ARGENTIJNSE belasterd en Verering van Peron was vorm van afgoderij PRIESTERS verdacht Belgische arbeiders kloppen op deuren der directies Ten strijde tegen concentratie kampen in Rusland en China Oorlogsmisdadiger Bikker nu „laat teruggekeerde Duitser" KVP-verkiezingsfonds verwacht grote opbrengst van collecte r Hogere winst dan wij ook ivat. Aldus Belgische arbeider „Bestuur over Marokko moet minder direct zijn een Om een deel van enorme winsten Congres Expoge Molotof aanvaardt Wat is geheim van 0-56 krant? Vrijdag 24 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Werkgevers achten looneisen volkomen misplaatst Arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes Tocli nog voor de rechter? Echtpaar zwaar gewond Dood loert in de grond Luchtmacht niet schuldig aan ruiten- breken Amerikanen in Saigon bedreigd WEERBERICHT Faure tijdens persconferentie: BESPREKINGEN AFGEBROKEN Rusland en China Regeringskringen enigszins Gasontploffing in Bladel Grote activiteit ZONDAGAVOND 3 JULI ONTKNOPING Een jaar oogst van Opruimingsdienst van Kleffcns, geseten. De weerverwachting van het K.N.M.I., gel dig tot Zaterdagavond luidt: Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Zuid en West. Koeler overdag. Zaterdag 25 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.06 uur; Maan op 11.14 uur, onder 23.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT H.M. de Koningin heeft Donderdagmid- j dag een groepje kinderen uit het tluch- telingenkamp Spital an der Drau ont- vangen. In. het paleis tc Soestdijk werd een poppenthcatcrvoorstelling gegeven waarna dc gasten onthaald werden op een stevige portie ijs f boven j. Ha het bijwonen van de voorstelling van het Poppentheater „De Vleermuis" mochten de kinderen de paleistuin in om eens naar hartelust op het gras rond te dollen; een uitnodiging waaraan met graagte gehoor werd gegeven. 77 Premier Faure van Frankrijk heeft gisteren tijdens een persconferentie te Parijs nog eens gewezen op het gelang van de Atlantische solidariteit bij alle problemen betreffende Frans Noord- Afrika. De premier, die een en ander mededeelde over besprekingen die hl] kort geleden ter zake met de Britse en Amerikaanse ambassadeurs tc Parijs had gevoerd, voegde hieraan toe, dat hij °P de steun en het vertrouwen van beide regeringen kon rekenen. De heer Faure verklaarde voorts, dat de Amerikaanse regering Frankrijk voorrang had toegezegd bij de levering van hefschroefvliegtuigen voor Al giers. Sprekend over de moeilijkheden in Marokko verklaarde de premier, dat een einde moest worden gemaakt aan het stelsel van rechtstreeks bestuur. Frankrijks rol in Marokko is die van een beschermende mogendheid en niet die van beheerder, zo zeide hij. Faure zeide voorts, dat het dynastieke vraagstuk „wezenlijk en uitsluitend de Marokkanen zelf aangaat". Handelend over Tunesie sprak Faure de wens uit, dat de Frans-Tunesische verdragen vóór het parlementaire re ces worden goedgekeurd en dat het de bat in de Nationale Vergadering voor zijn vertrek naar de Geneeise confe rentie beëindigd moet zijn. Argentinië blijft nog in bet brandpunt der belangstelling staan, al wijzen de berichten erop, dat de opstand aan liet afnemen is en Peron zicb nog beeft weten te bandhaven. De strijd is echter nog lang niet uitgevochten. Dictators dulden nu eenmaal geen macht naast zich en komen altijd na korter of langer tijd met de staatsahnacht op elk terrein. Het volk wordt marionet. In Argentinië komt daar nog bij, dat nu de Kerk op haar rechten blijft staan, vreemde elementen een handje toe steken om de Kerk nog verder in de hoek te krijgen. Het katholiek weekblad voor Indone-1 secretaris van de sië „Katholiek leven" onder redactie van I voegde er aan toe: Paters Jezuieten kwam onlangs nog met een reeks typische gegevens, waarvan we enkele ter karakterisering van de situatie in Argentinië hieronder weerge ven. Wanneer een pater Trivino in een preek verklaart „ëat de straffen van de hel niet verzacht kunnen worden, zoals de straffen van de