Ontploffing in kinderen autobus vol In Zandvoort straalde de ster der naastenliefde Duizenden vaders en moeders één dag uit de zorgen VERA LYNN zong op de E 55 Friese Katholieke H.B.S. heeft eigen gebouw Mgr J. M. Groot huisprelaat van Z. H. de Paus Ondanks kouwind en regen Tragisch einde van een uitstapje Twee slachtoffers levend verbrand, vijf levensgevaarlijk gewond DRAADLOOS CONTACT LE MANS en de TV Wrijf Kou en Pijn Politieke eenheid bij Protestantse groepen Een explosie en een steekvlam Pot verf over matineuze minnaar Personenauto's over sluis te IJmuiden Prof. Tenhaeff over de mislukte proef-Croiset Sint Radbou d-Slicht in g vijftig jaar Franciscaanse vreugde in Bolsward Zilveren priesterfeest luisterrijk gevierd MAANDAG 13 JUNI 1955 PAGINA 3 ,,Goed voor de lijn Een wijs besluit ,Met een glimlach Laatste sterrit veroverde nog steeds noemt men haar de „Sweetheart of the For ces" stond zij nu op het kleine toneel en terwijl de regen nu en dan op het dak klet terde zong Vera beken de songs als „From the time you say goodbye", „Yours", „My Sun", „Lover" en andere suc cesnummers, die tel kens weer met een da verend applaus werden beloond. Handtekeningen- jagers op het oorlogspad De oorzaak Sympathiek medeleven 7 elegram van Adenauer BENOEMING BISDOM HAARLEM PATER RIGTER IN TEHERAN OVERLEDEN STANDARD OIL BEPERKT OLIE-INVOER IN DE V.S. Vraag naar olie in 1955 groter Gerechtvaardigde voldoening Mgr Al f rink over de betekenis van deze dag Samen één volk weg met DAMPO VLOOTUITBREIDING KON. HOLL. LLOYD NA AANRIJDING OVERLEDEN Chr. Volkspartij wil aan verkiezingen deelnemen De boulevard van Zandvoort stond Zon dag geheel vol met de deelnemers aan de sterrit van de Bond zonder naam. Pater Loop riep allen een hartelijk wel kom toe. Drie en veertig kinderen, leden van liet Hervormde Jeugdkoor uit Den Ham zijn Zaterdag, gelijk we reeds meldden, tijdens een uitstapje per autobus naar het Teutoburgerwald in Osnabrück bet slachtoffer geworden van een verschrikkelijk ongeluk. Bij een explosie in de berg ruimte onder de bus, waarboven enkele benzineblikken waren opgeborgen, ontstond een felle brand in de wagen, die aan twee kinderen bet leven kostte, terwijl verder nog vijf kinderen licht werden gewond. Het ongeluk gebeurde midden in de stad, waar vele mensen getuige waren van het vreselijke drama, dat zich binnen twintig minuten tijds afspeelde. Toen de autobus omstreeks kwart over negen met een geringe snelheid door de Bremerstraat reed, merkten voorbijgan gers op, dat de wagen aan de achterzijde in brand stond. Zij wisten de inzittenden hierop attent te maken. De 32-jarige chauffeur,^A. Heuver uit Den Ham, stapte onmiddellijk uit en begaf zich naar de achterzijde van de bus om de nooddeur te openen. .Op hetzelfde moment ontstond Van onze verslaggever). ZANDVOORT, Zondag. W el 6.000 gezinnen hebben het op deze Zondag zonder hun ouders bloeien stellen. Want het was de dag van de Sterrit der Naastenliefde van de Bond Zonder Naam. Maar toen 's morgens vroeg de vaders en moeders in ongeveer 3600 auto's en bijna 30 bussen uit alle windstreken van ons land koers zetten naar Zandvoort aan Zee, bleef hun kroost niet onverzorgd achter. Met liefde en fantasie namen 6.000 meisjes de taak van de ouders voor één dag over, zodat dezen onbezorgd zouden kunnen genieten. Deze Zondag werd één grootscheeps, levend bewijs, dat de naastenliefde nog bestaat en dat zij het leven mooier maakt. Het werd voor vele vaders en moeders de eerste dag, dat zij er samen eens op uit konden; het werd voor talrijken onder hen de eerste maal, dat zij de zee zagen Het rood van de driekleur op de Boule vard van Zandvoort liep door het wit: re gen en nog eens regen op deze dag, die echter straalde van vreugde. Daarom ook alleen maar blijde gezichten achter de nat beslagen ruiten van de drie, vier rijen dik opgestelde auto's en bussen. Propvol stond de boulevard, en zo ook menige parkeer plaats in Zandvoort zelf. De zee bruiste ecliter over een zielig leeg strand.... Vriendelijk en voorkomend had de po- 'itie van Haarlem, Bloemendaal, Heemste de en Hillegom, met behulp van spandoe ken en minstens 1.000 wegwijzerbordjes, de autocolonnes naar de badplaats gediri geerd, waar haar Zandvoortse collega de wagens bumper aan bumper tegen elkaar bet schuiven. Daar werd door 300 verken ners aan de