m.. KAAS Maastricht heeft zelfstandig verpleegstersinternaat Indonesische zustertramwegen „Porgy and Bess in De tragedie van een negerbuurt ANTWERPEN Een militaire loopbaan biedt tal van kansen... KOK'sBakkerijen 1 i r> i i i HIER IS KOK WEER Wij zoeken WERKPLAATSRUIMTE BOUDEWIJN EN DE TOVERSCHOENEN Groot succes beroepsmilitair fCoöperatie „D.E.S." Kampioenen GESTOFFEERDE of ONGEMEUB. KAMER Nieuwe pont voor Druten in buitenland besteld Concert in Domtoren Muziek uit de 15e en 16e eeuw schat-eiland Er zijn plaatsen vacant als bij de Koninklijke Landmacht i i» met zijn vacantie-aanbieding V.. EEN BEZORGER voor prima wijk. EEN LEERLING-VERKOOPSTER EEN VERKOOPSTER en EEN LEERLING-VERKOOPSTER J EEN BEDIENDE J PASSAGE REAR WINDOW DONDERDAG 23 JUNI 1955 NSC PAGINA 6 Het kost zo weinig moeite èn zo weinig geld, om méér met KAAS te genieten. In een paar minuten maakt U een echte Spaanse Omelet, waar groot en klein enthousiast over zijn. Mmmmmrn wat 'n succes Kamerlid vraagt: Waarom niet op Nederlandse werf NAASTENLIEFDE GROND SLAG VOOR HERSTEL FABRIEKSBRAND IN DELFT ZEVEN JAAR LANG DE FISCUS BEDROGEN Belastingschuld uit oorlog drukte te zwaar Het nieuwe tehuis KATH. MIDDELB. HANDELS AVONDSCHOOL IN UTRECH1 Rumoer op de E 55 Overval op het Kist met „kostbaarheden" thans in bankkluis opgeborgen NIEUWE SUBSIDIEREGELING GEM. MIDDELBAAR ONDERWIJS VERSLAGEN OVER PERIODE 1940—1953 HULST BESTAAT 775 JAAR NIEUW JEZUÏETENCOLLEGE TE DELFT Wie komen in aanmerking? Er worden gevraagd: U kunt ook I nevenstaande coupon inzenden SHT DAT IS GOEDKOOP LORENTZLAAN 64 PLOEGSTRAAT 22-24 TELEFOON 65851 TELEFOON 69695 Personeel gev Enige kennisgeving De Heer en Mevrouw LIPS—WENTGES geven met grote vreugde ken nis van de' geboorte van hun dochter TINEKE die bij het H. Doopsel deze namen ontving: MARIA CHRISTINA Rotterdam, 21 Juni 1955. Lijsterlaan 22. R.K. Heer zoekt ruime met volledig pension per 1 Juli a.s. Brieven S 938 Nieuwe Schie- damsche Courant, Dam 18, Schiedam. He'd en overleed onze beste Man, Pleegvader, Broeder, Zwager en Oom, de Heer MARTINIS GERMEBAAD in de ouderdom van bijna 86 jaar. Oud-Binnenregent van het Weeshuis der Hervormden te Schiedam. C. A. M. GERMERAAD- Vermeulen Joh. C. KORPORAAL en Verlooide Zeist, 22 Juni 1955. Burge'm. Patijnlaan 172. Geen bloemen. De bijzetting zal plaats hebben op Zaterdag 25 Juni a.s. te Velsen, na aankomst van trein 10.02, halte Driehuis-Westerveld. Publicatie Ned. Zuivelbureao - Den Haag Tortilla con 'Queso Espana Spaanse Omelet mei Kaas Kluts per persoon 2 eieren, 1 eierdopje melk, 10 gram gerasple oude kaas en weinig peper en zout. Bak in een stukje boter wat gesneden tomaat, piment, ui en groene boontjes. Vermeng dit met het eierbeslag. Bak een omelet en bestrooi deze voor het opdienen royaal met geraspte oude kaas. Voor de fijne keuken! Voor het veer over de Waal bij Druten is voor het verkeer Utrecht- -Gelderland— Noord-Brabant een nieuwe pont nodig. Zij schijnt, zelfs al te zijn besteld, maar fiet Tweede-Kamerlid Van Koeverden wil daarvan wel wat meer weten. In een reeks schriftelijke vragen aan de ministers van Econ. Zaken, van Binnenlandse Zaken en van Verkeer en Waterstaat informeert hij nl of het juist is. dat de bov.w van de boot op een buitenlandse scheepswerf zal plaats vinden. Zo ja. welke instantie heeft die order dan