Ondertoezichtstelling van jeugdigen door kinderrechter Het „GESPROKEN BOEK voor Nederlandse blinden H.M. DE KONINGIN OP HET CONGRES EXPOGE Plaatsing buitenshuis onderworpen aan tijdsbepaling Overzicht Tweede Kamer Gloeilampjes ,,Le Sage ten Broek" neemt initiatief Militairen kunnen 's Zondags naar liet Lof Renteloze voorschotten aan de Staat jachtraad PAGINA 3 DONDERDAG 23 JUNI 1955 Vrijstelling van tussentijds appèl Enige Eersle-Kamerleden hebben bezwaren tegen verhoging van het maximum Het cognossement MUTATIES TER GRIFFIE TWEEDE KAMER EéN BOND VAN KAMER VERHUURDERS GE-INSTALLEERD En nu: goede jacht LANDMACHT WENST ^GENIEURS, ARTSEN EN TANDARTSEN Premies voor meer-jarige NIEUWE TOREN VOOR BASILIEK TE HULST Teneinde de militairen, behorende tot de parate onderdelen in de gelegenheid te stellen om op Zondagen, waarop zij geen bewegingsvrijheid genieten, des middags of des avonds een tweede kerk dienst van hun gezindte by te wonen, heeft de minister van Oorlog bepaald, dat aan hen zonodig vrijstelling van het bij wonen van het tussentijds appel kan wor den verleend. Zij zijn in dat geval echter verplicht zich binnen een tijdsbestek, vallend van anderhalf uur voor tot anderhalf uur na het tussentijdse appèl, waarvan hun vrijstel ling verleend is, te melden bij de wacht commandant. Aan hen, die door het bij wonen van de kerkdienst niet in de ge legenheid zijn aan de avondmaaltijd deel te nemen, kan toestemming worden ver leend deze later te gebruiken Ter uit voering van het bovenstaande zullen de korpscommandanten met de betrokken geestelijke verzorgers de vereiste regelin gen treffen. In het voorlopige verslag uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet hou dende verhoging van het bedrag, tot het welk de Ned. Bank verplicht is aan de Staat renteloze voorschotten te verstrek ken uitten enige leden er hun verheuging over, dat de voorgestelde verhoging van dit bedrag niet behoeft te worden gezien als een maatregel van onmiddellijke urgentie. Het voorstel beoogt, het rente loos voorschot „op de hoogte van de tijd" te brengen. De regering wijst zelf op het tijdelijke karakter van deze crediet-faciliteit en de leden hier aan het woord zouden dan ook met een matige verhoging eerder hebben kunnen instemmen dan met het huidige voorstel, dat het renteloze voorschot op voert van 15 tot 150 millioen gulden. Hiermede kwamen zij tot een tweede opmerking. Een geringere verhoging van het renteloze voorschot betekent niet, dat voor de Staat de weg naar de Ned. Bank voor de tijdelijke financiering van zijn credietbehoeften zou worden afgesloten. De Staat kan te allen tijde schatkistpa pier bij de Ned. Bank onderbrengen. Dit eist uiteraard rentebetaling, maar de aan het woord zijnde leden deelden de me ning, dat deze een zorgvuldig kasbeheer in de hapd zou werken. Het onderbrengen van schatkistpapier by de Ned. Bank heeft bovendien het voordeel, dat deze, indien de monetaire toestand daartoe aanleiding geeft, aan het financieren van kastekorten met schat kistpapier voorwaarden kan verbinden. Aan de aanvaarding van dit wetsont werp achtten deze leden mitsdien wel enige bezwaren verbonden. De behandeling van dit wetsontwerp zal nu Vrijdag worden voortgezet. Aan het begin der vergadering werd behandeld de goedkeuring van bet op 25 Augustus 1924 te Brussel gesloten ver drag ter vaststelling van enige éénvormige regelen betreffende het cognossement en de daarop aansluitende wijziging van het Wetboek van Koophandel. Het ging hier voornamelijk om de aansprakelijkheid van de vervoerder en zijn wederpartij. De Hague-rules van 1921 hadden hiervoor bepaalde afspraken vastgelego, maar tot deze rules was Nederland nimmer toe getreden, omdat prof. Molengraaff een regeling had ontworpen, die veel beter was en aan deze regeling had Nederland zich sindsdien gehouden. Mej. Zeeienberg (P.v.d.A.) wees er op. dat Nederland nu bereid was het goed-geredigeerde eigen recht op te offeren aan het wat stunteiiger internationale recht. En dat kwam na tuurlijk allemaal in orde, met alle hulde aan de Rotterdammers, die aan de tot standkoming van dit zeerecht hadden meegewerkt, waarin ook de Leidse hoog leraar prof. Cleveringa werd betrokken Bij de artikelsgewijze behandeling ont stond een staatsrechtelijk debat over de vraag of alleen het verdrag moet worden goedgekeurd of óók de toetreding tot het verdrag. De regering meent, dat ratifi catie van het verdrag goedkeuring van toetreding inhoudt. Dit had de instemming van de heren Van Rijckevorsei (K.V.P.) en Oud (V.V.D.), die mede op het standpunt stenden, dat goedkeuring van