automoblilisten een souvenir aangeboden en ontvingen de vaders en moeders een door de Jeugdbondkinderen vervaardigd presentje in de vorm van een tekeningetje, al dan niet vergezeld van de wens: „mooi weer"; daar werden ook de lunchpakketten uitgereikt. Honderden meisjes hadden de dag tevoren de 51.000 "foodjes met 300 kilo boter besmeerd en "iet 1.000 kilo vlees belegd- „Met pleisters Ornplakte duimen, waren niet uit de lucht", hoorden we pater Loop zeggen, die we in een puik humeur ergens tussen de auto's ontdekten, broodjes uitdelend met her en der een hartelijk woord. Ook een parmantig moedertje sprak hij aan. Ze kwam uit Nieuwstadt. In Limburg was het weer vanmorgen goed geweest, vertelde ze, maar de regen deerde haai' echt niet. Ze moest naar tent 2, zei ze. Of dat nog ver was. Inderdaad was dat nog een eindje. „Goed voor de l\jn Marie' Voor Zaterdagmiddag, Zaterdagavond en Zondagmiddag stond een directe re- u°f van deautoraces te Le Mans op bV.-programma. De eerste uitzending door de Franse T.V. verzorgd, gaf op on derhoudende wijze te zien wat er alzo aan voorbereidingen, ceremonies en nervosi teit aan de start van een grote autorace vastzit. Op dit tijdstip was de ramp op het autocircuit nog niet geschied. Dat was wel het geval tijdens de bijna huivering wekkende avondreportage over de auto race bij nacht. Deze uitzending ging ge- Woon door, hoewel zij slechts ongeveer een kwartier duurde. Zondagmiddag ver scheen op het Nederlandse T.V.-scherm een omroepster in rouwcostuum die me dedeelde dat de uitzending van Zondag middag in verband met het gebeurde on geluk niet door de N.T.S. werd overgeno men. Wij achten deze beslissing van do NT.S. volkomen juist, hoewel het ons J'chtelijk verbaast dat zij eerst Zondag- mddag werd genomen en niet Zaterdag- KV.°nd toen de omvang van de ramp teeas ekend was. Dat in de autorace-wereld de eewoonte schijnt te bestaan zelfs na ern stige ongelukken de wedstrijden voort te 2etten behoeft voor de T.V. geen dwin gende reden te zijn deze krankzinnige gewoonte via het televisiescherm te sa5.9?ionneren. de N.T.S. berust de verantwoorde lijkheid ten aanzien van de „opvoeding" barer kijkers. Een der belangrijkste nega tieve taken ten deze is het vermijden van geestelijke vergroving. Door het niet verder uitzenden van een wedstrijd nadat het doorgaan hiervan door de rampzalige gebeurtenis tot een aanfluiting van de sport geworden was, heeft de N.T.S. een bescheiden deel ge nomen (helaas te laat) in het protest dat ongetwijfeld overal Zal losbreken tegen het onwaardige vasthouden aan een ge woonte, waar het elementaire menselijk gevoelen het onmiddellijke afwijken van deze gewoonte eiste. lachte haar metgezellin en stevig gearmd stapte het optimistische tweetal verder. Zo was het daar op de Boulevard van Zandvoort tussen 12 en 3 uur- Toegewijd leidden ordonnansen van de Motorclub Zandvoort de autocolonnes af en aan, tus sen de fel in de harde wind klapperende vlaggen en onder de vrolijke tonen, uitge strooid door luidsprekers en een onver stoorbaar blazend muziekkorps. Alles liep gesmeerd; alles was in de beste stemming, ondanks een verkleumende kou en het steeds dichter wordende regengordijn. In brede rijen stevig in de kraag ge doken of met een plaid omgeslagen, want er waren er heel wat zonder regenjas stroomden de duizenden in de richting van Theater Monopole en de vier enorme tenten in Zandvoort, waar artisten van allerlei slag en eveneens gekomen van heinde en ver, klaar stonden om ook hun steentje bij te dragen in dit festijn van naastenliefde, en wel in de vorm van een klinkend cabaret- Vijftig auto's reden de 200 artisten in pendeldiensten tussen de tenten en zalen op en neer, want ook in Haarlem (Concertgebouw, Stadsschouw burg en Krelagehuis) en in Heemstede (Minerva Theater) had de Bond zondei Naam vijf zalen gecharteerd om de onge veer 17 a 18.000 in de sterrit aangevoerde mensen een plaatsje te bieden. Pater Loop verscheen op al de tien po dia om er na een oordovend applaus en noerageroep tien minuten het woord te voeren. Hij maakte het geheim bekend, waardoor deze dag mogelijk werd: door het werk van de 10.000 promotoren en pro- motrices van de Bond, die de gouden tientjes-actie deze bracht schoon in de hand één ton op op zich hadden ge nomen en daardoor de sterrit financieel mogelijk maakten. Hij wees