Omzet en winst kwamen op lager niveau Zwitserland Zeeoorlog in Unie van Ijsfabrieken TEGEN MAAG- EN DARMSTOORNISSEN WOENSDAG 22 JUNI 195 PAGINA 4 Waterontzouting door electroclialyse Internationale belangstelling voor T.N.O.-project EFFECTEN VAN CLIENTEN VERDUISTERD Geen last van zenuwen bij 'n examen PIET KOOYMAN, niet de sterkste, wel de slimste. I 'j I M l J1_j JLJ van SAN FRANCISCO door C. BUDDINGTON KELLAND UITGEBRAND DIARRHEE, BEDORVEN MAAG. "KATER", ANDERE INGEWANDSSTO'ORNISSEN (o.a. NERVEUZE) t helpt direct - mild stoppend onschadelijk (ook voor kinderen) bij apotheker of drogist! btrip-verp. a 8 Buisje a 20 witte tabletten Het T.N-O.-onderzoek over het ontzou- ten van water door middel van electro dialyse zal binnenkort in internationaal verband op groter schaal worden voortge zet, aldus deelt ons de Organisatie voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk Onder zoek (T.N.O.) te 's-Gravenhage mede. Ondernemers van dit plan zijn Neder land. Engeland, Australië en Zuid-Afrika; ook de Verenigde Staten zullen waar schijnlijk deelnemen. Volgens het internationale plan. waar mede in eerste aanleg gedurende twee jaar een bedrag van 200.000 per jaar is ge moeid denkt men de hoeveelheid zee water. die per dag kan worden ontzout te kunnen opvoeren tot het zevenvoudige van die, welke met de huidige proef-appa- ratuur kan worden behandeld. want de onderhandelingen verlopen niet bepaald vlot. De Zwitsers hebben nl. enkele eisen naar voren gebracht, tegelijkertijd daar aan enkele grieven koppelerftl. Ze willen het effectieve monopolie van het passagiersvei oer over het meer van Lugano. Dit werd hun reeds in 1889 door de Italianen beloofd, maar het is hun nooit officieel verleend, alhoewel de Zwitserse schepen tot aan de oorlog de aan het ge noemde meer liggende Italiaanse steden Ciampioni, Porto Ceresio en Ponte Tresa aanliepen. Die oude belofte moet nu maar ingelost worden, zeggen de Zwitsers. Bovendien verlangen ze van de Italianen, dat die de op het Lago Maggiore varende Zwit serse, tamelijk verouderde schepen zul len kopen en tevens het Zwitserse per soneel in hun dienst zullen nemen. Dat is allemaal niet zo gemakkelijk, beweren de Italianen. Er wordt echter, zoals gezegd, druk onderhandeld. Tot een uitbarsting van vijandelijkheden zal het wel niet komen. De Zwitserse Bondsraad overweegt reeds, de verleende concessie af te kopen. Het staat inmiddels vast, dat de Italia nen, die heel hun vloot gemodernsieerd hebben, de Zwitserse boten niet zullen overnemen. De Zwitsers verwijten de Italianen, dat ze er op uit zijn, alleen het toeristen- vervoer des zomers te ambiëren en het vervoer van werklieden in de winter heel gauw te zullen staken, omdat het te wei nig opbrengt. Er wordt ondanks alle wederzijdse ver wijten toch aan een oplossing van het conflict gedokterd. En, ter geruststelling der toeristen, de Zwitserse en Italiaanse zoetwatervloten blijven varen! HET IS eigenlijk een beetje sensatio neel en de woorden dekken elkan der niet. Maar er heerst toch zoiets als een zeeoorlog in Zwitserland. En de tegenstander is Italië. De „zee.", waarop de oorlog momenteel wordt uit gevochten, is de „Langensee". Nooit van gehoord, zullen vele lezers zeggen. We kunnen 't ons indenken. Maar toch wel van het Lago Maggiore? Deze welluidende klanken staan in het. Italiaans voor de Zwitserse, overigens niet eens zo onwelluidende klanken, die in de benaming „Langensee" weerklinken De „zeeoorlog'' wordt, op