Molotof nodigt Faure uit voor informeel" bezoek aan Moskou Opvoering bouwproduetiviteit voorname taak Overlevenden Hus' van ,,Johannis gingen door een hel Verbijsterde mannen sprongen vuurdood tegemoet Evipan stak van Delfzijl in zee De Buccaneer" gehavende getuige van een droevig avontuur BERGERS IN HET GROOT r Russen en schepen doen dezer dagen van zich spreken Schlüter treedt af OP proefvaart of op avontuur? Geen zekerheid of Westerling aan boord is Vrijdag 10 Juni 1955 weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v*_ Grote-Vier-conferentie inderdaad 18 Juli te Genève EINDE SPOORWEG STAKING IN ZICHT? Salk-vaccin eist nog steeds slachtoffers NationalëRjT k. A. J. BEGINT HET WERK Niet loon, doch prestatie beslissend voor werknemers Joegoslavië en het Westen Machinisten vrouw maakte eerste reis Werktoren voor Renate Leonhardt bijna klaar Groot gat net boven waterlijn Op zoek naar driehonderd scheepswrakken - U - - - V,v/ v', H In Margate, aan de kust van Zuid-Engeland, vertelden 12 mensen drie Zweden en negen Duitsers, onder wie een vrouw gisteren van de afschuwelijke tonelen die zich afspeelden toen de tanker „Johannis Hus", waarop zjj voeren, na de botsing met de Panamese vrachtboot „Buccaneer" met een geweldig lawaai en een helder-oranjekleurige vuurkolom in brand raakte. Een torenhoge wolk van vuilgrijze rook steeg op ten heniel. Mannen verschenen aan dek en begonnen over boord te springen; sommigen van hen doken in hun verbijstering midden in de brandende olie, die het water en het schip begon te bedekken. Door het geloei van de vlammen hoorden anderen, die, met golven van louter vuur achter zich, zwommen voor hun leven, de kreten van stervende mannen. Verschrikkelijk tafereel 23 OVERLEVENDEN 5? (Van onze correspondent) Het schip, de „Evipan", waarmee gezagvoerder P- Galliard uit Groningen, ex-kapitein Westerling naar Indonesië wil brengen, is gisterenavond rond tien uur uit de haven van Delfzijl in zee gestoken. Er werd meegedeeld dat het schip koers zou zetten naar Le Havre als eerste aanloophaven, maar zekerheid hierover was niet te krijgen. Evenmin staat het met zekerheid vast, dat kapitein Wester ling al dan niet aan boord is Wel bleek gisterenavond dat Westerling, die gisteren de hele dag tot s avonds acht uur in een hotel te Gronin gen vertoefde, dit hotel had verlaten na zijn rekening te hebben betaald. Het beslag dat op de „Evipan" was gelegd, was inmiddels gisterenmiddag weer opgeheven. Men had de beslaglegger, mr J- Wolthuis, uitgekocht en diens aandeel in het schip ad f 12.000 over genomen. Douane zag Westerling niet „Niemand van boord. Stilzwijgen rond de „Buccaneer" Brand op tanker practisch geblust Op weg naar Hoek van Holland 1 i De weerverwacMing van het K.N.M.L, geldig van Vrijdagavond tol Zaterdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met flinke opklaringen. Bijna overal droog weer. Iets minder koud. Krachtige tot matige wind tussen Noord en West. Zaterdag 11 Juni: Zon op 4.22, onder 21.00. Maan op 0.00, onder 10.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het verleden laten rusten De Sovjetrussische minister van buitenlandse zaken, de heer Vyacheslav Molotof, heeft gisteren, op weg naar San Francisco, Parijs aangedaan en daar premn;r Faure en minister Pinay ontmoet. Ge woonlijk welingelichte kringen wisten mede te delen, dat Molotof aan de beide Franse ministers had verzekerd, dat Rusland het Weste lijke voorstel om op 18 Juli te Genève de Grote Vier-conferentie te doen houden, zal aanvaarden. Premier Faure verklaarde tijdens een persconferentie verder, dat de Russische minister hem en de heer Pinay had uitgenodigd voor een spoedig bezoek aan Moskou. Faure legde er de nadruk op, dat