naar Dachvaert werd blij en vi Willemientjes hart is niet van prikkeldraad EIND VAN EEN REIS Janboelop de Goudsberg Londen Ondubbelzinnige victorie voor Tito" Movavedo kwam ook naar Lunteren Nieuwe televisietoren in Bussum Indonesië zoekt steun bij Arabische Liga Spektakel in 'Genemuiden MAANDAG 6 JUNI 1955 PAGINA 5 MYXOMATOSE BREIDT ZICH UIT GEVLUCHTE RUS TERUG NAAR moskou VRACHTAUTOBESTUURDER BLEEK „JOY-RIDER" Stakingsdreiging, dorpsoproer, schoten in de lucht... (Van onze correspondent) Er wordt momenteel hard gewerkt aan de opbouw van de Irene televisie-studio te Bussum, welke gedeeltelik door brand vernield werd. Daarnaast echter is ook begonnen* aan een nieuwe televisietoren welke in het Centrum van Busseum op het terrein van het provinciaal electricitcitsnet aan de Kerkstraat en Nieuwstraat zal verrijzen De toren wordt 33% meter hoog en op getrokken als een demontabele staalcon structie- De toren wordt 10 meter hoger dan de huidige televisietoren van Irene, die thans de beelden naar de grote televisiezender van Lopik zendt. De in aanbouw zijnde toren za) die van Irene vervangen voor de eerste vijf 0f zes jaren en wat er dan gaat gebeuren weet nog niemand want nog steeds is geen beslissing genomen of de televisie in Bussum zal blijven of naar Hilversum za] verhuizen. In Bussum beschikt de televisie-stich ting nu over zes gebouwen. Tegen het einde van de maand hoopt men met het optrekken van de toren aan de cabine toe te zijn en het ligt in de bedoeling, dat de centrale afdeling ge bouwen van de PTT die voor de eigen lijke torenconstructie met. cabine zorgt, het werk op 15 Augustus oplevert Daar na kunnen de radiotechnici voor de ver dere installatie zorgen. I de nederlaag die de Russen in Belgra do hebben geleden. Men verwacht, dat de Joegoslavische regering binnenkort verslag zal uit brengen aan de Westelijke mogendne- den de V. S., Frankrijk en Groot- Brittannië en aan haar bondgenoten Griekenland en Turkije. Tegen 't ein de van de maand zal in Belgrado een conferentie worden gehouden tussen Joego-Slavië en de drie Westelijke am bassadeurs. He rtie een bezoek aan Joego-Slavië heeft gebracht, De myxomatose op de Veluwe breidt zich de laatste dagen weer sterk uit. Er kwamen talrijke berichten binnen vooral uit Hoenderloo en Kootwijk over konijnen, die aan deze ziekte lijden of gestorven waren. de vrachtwagen werd aangehouden maar later op vrije voeten gesteld. Duits echtpaar en kind zivaar gewond Op rijksweg no 26 ter hoogte van de gemeente Beesd (Utrzijn Zaterdag een Duitse personenauto en een vrachtwagen met elkaar in botsing gekomen. In de Duitse auto bevonden zich man, vrouw en vier kinderen Het echtpaar en een van hun kinderen' werden zwaar gewond in een ziekenhuis te Utrecht opgenomen; de drie andere kinderen kregen slechts lichte verwondingen. De vrachtauto is door gereden. In kringen van het Pakistaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt medegedeeld, dat de derde secretaris van de Sovjet.ambassade te Karatsji, Smirnof, die zijn post in Maart j.l. heeft verlaten en sindsdien werd ver mist, vrijwillig naar Moskou is terug- In de nacht van Zaterdag op Zondag om omstreeks 2 uur kwam op de rjjks- weg Maastricht—Sittard bij het vliegveld Zuid-Limburg onder de gemeente Meers- sen ecu personenauto, komende uit Maas tricht- in botsing met een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto, de 30- jarige N. C. uit Heemskerk, die te Beek in pension was, werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis St Annadal te Maas tricht overgebracht. Zondagochtend ver keerde hij nog lp levensgevaar In de af gelopen nacht is hij aan de bekomen ver wondingen bezweken. De auto werd ver nield. De vrachtwagen kwam 50 meter verder in een greppel terecht. Toen de rijks politie arriveerde, was de bestuurder van deze wagen aanvankelijk nergens te vin den- Enkele uren later kwam hij opdagen Het bleek, dat de man, zekere L. van der S., afkomstig uit Helmond, na de botsing in een angsttoestand het veld in was ge vlucht. Hij had zich schuldig gemaakt aar .,joy-riding" Vermoedelijk is het, ongeluk mede te wijten aan zware mist. De bestuurder van Op de terreinen van het kampccrcen- trum op de Goudsberg bij Luntcren, heeft, de Nederlandse Gidscnbeweging Zaterdag en Zondag dc „Tweede Natio nale Dachvaert" gehoudenwelke