Tsjoikowski's Eugène Onegin STICHTING VAN INHEEMSE KERK KERN VAN MISSIE-PROBLEEM Er komt geen oorlog met Troje Boymans ZOMEREXPOSITIE „interleber" trekt veel Rassenonderscheid aan Zuid- Afrikaanse universiteiten OPENING TE SCHEVENINGEN DE BEST VERZORGDE VIJFTIG BOEKEN VAN 1954 HOLLAND-FESTIVAL SSfyRW* SSttiw- Holland-Festival Op elk gebied wat nieuws Minister Beyen naar Londen De Missie op de drempel van n nieuwe tijd Uitstekend toneel bij de Haagsche Comedie Wat particulieren verzamelden Grote „alarm-uittocht" Internationale studentendelegatie krijgt geen visum DONDERDAG 16 JUNI 1955 PAGINA 7 Nederlandse Opera luidt Amsterdams Holland-Festival in met gala-première Zwaartepunt verschoven KATER EN WIJSHEID NIEUWE ATOOM- ACCOORDEN GETEKEND De voorstelling SPRONG NAAR REDDING WERD NOODLOTTIG EXPOSITIE IN A'DAMS STEDELIJK MUSEUM Ook een Prisma-boek KVC OPENT VEERTIGSTE JEUGDHERBERG ONVERANDERD DIVIDEND VER. BLIKFABRIEKEN RUILVOET IN MAART IETS VERBETERD RIA MATHING WON DE LANDELIJKE VERKEERS- PRIJS VRAAG Hectors strijd Voortreffelijke voorstelling DE vierde Internationale Beurs voor schoenen, leder, lederwa ren en aanverwante branches, welke onder de naam „Interleder in de loop der jaren een vertrouw de klank heeft gekregen en deze week in het parterre-gedeelte van de Jaarbeursgebouwen op het Vre- denburg te Utrecht wordt gehou den, biedt een aantrekkelijk en overzichtelijk beeld. Reeds de eerste dag mocht zij zich in een zeer druk bezoek ver heugen, waarbij ook belangstelling uit het buitenland betoond werd, o.a. door Argentijnen, Amerikanen en Scandinaviërs. Bij elkaar was er bezoek uit niet minder dan 14 landen. Voor pantoffelhelden' Eisenhower, 't kabinet en 15000 ambtenaren gingen „schuilen" Wie Tsjaikowski niet als opera-componist kent, kent hem maar zeer on volledig. En wie kent hem, heden ten dage en bij ons, als opera-componist? Welke sterveling kent Mazeppa, de Maagd van Orleans, de Schoppenvrouw zijn geniaalste werk misschien of zelfs Jewgiéni Onegin, die nog be trekkelijk de befaamdste, en zeker de dankbaarste is onder Tsjaikowski s dramatische composities? En toch vinden we daar zijn figuur gecompleteerd, in spectaculaire, en ook wel eens vulgaire etaleringen, in sccnes die meer lyrische dan dramatische hoogtepunten hebben, en die het bij onze groo- ouders fabelachtig goed deden. Doen ze 't ook nog bij ons? Dat is voor ze velen misschien de eerste en grootste vraag die deze repertoire-ui rei g van de opera opwerpt: hoe zal Tsaikowski zelf het doen. De zoetheid zijn landelijke idylles, de bijna hysterische passie van zijn Tatjana, e „p - deur van zijn staatsiebal, de zielsconflicten van zijn Onegin ra en nog? Hebben ze voldoende psychologische ondergrond en artistieke emotie om de barrière van ruim 75 jaar te doorbreken? geleid hadden Caspar Broecheler ge ëngageerd- Een goede bekende, of in dil geval eigenlijk geen goede, want men kon al van te voren vermoeden dat zijn stem te diep is voor deze baritonale rol waarvan bovendien de sfeer hem niet ligt, zodat hij zou gaan forceren, eu stroever, voeaal gesproken nasaler, voor de dag zou komen dan nodig was. Ver moedens die geheel bewaarheid werden al bleef zijn creatie aannemelijk. Van de Chileense tenor Vinay had men blijkbaar uit zijn onvergetelijke Otello ont houden, dat hij zo goed jaloers kon zijn en zo levensecht doodvallen, weswege men hein voor Lensky had gecharterd. Tsjaikowski is deze Zuiderling echter niet zo op het lijf geschreven als Verdi, en zijn techniek of liever zijn niet- techniek verkeert nog steeds in de impasse die zich vorig jaar reeds aan kondigde: met een paar jaar grondige herscholing was Vinay de grootste tenor van de wereld. Intussen, ook nu is hij een begenadigd artiest en zijn monoloog tijdens de duel scène was onvergetelijk: het 2e hoogte punt van de avond. Het eerste lag onbe twistbaar in de fenomenale briefscène van Tatjana- Was Brouwenstijn in het, eerste tafereel nog wat geremd maar daar hadden alle uitvoerenden intonatie moeilijkheden en schoot zelfs Krannhals tekort, wat ook wel wat aan de ongeluk kige stemvoering van de muziek zelf ligt in het 2e en de verdere taferelen toonde onze primadona zich ook voor deze emotionele rol weer als geschapen en trok zij met accoord bevinden van Tsjai kowski als gezegd het centrum van het Wie het