■M Burgeroorlog in Argentinië Marine en luchtmacht staan op tegen Per on De stad Rosario in handen van de rebellen? hoofdstad, demonstrerend tegen de rege Onderhandelingen over C.A.O. in de havens vastgelopen REGERING-PERON geëxcommuniceerd Havenarbeiders staan thans voor belangrijk besluit Staat van beleg DE HONDERDDUIZEND ER UIT Speciale audiëntie Wittebroodactie Gevolgen van spoorwegstaking vallen mee Vrijdag 17 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Boin bar deinen ten op regeringsgebouwen in de hoofdstad Werknemers gaan zicli beraden Geld en juwelen uit flat geroofd Weer scherven in Rijswijk Laatste deel Moerdijk- brug wordt ingevaren Mgr Tato en mgr Novoa in Rome Zestien duikers bij de „Sidon"' WEERBERICHT I reinongeluk in Brazilië Voedend publiek steekt station in brand Peron geëmotioneerd Haven gesloten Geluidsbarrière doorbroken? Gelukkigen in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Zaandam In Den Haag geluk voor „Kleine luiden „Kappersclubjé"' had half lot „We kunnen het niet geloven" AANSTAANDE ZONDAG Bracht kivart millioen op Dé weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden, dezelfde temperaturen of iets hogere. Vannacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Oostelijke richtingen. Zaterdag 18 Juni: Zon op 4.21 uur. onder 21.04 uur. Maan op 2.31 uur, onder 19.28 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Deze foto geeft een beeld uit roerig Buenos Aires, waar ernstige ongeregeld heden uitbraken naar aanleiding van de maatregelen i:aji <fe Peronistische rege ring tegen de Katholieken, Duizenden Katholieken drommen samen in de stra- ring Peron. Ka hun aankomst in Rio de Janeiro, waarheen zij van Buenos Aires vlogen, nadat zij door president Peron uit Ar gentinië waren verbannen, zien we hier mgr Manuel Tato Ihiksen mgr Ra mon Novoa (rechts). De man in het mid den is een perscorrespondent. Enkele uren, nadat uit Rome het bericht kwam, dat de regering-Peron was geëxcommuniceerd, zijn gisteren rond het middaguur in Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië en Rosario, de tweede stad van het land, hevige gevechten uitgebroken. Hoewel de berichten 0ver het verloop van de opstand zeer onduidelijk zijn, aangezien de Argentijnse regering onmiddellijk een cen suur op pers-telegrammen instelde, staat het wel vast, dat de opstand uitging van onderdelen van marine en van luchtmacht. De Argentijnse minister van marine, vice-admiraal Olivieri, was Donderdagmorgen niet op zijn ministerie verschenen. Hij had laten weten, dat hij door ziekte ver hinderd was. Olivieri was gisteravond spoorloos. Uit de berichten die vannacht en hedenmorgen bin nenkwamen, kan worden geconstateerd, dat de regering i„ Buenos Aires de toestand over het algemeen wel weer meester is geworden. Op het vliegveld Caxrasco nabij de Uruguayse hoofdstad Montevideo landden gisteravond in totaal meer dan dertig toestellen van de Argentijnse marine- uchtmacht met uitgeweken opstandelingen. Er waren verscheidene gewonden bij. Een hoge marine- De fno hil,.he90n.™et een bombar dement op het regeringsgebouw. Daar- bij is o.m. de m de nabijheid gelegen Amerikaanse ambassade getroffen La- ter „okken eenheden van de marine, schietend en met bajonetten 0p het geiveer naar het centrum en vielen met 300 man het regeringsgebouw aan. £r ontstonden hevige gevechten tussen de met machine-geweren bewapende wacht en de politie. De gevechten in de stad breidden zich daarna uit. Over al werd geschoten, er was mortiervuur, de regering zette tanks in. De straten waren leeg en winkeliers sloten haastig hun zaken. In de loop van de middag werd in het gehele land de staat van beleg afgekondigd- Volgens de officiële berichten leidde president Peron persoonlijk vanuit zi.in bureau in het ministerie van Oor log de strijd tegen de opstandelingen. De opstand scheen voornamelijk uit te gaan van de marinebasis Punta del Didio, welke stevig in handen van de opstandelingen was. Volgens enkele geruchten zou gene- r aan hoofd staan van de rebellie. Bengoa is de man, die in dertijd een grote rol speelde in de crisis die leidde tot de zelfmoord van juan