het verdrag een staats- rechteliike handeling is en toetreding daarna een vanwege de regering te ver vullen volkenrechtelijke rechtshandeling. Nu had mej. Zeeienberg een amende ment ingediend om in afwachting an een definitieve beslissing over de juiste for mulering van het een en ander de toe treding afzonderlijk te noemen. Maar dit was eigenlijk een zaak van minister Luns, die de vorige maal bij de behandeling van een amendement van de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) dit aad ge accepteerd „sans prejudice" Het was duidelijk. dat deze staatsrechtelijke kwestie nu niet viel uit te maken en dus trok mej. Zeeienberg haar amendementen insans prejudice". Morgen zal de Kamer alleen de com munistische interpellatie over de toestand in de diamantindustrie behandelen daar de rest van de middag zal «orden besteed aan een vergadering der afdelingen over de nieuwe wetsontwerpen omtrent de huurverhoging en de belastingverlagingen. De Tweede Kamer heeft in haar ver gadering met gesloten deuren van giste ren besloten de administrateur A ter griffie, de heer C. Ravelli, met ingang van 1 Januari a.s. te bevorderen tot hoofdadministrateur en de hoofdcommies A ter griffie, de heer P. Goossen, met in gang van 1 Maart a.s. te bevorderen tot referendaris. Op een te Utrecht gehouden vergade ring van de hoofdbesturen van de Ne derlandse vakbonden voor het pension rusthuis- en kamerverhuurbedrijf, de „Peruka" en van de „Federatie" is be sloten over te gaan tot een fusie tussen deze beide vakbonden. Door deze fusie is bereikt dat thans één grote vakorgani satie op dit terrein in Nederland bestaat. De naam van de nieuwe organisatie luidt: Nederlandse vakbond voor het pen sion-, rusthuis- en kamerverhuurbedrijf „Peruka-Federatie". Minister Mansholt heeft dezer dagen de Jachtraad geïnstalleerd. De Jachtraad. in gesteld bij de nieuwe Jachtwet, welke op 15 Juni in werking is getreden, heeft tot taak de minister desgevraagd of eigener beweging van advies te dienen met be trekking tot de uitvoering van de wet. Minister Mansholt heeft bij de installatie gezegd dat het hem verheugde dat er thans een instelling m waar vertegenwoor digers van verschillende groeperingen en belangen gelegenheid hebben eikaars standpunten uit te wisselen. De voorzitter van de raad. de heer J. Hoogland, lid van de Eerste Kamer, me moreerde in zijn dankwoord in het kort de behandeling van de nieuwe Jachtwet in de beide Kamers der Staten-Generaal Hoewel de nieuwe wet Jachtwet wordt ge noemd. geeft deze naam eigenlijk een te enge omschrijving, (jaar de wet eveneens de belangen van de iandbouw, de natuur bescherming en de recreatie in zijn wer kingssfeer betrekt. dement had gesuggereerd. Uitzonderingen namelijk in geval van een aangevangen opleiding en in geval van een medische behandeling. De aangevangen opleiding wilde minister Donker echter beperken tot de leeftijd van 13 tot 18 jaar, de medische behandeling voor alle leeftijden, zodat men in deze beide gevallen de ter mijn van twee jaar zou kunnen over schrijden. Woensdagmiddag hebben ouden van da gen uit Nuland, Boehei en Bcrlicum in N.-Brabant gedefileerd voor HM. Ko ningin Juliana bij het koninklijk pale'.s te Soestdijk. De zeventigjarige mevrouw J. v. Boxtel-Cleerdin uit Berlicum biedt H.M. namens haar gemeente een mand Brabantse tractaties aan. Eenzelfde enthousiaste ontvangst had het Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor toen dirigent Wieke Jordans zijn manen had geschud en het volkslied deed inzet ten- Uitsteken klonk de mannenzang ondei het zware Parkgeboomte en het beroemde Harmonieke van Bergeyk in een nogal weelderige parafrase, oogstte evenveel bij val als de andere nummers. Behalve dan Kallenbachs ..Hertogstad" waarbij het Bossche hart Z1C^ zozeer deed gevoelen, dat prof. De Quay niet kon blijven zitten en zich verhief voor een extra-krachtig applaus. Een extra verrassing betekende het op treden van de onaangekondigde Dames- gymnastiekvereniging Volt uit Tilburg, die bijzonder spectaculaire en uitstekend ge oefende demonstraties toonde van tramplin paardspringen en knotsoefenin gen. Voor haar deed allerminst onder de R.K. Gymnastiekvereniging o.B.C. uit Eindhoven, die met fraaie nummers gym- Smsrr-: ,i Met het herstel van de toren van de basiliek te Hulst, die tijdens de bevrij dingsdagen in September 1944 werd kapot geschoten, zal binnenkort worden begon nen. De minister van O., K. en W heeft zijn goedkeuring gehecht aan de uitvoe ring van het vierling-torenontwerp van architect Brouwer,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3