op de toewij ding van de duizenden meisjes, die de taak der ouders nu waarnamen. Hij dankte de automobilisten, die voor deze dag hun eigen wagen, hun eigen benzine en hun eigen vrije tijd gaven, de verkenners en de 15.000 kinderen van de Jeugdbond. Een bij zonder woord van lof had pater Loop voor de mentaliteit „met 'n glimlach op deze regendag" waarmee de agenten het ver keer in goede banen hadden weten te hou den- „Voor één dag zijn de standsverschillen weggevallen", aldus de pater. En onder scheid in gezindte bestaat er vandaag evenmin. Hoeveel mensen hebben vandaag iets voor elkaar gedaan? Hoeveel mensen zullen vanavond weer thuis zitten, tevre den omdat ze zoveel tastbaar goeds kon den doen aan anderen, ofwel tevreden, omdat zoveel tastbaar goeds hun werd ge daan door de anderen? Maak even de op telsom, hoeveel duizenden met deze sterrit het daverende bewijs hebben geleverd, dat de naastenliefde er is en dat zij de factor is, die het mensenleven mooier kan maken. We hebben pater Loop nog even ge vraagd, wat zijn plannen voor het volgen de jaar zijn. Het wordt in ieder geval geen sterrit meer. Deze (derde) was de laatste. Strekte dit jaar het doel van de naasten liefde zich in het bijzonder uit tot de va ders en moeders, die anders nooit kans zien er samen eens alleen op uit te kunnen 8aan men moet niet spreken van ouden van dagen of alleen maar van ouders van grote gezinnen, aldus de pater, want daar- van ls geen sprake het volgende jaar zal de Bond zich tot een andere categorie mensen op de Dag der Naastenliefde wen den. Daarbij zullen ook weer zoveel moge lijk personen in staat worden gesteld een daad van naastenliefde te stellen, gebon den aan een sportief element. Het verheugde pater Loop, dat er ook zoveel niet-katholieken op welke ma nier dan ook hadden medegewerkt aan het slagen van deze dag. „Het is een bar gemengd publiek", zo verzekerde h(j- Een Amsterdamse kolenwerker, gewend aan zwart roet. heeft dezer dagen als sluitstuk van een roman tische nacht een complete meta morphose ondergaan. Hij bracht zijn geliefde om kwart over vier, toen de ochtend reeds gloorde, naar haar huis en moest daarvoor door het trappenhuis naar drie hoog klimmen. In hetzelfde perceel woonde op een lagere verdieping een schilder, die de traptreden hoorde kraken. Dit wekte, gezien het vreemde uur, zijn argwaan op. In de veronder stelling met een inbreker te doen te hebben, stelde hij zich verdekt op met een typisch schilderswa pen: een pot waterverf. Toen de kolenwerker beneden kwam. kreeg hij deze volle bus verf als 'h rijkelijk gekleurde douche over zich heen. Groot was de ontstel tenis van de schilder, toen de ver ontwaardigde kolenwerker 't doel van zijn nachtelijke bezoek be kend maakte. Het merkwaardige misverstand met de .matineuze minnaar werd echter bij minnelijke schikking ge regeld. ZO mistroostig als het weer was, zo enthousiast was de menigte toen de we reldberoemde zangeres Vera Lynn gisteren in het feeststadje XJnijesti op de E 55 een demon stratie gaf van char mante vocale energie. Tientallen fans drongen om de zangeres heen om te trachten haar handtekening te krijgen en honderden hadden er een nat pak voor over om een glimp op te vangen van Vera Lynn, die niet over dreven populair deed, doch een rustige en vriendelijke indruk maakte. NEEN, het weer zat de organisatoren van dit festijn niet mee. Zó hardnekkig was de regen, dat men gistermiddag op het laatste ogenblik moest besluiten Vera niet op de Place Mondiale, maar in Ahoy-paiace te laten optreden, hetgeen voor velen een teleur stelling was omdat zo doende maar achthon derd mensen ooggetuige konden zijn. Haar op treden was niettemin een succes, evenals dat 's avonds het geval was toen Vera voor de tweede maal haar heil moest zoeken in Ahoy- palace. Met dezelfde charme waarmee zij destijds de vechtende geallieerde troepen WAS het tijdens het optreden 's mid dags dat de ma troos eerste klasse C. Schuurmans van de onderzeedienst Waal haven Vera Lynn een geschenk aanbood een Hollandse kaas versierd met de kleu ren van de Nederlandse v a® avonds ge schiedde iets dergelijks toen Cootje Bokhoven na het optreden de zan geres een fraaie Hol landse pop voor haar kinderen overhandigde. De plv voorzitter van de Unifesti-raad, de heer J. A. de Beukelaar vertelde bij deze ge legenheid hoe men het m