Katholieken niet door knieën Waardige betoging in „vurige stad" Nieuwste intercontinentale bommenwerpers boven Moskou oude en nieuwe Spanning huur woningen met 8V2% verminderd Argentijnse ministers confereren met prelaten VIER KAMPIOENEN IN EEN TOOM Vreugde in politieke gelederen Collecte voor de K.V.P. bracht ruim een ton op Waarom er op de Afsluitdijk nog geen telefoonposten zijn Die ton van Zondag werd goede steun in de rug van K.V.P. Sovjetrussische Luchtvaartdag Maandag 4 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J Wet-Collard moet van de baan Straalvliegtuig voor burgerluchtvaart Prijzen van 1000 met progressieve kinderbijslag Miskelk van atoom- splitsingsmateriaal Britse havenstakingen lopen af ANWB wacht nog steeds op de PTT WEERBERICHT Geen huurverlaging voor na-oorlogse woningen Geen verhoging van onderhoudsnormen Ambtenarij ivordt voorkomen Penningmeester Alberts tevreden Winnaar uit Zutphen Collectebussen in Amsterdam in beslag genomen De weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen West en Noord-West. Koel weer. Dinsdag 5 Juli: Zon op 4.28 uur, onder 21.05 uur; Maan op 21.06 uur, onder 4.41 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT: Res ferme over de H UURWET Een beeld van de Sportdag op Zaterdag Juli van de personeelssportvereniging K.P.S.", van het Koninklijk Paleis Soestdijk, waarvan het hoogtepunt was de veteranenvoetbalwedstrijd tussen een elftal van „K.P.S." en een team van t Juliane en de Prinsessen Margriet, Irene .Jc.S.D." waarin verschillende leden van en Beatrix door van tijd tot tijd de vete hofhouding stonden opgesteld. Voor een ranen van harte toe te juichen en te koninklijke stimulans achterste rij v.l.n.r.) zorgen (op de j H.M. Koningin I applaudisseren. (Telefonisch van onze correspondent) met Collard!" Er werden aan weers- BRUSSEL, Zondagavond. In de aloude stad der prins-bisschop- pen hebben Zaterdag ongeveer 15.000 Belgische katholieken gemanifesteerd tegen de anti-katholieke politiek der linkse regering, meer speciaal tegen haar opzet om met de bekende wet-Col- lard het katholieke onderwijs in dit land te wurgen. De socialisten, en communisten, die nog maar een week geleden hadden verkondigd, dat geen enkele katholieke manifestant (in hun taal heette dat „Vlaamse analfabeet"), een voet zou zetten op de grond van „de revolution- naire stad Luik", hadden, na al hun bedreigingen, een capitulatie van de zijde der katholieken verwacht. Toen dezen echter te kennen hadden gege ven, dat zij kost wat kost voor hun goed recht in de „vurige stad" zouden komen manifesteren hebben de rode herriepredikers er de voorkeur aan ge geven het op het accoord te gooien, dat men kent: drie maanden lang niet te gen elkaar te zullen betogen. Aan die afspraak werd Zaterdag echter van links niet integraal de hand gehouden. Door jonge socialis ten en communisten werd herhaal delijk getracht incidenten uit te lok ken en meer dan eens had het er de schijn van, dat het tot ernstige vecht partijen ging komen. Deze zijn, ge lukkig, uitgebleven, wat niet wil zeggen, dat niet hier en daar enkele rake klappen zijn gevallen. Dat. erger werd voorkomen is vooral te danken aan de rustige en waardige houding der katholieke betogers, ook toen af en toe door de roden voetzoe kers in hun gelederen werden gewor pen. Een vliegtuig dat boven de optocht cirkelde trok een lang spandoek mee, waarop men kon lezen, dat het land niets van de wet-Collard wil weten. Ook in de stoet werden ontelbare spandoeken met allerlei slogans meege dragen zoals: „Wij zijn geen burgers van de tweede rang", „frs 