dichtwerk van Poesjkin leest, dat er aan ten grondslag ligt, zal mij waarschijnlijk toegeven dat men zich aan de genialiteit èn van taai èn van conflict nok heden nog allerminst kan' onttrekken. De geblaseerde bevooroordeeldheid va zijn hoofdpersoon is. vooral in het ?.aQ van zijn land en kaste, aannemelijk en yplfs suggestief en ook de onbevred g heid en het laaiend temperament van 3 tegenspeelster zijn echt en vaak aa g j pend. In het libretto echter dat SjilowSki van t gegeven maakte, tree taalkracht op de achterfp°mijdeiijk nog stuk geheel naar zich toe. Van de andere vrouwenrollen noemen wij vooral de zuiver-simpele Njanja van Jo v. d. Meent Van de kleinere mannenrollen prijzen we de Gremin van Halkman. Dat deze opvoering over het geheel geslaagd mag heten, ligt ditmaal echter, meer nog dan aan de muziek, aan de tintelende, echt-Russische regie van Scharoff en Bouchène, die ook de choreografie van Frangoise Adret gunstig beïnvloedde. Het geheel werd een knap stuk Empire. En nu de vraag die voor ons hoofdvraag was. „Doet" de Onegin het nog? Wij geloven bet per slot wel. Ze mag wat goedkoop zijn. en wat te lang, maar deze uitvoering bracht zoveel muzikale schoonheid en werkelijk senti ment aan 't licht, dat het werk waard is op het programma te blijven- Het succes was voortdurend groot. De première, ingeluid door het Wilhel mus, werd o.a. bijgewoond door de commissaris der Koningin voor Noord- Holland, de heren Remken, de Roos en de Russische gezant. H. N. In het Palace hotel in Schevenin- gen heeft ir L. J. M. Feber gister middag de Holland Festival-club geopend. De cultuur, zo zeide hij, is een ernstige én ook een blijde aan gelegenheid. S.pr. merkte op. dat het hem aang.enaam zou zijn, dat in deze club de „homo sapiens" en de '..homo ludens" een rol zouden spe len. Wijzende op de bar. zeide ir Feber. dat deze ook een essentieel element van de club vormde. Hij wees op het woord van Nietzsche dat het onderscheid tussen de Franse en Duitse cultuur samen hing met de drank, die deze vol keren dronken, namelijk wijn en bier. Met een verwijzing naar het Griekse symposion zeide hij, dat de combinatie tussen de „kater" en het streven naar wijsheid niet altijd een ongunstige combinatie behoefde te zijn. Hij hoopte, dat ook de Hol- land-Festival-club zou mogen bij dragen tot verheviging van de levensintensiteit. Drie nieuwe tweezijdige accoorden over samenwerking op het terrein van het vreedzame gebruik van atoomener gie tussen de V. S. enerzijds en Groot Brittannië, Canada en België ander zijds zijn Woensdagochtend in het Wit te Huis te Washington getekend. De Britse minister van buitenlandse zaken, Harold MacMillan, heefl Woensdag in het Lagerhuis bekend ge maakt, dat het in het Witte Huis gete kende BritsAmerikaanse accoord ook voorziet in de uitwisseling van inlich tingen over atoomenergie ten dienste van defensiedoeleinden. sche TLhrnkpn boet in' aan hechtheid en het ^aartepuAt verschuift van Onegin fdie *a de componist gehaat werd) naar Tatjana (die hij aanbad). Deze opera hoort tot die eigenaardige werken, die eigenlijk naar de verkeerde genoemd zijn Zoals Verdi's Travatore beter Azucena. en zijn Otello beter Jago had kunnen heten, zo was voor Tsjaikowski's Onegin eigenlijk „Tatjana" een passender naam geweest. Zodoende beweegt zich zijn opera in 'n andere atmosfeer dan Poesjkins werk; werd ze enkel door de text bepaald dan was het een banalere atmosfeer; maar ge lukkig is daar de muziek die ofschoon het ook haar niet aan banaliteiten ont breekt .toch in staat is 't stuk diverse puur muzikale en muzikanteske hoogte punten te verlenen. En alleen daarom al zijn we er dankbaar voor dat de Ned. Opera haar publiek eens met de Onegin confronteert. Dat haar daarvoor dirigent Krannhals, decorschilder Bouchène en regisseur Scharoff ter beschikking stonden was bij voorbaat bemoedigend, en ook voor de Tatjana van Brouwenstijn en de Olga van Canne Meijer kon men goede ver wachtingen koesteren. De moeilijkheid lag echter vooral bij de twee grote man nenrollen Onegin en Ljenski. zelfs als men die van buiten liet komen. Voor Onegin had men nadat con tacten met België weer eens tot niets Het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat minister J. W Beyen van 20 tot 22 Juni a.s. een bezoek zal brengen aan Londen teneinde mei leden van de Britse regering de resul taten te bespreken van de jongste confe rentie van de zes Westeuropese K.S.G.