Sportcombinaties Weekenders m Agrarisch bedrijf wordt meer kapitaal-intensief BANK VOOR NED. GEMEENTEN .rrp>" v\eV5M&ooS DE SCHOONSTE WAS VAN UW LEVEN! Sportcolberts Sportpantalons Sportieve modellen Zijden popeline Triassen** Vierde „Interleder" in Utrecht Selectief beleid der boerenleenbanken nodig Beteren goedkoper/ DINSDAG 14 JUNI 1955 PAGINA G Versterking van verant woorde concurrentie MINISTER KREEG ONGELIJK Uitspraak Centrale Raad van Beroep VEROORDEELDE R.M.S.-LEIDERS Dienen gratieverzoek in U weet er alles van, mevrouw. Er zijn wasmiddelen, die „alleen maar wit" wassen. En andere, die „alleen maar vlekkeloos" wassen. Doch Omo, alléén Omo doet béideHet modernste aller wasmiddelen wast totaal schoon, Omo-schoon. Zie, geen smetje blijft er achter. Zie, hagelw it wordt het goed. Zo en niet anders wilt U Uw wasgoed hebbenzó werkt Omo voor U. rfc Laat ook Uw bonte en fijne goed profiteren van het vuil-uitzuigende Omosop. En gebruik Omo ook voor de vaat en voor schoonmaakkarweitjes. OMO MET DUBBELE WASKRACHT ML ALPHEN ROEPT AL ZIJN PRIESTERZONEN BIJEEN DIVIDEND VAN 7 (V.J. 6) PCT JUVENAAT VOOR PRIESTER STUDENTEN OP CURAcAO ZWENDEL MET NAAM EN MET GELD ONDERSCHEIDING VOOR SCHEIDENDE AMERIKAANSE MARINE-A TT ACHé .nadroeg 7 P°°' De directeur-generaal voor handel en nijverheid, drs J, van der Kwast, heeft gisteren in Utrecht de vierde internatio nale lederbeurs geopend, die daar tot en met 17 Juni wordt gehouden. Hij beoogde daarbij, dat deze beurs op een gezonde wijze een verantwoorde concurrentie kan versterken vooral ook, omdat een groot aantal buitenlandse ondernemin gen is vertegenwoordigd. Spr. achtte dit van groot belang, omdat het voor onze nationale industrie niet voldoende is, wanneer zij haar blik uitsluitend op eigen erf gericht houdt. De maatstaf bij het streven naar ver groting van de welvaart en de werkgele genheid in ons land ligt in de eerste plaats bij datgene, wat door ons bedrijfsleven in het buitenland wordt gepresteerd. Spreker stelde met voldoening vast, dat de Nederlandse leder- en lederverwer- kende industrie de vergelijking met de producenten in het buitenland volledig heeft kunnen doorstaan. In tegenstelling tot voor de oorlog heeft ons land thans een netto-export-overschot van schoe nen, dat ruim 10 pet van de totale pro ductie van ca 21 millioen paar bedraagt. Deze belangwekkende resultaten kon den worden bereikt, mede dank zij de modernisering en uitbreiding van het productie-apparaat. De heer Van der Kwast vond deze beurs ook belangrijk, omdat zij kan wor den beschouwd als de vrucht van een gezamenlijk streven van industrie en handel in deze branche. Dit te kunnen constateren stemt tot voldoening. Het ge vaar dreigt immers wel eens, dat in elke vorm van samenwerking tussen be drijf sgenoten een tegenstelling wordt ge legd met het begrip onderlinge concur rentie. Samenwerking op velerlei gebied immers behoeft een verantwoorde con currentie geenszins uit te sluiten, zo be toogde spreker. Tevoren had mr W. H. Fockema An- dreae de vele gasten, de buitenlandse in hun eigen taal, begroet. Hoewel deze vak beurs niet elk jaar in omvang stijgt, aldus mr Fockema Andreae, wint deze mani festatie wel elk jaar aan betekenis. De voorzitter van de Stichting Inter- leder, de heer Aug. Mannaerts, zei, dat van deze vakbeurs een aansporing uitgaat voor de verbetering van de productie en van het assortiment. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft in zijn uitspraak de straf- maatregel, die door de minister van Justitie op de substituut-griffier bil bet kantongerecht te Amsterdam, mr C. t>a- ron van L. is toegepast, onrechtmatig ver klaard. Het 'betrof hier een berisping, die door de minister was uitgesproken, daar ge noemde substituut-griffier-zich niet stipt aan het rooster der werktijden van het kantongerecht hield Deze werktijden- maatregel stond in verband met n nieuw dienstreglement, waarbij gegradueerde griffiers op gelijke voet behandeld wor den als ambtenaren, die als gerechts secretaris optreden. Hiermede wordt bil het kantongerecht te Amsterdam proef genomen. Tien veroordeelden uit de R.M.S.