225.000 voor ae kamerleden, armoede voor onze tC^leiïr'n "wij strijden voor de vrij- L ns wanneer uit groepen tegenbetogen werd getierd: „Weg met de priesteis. werd door de katholie- k,en geroepen ,,Leve de priesters, weg kanten strijdliederen gezongen. Tal van katholieke betogers droegen de onderscheidingen, die zij in de oorlog, in het verzet of om andere redenen hadden verdiend. Honderden vlaggen wapperden over de optocht, aan het hoofd waarvan achter de Belgische vlag en de vlaggen der negen provincies, de katholieke voormannen stapten. Bloemen werden door een dezer personen neergelegd bij het monument der oudstrijders en ook- bij het bekende Luikse perron, het vrijheidssymbool van de stad. Socialis ten hebben die daar later weggenomen en vertrapt. De Luikse politie kweet zich met grote tact van haar taak en men had wijselijk de gendarmen in hun ka zernes gelaten. Door verschillende katholieke sprekers werd de beteke nis van deze tocht aldus beklem toond: „De katholieken van België zullen niet buigen voor sectarisme noch vervolging en zullen de ziel van hun kinderen niet laten stelen!" Militairen gebruiken takkenbossen om de vlammen te doven, verspreid door de b randende wrakstukken van acht Portu gese F-8Jf Thunder jet straaljagers die in 'formatie te pletter vlogen tegen toppen van het onherbergzame Carvalhos Ge bergte De acht piloten van de machines vonden de dood terwijl vier andere toe stellen uit de formatie er met moeite in slaagdn over de 3000 voet hoge toppen van de bergketen Jteen te komen, daar mee ontsnappend aan de ergste ramp in de Portugese luchtvaartgeschiedenis... In de Russische hoofdstad is gisteren een grote luchtvaartdemonstratie gehou den ter viering van de Dag der Sovjet russische Luchtvaart. Het verrassende element in deze show werd gevierd door een nieuw Russisch transportvliegtuig, dat was uitgerust met straalmotoren en pijlvleugels. De verschijning van dit tweemotorige straalvliegtuig, dat onge veer dezelfde afmetingen heeft als de Britse „Cornet", vormde, zonder dat het officiële programma er melding van maakte, het slot van de demonstratie Eerder hadden de aanwezigen, waaron. der een aantal buitenlandse diplomaten, een tweetal gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving van een tot dusver on bekend type te zien gekregen en de nieuwste versie van een tweemotorige, tot dusver eveneens onbekende, helicop ter. Een groot aantal intercontinentale straalbommenwerpers legde op oorverdo vende wijze getuigenis af van het feit, dat Rusland hard doende is de achter stand op dit gebied in te halen Tijdens de luchtvaartdemonstratie za gen de toeschouwers ook een viertal lange-afstandsbommenwerpers met straalaandrijving van het type „Bison", die voor de tweede maal werden voorge- vlogen. Deze werden gevolgd door drie golven van 18 twee-motorige middelzwa re straalbommenwerpers van het type „Badger", waarna in formatie van vijf een vijftigtal nieuwe tweemotorige all- weather straaljagers volgden Daarna verschenen tot dusver onbe kende eenmotorige straaljagers, kennelijk de opvolgers van de Mig 17. Deze jagers evenaren, naar aangenomen wordt, de Amerikaanse Super Sabre F. 100 en de Franse Super Nystère. Deze toestellen zouden volgens een expert in horizontale vlucht sneller dan het geluid kunnen vliegen. Een vreemd verschijnsel vormde een zweefvliegtuig met beweegbare vleugels. Dit toestel vliegt, nadat het door een motorvliegtuig op de gewenste hoogte is gebracht als een vogel klapwiekend ver der. Toen de buitenlandse diplomaten op het punt stonden te vertrekken ver- Omtrent de betekenis