- landen op Messina. Van Britse zijde wordt medegedeeld, dat de Britse autoriteiten met genoegen ken nis zullen nemen van de inzichten van minister Beyen over de ontwikkeling op het gebied van de Europese integratie. Er wordt echter op gewezen, dat de in Mes sina behandelde vraagstukken van zodan'g ingewikkelde aard zijn, dat niet verwacht ka'n worden, dat de Britse regering reeds thans haar opinie over deze vraagstukken zal kunnen uitspreken. De Britse regering heeft nog geen uitnodiging ontvangen deel te nemen aan de voorbereidende bestude ring. waartoe op de conferentie van Mes sina werd besloten, maar zij heeft offi ciële mededeling van de president der conferentie ontvangen, dat haar binnen kort een uitnodiging hiertoe zal worden overgebracht. Minister Beyen zal zijn bezoek aan Lon den brengen in zijn hoedanigheid van voorzitter van de commissie van minis ters van Buitenlandse Zaken der landen .7„„ïndieën tan de Europese Gemeenschap voor Ko- j de Amerikaanse neger-folklore^ Jen en Staal. Hoe conventioneel de inzet der Sche- veningse staggione van het Holland-Fes tival ook -moge lijken, toch was de inzet met Schubert's He Symphonie even joyeus als zinvol. Ofschoon dit werk meer dan een eeuw oud is, heeft deze muziek nog een stuwkracht als een stroom die somtijds kabbelende vloeiingen heeft en dan weer overslaat in een vol heid van beweging welke alles op haai weg meesleurt. In haar zachte vloeiingen staat deze muziek rechtstreeks onder in- vloed van Haydnp en Mozart s symphoni- sche concepties en in zijn vehemente kracht dicht bij Beethoven, ja zó dicht, dat men de schepper der Vile Sympho nie wat te duidelijk herkent.... Het be vreemdende is evenwel dat dit werk van Schubert bijna nimmer gehoord wordt en op het repertoire van het Residentie orkest niet voorkomt. Daarom was, het goed dat de Duits- Amerikaanse dirigent William Steinberg ze met dit orkest introduceerde en wel met veel overtuigende kracht, met een beheerst, spanningsrijk gebaar. Dat de beroemde solist van deze avond W Scheiderhan een groot succes zou be halen met Brahms' Vioolconcert was te voorzien. Doch deze muziek wordt te veel gespeeld en ze is te gerekt van structuur om van begin tot eind de aan dacht nog gespannen te houden. Veler interesse ging uit haar het stuk van deze avond, George Gershwi Simphonic picture „Porgy and _Bewi Het is een symphonische bloemlezing uit een volksopera welke de com ponist van „Rhapsody ini Bennett samenwerking met Riissei-Ben voor symhonie-orkest heeft getra poneerd Men bemerkt reeds bij ae inzet dat het arsenaal der moderne orkestratiekunst ten volle wordt benu Men bemerkt even later dat Gershwin uit DE klacht van de Indiase bisschop-1 Zonder meer kan men zeker geen juiste pen-conferentie van '51, die mgr dr peiling maken van het missie-élan. Mis- i\/r»<inin, innnn- schien echter geeft p. dr Anta Freitag SVD in zijn >,Die Neue Missionsara", waarvan thans een Nederlandse vertaling versche nen is een kleine aanwijzing. Voor wat betreft de inschakeling van lekenwerk- krachten in de missie, staat Nederland met twee organisaties op dit gebied ALMA en Missieschool Ubbergen, die overigens uitstekend werk verrichten allerminst op de eerste plaats, PATER Freitag's bedoeling is het zeker niet een somber beeld van Nederland of enige andere Europese natie op te hangen. Hij stelt echter de klemmende vraag aan de orde, of de oude katholieke wereld wel voldoende haar aandeel kan blijven leveren in dit „kerend missiegetij" Zijn boek is een boeiende en openhar tige! studie geworden van de huidige stromingen in het missiewerk en van de moderne apostölaatsmethoden. De instorting van het koloniale regime, het ontwaken der inheemse volken, de communistische veroveringsstorm en de structuurwijzigingen van de Islam, stellen sedert enige decennia, en vooral sedert de tweede wereldoorlog, <je Kerk voor geheel nieuwe problemen- Duidelijk heeft het inzicht baan ge broken, dat het bekeringsprincipe, de redding der zielenniet het belangrijkste en enige doel der missie is. Het ver wijderde en uiteindelijke doel van alle missiewerk is de grondvesting der Kerk, de stichting gus van een stabiele Kerk" met inheemse clerus en hiërar chie. dr Freitag's