NEW YORK CITY BALLET Matte inzet zonder grandeur Diocesane indeling van groot belang voor hereniging BOTLEKBRUG IN GEBRUIK Religieus en profaan toneel Eisenhower krijgt meer ver trouwen in „Genève Hoger-Onderwijsconferentie te Cambridge HOLLAND-FESTIVAL TELEFOONNETTEN IN GEHEEL NEDERLAND GEKOPPELD Onze dagelijkse PUZZLE Het Concordaat met Duitsland Rotterdam ziet in de toekomst Boa constrictor en zeven krokodillen contra de politie Russen veranderden hun houding Moeilijk hanteerbare bepalingen van de huurwet Heiligdomsvaart 1955 Gloeilampjes DONDERDAG 30 JUNI 1955 PAGINA 5 Toneelspreiding loopt geen gevaar Nauwelijks vermindering van aantal voorstellingen Arnhem-Haarlem besloot de automatisering In 1960 een millioen abonné's De woordenlijst der Nederlandse taal Belgische minister niet eens met commissievoorstellen Nadere voorstellen gevraagd Looneisen der ambtenaren Ontspanning in Frankrijk Oplossing van gisteren Horizontaaal: 1 l.s„ 3 oksel, 7 zij, 9 etter, 10 netel, 11 radio, 13 hap, 15 nog, 16 lea 18 alles, 20 eland, 22 un, 23 om, 24 enige, Zwaarste hef brug Alvorens de plechtigheid plaats vond, sprak de heer J. Tillema, directeur van Gemeentewerken over de te openen brug Huur- en belasting- ontwerpen Vermoedelijk volgende week behandeling in Tweede Kamer Diamanten bij de dorpstovenaar BERLIJNS FILMFESTIVAL Filmpje van Joop Geesink onderscheiden Geen overeenstemming over tijdsduur Een misverstand Lift Duitse oorlogsmis dadigers Beroep van kard. Frings op staatshoofden Tokio Vereniging van Ned. ge?neenten aan Tweede Kamer Huurcommissies komen op terrein van B. en W. HONDERDJARIGE WISSELDE GELUKWENSEN MET DE PRINS O Het New York City Ballet is weer voor een tournee in ons land aangekomen en gisteravond werd in bet kader van het Holland Festival in de Amsterdamse Stadsschouwburg de feestavond gegeven uit het grote repertoire, dat over vier verschillende avonden is verdeeld. Balanchine is de choreograaf van bijna alle balletten. Is in de veelheid van zijn zettingen zelfs al een summier kennisnemen voldoende om een karakteristiek var deze danskunstenaar te maken? Integendeel, de suggestie van een verstarring in een bepaalde stijl, of als men wil in een bepaald genre is er ten ene male vreemd aan. Balanchine als choreograaf bezit een grote mate van inventie. Steeds weer construeert hij een figuratie en een ruimteverdeling, die aangepast is aan het onder werp en die de muziek volgt. kowsky geeft Balanchine een bewegings spel in een blauw coloriet, dat een bij zonder goede smaak verraadt en waarbij de techniek verbluffend knap is. De „Scotch Symphony" is een hommage aan de Schotse Hooglander, waarbij de cou leur locale met de „danse sur les poin tes" heeft kunnen verdringen. Diana Adams, Herbert Bliss, Patricia Wilde, Roy Tobias en John Mandia werden door het corps de ballet gesteund om de sfeer a la Balanchine weer te geven: dus specta culair en vol brille. Maria Tallchief en André Eglevesky dansten de Pas de Deux uit Sylvia met een élan, die men niet verbeterd zou kun nen zien. Maar wat ons bovenal boeide was de première .Western Symphony" waarbij Balanchine zichzelf toonde met een „moderne" zetting en zoals wij reeds opmerkten ook met de beperkingen die daaraan zijn verbonden De choreografie was van een musical-gehalte waarbij het ontbrak aan zingende cowboys met hun banjo op de knie. Een ballet dat in een revue op zijn plaats is en dat als louter schouwspel amusant is. Diana Adams, Me lissa Hayden, Patricia Wilde en vooral Tanaquil Leclerq dansten de soli in ver- I schillende tempi vol vuur en charme. Jacques d'Ambroise was een uitstekende karakterdanser, maar het geheel was te veel Louisiana-stijl dan danskunst waarbij door een sublimatie van bewegingen een Maria Tallchief, een.der sterren van het New York City Ballet. Is Balanchine romantisch? Zijn keuze van de onderwerpen is al een weerleg ging van deze vraag. Zelfs in de „Pas de Deux" uit het Sylvia-ballet op muziek van Delibes weet Balanchine de in de kiem aanwezige suikerzoete inhoud op te lichten uit de Kruizemuntjessfeer. Niet in de laatste plaats geschiedt dit door de voortreffelijke costumes van Karinska die kleur geven aan de tutu's, maar die in alle expressiviteit toch ook de volledige bewegingsvrijheid van de danseressen