Nieuws uit STAD en OMTREK MERCURIDS OUDE TIJD DE VACANTIEWEEK irir 90 Geheugen-hulp De Stem der Kerk Een belangrijke verbetering De dansende fonteinen van Otto Przystawik Schiedamse Muziek- en Balletschool Geslaagd? Uit die goede O De tunnel bij Vlaardingen-Oost: Verrassend pro gamma in Vlaardingse vacantie-weken VULPEN of 4 KLEURENPOTLOOD Flatgebouw aan de Lorentzlaan Hengelwedstrijd De nieuwbouw HAV Bank Burgerlijke Stand Garagebedrijf WALDO KETHEL Rubber in Nieuw- Helvoet Komt Holland Sport naar Vlaardingen? DONDERDAG 30 JUNI 1955 N S C PAGINA 2 OPENBARE VOORDRACHTSAVOND Balletklassen Dr JACOBUS PENN t Stichter van de Trompenberg NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT GEM. BEKENDMAKING Onttrekking van een gedeelte van de Westfrankelandsedijk aan het openbaar verkeer ROEIBOOT GEVONDEN DE BLAUWE DOFFER S. C. V. DE POSTDUIF E. S. S. STREEK- TOURNOOI1955 Transportfietsenrace en Rolscliaatsenwedstrijd WANDELSPORT SPELEVARENDE JONGENS GESLAAGD FIETS GESTOLEN KLEDING GESTOLEN COACH 4575.— CABRIOLET 5500.— COMBI 5195.— SLUITING MOEDERCURSUS VAN HET GROENE KRUIS TOCHT VAN DE OUDEN VAN DAGEN Britse Navy op Unifesti Industrie breidt zich uit INTERNAT. FEDERATIE VAN GILDEN Nieuw federatie- en confederatiedecreet voor de Orde van Maria-Visitatie Oud-Hollandse markt Buitenlandse gaston Voor de jeuga Feestelijk stadsbeeld Het nieuwe station NED. VRACTfTENMARKT (Van onze muziekmedewerker). De opening van deze avond door een ensemble van Blokfiuitklassen, kinderkoor mandolineorkest en klassen voor alge meen vormend muziekonderwijs gal een imponerend beeld van de verschillende ac tiviteiten van dit olueiende instituut. Kwa litatief was zij niet zeer overtuigend, daar voor was het dan ook een openbare les. Onze belangrijkste wa^. neming betreffen de deze les was dat er door de kinderen blijkbaar met grote animo wordt gewerkt en dat men in de heer Louis van den Hoonaard een paedagoog heeft gevonden die met kinderen kan opschieten. Voorts: dat de leerstof voor het groot ste gedeelte zeer aardig is, maar dat er toch voor het koor af en '--e (uit het Duits vertaalde) teksten aan te pas komen, die naar vorm en inhoud al te sterk verwan» zijn aan Hieronymus deVerschikkelijke. Men interesseert kinderen van deze tijd nu eenmaal niet meer met verhaaltjes van een braaf meisje, „dat aan het spin newiel wonderen deed". Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard speelde men zeer attent tevoren het Wilhelmus. Het muzikale ensemble als zodanig gaf in muzikaal opzicht niet bijster veel te genieten. Dat geen verwijt is: we we ten al te goed, (dat dit met zulk een he terogene massa' kinderen (ca 200!) van zo verschillende leeftijd, muzikaliteit en ontwikkeling nauwelijks te verwachten is. Het optreden van de balletklassen was evenwel een bijzonder aantrekkelijke ver rassing. Liesbeth van Buul heeft in elk opzicht eer van haar werk gehad. Van de grotere meisjes viel vooral een goed ge danste Mazurka te waarderen. Ook de Ta rantella door meisjes van ca 10j3 jaar was verdienstelijk. Het kleuterklasje ver murwde ieders hart met de Speelgoedwin kel. Het Danssprookje „Het gestolen Ei" gaf een voortreffelijke demonstratie van de wijze waarop men spelenderwijs kin deren wint voor de kunst van het schone bewegen. Dat was bijzonder lofwaardig werk, dat overigens ook zeer in de smaak viel bij het meelevende publiek van va ders, moeders en' familieleden. He euvel waaraan de meeste „oudera vonden", openbare lessen en leerlingen uit voeringen mank gaan is d» dikwijls ab surde lengte van het programma. Ook deze avond was dit het geval. Eerst tegen 9.30 kon met het „solisten-programma" worden begonnen en dat moesten wij he laas missen. De organisatie van zulk een avond is natuurlijk geen sinecure, maar het zou wellicht aanbevelenswaardig zijn muziek en ballet afdelingen ieder een af zonderlijke avond te geven. Het verblijf in het eivolle en dienovereenkomstig be- (Advertentlel Geef' hem of haar een van SCHIEDAMS VULPENHUIS LANGE HAVEN 77 - Tel. 68812 Zondag-avond 12 dezer (Jan. 1890) ont sliep op het herstellingsoord „De Trom penberg" te Hilversum dr. Jacobus Penn, eene sleepende ziekte maakte een einde aan zijn zoo nuttig besteed leven. Te Dordrecht op ,8 December 1828 ge boren, gevoelde hij zich reeds op jeugdi gen leeftijd door de wetenschap aange trokken. Hij studeerde in de geneeskunde te Leiden, waar hij op 15 October 1845 promoveerde. Kort daarna bezocht hij vele geneeskundige instellingen te Parijs en te Weenen en vestigde zich omstreeks 1847 als geneesheer te Amsterdam, waar hij van zijne uitgebreide praktijk de schoonste herinneringen achterliet, toen hij het ambt van inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht aanvaardde. In tal van gewichtige betrekkingen was hij