„Hoe passen wij in deze tijd?" Critisch-opbouwende rede van prof. Teilegen Op era over Rembrandt Financiële besprekingen met Indonesië PITTIG VAN NELLE Nederlandse avond tot slot MARIE VAN ZEGGELEN 85 HAARLEMMERMEER VIERT ZIJN EEUWFEEST Landdag St Adelbert Kon. waardering voor medewerkers Philips-laboratorium Prof. Holst commandeur Oranje Nassau „Hoeve Nooitgedacht Nederlandse bedevaart in Beauraing Nehroe drong aan op vri ijlating WEER HENGELEN IN DE VAGANTIE? Segni practisch gereed Jongen verdronk in zwembad HALF ZWARE SHAG ..LMWEEK ARNHEM Bert Haanstra en Herman v. d. Horst geljkwaardige winnaars Koningin en vier ministers bij plechtige opening „The Intruder" MAANDAG 4 JULI 1955 PAGINA 5 Gemeenschapswaarde De Duitse gevangenen in Rusland Milieu-vorming NIEUWE COMMANDANT COMMANDO'S BINNEN DRIE MAANDEN NA| AANVAARDING UNIE PROTOCOL De Italiaanse regeringscrisis Ondanks waarschuwingen toch in diep water AUSRALISCHE ORDER VOOR GROTE WEEGINSTALLATIE %if M •»'- „Sabor' bood bloemen aan Rode-Kruisdemonstratie Tivee volksconcerten op één avond Historische romans Mislukte première van „Studio" (Van onze Haagse redactie). „Welke vragen stelt de tijd, waarin wij leven, aan de St Adelbert- vereniging?". Hierop heeft prof. dr ir F. Ph. A. Tellegen Zondagmiddag antwoord trachten te geven op de landdag, welke te Scheveningen werd gehouden. Aan deze openbare zitting van de landelijke St Adelbert-ver- eniging was Zaterdagmiddag een besloten bijeenkomst voorafgegaan, tijdens welke de nota over het werk in en van de afdelingen is besproken Daarna werden de congressisten in het oude stadhuis te Den Haag ontvangen door het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd werd door loco-burgemeester, wethouder Th. M. Dresmé. Voor hem was dit de laatste officiële daad vóór zijn aftreden. De Zondagmiddagzitting van de land dag werd bijgewoond door de Pauselijke Nuntius-Internuntius, mgr Paolo Giobbe, door minister Witte en door vertegen woordigers van verschillende organisa ties, waarmee „St. Adelbert" contact on derhoudt. 's Morgens had mgr Giobbe een pontificale Hoogmis opgedragen in de dekenale kerk aan de Parkstraat, waarbij hij werd geassisteerd door drs Th. Zwartkruis (presbyter-assistens), pater F. J. Bijloos S.J. en pater W. M. Drion S. J., troondiakens, pater M. Jeu ken en pater Lampe, diaken en subdia ken. Daarna ontving de Haagse afdeling de congressisten in het Mauritshuis. Vóórdat prof Tellegen zijn rede aan ving, las de voorzitter, mr F. J. G. ba ron Van Voorst tot Voorst, een telegram voor van het Staatssecretariaat van Z H de Paus, waarin de H. Vader de hoop uitspreekt, dat „St Adelbert" mag groei en en bloeien en waarin mededeling ge- daan wordt van 't feit, dat aan de mode- ratoren de gunst van de Apostolische Ze gen is verleend. Besloten werd een antwoordtelegram te sturen, waarin de leden van „St, Adel bert" hun trouw betuigen aan de Paus en waarin zij hem speciaal dankzeggen voor redevoering, die hij zo veelvuldig voor groepen van beroepsbeoefenaren pleegt te houden. Prof. Tellegen begon zijn rede met op te merken, dat men de waarde van „St. Adelbert" niet moet afmeten aan 't nut en de efficiëncy maar aan de mate, waar in de vereniging een gemeenschap is Men moet de wegen zoeken om het „beeld", dat de oprichters van „St. Adel bert" voor ogen stond, en waarin de op dracht van de vereniging gestalte kreeg, Vijftienhonderd Nederlandse bloemen sierden Zondag de kapellen van Beau raing, waar evenzovele Nederlandse pel grims verzameld waren bij de 250ste bede vaart, georganiseerd door het Nederlandse Comité „Pro Maria'". Deze bedevaart naar het genadeoord van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen in de Belgische Ar dennen stond o.l.v. mgr C. Kramer O.F M., de verdreven bisschop van Luanfu in Zondagmiddag om 12 uur cele breerde de Bisschop een pontificale H. Mis aan het door de Nederlanders geschonken öuuenaltaar van het heiligdom. Hij werd geassisteerd door Deken G. Kuijs uit Poel dijk en pater A. Boekhorst, overste te Bergeyck aan het scholasticaat der As- sumptionisten. Het koor van de St Josephparochie t8 Helmond