en dansers garanderen. Naar onze mening wel eens te streng doorgevoerd, maar de grote artisticiteit van de ballerina's en de danseurs nobles houdt het geheel nog juist boven het dieptepunt van de decadentie HET DAL Balanchine beweegt zich dicht om dit gevreesde dal, waarin de danskunst maar al te vaak is beland. Het gemis aan in houdsvolle diepgang dreigt een vormge ving in de dans te scheppen, die het oog en het oor boeit, maar het verstand niet raakt De „danse pure" is niet een a-lo- -risché aaneenschakeling van begripsloze bewegingen. Vooral in „Western Sym phony" op de moderne muziek van Hers- hy Kay heeft George Balanchine bewe zen, dat in de totaliteit van muziek, be weging, costumes, enscenering en belich ting een karaktertypering kan resulteren, die vooral indruk maakt door de feilloze weergave van een bepaald cultureel ga- tint volk. Balanchine is van oorsprong Rus. Maar dezelfde Balanchine met zijn keurcorps van dansers, van wie er velen in Europa zijn opgeleid en die in de oude wereld zijn geboren en getogen, weet dingen te doen, die verraden dat^ hij in Amerika werkt en dat hij zich niet in een ivoren toren van klassieke starheid in ijzeren traditie opsluit. Toch geeft hij in zijn choreografie niet een tot het caricaturale verwrongen beeld van wat vooral in het buitenland als typisch Amerikaans wordt aangeduid. Balanchine doorbreekt als het ware de beperking van de stylering om op te klimmen tot wat wij willen noemen het maken van een ballet, dat gedrenkt is in een speciale culturele sfeer zonder dat de essentie die van alle tijden is en niet gebonden aan ras of aan een toe vallige politieke begrenzing verdrinkt Zodoende is het mogelijk in zijn kunst een samengaan te bespeuren van de schoolse training aan de Tsaristische bal letschool en een verrijking van techniek door de eigentijdse polsslag van het le ven in deze eeuw in een land, waar de levensstijl zo totaal verschilt van de Europese. In „Serenade" op muziek van Tschai- ontroering bij de toeschouwers werd op gewekt. Over de begeleiding van het Rotter dams Philharmonisch Orkest onder lei ding van Leon Barzin kunnen wij in het geheel niet enthousiast zijril Klankloos en zonder spanning werden de composities haast mechanisch geproduceerd De eerste avond van dit ballet is geen verrassing geworden. Bu. De vermindering van het aantal voor stellingen, te geven door de Ned Come- die, de Haagsche Comedie en het Rotter dams Toneel met ingang van het volgend seizoen, is onderwerp van bespreking ge weest van het ministerie van O K en W. fhet de stichting toneelcoördinatie. Hierbij is komen vast te staan dat de vermindering in optreden wegens de overbelasting der spelers, door de bij de toneelcoördinatie aangesloten gezelschap pen tezamen zodanig is opgevangen, dat de ongunstige gevolgen tot een minimum zijn teruggebracht. Hier volgen de cijfers van de door het gecoördineerde toneel in zijn geheel ge projecteerde voorstellingen met uit sluiting van het optreden in Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam provin- ciegewijs gerangschikt: resp. voor 1954 55 en 195556. Groningen 89 en 93, Friesland 41 en 44, Drenthe 28 en 29, Overijssel 196 en 218, Gelderland 217 en 207, Utrecht 186 en 170. Noord-Holland 314 en 307, Zuid-Holland 158 en 141, Zeeland 40 en 40, Noord-Bra bant 188 en 175, Limburg 74 en 65, totaal 1954—55 1531 en 1955—56 1489. Deze cijfers tonen aan, dat de vermin dering van het aantal voorstellingen bui ten de grote steden tenslotte nog geen 3% zal bedragen, zodat van een terug gang in de toneelspreiding slechts in zeer beperkte mate sprake zal zijn, aldus de stichting toneelcoördinatie. (Van onze correspondent). Woensdagmiddag werd ie Haarlem door de Indienststelllni? van de abonné-koppe- ling tussen de telefoondistricten Haarlem en Arnhem de automatische bereikbaar- heid van alle geautomatiseerde telefoon netten in Nederland voltooid. Aan deze mijlpaal in de ontwikkeling van de tele foondienst in ons land werd door de P.T.T. terecht bijzondere aandacht ge schonken. In de cantine van het Haarlemse Post kantoor werden de aanwezige autoriteiten welkom geheten door ir J. M. de Vos, directeur van het Telefoondistrict Haar lem, waarna ir A. E. Ehnle, hoofddirec teur der afdeling Algemene Zaken en Radio