inmiddels werkzaam en zeker niet het minst als lid der commissie, door Thor- becke benoemd, to. het ontwc «a der ge neeskundige wetten, die in 1865 werden aangenomen. Tot erkenning zijner dien sten den lande bewezen, werd hij door Z.M. den Koning op den 3den Juni van hetzelfde jaar benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Toen zijne krachten begonnen te ver minderen, zag hij zich noode verplicht de betrekking van inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht neder te leggen. Inmiddels had hij reeds eenige jaren te voren, en wel in 1874, het plan opgevat om in eene gezonde streek van ons land een herstellingsoord te stichten. Daarom gaf weldra uitvoering, en zoo werd op den Isten Mei 1875 „Het herstellingsoord de Trompenberg" te Hilversum geopend, dat onder zijn bestuur bleef tot zijn dood De gemeente Hilversum heeft haren vooruitgang en ontwikkeling voor een groot deel aan hem te danken, voor zoover het de omgeving van den Trompenberg geldt. Immers hij was het, die den eersten stoot gaf tot den bouw van villa's, het aanleggen van plantsoenen en verdere verfraaiingen. Een zoo nuttig besteed leven verze kert aan dr. Penn eene eereplaats in de herinnering zijner landgenooten. (Nwe Schiedamsche Courant, van 17 Januari 1890). DAOBIAO VOO» SCHICOAM tN OMS'VtKfA 77ste Jaargang No. 22801 De kantoreo der Redactie en Admlnl- mstratte zljo gevestigd te Schiedam. Dam 18, tel 66152 Glro-nummei 590943. Abonnementsprijs 8.25 per kwartaal 2,15 per maand 0.50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0.1S per millimeter boogie Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter hoogte Bij contract gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advei tentlehureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertenUën) tol 20 woorden 50 cent Elk woord meer 5 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing alt sluitend bh vooruitbetaling Alle advertentie orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regalen »oor het Advertentiewezen. nauwde Musis Sacrum was geen onver deeld genoegen! Overigens moet het voor de leiding van de school en in het bijzonder voor de direc trice mevrouw Benningh een voldoening zijn geweest zulk een veelzijdige avond voor zulk een talrijk publiek te geven. We herinneren ons nog zeer goed het pril le begin van deze school, nu ruim 20 jaar geleden en het resultaat van het werk ge durende deze 2 decennia mag haar stem men tot gerechtvaardigde trots. We zullen bij een volgende gelegenheid met grote belangstelling ook de muzikale verrich tingen gadeslaan. Ingevolge artikel 12, 2e lid van de We- genwet wordt ter openbare kennis ge bracht, dat ter gemeente-secretarie van Schiedam (Afdeling Algemene Zaken Stadhuis) van 1 Juli t/m 14 Juli 1955 ter inzage van een ieder is gelegd het besluit van de Raad der gemeente Schiedam van 25 Maart 1955, goedgekeurd door Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Hol land bij hun besluit van 24 Mei 1955, G.S. No. 201, tot het onttrekken van een ge deelte van de Westfrankelandsedijk aan het openbaar verkeer, met ingang van de dag, waarop de omlegging voor het ver keer in gebruik zal worden genomen. Schiedam, 29 Juni 1955, Burgemeester en Wethouders van Schiedam, De Secretaris, De Burgemeester, N. J. Post. J. W. Peek. In de Wilhelminahaven is een onbe mande roeiboot komen binnendrijven. D« boot is 3Vz meter lang en is van buiten groen en van binnen grijs geverfd. Perso neel van de werf „Wilton-Fijenoord" heeft de roeiboot vastgelegd. Van de duivenvlucht, welke uit Creil is gehouden is de uitslag als volgt: de eerste duif kwam om 13.00.04, de laatste duif om 14.06.46 binnen. 1 Duivenbode, 2 A. J. Ka- zenbroot, 3, 16 Lomborgh 4, 10. 24 N. Kerkhof, 5 H, J. Brokling, v. d. Steen, 7, 8 Sloot en Co., 9 Rouwenberg, 11 A. Broeders, 12 M. Putters, 13 Mosra, 14, 17 J. Winteler, 15 21, 25 J. W. Kazenbroot, 18 Gebr. Lems, 19 De Rouw, 20, 23 C. A. Hersbach, 22 v. Leeuwen. Op Zondag 3 Juli organiseert S.C.V. de Postduif een trainingsvlucht voor jonge duiven vanuit Barendrecht en Zwijn- drecht. Inkorven Zondagmorgen van 7 tot 9 uur. Iedere liefhebber, die aangesloten is bij een erkende bond kan er aan deelnemen. Het Aannemingsbedrijf van de Wete ring van Dalen in Schiedam zal aan de Lorentzlaan een flatgebouw van 5 etages neerzetten. De gemeenteraad heeft reeds vergunning verleend voor de verkoop van de nodige grond. Achter de uitvoering zal de nodige spoed worden gezet; men ls thans reeds bezig met het aanvoeren van de heipalen en verwacht wordt dat vol gende week de eerste paal de grond in zal kunnen gaan. Volgens het ontwerp van architect Dür- rer zal het gebouw 3 winkels bevatten en 31 woningen, die te bereiken zullen zijn met een lift. De woningen zullen allen drie kamers bevatten