zong de gezangen o..l.v. dirigent Driessen. Deze pontificale H. Mis in de als een amphitheater opgetrokken open- luchtkerk vormde het hoogtepunt van de bedevaart. In de namiddag celebreerde mgr Caru, bisschop van Namen, het pon tificale Lof aan het altaar in de tuin der verschijningen, waarna de zegen aan de zieken werd gegeven. De 250ste bedevaart werd besloten met een'avondwake nabij het genadebeeld on- bij de meidoorn, waar de verschijningen nu bijna 25 jaar geleden plaats vonden. De Nederlanders baden ook deze avond het rozenhoedje met een der zienstens, mevrouw Andrée van der SteenDegeim- bre, dat zij iedere avond om half 7 voor bidt voor de door Maria gevraagde inten tie: de bekering der zondaars. De Vereniging van Westduitse ex-ge vangenen heeft Zaterdag te Bonn bekend gemaakt, dat de Indiase premier, de heer Nehroe tijdens zijn verblijf te Moskou er bij de Bussen op heeft aangedrongen, de Duitse gevangenen en geïnterneerden, die nog in de Sovjet-Unie worden vastgehou den, vrij te laten. Genoemde vereniging zond Nehroe een telegram, waarin hem dank wordt gezegd voor zijn bemiddeling. Naar in kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de Westduitse re gering, Vrijdag werd verklaard, hebben de Russen Duitse burgergeinterneerden, w'er aantal op vele duizenden wordt ge- scnat, in twee kampen samengebracht. Dit zou er op kunnen wijzen, dat zij op korte termijn zullen worden vrijgelaten. Duit se krijgsgevangenen werden reeds eerder in kampen in de omgeving van Sverd lovsk samengetrokken,' aldus werd in ge*1 noemde kringen vernomen. in te passen in de zich wijzigende maat- schappijvormen. Dit beeld schijnt te worden gekenmerkt door een „cultuur- dragende" en „leidinggevende of leiden de" groep. Maar in onze samenleving is het cultuurdragen als het leiding geven of leidende plaatsen bezetten steeds min der het typerende kenmerk van één groep. In dit verband wees spreker er op, dat men tegenwoordig cultuurdragen als harmonisch leven met de uitingen daar van vindt in alle groepen. Maatgevend voor het gedrag, de kleding en de be- woning^ de mening en gewoonten is niet méér één bepaalde groep. En tot leiding gevende plaatsen brengen het vertrou wensmannen èn bekwarile personen uit alle groepen. In de kring van „St. Adel bert" tracht men wegen te vinden tot aanpassing aan de nieuwe tijd. Tot deze pogingen rekende prof Tel legen het zoeken naar milieu-vorming voor gekwalificeerde functionarissen in het maatschappelijk geheel, men zoekt naar meningsvormen over de belangrij ke vraagstukken, die overigens door re presentanten van alle groepen de facto worden behandeld en beslist, men zoekt naar groepsorganisatie, ter zelfhandha ving in het zich steeds verder organise rende bestel, men zoekt naar initiatie ven, die dz leidinggevende mensen van stad en streek samenbrengen, ongeacht de groep, waaruit zij komen. Prof Tellegen kwam tot de conclusie, dat „St. Adelbert" aan al deze strevin gen moet meedoen maar dat zij in géén dezer deeltaken geheel moet opgaan. Zij moet blijven „wie zij is". Haar taak is de vraag op te lossen, hoe het in haar mid den aanwezige cultuurgoed zal moeten worden gebracht in de nieuwe samenle ving. Baron Van Voorst tot Voorst zeide in zijn dankwoord, dat prof Tellegen nieu we inzichten heeft geopend en bestaande heeft verdiept. Inzichten, welke kunnen leiden tot een nieuwe basis van „Sint Adelbert". In net bijzonder wéés hij op een der belangrijkste taken, die de standsorganisatie in deze tijd heeft, nl. de herkerstening van het beroepsleven. Hij huldigde prof Tellegen, die voorzitter is van de landelijke K.A., voor wat hij op dit stuk heeft gedaan en nog steeds doet. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot commandant van het Korps Commando troepen te Roosendaal de lt.