gegeven en wanneer? Waarum werd zij in het buitenland geplaatst; voor welk bedrag en hoe hoog zullen de oijkomende kosten aan invoerrechten e.d. zijn? Zijn er in Nederland, zo vraagt de heer v. Koeverden verder, scheepswerven, die in staat geacht kunnen worden een der gelijk vaartuig te bouwen en heeft de hierbij betrokken instantie getracht deze order bij de Nederlandse industrie te plaatsen? Zo ja, kunnen de ministers dan een zo uitgebreid mogelijk overzicht van de pogingen daartoe en van de resultaten hiervan geven (o m. voor welk bedrag de Nederlandse industrie een gelijkwaardig product wilde leveren)? Zijn de normen, waaronder de Neder landse scheepsbouwers verplicht zijn te werken, zwaarder dan in het buitenland en kan mogelijk tengevolge hiervan de kwaliteit van een in het buitenland ge bouwd vaartuig minder zijn dan_ van een vaartuig van Nederlandse makelij? En tenslotte: Zijn de ministers van me ning, dat de Nederlandse overheidsinstan ties in het algemeen de belangen van de eigen industrie voorop dienen te stellen en zijn zij overtuigd, dat dit in het onder havige geval is geschied? De Michaelskapel in de Domtoren is een ruimte, die m.i. veel meer gebruikt moest worden voor het geven van concerten, zoals gisteravond het geval was. Deze con certen moeten dan wel een bepaalde sfeer ademen, wat de samenstelling betreft, daar de muziek in dit geval moet worden aangepast aan de omgeving. Chris Bos, de beiaardier van de Dom, heeft het initiatief genomen tot deze kleine serie concerten, waar oude muziek met oude instrumenten ten gehore wordt gebracht. Gisteravond was bet de muziekkring „De Cantory' be staande uit een klein gemengd koor o l v. Maarten Kooy, een blokfluitkwartet o.l.v, Wim Meybaum en een gambakwartet o.l.v. Hans Bol, die een keur van 15e en 16e eeuwse muziek ten gehore oracht. Begonnen werd met een suite van Duit se dansen van J. C. Demantius voor blok fluiten en gamba's. Het was een genot, deze mooie muziek in zulk een uitvoering te horen. Opvallend waren de uitstekende frasering en discipline en ook de mooie toon van de meeste der fluiten. Het koor zong hierna een drietal liederen, resp. van Lemlin, een anonym componist en G. Gastoldi. Ook dit koor verraste door een heid, zekerheid en zuiverheid. De blok fluiten gamba's en kleine pauken, alsook belletjes en triangel, zorgden voor een passende en geestige begeleiding. Het volgende werk was een suite voor 5 instrumenten van J. H. Schein bestaan de uit Pavane-Gaillarde-Allemande en Couourante, waarna het koor met begeled- ding liederen zong van Hans Leo Hassler en Othmayr. Een fantasie van J. de Mo dena voor gamba-kwartet, uitstekend ge speeld, volgde waarna het koor twee lie deren ten gehore bracht van Hemr.ch Schütz. Tot slot werd een trio-sonate ge speeld van Telemann voor altblokf .uit, viola da gamba en continuo, in d:t geval een positief, een klein draagbaar orgei. De sfeer in deze oude eerbiedwaardige kapel in de Domtoren, die met kaarsen wordt verlicht is zó, dat men aan applaus geen behoefte voelt. Doch aan de aan dachtige gezichten der vrij talrijke aan wezigen kon men duidelijk zien. hoezeer dit concert werd gewaardeerd. Rest ons nog het noemen dergenen die aan dit concert medewerking verleenden. Hans Bol, viola da gamba, An fos blok fluiten, Jaap v. d. Drift, viola da Maarten