II ibp1 Hf Italië s meest besproken figuur Romantisch Enkhuizen zeshonderd jaar stad FSSSsSrasiffi Shakespeare een bedrieger? Wijziging Prov.- en Tertiair wegenplan BEGON HIER DE VICTORIE? M H OLIFANTEN HEBBEN ALTIJD VOORRANG L Gronchiman vol verrassingen „Dode plaatsmijmert niet langer doch richt blik op toekomst Parijse politie exposeert verv Een Enkhuizer Almanak Hex spreekt vanzelf dat Eind Augustus grootse jubileumfeesten W. Duitsland en de kernenergie Staat wil kantoor gebouwen huren Verbetering weg Zaanstreek—Alkmaar Artistieke Actualiteiten Ir Appelman vertelde over Afrikaanse ervaringen Nieuwe nonsens uit Indonesië De opheffing van de Unie met Indonesië DONDERDAG 23 JUNI 1955 PAGINA 5 iff. *1: Openluchtmuseum Het regent nieuwigheden Een afvaardiging naar Moskou Ze moeten nog worden gesticht Nationale costuumwedstrijd EMISSIE SCHOKBETON Taak van provincie PIEREMENTEN- CONCOURS Notabelen aan het grote w iel VOORSTEL VAN GED. STATEN Besprekingen in parlement te Djakarta ALGEMEENE FRIESCHE BRANDVERZEKERING-MIJ. Draagvlak van het bedrijf werd verder vergroot NIEUWE SPANNING AAN ISRAELISCH-JORDAANSE GRENS v A (Van onze verslaggever) de Enkhuizer Almanak die nóch in deze stad wordt ge drukt noch daar wordt uitgege ven een belangrijke rol heelt gespeeld bij de vaststelling van de data der feestelijkheden. De alma nak voorspelt voor Augustus mooi zomerweer met drie graden warmte meer dan normaal. Het feestcomité heeft gemeend voor écn keer toch ook 'n Enkhuizer Almanak te moe ten samenstellen. Maar omdat do heren nooit aan voorspellen gedaan hebben zochten ze een andere weg. Aan het gemeentebestuur zal na af loop van de jubilcumwcck een leer gebonden almanak worden aange boden met een fotoreportage van de feesten, knipsels uit de couranten en handtekeningen van oud-Enkhui- zers. Dat ook geëmigreerde stad genoten in staat worden gesteld (hetzij door middel van een an sichtkaart hetzij op andere wijze) in deze „Enkhuizer Almanak" te paraisseren zal u zeker deugd doen. (Vun onze Romeinse correspondent) ROME, 14 Juni 1955. Dc man, die eind April tot president van de Italiaanse republiek werd gekozen, is sedertdien ongetwijfeld de meest-besproken figuur van Italië. Op de eerste plaats 0111 de wijze, waarop hij gekozen werd. Voorts om de manier, waarop hij zijn hoge functie blijkt te willen vervullen. En tcnslolte om zijn karakter. Hij verwierf een onverwacht groot aantal stemmen om de vreemde reden, dat zijn eigen partij de Katholieke Democrazia Cristiana zich om tactische redenen voor een „onafhan kelijke" candidaat had uitgesproken. Het was dus (om het zo eens te zeggen) om 's lands grootste partij te „hinderen", dat vrijwel alle anderen op hém stemden. En toen liet duidelijk werd, dat hij inderdaad met glans gekozen zou worden, wijzigde de partij van houding en promo veerde hem op ,]iet allerlaatste moment tot haar officiële candidaat. Het gevolg was, dat hij van de 833 stemmen er niet minder dan 658 verwierf. Éen unicum formateur, het beïnvloeden van samen stelling en programma van het kabinet en het praerogatief van kamerontbin ding - dit alles kan (en zal?) in de naaste toekomst tot ver-gaande gevol gen leiden. En tot conflicten die Giovanne Gron chi gewend is rechtstreeks tegemoet te gaan: krachtig, energiek en principieel. Het ziet er naar uit, dat er een interessant presidentschap is begonnen. Romantisch hoekje bij de Enkhuizer Zuiderkcrk. (Van onze speciale verslaggever) IN EEN „UITHOEK" van Noord-Holland ligt, bijna omspoeld door het water van 't IJsselmeer, hel romantisch-pittoreske stedeke Enkhuizen, dat zijn bijzondere schoonheid uit de tijd van de Oost-Indische Compagnie voor een groot deel nagenoeg ongeschonden heeft weten te bewaren en waar men dan ook in practisch iedere straat wordt herinnerd aan het grootse verleden Deze „dode Zuiderzeestad", zoals