-kolonel P- de Bruin, tevoren commandant van Regiment Stoottroepen te Venlo. het Er zijn massa's mensen, die in de vacantie hun hengels meenemen en een of meer dagen aan de hengel sport besteden. Er zijn er ook, die hun gehele vacantie aan de water kant willen doorbrengen. Het is echter gebleken, dat men vaak bij het kiezen van een vis- plaats afgaat op „horen zeggen" door een kennis, waarna de plaats in_ kwestie dan een teleurstelling blijkt op te leveren. Wij willen daarom onze abonné's. gaarne van dienst zijn met het ad vies voor een hengelsportvacantie. Mededelingen betreffende adressen, waar men vergunningen kan beko men. de prijs der vergunningen, aard van het viswater, voorkomen de vissoorten, te gebruiken syste men, enz. Ook en dit is vooral van belang voor abonné's in klei nere plaatsen, waar geen speciaal zaken zijn willen wij gaarne ad viseren bij de aanschaf van mate riaal. Onze lezers kunnen geheel koste loos van deze service profiteren. De enige voorwaarde is, dat men zijn adres duidelijk vermeldt en een postzegel voor antwoord bij- sluit. De minister van O. K. en W. heeft met het oog op de herdenking van de 350ste geboortedag van' Rembrandt aan Henk Badings opdracht gegeven tot het com poneren van een opera. Het gegeven is ontleend aan de laatste levensjaren van de meester. De componist heeft J. W. F. Weru- meus Buning bereid gevonden het libret to te schrijven. Het is de bedoeling, dat de eerste uit voering van deze opera zal worden gege ven door de Nederlandse Opera tijdens het Holland-Festival 1956. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Cals, heeft Zater dag in het Philipslaboratorium te Eindho ven een rede gehouden, waarin hij getuig de van de grote waardering, die de weten schap koestert voor wat in dit laborato rium wordt verricht. Vorige sprekers hadden al toegelicht dat het Philipslabo ratorium van uitzonderlijke betekenis voor de wetenschap is, respectievelijk, dat de wetenschap de basis is voor de moderne industrie. Zich richtend tot de oprichter, profes sor Holst, zeide mr. Cals, dat niemand als deze hoogleraar zulke grote verdien sten voor de groei en de bloei van deze instelling heeft gehad. Daarop deelde de minister mee, dat het de Koningin had behaagd, professor Holst te benoemen tot commandeur in de orde van Oranje Nas sau- Voorts deed de minister mededeling van de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau van ir. Rinia. als oudste van de drie directeuren, die optraden na dat professor Van Holst zijn functie bij Philips had neergelegd. Ir. Rinia is 27 ja ren mede belast geweest met de leiding van het laboratorium. Tenslotte richtte minister Cals zich tot de heer Lemmens, de hoofdasistent, die zich in het laborato rium heeft onderscheiden als een zeer ge zien expert op het gebied van glas en hoogvacuum. De minister moest echter wel erkennen, dat het hem niet helemaal glashelder was. waarin het fijne van de door de heer Lemmens ontwikkelde pro- cede's precies lag, maar het was de mi nister een groot genoegen te kunnen mee delen. dat de heer Lemmens is onder scheiden met de gouden eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau Vervolgens heeft minister Cals de nieu we vleugel van het natuurkundig labora torium symbolisch geopend. Hij deed dit volgens een procédé, waarvan het geheim voor hemzelf altijd wel geheim zal blij ven. Door middel nl. van een simpele han deling voltrok hij een chemisch, electro- nisch en mechanisch proces, dat het gor dijn deed wegschuiven, hetwelk dr toegang tot een lange gang wegschoof. Nadat in de jubileumhal het gezelschap aan een Brabantse koffiemaaltijd had aan gezeten, volgde des middags een aantal demonstraties in het laboratorium. Zün antwoord op de algemene bcschou- wingen in tweede termtfn in het Indone- sische parlement over het wetsontwerp tot opheffing van de Indonesisch-Neder andse Unie, heeft de minister van huit.nlandse zaken Sunarjo beloofd, dat binnen drie maanden na aanvaarding van het unie protocol onderhandelingen zullen worden gehouden met Nederland over de linan- cieel-economische verhoudingen. Hij zeide in het antwoord niet alle vra gen/te willen beantwoorden, teneinde te voorkomen dat van bepaalde zijden nier van profijt zou worden getrokken. Over de transferbepalingen verklaar de de minister, dat men niet uit bet oog moet verliezen, dat zolang buitenlandse investeringen aanwezig zijn, de trans fers niet geheel kunnen worden afge schaft. Over