Duarte, de zwager van Peron.. Plet ïaciio station van Buenos Aires bleef in handen van de regering Het zond oproepen uit om kalm te blijven rjep overwinningsberichten van dé regeringstroepen om en wekte latei en de middag de Peronistische arbei ders op met alle mogelijke vervoer middelen naar het Mei-plein te komen 0m een tegenactie te organiseren. De zender van Rosario was vanmor gen echter nog in handen van de op standelingen. Het telefoonverkeer met Rio de Janeiro was hedennacht ver- brol^en. Gisteravond hield Peron over de radio een geëmotioneerde toespraak. „Ik spreek van uit mijn commando post, niet van uit het regeringsgebouw. Daarom waren alle oorlogsacties tegen dit gebouw nutteloos". En verder: „Ik wens het leger geluk. Niet één korpo raal of soldaat is bij het vervullen van zijn plicht in gebreke gebleven. De officieren waren steeds loyaal. Ik kan helaas niet hetzelfde zeggen van de marine, die lukraak op weerloze men sen heeft geschoten"- „De verraders zei Peron verdienen al onze verachting. Wij hebben hun een les gegeven". „De strijd is thans vrijwel geëindigd. Laat ieder nu huiswaarts gaan. De zaak moet door militairen worden uitgevochten. Laten de arbei ders hetzelfde doen, als ik nu doe, nl. hun tanden op elkaar zetten „Ik wens U allen een goede nacht, wees rustig en vol vertrouwen Peron gaf in zijn toespraak toe, dat nog niet alle opstandelingen zich hadden overgegeven. Indien zij thans luisteren, waarschuw ik hen, dat zij hun wapens moeten neerleg gen, willen ze niet vernietigd wor den". officier verklaarde tegenover verslaggevers te Montevi deo, dat de opstand zou zijn mislukt doordat de land strijdkrachten hun woord niet hadden gehouden. Dichte mist zou de bommenwerpers verhinderd hebben hun doelen te bereiken. Sommige toestellen landden in Uru guay met volledige bommenlast. De marine zou door het slechte weer niet in staat zijn geweest de benodigde troepen aan land te zetten. Volgens latere berichten zou de stad Rosario heden morgen nog steeds in "handen der opstandelingen zijn. De gevechten en bombardementen in Buenos Aires zouden 20 doden hebben geëist. Een der bombardemen ten werd uitgevoerd, toen gewapende Peronistische vak bondsleden zich in groten getale naar het Mei-plein be gaven, waarheen zij voor een betoging waren opgeroe pen. Onder hen vielen verscheidene doden en gewonden. Gisteravond, nadat de rust in de stad scheen weerge keerd, brak brand uit in verschillende kerken en ge bouwen van katholieke organisaties. Volgens nog on bevestigde berichten zouden het aan de kathedraal gren zende aartsbisschoppelijke paleis, de kerk van de H. Fran- ciscus en enkele gebouwen van de parochiekerk gelegen vlak bij het regeringsgebouw, in vlammen zijn opgegaan. Het Argentijnse vakverbond heeft bepaald, dat vandaag nergens in het land zal worden gewerkt, zulks „ter ere van de nagedachtenis van hen, die Donderdag bij de opstand het leven verloren hebben". De haven van Rio de Janeiro is voor alle scheepvaart gesloten. De Braziliaanse regering heeft gis teren alle troepen in het Zuidelijke 9fd.eel.te van het land bevel gegeven zich paraat te houden. Er zouden extra-eenheden naar het grensgebied gezonden worden. MATYÏFFST IN A'DAM I houdingen anders liggen, vernemen wij, iVlAi> ir HO! JfN tV J.JAJ.V1 dat hedenavond de leden van de trans- De Centrale Bond van Werknemers in portarbeidersbonden zullen vergaderen het Transportbedrijf heeft vandaag in de over de arbeidsvoorwaarden in de Rotter- havens van Amsterdam een manifest damse havens. Op deze vergadering zal laten verspreiden, waarin uiteengezet wordt, dat de onderhandelingen met de werkgevers over een wijziging van de C.A.O. op niets zijn uitgelopen, omdat de Scheepvaartvereniging Noord aan de eisen tot loonsverhoging van 63 tot 67.20, vacantietoeslag van 2 pet, drie weken vacantie, 46'i-urige werkweek en een twaalf-urige rusttijd, die Amsterdam stelde, niet voldoende tegemoet zou zijn gekomen. Dit zijn de redenen, waarom bovenge noemde bond de met deze vereniging af gesloten C.A.O., die geldt voor de Amster damse haven, heeft opgezegd. De bond wil een opzegtermijn van drie maanden in