Safari langs de evenaar (7) Verliefde Otto maakte voetreis naar Moskou Ruim zesduizend noodwachters o;aan in Rotterdam demonstreren Leven van ongehuwde vrouw kan rijk en diep van vreugde zijn Maar zij moet het volwaardig pogen te maken Nieuw Westers plan T DE KUUR te SPA M0N0P0LE, S.A. Gloeilampjes ZATERDAG EEN HELE OF HALVE VERLOFDAG? B.B. Manifestatie 55 in de Maasstad Voorbereiding voor Genève DINSDAG 21 JUNI 1955 PAGINA 3 Bredase Zusters bouwen een Ziekenhuis in Tanganyika Geen gegevens stormt gestaald Krachtige Kost voor het Kintf! Zélfs Lepra-lijders! Nieuws uit Holland. Entebbe. Caïro.Rome. Schiphol, daar zou het vermoe delijk wel weer regenen, de regen naar iedere drup waar van ze hier in Tabora soms maanden achtereen zaten te snakken. Doch in Tabora en Kipalapala benijden ze de K.L.M.-crew niet die nu op weg was naar het oude vaderland. Afrika was bést, zeiden ze in Tabora en Kipalapala. Altijd, zelfs tijdens de droogte. Alleen die vers uit Holland aangevlo gen maatjesharing zouden ze zelfs in Afrika niet gaarne meer willen missen. Wie verre reizen doet.*. QUAKER KWIX MACARONI Ex-krijgsgevangenen vertellen over Rusland Centrale Raad van Beroep behandelt geschil tussen minister en referendaris u Gemeenschappelijke maaltijd Denkbeeldige bommenlast Voor 't eerst: de keukentrein HOAD MOCHT NIET TROUWEN Politiehond achter vluchtende mannen Een man sprong in het water en verdronk Psychologische en maatschappelijke facetten Heiligschennis in België DIAMANTZAGERS GISTEREN NOG NIET AAN HET WERK Plan-Eden uit de ijskast Grandval resident- generaal in Marokko NEDERLANDERS IN BUENOS AIRES ONGEDEERD DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar San Francisco In verband met Geneefse bijeenkomst van de „Grote Vier" Iedere twee maanden: een brok Vaderland en.... maatjesharing in Tabora door MARTIN W. DUYZINGS. TABORA (Tang Mei. Die ZONDAG gleed er een brokje Nederland over de airstrip van Tabora. Het was, zoals altijd als, eens in de twee maanden, de K.L.M.-Douglas, gecharterd door de missie-vlieg- dienst, de R.A.P.T.I.M., in Tabora landde, een béste dag. Kr dreven maagdelijk wit en dartel deinend op de wind Wat wolken in het blauw van de hemel, en de bries die ginds van uit de heuvels kwam, leek koel voor hen, die te Tabora wonend, dertig graden Celsius in de schaduw een matig en aangenaam middagtemperatuurtje zijn gaan vinden; en hoewel geen der Witte Paters ooit nog voor goed terug zou willen naar het oude vaderland, alle schorpioenen, alle muskieten en alle missie-pro blemen ten spijt, vindt men hen trouw eéns in de twee maanden daar in Tabora aan de rand van het vliegveld. Niet alleen om een aantal oude bekenden te begroeten die terugkeren van hun tienjaarlijkse verlof, doch óók wel een beetje om „The Flying Dutchman*', de Neder landse driekleur fel schitterend in het zonnelicht, neer In Dar-es-Salaam al was ons geble ken, dat de medische zorg in Tan ganyika dringend uitbreiding en ver sterking behoeft en dat het gouverne- üi»? -e bedoelingen ten spijt, vioü-t 1 s*aat is, de gezondheidszorg tiMi i 'l.'6 organiseren in een uitge- 'i gebied waarin nog altijd ieder jaar vele, vele duizenden mensen bij gebrek aan medische bijstand onnodig sterven en waar, buiten de grote oen tra, de medicijnmannen, de boze-gees ten-verdrijvers, de tovenaars en de kwakzalvers nog altijd niet over ge brek aan clientèle te klagen hebben. De chef van het gouvernementele Me dical Department, die Professor Zee- gers en de verslaggever ginds in Dar- es-Salaam te woord had gestaan, bleek een kleine, voorkomende Schot die jaren lang in Honkong gezeten had en drie maanden tevoren pas in Tanganyika was gearriveerd. Hij leid de zijn bezoekers naar een stippen- kaart aan een der muren van zijn kantoor, doch deze kaart de staf kaart van de gezondheidszorg in het land dateerde van een aantal ja ren her en de Chef van het Depart ment achtte haar waardeloos boven dien: het ontbrak hem aan betrouw bare gegevens. Hij reisde nu kris-kras door het land te zien strijken in het hart van donker Afrika. De