de uitnodiging „veeleer toeristiek dan diplomatiek" was en dat hij noch minister Pinay voor het ogenblik antwoord hadden gegeven op deze uitnodiging- Faure verklaarde ook, dat de bespre kingen uitsluitend van algemene aard waren geweest en dat zij hadden aan getoond, dat beide regeringen verlan gend zijn hun betrekkingen met elkaar te verbeteren. De Franse premier zeide, dat hij te genover de heer Molotof verklaard had, dat de pogingen van de Sovjet- Unie om meer toenadering tot het Wes ten te zoeken, alleszins aanvaardbaar zijn, z°'an8 Rusland niet tracht de be staande relaties tussen de Westelijke 'mogen en andere landen te ver- troebelon. Sprekend over de uitnodiging van (je Sovjet-Unie aan dr Adenauer om een bezoek aan Moskou te brengen, zeide Faure, dat hij van mening was, dat de Sovjet-regering „zin voor de realiteit" getoond heeft. dQor het ini tiatief te nemen tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Uit semi-officiële kringen wordt nog vernomen, dat de atmosfeer tij dens de besprekingen bijzonder har- Leonliard Schliitcr, tegen wiens be noeming tot minister van cultuur in Neder-Saksen een storm van protesten was gerezen, heeft gisteren bekend ge maakt, dat hij is afgetreden. Schlüter motiveerde zijn ontslagaan vrage door te wijzen op „de weigering van vooraanstaande personen en in" stellm§en' om met mij samen te wer ken" De regeringscommissie, die was benoemd om de zaak te onderzoeken heeft mmiddels verklaard, dat dé tegen bchiuter ingebrachte beschui- digingen van zo algemene aard zijn dat z«n democratische goede trouw' niet kan worden ontkend. tel ijk geweest was. Molotof zou heb ben voorgesteld „het verleden te la ten rusten". Hij zou gezegd hebben: „laat ons geen tijd verknoeien met ons af te vragen wie de schuld is van voorbije moeilijkheden, maar laten we naar de toekomst zien". Naar verluidt zouden de Franse en Russische ministers elkaar verzekerd hebben, dat zij er uit alle macht naar streven een einde te maken aan de be wapeningswedloop. Inmiddels heeft minister Molotof zjjn reis naar New-York niet onmid dellijk kunnen voortzetten. Tezamen met zeshonderd andere passagiers moest hij de nacht doorbrengen in Cherbourg, omdat het vertrek van de „Queen Elizabeth" uit Southamp ton vertraagd werd. De plaatselijke autoriteiten maak ten van de gelegenheid gebruik om een diner te organiseren ter ere van de Russische minister. Molotof bracht de nacht door in het gebouw van de sous-préfecture. Leiders der Britse Transportcommissie en van de vakbond der 70.000 stakende machinisten en stokers hielden Donder dag „inleidende vredesbesprekingen", hetgeen de hoop heeft gewekt, dat met het komende weekeinde een einde zal zijn gekomen aan de thans twaalf dagen oude Britse spoorwegstaking. De besprekingen worden morgen voort gezet. De Amerikaanse dienst voor Open baar Welzijn heeft medegedeeld, dat zich onder familieleden en andere con tactpersonen van met het Salk-serum ingeënten 103 gevallen van kinderver lamming hebben voorgedaan, hetgeen 43 meer is dan verleden week. Sinds 1 April j.l, hebben zich 1.476 gevallen van kinderverlamming in de V. S. voorgedaan, tegen 1.357 in de zelfde periode van het vorig jaar. Het aantal bevestigde gevallen van kinderverlamming onder degenen, die met het vaeCjn Zjjn jngegnt, was giste ren tot 412 gestegen. Het Episcopaat heeft toestemming ver leent te beginnen met de Nationale V- K- A. J- Tevens heeft het Episcopaat be- noemd tot nationaal aalmoezenier, de zeereerw. heer p Robroek, vroeger diocesaan aalmoezenier van de V. K. A. J. in het bisdom Roermond. Het secretariaat van de nationale v. k. a. J. is gevestigd aan de Oudenoord 12, te Utrecht S V -A De gehavende Buccaneer' op de Waterweg. De