Zater dagmiddag ]f Juni door een bezoek van HM. Koningin Juliana, de ,Movavedo" Moeder Van Vele Dochteren) werd op geluisterd. De foto toont dc Koningin in het uniform van het Nederlands Pad- vindsters Gilde, temidden van deelneem sters aan de Koempoelan vol belang stelling toekijkend, tcrtcijl een paar gid sen haar vaardigheid in het bereiden van een smakelijke hap op een open hout vuur demonstreren. De kwestieNieuw-Guinea De Indonesische ambassadeur in Cairo, generaal-majoor Hadii Abdul Kadir, heeft een beroep gedaan op de secretaris-generaal der Arabische Liga, de heer Abdel Khalek Hassuna. ten einde de steun van de Arabische lan den te verkrijgen, als de „kwestie"- Nieuw-Guinea opnieuw in de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties ter sprake komt. De ambassadeur heeft voorts ee beroep gedaan op de hoofden Arabische diplomatieke missies Cairo. zette toen uiteen, dat katholieke levens stijl mogelijk, noodzakelijk en zelfs on afwendbaar is De werfkracht van het christendom ligt juist in de levensstijl. Er is in de wereld veel doorleefd christendom. En toch, met de werfkracht is het droef gesteld. Wat de niet-Christen afstoot is niet de leer. zijn niet de tien geboden en de dogma's van ons geloof, maar onze stijlloosheid, het gebrek aan harmonie tussen geloof en leven, geestelijke en stoffelijke waar den. Hoe kan immers een materialistisch Christen de wereld het Evangelie verkon digen? Er groeien over de gehele wereld onafwendbaar nieuwe levensvormen, reeds worden de lijnen van een nieuwe levensstijl getrokken. Wat hebben wij als christenen gedaan tegenover deze nieuwe vormen. Trekken we ons in een bloedloos catacomben-defensief terug? Of gaan we naar een al te grote aanpassing, een al te grote gelijkschakeling? Worden we materialistische christenen? Wij moeten terugkeren naar de eenvoud van onze godsdienst, wetende, dat zij de kern van alles blijft. Juist de jeugdbeweging moet zich steeds weer opnieuw bewust maken van haar taak in deze naar een levensstijl zoekende, chaotische wereld: te streven naar eenheid, ordening en harmonie. „Zilveren Vis Met vele gasten heeft de gidsenbewe- ging het tweede lustrum gevierd. Gasten uit Suriname, België, Duitsland, Engeland en Frankrijk, Uit eigen land vertegen woordigers van KJB, NPV en Padvind- stersgilde, van de Ned. Jeugdgemeenschap, de Kath. Jeugdraad en van alle takken van het vrouwelijke jeugdwerk. De minis ter van O.K. en W. werd vertegen woordigd door de heer A. Oosterlee. Zondagmorgen vond nog 'n onverwach te plechtigheid plaats. Als dank voor het werk van de afgelopen tien jaar. ontving de nationaal commissaresse, mej. Twaalf hoven, uit handen van de commissaresse buitenland, mej. J. Neyens, de „Zilveren Vis", de hoogste onderscheiding van de beweging. De tweeduizend leidsters rea geerden daarop met een spontaan gedanste „zevensprong" en „bourgonje". Op het grote St. Jorisveld was dat een prachtig gezicht. Het was ook een symbool van het enthousiasme en de vreugde, waar mee de leidsters dit tweede lustrum heb ben gevierd. Een vreugde, waarvan mgr Alfrink In een kort woord na het door hem gecelebreerde, pontificale sluitings lof gewaagde. Een vreugde om het goede en het schone In mens en natuur, juist als afstraling van de schoonheid en de goedheid Gods. Een vreugde die de gidsen brengen in het leven van anderen, omdat ze die zelf hebben. Op deze wijze kan de beweging een zegen voor ons volk en voor de Kerk zijn. (Van onze Utrechtse redacteur) De modernisering van het Nederlandse spoorwegbedrijf is een vraagstuk, waarbij, het personeel ten nauwste betrokken is. De heer J. M. Blommers, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Vervoerperso neel „st Raphael", maakte daarom hier over enkele opmerkingen in de algemene vergadering van de Bedrijfsgroep Spoor wegen. die vandaag in Utrecht werd ge houden. HU noemde deze ontwikkeling van grote betekenis voor het in dat bedrijf werkende en levende personeel, maar vroeg zich opnieuw af of „die levende have" in al haar geledingen wel voldoende is en wordt voorbereid op de meer een meer geperfec- tionneerde bedrijfsvoering. Wordt de mens niet te zeer gezien als een technisch onder deel, inplaats van een levende mens met alle menselijke eigenschappen, dus ook menselijke onvolkomenheden? Schaap met vijf