studie is een uitwer king van deze stelling. Men kan betreuren dat in de vertaling is nagelaten de jongste gegevens over Chi na en vooral Vietnam en over het neger- vraagstuk in de V .S te verwerken. Op zich echter is ..Kerend Missiegetij" een ideale samenvatting voor hen, die zich voor de missie interesseren. Mogen dit niet alleen a.s. missionarissen zijn! Lopend met de handen op zijn rug een houdingdie ook typerend is voor zijn vader volgt Prins Charles van Engeland zijn moeder, Koningin Eliza beth II, en zijn zusje Prinses Anne bij hun aankomst in het Grote Park in Windsor voor het bijwonen van polo- wedstrijden, waaraan ook dc Hertog van Edinburgh zal deelnemen. De koningin draagt voor deze gelegenheid een een voudige hoofddoek. Op de achtergrond is nog juist de Koningin-Moeder zichtbaar. Alph. Mulders signaleert in 't jong ste nr van „Het Missiewerk"n.l. „dat de gemiddelde priester in India niet vol doende „mission-minded" is", geldt mu tatis mutandis evenzeer voor Nederland. En tvaar dit van priesters gezegd is, hoeveel te meer zal dit dan niet opgaan voor de Nederlandse katholieke leken. Hoe is, op de drempel van een nieuw missietijdperk, de stand van zaken in Nederland? Alom wordt onze grote bij drage aan religieuze werkkrachten ge roemd. Maar het thuisfront? Durft men met zekerheid te ontkennen, dat het missie-élan niet tot een bloedloos zela- tricen-dom is verschraald, waarbij men meent met het dubbeltje per maand van de zaak af te zijn kernachtig naïef, jong, argeloos en op recht Maar het ongeluk Is dat hij ze als opera waarschijnlijk in een juiste volg orde en in samenhang met het tekstueel gegeven benut heeft, doch overgeheveld naar het domein der symphonische kunst er weinig raad mee weet. Hij plaatst n.l. de ene melodie naast de andere, ontwikkelt ze niet. verwekt geen spanningen van structuur. Men gist daarom voortdurend naar het einde dat verlengbaar of verkortbaar is en steeds volgens eenzelfde procédé. Dit alles was zeer amusant, somwijlen boeiend door de flarden van zuivere Negro-spiritual-melodiek maar als com positie zonder betekenis. Veel publiek juichte de dirigent bij herhaling toe. M. M. Door naderende trein op slag gedood (Van onze correspondent) Woensdagmorgen heeft te Lent nabij het viaduct, op de spoorlijn een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij de heer W Schotsman uit Utrecht op slag werd ge dood. De heer Schotsman, die uitvoerder bij Werkspoor was, bevond zich op een der lijnen en moest deze verlaten, omdat de trein, die om 12.01 uur uit Nijmegen ver trekt, in aantocht was. Hij sprong over op de andere lijn, doch daarop naderde de personentrein, die om 11-53 uur uit Eist was vertrokken. De heer W- kon zich niet meer in veiligheid stellen, werd door de trein gegrepen en op slag gedood. Zijn lichaam werd deerlijk verminkt. De trein kwam met ruim een kwartier vertraging in Nijmegen aan. heeft opgediept die representatief zijn (Van onze Amsterdamse redactie) yAN 7 t/m 27 Juni wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een expositie gehouden van de vijf tig typografisch het best v®reor0~® boeken, die in het algelopen jaar zijl uitgegeven. De werken zijn op hun me rites beoordeeld zoals dat al zes jaar is geschied door een onafhankelijke jury, die ditmaal bestaat uit de heren ir C. JAsselbergs, voorzitter, dr G. W. Ovink, R. Kuipers, Chr. Leef lang en J. B. Samson. Deze deskundigen zijn een stemmig tot de conclusie gekomen dat de geïllustreerde boeken en plaatwer ken, over het algemeen van een behoor lijk niveau waren, maar dat er geen werkelijk onberispelijke edities zijn ver schenen. Als een van de oorzaken voor het feit, dat de meeste uitvoeringen niet de hoog ste graad van kwaliteit bereikt hebben, zag de jury in de hoogconjunctuur. Zij adviseert de uitgevers dan ook er zo veel mogelijk naar te streven, dat de productie en de verschijning over een lange tijd plaats hebben. Anders wordt de druk kunst een .bloedloze en mechanische aan gelegenheid", zoals zo vaak het geval is fn dl Sinterklaastijd, wanneer immers de uitgevers onder hoogspanning werken. „Er kan, aldus de jury. in Neder land goed gereproduceerd, gearukt gebonden worden de vijftig boeken v dit jaar zijn hier weer een bewijs van maar juist voor het gewone, niet specta culaire werk kan men zich slechts op de