Enkhuizen gelijk een aantal andere plaatsen rond dc waterplas wel wordt genoemd, grijpt nu bet feit dat zij zes eeuwen geleden stadsrechten verkreeg, aan om te be wijzen, dat zij met langer over het verleden mijmert maar de blik op de toekomst richt. Met Hoorn, Grootebroek en Medembhk is deze 11000 zielen tellende stad aangewezen als kerngemeente in de streek Oost-West- Eriesland teneinde een rol mee te spelen in de regionale industrialisering. Enkhuizen heeft zijn eerste klant al geboekt. De Hollandse Draad- en Ka- bclfahrick uit Amsterdam zal er namelijk op liet nieuwe industrieterrein een fabriek vestigen. Door de viering van het eeuwfeest in dc laatste volle weck van Augustus wil het gemeentebestuur nog meer aandacht vestigen op hel wondermooie plaatsje en bovendien de burgerzin van de bevolking verstevigen en haar nicer historisch besef bijbrengen. vaart vond in Enkhuizen met zijn 21.000 zielen een steunpunt. Dit vormde overigens de eerste van een reeks verrassingen, die - als de teke nen niet bedriegen - even lang zal zijn als de zeven jaren, die zijn ambtster mijn gaat duren. Immers: Dij zi.in plech tige installatie als staatshoofd richtte hij een ..boodschap tot het parlement" in de vorm van een grote redevoering, die tot de meest uiteenlopende commentaren aan leiding gaf. De oppositie (vooral de com munisten en hun vrienden) juichten, maar minister-president Scelba ergerde zich zichtbaar. Want de nieuwe president for muleerde een compleet programma, dat alle terreinen der regerings-activiteit om vatte. Met als hoofdschotel de hoop en de verwachting, dat de arbeidersmassa een daadwerkelijk aandeel zou krijgen in de leiding van het gemenebest. Sedertdien is het wel gebleken, dat het de president ernst is. Reeds herhaaldelijk heeft hij persoonlijk ingegrepen en er wordt steeds openlijker critiek geleverd op dit „bijna souvereinc" optreden. Er is nu al smadelijk opgemerkt, dat Italië geenzins een „presidentiële republiek" js Een een aantal vooraanstaande juris ten die zich gespccialicccrd hebben op de 'interpretatie van de jonge grondwet, heeft zich aan het werk gezet om het op treden van president Gronchi te toetsen ENKHUIZEN kan inderdaad op een rijke geschiedenis terugzien. Waar de naam van de stad vandaan komt kan men slechts gissen en ook weet men Weinig af van de historie voor 1355, m Welk jaar op 27 Januari „Woensdag na ft. Paulus' Bekering Graaf WiUem ?s beide dorpen Enkhuizen en G°»™er*e ^I-spel tot stad verklaarde en haar ae daarby behorende rechten ve"- dg boeren en vissers, die er ten tu bleken Spaanse overheersing woonden,^ zeer vrijheidslievend te zijn op 21 Mei 1573 wierpen -zy spontaan zonder bloedvergieten overigens nel vreemde juk af en stelden zich onder de banier van de prins van Oranje. Deze no bele daad leeft nog steeds onder de be volking en ieder jaar worden dan ook op die dag de huizen met vlaggen getooid. Maar men gaat nog verder. In Enk huizen doet thans namelijk de bewering opgeld, dat niet op 8 October 1573W Alkmaar de victorie begmdochgander, half jaar eerder blokhuizen. wat „stoute' mening Admiraal leI?,pn fn ieder geval helemaal niet huizen zcel. content met dit prachtige voorbeeld, dat door vele an- ^erf Nederlandse steden wérd nage volgd. Daarom schonk hij de stad als beloning het „paalkistrecht dat van Amsterdam werd afgesnoept. Enkhuizen was nu voortaan uitverko ren om op de Zuiderzee de betonning en bebakening aan te brengen en daarvoor de rechten te incasseren. Van die tijd af dateert de opbloei van het stadje, dat al spoedig rijke handelshuizen binnen zijn veste kreeg, gevolgd door Kamers van 'de Dost- en West-Indische Compagnie. De haringvisserij, beoefend door 400 „buizen- nam een grote vlucht en zelfs de walvis- AAR DE STAD raakte op haar re tour door de verzanding van de i haven, de niet te stuiten expansie