Nederland op prijs stelde naar Vera te kunneji luisteren. Vera Lynn hoorde de vele complimenten die haar werden toegezwaaid aan met een gezicht van een schalks school meisje. Toen de heer de Beukelaar betoogde hoe hij, indien hij een dich ter was, Vera zou be schrijven riep ze zeer gevat „Hé, waar is mijn man maar lieftallig aanvaardde zij een handkus om tenslotte met een welklinkend »Auf wiedersehn" af scheid te nemen van de achthonderd gelukki gen, die er na vaak een zware strijd in waren geslaagd jn Ahoy-Pa- lace binnen te dringen. In het receptie-centrum van de Heren Zeven tien vond daarna nog een kleine ontvangst plaats en het was bij deze gelegenheid dat velen nog een vaak bekroonde poging deden een van Vera's handtekeningen te ver krijgen. Vera tekende alles wat haar werd voorge legd, tot herenmanchet- ten en champagnekur- ken toe en blééf vrien delijk en rustig. Ze vond het prettig in Nederland te zijn, vertelde ze, vooral onze huizen vond ze enig. „Ik hoop hier gauw terug te komen," luidde haar afscheid, voordat ze per auto in de stromende regen het E 55-terrein verliet. onder de bus een hevige explosie, die ge paard ging met een felle steekvlam. De wind joeg van opzij deze vlam door de geopende nooddeur de bus in met het ge volg. dat in een oogwenk het interieur in brand stond. Dit veroorzaakte een ver schrikkelijke paniek, temeer omdat van vele kinderen de kleding vlam vatte. De chauffeur sprong onmiddellijk naar binnen en wist op heldhaftige wijze, met behulp van voorbijgangers verscheidene kinderen naar huiten te werken De ver zengende hitte van het vuur maakte het echter onmogelijk allen in veiligheid te brengen Sommigen sprongen als bran dende fakkels naar buiten en renden als waanzinnigen de straat op, waar van alle kanten mensen toeschoten om hulp te bie den. Onder de waterpomp, bij een garage aan de overkant van de straat, trachtte men de vlammen te doven. De garagehouder en passerende auto mobilisten boden spontaan hun auto's aan om de slachtoffers naar de beide plaatse lijke ziekenhuizen, het Maria Ziekenhuis en het Stedelijk Ziekenhuis, te vervoeren. De bus, eigendom van de f'rma Winkel te Vriezenveen, brandde geheel uit. Alle blussingspogingen bleven vruchteloos, of schoon de brand direct met schuimblus- sers werd bestreden. Twee kinderen, de 14-jarige WUmpje Teikens en de I4-jarige Annie Kosters, konden niet gered worden. Zü kwamen ten aanschouwen van 't samengestroomde publiek in de vlammen om. Van de zwaar gewonde kinderen, die naar de ziekenhui zen werden vervoerd, verkeerden er Za terdagavond vijf in levensgevaar. Het waren de 13-jarige Jan Ardesch. de 12-ja rige Gerrit Podde, de 12-jarige Henk Leeuwis, de 14-jarige Alie Schutmaat en de 15-jarige Jantje Vrielink. Verder waren er nog twaalf ernstig en vijf lichtgewon den. In totaal werden er 17 gewonden in de ziekenhuizen opgenomen. De niet gewonde kinderen werden on dergebracht in de eetzaal van de raads- kelder onder het stadhuis van Osnabrück. De ramp is waarschijnlijk ontstaan, doordat de autobus onder de achterzittin gen drie met benzine gevulde jerrycans meevoerde. Een daarvan is vermoedelijk niet goed afgesloten geweest, waardoor er tijdens de rit voortdurend benzine uit is gevloeid met het gevolg, dat zich gassen hadden gevormd in de afgesloten ruimte voor de reserve-band, die zich ender de bus bevond Door deze ruimte liepen ook de draden voor de achterverlichting. Deze draden, die met isolatieband werden bij een gehouden, lagen op een bepaald punt open. Hier is waarschijnlijk kortsluiting ontstaan, waardoor de naar beneden ge lopen benzine vlam vatte. Op hetzelfde ogenblik dat de bug stilstond vond er een hevige explosie plaats in de luimte voor de reserveband. Het deksel, dat deze ruimte afsloot werd met kracht naar bui ten gedrukt en het gas, dat zich in de ruimte had gevormd, veroorzaakte onmid dellijk daarop de noodlottige steekvlam. 