het Lago Mag giore uitgevochten en de inzet er van is een vrije en uitsluitend Zwitserse vaart op de Luganer See, ofwel het Lago di Lugano. Eens woei alleen de Italiaanse driekleur van de schepen, die het Lago Maggiore bevoeren. Maar toen -rak de Tweede Wereldoor log uit en de Duitsers, die It die bezetten, verboden de Italianen, de grens te over schrijden, die dwars door het Lago Mag giore loopt, in de buurt van Brissago en Ranzo. Aldus werden de Zwitsers gedwongen, een eigen stoombootdienst op t.e richten, zodat van Locarno uit ondanks het weg- bliiven der Italiaanse boten hun gedeelte van het Lago Maggiore bevaren kon wor den. De Zwitserse Bondsraad verleende aan een Zwitserse maatschappij een concessie tot het jaar 1966, om dit gedeelte te be varen. Echter, na het einde van de oorlog kwa men de Italianen voor hun oude rechten op. In volle vredestijd varen nu de Italiaan se en Zwitserse boten elkander voorbij, in een tamelijk oorlogzuchtige stemming. Het zenuwstillend, geen slaap verwekkend, BAYER preparaat ner in deze wedstrijd geweest maar zeker de slimste. In alle etappes was hij tussen de wielen in de voorste gelederen, deed beslist niet het zwaarste werk, maar sloeg toe op het juiste moment. Hij heeft niet de klasse van een Krijn Post. Stolker, Wolfs, Van Grinsven, Ehlen, Rol, Van der Putten en Van Steenselen, maar weet zijn hersens op het juiste moment te ge bruiken. Een openbaring was het rijden van de 20-jarige Piet van Est. die een waardig lid van zijn familie belooft te worden. De wijze, waarop hij Kooyman in de laatste etappe assisteerde, was groots. Maar zijn grootste triomf vierde hij in de halve etappe naar Maastricht, waarm bij zich een klimmer van formaat toonde die op de laatste helling zijn mededingers van zich afschudde. De uitslag van de vijfde en laatste etappe van Den Bosch naar Amsterdam over 162 km. luidt: 1. Heeren (St "Willi— brord) 4 uur 23 min. 28.0 sec. (met boni ficatie 4.22.28); 2. De Jager (Hoogblok- land) 4.23.28 fmet bonificatie 4.22 58). 3. Post (Nieuw Vennep) 4.23.28 (mef, bonifica tie 4.23.13); 4. Rusman (Haarlem) 4.24.30: 5. Kooyman (Den Haag) zelfde tijd; 6. Van Est (Fijnaart) z. t.; 7, Van Houwelingen Advertentie Zuiver en ontsmet ut» rtinhuid met de helder vloeibare D.D.D. D* jij ieuk bedaart,deziekte- kiemen worden gedood- GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Orient Hotel. Vanmiddag gaan we op be zoek bij een jonge advocaat, waar mijn oog op gevallen is. Een jonge advocaat met weinig klanten, is doorgaans niet zo kieskeurig. Ik heb de nodige inlichtingen ingewonnen. Het beste zou natuurlijk zijn als ik hem zelf kon zien, maar dat is nu eenmaal onmogelijk. Jij bent niet iemand die zich voor de gek laat houden, Hepsie. Observeer hem dus goed. Als hij de man blijkt te zijn die we nodig heb ben en die zijn mond weet te houden, dan kun je hem een aantal winstgeven de zaakjes in het vooruitzicht stellen. En wat moet ik tegen hem zeggen als ik daar kom? Je moet hem opdracht geven dat groezelige winkeltje te kopen, waar ik gisteren zakdoeken gekocht heb. Waarmee? Luister goed en probeer me te begrij pen. Ik zal je duizend dollar in bankbil jetten geven. Weet je wat een optie is? Ik ben niet zo onnozel als je mis schien denkt, zei Hephzibah geringschat tend. Jij machtigt die advocaat duizend dollar te betalen voor een optie van ne gentig dagen op dat pand voor een koop prijs van twintigduizend dollar. Op jouw naam— H. Wattles. Als