j van Amsterdam en door de welvaart, die i de gezeten burgers aan activiteit deed inboeten. Het dieptepunt lag in de Fran se tijd toen veel schone bouwwerken wer den gesloopt en het aantal inwoners te rugliep tot 5.000. Pas in het midden van de negentiende eeuw werd Enkhuizen nieuw leven ingeblazen door de vestiging van de zaadhandel en zaadteelt. Daar kwamen later de bloembollen en enige in dustrieën als papier- en betonfabrieken hij, terwijl de treinverbinding met Am sterdam en de oprichting van het Zuider zeemuseum in het „Peperhuis" enkele gerestaureerde pakhuizen van de O.I. compagnie met zijn kostbare schat van cultuurgoederen en schepen uit ste den rond de voormalige Zuiderzee, er ook veel toe bijdroegen. Thans heeft de vreemdeling Enkhui- zen weten te ontdekken. En Ijpe kan het ook anders. Want nergens zal hij in dit „openluchtmuseum van historische archi tectuur" zo dicht op elkaar zo veel stede- schoon kunnen vinden. Langs zeven we gen, over het water, langs dc water j, lens of watersteden of door de polder» met hun verrukkelijk landschap bereikt hij Enkhuizen, dat hem moét bekoren. Daar zijn genoeg waarborgen voor: de magni fieke Dromedaris, dc statige Zuidcrkerks- toren, het unieke stadhuis met zijn waar devolle gobelins en rijke schildering van meesters uit dc Gouden Eeuw, de scho ne Waag of dc overgetclijke meer- en ha vengezichten, de romantische stadsgedeel ten met uitgebouwde veranda's over het water, 't historische Prinsenhof, de fraaie aan de desbetreffende artikelen van de constitutie. Intussen regent het letterlijk nieuwighe den in en rond het Quirinaal. Het jongste bericht luidt, dat de president van nu af de door het parlement aangeriomen wet ten en de regeringsdecreteh, die kracht van wet hebben, slechts zal ondertekenen in het bijzijn van de betrokken ministers en of staatssecretarissen. Dezen zullen derhalve voortaan iedere Donder dag en Vrijdag op audiëntie dienen te verschijnen ten paleize. Politiek gesproken belooft zijn ambts termijl- nog heel wat verrassingen. Want Gronchi is er de man niet naar om werkeloos toe te zien - hetgeen de grondwet eigenlijk voorschrijft. En hoe wel iedere vorm van een „persoonlijk regiem" aldus is uitgesloten, biedt zijn positie - evenals de zeer grote invloed, die hij nu eenmaal bezit - toch voldoende mogelijkheden. Zijn sympathieën liggen ver naar links. Hij is in de afgelopen jaren steeds weer opgekomen voor een verbreding van de regerings-basis die volgens hem - moet lopen tot en met Nenni. Dit standpunt verwijderde hem van De Gasperi en - later - van degenen, die na diens dood de partijleiding over namen. Steeds duidelijker werd zijn op positie en zijn critiek ten aanzien van de koers van het wankele kabinet-Scelba. En nu de crisis werkelijk niet langer te voorkomen schijnt, lijkt ook het ogenblik nabij, waarop de president handelend kan optreden: het benoemen van een Ook de Wcstduitsc Max-Planck-maat- schappij voor wetenschappelijk onderzoek heeft een uitnodiging ontvangen voor het congres van specialisten op het gebied der kernenergie dat in Juli te Moskou zal worden gehouden aldus heeft profes sor Werner Heisenberg de leider van het Duitse atoomonderzoek gisteren voor dc buitenlandse pers te Bonn verklaard. Hij kon evenwel nog niet zeggen of de uitno diging zal worden aanvaard. Prof. Heisenberg sprak de hoop uit dat West-Duitsland binnen twee of drie jaren zijn eerste kernreactor in bedrijf zou kun nen stellen die te Munchen of Karlsruhe zal worden gebouwd welké steden elkaar reeds drie jaren lang de eer betwisten centrum van het Duitse atoomonderzoek te worden. Voornaamste doel van de bouw van de ze eerste reactor is volgens prof. Heisen berg de Duitsers in staat te stellen een voldoend aantal deskundigen op te leiden en daarmee de eerste stap te doen om de achterstand van tien jaren in te