enkeling verlaten, De anderen schijnen zich alleen in te spannen als er iets heel bijzonders aan de hand is Het is te hopen dat er geen conjunctuurdaling nodig zal zijn om de prikkel te verschaf fen voor de verbetering ook van het ge middelde peil." IN de rubriek „Romans, gedichten en essays" werden o.a. bekroond „De bal lade van de oude matroos" van Samuel Taylor, uitgegeven door J. M. Meulenhoff. de roman van Max Dendermonde, „De wereld gaat aan vlijt ten onder" en Jacob van Lennep's „Ferdinand Huyck", versche nen in de Prismareeks. Ook de „Vrouwen van Parijs", op de gevoelige plaat vastge legd door Nico Jesse, hebben zich ondei de vijftig beste weten te scharen, evenals het herdenkingsboek van de P.T.T.. uitge geven door dit staslsocc.ri.jl ter gelegen heid van zijn 60-jaj'lg. bestaan. „De film A. E. van Driel, waarvan de uitgave is verzorgd door J. Musses te Purmerend, heeft zich eveneens een plaats opder de uitverkorenen weten te veroveren. Al deze werken en de motieven, waar om zij bekroond zijn, heeft men op een overzichtelijke manier verzameld in een zeer fraai uitgegeven catalogus, die een uitstekend visitekaartje vormt voor de vijftig best verzorgde boeken. Deze gids wordt aan de bezoekers van de tentoon stelling, welke georganiseerd is onder auspiciën van de Vereniging ter bevorde ring van de belangen des Boekhandels, gratis aangeboden. Is de oorlog onvermijde lijk? Of kan menselijk over leg hem tegenhouden? Deze vragen, zeer belangrijke vra gen voor het mensdom door de hele wereldgeschiedenis heen, hebben als uitgangs punt gediend voor „La guer re de Troie n'aura pas lieu", het stuk van Jean Giran- doux, waarmee de Haagsche Comedie gisteravond in de Koninklijke Schouwburg het Holland Festival inzette. Gi- randoux ging deze vragen te lijf met de charme van zijn Franse slagvaardigheid, die hem eens de naam van „de tovenaar" bezorgde. Ook in dit stuk is hij de tovenaar, die briljante dialogen tegen elkaar laat kaatsen, die jongleert met woorden en paradoxen, maar die bij al dat vuurwerk zelf mild scep tisch op de achtergrond staat als een meelevende, maar ook ironische toeschouwer bij het marionettenspel, die zijn woorden in gang zetten. Lang laat hij het publiek niet in het onzekere over de opzet van zijn stuk. In de allereerste scène, de ontmoe ting van Andromache en Cassandra, ligt reeds het be slissende contrast van het spel besloten. Andromache vertegenwoordigdster van de wil tot leven en van het gezond verstand, staat er met haar simpel optimisme tegenover de meewarige glimlach van de zieneres Cassandra, die weet dat niet SCH. de mens of diens stemming bij zonne schijn, maar het noodlot de vraag omtrent ..Kerend Missiegetij", door dr Ant. oorlog of vrede beslist. Zo is het nood- Freitag SVD vert. dr Th. Dams. Uitgege- lot, de hoofdpersoon van de klassieke ven bij boekhandel St WiiRbrordus, Deur- Griekse tragedie, door Giraudoux op- ne, 1955. niéuw in het centrum van een toneelstuk Op Dinsdag 21 Juni zal de bisschop- coadjutor van Roermond, mgr dr J. m. J Hanssen de veertigste jeugdherberg van de Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale Kasteel Re vieren" te Klimmen (Limburg) plechtig inzegenen. Na de inzegening zal. narDens de commissaris der Koningin de offi- ciële opening worden verricht door mr René Höppener, lid van Ged. Staten van Limburg. „Kasteel Revieren", dat een capaciteit bezit van 150 bedden en uitsluitend is bestemd voor jongens, is bijzonder goed geoutilleerd en zeer modern ingericht, Reeds nu zijn honderden aanvragen bin nengekomen voor een kort of lang ver blijf. Van 10 Juni tot met 25 September zal in het Museum Boymans een zeer omvangrijke en belangrijke tentoonstel ling worden gehouden van kunstschatten uit Nederlandse verzamelingen. De opzet van deze tentoonstelling, die wordt inge richt in het kader van de Nationale Energietentoonstelling E '55> js te laten zien wat door de energie van de Neder- lai.dse particuliere verzamelaars is be reikt. Elisabeeth Andersen en Paul Steenbergen in „Er komt geen oorlog met Troje". geplaatst. Niet het ingrijpen van het echter is voor hem het belangrijkste, maar de analyse, de psychologische van de strijd, welke de mens tegen het noodlot voert. Hij situeert deze strijd in Troje, gedu rende de korte periode die de Trojaanse oorlog voorafgaat. Hector, als