Grote- Vier-gesprek begint op 18 Juli Sovjet-Unie accoord met Genève Voor wonin nood oplossing productie nog meer opvoeren Pres. Peron kondigt drastische maatregelen Peronisten bestormen het aarts bisschoppelijk paleis aan Lagerhuis durfde rust niet te verstoren WET-COLLARD aangenomen Hartekreet over de woningbouw.' t Moet veel harder gaan e» hevFnms* Kath. Aannemers- en Patroonsbond wenst ingrijpende maatregelen Nieuwe ongeregeldheden in Buenos Aires Einde spoorwegstaking in zicht? Dinsdag 14 Juni 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v.. Opvallende beknoptheid Meer atoomreactors in Groot-Brittannië Contra-terrorisme in Marokko Zwakke dijkgedeelten in Zeeland Meer en efficiënter werken in de winter CVP verliet voor de stemming de Kamer WEERBERICHT De Sovjet Unie gaat accoord met de door het Westen voorgestelde datum en plaats voor de komende Grote-V.er-conferentie. De rege ringsleiders van de Sovjet-Unie. de WS., Groot-Bnttannie en Frank rijk zullen nu dus op 18 Juli a.s. te Geneve bijeenkomen. De plaats der conferentie, Genève, is gekozen a s compromis tussen de Russische wens- Wenen en het aanvankelijke Westelijke plan: Lausanne. De Russische instemming weid meegedeeld in een nota. die gister middag °P ambassades van de Westelijke Grote Drie in Moskou Overhandigd. Later werd tijdens een persconferentie op het Rus-1 president Eisenhower Ook hier was sische ministerie van buitenlandse zaken de tekst van de nota bekendminister Dulles wederom aanwezl§ gemaakt. Hieruit blijkt, dat de Sovjet Unie evenwel langer wil vergaderen. Vier dagen, zoals door het Westen voorgesteld, wordt door de Russen onvoldoende geacht. Men verwacht dat over deze kwestie minister Molotof met zijn Westelijks collega's nader zal overleggen, wanneer hij hou te San Francisco ontmoet bij de herdenking van het tienjarig beStaan van de V.N. Onverwacht bezoek van Adenauer BRIEFJE VAN HONDERD AAN DE HENGEL Mendes-France naar Casablanca mmmm Op 48 plaatsen verhoging en verzwaring nodig -* wmsë mk Vrijere loonvorming Werk in de ivintermaanden Mechanisatie en massa-pro ductie pe weerve'rwachting van het KNMI, geldig van heden- tot mot genavond, luidt: Zwaar bewolkt met aanvankelijk in hoofdzaak in het Noorden van het land hier en daar wat lichte regen, later plaatselijk opklaringen voor namelijk in het Zuioen van het land. Iets hogere temperaturen. Matige tot vrij krach tige wind tussen West en Zuid-West. Woensdag 15 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.03 uur. Maan op 1.00 uur, onder 15.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURA op verzoek van minister Dulles. Er zou voornamelijk gesproken zjjn over de Russische uitnodiging aan Adenauer om naar Moskou te komen. Officieel is verklaard, dat de bespre king nodig was omdat men meende, dat de volgens het schema vastgestelde tijd niet voldoende zou zijn om alle kwesties te bespreken. Hedenmiddag zat dr Adenauer aan bij een lunch in het Witte Huis. Hij was 'er de gast van I principe niet veel bezwaar tegen koes- teren, doch de wensen van president I Eisenhower willen eerbiedigen. De i Amerikaanse president is namelijk van waarin ministerie van buitenlandse zaken ver- "l Tijdens de persconferentie te Moskou Op de werf van Wilton Fijenoord wordt hard gewerkt aan de afwerking van de nieuwe walvisvaarder, de „Willem Ba- rendsz II". De fotograaf, die op de werf een kijkje mocht nemen, maakte bij deze gelegenheid bovenstaande foto van de drijvende fabriek. Duidelijk is in de achtersteven de „glijbaan" te zien. werd evenwel gelijktijdig met de nota de inhoud van een verklaring van het persbureau „Tass" bekend gemaakt. waarin de V. S. er van werden beschul digd, dat zij op een viermogendheden- conferentie niet de internationale span ning willen verminderen. In commen taar op een rede, welke