gevangenis, waar men de gevangenen op het ogenblik allerlei ontspanningen verschaft, zelfs het ge bruik van Een zwembad" acht President Peron deze vergelijking voldoende om in zijn rede van de lie Nov. te verkla ren; „Een zekere pastoor Trivino beweert dat wij de misdadigheid in het land aan wakkeren omdat wij in de gevangenis sen zwembaden hebben laten aanleggen. Ik weet niet of cüt enige betrekking heeft op de godsdienst maar ik weet in ieder geval dat het betrekking heeft op de hygiëne. En misschien zal hij zelf nog iri dit zwembad een bad nemen. De links georiënteerde Pers en die van de Vrijrpetselari-i kan natuurlijk deze unieke 'gelegenheid die Peron hun geeft niet onbenut laten, Zo schrijft het blad „Democracia de godsdienst heeft zij,i eigen natuurlijke tempels m.a.w. de godsdienst moet niet buiten de kerk komen zij mag zich alleen bemoeien met de gebeden in de kerh En het bl'at* „Baprensa" schrftff November: -in het syndicaat, belijden wii de cultus van het syndicalisme zoals wij in de kerk de godsdienst belijden Sinds enige tijd verschijnen er op de muren van Buenos Aires affiches met uit roepen ais: „Dient het vaderland u°or een pastoor te doden". ..Wanneer gij een pastoor doodt doodt gij een hond", „wij willen geen godsdienstonderwijs maar wij eisen de prophylaxis (georganiseerde prostitutie!". ,De pastoors in de sacris tie". In November verklaarde de vice-presi dent van de republiek: „Wij verdragen niet langer de instellingen die voor het land onnuttig zijn" en Vuletich algemeen Het reeds sedert enige weken in België dreigende sociale conflict is thans in en acuut stadium getreden doordat zowel de socialistische ais de katholieke vakbonden hun besprekin gen met het Verbond van Belgische Werkgevers hebben afgebroken. Het bestuur van het socialistische Al gemene Belgische Vakverbond heeft Gisteren is het lustrumcongres van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd, dat Woensdag in dc Twcnthehallen te En schede is begonnen, voortgezet. Voordat 's middags de buitenlandse af gevaardigden aan 't woord kwamen heeft de voorzitter van de vereniging, mr G. Ch Aalders uit Dordrecht medegedeeld, dat het hoofdbestuur van de vereniging de voorzitter van de Stichting 1940—'45, de lieer J Smallenbroek. benoemd heeft tot erelid Hiermede, aldus mr Aalders, worden ook alleri gehuldigd die de heer Smallenbroek in zijn werk voor de stich ting hebben bijgestaan. De voorzitter van de internationale commissie ter bestrijding van centratiekampsysteem, de heel' D. set uit Parijs zeide, dat thans de Strijd te gen de concentratiekampen in Azië wordt gevoerd. Tot 1945 wisten slechts weinigen wat het ietekende in een concentratie kamp te zijn opgesloten. Dat weten nu velen en zij kunnen een oordeel vellen. De internationale commissie tegen het concentratiekampsysiteem heeft nu een periode van vijf jaar activiteit achter de rug. „Wij kunnen constateren, aldus spre ker, dat vele regeringen sympathiek staan tegenover ons streven. Rousset zei de verder, dat de Russen zich bijzonder gevoelig hebben getoond jegens de be schuldigingen. die de commissie tot de heersers van dit land heeft gericht. Op het ogenblik Laten zij vele gevangenen los Oostenrijkers, Duitsers en Fransen keren terug. Dit noemde hij een waarach tige overwinning. ..Wij rhoeten eisen, zo vervolgde de heer Rousset dat ook nu voor de Russen zelf de poorten zullen opengaan. Wat de volksrepubliek China betreft, ook daar bevinden zich vele concentratiekampen. Wij hebben de taak na te gaan wat er in dat onmetelijke gebied gebeurt. Geduren de twee jaar hebben wij gegevens verza meld en er is een compleet dossier klaar". In China zo zeide Rousset, heeft men de kwellingen vervolmaakt. Deze kwellin gen zijn niet alleen van lichamelijke aard, doch ook van psychische aard en zij heb ben ten doel de mens volkomen te vernie tigen. „Wij hebben ons gericht tot Pe king, maar wij hebben geen antwoord ge kregen. Toen hebben wij ons gericht tot de premier van India, Nehroe. Wij ver wachten. dat