de van communistische ziide ge dane suggestie om de schade, welke een gevolg is \an handelingen van militairen van het K.N.I.L., op Nederland te verha len, zeide minister Sunarjo, dat men uit het regeringsantwoord in eerste termijn reeds kan aflezen, dat het voornemen hier- toe bsstsst De regering is het eens met de opvat ting, dat thans de eerste fase is bereikt en dat de tweede moet bestaan uit het op lossen der financieel-economische kwes ties en de voortgezette strijd om West- Irian. Minister Sunarjo kondigde nog aan, dat hij wil voorstellen om twee maanden voor het begin der financieel-economische be sprekingen met Nederland, een inter-de- partementale commissie in te stellen tot bestudering van de financieel-economische kwesties. De Italiaanse kabinetsformateur, de jef.r .^nJon'° Segni. heef' lagavond aeiinitier van president Gronchi de op dracht ontvangen een nieuwe regering te vormen. Naar verluidt heeft de formateur zijn nieuw kabinet zo goed als gereed. Het zal. evenals de vorice --vin S ba, wederom een coalitieregering zijn van de vier centrumpartijen. Naar verluidt moet de heer Segni nog met één der toekomstige eoalitie-parlners de liberale partij, tot overeenstemming komen over enkele punten. Enkele leiden de liberalen hebben echter te kennen ge geven, dat zij in alle "°val tot het kabinet willen toetreden, ongeacht of het partij bestuur het daar al dan niet mee eens is. Zaterdagmiddag heeft Minister Cats in Eindhoven de nieuwe vleugel van het natuurkundig laboratorium der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, officieel geopend door het toepassen van een „mysterieus" procédé, waardoor hij een chemisch, clectronisch en mechanisch proces aan de gang bracht, dat uitein delijk een gordijn deed wegschuiven, dat de toegang tot een lange gang ont sloot. De foto toont de minister tijdens zijn geheimzinnige bezigheid. Zaterdagmiddag is het negenjarig zoon tje van de familie Ten Brinke, wonende te Den Ham, pp tragische wijze om het leven gekomen. Het jongetje was met een der buren meegegaan om Imo' te halen nabij Kasteel Eerde. Ondanks herhaalde waarschuwingen ging het knaapje met drie andere kinderen naar het particu liere zwembad nabij het kasteel, kleedde zich uit en begaf zich te water zonder te kunnen zwemmen. Het jongetje verdween onmiddellijk in het drie meter diepe wa ter en kwam niet meer boven. De bad meester van het kasteel Eerde werd ge alarmeerd en bracht vrij snel het jon getje boven, waarna hij kunstmatige ademhaling toepaste. Dit mocht echter niet meer baten, de levensgeesten waren reeds geweken. Een fabriek in Den Haag (Servo-Balans N.V.), die vol-automatische weeginstalla ties vervaardigt en deze over de gehele wereld exporteert, heeft dezer dagen een exportorder gekregen uit Australië voor het vervaardigen van de grootste vol automatische weeginstallatie ter wereld voor het wegen van ruwe suiker. Het geheel wordt 15,5 meter hoog en zal een capaciteit krijgen van anderhalf millioen pound (0,4536 kg) per uur. De grootste machine tot nu toe ver vaardigd, met een capaciteit van 300 ton per uur, staat in de suikerraffinaderij van Tate and Lyle te Londen. Ook dit toestel werd door de Haagse fabriek ge leverd. t i' Met een „Nederlandse Avond" in liet Rembrandt-tlieater is de Filmweek Arnhem, het eerste Nederlandse Filmfestival, besloten. Een verheugend slot van een in alle opzichten geslaagd festijn, niet alleen omdat het aantal ingezonden Nederlandse films de organisatie van zulk een avond mogelijk maakte, maar ook omdat de kwaliteit van de vertoonde films, waarop wij nader hopen terug te komen, de toets van de strengste critiek glansrijk kan doorstaan. Wat betreft fantasie, vindingrijkheid, technische bekwaam heid, maar vooral begrip voor de artistieke mogelijkheden van het medium waarvan zij zich bedienen, hoeven de Nederlandse filmers geenszins voor hun buitenlandse collega's onder te doen, zo lang liet maar niet om de productie van speelfilms gaat. Polygoon verraste met een serie mo ment-opnamen in kleuren! van de eerste dagen van de Arnhemse Filmweek Van Frans Hendrix en Jan Coolen werd de