minister Dulles op 7 Juni hield, hadden „gezaghebbende Sovjet-kringen" gezegd, dat „de V. S. niet van pian zijn met constructieve plannen naar een vier-mogendheden- conferentie van regeringsleiders ie gaan". In de verklaring van „Tass" werd voorts het door Dulles tot uitdrukking gebrachte voornemen om ..het viaag- £tuk van de lauden van Oost-Europa" en activiteit van het internationale c0rnmunisme" ter sprake te brengen gepekeld. „Er bestaat niet zo iets als pet Oost-Europa", aangezien de vol geren van deze landen het bewind van de uitbuiters omver geworpen, een volksdemocratisch bestuur hebben in gesteld en geen inmenging in hun bin nenlandse aangelegenheden zullen dul den", aldus „Tass". Verheugd Van de zijde van het Britse Foreign Office" verklaarde men zich verheugd over de Russische nota. Men wilde zich evenwel niet uitlaten over de Sovjet- sug£es"e de conferentie langer te doen duren. Groot-Brittannië zou hier in geen bezwaar tegen bestaat, dat de con ferentie langer dan vier dagen zou duren. Ook minister Dulles begroette de Russische nota met instemming. „Zo is er tenminste één, kwestie geregeld", zeide hij. Bondskanselier Adenauer is gisteren in Washington aangekomen. Onver wachts bracht de kanselier gisteravond nog een bezoek aan minister Dulles. Oorspronkelijk zou hij hem eerst van daag ontmoeten. Men meent te weten. De Britse minister voor de brandstof voorziening, Geoffrey Lloyd, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er in Groot-Brittannië nog zes atoomreactors zullen worden gebouwd ten behoeve van de productie van splijtbaar mate riaal voor militaire doeleinden en voor het opwekken van electriciteit Dit plan valt buiten het program, dat de rege ring in Februari bekend maakte en waarmee een bedrag van ruim drie mil liard gulden is gemoeid. Volgens dit program worden twaalt atoomcentralen gebouwd. Enige tijd geleden heeft een opgewon den vrouw een portefeuille met 7000 in de Waal bij Nijmegen gegooid. Duikers zochten tevergeefs op de aangeduide plaats om het geld terug te vinden. Zater dag evenwel haalde een jongen met zijn hengel een briefje van honderd gulden op Een kikvorsman heeft toen gisteren op nieuw naar het geld gezocht, doch weder- dat deze extra-ontmoeting plaats vond om bleef resultaat uit. Oud-premier Mendès-France is Maan dag naar Casablanca gevlogen om een herdenkingsdienst bij te wonen voor de dagbladeigenaar Jacques Lemaigre- Dubreuil, die Zaterdag door onbekenden met een machinegeweer werd dood geschoten. De politie is van oordeel, dat Lemaigrc-Dubreuil, die evenals Men dès-France steeds een betere verstand houding tussen Frankrijk en zijn be zittingen in Noord-Afrika door middel van politieke hervormingen heeft be pleit, het slachtoffer van een „contra- terrorisme" is geworden. Het Parijse blad „Le Monde" schreef in dit verband, dat door een „contra- terrorisme, of beter gezegd een Frans terrorisme" in Marokko mensen worden gedood, die een vreedzame regeling van het huidige conflict voorstonden. Uit Marokko zijn voorts berichten over anti-Franse gewelddaden ontvan gen. Bij Marrakesj werd een Franse kapitein doodgeschoten, terwijl te Ca sablanca bij een bomontploffing een vrouw werd gewond. Nabij de grens met Spaans-Marokko werden twee Ma rokkanen door verzetsstrijders gedood. m V s S De voorbcreidingen, die nodig zjjn om te komen tot verhoging en verzwaring van de zwakke djjkgedeelten in Zeeland, waar van er nu 48 officieel zijn geregistreerd, beginne,, gereed te komen. "Verscheidene objecten zijn aanbeste- dingsklaar of in het laatste stadium van voorbereiding, zodat op vrij korte termijn de werkzaamheden kunnen beginnen. Nog niet is bekend, welk deel van de kosten der uit te voeren werken ten Taste van de polders en waterschappen zullen blijven. Wel is het rijk bereid een voor schot van 