je de koop niet sluit, ben je je duizend dollar kwijt, waarschuwde Hephzibah. Zonder risico's maak je geen hoge winsten, zei Annie Nou, voor risico's schijn jij niet bang te zijn, zei Hephzibah. (Wordt vervolgd). zibah Wattles niet herkend werd als H. Wattles, op wier naam alle transacties geregistreerd zouden worden. H. Watt- les moest een mysterie blijven, een zon derlinge figuur op de achtergrond. Anne ke sliep weinig die nacht; haar gedach ten namen haar te veel in beslag. Toen zij eindelijk in een lichte sluimer viel, had ze heel haar plan aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Af en toe krulden haar lippen zich even tot een iro nische glimlach. Het was geen plan zoals een man maken zou; het was zo door en door vrouwelijk van opzet en uitvoering, dat ze zeker wist, dat geen mens de ma ker zou achterhalen. In de ochtenduren word ze wakker, baad de zich, waste haar ogen met koud water om de sporen van de doorwaakte uren te verdrijven en belde Hephzibah die haar ontbijt op bed bracht. Ga zitten, Hepsie, zei ze en met een opgewekte glimlach vervolgde zij: Hepsie, je wordt bevordert van maagd tot wedu we. Hepsie scheen niets komisch te kunnen ontdekken in deze verklaring, en haar ge zicht bleef even strak als tevoren. Het blijft mij hetzelfde zei ze, Het kan mij niet schelen of ik nooit een man gehad heb of dat-ie al dood en begraven is. Zolang-ie me maar niet in de weg kan lopen. Anneke begon haar plan te ontvouwen. Vanochtend gaan we weduwekleren voor je kopen, zei ze. Je laat je inschrijven in het Oriënt Hotel, waar je iedere week de huur zult betalen voor een kamer die je nooit gebruikt. Op die manier heb je een adres. den, Hepsie. Nee, Hepsie, geen kastanjes maar goud. Annie Villard, zei Hephzibah streng, ik heb nog nooit zo'n uitgerekend mens gezien als jij. Soms maak je me gewoon bang. Je bent jong en knap, maar je han delt niet als een meisje dat jong en knap is Ik kan je niet doorgronden, maar ik vrees het ergste voor je. Ik denk als een man, zei Anneke, en ik maak plannen als een man. Ik wou dat ik een man was. Maar je bent nu eenmaal geen man zei Hephzibah, Let op mijn woorden, An nie Villard, de dag zal komen, dat je je nek breekt over het feit dat je een vrouw bent. Anneke balde haar vuist, Nooit, zei ze grimmig. Ik wil en ik zal vergeten dat ik een vrouw ben, totdat ik mijn zin heb. Ze ontspande haar vingers en glimlachte innemend. Morgenochtend, Hepsie, begint H. Wattles haar carrière als raadselach tige zakenvrouw. De hemel sta ons bij, zei Hephzibah somber. HOOFDSTUK 8 Anneke bleef tot diep in de nacht op zitten en toeji ze eenmaal in bed lag dacht ze nog na. Geen enkele bijzonderheid sloeg zij over. In grote lijnen had ze haar plan klaar, maar ze controleerde nauw keurig ieder onderdeel om zich er van te vergewissen dat er geen geheime gebre ken in waren. In de eerste plaats moest zij zorgen dat zijzelf met geen enkele transactie in verband gebracht werd. Het was van het grootste belang dat Heph- Een korte, felle brand heeft gisteravond gewoed in de poetsdoeken wasser ij van de fa J. Westernink en Zn te Purmer. De brand, die vermoedelijk is ontstaan in de drogerij, waar door te grote hitte de te drogen poetsdoeken zijn gaan smeulen, werd met vijf stralen door de Edam.se brandweer oestreden. Door óe machine rieën nat ie houden, konden deze worden gespaand. 'pand brandde geheel uit. De sera,'.:- ,:dt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4