's Middags om half vier arriveerden in Osnabrück de burgemeester van Den Ham, de heer G. Bremer en ds H. A. Labrie in gezelschap van de ouders van de overleden en zwaar gewonde kinderen, terwijl ook de andere ouders kwamen Het gemeentebestuur van Osnabrück spaarde geen moeiten om de kinderen en hun verwanten van dienst te zijn. Er werd zelfs direct een geldinzameling gehouden om het de kinderen in de ziekenhuizen aan niets te doen ontbreken. De chauffeur van de bus, die zich zo moedig gedragen had, was totaal overstuur evenals de lei ders van het gezelschap de heer D. J. Snel en J. Gorter, die in gezelschap van hun echtgenoten de reis meemaakten. De verkeersbrigade van de Rijkspolitie uit Almelo stelde 's middags een uitge breid onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. De overlevenden van het gezelschap, met uitzondering van hen, die in de zie kenhuizen waren opgenomen, aanvaard den Zaterdagavond om zeven uur de te rugreis in een autobus, die hun ter be schikking was gesteld door het stadsbe stuur van Osnabrück. De ouders van de zwaar gewonde kinderen bleven achter. Voor het vertrek van de kinderen, hield de Oberstadtdirektor dr Walter Wegener een toespraak, waarin hij zijn deelneming betuigde en meedeelde, dat het stadsbe stuur van Osnabrück naar een mogelijk heid zal uitzien om de ouders en nabe staanden, zo veel als mogelijk is, daad werkelijk te helpen om de gevolgen van _,f.amp enigszins te verlichten. Tijdens de zitting van het parlement van weder Saksen werden de slachtoffers van het ongeluk Zaterdagmiddag herdacht. De bondskanselier, dr Adenauer heeft in ©en telegram aan ipinister-president dr Drees zijn diepe medeleven met het ongeluk uitgesproken: „Diep oewogen heb ik vernomen van het ongeluk in Osna brück, waardoor op een verschrikkelijke manier het vacantiereisje van 43 Neder landse kinderen een einde nam. Ik doe Uwe Excellentie mijn oprechte deelne ming en mijn hartelijk medegevoel toe komen, ook voor de familieleden van de omgekomenen, alsmede voor de gewon- den, die ik een spoedige genezing toewens. iJe Westduitse minister voor het ver- keerswezen, dr Hans Christoph Seebohm heeft in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr M. J. Algera zijn medeleven uitgesproken. Donderdagmorgen zullen de door Rijkswaterstaat over de sluizen te IJmui den aangelegde bruggen voor het verkeer van personenauto's worden opengesteld Deze verbinding is aangebracht ter ont lasting van het zeer drukke verkeer over de Velserpont, in de route Haarlem- Alkmaar v.v. Voor het zeer intensieve Noord-Zuid verkeer over het Noordzeekanaal bete kent deze openstelling van de bruggen een aanzienlijke verbetering, daar thans personenauto's de overbelaste pont kun nen vermijden, hetgeen èn voor deze automobilisten èn voor 't ayare vracht en busverkeer, dat wel vas de ponten gebruik moet blijven maken, aanmerke lijk minder oponthoud zal betekenen. De bestuurders van personenauto's dienen echter wel met een kleine vertraging re kening te houden, daar het verkeer over de brug bij het binnenhoud de eerste dagen om-en-om" zal worden doorge laten De ANWB heeft de nodige bor den geplaatst. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het Sint Hippolytus Gesticht te Delft de Weleerw. Heer Th. G. J. Kloeg, die kapelaan was te Alkmaar (H. Laurentius). De professor in de parapsychologie le Utrecht, dr W. H. C. Tenhaeff, heeft in antwoord op een vraag, een analyse van deZe proef (bedoeld als een demonstratie van helderziendheid) te geven, geant woord zulks te weigeren, gezien de on deskundige wijze, waarop het experiment werd uitgevoerd. Hij zeide zich van de aanvang af tegen de televisie-uitzending van die proef op 2 Juni jl. (waaraan wij in dit blad tot tweemaal toe een beschou wing hebben gewijd) te hebben verzet, omdat hij het experiment van het begin af tot mislukking gedoemd achtte. Zijn zienswijze dekt dus de in dit blad ge geven desbetreffende beschouwingen vol komen. Op 31 Juli a.s. zal het vijftig jaaf geleden zijn dat op instigatie van het Hoogw. Episcopaat te Utrecht ten over staan van notaris jhr. W. E. Bosch van Amelisweerd de Sint Radboudstichting werd opgericht. In de stichtingsacte staan als oprich ters met name genoemd Z.H. Exc. mgr Henricus van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht en de heren mr J. W. v. d. Biesen, Jhr P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, jhr mr P. J. A. A. van Nis pen tot Sevenaer en mr W. S. J. van Waterschoot van der Gracht. Op 8 Mei is te Teheran, nadat hij een operatie had ondergaan, waarvan hij aan vankelijk herstellende was, op 72-jarige leeftijd overleden de uit Amsterdam af komstige pater H. B. A. Rigter van de Congregatie der Lazaristen. Pater Rigter is welhaast 44 jaar vrijwel