en een zg. fabrieks- keuken. Het complex wordt door het Aanne mersbedrijf voor eigen rekening gebouwd maar de woningen zijn bestemd voor de „horizontale verkoop", waarbij de gega digden een appartement kopen en zo een deel van het gebouw en ook de grond in eigendom ontvangen. De koopprijs van de woningen komt ge. middeld op 17.000 te staan, waarbij d« gunstiger gelegen woningen wat duurdej en de anderen wat goedkoper worden Hierbij zal de „galerij-bouw" worden toegepast. Ook op deze laatste avond van het tournooi was de spanning groot; in vele groepen lagen alle kansen nog open, zodat felle strijd geleverd werd om een van de beschikbaar gestelde prijzen te bemachti gen. Langzamerhand kwamen de uitsla gen binnen, zodat de prijsuitreiking eerst om 11.30 uur een aanvang kon nemen. De prijswinnaars waren: Vier stedengroep: 1. A. J. Verhoef (Delft), 2. W. Korpershoek (Vlaardin- gen), groep 1: 1. Chr. Vlagsma, 2. ir H. J. v. Donk, groep 2: l. F. Kovermans, 2. C. v. Wageningen, groep 3: 1. J. F. W. Meyer, 2. ds J. F. Mantz, groep 4: 1. C. Bruikman, 2. J. Dokman, groep 5: 1. J. v. Loon, 2. C. v. d. Gaag, groep 6: 1. J. Visscher, 2. J. P Akkermans, groep 7: 1. S. Oosthoek, 2. A. Hogerwerf, groep 8: 1. A. v. d. Ven, 2. A. Noordergraaf, groep 9: 1. J. Eering, 2. J. Robbers, groep 10: 1. K. Spitse 2. A. v d. Biessen, groep 11: 1. C. H. de itek, 2. A. v. Etten, groep 12: 1. J. Bijloo, 2. J. Paap, groep 13: 1. J. v. Goch, 2. G. G. Brouwer, groep 14: 1. J. Zwemstra, 2. J. v. d. Velde, groep 15: 1. M. D. Moes, 2. A. R. Malkus, groep 16: 1. A. de Knijff, 2. A. L. Ahrens, groep 17: 1. J. Verstoep, 2. J. Donkhorst, groep 18: 1. W. H. Bakker, 2. J. Immerzeel, groep 19: 1. A. v. Stoutjes- dijk, 2. G. A. Slavenburg, groep 20: 1. B. v. d. Graaf, 2. J. Zwart, groep 21: 1. F. Ton, 2. M. H. Wirschell, groep 22: 1. G. Groen Jr., 2. J. Jansen, groep 23: 1. W. Visser, 2. A. F. Witjens, groep 24: 1. H. Betten. 2. W. D. v. Houdt, groep 25: 1. L. Piek, 2. J. Vosselman, groep 26: 1. L. J. Kloosterman, 2. M. J. v. Valderen. Evenals vorig jaar zal tijdens de Vacan- tieweek weer een groot stedelijk Hengel- concours worden gehouden en wel op Za terdag 20 Augustus in de Schie, aanvang 3 uur. De deelneming staat open voor iedere Schiedamse Hengelaar van 16 jaar en ouder. Er is uit de verschillende Schie damse verenigingen op een gemeenschap pelijke vergadering een commissie be noemd, welke de organisatie van dit groots opgezette concours in handen heeft. Het ligt in de bedoeling dat de deelnemers om 2 uur met muziek van de Grote Markt vertrekken naar het vis water. De loting zal plaats hebben op 10 Au gustus en wel bij de heer v. Lint. Broers- vest, waar na de wedstrijd het viswegen zal plaats vinden. De prijzen zullen op Woensdag 24 Augustus worden uitgereikt in café Thalia, Hoogstraat. Men kan zich als deelnemer opgeven aan de volgende adressen: A. Burggraaf. Teijlerstraat 5a, alg. sécretaris; D. Voe'ts. Leliestraat 33; Krokne, Oude Kerkhof 18: K. Meijer, Mariastraat 10; C. de Bijs, Kreupelstraat 56a; J. Kristen, Lekstr. 60. Op Woensdag 24 Augustus zal er tevens een hengelconcours voor de jeugd worden gehouden, eveneens in de Schie. Deze wedstrijd begint om 2.30 uur. De organi satie van dit concours is in handen van de Schiedamse Jeugdhengelaarsvereni- ging Jongens tot 16 jaar kunnen zich vanaf heden opgeven bij de volgende adressen waar ook alle inlichtingen zul len worden verstrekt: A. Th. Degeling. Herenstraat 25/12; D. de Bruin, Nieuw- sticht z.z. 17; J. v. d. Heiden, Stations straat 49; B. Voets, Leliestraat 33. De inschrijving sluit Woensdag 17 Au gustus. Op Maandag 22 Augustus is er op het parcours Stadhouderslaan dit jaar weer de bekende Transportfietsenrace. Slagers, bakkers en andere berijders kunnen zich vanaf heden meiden als deel nemer bij onderstaande adressen: Het kan toor der Schied. Gemeenschap; W. Nieuw- straten, Maasdijk 108h; P. F. v. d. Ploeg. Prof. Aalberselaan 68; M. van Dijk, Gali- leistraat 74a. Aan deze adressen kunnen zich ook op geven jongens en meisjes van 8 tot 14 jaar voor de grote Rolschaatsenwedstrijd welke zal worden gehouden op de Maas boulevard op Vrijdag 26 Augustus, aan vang 2.30 uur. Naar wij vernemen zal de uitbreiding van de HAV Bank aan de Tuinlaan op 8 Juli om half elf door Burgemeester mr. J. W. Peek officieel In gebruik worden gesteld. Naar wij vernemen is de Wandelsport vereniging „Wandelvrienden" niet opge heven. Dez'e vereniging neemt Zaterdag 9 Juli met 2 jeugdgroepen deel aan de Koningin Wilhelminamars. De senioren nemen deel aan de wandeltocht te Krim pen a. d. IJssel. Hte lid de heer G. Kop nam deel aan de dorpentocht uitgeschre ven door de Rotterdamse Wandel Ver eniging. Ondanks het zeer warme weer legde hij deze 65 km af. Het secretariaat van „Wandelvrienden" is