ter centrale directie der P.T.T. te Den Haag het grote belang van de auto matisering van het telefoonverkeer uit eenzette. Gjng vijftig jaar geleden alles over telefonistes, thans dreigen deze nijvere aames hoe langer hoe meer overbodig te worden. In <je jaren twintig werd de teieroon-automatisering van de grote ste- 'n '935 werd de eerste „in- ri1 ppeling" aangelegd (Hen- gelo Deventer), waardoor abonné's van een district geheel automatisch met een ander district konden spreken. Tijdens de oorlog werden deze koppelingen vernield of buiten dienst gesteld, zodat in 1945 op nieuw begonnen moest worden. Momen teelt telt de P.T.T 707.000 telefoon-abon- ne's, waRTvan slechts 50.000 nog niet ge» automatiseerd zijn. In 1960 hoopt men de automatisering van het gehele land ge reed te hebben; nog 400 netten ontbreken thans Verwacht wordt dan ook, dat er in totaal' een millioen abonné's zullen zijn. Nadat de koppeling Haarlem—Arnhem aan het eind van diens toespraak door ir Ehnle in .yebruik was gesteld, sprak als eerste drs M. H, van der Hoeven, chef der afd. Openbare Werken der gemeente Haarlem, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur met burgemeester Chr. Matser van Arnhem. Daarna sprak jhr dr J. C. Mollerus, secretaris der Kamer van Koophandel voor Haarlem e.o. met de ondervoorzitter der K.v.K. te Arnhem, de heer F. J. ten Kate, wie hij tot grote hilariteit van de aanwezigen een ruil tus sen „Arnhemse balletjes" en „Haarlemse halletjes" en desnoods een flesje Haar lemmerolie voorstelde, terwijl tenslotte ir Ehnle nog sprak met de te Arnhem vertoevende prof. ir G. H. Bast, hoofd directeur der afdelingen telegrafie en te lefonie der P.T.T. Omtrent de vergadering van de com missie, die tot taak heeft de Belgische regering van advies te dienen over de toepassing van de maatregelen, welke door de BelgischNederlandse commissie, be last met het opmaken van de nieuwe woordenlijst zijn voorgesteld, wordt nog vernomen, dat de heer Kuypers, chef van het kabinet van de Belgische minister van onderwijs, het standpunt heeft verdedigd, dat eenheid tussen de schrijfwijzen in Nederland en in België tot stand moet worden gebracht. De minister, zo verklaarde de heer Kuy pers. heeft geweigerd het verslag van de BelgischNederlandse commissie voor de woordenlijst te bekrachtigen. In genoemd verslag worden voor de niet-beslechte ge vallen voor België en Nederland twee ver schillende schrijfwijzen aangenomen. De heer Kuypers zei, dat de minister van openbaar onderwijs die oplossing niet kan bijvallen. Hij is van oordeel, dat een poging moet worden gedaan om regels op te stellen, waardoor de taaleenheid in het Noorden en in het Zuiden wordt be waard. Wat betreft de bastaardwoorden kon de minister evenmin instemmen met de voor stellen van de BelgischNederlandse commissie, die voor Nederland wenst vast te houden aan het „conservatisme" en in België de schrijfwijze wil moderniseren. Ook voor die reeks van woorden wenst men in België eenheid. Daar waar dit mogelijk is. moeten de bastaardwoorden worden vernederlandst. De minister van openbaar onderwijs wenst ook eenheid bij het gebruik van de persoonlijke voornaamwoorden, die het geslacht van de naamwoorden dienen weer te geven. Tenslotte wordt nog vernomen, dat de Belgische commissie haar instemming met het door de heer Kuypers verdedigde standpunt heeft betuigd. Het standpunt van de Belgische rege ring is gisteren ter kennis gebracht van de Nederlandse minister van Onderwijs, K. en W. In overleg tussen minister Cals en zijn Belgische ambtgenoot is besloten aan de voorzitters van de Belgische en de Nederlandse delegatie in de Belgisch Nederlandse commissie, de professoren Blanquart en Van Haeringen op te dra gen enkele aspecten van de kwestie nader onder het oog te zien en zo mogelijk na dere voorstellen te formuleren. De socialistische vakverenigingsorga nisatie „Force Ouvrière" heeft Woens dag besloten de oproep aan 1.200.000 Franse ambtenaren om Vrijdag 1 Juli in staking te gaan, op te schorten. De oproep was verleden week uit gegeven ter ondersteuning van de sala ris-eisen der ambtenaren. De Franse ministerraad heeft Dins dagavond zijn goedkeuring gehecht aan herziening van de loonschalen, gaan. Horizontaal: 1 menigte, 5 vorm van la ken, 10 tegen, 11 vaartuig, 12 geleerd, 13 pl. in Rusland, 14 voertuig. 