Kooy, viola da gamba bmktiuu en positief Wim Meybaum blokfluiten en viola da gamba en Harm Muller, blokt .ui ten en pauken. C d G (Van onze correspondent) In tegenwoordigheid van een zeer groot aantal genodigden en het grootste deel van het verpleegsterscorps, is Woensdag middag met een intieme plechtigheid het nieuwe verpleegsterstehuis te Maastricht door mr H. Disch, voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur geopend, nadat het gebouw des morgens door rector G. Dur- linger was ingezegend. Alvorens mr Disch de openingsplechtigheid verrichtte, sprak mr Ch. Paulissen, voorzitter van de Stich ting St Annadal een welkomstwoord, waarin hjj erop wees, dat de dagelijkse hulpverlening aan de zieken gedragen moet zijn door de christelijke naasten liefde. Hoe deskundig ook een ziekenhuis en het verplegend personeel ook moge zijn, steeds moet het een centrum zün van christelijke caritas. De vorming der ver pleegsters moet aan de hoogste eisen van deskundigheid, liefde en idealisme vol doen en daarom is dit tehuis gesticht als speciale zorg voor de verpleegsters. Mr Disch, die de opening verrichtte, liet deze voorafgaan door een kcrte doch heldere toelichting over het vraagstuk der verpleging, dat een evolutie doormaakt in een tempo, waarin het dreigt te verstik ken. Verplegen is geen technische aange legenheid, maar een persoonnjke groot heid, ingegeven door het geloof. De ver pleging is afgestemd op de waarde als specialist en de waarde als zedelijk mens en derhalve een aangelegenneld van het hoogste gewicht, die persoonlijkheid ver eist. Spreker richtte zich tot de leerling- verpleegsters en zeide, dat aan hen de taak was om de geëigende sfeer te schep- Een passerende melkrijder ontdekte gisteren omstreeks kwart voor zes, dat er brand was bij de raamlijsten- en kistenfabriek van Gebr. Huisman aan de Rotterdamseweg te Delft. Hij waar schuwde terstond de directeur, de heer J. Hordijk, die op zijn beurt de brand weer alarmeerde. Het bleek, dat het vuur woedde in de loods, waarin de raamlijstenmakerij was ondergebracht. Hoewel de brandweer met negen stralen werkte, is deze loods met de daarin aanwezige machines geheel ver woest. De vlakbij gelegen kistenfabriek en timmerwinkel konden echter worden behouden. De schade wordt geschat op 200.000 doch zij wordt door verzekering gedekt. De bedrijfsbrandweer van de Lijm- en Gelatinefabriek heeft bij de blussing nog geassisteerd. Voor de Alkmaarse Rechtbank heeft terechtgestaan de 47-jarige bioscoopdirec. teur A. B. uit Den Helder wegens on juiste aangifte van inkomsten-, omzet- en vennootschapsbelasting over de jaren 1948 tot en met 1954. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hij samen met zijn echtgenote over die jaren een bedrag van 48.000 aan belasting gelden had ontdoken. De officier van Justitie, mr dr J. Vel- linga, eiste tegen B. vijf maanden gevan genisstraf plus de maximale boete van 20.000 en tegen de echtgenote drie maanden voorwaardelijk met een proef- S tijd van drie jaar en 1000 boete, j De verdediger, mr C. Berkhouwer, j voerde aan, dat zware belastingschuld i uit de oorlogsjaren de aanleiding was. I Hij pleitte clementie alsmede een voor waardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. pen en zich te ontwikkelen tot draagsters van de fakkels der christelijke charitas. Het