gevestigd bij J. van Zellem, Goreeschestraat 18. Twee jongens van 10 jaar zijn gisteren aan het spelevaren geweest met een boot van de Havendienst, die bij de Oranje' brug ligt. Zij hebben toen de roeispanen in de Nieuwe Haven gegooid. De roei spanen zijn later opgevist. De beide knaapjes zijn door de politie on der handen genomen. Aan de Stichting „Klinisch Hogcronder- wijs" te Rotterdam, slaagde voor het arts examen onze stadgenote mej. M, Th. L. Stegmann. Geboren: Petrus J. z v H. J. Th. Hen driks en H. J. van Eijk; Comelis W. z v H. Romers en A. W. Visser; Arie z v A. Gelens en E. I. R. Si'ewert. Overleden: C. L. Wasman, 51 j. Van de heer F. H. C. is in de Fabri- straat een rijwiel meegenomen. De fiets stond op slot. Uit het kleedlokaal van de werf „De Nieuwe Waterweg" is een gabardine regenjas en een overhemd gestolen van de heer J. v. B. uit Schiedam. HEDEN. Passage Theater: Rear Window (18 j.) Monopole Theater: High Noon (14 j.) Cabaretvoorstelling C.A.B., Passage theater. Aanvang 8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL. Gesloten van 20 Juni tot 11 Juli. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 8.30—8 uur. Vrijdag van 7—9 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R K Ver. Gebouw), elk» Zondag van half twaalf tot half één. Stedelijk Museum: Dagelijks van 2—5 uur. NACHTDIENSTAPOTHEEK Rembrandt, Rembrandtlaan 5. afzuiginrichting voor de pindabliezen //V HOl IhKhAM TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 1 Juli. Schouwburg 8 uur: Susana en Jose (Spaanse dans.) BIOSCOPEN Programma's van 1 t/m 7 Juli: Arena: Het dagboek van een verliefde vrouw (volw.). Capitol: De aanslag op Hitier (14 j.i Centraal: Asphalt lungle (volw.). Cineac en Colosseum- Battle cry (18 J.). Harmonie: 08/15 (volw.). Lumière: Dit gebeurde op 20 Juli (14 j.) Lutusca: Dertig dagen korvre (ontoelaatbaar). Luxor: Teodora. de Byzan tijnse keizerin (18 1 Passage iSchiedam): Brood, liefde en fantasie (14 J.). Prinses: Teodora. de Byzantijnse keizerin (18 jj P.»x: De wrede zee (14 j.). 't Venster: Kind hearts and cornets (18 j.). Victoria: Battle cry 18 j.). Demonstratie op aanvraag SINGEL 41-45 TELEF 65538-69915 Dinsdagavond had de sluiting plaats van de moedercursus, die dit jaar geor ganiseerd was door het Groene Kruis. Ook enkele leden van het Wit-Gele Kruis namen aan deze cursus deel. Zuster Prins van Willigen, die deze cursus geleid heeft, vertoonde films. Na de pauze sprak dr P. v. d. Kuy de aanwezigen toe. Hij vertelde over de toe standen in Kethel plm. 18 jaar geleden, over de grote kindersterfte en de slechte zuigelingenverzorging en hoe deze toe standen, mede dank zij de kruisverenigin gen, ten goede veranderd zijn. Zr Prins v. Willigen dankte de dokter voor z'n waarderende woorden, maar concludeerde, dat het succes van de cur sus niet alleen aan haar lessen te dan ken was maar aan de dames, die trouw iedere week gekomen waren. Namens de 36 deelneemsters dankte mevr. Klein-v. d. Eijk en bood de Zuster 'n cadeau onder couvert aan. de Wijk verpleegster zr Groenendaal kreeg een luxe bakje met vaste planten. De heer J. Korpel, de organisator van deze cursus, sprak tot slot nog een op-, wekkend woord om trouwe leden te blij ven en propagandisten te worden voor het mooie werk van de beide Kruisver enigingen. Waren er vorig jaap 36 wagens met bejaarden uit Kethel, dit jaar was 't aantal auto's, met reizigers op leeftijd, gestegen tot 39 stuks. Omdat deze reis een jubileumtocht was, nl. de tiende tocht, kregen de reis genoten in Bergen aan Zee een warme maaltijd aangeboden. De reis is 's morgens een uur eerder aangevangen en het einde viel een uur later. Deze tocht was ook de langste sedert het bestaan van de vereniging. Zonder veel pech is het hele program afgewerkt. Van Kethel naar het Kopje van Bloe- mendaal, waar koffie gedronken werd, naar de sluizen van IJmuiden en de Hoogovens vervolgens naar Bergen a. Z. over Hillegom en Lisse terug naar Drie- vliet bij Rijswijk én toen weer naar Kethel met tot afscheid een consumptie bij van Linschoten. De Britse Navy was gisteravond sterk vertegenwoordigd op Unifesti en een groot aantal witte uniformpetten deinden er vrolijk mee op de cadans van de pol kas, die „De Boertje van Buuten" wel eer bekend als „De Bietenbouwers" uit hun blinkende instrumenten bliezen. Bertus Bolknak had veel succes met zijn imitaities, die voor de vreemde ma rinemannen even begrijpelijk waren els voor de Nederlandse bezoekers. Ondanks de nu en dan neerdruppelende regen kwam de stemming er dan ook volledig in, en toen tenslotte „The Canadian Square Dancers" het podium aan do Pla ce Mondiale betraden, hadden de anders zo rustige Engelsen zoveel van hun re serve verloren, dat de „speaker" om stil te moest verzoeken voor de Canadese