15 vogel, 16 naamloze vennootschap (fr.). 17 steen koolproduct, 19 afgelegen, 20 deel v. h. oog. 21 buigzaam. 23 kledingstuk, 24 grondsop, 26 onbep. vnw. (fr.), 27 stel, 29 kolenemmer. 31 jongensnaam. 33 wa tering, 34 paard. 35 wondje, 36 meisjes naam, 37 schouderholte. Verticaal: 1 tamme, 2 meisjesnaam 3 beginnen, 4 beteuterd, 5 bergruim te, 6 godheid, 7 grote bijl, 8 straat steen (zuidn.), 9 Russisch heerser, 11 landbouwer, 15 tafelgerei, 18 voegwoord, 19 zoogdieren, 20 pl. in En geland, 21 insect, 22 als eerder (afk.), 23 roofdier, 24 larve. 25 handvat, 27 van gelijke waarde, 28 jongensnaam, 30 begrip 32 vaasje, 33 luchtmacht (afk.) 27 armee, 29 rem, 30 mos. 32 eis, 33 netto 35 steel, 36 elite, 38 to, 39 sterk, 40 es. Verticaal: 1 le, 2 staal, 3 oer, 4 krans, 5 enige, 6 loo, 7 zeven, 8 ijl, 12 do, 13 haver, 14 pluim, 16 lamme, 17 adres, 19 eng, 21 lor. 25 netto, 26 emelt, 27 aster, 28 oiste 31 o.t., 33 nos, 34 elk, 35 st„ 37 es De Westduitse Bondsregering heeft in de in Duitsland sedert lang gevoerde strijd over de rechtsgeldigheid van het in 1933 tussen de nationaal- socialistische Duitse regering en het Vaticaan gesloten Concordaat een nieuw argument naar voren gebracht: Volgens de Bondsregering kan het Concordaat „op het belangrijke gebied van de kerkelijke ordening en de betreki. ingen van de Katholieke Kerk tot de staat het streven naar een hereniging van Duitsland effectief bevorderen". De Bondsregering trekt deze con-I trouw jegens de Duitse staat, dat de clusie in haar informatie-bulletin o.m. bisschoppen zich het behartigen van uit artikel 11 van het Concordaat, dat nationale belangen tot plicht maken. het behoud van de tegenwoordige diocesane indeling verzekert. De dioce sane indeling van de Katholieke Kerk in het Duitse rijk zal volgens het Concordaat slechts plaats hebben in overeenstemming met de Bondsrege ring, die volgens het standpunt van het Vaticaan en van de Bondsregering in de rechten der vroegere Duitse rijks regering is getreden. „Dientengevolge kan de Katholieke Kerk ook in de tegenwoordige onder vreemd bestuur staande vroegere rijks gebieden geen nieuwe regeling der diocesane indeling invoeren, die in strijd zou zijn met de belangen van de Duitse hereniging en daardoor op de afwijzing van de Bondsregering zou stuiten", aldus het regeringsbulletin. vlak voor het begin van het zomer reces staat. Een verdere beveiliging van het Duitse belang ziet de Bondsregering in de bepaling, dat zij bij benoeming van nieuwe bisschoppen bedenkingen van algemeen politieke aard kan in brengen. Bovendien, zo zegt de Bonds regering, waarborgt de van de Katho lieke bisschoppen verlangde eed van In aanwezigheid van talrijke autori teiten heeft burgemeester Van Walsum, van Rotterdam gistermiddag het groen- wit-groene lint dat de toegang tot de splinternieuwe Botlekbrug nog hield ver sperd, doorgeknipt. En hiermee deed Rot terdam een sprong over de Oude Maas en is er door de opening en ingebruikstelling van de nieuwe Botlekbrug een geheel ge bied ontsloten, dat In de toekomst voor de stad Rotterdam en ook voor de pro vincie Zuid-Holland van het allergrootste belang zal zijn. Hier zal ruimte worden gevonden om de industrialisatie van ons overbevolkt land een goede gelegenheid te geven. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter gister middag medegedeeld, dat het niet on waarschijnlijk is, dat het antwoord der regering op het verslag inzake de huur- en belastingontwerpen heden de Kamer zal bereiken. In dat geval zou volgende week Donderdag de openbare beraadsla ging over deze ontwerpen kunnen aan vangen. Twee Afrikaanse vliegveldarbeiders hebben het vorig jaar zomer voor een waarde van 40 millioen francs aan diamanten gestolen van het vliegveld Port-Bouet naby Abidjan (Ivoorkust) in de mening dat het slechts zout was. Rasmane en Amidou hebben thans bekend in de avond van 8 Juni 1954 op het vliegveld onrechtmatig een postzak te hebben geopend. Zij verklaarden, dat zij daarin „kleine steentjes" hadden gevonden en de gevolgtrekking maakten, dat dit zout moest zijn, dat slechts een waarde had van enkele honderden francs. Drie pakjes diamanten gaven zij aan een vriend, wiens vrouw ze in het eten had gebruikt, doch