acht nemen, binnen welke tijd men niet zal trachten door middel van een staking de eisen kracht bij te zetten. Rotterdam Ten aanzien van Rotterdam, waar reeds een loon van 67.20 géldt en dus de ver- Toen familie op vacantie was Terwijl de bewoners met vacantie in het buitenland vertoefden, heeft een in sluiper met behulp van een valse sleutel zich toegang verschaft tot hun flat in de Burg. Andriessenstraat te Hilversum. Vrienden van de bewoners, die een oogje in het zeil zouden houden, constateerden in het begin van de week, dat er iets „fout" was maar of er v«el werd vermist konden zij niet meedelen- Daarom heeft de politie de familie in het vacantiever- blijf in Duitsland gewaarschuwd en nu de bewoners zijn teruggekeerd, kon wor den vastgesteld', dat de insluiper met een grote buit de flat had verlaten. Uit een slaapkamerkast zijn namelijk een bedrag van 17.000 gulden aan contanten en juwe len ter waarde van 3000 gulden vr ■<?- nen. worden beslist, welke maatregelen in Rot terdam zullen worden genomen. In een voorstad van Rio de Janeiro is gisteravond een trein ingereden op het achterste gedeelte van een andere trein. Beide treinen werden zwaar be schadigd. Er Waren 10 doden en 120 gewonden te betreuren. Ambulances en dokters werden met spoed naar de plaats van het ongeluk gezonden. Het pubhak, clat getuige was van het ongeluk ;,e£ jongSte van een reeks ongelukken, -welke in de laatste tijd bij dc Braziiiaavse spoorwegen hebben plaats gevonden werd woe dend en-stak het station in brand. De brand kon echter spoedig wórden geblust. Gistermiddag omstreeks half vier schijnt boven de omgeving van Rijswijk een vlieg tuig de geluidsbarrière te hebben door broken. Omstreeks dat tijdstip hoorden vele bewoners van die gemeente een dreunende slag, alles rinkelde en schudde. En bij rinkelen is het.niet gebleven, want bij de politie in Rjjsv.n.k kwamen spoedig klachten binnen over spiegelruiten, die waren gesneuveld. I" totaal kwamen i vier berichten daarover. In 's-Gravenbage 's geen dreun ge hoord; wel is omstreeks half vier een vliegmachine over komen gieren, die naar het geluid te oordele»1 een Hawker Hun- ter" zou kunnen zijn geweest. schijnlijk naar een loterijclub gegaan. Misschien aan een van de Haagse post kantoren, waarvan het personeel de weg naar het geluk nogal eens via mevrouw Vlaming probeert te vinden. In de Staatsloterij is gisteren de hon derdduizend gevallen op lot nummer 5474- De premie van ƒ30.000 viel op lot num mer 6488 met een prijs van 1000. De vier series van de 527ste Staatslote rij, waarin op lot no 5474 de honderd duizend is gevallen, zijn verkocht in Am sterdam, Utrecht, 's-Gravenhage en Zaan dam. Het lot, dat in Den Haag werd ver kocht, zal voornamelijk in het Laakkwar tier, een wijk van arbeiderswoningen en fabrieken, in een groot aantal gezinnen een verrassing brengen. Het was trouwens ook een verrassing voor de 52-jarige mevrouw F. W. Vla ming-Reuvers, de collectrice die het lot verkocht, dat op haar kantoor een prijs van 100.000 was gevallen. ,,Er zijn bij mij altijd veel prijzen gevallen, maar het waren altijd kleine", zo verklaarde me vrouw Vlaming, die sinds 1949 collectrice voor de Staatsloterij is. Het gelukslot is door haar in kleine stukken verkocht: 11 twintigjes, een tien tje en een kwart lot. De kopers, mevr. Vlaming kent haar klanten wel van ge zicht, het zijn wat„trekkers van Drees", 'n kellner, een gepensionneerde postbode en een kleermaker. Het kwartlot is waar- Het lot, waarop de honderdduizend ia Zaandam viel, werd voor de helft ver kocht door de collecteur J. Prins uit Zaan dam aan een clubje van tien Zaandamse arbeiders, een z.g. „kappersclubje", die ieder dus 4250 gulden ontvangen. De heer Prins verkocht voorts een kwart van het lot in .Wormerveer. Daar werden vier per sonen gelukkig gemaakt. Het andere kwart, verkocht hij aan een debitante te Krommenie. Wie daar aanspraak kan ma ken op de prijs is nog niet bekend. In Utrecht is het lot in viermaal een kwart gedeelte-, verkocht door de collec trice mevrouw A. Jorma-Koolen aan de Schoolstraat 21. De kwarten gingen naar een groep personeel van Staatsbosbeheer