van de voorgestel de maatregelen ten opzichte van de nieuw gebouwde woningen merkt de regering in de nota n.a.v. het verslag van de commis sie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer over het wetsontwerpen met betrek king tot de huurverhoging op, dat de ver hoging van de huren van de vooroorlogse woningen en de verlaging van de grond belasting tezamen de spanning tussen de huurprijs van oude woningen en de kost- prijshuur van de nieuw te bouwen wonin gen met. ongeveer 814 pet zullen doen verminderen. Uiteraard blijft er ook daarna nog een spanning bestaan. Ten einde deze zoveel mogelijk te beperken, blijft de regering bij voortduring streven naar verlaging van de bouwkosten. Het moet echter uitgeslo ten worden geacht, dat hier een zodanige verlaging zou kunnen worden bereikt, dat de huren van de nieuw te bouwen wonin gen zouden dalen tot het peil van de huur van vooroorlogse woningen. Aangezien 'iet anderzijds noodzakelijk is op den duur weer te komen tot rendabele woningbouw en afschaffing van de subsidies, blijft de regering een verdere aanpassing van de huren van de vooroorlogse woningen aan die van de na-oorlogse onvermijdelijk achten. De huren van dè tot dusverre tot stand gekomen na-oorlogse woningen liggen op zodanig peil. dat hier - in vergelijking tot het huurpeil van de vooroorlogse wonin gen en.de verschillen in woong.rief mede in aanmerking genomen - in het alge meen geen aanleiding is voor een huurver. laging. Het ligt dan ook niet in het voor nemen, in verband met de verlaging van de grondbelasting, hier een algemene huurverlaging van 3)4 pet te bevorde ren. Wel za. deze belastingverlaging tn de woningwetsector in incident le geval len enige correctie mogelijk maken met betrekking tot huren, die opvallend uit gaan boven het algemene niveau van de nieuwbouw in die sector. Een nieuwe verhoging van de onder houdsnormen, geldende bij de exploitatie van woningwetwoningen, ligt thans niet in het voornemen. Bj; h- laatste herziening werden deze normei- (gerekend van l Ja nuari 1954 af - naargelang van de ge- mecntekiasse gesteld op respeetievetijii 89,—, 81,— en 73,—. Er schijnt geen aanleiding om in het kader van de voor gestelde maatregelen tot een verhoging van deze bedragen over te gaan. De ba ten van die maatregelen zullen dientenge volge in het algemeen aan de exploitatie uitkomsten van de betrokken woningen te goede komen. Reeds bij het invoeren van de huurver hoging per 1 Januari 1954 werd het sy steem gevolgd, dat de huurverhoging wordt berekend over de huurprijs, gelden de daags voor de inwerkingtreding van die verhoging. De verhuurder, die - om Bij het huidige wetsontwerp is hetzelf de systeem gekozen. De huurverho ging ad 5 pet zal derhalve moeten wor den bereken<j over de huurprijs, die op 31 Augustus 1955 was vers. ïuldigd. In dien de verhuurder de gelegenheid wil aan grijpen om tegelijkertijd ook vorige huur verhogingen in rekening te brengen, of wel in een later stadium alsnog daartoe wil overgaan, dan zal hij de voornoemde minister om toepassing van het voormel de artikel 17 moeten verzoeken. De regering acht het zeer bepaald me de haar taak om voor een duidelijke voor lichting van het publiek ten aanzien van de nieuwe huurvoorschriften zorg te dra gen. Verder wordt in deze nota nog verklaard dat de basis van de onderhoudsverplich tingen is en blijft de tussen partijen ge sloten overeenkomst, de op huur en ver huur betrekking hebbende bepalingen van het burgerlijk wetboek en het plaatselijk gebruik. Daarbij zal de feitelijke marktsi tuatie uiteraard mede van invloed zijn. Ambtenarij