tot de ontdekking was gekomen dat het „zout" niet aan het gestelde doel beantwoorddeDe vrouw gooide de „gekookte" diamanten op een hoop afvalwaarin de politie er thans 707 heeft kunnen terugvinden- Vier pakjes diamanten gaven de „zoutdieven" aan hun dorpstovenaar, wiens hut wordt bewaakt door een boa-constrictor en zeven krokodillen. De tovenaar heeft intussen ontkend de diamanten te hebben ontvangen en verklaarde dat zijn boa-constrictor en de krokodillen het niet prettig zouden vinden als de politie in de omgeving van zijn hut zou gaan graven. De politie heeft bijna een jaar lang de dieven van de partij diamanten gezocht onder de internationale diamantsmokkelaars. Tenslotte wordt erop gewezen, dat de Heilige Stoel zich verplicht heeft zoveel mogeli,jk te voorkomen, dat in Duitsland gevestigde religieuze orden en genootschappen onder buitenlandse provincialen zouden worden gesteld De vroegere Duitse gebieden, die naar opvatting van de Bondsregering door deze bepalingen gevrijwaard zijn tegen een verbreken der banden met de nog in Duitsland gevestigde bis schopszetels, liggen voornamelijk in de afgescheiden Oostelijke gebieden. Deze zijn door het Vaticaan onder een apostolische administrator geplaatst, daar de Duitse bisschoppen deze ge bieden niet meer kunnen bereiken. Voorts is de vaststelling van de Bondsregering van belang voor het Saargebied, dat grotendeels tot het bisdom Trier en voor een klein ge deelte tot het bisdom Spiers behoort. De door Nederland in 1949 overge nomen grensgebieden behoren kerke lijk nog tot het aartsbisdom Keulen. Op het Filmfestival in Berlijn heef: de „Filmbewertungstelle deT Westdeutsehen Bundeslaender" het predicaat „waarde vol" verleend aan de documentaire film „Special Flight to Amsterdam" van Joop Geesink. In Duitsland wordt deze film vertoond onder de titel „Ueber Wellen und Wolken" (Van onze correspondent). Tijdens de aanstaande Heiligdoms vaart 1955 zal Maastricht zijn gasten in de gelegenheid stellen enkele to neelgebeurtenissen te zien, die zich grotendeels in de openlucht aft' -len Maastricht heeft daartoe geen o-?n- luchttheater nodig, omdat de stad zo rijk is aan oude gebouwen, die een natuurlijk en historisch decor vor men voor toneel als gedurende de feesten gegeven wordt. Een groot gedeelte van de uitvoeringen zal bij voorbeeld worden gegeven in de zeld zaam fraaie pandhof van de Sint Ser- vaaskerk. Een stenen scène als in een Grieks theai. biedt de 'mte voor de spelers, terwijl er in het car ré ongeveer 900 toeschouwersplaat sen zijn- In deze omgeving, gewijd door le gende en historie, zal St Lambertus, eigenlijk de laatste bisschop van Maas tricht, herleven in een spel, dat ge schreven werd door Loe Maas. „De Gebroken Ring" behandelt het optre den van Lambertus tegen de huwe lijkspraktijken van Pepijn v. Herstel, hofmeier van de Frankische k;ning Dagobert. De moord op Lambertus door Dodo vormt het slot van dit spel. Antoinette de Visser, docent aan de Toneelacademie van Maastricht, heeft de leiding van het spel, dat wordt gespeeld doer de leerlingen van de toneelschool. Enkele gastspele: nsrnen eveneens enige rollen voor hun rekening. De opvoeringe.. zijn gepland voor de da gen 10, 11, 12, 16, 18, 20, 22 en 24 Juli. Bij zeer slecht weer vinden de voorstellingen in een zaal doorgang. Willem Tollenaar, eveneens docent an de toneelacademie en in Maas tricht vermaard vanwege zijn regie bij de openluchtspelen van de vorige Heiligdomsvaart, leidt de leerlingen van de school bij drie uitvoeringen van het middeleeuwse wagenspel „Ma- riken van Nimwegen". Ook deze drie voorstellingen worden gegeven in de pondhof van Sint Servaas op 14, 15 en 17 Juli. Voorts nemen de plannen voor een modern wagenspel vaste vormen aan. Dit wagenspel zou dan rondtrekken langs de verschillende parochies van Maastricht. Bér Hollewijn, bekend vanwege zijn volksstukken, zijn groep li ^ernediespeulers" schreef voor gelegenheid een stuk, dat hij „Het grote beleg" noemde. De Lui kenaren hebben namelijk in 1408 Maastricht belegerd en de dramati sche gebeurtenissen van dit beleg vor men de gegevens van Hollewijns spel. De Bosstraatbewoners hebben een eigen spel. Elke avond wordt het in de openlucht uitgevoerd. Enkele frag menten van de Servaaslegende door Heinric van