jo- deler Deze was voor de marinemannen al geen onbekende meer, want gister- Dancers" en de acrobaten van Unifesti al een 6how van drie kwartier gegeven aan boord van de Britse oorlogsbodem „Adamant" voor de bemanningen van het in de Parkhaven liggende Britse flottieje. Vrijdag a.s. zal de burgemeester van Nieuw-Helvoet, de heer W. S. de Vries de 2800 m2 uitbreiding van de rubberfa briek N.V. Helvoet door het overhalen van een handle officieel in gebruik stel len. Deze fabriek levert de rubberonderde len voor de verpakking van pharmaceu- tische artikelen aan bijna alle landen in Europa De onderneming is bovendien ge specialiseerd in het eboniteren van ma chineonderdelen, die vooral in de scheep vaart en in de chemische industrie ge bruikt worden. Bij de inrichting van de nieuwe fabriek heeft men o.a. gebruik gemaakt van de resultaten, die het onderzoek betreffende de werking van kleuren op de mens de' laatste jaren heeft opgeleverd. De direc teur de heer L. Dekker is er bijzonder trots op, dat hij de werkzaamheden, die stof en vuil veroorzaken, in één ruimte heeft kunnen onderbrengen, zodat de eindbewerking van de onderscheidene producten in geheel stofvrije ruimten heeft kunnen plaatsvinden hetgeen als een exceptie in de rubber verwerkende industrieën beschouwd moet worden. Kortgeleden heeft deze onderneming een dochter N.V. opgericht, die zich bezig houdt met het vervaardigen van tech nische nylon-artikelen. Opvallend is, dat in dit efficiënt ingerichte bedrijf nog zoveel bewerkingen met de hand worden verricht. In Eindhoven is de basis gelegd voor de oprichting van een internationale fede ratie van gilden en schuttersverenigingen, door het passeren voor notaris mr G. J M. Louwers van een acte, waarbij een in ternationaal contact werd vastgelegd tus sen de Noordbrabantse, Gelderse en Lim. burgse Federaties, de Belgische Hoge Gil- denraad van Brabant en het Zentral Ver band der hlstorischen deutschen Schütz- bruderschaften. Het passeren der acte ge schiedde tijdens een samenkomst van gilde-autoriteiten van Nederland Belg'ë en Duitsland. Zij was voorbereid door de heer Jos Schroeders, secretaris van de Noordbrabantse Federatie welke sinds geruime tijd een internationale binding der gilden nastreeft. Voor de Belgische gilden was aanwezig prof. dr Joh. Ver- besselt uit Brussel ENIGE tijd geleden (1 Juni) heb ben wij gewezen op de nieuwe federaties van de kloosters der Arme Clarissen in België, en de in zichten die tn de desbetreffende Statu ten verborgen liggen. Men heeft ons gevraagd, waarom wij wél aan de Belgische federaties en niet aan de federatie van de kloosters van Nederland en Indonesië aandacht hebben besteed, die reed9 sinds 1953 vreedzaam en zichtbaar gezegend func- tionneert. Het antwoord is, omdat deze rubriek een zij het een niet gehaas te niéuwsrubriek ls, volgens het woord van Koningin Juliana te Lei den van Zaterdag 18 Juni. dat de kunst is, het iuiste midden te vinden tussen zo spoedig en zo goed mogelijk. Er is opnieuw nieuws betreffende de federatieve beweging in het kloosterle ven. Ditmaal betreft het nieuws de Orde der Visitandinen (Orde van Maria Vi sitatie) in 1610 te Annecy, door Sint Franclscus van Sales en de heilige Jo hanna Francisca Frémyot de Chan- tal gesticht. De Orde. waaruit de heili ge Margaretha Maria Alacoque is voortgekomen. RAADPLEEGT men omtrent die Orde de Katholieke Encyclopae dic de tweede druk ls luist tot dit deel (1955) gevorderd dan vindt men een artikel, dat nog van pa ter Gorris (de Inmiddels overleden vroegere hoofdredacteur) afkomstig is, en waarin wordt gezegd dat de Orde toen reeds, „volgens de laatste veror deningen van Rome*' een, eigen Gene rale Overste had. Het streven naar vereniging van al le kloosters van alle landen was der halve toen reeds aanwezig. Maar thans (Decreet van de Heilige Stoel van 25 Maart 1955) heeft het een nieuwe vorm gevonden door toepassing van het federatieve beginsel. De federatie gaat hier aanzienlijk verder dan bij de Arme Clarissen. Want nier worden niet alleen de kloosters van een beoaald land of een benaalde ruimere Indeling tot een federatie, maar worden ook de federaties tot een gemeenschappelijke confedera tie aaneengesloten. Hier wordt d hele Orde, hoe ter wereld ook spreid, confederatief verenigd. Een merkwaardigheid is, dat. ter wijl in de staatkunde het woord „con federatie" een zwakker verband aan duidt dan het woord federatie, In het onderhavige Decreet eerder het om gekeerde het geval Is. dfr geval moet men zeggen dat het Visitandinendeceet niet alleen ex tensief n_ ar ook intensief verder gaat dan dat der Arme Clarissen. P TWEF. punten, met name, zou den wij willen wijzen. Vooreerst dat het Visttandinendecreet de oprichting van een gemeenschappe lijk noviciaat voor een gehele