halen die de Duitsters bij het atoomonderzoek hebben opgelopen. In verband met het grote tekort aan kantoorruimte voor de huisvesting van rijksdiensten, waarin op korte termijn niet op andere wijze kan worden voorzien, is de staat met twee particulieren overeen gekomen twee nog te stichten kantoor gebouwen aan het Stadhoudersplants„--n, te 's-Gravenhage, te huren, en wel voor de tijd van 10 jaar, zulks met ingang van de datum van gereedkomen van de bouw. De huurprijs zal bedragen 273.500 en 364.000,- per jaar. Bedoelde particulieren zijn ook bereid de kantoorgebouwen voor een tijdvak van 20 jaren te verhuren tegen een belangrijk lagere basishuur dan hiervoor genoemd, te weten voor 253.000,-, respectievelijk 333.000,-. Op grond van het bestaande tekort en de toenemende behoefte aan kantoorruim- tot dusver kantoorpanden zijn en worden te enerzijde en de beperkte mate, waarin gebouwd anderzijds, verdient het naar het oordeel van de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting aanbeveling voor de duur van 20 jaren te contrac teren. Een wetsontwerp in deze geest is bij de Tweede Kamer ingediend. üe blanke ophaalbrug tekent scherp af tegen de bekende Dromedaris van Enkhuizen. bloementuinen en mooi aangelegde plant soenen. de middeleeuwse bastions, vesting wallen en poorten, dc patriciërswoningen en last but not least het reeds eerder genoemde Rijksmuseum waar hij zijn hart ten volle kan ophalen. Men komt in Enk huizen niet gauw uitgekeken. Tallozen zouden van al dit schoons moeten genie- en en de jubileumweek is daar een prach tige gelegenheid voor. ET PROGRAMMA voor de feesten van 20 - 28 Augustus is niet mis. In het door meer dan 60.000 planten versierde en des avonds ook nog sprook jesachtig verlichte gemeenteplantsoen, wordt een centraal vermaakcentrum in gericht. Er zijn verder een gondeivaart, een nationaal beiaarddag, concerten, vuur werk een historische tentoonstelling in jrU de Dromedaris, admiraal-zeilen in het Krabbersgat, concerten m de Westerkerk, optreden van „De Limburgse Jagers en van rolschaatsacroöaten, marionetten theater etc* Een 'hoogtepunt vormen ongetwijfeld de nationale klederdracht-wedstrijden en een concours van historische en fanta- siecostuums In het bnouck van Loosen park een geschenk van een schatrijk in gezetene uit de 17e eeuw aan de gemeen te zal met duizenden vetpotjes een feeërieke verlichting worden geschapen De festiviteiten worden Zaterdag 20 Augustus plechtig 'n de Westerkerk ge opend waarbij prof mr L. w. G. Schol ten een rede zal uitspreken. Er zal ook nog een samenkomst met de gehele bur gerij op touw worden gezet. Het ge nootschap Midden-westfriesland geeft een bundel uit over de jubilerende stad, die zich nu reeds opmaakt om duizenden gas ten te ontvangen. In de buitengewone aandeelhoudersver gadering van Schokbeton (Zeist) Is beslo ten tot uitgifte van *38 aandelen B. In de ten stadhuize te Alkmaar gehou den vergadering van de K.v.K. voor Hol lands Noorderkwartier is gisteren de weg Zaanstreek-Alkmaar wederom te a a gekomen, daar een antwoord was ontvan gen van de minister van ej Kamer terstaat op het schrijven vaj\ eewezen d.d. 4 December 1954, waarin g werd op de slechte toestand va -- weg. De minister heeft laten n deze weg. die niet op het, rijkswegeBP voorkomt, straks, als een vaste oe verbinding in de omgeving van brug tot stand zal zijn gekomen, door een andere weg zal moeten worden vervan gen. Derhalve kunnen voor verbetering van deze intens gebruikte weg geen in vesteringen worden gedaan. Er zal naar gestreefd worden de weg zo goed moge lijk aan de verkeerseisen aan te passen. Als de tunnel te Velsen gereed is zal dit mogelijk reeds een ontlasting van de weg, vooral wat doorgaand verkeer be treft, betekenen. Blijkens het schrijven van de minister zal net de taak zijn van het provinciaal bestuur, dat