50 pet te verstrekken van het begrote en goedgekeurde bedrag der objecten. Bovendien wordt aan een finan ciële regeling gewerkt. Ged. Staten van Zeeland hebben van de minister van Ver keer en Waterstaat het verzoek ontvangen een regeling op dit punt te ontwerpen en deze aan hem voor te leggen. Daartoe heb ben Ged. Staten een commissie ingesteld, die is samengesteld uit twee gedeputeer den en twee provinciale hoofdambtenaren aan de ene en vier vertegenwoordigers van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond aan de andere kant. Président Peron van Argentinië heeft gisteravond in een toespraak, welke door alle Argentijnse radiostations werd uitgezonden, een beroep "p het vofk gedaan° om geen geweld te gebruiken en zich slechts van „democratische methoden" te bedienen bij de beslechting van „het geschil tussen de Kerk en de staat „De regering is gereed om geweldpleging met alle haar ter beschikking staande middelen tegen te gaan, nu de natie weei oog m oog tegenover de reactie staat", zo zei Peron. Twee jaar geleden had hij gezegd, dat de strijd tegen de vijanden uitgestreden was. „De cJericale oligarchie toont wederom onaangename bedoelingen'', zo zei Peron. De incidenten van de afgelopen dagen val uit op het paleis van de aartsbisschop wijzen volgens Peron op een van tc voren beraamd plan. Hfj waarschuwde degenen, ,,die zich door arglistige propaganda heb ben laten misleiden" en betoogde, dat het hier geen godsdienstige kwestie betrof, doch een „zaak van de geestelijkheid en de politiek". Peron kondigde aan, dat de politie voortaan iedere poging om de or de te verstoren zou straffen. De president sprak geruchten tegen, als zou de legerleiding de regering vijan dig gezind zijn. „Integendeel", zo zeide hij, „Ik heb alle vertrouwen in de lei ding van land-, lucht- en zeemacht." Terwij! Peron voor de radio sprak, voerden Peronistisclie betogers een aan- van Buenos Aires, kardinaal Copello. Ruiten werden vernield en een handge meen met demonstranten ontstond. Enkele honderden vrouwen hadden ge hoor gegeven aan een oproep van de Peronistische partij om een mars door de stad te houden ter ere van Eva Peron, Tijdens de vlucht ontplofte boven Ko blenz een Amerikaanse straaljager, de piloot werd gedood; twee auto's brand den uit, waarbij twee doden vielen te be treuren en twee personen zwaar werden gewond; rails roerden gedurende enige uren versperd en een huis vloog m brand. De foto toont de rampzalige gevolgen. omdat bij de jongste tegen de regering gerichte demonstraties een plaquette te harer nagedachtenis zou zijn vernield. Bij de demonstrerende vrouwen sloten zich 4.000 mannen aan, van wie velen met vrachtauto's waren aangevoerd. De kathedraal, die Zondag door de Pe ronisten was aangevallen, werd door de politie gesloten, waarna er tussen de ge lovigen die de kerk moesten verlaten, en de betogers hier en daar werd gevochten. Het Algemeen Vakverbond heeft in middels besloten dat vandaag van 15 tot 24 uur overal het werk zal worden neer gelegd, „ten einde de arbeiders gelegen heid te geven Eva Peron te eren en trouw aan generaal Peron te betuigen." Voorts zullen overal in net land in kazer nes en scholen plechtigheden worden ge houden om de „onuitsprekelijke beledi ging" uit. te wissen, dat er Zaterdag een Argentijnse vlag voor het parlements gebouw is verbrand. Vertegenwoordigers der kerkelijke autoriteiten hebben inmiddels op een persconferentie ontkend, dat de inciden ten van Zaterdag en Zondag j.i, waar bij onder meer een Argentijnse vlag in het parlementsgebouw werd verbrand door katholieken zijn veroorzaakt. Een hunner verklaarde: „Geen enkele katho liek zou een dergelijke daad kunnen be gaan, daar de Argentijnse vlag, toen zij in 1912 voor het eerst werd gehesen, door de Kerk is gezegend". (Van onze Utrechtse redacteur) In