federatie mogelijk maakt. De „Revue des Com- munautês Religieuses" (Leuven) die in zijn jjngste nummer het stuk be spreekt, legt op dit punt, terecht, nadruk. In het Clarissenstatuut (wij citeren nu het Nederlands—Indonesi sche) wordt de mogelijkheid voorzien, dat een klooster zijn novicen ter vor ming naar een ander huls van dezelf de federatie zendt. Bij de Visitatie gaat het om een blijvende instelling: één (blijvend) noviciaat voor alle kloosters ener federatie. De toepas sing van deze mogelijkheid zal er. re- Wen wü. vanzelf toe lelden dat het vorminj 'is enigermate het. karakter van een moederhuis aanneemt. Dit strookt dan ook met de tradities der Visitandinen. Het klooster van An necy heeft altijd een bijzondere posi tie bekleed te midden van alle andere hulzen. Dit is nog zo. ook volgens het ge ver- nieuwe Decreet. Het hangt ongetwij feld samen met de revolutionnaire wijze als wij dat woeste woord mogen ge bruiken, waarop de Visitatie ls gesticht De leden zouden zich ook buiten hun kloosters .nogen bewegen, in navolging van Jezus' Moeder, toen zij, met spoed, zoals Sint Lukas aantekent, langs heu velen en dalen, snel le naar, haar nicht Elisabeth Kort na de stichting van de Orde hebben de Visitandinen deze vrijheid moet opgeven. Het was een te opzienbarende vernieuwing. Maar, als wij kennis nemen van de werk zaamheden waaraan zij zich thans wij den, moeten wij concluderen dat haar grote stichters uitein lelijk toch hebben gelijk gekregen Hoe meer beweeglijk heid. hoe meer behoefte aan een centraal bestuur en centrale tradities. Hoe meer centraliteit. hoe voor de hand liggender het is. bepaalde hulzen voor centrale diensten in te richten. Tot de traditie der Arme Clarissen behoort de onbeweegl jkheid, of om de meer stijlvolle, oude term te gebrui ken, de stabiliteit. Ieder huis vormt zo veel mogelijk een volledige, en dus ge sloten gemeenschap. Een huis zonder eigen noviciaat is min of meer een on volledig huis. Het is eigen aan de Kerk, zoals aan geen enkel ander instituut, vernieuwin gen tot stand te brengen met behoud van alles wat in het oude waardevol was. Het opmerkenswaardige ls, dat dit vermogen zich ook hierin open baart, dat. terwijl voortdurend nieuwe instituten ontstaan, de grote oude in stituten blijven voort' estaan, en tel kens weer een nieuwe betekenis krij gen. Instellingen, bijvoorbeeld, als de Benedictijnerorde en die der Ar me Clarissen worden ouder, maar verouderen niet. De belangstelling en befde daarvoor beleven telkens nieu- .wer hergeboorten. En Intussen blijven instellingen als de Visitatie zich even eens handhaven en ontwikkelen. Zij weer volgens hun eigen beginselen en hun eigen stijl. HET tweede, waarop wij wijzen is, dat, volgens het Visitatiedecreet', de federale en confederale over sten, wanneer zij hun voorgeschreven inspectiereizen volbrengen „en la forme maternelle". op moederlijke wijze alle leden der huizen die zij bezoeken te woord moeten staan, ook de novicen. Men kan zeggen, menen wij, dat deze wet in het begrip zelf ener kanonieke (volgens de wetten der Kerk ondernomen) visitatie ligt opge sloten; maar tn het Visitatiedecreet wordt zij uitdrukkelijk geformuleerd; in dat der Arme Clarissen niet. Dit accent wijst erop. hoe conse quent de Heilige Stoel het federatie ve beginsel toegepast wil zien. Dit be ginsel houdt namelijk In dat de fede rale overheid zich met haar wetten en maatregelen formeel niet richt op, en nog veel minder zich stelt tegenover de onder haar ressorterende georga niseerde gemeenschappen, maar tot de Individuen, die daartoe behoren. (Zoals omgekeerd, ook In een democra tisch nmctlonnerende federatie de overheid niet formeel door de samen stellende formaties, maar door de ge zamenlijke kiezers met autoriteit wordt bekleed). Hieraan, vooral, dankt dat beginsel zijn vrijheidsverruimende en pacificerende kracht. Het voorkomt botsingen tussen de samenstellende de len omdat wat de federale overheid regelt doordringt tot in hun eigen, in wendig bestaan. Wij iev«n in een tijd. waarin naar het schijnt, dat beginsel ook voor ae volkensamenleving van groot belang gaat worden. De wijze waarop de Kerk het thans op haar eigen geestelijke instituten toepast, verdient daarom onze voortdu rende aandacht. J. H. C. CREYGHTON S.J. In het najaar, vermoedelijk tegen No-1 bouwbedrijf voert de betonwerken uit, vember zal de verkeerstunnel bü het station Vlaardingen-Oost in gebruik ge nomen kunnen worden. De rails van beide sporen zjjn thans op hun plaats gebracht De uiterste tunnelgedeelten zijn eveneens klaar en thans ls de hand gelegd aan het middenstuk, waarboven het perron komt. Ook ls de bouw van het nieuwe station onder handen genomen. Het spoorweg- De traditie getrouw presenteert het comité Vacantie-weken ook dit jaar een