Veldeke werden hiertoe door Loe Maas dramatisch gestali) gegeven. Amateur-tonelisten van de Derde Orde Toneelgroep De Trouba dour voeren het op met gastspelers in de belangrijke rollen. Vijf en twin tig kinderen van het Internaat op de Bosstraat spelen eveneens mee. De regie is in handen van de Minderbroe- derpater Agnus Beekman, die ook stuwend werk heeft verricht in de to neelcommissie van de Heiligdoms vaart. President Eisenhower heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie te Washington verklaard, dat hij nu opti mistischer over de vooruitzichten van de komende conferentie van de Grote Vier te Genève is dan twee maanden geleden. Overigens verwachtte hij er niet veel van. Maar klaarblijkelijk is er enige verandering in de Russische hou ding gekomen. Zou deze verandering het inderdaad gemakkelijker maken vreedzaam met de Sovjets tezamen te leven en vlot te onderhandelen over de hangende kwesties, dan zou dit slechts de algehele situatie in de wereld ten goede komen. Oplossingen voor problemen ver wachtte de president niet van de top- bespreking, doch er zouden besluiten genomen kunnen worden over de wijze waarop deze problemen aangepakt die nen te worden. Persoonlijk hoopte de president dat de conferentie, voor zover er publiciteit aan zou worden gegeven, meer zou opleveren dan het stereotiepe eind-communiqué. De president bevestigde dat er nog geen volledige overeenstemming is over de duur van de conferentie. Zijn eigen verplichtingen noopten hem echter aan zijn verblijf een limiet te stellen, vooral nu het Congres in zitting bjjeen is en vlak voor het begin van het zomer reces staat. Wat zijn persoonlijke plannen betreft, deelde Eisenhower mede, dat hij Vrij dag 15 op Zaterdagmorgen 16 Juli uit Washington zou vertrekken. In ieder geval wenst hij Zondagmorgen 17 Juli op een redelijk uur" in Genève te zijn. Uiterlijk Vrijdagavond daaropvolgend zal hij weer uit Genève vertrekken. Het leek de president haast een onmogelijk heid om bezoeken te brengen aan Euro pese hoofdsteden, voor of na de confe rentie. Er gaan geruchten, dat de presi dent korte bezoeken zou wensen te brengen aan Parijs, Londen en onze Romeinse correspondent schrijft er elders ln dit blad over Rome. Eisen hower zeide naar aanleiding hiervan dat niets hem groter genoegen zou doen dan zijn vele vrienden in Europa te ontmoeten, doch dat hij wel dacht, dat dit niet zo geplooid kon worden. Toen men de president vroeg, of hij veronderstelde dat premier Boelganin te Genève als hoofd van de Russische delegatie, inderdaad zou spreken na mens het „collectieve bewind" van de Sovjet-Unie en of hij hoopte, dat hij b.v. Nikita Kroesjtsjef of maarschalk Tsjoekof daar zou ontmoeten, ant woordde de president: „Niemand weet, wie daar werkelijk het hoofd van die groep is". Elk land heeft zijn eigen vorm van regering en hoe dan ook, de president hoopte, dat degenen, die naar Genève kwamen inderdaad competent zouden zijn. zelf. Zonder chauvenisme, zo zei hij kun nen wij hier spreken van een brug die zijn weerga in Nederland niet heeft. De totale lengte is een halve kilometer, de lengte van de hefbare spanning bedraagt 58 me ter en de doorvaartbreedte in deze span ning is 54 meter, terwijl het gehele geval meer dan 45 meter de hoogte in kan. Het bijzondere zit in de zwaarte van de hef bare spanning n.l. 850 ton. Hierdoor is zü de grootste en de zwaarste hefbrug in Nederland. Vervolgens bracht de spreker dank aan allen die hadden meegeholpen en deze oeververbinding over de Oude Maas tot stand hadden gebracht. De Rot terdamse burgervader toonde zich erken telijk voor de medewerking welke hij had gekregen van diverse gemeen!en. die met het Botlekplan misschien wel Iets van hun zelfstandigheid zouden moeten gaan missen maar die de noodzaak van dit plan volkomen hadden begrepen. In de toekomst zal het voor de Rotterdamse havens van belang zijn dat dit gebied 1 voor industrialisatie in aanmerking is ge komen. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de brug, waar de burgemeester uit de handen van Jannine Hartman en Mar- ja Plantema, dochtertjes van de inge nieurs die het werk hebben geleid een schaar en een grote foto van de Boetiek- brug ontving. De meeste leden van het gezelschap bleken geen hoogtevrees te hebben, toen men hierna enkele minuten genoot van het uitzicht vanaf de hefbare spanning, die voor deze gelegenheid als lift werd gebruikt. Niet alleen hebben afgevaardigden in de Westduitse Bondsdag gisteren weer eens een beroep op het buitenland ge daan, de nog gevangen gehouden Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten, doch tegelijk heeft de aartsbisschop van Keu len. kardinaal Frings, zich ten behoeve der gevangenen tot de staatshoofden van Westelijke landen gericht. Volgens het Katholieke Persbureau heeft kardinaal Frings namens de bis schopsconferentie van Fulda een brief aan H. M. Koningin Juliana, aan pre sident Eisenhower en aan president Coty van Frankrijk geschreven om de vrijlating der nog wegens oorlogsmis daden gevangen gehouden vroegere le den der Duitse weermacht te vragen. Kardinaal Frings heeft ln zijn brieven de overtuiging uitgesproken, dat de vrijlating der gevangenen een bijdrage In het verdere verloop van zijn pers conferentie sprak Eisenhower nog over j tot de verzoening der volkeren zou be- het luchtincident boven de Bering- tekenen, straat, dat hij een „misverstand" noem de. Het Russische aanbod tot schade vergoeding was „bemoedigend". De president critiseerde voorts degenen, die zijn plan tot het zenden van een atoom-vredesschip op een reis rond de wereld, hebben veroordeeld als geld verspilling. „Indien men de strijd om de vrede wenst te winnen, dan moet de wereld op de hoogte worden ge bracht van het vreedzame gebruik van atoom-energie. Dit was nu juist een van de manieren waarop dit kon ge schieden". Lachend merkte Eisenhower op, dat hij alleen maar een grapje had gemaakt, toen hij vorige week op zijn reis door Nieuw-Engeland te verstaan had gegeven, dat hjj er wel eens over kon denken zich andermaal candidaat te stellen voor het presidentschap. Londen „Hij doet het nu wat kalmer aan", zeggen z'n vrienden. En dan doelen ze daarmee op Winston Churchill, die nog nooit rust gekend heeft en zich bij al te veel rust vermoedelijk daarom onrustig ging voelen. In de vredige sfeer van zijn landgoed brengt hij nu zijn dagen door met het schrijven van zijn boek ,,De geschiedenis van de Engelsspre kende volken". Verder zwerft hij zo maar wat rond, liefst gekleed in zijn geliefde luchtalarm-overall en bedenkt de vissen en de vogels met kruimels brood. Maar desondanks weet Churchill een hele collectie secretarissen nog ruimschoots aan het werk te houden en hij heeft er een handje van hen op de meest onverwachte ogenblikken lan ge brieven en stukken te dicteren. Linton (Engeland) Wat doe je als je 'n niet onaardig meisje van zeventien bent en je hebt juist gisterenavond kennis gemaakt met 'n knappe jongeman! Wel, je belt hem maar eens op. Dat deed de verpleegster in het plaatselijke ziekenhuis, Nora Ly- ne dan ook. Haar vriend werkte echter bij de brandweer en ze belde in haar onschuld het alarmnummer. Ze zei: „U spreekt met het ziekenhuis" en haar vergissing bemerkend, slaakte ze een kreet en verbrak de verbinding. Maar de man aan de alarmcentrale dacht: uit slaande brand in het ziekenhuis en eni ge minuten later snorden van alle kan ten de brandweerwagens met huilende sirenes naar de ziekenhuis-brand. „Groot alarm" werd het in de hele stad en van alle kanten stroomden ook nog vrijwilligers toe. Verbaasde zieken huis-autoriteiten, verbolgen spuitgasten en een onthutst leerling-verpleegstertje. Er was geen brand, neen, écht niet .al leen het hart van Nora Lyne stond mis schien in vuur en vlam. Maar daar helpt geen waterkanonnen-gordijn tegen- Een ware motteninvasie heeft plaats gehad in verschillende delen van Japan Het nare van al die millioenen motten is, dat, wanneer ze in aanraking komen met het menselijk lichaam, een soort netelroos veroorzaken. Ongeveer 250.000 mensen zijn er reeds door aangetast, waarvan in de stad Nagoya alleen reeds 200.000. Meestal vegeteren deze motten diep in de bergen en wouden, maar sinds Mei komen hele legers naar be woonde streken gefladderd. Men heeft bepaalde dorpen als het ware onder de insectenpoeders bedolven, maar de moeilijkheid is, dat steeds weer nieuwe zwermen opduiken. Van 19 tot 27 Juli zal te Cambridge een hoger-onderwijsconferentie worden ge houden, waaraan door ongeveer 150 per sonen zal worden deelgenomen. Het