ononderbro ken in 't Nabije Oosten werkzaam geweest en dat niet alleen ten gerieve en ten ba te van de katholieken aldaar. Hij werd er algemeen geacht om zijn wetenschap pelijke arbeid. Op 6 Juni is in de kerk van St. Louis te Teheran een Requiemmis te zijner nagedachtenis opgedragen, die bij gewoond werd o.m. door de Pauselijke internuntius aldaar, vertegenwoordigers van de Franse ambassade, de Ned. gezant en vele oud-leerlingen. Aanvankelijk gaf pater Rigter onder wijs aan het college Saint Louis te Te heran. Vervolgens was hij werkzaam in het westelijker gelegen Hamadan en ten slotte vele jaren in Rezaieh aan het meer van Urmia in Azerbeidsjan. Korte tijd is hij geplaatst geweest in Istanboel. In het bijzonder had hij grote belang stelling voor de talen van het land. Zo sprak hij niet alleen vloeiend Perzisch, Armenisch en Turks, maar hij stelde ook woordenboeken van die talen samen. Die arbeid heeft hij niet ten einde kunnen brengen. De Standard Oil Co of New Jersey heeft medegedeeld, dat zü vrüwillig de invoer van olie naar de Ver. Staten zal vermin deren. Tegelükertüd werd van dezelfde zijde echter voorspeld, dat de vraag naar olie en olieproducten in de loop van dit jaar belangrijk zou toenemen. Dit blijkt ook duidelijk uit de produc tiecijfers van Venezuela, na de V.S. de grootste olieproducent ter wereld. Nadat de olieproductie in 1953 (door de vrijwil lige productieverlaging gedurende de zo mermaanden) was teruggelopen tot een daggemiddelde van 1.764,988 vaten behaal de men in 1954 een gemiddelde van 185309 vaten. Gedurende de eerste maanden van 1955 werd een recordcijfer behaald namelijk 2.137,605 vaten als daggemiddelde. Het was Zaterdag in Bolsward een De vicaris generaal van het bisdom Haarlem, mgr J. M. Groot, heeft Zon dag op indrukwekkende wqze zün zil veren priesterfeest gevierd, 'n Belangrijk ogenblik was het voor hem toen na de plechtige hoogmis in de St. Joscphkerk te Haarlem mgr J. P. Huibers mededeel de, dat mgr Groot benoemd was tot huisprclaat van Z. H. de Paus. Het feest was reeds Zaterdagavond be gonnen toen de jubilaris door de leden van de katholieke jeugdorganisaties werd ingehaald in de dekenale kerk van St. Joseph in de Jansstraat, welke voor de ze gelegenheid op bijzonder smaakvolle wijze door de L.T.B. met bloemen was versierd, belangeloos beschikbaar gesteld door de parochie van St." Jan de Doper te Breezand, één van de vele parochies welke de bisschoppelijke „minister van financiën" door zijn onvermoeibaar ijve ren voor de kerkenbouw aan zich heeft verplicht. In de St. Joseph-kerk werd door de ju bilaris een plechtig lof, speciaal voor de jeugd, gecelebreerd. De deken van Haarlem, de hoogeerw. heer W. N. Zijl stra belichtte de vele verdiensten van mgr Groot op het gebied van de jeugd- zielzorg. Na het lof marcheerden vele gidsen, pioniersters, verkenners, voortrekkers, ka- jotters en leden van de K.J.M.V. naar de woning van de jubilerende vicaris-ge neraal aan de Kruisweg waar zij voor mgr Groot defileerden. Twee muziekcorp sen de R. K. Harmonie „De Spaarneba- zuin" en de drumband van de Verkenners brachten een langdurige muzikale hulde. Zondag werd door de jubilaris om tien uur in de St. Josephkerk de plechtige Hoogmis opgedragen met bisschoppelijke assistentie van Z. H. Exc. mgr J. P. Hui bers, bisschop van Haarlem. Als troon- diakens fungeerden de zeereerw. heren C. J. van der Knaap en B. G. Stammeyer, beiden secretarissen van mgr Groot. Zijn broer, de zeereerw. heer C. J. M. Groot rector van St. Joannes de Deo te Am sterdam, was diaken en zijn neef, de weleerw. heer J. M. van Sambeek, pries ter van het Bossche diocees was subdia ken. De zeereerw. heren J. P. J. Solle- veld en dr M. J. de Jong, secretarissen van de bisschop van Haarlem fungeerden als ceremoniarii, terwijl als presbyter- assistens deken Zijlstra optrad. In de ka- nunnikenbank hadden plaats genomen mgr 'J- J- van Hussen, voorzitter van de ysn de jubilaris; de oudste priester van het Haarlemse diocees, em. pastoor J. F. van der Meer en de archivaris van het bisdom, de zeereerw. heer p. m Verhoof- stad. In zijn predicatie herinnerde de broer van de jubilaris, prof. dr J. c. Groot van het groot seminarie te Warmond aan de tegenwoordigheid van Christus onder ons, niet slechts in het H. Sacrament, maar ook in de persoon van de priester. De plechtigheid