en ambtelijke invloed bij de woningexploitatie, aldus merkt de rege ring op, zal kunnen voorkomen worden door de beslissing omtrent de toepassing van de onderhoudsplicht op te dragen aan de colleges van Burgemeester en Wet houders of aan de huurcommissies. Voor een nadere algemene wettelijke re geling ten aanzien van de verplichtingen van de verhuurder ziet de regering voors hands geen aanleiding. Wat het tijdstip betreft, met ingang waarvan de in het ge lijk gestelde huurder de veel betaalde huur kan terugvorderen, is de regering van mening, dat dit in het algemeen het tijdstip van indiening van het verzoek zal zijn, hoewel zij er geen vaste regel van wil maken. Hiervoor zullen de huurcom missies resp. de colleges van B en W eni ge vrijheid moeten hebben. Ook de regering is van mening dat het, teneinde overbelasting van de gemeente besturen of de huurcommissies te voor komen, wenselijk ware, indien het aantal verzoeken niet te groot zou worden. De eisen waaraan een woning, wil huurver laging mogelijk zijn, niet meer voldoet, moeten verband houden met de instand houding en bewoonbaarheid. Om de stroom van ongemotiveerde erzoeken te beper ken, dient ook de voorgestelde bepaling, dat de verzoeker zeker geldsbedrag zal moeten storten alvorens zijn verzoek in behandeling wordt genomen. Met betrekking tot de vraag, of het wel billijk is de huurverhoging eerst na voltooiing van het herstel te doen in gaan, merkt de regering op, dat zij in beginsel instemt met de opvatting dat het enkele feit, dat de verhuurder ernstig begonnen is met het opknappen van de woning, geen reden is om hem reeds weer in het genot van de huur verhoging te jtellen. Aan de andere kant echter gaat het h.i. tever van de ver huurder te eisen. dat hij in alle rebre- ken onberispelijk moet hebben voor zien, alvorens hij op de verhoogde huur prijs aanspraak kan maken. De regering acht het bijzonder gewenst, dat de beslissingen inzake het al dan niet voldoen aar. de onderhoudsverplichting in de locale sfeer worden genomen. Opdracht van deze taak aan de huuradviescommis sies komt haar alleen reeds daarom min der wenselijk voor. Met de mening dat men het aan de ge meentebesturen zelf zou moeten overlaten of zij een huurcommissie in het leven wil len roepen of niet, kan de regering moei lijk instemmen. Naai- naar mening zal en huurcommissie op haar plaats zijn in gemeenten, waar - als gevolg van het aan tal inwoners of uit anderen hoofde - van een oersoonlijke tmd tussen burge meester en wethouders en de belangheb benden niet of nauwelijks kan worden ge sproken. De apostolisch nuntius van Buenos I van Buenos Aires De toeloop was zo Aires, mgr Zanin heeft Zaterdag uitvoe-groot er waren meer dan 10.000 mensen rige besprekingen gehad met de Argen tijnse minister van buitenlandse zaken, de heer Jeromino Remorino en de direc teur-generaal van de afdeling geloofsza ken, Leonardo Benitez de Aldama. Later op de dag bezochten ook twee Argentijnse prelaten, mgr Albino Mensa en mgr Antonio Rocca, resp. pro-vicaris en hulpbisschop van Buenos Aires, de minister van buitenlandse zaken. Bij dit onderhoud waren tevens aanwezig de minister van binnenlandse zaken, Oscar Albrieu en de Argentijnse ambassadeur bij de H. Stoel, Carlo Oliva Veiez. Over de gevoerde besprekingen tijdens deze eerste officiële besprekingen tussen de kerk en de Argentijnse autoriteiten sedert de opstand op 16 Juni, zijn geen bijzon derheden bekend gemaakt. Zaterdag is, voor het eerst sedert het uitbreken van de ongeregeldheiden, weer een H Mis opgedragen in de kathedraal dat velen hünner vanaf de