J. Geesink-productie „Light and Man kind" vertoond. Vóór de pauze voerde het Nederlandse Ballet onder artistieke leiding van Sonia Gaskell „La Somnam bule" uit. Na de pauze volgden de wereldpre mière van de films „De kring om de maan" (Moonglow), een knappe teken film in kleuren van Marten Toonder onder regie van Harold F. Mack en van „Strijd zonder einde" (The Rival World) even eens een kleurenfilm van Bert Haanstra, die draaiboek, regie en montage ver zorgde. Tot slot werden door dr J. Hulsker. hoofd van de afd. Kunsten van het Mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen namens minister Cals de film prijzen .1955 uitgereikt. In de categorie Vrije Films en zoge naamde „Sponsored Films" werden twee gelijkwaardige prijzen van elk 1000 toe gekend aan „Strijd zonder einde" van Bert Haanstra en aan „Vieren maar" van Herman van der Horst. In de categorie: In opdracht vervaar digde Films ging de prijs van 1000 naar „Er is een tijd van komen" van Wim Gerdes met een speciale vermelding voor het scenario-draaiboek. Voorts ontvingen een Speciale Ver melding: de film: „Moonglow" van Mar ten Toonder en de film: ..Light and Man kind" van Joop Geesink; alsmede een speciale vermelding voor het scenario de film: ..Vrij buiten" van Otto van Neijenhoff en voor het camerawerk, de montage en de geluidstoepassing de film: „Railplan 68" van Louis A. van Gasteren. Tevoren had de heer A. W. Wegerif, als voorzitter, opder toenemende spanning, het rapport bekend gemaakt van de jury, die in het algemeen haar waardering uit sprak over de ingezonden films,, waaruit met vreugde mocht worden geconcludeerd dat ook internationaal gezien de produc tie van korte films in Nederland op peil staat. Voor de film „Vrij Buiten" had de jury waardering voor de fotographie en in het bijzonder voor de wijze, waarop het sce nario gelegenheid gaf tot het vervaardi gen van enige goed geslaagde komische scènes. Ook voor de film „Railplan 68" van Spectrum Films had de jufy waardering, in het bijzonder voor de wijze, waarop deze film is opgebouwd. Wat de film „Moonglow" van Marten Toonder betrof, had de jury grote bewon dering voor de tecnische perfectie, welke uit de samenwerking in deze film tot uitdrukking komt en voor de werkzaam heid, welke men in de filmwereld met het woord „animation" pleegt aan te duiden. Bij het beantwoorden van de vraag, of de film „Light and Mankind" van Joop Geesink voor de prijs in aanmerking kwam, werd de taak van de jury reeds verzwaard. Immers deze film verenigde in zich daarvoor de kwaliteiten t.w. boeiend door camera-visie en camera beweging, maquettebouw en rhythme, door de buitengewone vondsten en trucages en door de kleur, die aan het geheel een dramatisch effect verleent. Deze waardering houdt in erkenning van de verdiensten van de medewerkers Frans Hendrix en Jan Coolen. Tenslote beperkte zich de taak van de jury tot een keuze uit de films: „Strijd zonder einde" van Bert Haanstra en ..Vie ren maar" van Herman van der Horst. Het is de jury niet mogelijk gebleken, één van deze films als de beste van de twee aan te merken. Beide films bezitten de kwaliteiten, welke hen voor de prijs in aanmerking doen komen, zij het uit de aard der onderwerpen voortkomende ver schillende doch gelijkwaardige motive ringen. Derhalve stelde de jury voor de Filmprijs 1955 in een rubriek aan beide films toe te kennen. In de tweede rubriek (In opdracht ver vaardigde films) viel de keus van de jury tenslotte op „Er is een tijd van komen" van Wim Gerdes. Het camerawerk van Piet Buis en. Jan Moonen in de film ..Uit vuur en vlam" kwam volgens haar in aanmerking voor een speciale ver melding. Het laatste woord op dit zo geslaagde Filmfestival, temeer geslaagd omdat de uitspraken van de jury volledig kunnen worden onderschreven door alle onbe vooroordeelde filmliefhebbers, hetgeen met jury-uitspraken op Festivals in het buitenland vaak niet het geval is, werd gesproken door burgemeester C. L. G. Matser van Arnhem, die zonder op eventuele latere beslissingen te willen vooruitlopen in het succes van de Arnhemse Filmweek aanleiding vond om zich als eerste initiatiefnemer