Douglas voerde ditmaal enige gasten mee: mgr Koen- raadt, vicaris-generaal van het Bisdom Breda en voor zitter van het stichtingsbestuur van het K.A.S.K.I., ver gezeld door moeder Wilhelmina en moeder Clarentia van de Zusters Franciscanessen uit Breda, die naar Tanganyika gekomen zijn teneinde samen met profes sor Zeegers de mogelijkheid te onderzoeken om te ko men tot de oprichting van een nieuw ziekenhuis. Aan het begin van de zware reis die, dwars door Tanganyika naar Uganda leidde en die enige leden van het reisge zelschap, waaronder deze verslaggever, zelfs een niet van echt te onderscheiden malaria-aanval niet be spaarde, werden zij op het vliegveld welkom geheten door Z. Hoogw. Exc. mgr C. Bronsveld, de Aartsbis schop van Tabora, en geen uur later zat men al gebogen over de kaarten van 'n land waarin de Missie dringend behoefte heeft aan ziekenhuizen, een behoefte waarin zii slechts kan voorzien als het buitenland haar, in na volging van de Zusters Franciscanessen van Breda, met mensen en middelen helpen wil A-'ivertentie Nancy (Frankrijk) Tachtig jaar is Marie Marvingt nu ge worden en nu vindt ze het toch tijd wor den om haar ski's en jachtgeweren ter zijde te leggen en zich te wijden aan, waj, men noemt, een rustige oude dag. Mejuffrouw Marie Marvingt noemde zichzelf gedurende vele jaren „verloofd met het gevaar". En dat klopte dan ook wel want deze Marie heeft van veer tienjarig meisje af alles ondernomen, wat haar op de voorpagina's van de kranten kon brengen, behalve een hu welijk. ze was :n Nancy het eerste meisje, dat het waagde op een fiets to gaan zitten. Ze was toen veertien en be sloot meteen maar een fietstocht te ondernemen van Nancy naar Napels Natuurlijk was ze ook de eerste Fran- gaise. die achter het stuur van een auto zat en ze bestuurde een locomotief. In 1908 ging ze naar de Poolzee met een Franse expeditie om pelzen te bemachti gen Het volgende jaar zat ze in een ballon en vloog van Frankrijk naar En geland Toen de eerste wereldoorlog uit brak speelde ze het klaar om zich als man te vermommen en ze vocht ver schillende malen in de frontlinie Na dien was ze nog testpilote in een vlieg tuig, verrichtte vele sprongen als para- chutiste en vier jaar geleden ze was toen 76 jaar begon ze nog lessen te nemen om een helicopter te besturen. Ven Haag Alles is stukken duurder geworden sinds 1947: dat wijst de lezing uit van de cijfers en getallen in het prijzenboekje, dat het directoraat-generaal van de Prijzen heeft samengesteld- Maar ook leerde deze lezing, dat één artikel sinds 1947 met in prijs was gestegen (Z°S'S ongeveer alle goederen sinds d'e ongeveer 10 pet duurder zijn geworden). Die uitzondering vormt het ei. Dat is zelfs, althans gedurende de zomermaan den, nog enkele centen goedkoper dan in 1947, konden Churchill's leeuw is dood. Al enige maanden was de leeuw „Rota", eigen dom van Winston Churchill, wélk dier een onderdak had gekregen in de Lon- dense „Zoo", ernstig ziek. Dezer dagen berichtten de vee-artsen dat, het dier tiet meer beter zou kunnen worden en dat het veel leed. Toen gaf Churchill Hjn toestemming tot een pijnloze afma king van zijn leeuw. De leeuw werd daarop in slaap gebracht, waarna hij de "ataie injectie kreeg. Sinds 1941 was „Rota" een grote bezienswaardigheid In de Condense dierentuin. Zestig leeuwen nakomelingen van .Rota" zouden om nem kunnen treuren. op zoek naar die gegevens. Hij hoopte daarmee tegen het eind van het jaar gereed te zijn; dan pas zou hij kun nen beginnen aan het ontwerp van een nieuwe Medical Department-strategic en men behoefde niet eens lang rond te lopen in Oost-Afrika om te weten dat het vervolgens nog wel een opmer kelijk aantal jaren duren zou alvorens deze strategie ook in de practijk ef fect zou gaan opleveren. In afwachting daarvan rekende men ook in het hei lige der heiligen van het Medical De partment te Dar-es-Salaam nog altijd bijzonder hard on hulp en medewer king van de Missie. De Missie heeft, in de achter ons lig gende jaren, ook in deze sector met ontoereikende middelen verbluffend goed werk