overwin naar in een juist beëindigde oorlog terug gekeerd, wil Andromache en haar toe komstige zoon een volgende oorlog be sparen, Deze dreigt namelijk uit te bre ken daar de Griekse prinses Helena door de Trojaan Paris is geschaakt en de Grie ken reeds de haven naderen om genoeg doening te eisen. Het initiatief een tentoonstelling in deze vorm te houden is utgegaan van wijlen de heer D. G. van Beuningen, De heer Van Beuningen was ook Voorzitter van het Comité van Voorbereiding, waar in een reeks vooraanstaande verzame laars in ons land zitting heeft genomen. Dank zij de zeer grote medewerking zal het mooiste op tal van gebieden uit vrijwel elke verzameling van betekenis te zien zijn. De tentoonstelling omvat ruim 200 schilderijen van de 15e tot en met einde van de 19e eeuw, waaronder werken van Van Eyck, Geertgen tot Sint Jans, Gerard David. Jan Gossaert, O. Matsys, P. Brue- gel dé Oude, A. Moro. H. Averkamp, A. Bosschaert Jan Bruegel, Adriaen Brou wer, Jan von de Cappelle, A. Cuyp, Jan van Goyep, Frans Hals, Jan van der Hey- den, 1.1. Hobbema, Ph. de Koninck, Ga- briël Metsu, A. van Ostade, Rembrandt, Rubens, Jacob van Ruisdael, Salomon van Ruisdael. P. J- Saenredam, Jan Steen, Gerard Terborch, Emanuel de Witte, Fr. Boucher, Guardi, Lancret, Pater, Boudin, Damier. Gauguin, Van Gogh, Jongkind, Monet. Sisley. Een belangwekkende groep van mid deleeuwse beeldhouwkunst zal worden geëxposeerd terwijl de groep bronzen uit de XVe en XVI eeuw, met werk van meesters als Bertoldo dit Giovanni, An drea Riccio, Pierno da Vnc, Giovanni da Bologna AÜessandro Vittora, van grote betekens en schoonheid is. De zilversmeden, vooral in de Neder- lande gedurende de XVIIe eeuw, zullen met een reeks van hun fraaiste meester werken zijn vertegenwoordigd. Behalve een aantal stukken Italiaanse majolica zullen van het Delftse aarde werk de zeldzaamste voorbeelden van „zwart Delftsch", Hoppesteyn en Fry- tom bewonderd kunnen worden. Van deze tentoonstelling verschijnt een zeer uitvoerige catalogus met 256 af beeldingen. Door de N.V. Vereenigde Blikfabrieken wordt voorgesteld het dividend over 1954 te bepalen op 9 pet (onv.). Het saldo der exploitatierekening heeft bedragen 3.725.869 (v.j. 2.950.165). Het door het C.B.S. berekende prijs-in- dexcijfer voor de invoer is Maart met 1 punt gedaald t.o.v. de voorgaande maand, Voor de uitvoer kwam dit cijfer 3 punten hoger t.o.y. Februari. De ruilvoet heeft dus een kleine verbetering ondergaan. De hoeveelheidsindex belandde in Maart voor de invoer op 223 (v-m. 191), terwijl het overeenkomstige cijfer voor de uit voer op 378 (359) belandde. Onderstaand staatje geeft van het ver loop der cijfers een overzicht. (Basis 1948 100), Febr- Mrt Febr. Mrt Hoeveelh. index 1954 1955 invoer 150 204 191 223 Uitvoer 276 360 359 378 Prijsindex Invoer 116 112 114 113 Uitvoer 101 99 97 100 ln beeld", van dr L. M. L. Peters en A. Amsterdam. De 16-,jarige Ria Mathing, wier blozen de wangen scherp afstaken tegen haar blauwe truitje, was gisteren uit Zwolle met haar familieleden naar Amsterdam gereisd, waar zij tot haar verrassing de hoofdprijs in ontvangst kon nemen van de landelijke verkeersprijsvraag, die was georganiseerd door het Verbond voor Vei lig verkeer in samenwerking met een mar- garinefabriek. Ria had de 17 verkeersfou- ten in een op grote schaal in den lande verspreide verkeerskrant feilloos opge spoord en daarom kreeg ze een fonkel nieuwe luxe bromfiets. De tweede hoofd prijs. eenzelfde vervoermiddel, kwam in handen van de heer Karei L. Fonk uit Met al de koelbloedigheid, overredings kracht en adeldom van zijn krachtige persoonlijkheid staat Hector voor de vre de op de bres. Nu eens met diplomatieke handigheid, dan weer door redelijke ar gumenten of door het gewicht van zijn autoriteit ruimt hij de ene hinderpaal na de andere uit de weg. Paris wil de beslis sing aan Helena laten. Priamus legt zich er bij neer, de vurige poëet Demokos wordt de mond gesnoerd, de rechtsge leerde omgekocht. De lichtzinnige Hele na zelf, in de ban geraakt van Hector's ernst wil naar Hellas terugkeren en de Griekse onderhandelaars, aanvankelijk op oorlog belust, schijnen tenslotte ge voelig voor Hector's rechtschapenheid. Zo wint de oprechte humaniteit van de Trojaanse generaal op alle fronten. Maar achter de woorden der mensen, zo