Utrecht zijn vandaag en morgen de katholieke aannemers en bouwvak patroons met hun dames voor het jaarlijks congres bijeen, waaraan door ongeveer 800 personen wordt deelgenomen. Aan de vooravond zijn zij door het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen en vanmorgen opende de vice- voorzitter van de Ned. Kath. Aannemers- en Patroonsbond, de heer J. A. Dessing, de 33ste hondsvergadering met een rede, waarin hij vooral aandacht wijdde aan de woningnood en de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie in het bouwbedrijf. Hij noemde het pijnlijk, dat de woningnood tien jaar na de be vrijding nog zo ernstig is, ondanks het feit, dat het bouwbedrijf -de laatste jaren op volle toeren heeft gewerkt. Voorts werd verklaard dat kardinaal Copello, aartsbisschop van Buenos Aires en primaat van Argentinië „zeer getrof- fen" is door het feit, dat de politie huis zoeking in zijn particuliere vertrekken heeft verricht. .^n het Argentijnse Huis van Afgevaar digden en in de Senaat zijn de inciden ten ook ter sprake gekomen. Sprekers van de in beide huizen dominerende Pe- nonistische partij veroordeelden de „uit spattingen van R.K. raddraaiers". Interrupties van radicale afgevaardig den werden herhaaldelijk overstemd door de krachtig met zijn bel zwaaiende voor- zitter van het Huis. Doch kreten als ■grote leugens" e.d. konden niet onver staanbaar worden gemaakt. Wanneer de regering meent, dat het bouwprogramma in de woningsector on der de huidige omstandigheden nog meer moet worden opgevoerd, ondanks meer malen daartegen geuite bezwaren, dan kan dit volgens de heer Dessing alleen worden aanvaard, als werkelijk alle mid delen daartoe worden aangewend. De nood is zo hoog. dat alles moet worden gedaan, ook al zijn de maatregelen er binnen enigszins redelijke termijn in te voorzien, voor sommigen misschien min der prettig. Uitkomst kan men alleen maar bereiken door de productie zo hoog mogelijk op te voeren en hiervoor deed de heer Dessing enige middelen op korte en op lange termijn aan de hand. Voor wat de eerste categorie betreft, dacht spr. alleereerst aan een vrijere loonvorming, welke meer mogelijkheden bevat tot differentiaties en beloning van prestatie. Niet. dat de zwarte lonen zon der meer wit gemaakt moeten worden, maar de arbeidsprestatie moet een hoge beloning volledig rechtvaardigen. Tarief- beloning kan hiertoe een goed hulpmid del zijn. Er kan zelfs op basis van ge meten grondtijden in tarief worden ge werkt, daar waar dit practisch mogelijk is, mits aan het individuele overleg tus sen werkgever en werknemer op het bouwwerk voldoende ruimte wordt ge laten. Spr. noemde het treurig, dat de minder waardige practijk van het wegkopen van elkanders arbeidskrachten wordt bevor derd door sommige arbeidsbureaux, welke het bestaan „positie-verbeteringen te construeren. Voorts achtte de heer Dessing het dringend noodzakelijk, dat er ingrijpende maatregelen worden genomen om te be reiken dat er gedurende de wintermaan den méér en efficiënter wordt gewerkt. Wanneer men ziet dat er in het bouw bedrijf per jaar. al met al gemiddeld slechts 40 weken wordt gewerkt kan men zich afvragen, of de werkgevers èn de werknemers in deze bedrijfstak wel in voldoende mate pogen het werk gedu rende de winter zo goed mogelijk voort gang te doen vinden. In hoeverre in dit opzicht ook het Ri sicofonds wijziging behoeft, zal ernstig en onbevooroordeeld moeten worden onder zocht. De heer Dessing herhaalde zijn verle den jaar gegeven suggestie om door ge durende de zomermaanden tijdelijk lan ger te laten werken de productie te ver groten. Het gaat niet om een aanslag op de 48-urige werkweek, maar om een ernstige poging aan de ontstellende wo ningnood waarin ons volkt verkeert, zo spoedig mogelijk een einde te maken. Wanneer men het tegen deze