verricht. Zij bouwde en alleen de Hemel weet waar men het geld vandaan haalde, doch het kwam er, en de Witte Paters in Oost-Afri ka verbazen zich niet eens meer over dergelijke wonderlijke dingen zelfs al enige ziekenhuizen en voor het ove rige heeft zij kleine „verbandposten" uitgezet over het gehele gebied dat zij bestrijkt, en wat zo'n verbandpost precies betekent, kan men bijvoorbeeld ginds in Kipalapala zien. waar Pater „Janus" van den Hout, een jonge op gewekte Tilburger, tussen zijn werk zaamheden op de „Printing Press" door dagelijks tientallen dankbare mensen helpt met spuitjes, pilletjes, drankjes en verbandjes en waar hij onder meer enige lepra-iijders on der zijn trouwe klanten rekenen mag. „Elk ziekenhuis dat wjj, dankzij hulp uit het buitenland bouwen kunnen, zal een onmetelijke weldaad zijn voor dit land en voor het missiewerk dat wij hier verrichten", had Monseigneur Bronsveld gezegd in zijn welkomst woord tot Mgr Koenraadt en de bei de Bredase zusters en waar deze kleine Nederlandse „medische missie" (aangevuld met de jonge semi-artsen R. en P. Mol uit Etten-Leur die van plan zijn zich eerlang in Oost-Afrika als missie-artsen te vestigen en die met het oog daarop „even" waren overgewipt teneinde het terrein waar op zjj straks werkzaam zullen ziin, grondig te verkennen) overal waar de ze „medische missie" op haar tocht arriveerde, zou zjj op ondubbelzinnige wijze ondervinden hoe dit Nederland se initiatief hier op zeer hoge prijs werd gesteld. Het werd, zoals gezegd een lange, vermoeiende reis tijdens dewelke het gezelschap zich geen rust gunde, doch die eerste Zondag bleef men in Tabo ra. In het seminarie van Kipalapala zaten de heren Mol met de K.L.M.- crew en de Nederlandse paters en broeders van 't seminarie en de druk pers rond een lange tafel: een stukje ras-echt Nederland in 'n verre, vreem de wereld. Er stond een pot vers uit Nederland aangevlogen maatjesharing op die tafel (en er zijn Nederlanders in Afrika die gaarne een springbok- ken-bout of een kilogram delicieuze elanden-lever willen laten staan in ruil voor één Hollandse maatjesha ring) en verder lag er een pak drie dagen oude kranten, hetgeen een wéélde is in een land alwaar een Ne derlandse krant per scheepspost twee maanden na datum pleegt te arrive ren. En voor het overige kon men er het allerlaatste nieuws horen aangaan de de dreigende regeringscrisis, het Nederlandse voetbal-elftal, het Delta plan, Kees Pellenaars, het eerste kie vitsei en de drukte bij de bloembol len. Die Zondagmiddag om vijf hing de Douglas opnieuw in de lucht. De zon ging toen weer schuil achter grau we wolken, er dreigde een onweer en vermoedelijk zou de machine tussen Tabora en Entebbe, haar volgende stop. wel een paar fikse remoustikken tegenkomen. Even nog zag men, in een waas van paarsbruin onweers- licht, de Nederlandse driekleur op de staart van het toestel. Toen verdween het voor goed in de wolken en deinde snel de dreun der motoren weg. kan veel verhalen over lek kere macaronischotels. Maak even lekkere schotels met Kwix macaroni. Gemakkelijk te berei den, in enkele minuten gaar. Alleen verpakt verkrijgbaar QUA«« Gisteren zijn opnieuw 184 Oostenrijkers, die uit Russische krijgs gevangenschap zijn ontslagen, in hun vaderland teruggekeerd. Bij aan komst in Wiener Neustadt vertelden zij dat er in 1953 in een uraniummijn „ergens in Siberië" een opstand had plaats gevonden. Zij vertelden ook het tragische liefdesverhaal van een hunner, die liefde had opgevat voor een Hongaars meisje en, toen hij haar na zes jaar toevallig weer ont moette, door de Russische bewakers, ruw van haar werd gescheiden. Deze Oostenrijkse jongen, Otto Lane- der. werd in 1945 tijdens een twist met enige Russische soldaten opgepakt en naar Rusland getransporteerd. Na ruim vier jaar in Russische kampen te hebben doorgebracht werd hij in 1949 weer op vrije voeten gesteld. Op weg naar zijn vaderland ontmoette hij toen in Muka- chevo, dichtbij de Hongaarse grens Ilona Kasur, die hij zijn liefde verklaarde. Otto die thans 29 jaar oud is, keerde