Plaza de Nayo de plechtigheden moesten volgen Na de H Mis zongen de kerkgangers op het plein het Argentijnse volkslied In een herderlijk schrijven, dat gisteren in alle Argentijnse kerken is afgelezen, verklaart het episcopaat, dat herroepin gen van alle acties tegen de kerk en de invrijheidstelling van de garresteerden aantonen, dat deze maatregelen in het ge heel niet te rechtvaardigen waren. Intussen is ex-minister Borlenghi, een van de leidende Argentijnse anticlerica- len, die enige dagen geleden als minis ter van binnenlandse zaken aftrad, per vliegtuig uit Montevideo vertrokken. Dit vertrek werd zorgvuldig geheim ge houden, totdat Zaterdagavond bekend werd, dat hij per vliegboot het land had verlaten. Borlenghi heeft vijf dagen geleden op 'n persconferentie verklaard, dat hij van plan was op 8 Juli naar Europa te vertrekken. scheen tenslotte het zilverkleurig twee motorige transportvliegtuig met straal- aandrijving Hoewel dit toestel klaar-j welke r*eden°dan ook - destijds'had afge- blijkehjk bedoeld is als militair trans porttoestel, wordt aangenomen, dat de- porttoestel, wordt aangenomen dat de ze machine te enigertijd voor'de bur gerluchtvaart bestemd zal zijn Volgens de Russische Litteraire Gazet- te" wordt dit toestel „binnen een jaar of twee" ingezet op het luchtnet Moskou- Peking. Ook Radio Moskou noemde dit vliegtuig gisteren een passagiersvliegtuig. Een commentaar van de Russische om roep verklaarde voorts nog, dat de bur gerluchtvaart binnenkort uitsluitend zal worden uitgerust met straalvliegtuigen. zien van het vorderen van de eerste huur verhoging ad 15 pet kon de verhoging per 1 Januari 1954 dan ook slechts berekenen over de huurprijs 1940. Aangezien daar door in een dergelijk geval een huurprijs ontstond, die „kennelijk zeer aanzien lijk" afweek van de normaliter sedert ge noemde datum geldende huurprijs, was de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting alsdan de- wraagd bereid ofn de huurprijs met toepassing van artikel "7 van het besluit bijzondere huurprijzen 1954 te herzien. (Van onze verslaggever) Van de ,,0-56" krant, waarover, hoe dan ook, veel gesproken werd, is de spanning gebroken. In tienduizenden huiskamers naar schatting zijn 1.700.000 kranten uitgereikt heeft men zich de lessen van de fröbelschool herinnerd en is men aan het vouwen geslagen in de hoop, op de tekening de arm van een dame, die wordt gereikt aan de man met de collectebus, op de juiste wijze aan haar schouder te kunnen brengej». Daarvoor moest men, zoals in de uitzending van de K..R.O. gisterenavond 0111 half negen aoor de omroeper werd meegedeeld, als de krant open gevouwen was, van de rechter helft eerst de marge middendoor vouwen; vervolgens moest de aldus verkleinde bladzijde middendoor naar links gevouwen worden en dan ging het spannen. Het dubbelgevouwen blad moest weer naar links gevouwen, waardoor twee tekeningen werden bijeengevoegd. Wanneer men nu in het bezit was van een krant met de aldus verkregen tweevoudige tekening, waarbij de dame met een zwart mutsje en puntneus ter linkerzij een lachende mijnheer ter rechterzij netjes een hand gaf en eerstgenoemde figuur niet dusdanig misvormd was, dat haar arm uit haar jaszak kwam schieten, kon men zich de gelukkige winnaar van op zijn minst f 1000 noemen. Alvorens dit eerste geheim werd ont huld, ontwikkelde zich een gesprek, waar in de penningmeester van de K.V.P., de heer P. Alberts, het resultaat van de col lecte aan de kerken van Zondagochtend meedeelde. De heer Alberts verstaat ook de kunst de spanning er in te houden. Na zijn voldoening uitgesproken te heb ben over het bedrag, vertelde hij dat het wel niet gelijk was aan de 300 mil- lioen, die aan kinderbijslag worden uit betaald en ook niet aan de 178 millioen, die door minister Witte op het nationale bouwvolume was bespaard, maar dat het toch een groot getal was, dat aan kwart jes en dubbeltjes door katholiek Neder land gisterenmorgen was geofferd. Bo vendien moeten er nog afdelingen .