pijl wijst naar het got in de voorsteven. In zijn openingswoord op de jaarlijkse ledenvergadering van de Ncd. Aanne mers en Patroonsbond heeft de voorzit ter de heer J. Dura Dzn er op gewezen, dat de langdurige winter het bouwbedrijf andermaal heeft geconfronteerd met een van de grootste belemmeringen voor de opvoering van de productie: de onvoor ziene stagnatie. Die stagnatie kan en moet worden beperkt, zo zei hij. Niet ten1 on rechte verlangen overheid en pupneK topprestaties van het bouwbedrijf en spreker beschouwde liet als een deel van de taak van de bond om die hogere pro ductie te bevorderen door het treffen van alle daartoe geschikte maatregelen. In dit verband noemde de heer Dura de prijsvraag, die de bond heeft uitgeschre ven voor middelen en methoden die het doorwerken bij vorst mogelijk maken. Niet alleen d°°r leden van de organisatie, maar ook door directies en werknemers zijn reeds suggesties in groten getale ge daan. Wij kunnen, zo zei soreker- het vorstver.'.ies niet beperken, indien Wij in Nederland bij een temperatuur van -1 gra den boven nul geen beton meer mogen storten, terwij] in omringende landen wordt doorgewerkt tot 3 graden. Wij kunnen ook de productiviteit niét bevor deren zolang de werknemers niet erken nen. dat niet alleen de hoogte van het loon beslissend is, doch. in nationaal ver band gezien, nog, veel meer de prestatie die er voor geleverd wordt. Dit te min der daar het hoogste loon helemaal niet de hoogste prestatie inhoudt. De heer Dura zeide er van overtuigd te zijn, dat de tariefbepalingen in de nieuwe CAO. een bijdrage tot verbetering van de pres tatie kunnen vormen. Een hoog loon zon der overeenkomstige prestatie maakt de bouw duur. duurder dan op zich zelf ge nomen nodig is. Dit achtte spreker niet alleen funest voor de aannemer of bouw ondernemer, die het gebouw bouwt, doch ook voor ons land, dat met een dergelijke inflatie allerminst is gediend op een ogenblik, dat een verkeerde manoeuvre een ramp zou kunnen worden voor onze economie, wed, ?e hGer Dura een beroep ai betrokkenen, om de werkweek w,aartoe men deze zomer heeft besloten om de gevolgen van het langdu- Fg£J,°r-SjTlles °b vangen, tot wer kelijkheid te maken. Bij volledige toe- is Slechts een derde van het verlet van deze winter ingehaald Ten slotte wijdde de voorzitter nog aandacht van h6+ r?1'.!"eSeling tot verrekening van het nsico bij de woningbouw die de aannemers niet kan bevredigen Het risi co van prijsstijging van materialen die met kan worden voorzien komt voor een te groot gedeelte voor hun rekening De heer Dura vertrouwde er echter on dat een bevredigende regeling getroffen kan worden in overleg met de Vereniging van Red. Gemeenten en het ministerie van Wederopbouw. De Amerikaanse ambassadeur in Joego slavië, Jobn Riddelberger, heeft gisteren bü aankomst te New York verklaard, dat de betrekkingen tussen Joegoslavië en het Westen waren verbeterd sedert het jongste bezoek der Sovjetrussische rege ringsdelegatie aan Belgrado. Riddelberger zal met Dulles overleg olegen over dit bezoek e.n over de komen de besprekingen tussen de ambassadeurs van Engeland Frankrijk en de V. S. en een lid van de Joegoslavische regering. v v. t„, 7* i Mts N NAn" SÉi s De enige vrouw die aan boord was, was Barbro Svensson, de 23-jarige echtgenote van de eerste machinist Steig Svensson Zij maakte haar eerste zeereisDe Svensson, die in Malmo wonen, sprongen samen overboord en .verden opgepikt dooi reddingboten „Het was een verschrikke lijke ervaring", vertelde Barbro Svenssen toen ik in de brandende zee lag zag ik mannen, die elkaar probeerden te helpen Tk stond op het Punt de „5?p °P redding op te geven toen de reddingboten aan kwamen Zij werd in Dover aan