werd verder, behalve door vele andere familieleden van de jubilaris, ook bijgewoond door diens moeder mevr. de Groot-van Sambeek, moeder van zes priesterzonen, voor wie deze dag inder daad een gloriedag betekende zoals slechts aan weinig moeders is gegeven. Na de Plechtige Hoogmis werd tijdens een ontbijt in de pastorie waarbij de deken van Haarlem als gastheer optrad de jubi lerende vicaris-generaal jn intieme kring gehuldigd. Mgr Huibers deelde toen me de, dat het Z H. de Paus had behaagd mgr Groot te benoemen tot Zijn huispre- Laat. In de namiddag recipieerde de jubilaris te zijnen huize. Vele geestelijken o.m. de zeereerw. heer dr A. A. oirook, pastoor van de Allerheiligste Drieëenheid' te Bloe mendaal, wiens zilveren priesterfeest de volgende week zal worden gevierd, talrij ke vertegenwoordigers van kerkbesturen uit 't gehele bisdom, verscheidene wereld lijke autoriteiten o.m. prof. dr C. P. M. Romme en de heer L. Bouwman als lid van Ged. Staten van Noord-Holland en namens de St. Pieterskring van kerk stichting Fonds voor Kerkenbouw in het architecten prof. Granpré Molière en ir bisdom Haarlem, mgr J. van Sambeek, Van der Laan kwamen de jubilerende rustend bisschop van Tanganyika en oomvicaris-generaal complimenteren. ioveus binnenkomen I it de verte wenkte van de hoge. oude Martinitoren reeds de vlag en zü stond geplant in de tuintjes voor de huizen of wapperde van het dak. Toch ging het nog niet om d<- viering van het vijfde eeuwfeest der stad maar de R K Hogere Burgerschool St Martinus" dé enige katholieke middelbare school in Friesland, werd ingezegend door 'Ie aarts bisschop coadjutor mgr Alfnnk en ge opend namens de minister "an O K. en VV Een feit van betekenis voor het hele gewest, maar voor de katholieken in het bijzonder. Een zo heuglijke gebeurtenis, dat burgemeester J. Bruinsma haar gaar ne beschouwde als een onderdeel van de grote aanstaande jubileumfeesten En hij zou geen rechtgeaard Fries zijn. als hij niet de hoop uitsDrak. dat naast haar be tekenis in het nationale bestel, deze school ook een helangriike biidrage zou leveren voor de Friese cultuur. Zo werd menige schone wens geuit en dankbaar woord gesproken !n de fraaie aula en gymnastiekzaal van het riante ge bouw, een schepping van de Eindhovense bouwmeester ir Geenen. prachtig vrij ge legen in het plan-Noord. Een bouwwerk, dat zowel binnen als buiten, een goed afgewogen spel van lijn en kleur is, zon der overdreven pralerij, maar juist mooi door zijn betrekkelijke eenvoud. Het was een feest van franciscaanse blijmoedigheid, want het zijn immers de paters Franciscanen, die vijf jaar geleden met durf en ondernemingszin in de oude Franse school aan de Kerkstraat deze ka tholieke H.B.S. reeds begonnen, op ver zoek van de Prof. dr Titus Brandsma- stichting en met het bestuur daarvan vandaag de voldoening beleefden eindelijk een behoorlijke huisvesting voor dit on derwijsinstituut te krijgen. De eerste eind examens zullen er binnenkort worden af genomen. De voorzitter van de Prof. dr Titus Brandsma-stichting, pastoor dr I Onings O.F.M. en de directeur van de school, pa ter G. Voorvelt O.F.M. spraken er hun erkentelijkheid en blijdschap over uit, dat de Friese katholieken nu hun eigen mid delbare school hebben en dr P Doornen bal, de inspecteur voor het IJl.O., die na mens de minister en de staatssecretaris voor O. K. en W. de H.B.S. officieel open de, begreep die gerechtvaardigde voldoe ning en trots. Deze school, zo zei hij, biedt de ouders gelegenheid hef onderwijs aan hun kinderen in handen te geven van hen, die dezelfde beginselen hebben als zij. Spr. noemde het gelukkig, dat dit recht der ouders geen twistpunt meer is en hij prees het bestuur, dat zo schitterend tal van moeilijkheden te overwinnen wist. Pastoor dr Onings merkte op. dat het katholieke volksdeel van Friesland meer dan voorheen in staat wordt gesteld bij te dragen tot ontwikkeling van het gewest want waarlijk het gaat er niet om al dus pater-directeur Voorvelt dat mee. met deze schooi een tegenstelling v il heiligste rechten der ouders. Om de jon gens, die hier komen, op le voeden tot goede katholieken en goede staatsburgers. In die geest sprak aan het einde van de bijeenkomst ook de aartsbïsschop-coadju- tor, mgr dr B. J Alfrink, die opnieuw dui delijk maakte, dat bij de katholieken nooit de bedoeling