het beheer over de weg heeft, om maatregelen tot aanpassing aan de verkeerseisen te beramen en uit te voeren. De Kamer zal zich nu wenden tot het provinciaal bestuur evi de gemeen tebesturen in de Zaanstreek. Al ENIGE TIJD brengt Calvin Hoff man. een Amerikaanse toneelcriti cus, de pennen in beweging over een nieuwe Shakespeare-:heorie. Weer een? zal men vragen, is deze nu al eeuwen durende academiscne strijd over de identiteit van de schrijver van 's werelds beste toneel-oeuvre nog altijd niet bijgelegd? Calvin Hoffman blijft met louter op academisch p.an Hij be looft tot daden over te gaan. Eind Juli zal hij naar Chislehurst gaan in Kent om daar, met toestemming van de kerke lijke autoriteiten, het graf te openen van een zekere Sir Thomas Walsingham. Een nieuwe naam in het Shakespeare- debat? Niet helemaal. Sir Walsingham was een goed vriend van Christopher Marlowe, die door somnngen al de schrijver van Shakespeare's werk wordt aangezien. Ook door Hoffman, die be weert, dat Marlowe helemaal niet zoals in de boekjes staat op 50-jarige leeftijd werd vermoord in een herberg, maar dat hij uitweek om niet wegens «eloofsmoeilijkheden op de br-andstapel te komen Met hulp van Sir Walsingham zou hij Engeland hebben verlaten en ergens in Europa de stukken geschreven hebben die wij als Shakespeare's schep- pin" beschouwen. 'Het bewijs hoopt hij te vinden in het graf van Sir Thomas In een loden kist meent Hoffman daa: de 36 handschriften te zullen aantreffen van de eerste versie der Shakespeare- stukken. „Shakespeare?", zegt Hoffman. „Een knoeier een derderangs-acteur en een bedrieger". Ook de befaamde buste van Shakespeare in Strafford on Avon „een tctale ver is. volgens Hoffman, valsing". *j\7 U WE HET TOCH over ka ls of echt hebben: in het Grantf Palais te Parijs wordt momenteel een gigan tische tentoonstelling genouden van falsificaties. Organisatrice van de ten toonstelling is.... de Parijse pohtie-com- missaris Guy Isnard, die in zijn carrière al heel wat met vervalsingen in aan raking is gekomen. Hij heef! ook een boek over zijn ervaringen met „cultuur piraten" geschreven. Op de expositie ziet men valse munten en bjnkb'ljetlen, valse oude meesters en valse .modernen, nagemaakte meesterviolen. valse post zegels, merketiketten. boeken, hand tekeningen etcetera. Om het onder scheidingsvermogen van het publiek te toetsen zijn er echte Dufys opgehangen naast vervalsingen. Van cte Mona Lisa wordt een deel der 61 bekende copieën getoond en ook is er een afdeling, waar de politie laaf zien hoe zij re werk gaat om vervalsingen te achterhalen In dit verband komt ook Han van Meegeren's „Emmaüsgangers" ter tafel zij het. dat het origineel (waarom?) in Je kelders van museum Bovmans bleef Er is ech ter een goed geïllustreerd exposé van de Nederlandse expert M. van Danlzig, Op het Janskerkhof te Utrecht zal op 31 Augustus aanstaande een schoon festijn te beluisteren en te bezichtigen zijn. De stich ting Stadsontwikkeling Utrecht organiseert dan namelijk als on derdeel van haar zomerprogram- ma een nationaal draaiorgelcon cours. Meen echter niet, dat alle exploitanten van draaiorgels zo maar mogen meedoen, niets daar van. Kunst is kunst, denkt men in Utrechten dies zijn alleen die draaiorgelbezitters uitgenodigd, die hun Oudhollandse instrumen ten nog met de hand bedienen. Gelijk hebben se, want met een motortje op het orgel is er eigen- lijk „geen kunst meer aan". Ne derland telt nog een veertigtal „hand-bediende" draaiorgels en hiervan zullen er in Utrecht zes tien present zijn. Een jury, be staande uit maar liefst 100 leden, zal deze orgels toetsen op het aan zicht het gezicht moet ook iets hebben op de geproduceerde klanken en last but not least op de „kwaliteit van de bemanning". Dit is echter nog niet alles. De orgelbazen zullen niet alleen als lijdend voorwerp" functionneren. Ook