land ge bracht, waar men haar onmiddellijk ver telde dat haar man, die zij in het loeien de geweld van de vlammende golven kwijtraakte, ook was gered en zich in Margate bevond. Steig Svensson beschreef het schip als „een hel van vlammen" Barbro Svensson werd gered door een Duits houtschip van 4a0 ton. De kapitein van dH schip vertelde dat hij. onderweg met een deklading hout van Finland naar Dover een angstaanjagende rode gloed aan de horizon zag "D voer met zijn schip tot op ongeveer 100 meter afstand van de brandende tanker toen deze plot seling een halve cirkel beschreef, een spoor van brandende olie op 't water ach terlatend- Er bestond groot gevaar, da' zijn deklading hout in brand zou raker. Desondanks ging men aan het speuren naar overlevenden met behulp van een zoeklicht. In de witte stralenbundel zag de Duitse bemanning een tafereel, dat deed denken aan het laatste oordeel. Men selijke figuurtjes dobberden op het water, terwijl de zwarte rook in vette slierten boven de op dit water dansende vlammen dreef en vonkende wrakstukken in de brandende zee geslingerd werden. Terwjjl de overlevenden in Engeland aan land werden gebracht, voer de Neder landse sleepboot „Maas" langszij de met vlammen overdekte tanker, waarvan de schoorstenen nog steeds zwarte rook uit braakten. Drie mannen van de sleper klauterden tegen de geblakerde scheeps ramp omhoog Zii renden naar het ach terdek dat was ontsnapt aan de hoofd macht van het vuur en wierpen trossen over naar de „Maas en een ander Ne derland» bergingsvaartuig, de „Zeeleeuw" alsmede naar de „Scaldis Gisteravond cirkelden een Amerikaans vliegtuig en een Britse vliegboot nog steeds over de plaats van de ramp in de hoop nog meer overlevenden te vinden ofschoon men toen al niet veel hoop meer had. Eén van de geredden de 19-jarige Ronald Gotz, vertelde nog, dat de kapi- j tein, de eerste stuurman, andere bevel- j hebbende bemanningsleden en een ste ward op de brug waren, toen de ramp begon. Hij dacht, dat zij allemaal zouden zijn omgekomen. Van de geredden, die in Engeland aan land werden gebracht, over leed er één de Duitse zeeman R- Schwargel uit Bremerhaven nog voor hij het ziekenhuis had bereikt. In Britse havens zijn 23 overlevenden van de „Johannis Hus'' aan land gebracht Te Margate wejden-clrje Zweden en ne gen Duitsers orits'cneept, van wie er twee in een ziekenhuis werden opgenomen. Negen overlevenden gingen te Dover aan land; van dezen moesten vier naar een ziekenhuis worden overgebracht. Ten- slotte bracht de kolenboot „Emsworth" nog twee Duitse opvarenden naar Ports mouth. Van de 43 opvarenden werden er gis teravond nog negentien vermist. Men vreest, dat zij zijn omgekomen. Onder hen bevinden zich de kapitein, de eerste en de derde stuurman. Het stoffelijk over schot van een Duitse werktuigkundige werd geborgen. Ten Noorden van Parijs, op liet grote vliegveld Le Bourget, is de nieuwste automaat geplaatst, om binnenkomende luchtreizigers te kunnen verwelkomen met een ruikertje. Een muntstukje m de gleuf en je krijgt een fris en fleurig bouquet bloemen. De werktoren van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt", die bij de Noordersluis in het Noordzeekanaal te IJmuiden ligt, zal deze week gereed komen voor het overbrengen naar de olaats, waar het Duitse goudschip zich vermoedelijk bevindt. Het wachten is daarna op 'mnstige we": berichten. Men denkt reeds Maandag het transport naar de plek in ?ee bij Den Helder te kunnen ondernemen. ter aanvankelijk niet van zins was he' schip door de sluis te laten: na negen uur 's avonds tot vijf uur 's morgens gaat de sluis niet open. Maar de sluismeester is tenslotte voor de aandrang van de op varenden van de „Evipan" gezwicht en omstreeks