Nehroe antwoorden zal In dien wij niet worden toegelaten tot China zullen wij de gegevens publiceren van een onderzoek, dat wij hebben ingesteld aan de hand van getuigenverklaringen". Het congres heeft ook een resolutie aangenomen, waarin met de grootste vol doening acte wordt genomen van de be slissing van het congres van de interna tionale confederatie van vrije vakvereni gingen in Wenen bijeen, waarop in be ginsel tot een nauwere samenwerking tus sen de vrije vakvereniging en de com missie tegen het concentraliekampsy- steem is besloten. een communiqué uitgegeven waarin wordt verklaard dat het niet meer dan billijk is dat de grote winsten die thans door de Belgische industrie worden geboekt en die in 1954 een recordhoog te bereikten, voor een deel ook de ar beidersklasse ten goede komen. In dit verband wijst het A.B.V.V. de regering op de noodzaak om zo spoedig mogelijk de zgn. nationale arbeidsconferentie bijeen te roepen. De socialistische vakbond maakt in dit communiqué ook bekend niet meer met de voorzitter der Belgische Werk gevers, de heer Bekaert, te willlen on derhandelen. omdat deze weigert een uurloon van fr 20 als minimum te aan vaarden en eveneens de verhoging met 1 pet van de door de werkgevers be taalde sociale lasten verwerpt In het bijzonder verwijten de so cialisten de heer Bekaert evenwel een manifest van de Katholieke Volkspartij te hebben getekend waarin wordt ge protesteerd tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering-Van Ac ker. Door deze daad, zo meent het be stuur van het A.B.V.V., heeft de heer Bekaert het recht verbeurd, als neutraal voorzitter op te treden van de gemengde commissie waarin de loonvraagstukken worden besproken. Ook het katholieke vakverbond acht het onaanvaardbaar dat alleen de werk gevers van de gunstige conjunctuur pro fiteren en wenst eveneens het minimum uurloon op fr 20 gebracht te zien. Op het ogenblik bestaat zulk een wettelijk mi nimumloon niet in Belgie en dit wordt door de gemengde commissies, waarin werkgevers en werknemers zetelen, steeds voor iedere sector der industrie apart vastgesteld. De vaststelling van een dergelijk minimumloon zou echter be tekenen dat vrijwel alle lonen in België met ongeveer 5 pet zouden moeten stij gen. Van de zijde der werkgevers wordt in het licht gesteld dat de verhoging der sociale lasten met 1 Pct eri de stijging der omzetbelasting en weeldebelasting, voor het Belgische bedrijfgieven een extra uitgave van ongeveer 3 milliard betekenen. Het Verbond van Werkgevers kant rich dan ook ten sterkste tegen deze nieuwe lasten. Het wijst erop dat de da- lin? van het indexcijfer der kleinhan delsprijzen de laatste maanden een ver laging der lonen met 214 pet zou recht vaardigen doch dat deze verlaging in strijd met de loonconventies die de ionen aan het indexcijfer koppelden nim- mer werd toegepast. Het verbond acht de eisen der vakbonden om de lonen te verhogen dan ook volkomen misplaatst. In regeringskringen ontveinst men zich niet enigszins ongerust te zijn over de eisen der vakbonden. Een algemene ver boging der lonen in de Belgische indus trie zou namlijk automatisch leiden tot een verhoging der lonen en salarissen van het personeel in overheidsdienst en dit zou het evenwicht der begroing ern stig in gevaar brengen. In het bijzonder vreest men in economische kringen ook de invloed die een eventueel door sta kingen afgedwongen loonsverhoging zou kunnen hebben op de productiekosten en de uitvoer. Peronistische partij „Onder iedere toog verbergt zich een communist". Bij gele genheid van een feest en een Lunapark te Buenos Aires heeft hij verklaard: De werklieden zijn geen pastooreters zelfs geen kaarseneters. Wij willen leven zoals wij altijd geleefd hebben; wij willen dai onze kinderen gedoopt worden, wij willen in de kerk trouwen als ons dit bevalt wij willen naar de kerk gaan wanneer wij er zin in hebben en God in het diepst van on6 hart aanbidden". SELECTIE VAN DE PARTIJLEIDERS Grote zorg besteden Peron en zijn par tij aan