aan te mel den voor een volgend Filmfestijn in zijn mooie stad aan de Rijn. Marie C. v. Zeggelen, de nestrix in dc Nederlandse schrijverswereld, hogpt Vrijdag 8 Juli a.s. haar vijf en tachtig ste verjaardag te vieren. In een rustig pension te Zeist is zij herstellende van een zeer ernstige ziekte. Maar in het tenger, deftige grijze dametje, dat zou kunnen zijn weggelopen uit en van haar eigen romans, leeft nog een heldere geest. Het is prettig te luisteren naar wat zij ver telt over haar werk dat zijn evengoed haar tekeningen als haar geschriften. Van huisuit kreeg zij de aanleg en be langstelling voor beide kunstuitingen mee. Zij was de jongste dochter van W. J. van Zeggelen (1811—1879), de eens zo ge liefde spreker en volksdichter, en Con stance Mastenbroek, een zeer begaafde schilderes. Het huis van de oude heer van Zeggelen, directeur van een bekende (Van onze Amsterdamse redactie) „Hoeve Nooitgedacht", Met deze bena ming, die prof. Horringa onlangs gaf aan de ontwikkeling van de gehele Neder landse landbouw sinds 1945, karakteri seerde minister-president dr W. Drees de ontwikkeling van de „Haarlemmermeer" gedurende de afgelopen honderd jaar, toen hij Zaterdagmorgen in het bijzijn van H, M. Koningin Juliana, de minis ters Beel van Binnenlandse Zaken, AI- gera van Verkeer en Waterstaat en Mansholt van Landbouw en vele andere autoriteiten in de Gereformeerde kerk op het Marktplein te Hoofddorp de eeuw feesten van Dc Meer plechtig opende. Ruim een half uur later verrichtte onze Landsvrouwe gekleed in een blauw groene zijden rok met Nerz-stola ook een officiële handeling. Met een een voudig gebaar, namelijk het oplichten van de klink van een geïmproviseerd landhek, stelde de hoge gaste de impo nerende eeuwfeesttentoonstelling open en daarmee was voor de gehele Haarlem mermeer het startsein gegeven voor de festiviteiten. Overal in de Meer, maar vooral in Hoofddorp, het centrum van het uitge strekte aan de waterwolf ontrukte vruchtbaar gebied, werd gevlagd op deze zonnige Zaterdagmorgen, Langs de stra ten, aan de huizen waren bonte versie ringen aangebracht en de kerken lieten haar bronzen stemmen een galmend feestlied weerklinken. Om 10.10 arriveerde H M. met haar gevolg bij het gemoderniseerde raadhuis, waar na de officiële begroeting de lief tallige negenjarige Diuke Dortland, klein dochter van de burgemeester, de Konin gin een groot bouquet rose anjers aan bood. Langs een haag van met oranje getooide schoolkinderen en landelijke rui ters begaf het hoge gezelschap zich naar het kerkgebouw. Ongeveer 600 gasten luisterden naar toespraken van burge meester mr J. F. Jansonius, dijkgraaf mr K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht en dr Drees. De plechtigheid werd omlijst met stem mig orgelspel en besloten met het Wil helmus. De burgervader wierp een terug blik op de geschiedenis van de Meer, waarvan de eerste kolonisatieperiode gé- kenmerkt werd door zweet, bloed en tra nen. Hij stelde nog eens in het licht het tekort aan planologisch inzicht, dat tij dens en ook na de droogmaking bij het toenmalig landsbestuur had overheerst, een tekort dat als een afschrikwekkend voorbeeld mocht gelden bij de plannen voor de inpoldering van de Zuiderzee. Mr Jansonius overhandigde aan de Vor stin het eerste exemplaar van het gedenk boek. Mr baron van Hardenbroek ge waagde o.a. van de grote zorgen van het polderbestuur, terwijl dr Drees' na mens de regering de bevolking en in het bijzonder het gemeente- en polderbe stuur van harte geluk wenste met hun voortvarende arbeid die van de Haar lemmermeer een bloeiend gebied met een in het algemeen welvarende bevol king gemaakt had. Toegejuicht door de toegestroomde inwoners reden de hoge gasten naar het feestterrein. Na de opening van de ten toonstelling ontmoette H. M. de Konin gin op het plein, waar als symbool van het eeuwgetij een boer uit het water op rijst en in zijn armen een garve tarwe „koestert", de voor deze gelegenhid spe ciaal uit Zwitserland overgekomen 2'4 meter grote en 276 kg, wegende robot „Sabor". De electronische „mens" bood de Koningin bloemen aan, schudde Haar