-''•e- kenen en is op enige plaatsen de collec te pas de volgende week. Eindelijk kwam toen het cijfer er uit: te weten 102.759,52, dus ruim een ton. Een stevige basis voor een veel groter bedrag, dat. nodig is om het volgende jaar met de verkiezingen een flinke acti viteit te ontwikkelen, vond partiisecreta- ris dr L. Albering. Hij was ook zeer tevreden over de opbrengst van de twee- kwartjesstrook aan de lidmaatschapskaar ten en stelde nog andere acties in het vooruitzicht. Nauwelijks was de uitzending ten einde, of de eerste telefoontjes kwamen binnen van luisteraars, die inderhaast aan het vouwen waren gegaan, maar bij nadere informatie toe moesten geven, dat de arm te laag zat. De heer Pelgrom uit Zutphen had eeh- samengebracht, zonder het omgevouwen blad te verschuiven. Gezien zijn geluk kig bezit van twee kinderen krijgt hij, behalve 1000,- er nog 100,- bovenop, want en dat is het tweede geheim in de lijn van de progresieve kinder bijslag, die de K.V.P. voorstaat, krijgt de winnaar voor de eerste twee kin deren nog 50,per kind, voor het derde en vierde kind 75,- voor het vijfde en zesde 100,- voor het zeven de en achtste 125,- en voor het ne gende en tiende kind 150,-. Zodat ie mand maximaal 2000,- kan winnen. Het extraatje kwam de heer Pelgrom goed te pas, omdat hij de volgende week gaat verhuizen. Vóór 23 Juli, 's middags twaalf uur, moet tnen zich op het secretariaat van de K.V.P., Koninginnegracht 40 in Den Haag melden, waar ieder met zijn krant terecht kan, indien hij of zij meent tot de prijswinnaars te behoren. De voorzitter van de K.V.P., mr H. W. van Doorn, sprak even na half elf een slotwoord, waarin hij katholiek Nederland voor het Zondagmorgen gebrachte offer dankte. Hij zag in de opbrengst het be wijs, dat alle kerkgangers de K.V.P een goed hart toedragen en dankte de pro pagandisten die door een windzuchtje, aangeblazen door een afgunstige tegen stander, niet omgevallen waren. Reeds eerder op de avond had de oud-voorzitter van de K.V.P., de heer W. J. Andries- sen, de heer Van Doorn opgebeld om hem met het succes te feliciteren. De collecte voor de K.V.P. is in Am sterdam niet zonder stoornis verlopen. De politie heeft namelijk bij verscheidene kerken de collectebusen in beslag geno men en tegen de collectanten procesver baal opgemaakt. Dit geschiedde o.a. bij de Thomaskerk in de Rijnstraat en bij de Mozes en Aronkerk op het Waterloo- plein. Het blijkt, dat de Kring van de K.V.P. in Amsterdam inderdaad niet een ver gunning voor deze collecte bij de politie had aangevraagd. Er worden echter tal loze collectes bij de kerken gehouden eveneens zonder vergunning, waarte gen nimmer is opgetreden. Men heeft zich namelijk tot nu toe algemeen op het stand punt gesteld, dat een collecte bij de ker ken een ander karakter heeft dan een op de openbare weg. Hoewel de politie te Amsterdam dus formeel het gelijk aan haar zijde heeft, wekte het wel enige bevreemding dat zij „w-.vHnj, getief -werd. Twee paters Jesuieten van het Alma College in Californië hebben bij het op dragen van hun eerste H. Mis gebruik gemaakt van een kelk, samengesteld uit uranium, kobalt en cadmium, materialen, die voor atoomsplitsing worden aange