de vorming en de selectie van de partijleiders; hij of zij die de functie van leider aanvaardt moet zijn gewe ten van iedere invloed die zich boven het Peronisme wil plaatsen bevrijden. Wanneer hij dit niet kan moet hij de functie niet aanvaarden (rede van Pe ron 11 November 1954). Als gevolg van deze verklaring werden de 26e November de rector van de uni versiteit van Cordoba en de dekens van de verschillende faculteiten uit hun ambt ontslagen. De verklaring van de president werd wel onderstreept door Rosa Suzanna de Novoa van de vrouwelijke bond van Pe ronisten (circulaire No. 22): Aan de leden werden de volgende richt lijnen gegeven: 1. Men moet equipes vormen om in de kerken te surveilleren. 2. De leden moeten te biechten gaan om zich te overtuigen of de priesters in de biechtstoel tegen de regering en te gen onze organisatie spreken. 3. Men moet alle aanplakbiljetten met een godsdienstig karakter vernietigen. 4. De leidsters die lid zijn van de ka tholieke actie moeten de vergaderingen van deze organisaties blijven bezoeken om verslag uit te brengen over hun acti viteit. Sinds een ex-Nazi hem zei: „Generaal, gij hebt de jeugd niet in handen; gij moet dê jeugd vormen en opleiden volgens Uw eigen opvattingen" bemoeit Peron zich ook met de jeugd. Door de oprichting van de U.E.S. (ver eniging van studenten van de middelbare scholen) zijn er in het land grote beroe ringen ontstaan met als gevolg dat nog steeds 1130 studenten in de gevangenis zitten. En toch verklaarde de president van de kamer van afgevaardigden An tonio J. Benitez de 7de Februari 1.1. dat er in Argentinië niemand gevangen wordt gehouden om zijn godsdienstige of politie ke overtuigingen. De U.E.S. heeft een mannelijke en een vrouwelijke afdeling die gewoonlijk sa men op kamp gaan. De toetreding is vrij wel verplicht en zij die er geen lid van zijn, worden op alle manieren vervolgd en getreiterd. De leden integendeel genieten allerlei voordelen maar zij verplichten zich alle woorden en daden tegen de regering aan te brengen. Aan het hoofd van de ze jeugdvereniging staan mannen en vrouwen die sinds lang met ieder schaam tegevoel hebben gebroken. Het Leitmotiv van de vereniging is een woord van Peron: De beste leerschool is het leven en hoe eerder een jongen of meisje zich aan het ouderlijk gezag ont trekt hoe beter het is Or, het ogenblik luidt de nieuwse slo gan niet meer CHRISTUS BESTAAT NIET MAAR: GOD IS OP AARDE NEER GEDAALD IN DE PERSOON VAN PE RON WIJ ZIJN VRIENDEN VAN GOD OMDAT WIJ VRIENDEN ZIJN VAN PE RON DIE DOOR GOD IS GESCHAPEN OM ZIJN LEER IN DE WERELD TOE TE PASSEN EN UIT TE VOEREN. (Vuletich 26 Nov. 1954). NIET DE KERK IS DOOR GOD UIT VERKOREN EN GEROEPEN OM DE LEER VAN CHRISTUS IN TOEPASSING TE BRENGEN MAAR PERON. Het is dus geenszins overdreven wan neer men beweert dat men in Argenti nië de Kerk vervolgt; het is zelfs erger want men staat er ook voor een nieuwe afgodendienst: de verering van Peron. Toen Paus Pius XI in Maart 1937 in zijn encycliek „Mif brennender Sorge" het Duitse volk waarschuwde tegen de gevaren van het Nazisme meende de Duitse regering tegen de beweringen van het Vaticaan te moeten protesteren. Noch tans heeft de geschiedenis de Paus ge lijk gegeven en ook thans nu het Na zi-regime officieel is opgeheven geworden zijn woorden door de gebeurtenissen in Argentinië nog bevestigd. Vele Nazi's zijn immers op het einde van de oorlog naar Zuid Amerika uitgeweken en hebben in Argentinië een toevlucht gevonden waar zij nu volgens uitlatingen van vooraan staande katholieke personen een grote invloed uitoefenen op de regering van Pe ron. Evenals de Duitse regering in 1937 heeft Peron het nodig geoordeeld te verklaren dat het niet in zijn bedoeling ligt iets le gen de Kerk te ondernemen, maar al leen optreedt tegen de tegenstander.