-zaak hebben tegen hun recente veroordeling door de krijgsraad gratie-verzoeken inge diend; net zijn: president Manuhitu minister-president Wairisal, oud-min ster van Financiën Pattiradjawane. minister van Financiën ad interim Apitupaiy, mi nister van Voorlichting Pessuwariza mi nister van Voedselvoorziening Uhonlia minister van Welvaart Norimarna. minis ter van Verkeer Pieters, de opperbevel hebber van de R.M S -strijdkrachten Sam- son on zijn chef—staf Nussy. De minister van Binnenlandse Zaken van de R M S„ Gaspers, wie vier-en-een- half laar werd opgelegd, heeft, inmiddels de gevangenis veriaten. waar hu reed^_5 jaar in voorarrest had doorfeebracht. Dr Pattiradjawane. de minister van Gezond heid van de R M.S.. die thans arts op Ambon ts en de enige leder van de R.M.S., die nooit is gearresteerd maar die tot drie laar werd veroordeeld heeft nog geen gratieverzoek ingediend H j familie van bovengenoemde oud-minister van Financiën, Alleen het moderne Omo kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén Omo wast én vlekkeloos én zuiver wit. Daarom geeft alléén Omo O een was, waarvan U zonder overdrijving kunt zeggen: de schoonste was van myn leven! i aj i_ en+ïtrUoUor» in on Als op Zaterdag 2 Juli de herbouwde pa rochiekerk van St Willibrordus te Alphen (N.B.) zal worden geconsacreerd, zal dat met een bijzondere plechtigheid gepaard gaan. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van pastoor W. Binck. Mgr Jos Baeten, de bisschop van Breda die de consecratie zal verrichten is Alphe. naar van geboorte- De parochianen van St Willibrordus zijn daar zeer trots op. Om dit feit nu nog te accentueren, heeft pas toor Binck het plan geopperd als ere-gas- ten bij de plechtigheid uit te nodigen alle priesterzonen van de parochie Aiphen en alle religieuzen, zusters zowel als broe ders, die uit de parochie zijn voortgeko men' Enkele congregatie-oversten hebben reeds hun toestemming hiertoe gegeven Van de zeven jonge priesters, die op Za terdag voor Pinksteren in het Bredase bisdom zijn gewijd, zijn er twee uit Alphen afkomstig. Het zijn de weleerw.heren G Baeten en H- Vaarten. Zij zullen op resp 10 Juli en 17 Juli in de nieuwe kerk hun eerste plechtige H. Mis opdragen. „Vergis ik mij niet, dan ziet menige boer en tuinder zich voor belangrijke in vesteringen gesteld. Meer en meer doet zich ook in de land- en tuinbouw het probleem van de productiviteit gelden, waarbij minder wordt gedacht aan de op brengt per ha, dan wel aan de opbrengt per arbeidskracht of manuur", aldus de heer A. N. Fleskens uit Geldrop, voor zitter van het bestuur van Coöp. Centrale Boerenleenbank en van het Onderling Waarborgfonds, in zijn toespraak, die hij gisteren hield in de algemene vergadering van de bank te Eindhoven. Ook ten plattelande gaat men zich re aliseren, dat de arbeid een relatief dure productiefactor is. Of omgekeerd kan men stellen, dat de productief verrichte ar beid in de land- en tuinbouw niet langer wordt ondergewaardeerd ten opzichte van de arbeid in de industrie. Deze ontwikkeling lijkt spr. gezond. Zij biedt de mogelijkheid voor een grotere sociale welvaart ten plattelande dan tot nu toe algemeen heeft geheerst. Maar dit verlangen naar een grotere sociale wel vaart zal ook economisch moeten zijn ge fundeerd. Spr. dacht hierbij aan de ar beidskosten-besparende investeringen, die zullen moeten worden tot stand gebracht. Op dit gebied begint a.h.w een nieuwe gedachtengang baan te breken. Men past allerlei méthodes toe om te komen tot een grotere rentabiliteit van het bedrijf. Deze methodes komen echter hierop neer, dat de factor kapitaal zwaarder gaat wegen in het agrarische productieproces. Deze ontwikkeling brengt ook weer mee, dat er een afvloeiing is van arbeids krachten uit de landbouw. Ook daarvan daan een toenemende kapitaalsbehoefte ten plattelande, voor de voorziening waarin mede een beroep op de boeren leenbanken zal worden gedaan. Daarom kriigt de verruiming van de credietver- leningsmogelijkheden voor onze boeren leenbanken een bijzondere