift, gewapend met het rapport van des kundigen, met de medewerking van de gemeenteraad 10.000 per jaar), de aan dacht van het provinciaal bestuur, alsmede die van Monumentenzorg. De schaal voor Binnenkort zullen plannen gerealiseerd worden tot oprichting van een militair pastoraal centrum, dat leiding beoogt te geven aan de zielzorgers in het leger. Momenteel bestaat het corps aalmoeze niers Ujj de vloot uit 14, bjj leger en luchtmacht uit 85 priesters; bovendien zjjn er rond 170 reserve-aalmoezeniers, die periodiek in actieve dienst komen. De oprichting van katholieke militaire tehuizen gaat geregeld voort. Binnen twee maanden is de opening te verwach ten van zeven nieuwe katholieke militaire tehuizen in de grootste legerplaatsen van ons land Deze en andere mededelingen deed gis teren de hoofdlegeraalmoezenier, mgr H J. J. van Straelen in het Dinsdag a.s. te openen katholiek militair vormings centrum „Waalheuvel" te Ubbergen. Mgr Van Straelen zei bij die gelegenheid, dat de zielzorg in het leger volkomen en uit sluitend van godsdienstige aard is. Sinds 1947 is de zielzorg in het leger aanzienlijk uitgebouwd. Thans zijn er vele hulpmiddelen, die de aalmoezeniers ten dienste staan. Mgr Van Straelen wees in liek Thuisfront, dat de aankoop en de voortreffelijke inrichting van het Vor mingscentrum Waalheuvel heeft mogelijk gemaakt. Zonder de hulp van thuisfront was de oprichting van dit instituut in Ub bergen niet te realiseren geweest. T-, ui-ciiatc 5iaau, ivi^i vcui ouatieii wees lil j woordvoerder ver-1 dit verband op het Vormingscentrum klaarde: „Joego-Slavie is zijn verzeke-Waalheuvel, op Katholiek Thuisfront, op ringen tegenover Westelijke mogend heden, dat de bespreking met de Sov jet-leiders zijn betrekkingen met het Westen niet nadelig zou beïnvloeden, nagekomen". In Westelijke diplomatieke krin gen in Moskou ziet men in het com muniqué een aanwijzing, dat de Rus sen op de komende „Grote Vier"- conferentie niet zozeer de Duitse kwestie aan de orde zullen stellen zoals verwacht werd na de Russi sche concessie inzake Oostenrijk als wel onderwerpen als ontwape ning en een Europees veiligheids systeem. Vooral de zinsnede, dat een dergelijk systeem zou moeten zijn „gebaseerd op een verdrag" trekt de aandacht. Aldus zou Moskou, thans op het hoogste niveau, weer zijn plan voor een algemeen collectief veiligheidsverdrag voor Europa kun nen pousseren, waarmede het voor de eerste maal vijftien maanden ge leden voor de dag kwam. het katholieke actiewerk in het leger- zo als dat belichaamd wordt in de G-3-be- weging: vorming van een apostolische elite binnen het leger is het grote doel van dit werk. De Centrale van Militaire Tehuizen heeft momenteel 45 katholieke militaire tehuizen in exploitatie. Er moeten er echter meer komen, aldus de hoofdleger aalmoezenier. Spreker wees op de enorme „papieren steun", die de zielzorger in het leger kent- Hij attendeerde op het week blad „Salvo" met een oplage van 50.000 exemplaren en op een 6-tal andere perio dieken, die de geestelijke verzorging bezit. De hoofdlegeraalmoezenier verklaarde desgevraagd, dat de toekomstige hoofd legeraalmoezenier in Duitsland, mgr Weetmann, uitvoerige contacten gehad heeft met de geestelijke verzorging in Ne derland. Resultaat van een en ander is, dat de zielzorg in het West-Duitse leger naar Nederlands model zal worden op gebouwd. Tenslotte stak mgr Van Straelen een pluim op de hoed van Nationaal Katho Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft heden in de Basiliek „St Bavo" te Haarlem de volgende H.H. Wijdingen toe gediend1 Het H. Priesterschap aan de eerw. heren: Th. A. M. van den Akker, C. H. M. Bense, C. J. Th- van