nieuwe internaat voor leerling-ver pleegsters is een hoogbouw van vier ver diepingen met een frontlengte van 56 m. Het, is geen vleugel van het nieuwe zie kenhuis St Annadal. maar ligt geheel apart en vormt met het ziekenhuis alleen een organisatorisch geheel. Voor Zuid- Nederland is dit het tweede selfstanoige opleidingsinstituut voor verpleegsters met internaat, doch met volkomen vrijheid, dus niet de zuivere internaatsgedachte. Voor Liinburg is dit het eerste en weldra zullen Heerlen. Sittard en Roermond vol gen. Het imposante gebouw >s berekend op huisvesting van 120 leerling-verpleeg sters, die er een doelmatig en sfeervol te huis vinden, waarin de functies van wo nen, slapen en leskrijgen, alsmede re creatie-mogelijkheden volkomen geschei den zijn. Onder leiding van de directrice mej. A. Epping wordt thans met 80 leer lingen gestart, die allen iniern zijn. Met dit verpleegstersinternaat heeft niet al leen de leiding van St Annadal de kroon op het werk gezet voor het nieuwe zie kenhuis, maar tevens bet verplegend per soneel het volle pond gegeven van een gerechtvaardigde sociale verzorging. In Juni van verleden jaar nam de R. K Jeugdcentrale voor Utrecht en omstreken het initiatief tot oprichting van een R. K. Middelbare Handelsavondschool, met als onderafdeling een R. K. Middenstands avondschool. Begin September werd de school ge opend met ongeveer 150 leerlingen en een staf van 14 leraren, die alle middelbare bevoegdheid hebben. In Maart van dit jaar werd de school aangewezen als be voegd eindexamen af te nemen Zij omvat een 3-jarige en een 5-jarige cursus. Daar aanstonds ook met een derde klas van eerstgenoemde cursus werd be gonnen, konden onlangs voor het eerst eindexamens afgenomen worden. Van de 18 candidaten bleken er 16 gestaagd te zijn, aan wie gisteravond met enige plechtig heid het diploma is uitgereikt Daarbij waren behalve directeur en leraren aan wezig een vertegenwoordiging van de R K. Jeugdcentrale, afgevaardigden van de Leo-vereniging en van de Kat.h. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St Franciscus van Assisië". Beschermd door het nachtelijk duister heeft een groep Judo-sportbeoefenende jongelieden gisteravond een aanval ge daan op het schateiland gelegen in het Unifestipark op het E 55-terrein. Na een plotselinge overval op de nietsvermoe dende zeerovers stalen zij de kist niet „kostbaarheden" van het eiland en ver voerden déze naar de uitgang. Toen de bewakers bij de uitgang het drijfnatte gezelschap ontwaarden de overvallers waren naar het eiland gezwommen vroegen zij nadere uitleg, doch het ant woord werd in onvervalste Judo-stijl ge geven. Eenmaal buiten waanden de over vallers zich veilig, doch op dat ogenblik kwam een viertal Rotterdamse politie agenten te voorschijn, dat de rovers dwong met hangende pootjes hun buit weer op het schateiland te deponeren. Hiermee niet tevreden deed het gezel schap hedenmorgen om half zeven op nieuw een poging de kist in handen te krijgen. Ditmaal lukte het beter en thans bevindt de kist zich in een van de klui zen van de Rott. Middenstandsbank. Het wachten is nu op de dingen die komen gaan. Overigens schijnt niet iedereen te vreden te zijn over deze overval; met na me de overrompeling van de bewakers schijnt nogal hardhandig te zün geschied. Bevorderd zal worden, dat een