in Utrecht naar personeel van een garage aldaar, naar personeel van het G. E- B. U. in de Damstad, terwijl een ander kwart naar een Utrechtse familie ging. Administratief personeel en monteurs van de garage, in de Nachtegaalstraat, maken deze som met 15 man op. „We kunnen het niet geloven", zo zei ons de telefoniste, die nog niet wist wat er met het geld ging gebeuren. En dit ongeloof heerste ook bij het per soneel van het Staatsbosbeheer en hij dat van het gemeentelijke electriciteitsbedrijf. Bij dit laatste bedrijf waren er 20 geluk kigen, maar bij het Staatsbosbeheer is de soep dikker. Een groepje van zeven man kon gisteren met moeite nog langer werken Het was de eerste keer, dat mevrouw Jorma de honderdduizend mocht uitkeren. Rond het Mercatorplein Mej. P. Verschoor, sinds 1953 collectrice te Amsterdam, verkocht samen met een collega in Haarlem aan één persoon de helft van het winnende lot; voor de rest was het uiteengevallen in tientjes en twintigjes De gelukkige winnaars wonen allemaal in de buurt van het Mercator plein en zij kunnen het geld, aldus mej. Verschoor. bij wie voor het eerst de honderdduizend was gevallen, best ge bruiken. Op Zondag 19 Juni zal bij gunstige weersomstandigheden het 'aatste brugdeel i voor de nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk worden inge varen. Om de doorvaart van deze te Dor drecht gemonteerde oversoanning moge lijk te maken, zal op Zaterdag 18 Juni a.s. een van de overspanningen van de spoor brug bij Baanhoek in de spoorlijn Dor drechtSliedrecht tijdelijk worden ver wijderd. Als gevolg daarvan zal het trein verkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht op die dag gestremd zijn van 14.50 tot 17.50. Autobussen zullen dan de treinen tijdelijk vervangen. De werkzaamheden op Zondag 19 Juni aan de spoorbrug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk maken het voorts nood zakelijk, op die dag het treinverkeer tus sen Dordrecht en Lage Zwaluwe opnieuw stil te leggen. Deze stremming vindt plaats van 9,15 tot ongeveer 21.00 uur Ook hier zullen ter vervanging van de binnen landse treinen autobussen rijden. De internationale treinen Amsterdam Parijs v.v. zullen over Utrecht en 's-Her- togenbosch worden geleid, hetgeen enkele wijzigingen in de dienstregeling tot ge- j volg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wen sen te reizen, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosendaal De internationale treinen D 10 (Rheingold, D 164 (Loreley) en D 251 (Austria) rijden voor de duur van de stremming even eens over Utrecht, hetgeen ook voor de dienstregeling van deze treinen enige wijzigingen tot gevolg heeft. Bij ongunstige weersomstandigheden zal de stremming van het treinverkeer niet doorgaan. Dit zal eventueel pas kort tevoren worden bekend gemaakt. De regering-Pcron is zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage meldden met ingang van 16 Juni geëxcommuniceerd. Dit werd gisteren bekend gemaakt in een verklaring van de H. Congregatie van liet Consistorie. In deze verklaring, welke werd ondertekend door kardi naal Adeodato Piazza, secretaris en mgr Guiscppe Fcrretto, assessor van dc Congregatie en welke gisteravond in de „Osservatore Romano'' werd gepubli ceerd, wordt gezegd, dat in de laatste tijd in de Argentijnse republiek op ver- schillene wijzen de rechten van dc katholieke Kerk zijn aangerand. Ook zijn enige leden der geestelijkheid in hun rechten aangetast. alle ambtenaren, die aan de uitvoering der besluiten hebben meegewerkt. Het kerkelijk wetboek laat nog een ex communicatie nominatim toe. Doch daar Peron staatshoofd is, zou deze door de Paus zelf moeten worden uit te oefenen en uit het gesproken. waarschuwen en ver- j Even na middernacht zijn vandaag „Nu dezer dagen mgr Tato, wij bisschop en vicaris-generaal van het bisdom Buenos Aires verhinderd is zijn jurisdictie uit land is gezet, klaren wij, dat allen, die deze mis- mgr Tato en mgr Novoa op het vlieg- drijven hebben gepleegd, of daaraan veld Chiampino te Rome aangekomen, hebben meegewerkt, getroffen worden door de excommunicatie, op bijzondere wijze aan de H. Stoel voorbehouden, volgens