achtergrond beziet, is het spr. werkelijk een raadsel, waarom men allerlei vermeende bezwa ren tegen het tijdelijk langer werken in de zomer zwaarder laat wegen dan het grote belang, waarom het hier gaat. Als middel op langere termijn noemde de heer Dessing een betere voorbereiding en organisatie van het werk, waarvoor de medewerking van de architecten nood zakelijk is door het tijdig verstrekken van detailtekeningen, een snelle behan deling van bouwaanvragen door over heidsinstanties en een goede samenwer king met fabrikanten en leveranciers van bouwmaterialen. Dit streven naar betere organisatie- en werkmethoden dient dan vooral van de onderneming zelf uit te gaan. Bij het zoeken naar grotere efficiëntie zal voorts blijken, dat in het bouwbedrijf vele han delingen kunnen worden gemechaniseerd. Het bevorderen van een economisch ge bruik van machinale werktuigen zou wel licht kunnen geschieden door het vormen van z.g. pools- of werktuigenverenigi- gingen. waardoor het nutteloos staan van ongetwijfeld dure machines tot het mi nimum word beperkt. Bij dit alles springt dan weer de noodzaak van een op mo derne werkmethoden gerichte vakoplei ding van 't leidinggevend personeel naar voren. „Ik vraag mij echter af. aldus spreker, of wij, zelfs bij 't benutten van alle hier opgesomde middelen, een definitieve op lossing van het woningbouwprobleem kunnen bereiken. Wanneer ik de cijfers van het huidige woningtekort bekijk en daarnaast de prognoses omtrent de krot opruiming en de noodzakelijke vervan ging van het bestaande woningbezit, rijst bij mij de vraag, of niet een oplossing is te vinden in massaproductie, zoals wij die in andere bedrijfstakken kennen. Wanneer men hiervoor meent te moeten kiezen, komt in de eerste plaats stan daardisatie en normalisatie van de tra ditionele woningbouw in aanmerking, alsook die systeembouw, die een werke lijke besparing van bekwame arbeiders vormt. Spreker was er zich hierbij van be wust, dat aan deze middelen ernstige architectonische bezwaren kleven en dat de sfeer, welke door te veel uni formiteit wordt geschapen, minder ge schikt is voor de vorming van de mens als persoonlijkheid. Doch. zo meende hij. bijzondere problemen vereisen bij zondere oplossingen. Spr. deed hierna een dringend beroep op alle werkgevers in het bouwbedrijf, de grootst mogelijke aandacht te schenken aan de persoon lijke verzorging van de arbeider op de bouwplaats, overeenkomstig de richt lijnen, welke de organisaties hiervoor verstrekken. Het bouwbedrijf heeft dus een enorme taak en de heer Dessing beschouwde daarom de goede organisatorische ver houdingen in deze bedrijfstak als een lichtpunt. Hij zou het echter betreuren, wanneer niet op korte termijn 't bouw bedrijf uit eigen beweging een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie tot stand zou kunnen brengen. De privaatrechte lijke organisaties in de bedrijfstak heb ben naar zijn mening de nodige rijpheid hiertoe zeker bereikt. Spreker waar schuwde echter tegen het te veel „pri vaatrechtelijk" blijven denken. De ge dachte. dat de nieuwe bedrijfsorganisatie overbodig maakt, was er naar zijn me ning volkomen naast. Tenslotte deed de vice-voorzitter een beroep op alle leden, hun taak in de bond nog eens ernstig te overwegen. Het werk neemt steeds toe en het arbeidsveld van de bond wordt steeds groter. Het bestuur is overbelast geraakt. Daardoor zijn bruikbare krachten nodig. Aan kun dige jonge krachten zal in de toekomst grote behoefte ontstaan, zodat de mede werking van ieder, die hiertoe de talen ten bezit, noodzakelijk is. De „vredesonderhandelingen" inzake de Britse spoorwegstaking bevonden zich gisteren in zulk een kritiek sta dium, dat de leden van het Britse La gerhuis instemden met een verzoek van de minister van arbeid, sir Walter Monckton, om een eventueel debat