hierop terug naar Moskou hij legde het groot ste deel van de reis te voet af om daar van de autoriteiten toestemming voor het huwelijk te verkrijgen. Hij werd echter opnieuw voor zes jaar opgesloten en het werd hem tevens verboden Ilona te schrijven of post van haar te ont vangen. Toen Otto ten tweede male in vrijheid De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft het geschil behandeld tus sen de minister van Economische Zaken en de referendaris mr J. A. Freseman Gratama van dit ministerie over een ver lofkwestie op Zaterdag. De referendaris had op Zaterdag 26 Juni 1954 verlof ge nomen en dit beschouwd als een halve uag vacantie. De minister meende dit verlof als een gehele dag vacantie te moeten aanmerken. Tegen deze beslissing nad de referendaris beroep aangetekend oy het ambtenarengerecht te 's-Graven- yage, dat de mnister in het gelijk stelde, „,.aarr-a de referendaris in hoger beroep ai de 9entrale raad. ,vet,dechger van mr Freseman Gra- iFa(t .PP mr W. M. Verberne, refe- t V 1 departement van Écono mische Zaken, als pleitbezorger van de minister trad op mr P. C. Beetstra, amb tenaar bij het ministerie van Binnen landse Zaken. De verdediger van de referendaris merkte op, dat op grond van de admini stratieve practijk, de wetshistorie en de algemene redelijkheid, de Zaterdag met betrekking tot de verlofregeling in het algemeen rijksambtenarenreglement als een halve vrije dag moet worden be schouwd. Dit standpunt wordt ook alge meen bij P.T.T, ingenomen. De pleitbezorger van de minister be toogde dat, behalve tijdens een korte on derbreking in de jaren 1944-'48, de Za terdag voor rijksambtenaren steeds als een volledige verlofdag heeft gegolden. Hij protesteerde er tegen, dat de tegenpartij een ambtelijk schrijven van de minister van Economische Zaken aan zijn collega van Binnenlandse Zaken in het geding had gebracht, waarbij eerstgenoemde had medegedeeld het niet eens te zijn met de opvatting, dat verlof op Zaterdag als een gehele vacantiedag moet worden beschouwd. De voorzitter van de Centrale Raad merkte te dien aanzien op, dat hij deze handelwijze wel oirbaar achtte omdat dit document destijds bij de behandeling van de zaak voor het ambtenarengerecht ook bij het dossier was gevoegd. De raad zal 11 Juli uitspraak doen. Gistermorgen heeft de H. Vader de Franse minister van Financiën, Pierre Pflimlin, die bij de zaligverklaring van de 14 martelaren van Laval Frankrijk heeft vertegenwoordigd, in audiëntie ontvangen. (Van onze verslaggever). Ruim zesduizend noodwachters uit alle delen van het land zullen a.s Zaterdag naar Rotterdam trekken om daar deel te nemen aan een veelbelovende B.B. Manifestatie 55. Het programma voor deze dag verrocldt o.a. cen sterrit van ge motoriseerde colonnes uit alle provincies, een brandweerconcentratie door gemeente lijke brandspuiten uit zestig gemeenten in Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, een tweede nationale B.B. Wan deltocht, waaraan bijna 3090 noodwachters zullen deelnemen, een groots défilé op de Coolsingel, een demonstratie door 31 af delingen van hulpverlening in een „ge troffen" industriegebied, wedstrijden en een gemeenschappelijke maaltijd op de Veemarkt, die wordt verzorgd door de B.B. Keukentrein. Voor de wedstrijden van 'olokploegen in het A-gebied heeft H.M. de Koningin een wisselbeker en een medaille beschikbaar gesteld; Z.K.H. Prins Bernhard maakte eenzelfde gebaar vdor de blokploegen in het B-gebied. Het hoogtepunt van de demonstraties door de brandweer zal worden gevormd door een aanval van een escadrille bom bardementsvliegtuigen der Koninklijke Landmacht, gevolgd door het 'eggen van een watergordijn op brandende doelen in de Nieuwe Maas. Naast deze zogenaamde „natte" demon stratie is er nog een „droge" demonstratie, waarbij 60 eenheden een methode van in sluiting van een huizenblok in het Berg- polderkwartier zullen tonen. Een derde evenement, waarvoor de „spuitgasten" zorgen, is tenslotte een mars in colonne door de stad. Wat het bombardement en de hierop volgende massale blussing betreft, dit