zijn de vertegenwoordigers van alle universi teiten uit de landen van de West-Euro- pese unie: Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, Engeland, West-Duitsland en Italië. Voorts zullen Denemarken, Noor wegen, de Saar en Turkije vertegenwoor digers afvaardigen. De hertog van Edinburgh zal de ope ningsrede uitspreken, die door het hoofd van de Ned. delegatie, mr H. J. Reinink, zal worden beantwoord. De conferentie wordt gepresideerd door de rt. hon. H. U. Willink. Er zijn twee vice-presidenten bij wie mr Reinink. In deze conferentie zullen de algemene vraagstukken van het hoger onderwijs aan de orde komen Hoofdonderwerpen zijn het evenwicht tussen specialisatie en algemene vorming, de autonomie en on afhankelijkheid van de universiteiten, de toelating, opleiding en voorzieningen ten behoeve van studenten, alsmede de uni versiteit en de maatschappij. De Ned. delegatie aan de hoger onder- wijsconferentie is als volgt samengesteld: Mr H. J. Reinink, voorzitter, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink (Leiden), prof. dr O. Bottema (Delft), mr N. F. Hof stee, prof. dr E. W. Hofstee (Wageningen), f dr H H. Janssen (Nijmegen), mevr. mr M. J Koch-Kijlstra. secretaresse prof dr J. M. Pieters (Tilburg), prof. dr B. Schendstok (Rotterdam), prof. dr G. J. Siz'oo (Amsterdam), prof. mr W. G. Veg- ting (V. U.), dr E. J. baron de Vos van Steenwijk, prof. dr H. Wagenvoort (Utrecht), prof. dr R. W. Zandvoort Gro ningen. In een adres van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten aan de leden van de Tweede Kamer wordt opgemerkt, dat de gemeentebesturen als uitvoerende or ganen ten nauwste zijn betrokken bij de uitvoering van de huurwet. De vraag rijst echter wel, aldus de ver eniging, of het voor de gemeenten tech nisch mogelijk zal zijn de haar bij de uit' voering van deze wet toegedachte taak tot uitvoering te brengen. Een definitief oordeel hieromtrent kan aan de hand van het ontwerp moeilijk worden gegeven Veel zal hierbij afhangen van de criteria, die zullen worden gesteld voor het ver lenen van de vrijstelling van huurverho ging met het oog op de onderhoudstoe- stand van de woning en meer nog van de verwachtingen, die te dezen aanzien bij de huurders worden gewekt. Zou het een en ander er toe leiden, dat aanvragen om vrijstelling op massale schaal bij de ge meentebesturen worden ingediend, dan zou dit tot grote moeilijkheden kunnen leiden, daar het dan voor de met de uit voering belaste technische diensten niet mogelijk zal zijn, om op korte termijn met een gemotiveerd voorstel gereed te ko men, hetgeen in vele gevallen tot een be trekkelijk lange tijd van onzekerheid zou kunnen leiden Tegen de tekst van het wetsartikel over verwaarloosd onderhoud bestaan bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten vrij ernstige bezwaren met het oog op de moeilijke hanteerbaarheid. De vereniging zegt de voorkeur te geven aan een een voudiger formulering, ongeveer in deze geest, „dat de huurverhoging kan worden onthouden, indien de woning niet in een redelijke staat van onderhand verkeert" Het tweede punt, waarvoor de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten aan dacht vraagt is de regeling inzake de huurcommissies. Naar de mening van de vereniging behoren beslissingen op vnlkshuisvestingsgebied te worden geno men door het gemeentebestuur en wel door het College van B. en W. Tenslotte wordt opgemerkt, dat uit de voorgestelde bepalingen niet duidelijk is geworden, welke bedoelingen bestaan met betrekking tot de huren van de na 5 Mei 1945 tot stand gekomen woningen Een meer systematische uiteenzetting, waar bij voor iedere categorie woningen duide lijk het daarbij behorende nieuwe huur- peil wordt genoemd, zou volgens de ver eniging zeer worden gewaardeerd. Bedum heeft een 100-jarige, namelijk mevrouw K. Braam—Zuidhof Swart, die wegens een ongeval, waarbij zij een heup- fractuur opliep, op het ogenblik in een verpleeginrichting te Groningen is opge nomen. Gisteren kwamen velen de 100-jarige daar complimenteren, onder wie burge meester J. N. Spoelstra uit Bedum Ook was er een felicitatiebrief van Prins Bernhard. Op haar beurt heeft mevrouw Braam gisteren de Prins telegrafisch ge lukgewenst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5