zij gaan een waarschijnlijk zeer deskundige en zeer critische jury vormen, die de prestaties gaat beoordelen van twintig Utrechtse notabelen, die op deze heuglijke dag, gestoken in de juis te orgelmans-kledij, aan het grote wiel zullen gaan draaien. De jury zal dan waarschijnlijk wel wat aan te merken hebben. Olifanten hebben in de natuurparken van Afrika altijd voorrang. Dat staat ook op vele borden aangegeven en het is be slist niet aan te raden deze waarschuwing in de wind te slaan want de olifant die zich ergens heen begeeft gaat ongeacht het feit of een grote dan wel een kleine auto zijn pad kruist Dit is een van de ervaringen die dr F. J. Appelman van de Rotterdamse Dier gaarde Blijdorp heeft opgedaan tijdenszijn oriëntatietocht van tien weken door Kenya. Uganda Tanganiyika en de Belgische Con go. Ir Appelman is onlangs bruinge brand van deze reis teruggekeerd en gisteren vonden wij hem bereid enkele van zijn avonturen te vertellen. Uiteraard ging de grote belangstelling van deze reiziger uit naar het wild. Bijna alle wild kan je per auto benaderen is zijn ervaring. Dat is oneindig veel gemak' keiijker dan te voet. Het lijkt wel of de beesten de relatie mens-auto niet kunnen omvatten en voertuig ook als een soort dier beschouwen. Het gevaarlijkste avon tuur dat ir Appelman meemaakte vond dan ook plaats in een auto toen hij na de vangst van een witte neushoorn de tocht naar huis maakte en met e^n flinke vaart de vaak practisch onbegaanbare vlakten overstak. De vangst van deze witte heus- hoorn is overigens een van zijn interes santste belevenissen geweest. Vol vuur vertelt hij hoe men dit merkwaardige beest met auto's achtervolgde en een lus om de kop wierp om het daarna te over meesteren. Het te vangen dier moet met zorg worden uitgekozen; het mag niet te jong zijn omdat de voeding anders te veel moeilijkheden met zich mee brengt maar het mag ook weer niet te oud zijn omdat de vangst anders een te wilde be weging wordt. Mau Mau. De activiteit envan de Mau Mau hebben de bewegingen van de Rotterdamse Afri- ka-reiziger wel ejiigzins beperkt omdat verschillende natuurreservaten Mau Mau leden herbergden en derhalve waren afge sloten. De Mau Mau-be\.eging zegt ir Appelman dienaangaande is veel er ger dan men hier denkt. Er gaat geen dag voorbij of er worden mensen vermoord en het beroerde is dat je de leden van de Mau Mau die veelal tot een eed worden gedwongen niet kunt herkennen. Het is zodoende erg moeilijk om vast te stel len hoe groot hun aantal Is. De aflegging van de eed geschiedt veel al in de hutten in het bijzijn van beschil derde medicijnmannen en met opgeprikte schapenogen en bekers mensenbloed als entourage. Onder de souveniers die ir Ap pelman van deze tocht mee naar huis had genomen bevond zich ook de volledige tekst van de Mau Mau eed. Ged Staten bieden aan ontwerpbeslui ten tot wijziging en aanvulling van het Provinciaaal- en Tertiair wegenpian. Ter toelichting hiervan moge 't volgende die nen. Zoals reeds in het wegenverslag 1954 werd medegedeeld, is van Rijkswege ver zocht tussen de weg LeidenOud We tering en de weg LeiderdorpAardam, huidige staat voldoende is voor het ver keer, dat er op aangewezen is. Aan de provinciale grens sluit deze weg aan op een tertiaire weg in de provincie Utrecht en deze vervolgens weer op een tertiaire in Noord-Holland. In Zuid-Holland vol doet de weg aan de eisen van 't Tertiair wegenplan. zodat Ged. St. voorstellen, de ze weg naar dat plan over te brengen Het gedeelte NieuwveenUtrechtse erens ware daarvan voorlopig nog uit te zon deren. Dit gedeelte, waarvoor de gemeen te Nieuwveen en de polder Zevenhoven bijdragen in het onderhoud verlenen, zou Een organisatie in Oost-Java, het „strijdlichaam voor Irian", verklaart, blij kens een Pia-bericht uit Djakarta,' in lichtingen te hebben ontvangen, die