on getwijfeld indrukwekkende schouwspel vindt plaats des middags om 16.20 uur. Na een viertal vluchten over de stad wer pen de vliegtuigen hun denkbeeldige bommenlast af, waarop 0p een zestal schepen een hevige rookontwikkeling ont staat. In de volgende minuut geven de brandweercommandanten het bevel om water te geven en zullen de spuiten, met een totaal capaciteit van 240 stralen en nog geassisteerd door een machtige blus boot „De Havendienst I". een enorm watergordijn „neerlaten". Volgens plan is om 16.30 het vuur ge blust en is voor de brandweerlieden het einde gekomen van een lange en ver moeiende dag. Een dag. die des morgens begonnen is met wedstrijden aan de Wil lem Ruyslaan. waaraan dertien ploegen uit de tien provinciën, die A-kringen heb ben (Drenthe is alleen B-gebied), en uit de drie grote A-kringen Amsterdam. Rot terdam en 's-Gravenhage deelnemen. De gewestelijke brandweerconcentratie in het Bergpolderkwartier en aan de Boompjeskade omvat 60 bemande spuiten uit de provincies Noord-Holland. Zuid- Holland en Utrecht. Vanuit Alkmaar, Sloterdijk, Haarlem, Utrecht, Bodegraven. Alphen, Leiden, Brielle, Ridderkerk en Rotterdam rukken deze spuiten op naar het Malieveld in 's-Gravenhage, waar de concentratie van alle bluseenheden plaats vindt. Voor het eerst in de jonge geschiedenis van de organisatie Bescherming Bevolking zal °P a.s. manifestatie een van de drie rijdende keukentremen van de B B. in het openbaar verschijnen. Weliswaar kon men reeds ongeveer twee jaar ge leden tijdens een tentoonstelling in Zaan dam een dergelijke „fabriek van warme maaltijden" bewonderen, doch toen niet meer dan een onderdeel daarvan, terwijl de Maasstad nu de complete „sleep" bin nen haar muren krijgt. Compleet wil zeggen: een vlees-, energie-, waterreinigings-, administratie-, twee spoel- en twee kookwagens. Ruim 6000 noodwachters zullen Zaterdag in een massamaaltijd persoonlijk kennis kunnen nemen van de mogelijkheden van deze trein, die een capaciteit heeft van ruim 43.000 warme maaltijden per etmaal en o.a. beschikt over een schrapmachine. welke 1600 kg aardappelen per uur verwerkt en over een reinigingsmachine die 250 gamel len en deksels per uur reinigt. De opstelling van de wagens en machi nes is zodanig, dat de grondstoffen, gamellen en energie van verschillende zijden naar de keuken vervoerd kunnen worden. Hierdoor wordt bereikt, dat in tijden van nood in betrekkelijk korte tijd zoveel mogelijk mensen aan een warme maaltijd geholpen kunnen worden. werd gesteld voerde de terugreis uit Rus land hem opnieuw langs Mukachevo, waar de trein enige minuten oponthoud had. En daar stond op het station.zijn geliefde. De portieren van de trein waren echter verzegeld en het was de krijgsgevangenen verboden hun compartimenten te ver laten. Laneder wist echter uit de trein te komen en geholpen door zijn kame raden. die een rij vormden om de ge lieven aan de blikken der bewakers te onttrekken, vond hij gelegenheid afscheid te nemen van zijn beminde. Het laatste wat hij van haar zag toen de trein daarna langzaam het station uitstoomde was, dat zij door de Russische bewakers werd weg geleid. Een andere Oostenrijker, Walter Neu- huber. deed mededelingen over een door vroegere Russische generaals geleide op stand in de arbeidskampen van Vorkuta en Inta in 1951. De plannen voor de op stand werden echter verraden met het gevolg, dat enkele honderden „verraders" werden doodgeschoten. Neuhuber ver telde voorts dat er in 1952 te Norilsk, waar de Jenissei in de Noordelijke IJszee stroomt, een andere opstand had plaats gevonden. Daar heerste drie weken lang een volkomen anarchie, die tenslotte door Sovjettroepen bloedig werd onderdrukt, waarbij drie a vierduizend gevangenen werden gedood. De teruggekeerde Oostenrijkers ver telden nog over anti-communistische sa- botage-daden in Rusland. Zo was een goederentrein, geladen met granaten be stemd voor de vloot, in 1952 bij Archan- gelsk opgeblazen, terwijl in hetzelfde jaar in de buurt van Charkov een vleugel van een fabriek, waar precisie-instrumenten