Bockxmeer, P- J. A. Boogaards, J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff. B. P. M. He- melsoet, A. S. Hetem, A- J- C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th. J. Kempers, J. C. van Klink, B. J. A. Kortmann, C. B. Kouwen- hoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H- E. Lammertink, J. C. van der Linden, C. A- Paardekooper, W. F. M. Postma, J. C. van Roode, B. J. F. Rozestraten, W. C J. Ruigrok, J. M. Schlatmann, N. A. M van der Waart, J. H. Willems en G- H. W. Zaal. De H. Wijding van het Subdiakonaat aan de eerw. heren: N. J. van den Akker, J. P. M. Alleman, J. L. M. Ammerlaan, S. Bes- bijzondere noden brengt de laatste tijd bovendien gemiddeld 300 per week op in de basiliek zelf en Oudénbosch bracht intussen al een slordige ƒ30.000 voor het herstel bijeen, zo deelde ons secretaris Van Hoek nog mede. Pastoor Van Heijst sprak in een gloed volle speech over het voorrecht, dat de Stichting op 21 Mei had, toen ze door Z.H. werd ontvangen en over de betekenis van het Paus zijn. Zijn toespraak eindigde in een spontaan gebed. Op deze dankavond werd aan Z.H. de Paus een telegram gezonden, waarin de parochianen van de basiliek St Agatha en Barbara van Oudenbosch trouw en aan hankelijkheid betuigen en dank brengen voor de morele en materiële steun en ootmoedig de apostolische zegen vragen. Naar wij van de zijde van het minis terie van Economische Zaken vernemen, zal prof. dr J. Tinbergen op zijn verzoek op 1 Juli zijn functie als directeur van het Centraal Planbureau neerleggen, Het is de bedoeling, dat dr W. Drees jr na die datum voorshands met de waarne- ER zijn in Europa nogal wat ministers- gen van dit jaar. Speciaal de sociale presidenten. Sommigen gaan vaak voorzieningen, waarvan de Engelsen ge- spoedig heen, zoals in Frankrijk. An- nieten, trokken hen aan. dere zijn even demissionair, zoals mo- Mintoff gaat spoedig naar Londen, om menteel ten onzent. Een andere beleef- daar zijn zienswijze te verdedigen en in de het plezier, als afgevaardigde herko- middels is een Engels econoom bezig, zen te worden, zoals Churchill, die een- na te Saan, of zijn plan te verwezenlij- voudig niet te verslaan blijkt. ken vaJ*. Maar de merkwaardigste minister-pre- Mintoff herinnert er de Engelsen tel- sident van Europa heeft toch wel Malta, ^ens aan, m welke mate de Maltezers het eiland, eens beroemd als het land tijdens de oorlog de hete kastanjes uit van de lekkere aardappeltjes, later als vuur nebbengehaald. Hij voelt niets het eiland, dat met bommen bezaaid werd, Y°°£ ,eellu dering tot Italië, al is in de afgelopen oorlog. «Maltas bevolking van Italiaanse oor- De minister-president van Malta heet sprong en spreekt ze een Italiaans dia- Mintoff. Niet bepaald een Maltese of Maltezer naam. Maar hij is toch op Mal- y°°r _?en] Engeland, Engeland ta geboren en getogen. alleen. En dat niet uitsluitend, omdat hij Mintoff leidde merkwaardig genoeg zo'n on-Maltezer, bijna Russische naam bij de laatste verkiezingen zijn labour- draagt, zodat men zou kunnen zeggen, partij ter overwinning, op beslissende wij- dat hij geen Maltezer chauvinist met on ze. Desondanks wil hij nauw met de afhankelijkheidsideeën is. Tenslotte, zijn conservatieve regering van Engeland gaan grote tegenstander en leider van de oppo- samenwerken. sitie in de Maltezer wetgevende verga- Hij vindt zelfs, dat Malta één geheel dering heet Borg Olivier. Ook aan diens met de Britse Commonwealth moet wor- naam zou men niet zeggen, dat hij van den. Malta komt. Dat is niet zo slecht van hem gezien M'ntoff is een. kaTde ^erk?r- z'in ar- want dan deelt het in alle voordelen ^eidsti.id is gemiddeld zeventien uur per daarvan en., tevens gelijk op, wat nu dag' ^aar als ,h'] ev.Cn kfn' 'TYLN1' niet het geval is. zwemt of speelt waterpolo. Dat laatste Om dit te bewerkstelligen, streeft hij er <1oet trouwens heel zijn kabinet. De le- naar, Malta in het Lagerhuis te doen den daarvan z«n gemiddeld vijf en dertig vertegenwoordigen. )aaD Mintoff, die zes en dertig is, staat m -j- als waterpolospeler ziin mannetie. Hij Terwijl eiders in dle Cmm«wm1ü. po- is een ste£i(, g;bouwde athleet. Niet al- naar e clami® leen ter wille van zijn sportieve pres- streven en Cyprus «Ifs met Grieken and taUes drinkt hij voornamelijk limonade, coquetteert, wenst Mintoff een po tieke Ook doet hi1 het niet omdat Mpndès„ unie met Engeland tendb0^0rkstelhgen France zo graag melk drinkt. Zijn be- Het overbevolkte e land zou er slechts rloeHng er mee is voor;i) de plaatseiijk9 wel bij varen, vooral omdat het econo- limonadeïndustrie te steunen. ch nogal wankel is MaIta-s merkwaardige minister-pre- Als de Engelsen de Maltezers als Ln- sident drijft een boerderij, hierin bijge- gelsen gaan behandelen, zijn die met staan door zijn Engelse vrouw slecht af, redeneert Mintoff. En de Mal- Hij is er zeker van eerlang als afge- tezers toonden het volkomen met hem vaardigde voor Malta in het lagerhuis ming van het directoraat wordt belast, eens te zijn, bij de algemene verkiezin- te zullen zetelen. Er zijn te veel zilvermeeuwen in ons land. Naar schatting hebben 25.000 paren van deze vogels hier te lande hun nest gebouwd. Volgens het Staatsbosbeheer is een aantal van niet meer dan 2500 tole rabel. Onderzoekingen op Texel hebben namelijk uitgewezen, dat deze meeuwen jacht maken op de eieren en de jongen van andere vogels. Hun grote aantal vormt daardoor een ernstige bedreiging van de Nederlandse vogelstand en daar om acht het Staatsbosbeheer het nood zakelijk dat de zilvermeeuwen voor 90 procent worden uitgeroeid. De strijd tegen de vogels is in Den Haag reeds boiTonnen, waar men de dieren door middel van vergiftiging doodt. Ons land telt momenteel twintig zil vermeeuwkolonies. Een kolonie van 700 paren bevindt zich in de Oostduinen bij Den Haag, op het terrein „De Bierlap", terwijl er in de naaste omgeving nog een aantal kleinere groepen zijn, die te zamen 500 paren tellen. Men stelt zich voor dit jaar 500 paren uit te roeien. De Haagse Vereniging van Vogelvrienden kwijt zich op het terrein van de Haagse Duinwater leiding van deze onaangename, maar noodzakelijke taak. Het volgende jaar hoopt men nog minstens 50Ó paren te doden. De vergiftiging geschiedt met strychine, dat een snelwerkend en pijnloos middel is. Men doet dit door 's morgens, wanneer de zilvermeeuwen naar zee zijn om voed sel te zoeken, bij de nesten een speciaal taai soort brood neer te leggen, waarin strychine is verwerkt. Enige uren later worden de dode vogels verzameld en ver brand: het overgebleven giftige brood wordt zorgvuldig bijeengegaard. Met een paaltje in de grond geeft men aan, waar het lokaas is neergelegd. Op deze paaltjes, die permanent zijn, wordt tevens het re sultaat aangetekend. Pas de laatste jaren heeft de biologische wetenschap ontdekt, welk gevaar de vo gelstand bedreigt van de zijde der zilver meeuwen. Men heeft getracht hun uit breiding te stuiten door het weghalen of schudden van hun eieren, maar dit bleek niet effectief. Bovendien komt men daardoor niet af van de reeds geboren zilvermeeuwen, die een relatief hoge leef tijd kunnen bereiken. Dc beperking van de zilvermeeuwstand wordt in alle kolonies van ons land behalve dan in Den Haag -verricht door de Nederlandse Heidemaatschappij. De gang var. zaken bleef deze korte be- richtsweek kalm. ofschoon de vraag in het algemeen nog niet tegenviel. Enige dei ning werd veroorzaakt door de diverse aanvragen voor extension op Mei-contrac ten rogge, haver en milo, waaruit bleek, dat dc grote verladingen in Canada en de Verenigde Staten nogal moeilijk verliepen. Mais van