de conclusie rechtvaardigen, dat de onder neming van Westerling met de „Evipan" een poging was tot verwezenlijking van een op 6 Februari 1955 door de Neder landse minister van Oorlog aan de Com mandant Zeemacht gegeven instructie voor het vormen van een Papoea-brigade met oud-KNIL militairen van de R.M.S. als instructeurs. Deze instructeurs zou den op 21 Februari naar Nieuw-Guinea zijn vertrokken. De organisatie dringt aan op een zui vering van de overheidsorganen en „maatregelen ter verijdeling van de Nederlandse plannen om onrust in In donesië te stoken met inbegrip van Nieuw-Guinea". Bij navraag bij officiële instanties in Den Haag werd als enige commentaar ge zegd: „Volslagen nonsens". n,os'. 5-f" ykILTf 1 ^.r.°.v 1 C.c 1i.U?voorshands nog op het Provinciaal we- genplan kunnen worden gehandhaafd tot dat daarvoor wellicht een oplossing in al gemeen verband zal zijn gevonden. Wordt overeenkomstig dit voorstel be sloten dan zal op het Provinciaal wegen plan 9.6 km lengte worden gewonnen. plan, een verbindingsweg te maken ten noordoosten van Leiden, teneinde het ge deelte van Rijksweg no. 4a van Ypenburg tot Leiderdorp, dat eind 1957 gereed zal kunnen zijn, voor het verkeer in de rich ting Amsterdam en omgekeerd ook reeds te kunnen benutten, zolang het verdere gedeelte van Rijksweg no. 4a nog niet zal zijn aangelegd. Van Leiderdorp af zal het verkeer naar Amsterdam en omge keerd dan over genoemde verbindings weg en de provinciale weg LeidenOude Wetering worden geleid. De overbelasting van de bestaande Rijksweg Den Haag— Haagsche SchouwSassenheim (No. 4) zal dientengevolge aanmerkelijk ver minderen vóór Rijksweg no. 4a geheel voltooid is. Dit effect is niet te ver wachten, wanneer de Provincie de ver bindingsweg niet zou maken. Het verkeer zou dan om van Rijksweg no. 4a in Lei derdorp de provinciale weg no. 5 te kun nen bereiken de smalle brug over da Rijn in Leiderdorp en de tot éénrichting- verkeer beperkte nauwe kom van Lei derdorp moeten passeren dan wel door de bebouwde kom van Leiden moeten gaan. Aan belde routes kleven grote be zwaren. Ook na het gereedkomen van de brug Wat Nieuw_Guinea betreft sprak de de® verbinding door Leiderdorp naar^ hetminister tegen, dat de uitspraak van de beginpunt van provinciale weg no. 5 bij Het Indonesische parlement is Woens dag begonnen met de behandeling in tweede termijn van het protocol tot op heffing van de NederlandsIndonesi sche unie. De minister van buitenlandse zaken, mr Sunario, gaf een nadere toelichting op het standpunt van de regering. In het verslag over 1954 van de Alge- meene Friesche Brandverzekering-Mij. N.V. wordt gemeld, dat in December 1954 het uitgegeven en volgestorte kapitaal werd vergroot van 400.000 tot 900.000. Een deel van de verkregen middelen werd aangewend om de aandelen van de met de maatschappij samenwerkende Verze- kekeringmaatschappijen Hermes. Albin- gia. Frisia. en de Algemeene Geldersche en de Nijmeegsche Glas- en Algemeene Verzekering Mij, voor zover die nog niet in het bezit van de Alg. Friesche Brand verzekering Mij. waren aan te kopen. Deze transactie, waardoor het draagvlak van het bedrijf nog weer groter is ge worden. maakte het thans mogelijk een gecombineerde balans en een gecombi neerde verlies- en winstrekening samen te stellen. De premie-ontvangst beliep blijkens de gecombineerde cijfers 2.729.163 (v.j. 2.057.045). Deze ontvangsten stegen dus in zeer bevredigende mate, nl. met ruim 30 pet. De kosten namen verder toe; niet temin zijn zij in verhouding tot de pre mieontvangst gedaald. De schaden waren hoger dan in 1953, vooral doordat een deel van enkele grote brandschaden voor de rekening van de N.V. kwam. Overigens was het schadeverloop over het geheel niet onbevredigend. De interestontvang sten stegen door vergroting van het be drag dat rentegevend kon worden be legd. Verder