bijzonder hoogtepunt in de reeks evene menten, die tijdens de vacantieperiode 30 Juli t.m. 13 Augustus de revue zullen pas seren. Waraen het het vorig jaar de palêt- manifestatie en de beeldententoonstelling „Het Beeld in de Natuur", die een bijzon dere bezienswaardigheid opleverden thans zullen wellicht alle voorgaande hoogtepunten nog overtroffen worden met het brengen van een shownummer van tn- ternationale allure: de Dansende Fontei nen van Otto Przystawik. Een schepping waaraan deze Pooi 20 jaren heeft ge wrocht en gedokterd en een mlllioen gul den besteedde, alvorens dit verbluffende fonteinen-sprookje aan de wereld te pre senteren. In duizenden dikke en dunne spuitende waaierende en dansende stralen worden muziekwerken in hun timbre uitgebeeld De zich hierbij ontwikkelende waterslui ers, veelkleurig verlicht, leveren een fas cinerend schouwspel op en maken op de toeschouwers diepe indruk. Ais tweede hoogtepunt in de komende Vacantie We ken mag de sportmiddag op Zaterdag 6 Augustus gelden. Op het V.F C.-sportpark zal een grootse demonstratie van een hele reeks takken van sport zoals —hockey korfbal, basketball, volleybal, athletiek boksen, worstelen, judo, jiu jitsu en tur nen vorden besloten met een voor Vlaardingen hoogst attractieve voetbal wedstrijd. Een treffen tussen Holland Sport en Fortuna '54 ligt In 't verschiet, als de plannen kunnen worden gerealiseerd. Ui teraard met de bekende spelers Dt Har der C Ia van, Landman, Schouten, De Munck en Van der Hart. want om hen is het voornamelijk begonnen. Een belangwekkende en tevens nieuwe attractie belooft de Oud-Hollandse Markt aan de Billitoniaar te worden In oud-Hollandse stijl opgetrokken verkoop stalletjes zullen de kopers door perso neel in oud-Hollandse klederdracht wor den bediend. Vermaakgelegenheden in de vorm van kinderdraaimolens, zweefmo lens en schiettent zullen evenmin ont breken. Een nieuw evenement vormt ook de Fa milie-avond, de openingsavond op 30 Juli op het Feestterrein. Het Huisvrouwenor kest uit Utrecht zal optreden, terwij] Jan Boots met de originele Mieke en de ove rigen van het bekende radiogezelschap tweemaal hersengymnastiek zullen bren gen Een der meest spectaculaire gebeurte nissen van vorig jaar, dat de meeste be langstellenden trok het voetbaltour- nooi tussen de gemeenteraad, de politie, de academie en de pers zal ook dit jaar niet ontbreken. Met diverse nieuwe vondsten belooft dit tournooi dat van vorig jaar nog belangrijk in aantrekkelijkheid te zullen overtreffen Dit wordt Dinsdag avond, 9 Augustus, wederom op het VFC -sportpark gehouden. De baten komen weer ten goede aan kinderuitzending Reeds thans is' bekend dat commissaris Van der Ham het doel van de politie zal verdedigen. Internationaal worden de Vacantle- Weken vertegenwoordigd door Die SSn- gerknaben vom Wienerwald uit Wien- Mödling en het harmoniekorps The Kings own Husars uit Engeland. Ook dit maal zal voor de buitenlandse medewer kenden aan de Vlaardingse burgerij gast vrijheid worden gevraagd Evenals vorige jaar zal de opening van de Vacantie-Weken op de Markt weer worden gegarneerd met het oplaten van ballons en een kindermaskerade-optocht Er zullen ditmaal twee vacantietreintjes rijden, waarbij ook de oud-Hollandse Markt za) worden aangedaan. Twee wa tertaxi's zuilen liefhebbers in de gelegen heid stellen te genieten van het natuur schoon langs Vaart en Vlieten en van een tochtje naar Schipluiden De boottochten langs de Maas komen dit jaar te vervallen Voor de Bejaarden zijn thans 4 boottoch ten uitgestippeld. De traditionele attrac ties als rondritten per touringcar door de gemeente, torenbeklimmen, motorpolo- wedstrijd, variété, en revue-avonden ont breken uiteraard ook nu niet. In de Vts- bank zal de Vlaardingse Kunstkring een schilderijenexpositie verzorgen Ook een zwemfestijn staat weer op het program ma, waarbij het nog niet vaststaat of dit in het Kolpabad of op de Vlaardingse Vaart zal worden gehouden. We hopen dat het comité erin zal slagen in het Kol pabad een zwemtournooi te organiseren waaraan bekende zwemsterren zullen deelnemen. Dat voor de jeugd weer een belangrijke plaats is ingeruimd, mag gezien de oor spronkelijke opzet der Vacantie-Weken, als vanzelfsprekend worden beschouwd. De dagtrips naar 's Gravenzande worden vervangen door dagtrips naar een ont spanningscentrum, gelegen tussen Kijk duin en Scheveningen. Er worden weer kinderspelen georganiseerd in het Oranje park en park Nieuwelant Voorts weer: jeugdwandeimars, zeepkistenrace, drum bandconcours, optocht met versierde fiet sen. demonstraties op de rolschaatsen- baan met een gastvoorstelling en het op treden der leden van de Eerste Vlaarding se Rolschaatsclub Insulinde. Op het Feest terrein weer diverse kindervoorstellingen met kindercircus, kinderoperette