Noord-Amerika enige dollar cents per 100 kg. lager, doch op aflading nog te duur tegenover disponibel goed. Platamais disponibel iets gemakkelijker te koop, terwijl op aflading enige impor teurs onder de eerstehands-pariteit willen verkopen. Waarschijnlijk gaat men hierbij uit van de gedachte, dat eerstdaags de switchpremie van La Plata, die momen teel nog 4 pet bedraagt, zal worden her zien. Gerst was in spoedige positie beter ge vraagd, waarvan vooral 3 barley profi teerde. Op aflading was deze soort eerder lager te koop, terwijl opviel, dat 2 Wes tern barley van Californië eveneens zeer geschikt aan de markt kwam. Vooral in 2 barley 2 rijig per Juni/Juli en Juli/Aug. werden vrij veel zaken gedaan. Irakgerst aankomend van goede kwali teit ging moeizaam weg, terwijl het aan bod van Noord-Afrikaanse en Syrische gerst minder werd. Haver is gemakkelijker te koop nu door verschillende aandieningen meer spoedig goed aan de markt is gekomen. Op Juni en Juli aflading bleef de Amerikaanse haver toonaangevend. Rogge weinig veranderd en voor dit ar tikel bleef 3 Canada Western rogge de goedkoopste soort geflankeerd door 2 U.S.A.-rogge. Van Argentinië is het offer- tenmateriaal te duur, zodat shippers trach ten hun eerdere transacties hier terug te dekken. Milo bleef een zeer goedkoop voerartikel en nu de premie voor spoed'ge vrijwel geheel verdwenen is gaat meq hier en daar er toe over ziin voorraden aani te vullen. Eerstehands zijn er in dit ar«'r nog geen zaken te doen. aangezien het in voerrecht de prijs nog buiten verhouding Koeken algemeen lager en de hierdoor sterk verminderend. Voor:al sioy - meel van de U.S.A. voerde hierbij de bo ventoon. Ten dode gedoemd In de periode van 28 Mei tot en met 3 Juni toonde de cacaomarkt hetzelfde beeld als in de voorafgaande weken, nl. kalm met weinig zaken en een prijsniveau, dat, alhoewel enigszins schomme.end, toch practisch onveranderd bleef, aldus bericht ons de fa C. W. M. Heslenfeld te Amster- dam. De British Marketing Boards verkochten de laatste 2 weken 5000 ton Brits-West- afrikaanse cacao, öaarmede hun totale verkoopcijfer op ca „So.000 ton brengend De Boards hebben van de lopende oogst Brits-Westafrikaanse cacao thans nog ca 20.000 ton te plaatsen. Met betrekking tot de invoering en toe passing van de nieuwe woordenlijst van de Nederlandse taal deelt de persdienst van het ministerie van Onderwijs, K. en W. het volgende mede: Zoals verleden week reeds js gepubli ceerd, heeft de gemengde Nederlands Belgische spellingscommissie eenstemmig nadere voorstellen voor de Nederlandse en Belgische regeringen geformuleerd In deze voorstellen wordt afzonderlijk voor Nederland en België aangegeven on welke wijze de woordenlijst deze landen zou kunnen worden toege past. noch de Nederlandse ®teSen kunrL feeds over deze v00r" feR Ychter daU.Uitspreken- Gezien het verworven' Z1J de instemming hebben den versado alle op de 'er zake gehou- berichten au"12 aanwezlSa leden, dienen wreg wensen f°U men in België zijn eigen genoemd o gaan- onihist te worden worden m°Se hierbij de nadruk op immo g eSd. dat ook van Belgische zijde haar eenheid van spelling in het Nederlandse taalgebied is gestreefd. 3). Haar woorden gaven Anneke een lichte schok. Was zij werkelijk een avonturier ster in de ongunstige betekenis d'e men aan dit woord placht toe te kennen? Was zij een van die vrouwen, die de schrij vers van die dagen schilderden in hun goedkope, maar grif verkochte romans? Of was zij een vrouw met durf en door zicht, die zich met inzet van al haar vermogens, maar zonder de grenzen der welvoeglijkheid te overschrijden, 'n plaats in de maatschappij trachtte te veroveren? Anneke zette dat onderwerp resoluut uit haar hoofd, omdat het haar prikkel baar maakte. Het eerste