ontleende men aan de be- waarin deze door middel wan een schil derkunstige analyse bewijst dat niet Vermeer maar Van Meegeren de schil der is. OUIS SAALBORN zal gedurende de volgende cursus aan de academie voor dramatische kunst De Toneel school" ais gastleraar optreden vooi Vondelstudie. Bovendien ts Ben Albaeh voor de volgende cursus aan de Toneel school verbonden als gastleraar in de toneelgeschiedenis. de Spanjaardsbrug bezwaren op voor het snelverkeer. De in 1954 op het Tertiair wegenplan geplaatste weg Hoogmade— Rijpwetering (no. 7bis) komt om verschil lende redenen niet voor reconstructie tot verbindingsweg voor het beoogde doel in aanmerking. Afgezien nog van het hierboven genoem de tijdelijke belang, heeft de voorgestel de verbindingsweg blijvende betekenis ln het kader van een mogelijke verdere ont wikkeling van het wegennet in het wes ten des lands. Zo wordt gedacht aan door trekking van provinciale weg no. 5 met een brug over de Zijl in de richting Lei den (noord) en doortrekking van de voor gestelde verbindingsweg in zuidelijke rich ting naar Benthuizen en vandaar langs de Rotte naar Rotterdam. Ged St. menen dan ook, dat de verbindingsweg eveneens in het raam van het Provinciaal wegen plan van groot belang zal zijn. Voor de totale lengte van het Provin ciaal wegenplan is krachtens de wette lijke bepalingen een maximum vastge steld. Door de jongste wijzigingen is dit maximum bereikt en voor toevoeging van nieuwe wegen dient dus ruimte te wor den verschaft. Het oog is hiervoor ge vallen op de weg Rijnbrug—Nieuwveen— Utrechtse grens (no. 8 langs de west zijde van het Aarkanaal). Deze weg is niet dan met zeer hoge kosten te ver beteren naar de eisen van het Provin ciaal wegenplan, terwijl de weg in zijn A-A conferentie slechts een vriendelijk en^e Serealiseerde koersvoor- gebaar is geweest jegens de gastvrouwe Indonesië. Bij de debatten sprak Suhardjo (P.S.I.I.) de wens uit, dat de regering binnen drie maanden plus een maand voor eventuele arbitrage overeenstem ming over de financieel-economische overeenkomsten zal bereiken. Na deze termijn zal de P.S.I.I. de unilaterale op zegging eisen, zeide hij. Een der andere sprekers, Moeis van de P.N.I., zeide, dat Nederland nog voor de overdracht van de souvereiniteit krachten in het leven riep om de Indo nesische republiek weer ten val te bren gen. Dit wordt bewezen, zeide hij, door de kwesties Westerling, sultan Hamid en Andi Azis. Hij beschuldigde de „big five" (vijf grote Nederlandse maatschappijen in Indonesië) en de buitenlandse onderne mingen ervan de Daroel Islam en andere subversieve organisaties te steu nen. Het is geen geheim meer, zeide Moeis, dat de Nederlandse militaire missie en het Nederlandse H.C. ook in subversieve handelingen zijn betrokken. Indonesië moet eisen, dat Nederland de anti-Indonesische activiteiten staakt. De gecombineerde verlies- en winst rekening sluit met een batig saldo van 82.614, waarin begrepen 40.002 saldo van vorige jaren. Hoewel de beschikbare winst, nadat de belastingen daaruit zullen zijn voldaan, uitkering van een dividend zou toelaten, geeft men er de voorkeur aan evenals vorig jaar, het gehele bedrag naar het volgende jaar over te boeken. Incl. het aandelenkapitaal van f 900.000 beloopt het totaal der extra zekerheden 1.287.562. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder hebben Jordaniërs giste ren het vuur geopend op een Israëlische patrouille, die zich nabij Naharjim, ten Zuiden van het meer van Galilea, be vond. Dit is het vijfde incident, dat in een tijdsbestek van vijf dagen uit dit grens gebied gemeld wordt De afgelopen maanden was het betrekkelijk rustig in dit gebied. Het gebeurde kan als een symptoom worden beschouwd van de algemene spanning langs de gehele Israëlisch-Jordaanse grens.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5