laat Giraudoux voelen, schuilt de geheimzin nige drang om het éndere te doen. Hec tor wint, maar bij iedere overwinning ziet hij zij ninzet verder verloren gaan. Niet de menselijke rede heeft het laatste woord, maar de menselijke domheid die op een loos gerucht een dronken Griek vermoordt, een toevallig incident dat, wanneer het doek al valt over het op vrede hopend Troje, toch de oorlog ont ketent. Het doek gaat weer op en als een symbool van de onzinnigheid staat in de geopende oorlogspoorten het omhel zende paar Helena enTroilus. Een andere gril van het noodlot, waarmee Gi raudoux' ironie de absurditeit van de oorlogsaanleiding laat zien. Zo weinig immers betekent Heiena's liefde voor Pa ris. door allen beschouwd als het voor naamste beletsel voor de vrede poëzie en vernuftige dialoog, waarin ove rigens hier en daar het blauwe potlood zou kunnen worden gehanteerd wil het stuk al te jonge oren niet stoten. De Haagsche Comedie heeft bijzonder veel zorg besteed aan de uitvoering, die dan ook voortreffelijk mag heten. Karl Gutman had de regie sober gehou den, op enkele caricaturale „oude bok ken" na, die in de gekozen speelstijl dan ook vreemd detoneerden. Dat leek ons de enige vlek in een gave vertoning, die gedragen werd door drie hoofdspelers Paul Steenbergen (Hector), Elisabeth Andersen (Andromache) en Myra Ward (Helena). Steenbergen gaf de ernstige noblesse van Hector gestalte en toonde zich in menig detail bijvoorbeeld in de graf rede en in de eerste scène met Helena weer een groot acteur wiens spel impo neert omdat het van binnen uit komt. Elisabeth Andersen personifieerde de vrouwelijke gevoeligheid; Myra Ward was het ongrijpbare wezen Helena, op wier grillen Hector's argumenten geen vat hebben maar die in haar „kleur- prentenboeken" visioenen ziet waarvan de brave generaal slechts de vage con touren in de pupil van Heiena's ogen kan vermoeden. Van de vele andere spelers en speel sters verdienen de zelfverzekerde Cas sandra, van Ida Wasserman en de met grandeur gespeelde Priamus van Cees Laseur vermelding naast de verrassend goede vertolking door Coen Flink van Paris, een onbezorgde en trotse minnaar. Ook Dick van Veen was uitstekend als de rechtsgeleerde. Pim Dikkers (Odys seus) trof in het sceptische tweegesprek met Hector de juiste toon en Jan Retel maakte Ajax' plotselinge ommezwaai tot vriendschap acceptabel. Iris, op een wolk neergedaald om de verschillende uitspra ken der goden over te brengen werd ge speeld door Do van Stek. De vertoning werd ondersteund door suggestieve decors met veel ruimtewer king van Wim Vesseur en enkele bege leidende muziekeffecten van Jurriaan Andriessen. Minutenlang heeft de slechts gedeelte lijk gevulde zaal gegalmd van het ap plaus, dat onder een ruime bloemenhulde tot een ovatie groeide, waarin regisseur, decorontwerper en componist deelden, maar waarin de drie hoofdpersonen te recht het grootste aandeel hadden. P. (Van onze Utrechtse redacteur) Er worden weer verschillende nieuwe artikelen gepousseerd en voor wat de nieuwe mode bij de schoen betreft heb ben wij onze lezers reeds ingelicht Noe men wij nog fraaie zwarte suède flap met borduursel, waarvan wij hier een afbeelding geven en die bij elke gelegen heid door de dames gedragen kunnen worden. Op het eerste gezicht zou men voor wat het model betreft aan een een voudig a .o toff eitje denken, doch dit schoe past ook zeer wel bij een cocktail-jurkje. Er is een nieuw soort jongensschoenen met garantiezolen, die eraan gevulcani- seerd zijn. Bij een andere firma zagen we heren-, werk-, jongens- en meisjes schoenen met rubberzoien, waarvan de verbruiksduur op 6 maanden wordt gega- garandeerd. Voor hen, die graag op pantoffels lopen worden kameelharen pantoffels met extra dikke zolen gebracht, welke op een speciale manier gevulcaniseerd zijn. In dezelfde stand zijn rubberkaplaarsjes met een bijzonder soort loopzooi geëxpo seerd. Een voor Nederland nieuw artikel zijn vederlichte plastieken voetvormen. die in te vervaardigen schoenen kunnen wor den ingebouwd, zodat men veel prettiger en lichter loopt. Het euvel van doorge zakte voeten, die een natuurlijke onder grond krijgen, wordt voorkomen. Op orthopaedisch gebied vonden wij nog een andere noviteit, die gewaardeerd zal worden, n.l. wasmodelleerplaten, waar mee in twee minuten een