wat we Maandag moeten doen, zei ze, is naar de bank gaan ep mijn wissel deponeren. Ik zal niet zo maar naar het loket stappen en zonder meer inlegger worden. Ik zal de presi dent. zelf te spreken vragen. Zijn naam is William Chapman Ralston en hij is een invloedrijk man bij de Bank van Californië. Hij zal zich bitter weinig van je aantrekken, zei Hephzibah. Anneke knikte zelfverzekerd. O, mijn heer Ralston zal mij ongetwijfeld te woord staan. Hij wordt mijn springplank. Hij zal mij aanzien voor wat ik beu: een vrouw met eigen middelen van bestaan. Ik ben heel blij dat mijn vader zo'n werk zaam en spaarzaam man was. Want ik verzeker je, Hepsie, dat een vrouw geen betere aanbevelingsbrief kan meebren gen dan een wissel voor twintigduizend dollar. Dat geeft dadelijk een zeker aan zien. Het werkt zelfs magnetisch. En wat gaan we dan doen? Niets. We hullen ons in raadselen. Bankiers gelden als vertrouwensmensen, maar niettemin zal het gerucht de ronde doen, dat ik bemiddeld ben. Wij houden ons afzijdig. We dringen ons niet op. Het is veel beter aanmoediging uit te lokken dan zelf de kat de bel aan te binden. Haar ogen schitterden. Maar volgende week Zaterdag gaan we weer aan da wandelHepsie wil jij de kranten van vandaag gaan kopen? Hephzibah keerde zich om en verliet rechtop als een huzaar de kamer. Een half uur later keerde zij terug mei een exemplaar van elk der drie voornaamste dagbladen. Anneke verdiepte zich dade lijk in het nieuws. Zij las niet slechts, zij studeerde. Zij prentte alle feiten en de namen van allerlei persoonlijkheden in haar hoofd. Ze besteedde uitvoerige aan dacht aan de financiële overzichten, maar vooral aan de rubrieken die aan het uit gaande leven gewijd waren. Het was een onmisbaar onderdeel van haar in.eerpe riode. Na het avondmaal hervatte zij haar lectuur en bleef doorlezen tot zij prac tisch de inhoud van alle drie de kran ten uit haar hoofd kende. Toen riep zij Hephzibah, die haar hielp met haar nacht toilet. Toen de lamp was uitgeblazen bleef ze nog een poosje liggen nadenken over de gebeurtenissen van de afgelopen dag en haar plannen voor de volgende Ten slotte viel ze in een droomloze slaap, een glimlach om haar bekoorlijke lippen. Haar campagne was goed ingezet HOOFDSTUK II Anneke Villard kleedde zich met zorg en de nodige soberheid. De stof var. haar japon was iets donkerder dan parelgrijs. Haar handschoenen waren van een bij passende kleur en ze droeg een conser vatief hoedje. Ook door haar kleren wil de zij zich een reputatie verwerven van goede smaak, beschaafdheid en gezond verstand. Het gesloten huurrijtuig van daag reed zij niet uit om zich .den volke te vertonen reed om klokslag vier uur voor. Gevolgd door Hephzibah trippel de Anneke de stoep af en nam plaats in het rijtuig, waarvan de koetsier de op dracht kreeg haar naar de Bank van Californië te brengen. Anneke had dit eerste belangrijke be zoek zorgvuldig overdacht en voorbereid. Ze zou zich formeel, koel en zakelijk ge dragen misschien een tikje naïef om door haar jeugdigheid en onervarendheid een plekje in het hart van de bankier te veroveren. Toen het rijtuig zijn be stemming bereikt had, stapte Hephzibah uit om haar meesteres bij het uitstijgen behulpzaam te zijn. Met hiaar gedienstige op een bescheiden afstand achter zich betrad Anneke het bankgebouw en richt te het woord tot een der klerken. Goede morgen, zei ze, zoudt u zo goed willen zijn mijnheer Ralston te zeg gen dat mejuffrouw Anneke Villard hem wenst te spreken? De ogen van de jongeman puilden uit hun kassen; hij staarde haar aan, kreeg een hoogrode kleur en kon niet uit zijn woorden komen. Anneke glimlachte. Wilt u er bij zeg gen. vervolgde zij, dat het een zakelijke aangelegenheid betreft? De klerk herstelde zich