voorzit zich te isoleren. Na tuurlijk is deze dag voor de katholieken van Friesland, zo zei Z. H Fxc., van bui tengewone betekenis en deze school is een nieuw middel en een nieuwe kans voor de Friese katholieken om sterker te worden in katholieke cultuur. Het is dus een stap vooruit, maar er is geen enkel gevaar voor verbreking van de goede samenwerking, die er in Friesland steeds is geweest. De gelukkige wetgeving, die wij op onder wijsgebied hebben, wordt ons door ka tholieken buiten Nederland steeds benijd Er zit een zeker gevaar voor 'solement in. waardoor zekere groepen zich benauwd voelen, maar met het onderwijs doortrok ken van de katholieke beginse'en bedoe len wij alleen en niets meer, dan onszelf te zijn. Tegelijkertijd is er het verlangen en de bereidheid om met anderen oprecht samen te werken, in het belang van ons vaderland. Daarom appelleerde mgr aan de plicht van de leiders van een katholiek onder wijsinstituut, dat geen ander doel heeft dan de leerlingen te maken tot voortref felijke katholieken en tegelijk voortreffe lijke vaderlanders, er voortdurend op bedacht te zijn bij het in zekere zin on ontkoombare isolement, het bewustzijn te versterken, dat wij samen horen in één volk. De Provinciaal der Franciscanen, pater Castulus van den Eynde wees op het moei lijke punt van de leraren-bezetting en deed hiervoor een beroep op de Frese academici en idealisten. Tevens bracht hij de moeilijke exploitatie van het internaat ter sprake. De heer S van Abbema, lid van Ged. Staten twijfelde er niet aan of de katho lieke H.B.S zon ertoe bijdragen dat het ontwikkelingspeil van Friesland wordt verhoogd. (Advertentie) De N. V. Koninklijke Hollandse Lloyd heft opdracht gegven aan de werf „Blohm und Voss" te Hamburg voor het bouwen van 2 vrachtschepen met passa- gersaccomodatie, elk ruim 10.000 ton d.w. met een dienstsnelheid van 16 tot 17 mijl. Het verstrekken van deze opdracht aan de werf werd mede bepaald door de gun stige leveringstijden. Oplevering zal kun nen plaatsvinden November 1956 resp. Februari 1957. (Van onze correspondent). De heer K. uit Babberich, die Maandag morgen 6 Juni op de rijksweg Zevenaar Arnhem op zijn bromfiets door een wiel rijder werd aangereden en daarbij zo ongelukkig terecht kwam, dat hij in zorg wekkende toestanden het ziekenhuis te Zevenaar moest worden opgenomen, is aldaar Zaterdagmiddag zonder bij bewust zijn te komen, overleden. Het slachtoffer laat een weduwe met vijf jeugdige kinde ren achter. Onder voorzitterschap van de heer J. Hendriks, gemeenteraadslid te Gronin gen, is Zaterdag in Utrecht een besturen- conferentie gehouden van de Christelijke Volkspartij. Uitvoerig verslag werd gegeven van de op verzoek van het hoofdbestuur van de C.V.P. gehouden besprekingen met de Chr. Hist. Unie en de Antirevolutionaire Parij. De vergadering heeft als haar oordeel uitgesproken: 1. Dat van de besturen van deze beide partijen geen daadwerkelijk initiatief is te verwachten om binnen afzienbare tijd te komen tot eenheid van de protestanten op politiek terrein; 2. dat dit eensdeels een gevolg is van onwil, maar anderzijds en wel in belangrijke mate een gevolg is van de berustende houding van de leidingge- 7snde personen in deze partijen; 3. dat de scheppen, maar om eerbiediging van de practische politiek van de christelijke partijen nog steeds als een voortzetting van de vooroorlogse koers moet worden beschouwd en dat daarin geen noemens waardige verandering is te verwachten; 4. dat de christelijke partijen nauwelijks beroerd worden doordat ongeveer 200.000 protestantse kiezers hun stem uitbrach ten op een niet-christelke partij en in het algemeen niet zien of willen Zien, dat het merendeel dit heeft gedaan op grond van de practische politiek der christelijke par tijen; 5. dat eenheid zonder koersveran dering als een ramp voor ons volk wordt gezien en dewerom voor velen een aan leiding zou zijn de christelijke partijen te verlaten; 6. dat „eenheid" en voorts ook een werkelijk christelijk sociale politiek alleen kan worden bereikt door de Chris telijke Volkspartij. De vergadering besloot om voormelde redenen haar actie voor eenheid en koersverandering krachtig voort te zet ten en voorts aan het komende congres voor te stellen in 1956 aan de Kamerver kiezingen deel te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3