nieuwe regeling van de subsidiëring van het ge meentelijk voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs binnen zo kort moge lijke tijd in een ontwerp van wet aan de Staten-Generaal wordt aangeboden. Daarbij zal worden gestreefd naar ge lijkschakeling van de vergoeding in rte uitgaven ten behoeve van de gemeente lijke scholen met de uitgaven van de rijksscholen en derhalve ook van de ver goedingsbedragen, die aan het bijzonder onderwijs door het rijk zullen worden gegeven, aldus luidt de memorie van ant woord op het voorlopige verslag der Eer ste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging van de middelbaar-onder wijswet. Verschenen zijn de verslagen over de jaren 19401953 van de Serajoedal Stoom tram-Mij, der Semarang Cheribon Stoom trammij, der Samarang Joana Stoom trammij en der Oost-Java Stoomtrammij te 's-Gravenhage. Blijkens de winst- en verliesrekening van de Oost-Java Stoomtrammij bedroeg het verliessaldo per 31 December 1953 6.677.073, terwijl volgens de balans per einde 1953 nog uitstond van de 312 pet obligatie-lening 1940 een bedrag van 1.756.800, het bedrag der renteloze obli gatielening 1940 beliep 2.384.192. Het geplaatste aandelenkapitaal beloopt 1.775.300. De Samarang Joana meldt blijkens de verlies- en winstrekening over 1953 per ultimo December 1953 een verliessaldo van 4.586.437, terwijl blijkens de balans per 31 December 1953 aan obligatielenin gen uitstond een bedrag van 8.499.600. Verschenen renten eerst opeisbaar met de hoofdsom beliepen per die datum 3.575.220- Het aandelenkapitaal beloopt 10.000.000. De Serajoedal Stoomtram meldt per 31 December 1953 een verliessaldo van 2.883.259 terwijl aan obligatieleningen in de balans per 31 December 1953 een bedrag voorkomt, van 4.059.000. Rente eerst opeisbaar bij aflossing bedroeg per die datum 1.054.365. Het aandelenkapi taal beloopt 4.000 000. De Semaring Cheribon meldt per 31 De cember 1953 een verliessaldo van 18.224.390. Deze maatschappij vermeldt in de balans per 31 December 1953 een bedrag aan obligatieleningen van 24.290.000. Verschenen niet opvorderbare rente bedraagt 3.110.640 en rente eerst opeisbaar bij aflossing 7.258.160 Het aandelenkapitaal bedraagt 15.000.000- In verband met, de regelingen- welke met obligatiehouders der vier maatschap pijen zijn getroffen, wordt er op gewezen, dat de met ingang van 2 Maart 1954 in gevoerde heffing van 66 2/3 pet op de transfers inmiddels een nieuwe situatie heeft geschapen, welke te zijner tijd on der de ogen zal dienen te worden gezien Wat de vaststelling van de vergoedin gen voor dc inbezitneming der bcdryveu door de Indonesische overheid bctreit, wordt er op gewezen, dat de vertegen woordigers der maatschappijen 8 Mei 1954 opnieuw een onderhoud hebben gehad met de toenmalige minister van verbin dingen, welk onderhoud wel enige hoop gaf voor een spoedige hervatting van het overleg inzake de afwikkeling der han gende vraagstukken. Tot nu toe zijn ech- ter geen nadere mededelingen of stellen van Indonesische regeringszijde ontvangen. (Van onze Brusselse correspondent). Het is hier en in Antwerpen sedert ver schillende dagen en tot 30 Juni aanstaande, elke avond een rush naar de Muntschouw burg en de Hippodroom, om er een uil tachtig personen bestaande negergezel schap een neger-opera te horen en zien opvoeren. Het