wend. Voor het vervaardigen van deze kelk was bijzondere toestemming van de Ame rikaanse commissie voor de atoomener gie nodig. Op de kelk staat in het Grieks gegra veerd: „Opdat allen een zijn" en op de bijbehorende pateen de formule van Ein stein „E mc2" en de woorden van Isaïas: „Van hun zwaarden maakten zij ploegen en van hun lansen zeisen". De kelk zal worden aangeboden aan de Wereld-vredeskerk, die te Hirosjima in Japan wordt gebouwd. De bevolking van Goeree en Overflak- kee beleefde Zaterdag een groot festijn. De eigenaars van stamboekpaarden en stamboekvee waren met hun dieren naar het concours getrokken om uit te maken tvie de beste koe, de beste hengst of merrie in zijn bezit had. De keuringen waren provinciaal. Duizenden waren present om te genieten van de pracht en de kracht van de edele dieren. Op het plaatje worden de vier kampioenen van de onderscheidene klassen voorgedraafd. Dit was geen kinderwerk. Er moest ste vig aan de leidsels getrokken worden om de kampioenen in toom te houden. Na 43 dagen schijnen de Britse haven stakingen hun einde nabij te zijn. Gisteravond besloten de stakers in alle vijf de Noordelijke havens, Liverpool, Birkenhead, Garston, Manchester en Huil, vandaag weer het werk te hervatten. De Londense stakers zouden vanmor gen, even voor de aanvang van hun werk, bij elkaar komen om een beslissing te nemen. De kans is groot dat ook zij dan het werk zullen hervatten. Tijdens de voortgezette jaarvergadering van de A.N.W.B., Zaterdagmiddag in het Palacehotel te Scheveningen, zijn bij de rondvraag opmerkingen gemaakt over het te lange uitblijven van telefonisch^ waarschuwingsposten langs de Afsluitdijk. Deze posten zouden bij ongelukken rechtstreekse verbinding geven met de Rijkspolitie aan beide einden van de dijk. De A.N.W.B. nam op 28 Maart 1952 het initiatief tot het vestigen van de pos ten en nam de kosten van 8000,- voor lopig voor zijn rekening. P.T.T. gaf in Januari 1952 een opgave van de kosten. In die maand werd aan het directoraat- generaal van de Rijkswaterstaat om een financiële bijdrage gevraagd, waaraan in December 1953 werd herinnerd. Met de Rijkspolitie werd op 1 Februari 1954 over het aansluiten van de dijkposten op twee politieposten contact opgenomen. Over eenstemming werd op 21 Mei van dat jaar bereikt. In Juli 1954 werd van P.T.T. een con structietekening van telefoonkastjes ont vangen. Voor het plaatsen ervan werd vraagd. Op 1 September 1954 was de di rectie Zuiderzeewerken gemachtigd toe stemming te verlenen. Deze toestemming kwam op 2 November 1954 af, waarna op 29 December 1954 opdracht aan P.T.T. tot het plaatsen der telefonische waarschuwingsposten werd gegeven. Op 31 Mei 1955 werd de grootst moge lijke spoed toegezegd, doch op 1 Juli moesten de telefoonkasten nog steeds ge maakt worden en de wijze van aansluiten van de toestellen en het verven der kast jes moest nog nader bestudeerd worden Een aanbod van de A.N.W.B. om de kast jes binnen een week te maken en te schilderen werd afgeslagen. Daarom, al dus een mededeling ter jaarvergadering, zullen de telefoonposten op de Afsluitdijk op de activiteit van de P.T.T. moeten wachten. Het is de bedoeling, dat de telefoon posten op de Afsluitdijk tot proefobject zullen dienen. De A.N.W.B. hoopt, dat de Rijkswaterstaat dit syteem zal overne men. De mogelijkheid wordt bestudeerd j, - r --I om een dergelijk systeem op de Rijksweg dadelijk goedkeuring aan het directoraat- 12 Den Haag—Utrecht op de kortst mo- generaal van de Rijkswaterstaat ge-1 gelijke termijn aan te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1