- n zijn regering. In hoeverre hij in deze ver klaring oprecht is beoordele de lezei zelf aan de hand van de berichten die ons uit Argentinië bereiken. Men heeft opgemerkt dat men sinds deze bewuste redevoering meer en meer de PRIES TERS BELASTERT EN VERDACHT MAAKT. De Russische minister van buiten landse zaken, de heer Molotof, heeft gisteren aan minister Dulles zijn defi nitieve goedkeuring gegeven voor de Westelijke voorstellen voor de proce dure van de Grote-Vier-eonferentie, dié de volgende maand in Genève zal worden gehouden. In aansluiting op een dezer dagen ver schenen bericht, waarin werd aangekon digd, dat op 1 Juli aanstaande in werking treedt een wijziging van de Arbeidswet, welke bedrijfsarbeid voor meisjes bene den de leeftijd van 15 jaar verbiedt, volgt hieronder een korte nadere toelichting. Als overgangsmaatregel zal het verbod niet gelden voor diegenen, die op 1 Juli a.s. niet alleen leerplichvrij zijn, doch bo vendien op die datum de leeftijd van 14 jaar reeds hebben bereikt. Het verbod geldt dus wei voor meisjes, die na 1 Juli 14 jaar worden en voor diegenen, die na i Juli ieerplichtvrij worden. Dit houdt in. dat na 1 Juli a.s. op de gemeentehui zen geen arbeidskaarten meer worden uit gereikt aan 14-jarige meisjes, met uit zondering van diegenen voor wie, krach- :ens bovenstaande overgangsbepaling, het verbod niet geldt. Wanneer een individue le dispensatie wordt verleend, geldt deze alleen voor arbeid in het bedrijf, dat de dispensatie heeft verkregen. De door het districtshoofd der arbeidsinspectie uitge reikte vergunning treedt dan voor de duur van het dienstverband met dit be drijf in de plaats van de arbeidskaart. Hubertus Bikker, een der indertijd uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, is thans door de Duitse autoriteiten als „Spatheimkehrer" laat-teruggekeerde Duitser erkend. Hij heeft dit praedicaat verworven in het kamp Friedland bij Göttingen. dat dient als doorgangsstation voor de uit de Sovjet-Unie terugkerende Duitse gevangenen. Bikker, die op grond van Hitiers beruchte verordening tot be scherming van niet-Duitsers die bij de SS. dienst namen, door een Duitse recht bank tot Duitser werd verklaard, kan thans ook nog aanspraak maken op de ondersteuning, die aan teruggekeerde krijgsgevangenen wordt uitgekeerd. Hi) heeft verklaard zich in Hagen te willen vestigen. Op grond van deze gerechtelijke be slissing kon Bikker, evenals zijn collega's, niet meer aan Nederland worden uitge leverd. Hij was in Nederland tot levens lang veroordeeld, omdat hij twee verzets lieden had doodgeschoten en vijf mishan deld. Bikker werd enkele weken geleden op vrije voeten gesteld, nadat de Duitse souvereiniteit was hersteld en daarmee een eventuele kans op ingrijpen van de bezettingsmacht was verdwenen. Het Openbaar Ministerie in Dortmund gaat nog voort met het verzamelen van ge gevens om Bikker voor zijn daden, waar voor hij in Nederland veroordeeld werd voor een Duits gerechtshof ter verant woording te roepen. Zulk een procedure was ook voor de overige gevluchte Bredase oorlogsmisdadigers in het voor uitzicht gesteld, doch van enige vorde ring van het onderzoek heeft men intus sen niets meer vernomen. In de woning van de familie L. te Bla del heeft zich gisteren een gasexplo- sie voorgedaan. Als gevolg hiervan wer den de heer en mevrouw L. ernstig ge wond Zij zijn in zorgwekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis te Eind hoven. De materiële schade is aanzienlijk. De oorzaak van de ontploffing moet waarschijnlijk worden gezocht in de om standigheid, dat de slang van, het gastoe- stel is losgeraakt. kranten krijgen elk minstens 1000. Wel- licht' nog veel meer. „Dat zal van de houder zelf afhangen", was het enige, dat de. heer Bergers ons hierover kon mede delen. Bij het secretariaat van de K.V.P. te Den Haag is bericht binnengekomen, dat niet minder dan 97 pet van de afdelingen zal meewerken aan de distributie van de twee millioen kranten. Vóór de geld inzameling een week later zullen ongeveer 20.000 collectanten op de been zijn. In de week van 26 Juni tot 3 Juli za] de K.R.O. in 18 a 20 korte samen spraken waarin vertegenwoordigers van alle sociale geledingen aan het woord komen, de aandacht vestigen op het feit, dat een doeltreffende propaganda slechts mogelijk is als er voldoende geld aan gespendeerd kan worden Op de voor pagina van de KaT olieke Radingids zal spiesjes naar een landkaart de plaatsen de voorzitter van de K.V.P, mr Van aangewezen. De bezitters van de prijs- 1 Doorn, een opwekkend woord schrijven. (Van onze Haagse redactie). Tegelijk met de onthulling van het ge heim van de 0-'56-krant, die Zondag aan alle kerken zal worden uitgedeeld zal in een K.R.O.