is de eerste maal dat in België, en ook in verschillende andere Europese landen, „Porgy and Bess", van George Gershwin, op de planken komt, nadat dit muzikaal drama in twee bedrijven en negen taferelen twintig jaar geleden werd eeH0eTPisneiegrenaardig, dat het publiek zo lang heeft moeten wachten om kennis te maken met een werk, dat in veel opzich ten zeer merkwaardig is, alLen reeds om het feit, dat het een der allereerste po gingen in zijn soort is. Op nieuwe en originele wijze wordt, in realistische stijl, het leven van een Kleine communauteit Amerikaanse negers, Charleston in Zuid Carolinië voor het voetlicht gebracht in hun alledaags léven, met lief en leed met weinig liefs en veei leed in hun wereldje, dat de wijk van Catfish Row is. Als het doek op het eerste bedrijf opengaat, zien wij een groezelige neger- buurt in de omgeving van de haven. Het is een zwoele zomeravond. Een vrouw zingt een wiegelied. Negers zitten midden in de straat te dobbelen; andere liggen lui uitgestrekt te slapen. Kinderen lopen daar spelend rond. Uit de reacties van die verschillende mensen, ontdekt men spoedig de constanten die de karakte ristiek van de Amerikaanse negerpsyche uitmaken: nu eens opgewekt en kinder lijk, dan sensueel en mystiek, onbezorgd voor de toekomst, maar vol vrees voor het noodlot, en na uitgelaten vreugde, deemoed als men daarbij te ver is ge gaan. Een onweer slaat die mensen met een panische schrik, die ze in ee woning bijeendrijft, om daar te beven en te bidden. Totdat weer de zon schijn, en alles herbegint. In die atmosfeer spelen zich verschil lende drama's af. Het grootste is dat van de zich op een door een geit getrokken wagentje voortbewegende gebrekkige Porgy, een eerlijke natuur, en van Bess, de wispelturige, mooie jonge vrouw, die door het lot van links naar rechts wordt geslingerd, oprecht is in haar liefdes, maar die drama's sticht daar waar zy verschijnt. Haar eerste vriend was de dokwerker en dronkaard Crown, een reus van een kecnl, de baldadigheid in persoon. Terwijl een steeds piekfijn geklede jonge neger, Sportin' Life, Bess voor zijn handel in verdovende middelen wil vangen, zit de gebrekkige Porgy in zijn wagentje met smachtend verlangen naar haar te kijken Brutaal treft een eerste drama de com munauteit: Crown doodt bij het dobbelen een medespeler en gaat op de vlucht Rond het lijk spelen zich rituele en an dere tonelen af, die heel de beurt in een hoogst opgewonden toestand brengen, totdat de vermoorde clandestien wordt begraven. Sportin' Life meent zijn ogen blik gekomen om andermaal zijn netten om Bess te spannen, doch deze besluit, bij Porgy te gaan. Op een Zondag gaan allen naar buiten; alléén de gebrekkige blijft thuis. Sportin' Life tracht het buitenfeest in een orgie te veranderen, doch de oudste der neger vrouwen, die in de communauteit het ge zag uitoefenen, beletten dat. Plotseling verschijnt de reus Crown, die Bess tegen haar wil met hem in het woud sleurt. Een week later keert zij terug bij Porgy. Crown komt echter Bess terughalen, maar wordt gedood door Porgy. Angst voor de politie drijft Bess op de vlucht. En Porgy op zoek met zijn wagentje en zijn geit De muziek is er. in dit drama in zekere zin meer om de actie te onderlijnen dan als dominerend element. Iedereen op de planken lééft het stuk volledig mee; bij