kwart voor tien voer het schip de haven van Delfzijl uit. Het zette eerst koers naar Emden, maar later kon worden waargenomen dat het van richting ver anderde en in Noordwestelijke richting wegvoer. Aan boord bevinden zich de heren P. J. Galliard uit Groningen. J P Rust. eveneens uit Groningen (die in Delf zijl aan boord ls gekomen), H Loonstra uit Zoutkamp en H. van der Laan uit Gro ningen- De voorbereidingen voor het vertrek van de „Evipan" trokken gistermiddagtn d* Oosterhaven te Groningen veel kijkers Om vijf uur liet kapitein Galliard de tros sen losgooien en verdween het schip in de richting van Delfzijl waar het om acnt uur 's avonds arriveerde. De officier van justitie, jhr mr A. van der Wijck. verklaarde ons gistermiddag, dat het schip uit Delfzijl niet weg zou komen, omdat er nog verschillende f r- maliteiten vervuld moesten worden Ut Scheepsinspectie in Groningen deelde mee dat de „Evipan" geen bewijs van zee waardigheid had en op grond daarvan vermoedelijk niet zou kunnen uitvaren Echter scheen, zoals men ons toen reeds vertelde de mogelijkheid te bestaan- Ja het schip als „jacht" zee zou kunnen kiezen, mei een aantal „gasten aan boord. Bij nadere informatie bij de offi cier van justitie 's avonds bleek ons dat men op deze grond de „Evipan" niet had kunnen beletten tee te kiezen Wel waren deskundigen over het algemeen van ge voelen dat het schip voor een lange reis. als het plan schijnt te zijn, niet vol doende zeewaardig „is- Westerling was niet aan boord van het schip toen dil in de sluis werd geschut Vóórdat de „Evipan" in de schutsluis kwam. was de douane al aan boord Er is niets geweest dat. wat de douane betreft het uitvaren zou kunnen verhinderen, alle papieren waren in orde Er deden zich toen dan ook geen moeilijkheden voor de Evipan" voor die echter wel dreigden :e ontslaan toen bleek dat het mmiddels negen uur was geworden en de sluismees- De brandende „Johannis Hus" ia volle zee, gezien vanuit de lucht. (Luchtfoto A.N.P. foto) (Van cmze verslaggever) SCHIEDAM, Donderdagnacht. Rond de „Buccaneer", die thans ligt gemeerd bij de werf van Wil ton, heerst een stilzwijgen. „Nie mand mag van boord af", heeft de kapitein gezegd, en enkele leden van de werf-veiligheidsdienst moe ten er op last van de rederij „Em- biricos" voor zorgen, dat het schip door niemand wordt betreden. Zelfs de telegrambesteller moest in de loop van de avond zijn bood schap aan een van de werf-bewa- kers overdragen. Vooralsnog is het dus onmogelijk een verklaring van de kapitein te geven over de juiste toedracht van de scheepsbotsing, zodat o.a. ook de vraag, waarom de ,JBuccaneergeen schipbreuke lingen aan boord heeft genomen, voorlopig onbeantwoord zal moe ten blijven. Intussen heeft de loods Leo Smit, die de Buccaneer heeft binnengebracht, zich evenmin over zijn bevindingen aan boord van de Panamees willen uitlaten. HOEK VAN HOLLAND, Donderdag. (Van onze speciale verslaggever) Eindelijk, nadat we twee uur tevergeefs de zee hadden afgespeurd, kwam hier om slreeks drie uur vanmiddag dan toch de --Buccaneer" in zicht- De gehavende ge tuige van de verschrikkelijke brand op zee, die'Waarschijnlijk negentien mensenlevens had geeist. Nog geen vier en twintig uur nadat het schip de werf van Wilton in Schiedam had veriaten, keerde het thans geschondencr dan ooit terug met een be manning, wier stemming wellicht even el lendig was als de aanblik van dit vaartuig, dat als bittere symboliek voer onder een vuile kapotgescheurde en bijna onherken bare vlag. Toen de Buccaneer" eenmaal binnen de pieren was gekomen kon men duidelijk het grote gat in het voorsteven zien. Net bo ven de waterlijn gaapte een roestige won de; daarboven was de witte huid vuil-grijs