betekenis, zo meende spr. Tenslotte zal ook ongetwijfeld meer <?n meer aandacht worden besteed aan de sociale uitrusting van de dorpen en van het platteland in het algemeen. Deze ontwikkeling vraagt een actief maar niet minder selectief beleid bij de boerenleenbanken wat betreft de crediet- en voorschotverlening. Daarbij zullen wij dikwijls voor nieuwe financieringsvormen komen te staan, die ons, mits slechts de locale banken in nauwe samenwerking met de centrale bank ageren en mits wjj onze eisen durven te stellen, niet behoe ven af te schrikken. Ongetwijfeld vraagt deze tfjd constructief denken en handelen op het gebied van de boerenleenbanken- activiteiten. Maar deze uitbreiding van activiteiten vraagt een versterking van de financiële middelen, die ter beschikking staan, en van de financiële reserves Op beide pun ten kan men niet waakzaam genoeg zijn en spr. zou willen stellen, dat ze onder- ling nauw samenhangen. Aan de basis van de activiteiten, in en uitgaande van onze organisatie ligt ten slotte de financiële kracht van onze boe renleenbanken. Die reserves van de boe renleenbanken bepalen niet alleen de actieradius van de boerenleenbanken zelf, maar voor een deel ook van de centrale bank. Inzake de liquiditeitseisen is voor de centrale bank komen te gelden, dattegen over de deposito's met een looptijd van 3—10 jaar 5 pet in liquide middelen aan wezig dient te zijn, tegenover deposito's met een looptijd van één maand tot 3 jaar: 10 pet en tegenover het rekening- courant-tegoed van de boerenleenbanken bij de centrale bank en tegenover andere creditsaldo niet minder dan 30 pet. Eenzelfde werking gaat ook uit van de gestelde solvabiliteitseisen Tegenover of ficieel genoteerde effecten niet ten laste van overheidslichamen en tegenover uit zettingen in hypotheken dient een eigen vermogen te staan van 10 pet. Tegenover niet-officieel genoteerde effecten niet ten laste van Nederlandse overheidslichamen en tegenover uitstaande credieten dient een eigen vermogen te staan van 20 pet. Daarom was kapitaalverhoging bij de centrale bank dringend noodzakelijk, waarvoor dan ook de nodige voorstellen zijn gedaan. Sprekende over de toenemende bedrijfs- uitgaven zeide de heer Fleskens, dat o.m. de bestaande kantoorlokalen moeten wor den uitgebreid. Zelfs zal op den duur met nieuwbouw rekening moeten worden ge houden, waarvoor bijtijds dient te worden gereserveerd. Hiervoor is een bedrag van f 400.000 uitgetrokken. Dat geregeld voor bedrijfsrisico's dient te worden opzijge- legd, spreek vanzelf. En de belastingen blijven hoog, al te hoog voor een bedrijf als dat van de centrale bank. Moeten de hoge belastingen ons nu van het maken van reserves afhouden? Ik waag het te zeggen: het zou met zelf moord gelijk staan, aldus spr. Als doel zou hij willen stellen, dat voorlopig tel- kenjare tenminste het dubbele bedrag van thans in het reservefonds zal worden ge stort. De vergadering besloot tot het aanbren gen van enige wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement, waarbij o.m. werd vastgelegd, dat de werkingssfeer van de bank met het oog op de emigratie tot het buitenland wordt uitgebreid en bepaald werd, dat personen, die de leef tijd van 70 jaar hebben bereikt, niet tot bestuurslid of tot lid van de Raad van Toezicht kunnen worden benoemd of her benoemd In het verslag over 1954 van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt gemeld, dat de omstandigheden van de kapitaal- en geldmarkt, zoals deze in 1954 aanwe zig waren, een regelmatige voorziening in de kapitaal- en geldbehoeften van de lagere publiekrechterlijke lichamen ver zekerden. De bank heeft 'n het verslag jaar kunnen verstrekken 644 leningen tot een totaal bedrag van ca. 170.6 mil lioen, In 1953 bedroeg het aantal leningen 1.113 tot een bedrag van ra. 246.1 mil lioen. Worden de leningen, welke een ge volg waren van de afwikkeling van het zgn. grote contract, hetwelk in 1951 met de verzekeringsmaatschappijen en onder- nemings- en bedrijfspensioenfondsen werd gesloten, hierbij buiten aanmerking gela ten, dan beliep het aantal