voor het leger werden vervaardigd, even eens de lucht inging. Een andere ex-krijgsgevangene vertel de, dat hij getuige was geweest van een atoombomontploffing door de Russen, maar hij zeide niet wanneer dat was ge beurd. Een der Oostenrijkers had voorts tijdens zijn gevangenschap de zoon van de vroegere Japanse premier, prins Ko- noye. ontmoet. Deze was tijdens de oor log in Mandchoerije verdwenen en opge sloten in een kamp te Alexandrovk te zamen met 400 Japanse officieren en manschappen. WIMBLEDON, Maandag. In een lang telegram heeft de president van de Australische Ten- nisbond de aanvoerder Hopman, die getuige was bij het dezer dagen te Londen in stilte gesloten huwe lijk van Hoad met de Australische speelster mej. Staley, zijn ernstige bezwaren hiertegen kenbaar ge maakt en Hopmans houding ver oordeeld. De Australische spelers hebben de voorwaarde aanvaard dat zij op hunDavis Cup reis niet vergezeld zouden zijn van hun echtgenoten. Waarop Hopman teruggeseind heeft dat Hoad. zodra de ploeg de reis voor de Davis Cup naar de Amerikaanse zone gaat maken zyn jonge vrouw in Engeland zai achterlaten. Gisteren ontdekten een jachtopziener en twee manschappen van de rijkspolitie te Ommen mannen in het jachtveld op verboden terrein. Op het geroep „halt politie'' zetten de twee mannen het op een lopen. Een der politiemannen liet zijn politiehond los en een der vluchtenden werd daatdOOr tot staan gebracht. De tweede vluchtte verder en toen de poli tieman de hond ook op hem los liet. sprong de man in de rivier de Vecht. Zwemmende probeerde hij de rivier over te komen, maar blijkbaar begaven hem de krachten want hij zonk. Enige tijd later kon slechts het levenloze lichaam worden geborgen. Toen bleek, dat de om gekomene de 65-jarige dekknecht D. J, K uit Ommen was. (Van een medewerkster) Het R.K. Vrouwendispuut heeft op de Pietersberg te Oosterbeek gedurende het afgelopen weekend vergaderd. De bespre kingen waren geconcentreerd rond het probleem van de ongehuwde vrouw en vooral de psychologische en de maat schappelijke zijde daarvan werden be sproken. Over de eerste sprak dr Eugenie Breu- kers. De broodwinning is bij alle be roepsarbeid primair, ook voor de ongehuw de vrouw, aangezien de mens zonder broodwinning niet zelfstandig kan zijn. Het is trouwens de wil van God, dat iedere mens zijn krachten inzet om het leven van zichzelf en van de gemeenschap zo leefbaar mogelijk te maken. De vrouw wil van nature zorgen en liefde geven. Haar werk moet aan deze aanleg tege moet komen. Zij vindt wel in het huwelijk haar meest volkomen ontplooiing, maar zolang zi.i niet getrouwd is en dat zal mis schien haar leven lang zijn moet zij in en door het beroep trachten een gave vrouw te zijn. Overigens heeft dr Breukers over de aanleg en de arbeid van de vrouw een heleboel dingen gezegd, waarvan wij een groot gedeelte al wisten. Zij had dit trou wens zelf van tevoren al gezegd Er zijn over dit onderwerp misschien 'op dit ogenblik nog niet veel gloednieuwe vond sten mogelijk. Buitendijk heeft velen het gras voor de voeten weggemaaid. De moeite waard was het nog dat dr Breukers sprak over de inzinkingen, die een vrouw beleeft ongeveer op haar der tigste en veertigste jaar. Maar het was toch duidelijk, dat hier de psychologie aan het woord was, die vooral van het abnormale veel had gezien. Zij sprak bv. over neurotische en infantiele vrouwen. De moeilijkheden in het leven van de ongehuwde vrouw komen echter lang niet alleen voort uit haar Particuliere afwij kingen. Zij zijn vooral een gevolg van het gebrek aan respect, dat de maatschappij baar toedraagt. Zondag is het woord gevoerd door de socioloog drs J. van Hessen. Deze inleider begon met de beroeps arbeid te beschouwen van historisch standpunt. Er heeft een verschuiving plaatsgevonden in de waardering van de arbeid, althans van de arbeid voor vrou wen. Vroeger mocht alleen een intelligen te maar arme vrouw een beroep uitoefe nen Het woord beroep is van betekenis veranderd. Het werd vroeger alleen ge bruikt voor het werk van de man. Er heeft hier een