geblakerd. Een deel van de mast ontbrak- Duidelijk bleek, hoe het vuur van de tank boot om de voorsteven heen moet hebben gespeeld en het voorste gedeelte van de hutten moet hebben aangetast. De ..Bucca neer" voer op eigen kracht, in de golven achter het schip tekende zich een dun olie- spoor af. Op hetzelfde ogenblik dat de bemanning van de „Buccaneer" land in zicht kreeg was de bemanning van de sleepboot „Maas" druk doende met het slepen van de „Johannis Hus", het Zweedse tank schip dat na de aanvaring zo'n zware tol moest betalen. Voordat men- het wrak van het tank schip had kunnen vastmaken, hadden ver scheidene sleepboten uit Dover. Duinker ken en Vlissingen in de buurt van de „Jo hannis Hus" rondgevaren. De sleepboot „Maas" was de laatste die arriveerde, maar de drie matrozen J. Sebel, G. Brokke en J. Brouwers waren niettemin de eersten die op het tankschip oversprongen en een sleepverbinding met het voorschip tot stand brachten. Even later sprongen ook twee opvarenden van de Engelse sleepboot .Rumania" op het achterschip, maar schipper Dirk Strijbos van de „Maas" riep: „We moeten uit de olie en begon te trekken. Het gevolg was dat de rook op het achterschip zo verstikkend werd, dat de Engelsen weer moesten losgooien. Assuradeuren hebben aan L. Smit en Co's Internationale sleepdienst opgedra gen 't schip zo mogelijk naar de rede van Vlissingen te brengen. De brand aan boord van de tanker kon in de loop van de middag worden geblust; alleen uit het voorschip kwam nog wat rook. Het lag in de bedoeling, dat ook de sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co en de Belgische sleeper Scaldis" die wegens averjj aan de stuurinrichting even verstek moest laten gaan zullen trachten de „Johannis Hus" vast te maken. In de loop van de nacht heeft ook de sleepboot „Blankenburg" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst de Johan nis Hus bereikt. Bij daglicht zou men pogen vast te maken. Vanmorgen werd nog gemeld dat het vast stond, dat het Zweedse tankschip niet naar Vlissingen doch naar de Nieuwe Waterweg werd gesleept. Vanmiddag omstreeks drie uur hoopte men daar te arriveren. In totaal 179 schepen, die zijn gezonken in Cu baanse havens of langs de kust van het eiland waaronder vjjf oude Spaanse kanonneerboten, die bijna zestig laar ge leden zonken in de ha ven van San Diego. zul len binnenkort door een Amerikaanse maatschap pij worden geborgen. De firma uit New-York, die een contract hiertoe heeft getekend met de Cubaanse regering, zal op basis van een afzon derlijk contract ook trachten 130 schepen te bergen die zijn gezonken langs de Noordkust van het eiland - de meeste door. de activiteit van Duitse duikboten gedu rende de tweede wereld oorlog. De bergingswerkzaam heden zullen onder lei ding staan van John Rin- ne, een internationaal be kende bergingsdeskun- dige. Men zal 0 m. ge bruik maken van een speciaal buigro. pon ton, die door Rinne is ont- ïs worpen. Deze ponton gemaakt van canvas en heeft een onbeperkte opening in de bodem, waardoor kan worden voorkomen dat de lucht druk te groot wordt als de ponton onder water vol lucht wordt gepompt om het te bergen wrak omhoog te brengen. Bij het bergingswerk zal verder gebruik wor den gemaakt van een nieuw type onderwater pomp, die speciaal is ont worpen om zout en zand rond wrakstukken op de bodem van de zee te ver wijderen. De wrakken rondom de Cubaanse kust zijn over het algemeen van na 1928 gezonken schepen, met uitzondering van de vijf Spaanse kanonneerboten die in 1898 in de haven van San Diego zonken. In het gebied van de Ca- raibischp Zee zijn in to taal ongeveer 2000 vracht schepen met waardevolle lading gezonken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1