-uitzending op Zondag 3 Juli, die om half negen begint, tevens bekend worden gemaakt hoeveel de collecte heeft opgebracht, welke 's ochtends aan de kerken is gehouden voor het K.V P.- verkiezingsfonds. De organisator, de heer A. M. Bergers, verwacht een zeer grote opbrengst. Daardoor moet het mogelijk worden voor de verkiezingen in 1956 een propaganda te voeren, die niet onder doet voor die van andere partijen. Het geheim zit in elf kranten en men zal er dus goed aan doen deze van A tot Z uit te spellen. In iedere provincie zal één prijskrant worden uitgedeeld Notaris Kropman uit Delft heeft al werpende met Overzicht van het Opera-gebouw van San Francisco tijdens de rede van presi dent Eisenhower tijdens de jubileumver gadering der Verenigde Naties. Achter president Eisenhower is de voorzitter van de Algemene Vergadering, mr E. Nog steeds blijkt in bos en hei aller gevaarlijkst oorlogstuig te liggen. Om dit onschadelijk tc maken werd verleden jaar nog heel wat werk verzet door de hulp verleningsdienst. Uit het jaarverslag blijkt, dat in totaal 3951 meldingen bin nenkwamen en dat 6412 ruimingen werden verricht. De volgende hoeveelheden werden in 1954 onschadelijk gemaakt: granaten 30.385, handgranaten 6824. bommen 714, mijnen 709, piatten, panservuisten e.d. 767, torpedo's, V I's e.d. 11, ontstekers 53.026, kruit (kg) 834, springstoffen (kg) 10.462, kleine munitie (kg.) 17.404, strijdgasen (bussen) 10. wapens 25, diversen 786. Naast de bovenvermelde werkzaamhe den heeft de dienst ook in het verslagjaar de controle uitgeoefend op de partijen oude metalen die aan smelterijen werden geleverd. Onderzocht werden vijf scheepsladingen omvattende 385 ton, 22 wagonladingen amvattende 459 ton, 2 vrachtautoladingen omvattende 5 ton. Deze partijen bleken te bevatten: 182 granaten of hulzen, 141 ont stekers, 3 kg. springstof, pl.m. 29.000 kg. gemengde munitie. Uit deze cijfers moge blijken, dat de door de dienst uitgeoefende controle met het oog op de veiligheid van het personeel en de installaties van de smelterijen van bijzonder belang is. Zoals wij hebben gemeld, heeft het Tweede-kamerlid Ruygers aan minister Staf enige vragen gesteld over het feit, dat in de omgeving van Ypenburg en met name in Rijswijk telkens weer ruiten sneuvelen, wanneer vliegtuigen de ge luidsbarrière doorbreken. De minister zegt in zijn antwoord, dat de Kon. Luchtmacht hier de schuldige niet kan zijn, omdat zij geen oefeningen met straaljagers heeft gehouden, waarbij de geluidsbarrière is doorbroken. Behal ve tijdens de demonstraties op de Ilsy is dat wel gebeurd door vliegtuigen, wel ke in bewerking zijn bij de N.V. Avio- Diepen en proefvluchten maakten. Daar bij zijn ook ruiten gesneuveld. De minis ter heeft nu als contractant 'met Avio- Diepen aan dit bedrijf de eis gesteld, der gelijke proefvluchten boven zee te doen verrichten. De vraag of het noodzakelijk is der gelijke oefeningen te houden in de on middellijke nabijheid van grote bevol kingscentra wordt ontkennend beant woord. De bestaande wetgeving stelt de aan sprakelijkheid voor schade als voorgeko men duidelijk vast. Aan de Kon. luchtmacht zijn strikte or ders gegeven oefeningen, waarbij de ge luidsbarrière wordt doorbroken, niet bo ven bebouwde streken en bij voorkeur bo ven zee te houden. In Saigon zijn Woensdagavond vlug schriften verspreid, waarin Amerika nen worden gewaarschuwd, dat hun woningen met handgranaten zullen worden bestookt, als zij Vietnam niet verlaten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1