langzame evolutie plaats gehad. In de laatste helft van de vorige eeuw is men de vrouw gaan permitteren een beroep uit te oefenen. Toch was de aarzeling groot. Telefooncentrales, waar men zich graag bediende van ontwikkelde vrouwen, hadden een aparte uitgang voor wie niet gezien wilden worden! Op het ogenblik echter zijn we zo ver, dat de maatschappij zich verzoend heeft met de verschijning van de werkende vrouw. En het beroepsleven plukt de vruchten van de vrouwelijke aanwezig heid. Het is de vrouw, die standsverschil len helpt overbruggen. Haar aanwezig heid heeft er toe meegewerkt dat de sanitaire installaties veel beter in orde zijn dan vroeger, en dat men thans oog heeft voor „gezelligheid". De man heeft ook zijn houding moeten veranderen sinds hij met vrouwen werkt. Zijn ge sprekken en zijn scherts zijn anders ge worden. Bij de discussie werden veel dingen gezegd, die de moeite waard zijn. Wij zullen hier in het bijzonder spreken over wat dr Marga Klompé met vuur en tege lijk zeer zakelijk te berde bracht. Zij sprak over de onrechtvaardigheid, die de vrouw in het beroepsleven soms ont moet. Zij sprak over het comfort, dat men een ongetrouwde vrouw wel eens mis gunt; ook zij moet ruimte hebben om haar leven in te richten naar haar per soonlijke smaak. Samenvattend sprak mej. J. Knol over de ongehuwde vrouw, die bewust en vol waardig haar leven „maakt". Haar per soonlijk leven, dat zoveel rijkdommen kan bergen en móet bergen aan liefde, aan wijsheid, aan schoonheid en aan be wust willen, wat God wil. Haar familiale leven, dat in zijn betekenis groot kan zijn voor hen, die met haar leven. Ten slotte blijft het niet gehuwd zijn dan een omstandigheid, die veel en diepe vreugde niet uitsluit, integendeel, zelfs op zijn beurt bron kan zijn van ander en waar om niet vaak zelfs dieper geluk. Haar maatschappelijk leven, dat door haar grote mate van vrijheid, haar toe gang kan en móet bieden tot vrijwel alle terreinen, om haar de kans te geven vol uit te leven, niet alleen, maar sterk en positief mee te bouwen aan die maat schappij. Haar arbeidsleven, dat voor haar de gelegenheid biedt tot zelfont plooiing, tot het geven van het werk van haar handen, tot het openbaren van de talloze vermogens van de vrouw, die zo lang, te lang, binnenskamers werden ge houden. In deze zin biedt haar leven uit hoofde van haar ongehuwd zijn geen leed, maar vreugde, omdat zij geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, léven, léven mag. In de Kempen zijn, zoals reeds in 't kort gemeld, einde vorige week heilig schenners aan het werk geweest. Naar aanleiding van het feest van het H. Hart hadden de bewoners van het dorp Dessel door hun, kinderen bloemen laten neerleggen rond een groot H. Hartbeeld, dat zich in een tuin langs de straatweg naar Turnhout bevindt. Zaterdagmorgen vonden zij het beeld verminkt en besmeurd. De heiligschen ners hadden het van zijn voetstuk wil len neerhalen, doch waren daar niet in geslaagd. De bloemen waren ver trapt en een Belgische en een Vlaamse Leeuwenvlag, die bij het beeld hingen, waren afgerukt en totaal aan flarden aan de pui van het gemeentehuis op gehangen. Dat was nog niet alles. De onverlaten hadden zich ook vergrepen aan een twee meter hoog beeld van de H. Jozef, dat zij tegen de grond hadden gehaald. Het parket heeft een onderzoek in gesteld. Nadat het college van rijksbemiddelaars een beslissing had genomen over de lonen en arbeidsvoorwaarden in de Amsterdam se Diamantindustrie heeft ongeveer 90 pet van de_ diamantbewerkers zich gisteren weer bij hun patroon gemeld. Veertien weken nadat een algemene werkstaking uitbrak, hebben 4 a 500 diamantbewerkers het werk kunnen her vatten. Er zijn totaal 900 diamantbewer kers, 750 werknemers en 150 kleine zelf standigen. De zagers, ca. 60 man, hebben gisteren echter het werk nog niet hervat. De A.N.D.B. deelde mede. dat als de bespre kingen, die gisteravond tussen alle par tijen en het college van rijksbemiddelaars werden gehouden een gunstig resultaat zouden hebben, verwacht mocht worden, dat de zagers vandaag