rollen Worden evengoed geacteerd als hoofdrollen en dat alles zonder enige zichtbare inspanning. Tot in de détails Is alles uitgewerkt om het geheel te schra gen. Zelfs het décor speelt mede! Als het onweer komt opzetten, draait een der woningen in een halve cirkel en ziet men daar de biddende, tierende en bibberende negers in verschillende vertrekken, bo ven en beneden, bijeen, waar het spel even perfect gespeeld wordt als op het ruime plateau. Dat alles groeit uit tot een grote en grootse homogeniteit. Dit alles wordt nog geaccentueerd door het spel op verschillende plannen in een groep huizen van twee tot drie verdie pingen hoog en waar vanuit een venster aan het gebeuren op het podium wordt deelgenomen, soms op een verbluffend gesynchroniseerde wijze. Gershwins muziek illustreerde alles op werkelijk pakkende wijze. „Porgy and Bess" is zijn hoofdoeuvre. Hij heeft in dit werk royaal gebruik gemaakt van de negerfolklore Ook Jazzrhythmen en me lancholische 'blues komen er herhaalde lijk in voor. Men moet verder niet veel moeite doen om er reminisceuties aan Europese componisten in te vinden, zoals Moussorgsky en Strawinsky. Bij Gersh win vloeien recitatief, parlando en melo die als een pakkend geheel in elkaar sa men. In zekere zin mag „Porgy and Bess" als een unicum in de operaliteratuur wor den beschouwd. Zeer hoge eisen worden aan de vertolking gesteld. Voor elk der rollen van Porgy, Bess en Sportin' Life zijn permanent drie titularissen aanwezig; voor andere, twee. Maar het is toch voor al het leven en lijden van een groep men sen, met hun eigenschappen en hun ge breken, die worden uitgebeeld, levende wezens en niet stram acterende hoofd figuren en figuranten. Ook dat aspect is een der grote verdiensten van Gersh wins oeuvre een van deszelfs vertolkers, Daarin ligt voor een belangrijk deel het geheim waarom dit werk zo geweldig dij het publiek inslaat. Dit jaar zal het 775 jaar geicden zijn dat het Zeeuwsvlaamse stadje Hulst J stadsrechten verkreeg. Burgmeester A. La S Lockefeer heeft het initiatief genomen tót een feestelijke viering van dit feit m Augustus aanstaande. In Delft heeft gisteren de hoogeerw. pater dr C. Kolfschoten, provinciaal der Jezuieten, de eerste steen gelegd voor het St. Stanislascollege, dat daar in aan bouw is. '.■my.!,;:,,. 1Zij, die de opleiding tot dienstplich tig onderofficier met goed gevolg hebben doorlopen. 2. Zij, die geruime tijd als dienstplich tig of als O.V.W.-sergeant hebben gediend en in hun functie goed hebben voldaan. Leeftijd: tot 35 jaar. Bestemming: instructeur. 3. Technischgeschooldevakliedcn(ook zij, die nog nimmer in dienst waren) 4. Dienstplichtige en KDV militairen van het v.m. KNIL, behorende tot de categorie vaklieden. Leeftijd: tot 45jaar. Rang: afhankelijk van behaalde diploma's en vakbe kwaamheid. 5. Dienstplichtige of O.V.W.