en hon denshow. Ook de Politiedag staat weer 9P het programma, 's Morgens krijgt de jeugd een puzzleopdrachtentocht pet nets te verwerken, terwijl 's middags een be hendigheidswedstrijd op de fiets zal wor den gehouden. De kampeerliefhebbers kunnen weer naar Gilze-Rijen De stad zal tijdens de Vacantie-Weken met van gemeentewege aangebrachte vlaggen en verlichting een feestelijke aanblik opleveren, met als grandioos hoogtepunt de sprookjesachtige verlich ting in het Oranjepark, met als middel punt de Dansende Fonteinen op de grote speelweide. Dit belooft een dergelijk uniek schouwspel en evenement te wor den'dat het Vacantie-Comité niet alleen drommen belangstellenden uit wijde om geving, maar ook uit andere delen van het tand verwacht de E 55 ten spijt. Het verwacht eveneens dat aan het. scheppen van een feestelijk aanzien van onze stad de burgerij haar volle mede werking zal verlenen, waarbij in het bij zonder een beroep wordt gedaan op de winkelstand terwfji dc gemeente er voor zorgt, dat de verkeerswegen aan beide zijden van de tunnel in orde worden gebracht. Aan de zijde van Schiedam ziet men thans over de tunnel een balustrade waarvoor de beeldhouwer G. v. Brandwijk het beeld houwwerk verzorgt De verkeerstunnel krijgt een totale breedte van 40 meter. In het midden ko men twee rijbanen van 6 meter breedte voor het snelverkeer door een doorlopen de betonnenwand van elkaar gescheiden Twee eveneens doorlopende betonnen wanden schelden de snelverkeerstunnel van de 6 meter brede tunnels aan weers zijden ervan voor het rijwiel- en voet gangersverkeer. Deze laatste tunnels lig gen 1,5 meter hoger dan de snelverkeers tunnel. Naar de richting Schiedam zetten de twee verkeersbanen zich voort tot de Schiedamsedijk, daarop uitkomend in de huurt van Cincinnati. Naar de richting Vlaardingen komen deze snelverkeersba- nen uit op een verkeersplein, dat doorsne den wordt door de Van Hogendorplaan Voor dit verkeersplein vloeien beide ba nen ineen tot één verkeersbaan van negen meter, die via de bestaande oprit, even eens op de Schiedamsedijk uitkomt. De ze oprit, die oorspronkelijk 7 meter breed was, wordt tot 21 meter verbreed. Aan weerszijden van de snelverkeersbaan, ko men gescheiden door een 1 meter brede strook rijwielpaden en trottoirs. Ook us Van Hogendorplaan zal van de Schie damse dijk tot het thans bebouwde ge deelte een rijvlak voor het snelverkeer krijgen van 9 meter, met aan weerszijden rijwiel- en voetpaden. Voorzover het Vlaardingse grondgebied betreft, zal het snelverkeer aan weerskanten van de ver keerstunnel moderne, brede verkeers wegen aantreffen. Van Vlaardingen op op Schiedams terrein komend zal dit verkeer echter stuiten op de sleuf, di» het oude Vijfsluizen-bruggetje vormt en waarvoor voorlopig nog geen enkele op lossing schijnt te zijn gevonden Een hoogst ongewenste en blamerende situa tie op het traject Rotterdam-Hoek van Holland. Pal westelijk van de verkeerstunnel ls het nieuwe station Vlaardlngen-Oi>st in wording. Daar voeren twee tunnels onder de spoorbaan door: een reizigers- en een bagage-tunnel. De eerste voert via een trap naar het perron, de tweede via een liftschacht. Op dit perron, dat een over kapping van 30 meter krijgt, komt be halve een controlehuisje een wachtka mer van 10 bij 3.5 meter zonder restau ratie. Boven het midden van de voorgevel van het nieuwe station komt een torentje, dat evenals de voorgevel 4,5 meter hoog wordt Bovenop het torentje zal een elec- trlsche klok worden aangebracht. Rechts In de hal wordt het plaatskaartenbureau Ingericht, waarachter de bagageruimte komt. Links van de hal komt een berg plaats voor 375 fietsen en 25 bromfietsen. ROTTERDAM. 29 Juni 1955 28 Juni n.m.: 190 ton stukgoed Amsterdam: 310 ton super Jfuischerbrug; 175 ton meel Zaanstreek; 508 ton tarwe Wormerveer )2 s.): 212 ton veévoeder Wansum; 29 st. hout Kem pen; 75 ton mais Venlo: 100 ton stammen Mid delburg; 1009 ton suiker Puttershoek: 430 ton granen 's-Bosch. Totaal 61 reizen, 28 vlet- reizen. 29 Juni v.m.: 500 ton platen IJmudien; 100 ton kali Ernmeloord; 90 ton granen Ooster- wolde; 200 ton kali Vlaken: 100 ton milo kro ningen: 100 ton petr.cokes Culemborg; ÓZO ton korrel super Steenwijk: 250 ton stukgoed Am sterdam: 250 ton kali Puttershoek. Een „Artists Impression" van de Vic- kers Viscount 800; een verkeers- mechine, waarvan de K.L-M. er negen tn Engeland besteld heeft. Het toestel fcan 54 tot 70 passagiers vervoeren met een kruissnelheid van 512 km/u. De motoren zijn zgn. „Turbo-Props". Met deze aankoop is een bedrag van on geveer veertig millioen gulden ge moeid; de eerste machine wordt in 1957 in ons land verwacht. Hoofd zakelijk zullen de machines op de Europese lijnen dienst doen. v::

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2