over deze kwestie, dat oorspronkelijk zou worden gehouden, te beteugelen. De minister kwam met dit verzoek regelrecht van de onderhandelingen naar het Lagerhuis. Hij betoogde, dat een debat over de toestand in het Lagerhuis vermoedelijk kwaad zou kunnen doen. De leider van de Labour-oppositie, Clement Attlee, stemde hiermee in, doch waarschuwde de regering, dat zijn partij na het beëindigen van de staking een volledige bespreking van flict binnen 48 uur. de kwestie wenst. Daarna hechtte het Lagerhuis, bijna zonder debat, zijn goedkeuring aan de noodregelingen, die voor het bijeenkomen van het parle ment door de regering waren ingesteld als gevolg van de staking. Op basis van de Grondwet zouden de regelingen vannacht hun geldigheid hebben ver loren, als het parlement deze maatregel niet zou hebben goedgekeurd. Onmiddellijk na de zitting spoedde minister Monckton zich weer naar de onderhandelingen tussen de leiders van de transportcommissie en de leiders van de vakvereniging. Waarnemers waren gisteravond van mening, dat bij de onderhandelingen reeds goede vor deringen zijn gemaakt en dat er goede hoop is op een oplossing van het con- (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Maandagavond De Kamer vergaderde Maandagna middag in buitengewone zitting om het wetsvoorstel-Collard op de schoolwet geving in tweede lezing te behandelen en er uiteindelijk over te stemmen. Door vooraanstaande woordvoerders van de C-V.P. werden ook nu weer verschillende amendementen inge diend. Het moet gezegd worden, dat de C-V.P. tot op het allerlaatste ogenblik met uiterste verbetenheid heeft gestre den om deze voor het land noodlottige wet, zoals zij herhaaldelijk werd be stempeld, niet tot stand te laten komen. De C.V.P. deed dat niet alleen ter ver dediging van de hoge belangen der katholieken, maar eveneens in het be lang van België zelf. Want het is een feit, dat de wet-Collard waarvan de C-V.P.-oud-minister-president dr G. Eyskens vorige week nog uitriep, „dat zij de grootste ramp is, die België se dert de tweede wereldoorlog heeft ge troffen", met het scheppen van een kloof tussen katholieken en andersden kenden, de eenheid en de stabiliteit in dit land in gevaar brengt. De thans door de C.V.P. ingediende amendementen werden door haar in dieners even verbeten verdedigd, zoals zij dat vorige week bij de amendemen ten in eerste lezing hebben gedaan. Doch ook nu was het resultaat nega tief. In een antwoord, dat tot scherpe reactie van de zijde van de C.V P. aan leiding gaf, liet de socialistische minis ter van onderwijs, de heer Collard, duidelijk voelen, dat de linkse opzet van het wetsvoorstel gehandhaafd moet worden. Iemand op de C.V.P.- banken riep: „kinderdief". De socialis ten begonnen luid te schreeuwen en gedurende een paar minuten stond de Kamer weer in rep en roer. De C.V-P.-oud-minister van onder wijs, dr Harmei kondigde aan, dat het debat in de Senaat even vinnig gevoerd zal worden als dat in de Kamer is ge schied. Harmei wees de regering op haar grote verantwoordelijkheid ten opzichte van de jeugd van België, die zij in twee kampen splitst. De ene, die in alle opzichten door het neutraal on derwijs van de staat zal bevoordeeld worden en de andere, ten wiens koste dat zal geschieden. Toen tot stemming werd overge gaan, werd de wet-Collard bij vrijwillige afwezigheid der C.V.P., door al de linkse partijen met 111 stemmen aangenomen. De linkse re gering heeft haar anti-katholieke schoolwet. De socialistische minister van openbaar onderwijs, Collard, die een goed jaar geleden, bij het aan vaarden van zijn functie verklaarde: „dat hij nu eindelijk eens met het katholieke onderwijs zou kunnen af rekenen", heeft zijn slag binnenge haald. Ten koste evenwel van de eenheid van België".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1