poten Het spoorwegbeleid nader beschouwend, maakte de heer Blommers er ernstig be zwaar tegen, als men in die spoorwegen een schaap met vijf poten zoekt, dat aan de ene kant gedwongen wordt commercieel beleid te voeren en aan de andere kant de middelen niet krijgt om zo'n beleid te kunnen voeren. Als de Spoorwegen een verliesgevend lijntje sluiten, dan komen er allerlei bezwaren; als men op veel goedkopere manier in de vervoersbehoef ten wil voorzien door met bussen of vrachtwagens op de weg te komen, dan mag dat niet, omdat het particulier initia tief in het gedrang zou komen; als men de tarieven aan de werkelijke kostprijs wil aanpassen, dan is dat in strijd met de in Nederland gevestigde prijspolitiek. De heer Blommers bedoelde hiermee geen pleidooi voor hogere tarieven of minder dienstbetoon, maar wel te kiezen voor een commercieel beleid met alle zakelijke consequenties daarvan. Overigens houdt volgens hem de feite lijke positie van de Nederlandse Spoor wegen wel het gevaar in. dat de verant woordelijke bedrijfsleiding zodanig door technische, economische en financiële zor gen in beslag genomen wordt, dat de uit de huidige ontwikkeling voortvloeiende sociale problemen teveel achteraf onder het oog worden gezien. Het opvangen van achteraf zich openbarende sociale proble men leidt vaak tot ongewenste spanningen en tot een gereserveerde houding ten aan zien van op zichzelf wellicht noodzake lijke maatregelen. Men kan dan wel proberen door een straffe leiding tot een soort blinde, on- (Van onze corres pondent) In het anders zo rus tige stadje Genemuiden aan het Zwartewater is het er Vrijdagnacht wild toe gegaan. Reeds de gehele week werden de gemoederen van de bevolking bezig gehou den door de liefdesaf faire van de zeventien jarige Willemientje V., die haar oog heeft laten vallen op een jonge man, die minder rijk is bedeeld met aardse goederen. Haar ouders verboden haar de om gang met deze jon gen, maar Willemientje bleek niet van zins de keuze van haar nog jeugdige hart op te ge ven. Zij verliet de ou derlijke woning, maar keerde er vorige week overgehaald door 'n schoonzuster voor 'n „bespreking" terug- Sindsdien hoorde of zag men niets meer van haar. Wel bad men een auto, met een van haar broers achter het stuur, in snel tempo zien weg rijden. Het geval werd zo ernstig genomen, dat in de cocosfabriek waar haar beide broers wer ken een staking dreig de uit te breken onder 't honderd-vijf-en-twin tig man tellende perso neel. Twee afgevaar digden V3n het perso neel bewerkten de di rectie en kregen gedaan dat de beide broers voorlopig op non-actief zijn gesteld. De depu tatie bezocht ook de va der, een grossier in cocosartikelen en kwam ten. Het districtsbureau Zwolle stuurde snel versterking, zodat tegen elven vijf-en-twintig politiemannen door de smalle straten patrouil leerden. De hele bevolking verdrong zich in de straten en het werd bui tengewoon rumoerig, naar men zegt ook door dat er zoveel politie aan te pas kwam. Hier en daar kwam 't tot vecht partijen, waarbij rake klappen vielen. Een jongeman kreeg door 'n slag met een gummi knuppel een zware her senschudding. De doch ter van een dominee, die naast het gezin V. woont, werd ln de deur opening getroffen door een steen tegen het hoofd. De politie schoot vele malen in de lucht. Men schatte het aantal geloste schoten op hon derd, waaruit blijkt dat er spektakel genoeg is geweest in Genemui den. Aanvankelijk was' men bezorgd, dat het tumult zich dit week einde zou herhalen en overwogen werd een avondklok in te stellen. Zover is het echter niet gekomen, want alles is rustig gebleven en er rest dus alleen de vraag hoe het verder moet met de verboden liefde van Willemientje. er achter, dat Wille mientje is onderge bracht bij een onder wijzer in Ede. Zij togen ook daarheen en namen een brief mee van de verliefde jongeman, die enige jaren jonger schijnt te zijn dan het meisje. Het leek er daarna op, dat alles ver der door de tijd gere geld zou worden, maar de bevolking ging zich Vrijdagavond en masse met 't geval bemoeien. De woning van de fa milie V. werd belaagd, er werden stenen door de ruiten geworpen, waartegen het in aller ijl tot acht man ver sterkte plaatselijke groepje rijkspolitieman nen weinig kon uitrich-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3