enigszins van de overstelpende indruk die haar uiterlijk op hem gemaakt had. Ik zal kijken of mijnheer Ralston te spreken is, antwoord de hij en liep naar de gesloten deur van mijnheer Ralstons kantoor en klopte be scheiden. Gehoor gevend aan de uitno diging om binnen te komen, stapte hij over de drempel en sloot de deur achter zich. En, Wilkens? vroeg mijnheer Ralston. Juffrouw Anneke Villard wenst u te spreken, mijnheer. Over een zaks'ijke aangelegenheid. Wie is juffrouw Anneke Villard? in formeerde Ralston. Ik weet het niet, mijnheer. Ze is vergezeld van een dienstbode. Ze ze is heel knap. Dan moeten we haar binnenlaten, zei Ralston. Wis en warempel moeten we haar binnenlaten. Ga haar halen, Wilkins. De klerk boog en keerde terug naar de wachtende vrouwen. Mijnheer Ralston kan u ontvangen, juffrouw, zei hij. - Dank u, zei Anneke, terwrjl zij hem opnieuw met een glimlach beloonde. Zij volgden hem naar het privékantoor. waar hij de deur voor haar openhield en aan kondigde: Mejuffrouw Anneke Villard, mijnheer. Ralston stond op en nam zijn bezoek ster met een snelle blik op. Gaat u zit ten, juffrouw Villard .Waarmee kan ik u van dienst zijn? Zij begaf zich naar de aangeboden stoel zich welbewust van het teit dat hij haar met belangstelling gadesloeg. Hephzibah bleef, zoals de etiquette voorschreef, ach ter haar meesteres staan. Ik wil inlegger bij uw bank worden, mijnheer Ralston. Hij boog glimlachend. Een grote eer. En mag ik vragen voor welk bedrag, juffrouw Villard? Hephzibah, zei Anneke. Haar gedienstige opende een reticule en haalde een langwerpig document te voorschijn, dat zij de bankier overhandig- de. Hij wierp een blik op het papier en zijn houding onderging een lichte veran dering. Hij had een inlage verwacht van misschien een paar honderd dollar, maar dit was een wissel van twintigduizend dollar. Alvorens wij een inlage van een dergelijk bedrag kunnen aanvaarden, juf frouw Villard, sprak hij, hen ik verplicht u enige vragen te stellen. (Wordt vervolgd). Prins Mikasa, broer van de keizer van Japan, is benoemd tot hoogleraar aan de protestants-christelijke faculteit voor vrouwen in Tokio om college te geven in de Oosterse wetenschappen. Hiermede treedt voor de eerste keer ir» de geschiedenis van Japan een lid der keizerlijke familie in een publieke, ge honoreerde, functie op. Sedert de oorlog heeft prins Mikasa zich toegelegd op de studie van de Hebreeuwse cultuur en van de geschie- deniso van het Joodse volk. Hij is een actief lid van het Japanse christelijk geschiedkundig gezelschap. Zelf is de Prl,n?,geen fristen, maar hij heeft voor het christendom grote belangstelling. De Bond Zonder Naam houdt weder om een Sterrit der Naastenliefde naar z*andvoort en aangezien vorig jaar hon derd Rotterdamse automobilisten uit Rotterdam meereden, doet het Rotter damse comité, vertegenwoordigd door de heren N J. Verhagen (v. Malsen- straat 100a) 'en G. C. Schreij .tel. 86526) al zijn best, ook ditmaal voor Zondag 12 Juni zoveel mogelijk automobilisten bijeen te brengen die willen medewerken aan de combinatie: Snorrende wagens Lachende gezichten Gelukkige mensen. Moge het met de sterrit crescen do gaan. Tegen de 55-jarige j K B, te Oude tY6 rf, Ho p11C fUr. van het P-T.T.-kantoor o® .?Ia- is anderhalf jaar gevan- nfnvpr rf ue,u1St' B- had zich voor de Gro- schn?H)Ja k te verantwoorden, be- V'digd van verduistering van telefoon- u .^dragen van ruim 6.480.—) en valsheid in geschrifte, nl. het opmaken van gefingeerde loonstaten voor nacht telefonisten. De verduistering ontkende verdacht# wel gaf hij toe in 1953 2.000.— voor zieh zelf te hebben gebruikt voor aflossing van zijn auto. Ook bakende hij valse loonsta ten te he Li hm «piernaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8