-korpo- raals. Leeftijd: tot 35 jaar. Sergeanten- (wachtmeesters-) instruc teur bij de diverse wapens en diensten. Korporaals bij dc Geneeskundige Troepen, die als zodanig dienst hebben gedaan. Vaklieden automonteurs, machinisten mechanische uitrusting, instrumentmakers, monteurs mechanische uitrusting, machine drijvers, opticiens, telecommunicatiemonteurs (o.a. voor radio, radar, telegraaf, telefoon), duikers, schippers, wapen- en geschuts- herstellers, munitietechnici en technisch schrijvers. Tevens zijn er vacatures voor: apothekers- en tandartsassistenten, radio-tele grafisten, hofmeesters, kleermakers, schoen makers, koks en chauffeurs. Leeftijd tot 35 jaar. Voor inlichtingen kunt U zich wenden tot de dichtstbijzijnde Garnizoenscommandant. Zorgt U er voor dat U al Uw militaire papieren, rijbewijzen, diploma's, cijferlijsten, getuigschriften, enz. bij U hebt. Te Rotterdam is het bureau van de Garnizoenscommandant gevestigd: Mathene'sserlaan 335, tel. 116330; Te Dordrecht: Achter Hakkers 8, tel. 3644; Te s-Gravenhage: Raamweg 19, tel. 182376. AAN AFD. PERSONEELSPUBUCITEIT GROTE MARKTSTRAAT 40 DEN HAAG. Verzoeke mij de brochure „Grootverlofgangers, wordt beroepsmilitair" te zenden; NAAM: ADRES: WOONPLAATS F U 20-4 250 grant VICTORIA'S 55 ct. 250 gram SPRITS 60 ct. 200 gram CHOCOJAVAANTJES 55 ct. 200 gram HAZELINO'S met boter 70 cj' 150 gram CRèME-NQOTJES 50 150 gram SINAASAPPEL-CRèME banfeet 6 Jij 30 ct. 2 ZACHTE MOCCA'S voor SCHIEDAM GEVRAAGD voor AFD. MELK: Voor AFD. TEXTIEL: voot opleiding in textielvak. Voor AFD. KRUIDENIERSWAREN: raagd flinke jongen Gevraagd een bestelwerk; voor bakkeui- .jende Banket tevens een ze Kreuger, Broers bakkerij Alex n-re vest 46. bediende gevraagd, Ervaren chjnes. Hoog loon. voor ehemn: stoom_ en chem «raï2rii ^ico Njjman' Voor- have» V-4.1. R'dam-West. •riTJ^aagd flinke jongeman die de chem machines wil leren be dienen. Hoog loon Aanmelden: Stoom- en Chem. Wasserij Nico I?iJm w;J°0haVen 37-41' Rotter- dam-west. Meisjes gevraagd voor alle af delingen. Stoom- cn rhem Wasseru- Ni<» Nijman, v?o7- haven 37-41. Rotterri.m-' w. Goederen aangeboden 1^/2 Weef stel, 1 opklapbed daniP^ïv!011, 4 stoelen, 4 paar aamessehoenen maat 38 en 39 en *achels. Te bevr.: Wijjers, «otterdamsedijk 263 B Te koop Harley Davidson, 750 c*c-. pracht motor, blauw, bud- dysit, veel acc. Prijs billijk* Saterdag na 4 uur, Zondags na 12 uur. Nassaulaan 37, Schiedam alsmede voor kruidenierswijk. Aanmelden: dagelijks Kethelslraat 10. MET KANTOORGELEGENHEID. lm- cn exportagent, Schiedam. Tel. 67296 Handel en Bedrijf Honden scheren v.a. 2.50, ook aan huis of gehaald en gebracht. Vakkundige behandeling. 30 jaar ervaring Tevens te koop diverse rashonden. Dierenhuis, Dam 27, telefoon 68278, Schiedam. l'E HUUR Z. chauft. Volks wagens, grote en kleine Fords S3-'64 Ons materiaal recomm. zlchzell. v. Nleuwenhuyze's Autobedr., Aelbrechtskade 154 Rotterdam, Ter. 8.4.5.UU. SCHIEDAM TEL. 69563 DAG.2-7-9.15UUR ZAT EN ZOND. 2-415-7 1S DONDERDAGAVOND GEEN FILMVOORSTELLING in «en tilm van ALFRED HITCHCOCK JAMES STEWART GRACE KELLY .paramount IN TECHNICOLOR (De stilte getuige) 15. B(j de sultan van Duizend en één nacht. De schoenen die hij nu aan had. waren al heel oud. Ze waren gemaakt door de hofschoenmaker van 't paleis van Sultan Haroen Al Rasjid. Je weet wel die sultan, die de slaap niet kon vatten en zich daarom door zun slavin allemaal verhaaltjes liet vertellen, waarnaar hu zolang luisterde, tot hij van vermoeidheid in slaap viel. Maar op het ogenblik dat Boudewün in deze wereld ver zeilde was zijn slavin er nog niet en de Sultan was boos omdat hij niet slapen kon. Er was niemand die mooie verhaaltjes wist. Roetsj daar kwant tot grote schrik van ïedeieen Bou- dewyn uit de lucht vallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 6