paar anato misch zuivere voetmodellen gemaakt wordt. Een lederwarenfabriek komt uit met voor het zomerseizoen afwasbare tassen in verschillende nieuwe kleuren. Bijna niet te onderscheiden van suède- leer is een textielproduct, dat geheel ge makkelijk gereinigd en verwerkt kan worden. Een verbetering is verkregen met reeds eerder toegepast nylongaren, dat vroe ger te elastisch was. doch nu een normale trek heeft. Ook op het gebied van gereedschappen treft de bezoeker verscheidene nieuwe snufjes aan, President Eisenhower, de leden van de Amerikaanse regering en ongeveer 15.000 ambtenaren uit de Amerikaanse hoofdstad Washington, begaven zich gisteren Woens dag toen sirenes in 91 Amerikaanse en Canadese steden het begin van groot scheepse luchtbeschermingsoef cningen aankondigden, naar geheime verblijfplaat sen op een afstand van 500 km van de hoofdstad, waar zij tot het einde van de week hun werkzaamheden, zo goed en zo kwaad als het gaat, zullen voortzetten. Bij deze oefeningen gaat men er van uit, dat Brooklyn (in de staat New-York) getroffen is door een waterstofbom, waar door drie millioen doden zijn gevallen; dat drie plaatsen in Alaska zijn getroffen door geleide projectielen en dat Hawaii. Puer to Rico en de zóne van het Panamakanaal bloot staan aan beschieting met atoom wapens door onderzeeboten. Voorts gaat men er van uit, dat 50 van de 91 belangrijkste steden in de Ver. Sta ten en Canada zijn gebombardeerd en dat de aanval op zeven steden zonder waar schuwing geschiedde. Bij de oefening, „operatie alarm" geheten, zullen de ver bindingen en de organisatie van de lucht verdediging worden beproefd. Voor de eerste maal sedert de Britten in 1812 het Witte Huis in Washington in brand sta ken, vond een massale uittocht van de Meesterlijk heeft Giraudoux deze ge- I Amerikaanse regering uit de hoofdstad dachten vorm gegeven in een spel vol plaats. (Van onze Haagse redactie) De Zuidafrikaanse regering heeft zon der opgaaf van redenen geweigerd visa te verstrekken aan een delegatie van de Internationale Studenten Conferentie, die in de Unie een onderzoek wil instellen naar de toestanden op het gebied van het hoger onderwijs. Dit onderzoek was op 8 Januari 1954 aangevraagd door de Nationale Unie van Zuidafrikaanse Stu denten. Aanleiding tot dit verzoek was een resolutie aangenomen op de vierde Internationale Studenten Conferentie te fstanboel, waarin het rassenonderscheid op zekere Zuidafrikaanse universiteiten werd veroordeeld als in strijd met het universele karakter van het hoger onder wijs en als een inbreuk op de onafhan kelijkheid van de universiteit. De delegatie, die een onderzoek zou in stellen bestaat uit Paul Sigmund. vice- voorzitter van de Amerikaanse studenten organisatie. Claus-Helmut Dehio, cx-pre- sident van de Duitse Nationale Unie van Studenten en Mohammed Radjab, ex- voorzitter van de Indonesische studenten organisatie. Voor hen werden drie maan den geleden visa aangevraagd door het internationaal secretariaat van nationale J studentenunies, dat te Leiden is geves tigd. Zaterdag berichtte de Zuidafrikaan, se ambassade te Den Haag, dat het vi sum voor Sigmund zou worden geweigerd. Uit Bonn kwam de mededeling, dat ook Dehio's visumaanvraag afgewezen is en Maandag kwam uit Djakarta bericht, dat ook Radjab een afwijzende beschikking heeft ontvangen. De mededeling van de ambassade te Den Haag was ondertekend door de eer ste secretaris Journalisten, die in de loop van gistermorgen om nadere informaties hadden gevraagd, kregen echter te horen, dat op de ambassade niets bekend was over de aanvraag van een visum voor Sigmund. Naar men ons van de zijde van het internationale studentensecretariaat mededeelde, was bij de aanvraag als re den voor het bezoek aan de Unie opge geven: „bestudering van de verhouding tussen de rassen in het Zuidafrikaanse hoger onderwijs". Daarbij was de verze kering gegeven, dat alle aspecten van de situatie onbevooroordeeld zouden worden bekeken. Het bezoek zou ongeveer drie weken duren. Bij de Internationale Studenten Confe rentie zijn meer dan vijftig nationale stu dentenunies aangesloten. Nederland wordt daar vertegenwoordigd door de Neder landse Studenten Raad De vijfde confe rentie zal van 4 tot 14 Juli a.s. gehouden worden te Birmingham.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7