de hand en antwoordde prompt op alle gestelde vragen. De Landsvrouwe wist kennelijk niet wat zij aan „Sabor" had en toen het „monster" enige tijd later Haar een blik in zijn ingewikkeld binnenste gunde, begreep H. M. er nog minder van. De groote expositie, ondergebracht in de immense hal, boeide de Vorstin ten zeerste. De tentoonstelling „Van brui send water tot ruisend graan" geeft de bezoeker een indruk van het ontstaan, de drooglegging en de ontwikkeling van de Haarlemmermeer, met kaarten, oude gravures, maquettes en tekeningen. Van de Technische School in Hoofddorp, die o.a. een met de verkeerstoren van Schip hol in verbinding staande vliegtuigcock pit toont, is er ook een maquette waar op de diverse in de loop der tijden in ons land gevolgde bemalingssystemen gedemonstreerd worden. Aalsmeer is waardig vertegenwoordigd met een mag nifieke bloemenlusthof, terwij] boven dien Schiphol en Amsterdam stands heb ben verzorgd. In een tweede hal is een zakelijke expo sitie van handel, industrie en nijverheid ondergebracht. Maar dat is nog niet alles. Het bekende „waterorgel" verrukt de kijkers met zijn dansende fonteinen, een lunapark en lilliputtercircus zorgt voor de nodige ontspanning en boerenkenners zullen met veel genoegen over de groot se openluchttentoonstelling van de mo dernste landbouwwerktuigen lopen. Koningin Juliana bracht ook een be zoek aan de jonge boeren en boerinnen die in een tent wedstrijden houden. Te- H.M. de Koningin, premier dr W. Drees en enige ministers hebben Zaterdagoch tend een bezoek gebracht aan de Haar lemmermeer ter gelegenheid van de ope ning van de feestelijkheden in verband met het 100-jarig bestaan van de Meer. De landsvrouwe opende nl. de tentoon stelling van landbouw, nijverheid en in- dustrie, door de grendel van een lick te lichten. Bij haar rondgang over de ter reinen ontmoette H.M. de mechanische mens „Sabor" waarmee zy zich enige ogenblikken heeft onderhouden en die haar een bouquet bloemen aanbood. De foto toont H.M. de Koningin, die „Sa bor" de hand drukt. gen half een vertrok het hoge gezel schap. In de middaguren stond Hoofddorp in het teken van het Rode Kruis, dat een groots opgezette gewestelijke de monstratie hield. Ongeveer 1000 man nen en vrouwen, tezamen 24 colonnes uit geheel Noord-Holland vormend, defileeren voor een aantal autoriteiten en gaven daarna hun beste krachten aan 200 „patiënten", die in de acht buurtschappen van de Meer gewond waren door een met instortingen e.d. gepaard gaande windhoos. Een heli copter bracht de ernstige gewonden naar het sportveld, waar een medische mobiele eenheid volop werk had. Het werd een spectaculair schouwspel, dat de paraatheid van ons Rode Kruis nog eens onderschreef. En 's avonds om tien uur trok Hoofd dorp zijn feestkleed van „lichies" aan. En zoals het hier in het centrum feest was, zo wa: het overal in de Meer. Bad hoevedorp liet burgemeester Amers- foordt herleven; Vijfhuizen onthulde een „monument", allerwege gonsde het van festiviteiten. Zondag werden in alle ker-1 ken dankdiensten gehouden en vandaag is het feest voortgezet. Vanavond wordt er in Hoofddorp een groot openlucht spel „Holle Bolle Gijs" opgevoerd, en Woensdag en Donderdag een internatio naal concours-hippique. Het deel dat het minder met stoffelijke goederen bedeelde kunstminnende pu bliek van het Holland Festival „soupe ren" kan. wordt ieder jaar groter, een ontwikkeling welke men slechts toejui chen kan omdat de kunst toch voor allen is. Volksconcerten komen in het pro gramma ook steeds veelvuldiger voor Zaterdagavond waren er zelfs twee ach ter elkaar, om 7.15 en 9.15 uur. Beide keren was de grote zaal. tot en met het podium toe, geheel gevuld. Het Concert gebouworkest onder leiding van de be kwame assistent-dlirigent Henri Arends bracht enkele niet al te veeleisende po pulaire werken ten gehore, n.l. „Midzo- mernachtsdroom" van Mendelssohn, de „Onvoltooide" van Schubert, voorspelen uit „La Traviata" van Verdi, twee Hon gaarse dansen van Brahms en de „Joyeuse Marche" van Chabrier. Er werd vlot maar toch met overgave gemusi ceerd en het publiek beleefde er veel genoegen