de canones 2343, par. 3, 2334, par. 2 en 2209, par. 1, 2 en 3 van liet kerkelijk wetboek", aldus de ver klaring. Hierbij zij opgemerkt, dat deze ex communicatie ipso facto niet alleen Peron en zijn ministers treft, maar ook Zij werden daar verwelkomd door lei ders van de Katholieke Ictie en 500 jeugdige actieleden. In het licht van de vele televisie-schijnwerpers zagen zij er zeer vermoeid uit. Mgr Tato scheen een flauwte nabij. De beide prelaten hebben van ochtend in Rome een Mis van Eerher stel aan het H. Hart bijgewoond, opge dragen door kardinaal Siri. Zij zouden door de H. Vader in speciale audiëntie worden ontvangen. Men meent in Rome te weten, dat de beide prelaten zich niet meer over hun ervaringen zullen uitlaten. In Vati caanse kringen zou men van mening zijn, dat zij te Rio de Janeiro reeds al te veel aan de journalisten zouden heb ben verteld, aldus meldt K.N.P. Spaans gebaar De reis naar Rome werd gemaakt met tussenlandingen in Lissabon en Barajas in Spanje. Op het vliegveld van Barajas werden de prelaten be groet door de hertog van Terranova, hoofd van de afdeling Vaticaanse zaken van het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken. Te Madrid wordt deze begroeting beschouwd als een aanwijzing, dat de Spaanse rege ring het niet eens is met de anti katholieke houding der Argentijnse autoriteiten. Mgr Albino Mensa is, aldus meldt A.F.P. uit Buenos Aires, benoemd tot tijdelijk opvolger van de uitgewezen mgr Novoa. Kerkelijke autoriteiten hebben verklaard, dat zij mgr Tato en mgr Novoa slechts als „absent" be schouwen. Het Reuter-bericht, dat kardinaal Copello in een ziekenhuis (e Buenos Aires zou zijn opgenomen, blijkt voor een groot deel op een misverstand te berusten. De kardinaal verblijft niet in hospitaal. Hij heeft Woensdag In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, wordt een kerkganger door politieagenten gefouilleerd. Tijdens een bijeenkomst in het Kur- haus te Scheveningen heeft de voor zitter van het Nationaal Bakkerscomité twee cheques van elk ruim 125.000 gul den overhandigd resp. aan de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis en aan de voorzitter van de Stichting 1940-45. Deze ruim 250.000 gulden vormen de opbrengst van de door het Nationaal Bakkerscomité op 6 en 7 Mei jl. georga niseerde wittebrood-actie. De hele afgelopen nacht zijn zestien duikers aan het werk geweest om te trachten de onderzeeboot „Sidon", welke gisteren met 13 man aan boord ten onder ging, klaar te maken voor latere ber ging. Ze hebben namelijk alle onnodige ope ningen in het vaartuig dichtgemaakt, zo dat daarna samengeperste lucht in de diukboot kan worden gepompt, teneinde haar naar de waetroppervlakte te doen stijgen. Het is achteraf gebleken, dat er zich 56 opvarenden aan boord van de duikboot bevonden hebben, o.w. ook passagiers en leerlingen. De 27-jarige marine-luitenant Rhodes redde één der opvarenden en keerde daarna terug om er nog meer te redden. In plaats daarvan kwam hij zelf om het leven. slechts op een kliniek onderzoek ondergaan. een medisch De regering-Eden heeft Donderdag haar eerste overwinning in het nieuw- gekozen Lagerhuis behaald, doordat een motie van de Labour-oppositie, waarin critiek werd geleverd op de economische politiek van het kabinet, met 339 tegen 258 stemmen werd ver worpen. I n het 630 zetels tellende lagerhuis beschikken de conservatie ven over 59 zetels meer dan de overige partijen samen. In het debat heeft de minister van financiën, Butler, verklaard, dat de productie „niet in zeer grote mate te lijden heeft gehad" van de spoorweg staking, die dezer dagen na 17 dagen te hebben geduurd, is beëindigd. De export had men op een flink peil weten te houden, de kolenproductie was gehandhaafd en de bevoorrading van de industrie was beter geweest dan men waarschijnlijk had geacht. Minister Butler zeide. dat bij zijn weten slechts één bedrijf had moeten sluiten, een distilleerderij in Schot land, waar men, zo voegde hij er onder het gelach van de afgevaardig den aan toe, het werk had moeten staken tengevolg van een gebrek aan water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1