eveneens aan het werk zouden gaan. In Bonn, New York, Washington en Parijs zullen in de komende weken de voorbereidende besprekingen der Wes telijke regeringen voor de opstelling der plannen voor de conferentie voor Genève worden gevoerd, zo heeft een woordvoerder der Bondsregering gis teren in Bonn medegedeeld. In Bonn zal een commissie van ver tegenwoordigers van de regeringen der Verenigde Staten, Groot-Brittannië Frankrijk en de Bondsrepubliek de Westelijke voorstellen voor een oplos sing van het Duitse vraagstuk behan delen. In New-York zullen de bespre kingen de algemene ontwapenings vraagstukken en de plannen voor een systeem van Europese veiligheid gel den. De vraagstukken, die Europa niet raken, zullen in Washington verder worden behandeld. Tenslotte zal in Parijs een Amerikaans- Brits- Franse commissie de coördinatie van al deze plannen ter hand nemen. Naar in Bonn verklaard wordt, acht men het vrijwel zeker, dat de bonds regering ook bij de besprekingen in New-York, Washington en Parijs ver tegenwoordigd zal zijn. In regeringskringen in Bonn acht men het voorts buiten twijfel dat het begin vorig jaar in Berlijn door minis ter Eden gedane voorstel voor een pro cedure van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland de grondslag zal zijn voor de in Bonn te houden besprekin gen. De Franse ambassadeur in Saarland Gilbert Grandval, is benoemd tot re sident-generaal in Marokko, als op volger van Francis Lacoste. Laatsge- noemde krijgt een belangrijke diplo matieke post. De benoeming werd bekend gemaakt na de kabinetszitting van gisteren, tijdens welke de Franse premier, Edgar Faure en de minister voor Ma rokkaanse en Tunesische zaken, Pierre July, mededelingen deden over de toe stand in het protectoraat. Lacoste is gistermiddag uit Rabat in Parijs aangekomen, waar hij door premier Faure werd ontvangen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat, blijkens berichten, die van de Ned. ambassade te Buenos Aires zijn ontvangen, de leden van de Neder landse gemeenschap aldaar ongedeerd zijn en Nederlandse bezittingen geen schade bij de ongeregeldheden hebben geleden. Advertentie SPA SPA Behandeling van Hartziekten door Natuurlijke Koolzuurhoudende - en van Rheumatische Aandoenin gen door Modder-Baden. Ook voor ziekten van bloedvaten en bloedsomloop aan te bevelen. Inlichtingen: Concessiehouder der Bad inrichting SPA. La Cbai mille - Tiége - bij Spa bijzonder uitgerust voor verblijf van kurisfen - rust week-ends - volmaakt verlof-toeristische streek bij uitstek Telefoon SPA 711 IS SP 7j Twee befaamde hotels- restaurant, park en garage ANNETTE LUBIN - 120 bedden, op de hoogte - Eig. E. Close. BRITANNIQUE - 160 bedden, 300 m. van het Casino - Eig. F. Leyh. De ministers van buitenlandse zaken van de „Grote Vier" hebben gister avond na de opening van de buitenge wone zitting ter herdenking van de tiende verjaardag van de onderteke ning van het Handvest der Verenigde Naties te hebben bijgewoond, een sa menkomst gehad in de „Pacific Union Club" te San Francisco. Nadat MacMil- lan, Foster Dulles en Pinay met Molo- tof hadden gedineerd, hebben zij laats- genoemde een nieuw Westers plan aangeboden betreffende de te volgen procedure op de conferentie der pre miers van de „Grote Vier" te Genève. Het plan bevat het voorstel, dat pre sident Eisenhower, maarschalk Boel- ganir:, Eden en Faure hun bijeenkomst te Genève zullen beginnen door vier afzonderlijke beschouwingen te geven over de wereldspanning, zonder eerst te pogen het eens te worden over de agenda. Elk dient dan een afzonderlijk aspect van die spanning te behandelen. De Westelijke mogendheden wensen de voorrang te geven aan de bespre king van ontwapening als middel tot opheffing van die spanning. Westelijke diplomaten te San Fran cisco schijnen bijzonder veel hoop te koesteren omtrent de kansen op een spoedige overeenstemming met Molo- tof over het plan, dat de drie Wes telijke ministers van buitenlandse za ken in schriftelijke vorm aan hem heb ben voorgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5