aan. Het deed voor de bezoe kers van de eerste „voorstelling" wel even vreemd aan om even over half ne gen al weer op straat te staan, toen de zon nog niet ter kimme geneigd was, evenzo als het voor het publiek van 9.15 uur een ongewoon laat tijdstip was om naar de concertzaal te gan. Maar het Concertgebouworkest bereikte een groot aantal muziekliefhebbers en dat is veel waard. Haagse uitgeverij, stond open voor alle kunstenaars van die tijd dichters, schrijvers, musici en schild-rs waren er graag geziene gasten. Men kan hierover lezen in mevrouw van Zeggelens jongste roman, „Machteld te Crone". Het was haar moeders Ideaal, dat ze schilderes zou worden en daarom ging zij nl vroeg naar de tekenacademie. Zij trouwde echter jong met de officii H. A. Kooy en ging met hem naar het toenma lige Indië. Lange tijd voelde zij zicb daar vreemd, maar allengs ging ze er on vermoede schatten aan wijsheid en schoon heid ontdekken en waarderen. Een aan tal van haar moeiste bladzijden heeft zij aan deze „Gondel van Smaragd" gewijd, onder meer in „De Gouden Kris" en „Oude Glorie". Grote bekendheid verwierf Marie van Zeggelen zich vooral door haar histori sche romans. Zij verstaat de kunst om, heel eenvoudig vertellend, de sfeer en kleur van een voorbij tijdvak op te roe pen. Haar grote liefde voor de historie en haar schier grenzeloze toewijding en nauwgezetheid bij het napluizen van de bronnen stellen haar in staat de decors van haar verhalen een buiten bij Haar lem, een lustoord aan de Vecht zo Waarheidsgetrouw en kleurig af te schil deren. dat men ze als het ware voor zich ziet. Haar bijzonder talent als tekena- res is hier zeker niet vreemd aan. Haar grote historische trilogie, bestaan de uit „Een Liefde in Kennemeriand" „Een hofdame uit de achttiende eeuw" en „Festijnen en Perikelen", vond een gro te kring van bewonderaars en wordt nog steeds graag gelezen. De kunst van Marie van Zeggelen is door en door vrouwelijk en natuurlijk en dat maakt haar boe ken zo aantrekkelijk. Behalve romans heeft de jubilaresse vele kinderboeken geschreven. In de oor log, nadat zij de z.g. Kultuurkamer flink op haar nummer had gezet en in het dorpje Drumpt bij Tiel een toevlucht had gevonden, ging ze weer tekenen. „Dus toch!" zou mijn moeder zeggen als zij nog leefde", schreef ze me in December 1943. Vanaf het begin van haar carrière heeft mevrouw van Zeggelen met vreugde de pen gehanteerd; de mensen met haar boeken verpozing te schenken, dat was het ideaal, dat zij zeer zeker verwezen lijkt heeft. Maar nu zou de vijf en tach tigjarige zich het liefst van al nog wat wijden aan haar oude liefde: het tekenen. R. Men kan niet bepaald beweren, dat Ed win Bronner met zijn spel „The intruder" de literatuur erg heeft verrijkt. Evenmin, dat de Toneelgroep Studio met de opvoe ring van de Nederlandse bewerking van het bedenksel van de heer Bronner extra luister heeft bijgezet aan het huidige cul turele festijn in de hoofdstad. Een jong meisje riet in de charmante tweede echtgenote van haar vader een indringster. Op geraffineerde wijze pro beert zij de goedwillende jonge vrouw het leven ondraaglijk te maken; zij slaagt daar volkomen in. Tenslotte begrijpt men, dat het in ziekelijke fantasien levende kind geestelijk uit haar evenwicht is ge slagen. Erg overtuigend is dit alles niet en zelfs een sterker uitvoering zou het stuk niet kunnen redden. Janny van Oogen als de blinde grootmoeder leverde verreweg de beste prestatie. Het spel van Betty van Bruggen als de veelgeplaagde jonge vrouw was niet erg sterk, maar bezat wel sfeer. Bab Wijsman, die de tussen twee vuren geplaatste Robert Harper voorstel de. vermoeide door een eenzijdige mi miek. Hij pobeerde alle gevoelens haat, liefde, spanning, angst, woede etc. te sug gereren door te kijken als of hij iets kwa lijks rook. Ingeborg Uit den Bogaard speelde de rol van de wel zeer moeilijke dochter, terwijl Han Surink haar vriend Tommy was. De voorstelling in het Centraal Theater was de 75ste, die er van „De indringster" werd gegeven. Daarom waren er bloemen voor alle spelers R.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3