le ingen in dat jaar 714 met een totaalbedrag van ca. 152.6 millioen. In de maand November van het ver slagjaar heeft het bedrag van de tenlaste van di bank pitgaande leningen het totaal van 1 milliard overschreven De kaspositie der gemeenten kon bij de aan vang van het verslagjaar ruim worden genoemd. Het proces van een langzame verkrapping, hetwelk ook het vorige ver slag werd geconstateerd heeft zich, zij het r et onderbrekingen, verder voortge zet. Niettemin was de kaspositie van alle gemeenten tezamen aan het eind van bet verslagjaar nog betiekkelijk ruim In het bedrijf der bank is de invloed van deze ontwikkeling te constateren bij vergelij king van het totaalbedrag, hetwelk bij haar door de gemeenten en andere reke ninghouders op 1 Januari 1954 op korte termijn was belegd (ca. 127 millioen) met het gelijksoortige cijfer op 31 Dec. 1954 (ca. 90 millioen). In opdracht van rekeninghouders werd ten laste hunner rekeningen door de bank betaald 2.798.037.500 (2.085.717 900) terwijl ten bate van hunner rekeningen werd gestort 1.034.338.500 (842.4.48.700). De Staat betaalde bij de bank t.b.v. de gemeenten 2.177.765.531 (1.373.224.866). De gemeenten betaalden bij de bank t.b.v de Staat 806.368.204 (122.050.426). De verlies- en winstrekening wijst een saldo winst aan van 1.548.759 (v. j. 1.399.528) Voorgesteld wordt het divi dend te bepalen op 7 (v.j. 6) pet, het reservefonds te brengen op 1.750.000 (1.550.000) en de reserve voor bijzondere doeleinden te verhogen tot 5.150.000 (4.300.000). Op de basis per 1 Januari 1954 staan o.m. debetkas kassiers, daggeldlenin gen Ned. schatkistpapier 71.373.239 (55.013.196), geldleningen op lange ter mijn 1.047.321.288 (892.171 186). debi teuren in rek.-crt. 63.209.924 (45.791 446). kasgeldleningen 88.816.500 (40.110.179) div. debiteuren 80.459.460 (58.029.640) Crediet staan o.m.geplaatst kapitaal 6.886.000 (6.884.000). geldleningen op lange termijn 1.042.284.597 (864.255.138). crediteuren in rek.-crt en deposito's op termijn 90.209.104 (127.406.292). Staat der Nederlanden en geldleningen op kor te termijn 166.510.694 (50 447.438). di verse crediteuren 29.474.657 (v. j. 30.213.257). Volgens een bericht in de Amigo di Curagao, overweegt het vicariaat van de Ned. Antillen de instelling van een ju venaat voor priesterstudenten op Cura sao, teneinde langs deze weg de moge lijkheid te scheppen voor een groter aan tal priesters onder de landskinderen. Van de 65 priesters op de Antillen zijn. er slechts 5 landskinderen. Dit juvenaat zal een voorloper zijn van een klein-seminarie. De jeugdige bewo ners zullen op de gewone onderwijsinrich- richtingen het middelbaar onderwijs vol gen en daarnaast in het Grieks en Latijn onderwezen worden. (Curagao heeft nl. geen gymnasium doch slechts een alge mene middelbare school). De hogere stu die zal dus ook na de instelling van het juvenaat buitenlands dienen te geschie den. Een uiterlijk beschaafde, goed geklede jongeman, heeft de afgelopen week in Wassenaar en Den Haag gelden verzameld voor de patiënten van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk. Op zijn gehuurde auto prijkte een aesculaap en hij zeide arts te zijn. Nu zit hij in de ge vangenis want hij is geen arts, maar pa tiënt. Hij is de 34-jarige J. K., die op 5 Mei j.l. was ontvlucht uit de Dr van Hoe- venstichting te Utrecht. Hij leek zo be trouwbaar, dat de man in Wassenaar on geveer veertig keer succes boekte en in Den Haag ongeveer tien keer. Vice-admiraal A. de Booy, bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de ma rinestaf. heeft in het ministerie van Ma rine het commandokruis in de orde van Oranje Nassau overhandigd aan de schei dende marine-attaché van de Ver. Sta ten in Nederland, capt. C. M. Bertholf. otlen tweed vanaf zuiver wollen 20 75 kamaaren vanaf boord open en gesloten te drc diverse mouwlengten. 9 75 met longe mouwen 11,S5 sp°^e \toU°° 0o«< b°ed Amsterdam - Den Haag - Rotterdam Leiden - Haarlem - Utrecht - Groningen Leeuwarden - Arnhem - Nijmegen - Eindhoven - Breda

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6