Geen algemene loonronde, maar bedri j f staksgewij ze maatregelen Praag geeft toe VIJF DODEN BIJ VERKEERS ONGELUKKEN Het valt nog bitter tegen in communistisch China Massale betoging te Brussel .Hier zijn de stinkende boeren- beesten weer Dood is beter dan communisme Drenkeling door helicopter uit zee gered „Operatie villawijk" in Bergen 3 W elvaart spreiding op een nieuwe basis bepleit K.A.B. -voorzitter J. Middelhuis hM, 200.000 katholieken marcheerden door het centrum Maandag 11 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN v. Toenemende invloed van op particuliere belangen afgestemde prijskartels Afbetalingssysteem uit den boze hert sprong op rijdende auto Mevrouw Sispera mag terugkeren i 3 militairen verloren het leven in Maarlieeze St Franciscus heeft 20.000 leden Zomervacantie voor Ierse gevangenen Relletjes in Buenos Aires üe en tegen- Sabotagi vallers bij vijfjarenplan „NEEN" Hittegolf in West-Europa Bankdirecteur wordt gearresteerd als hij beter is Scheveningse reddingbrigade had het druk Genie schonk de burgerij in tien dagen een bouwrijp terrein WEERBERICHT Contra afbetalingssysteem Vernieuwd bondskantoor Kluwen op rijwielpad Twee brand aufo s m V> CHINA-BEWONDERAARS VAN GEDACHTEN VERANDERD Barkeepers-staking in Dublin! De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Dinsdagavond, iuidt: Warm en overwegend zonnig weer, maar voor namelijk in het binnenland enkele onweers buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord cn Oost. Dinsdag 1Z Juli: Zon op 4.35 uur, onder 20.59 uur; Maan o-p 23.27 uur, onder 13.05 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze Utrechtse redacteur) „Er is de laatste tijd in diverse bladen „ach en wee" geroepen over de vakbeweging, die alweer naar loonsverhoging streeft. Maar als tiet onmogelijk zou blijken de arbeiders door middel van prijsverlaging te doen delen in de toegenomen en nog toenemende welvaart, dan blijft de vakbeweging geen ander middel over dan „loonsverhoging". En men zoeke dan de schuld van de daarmede ze paard gaande nevenverschijnselen niet allereerst bij de vakbeweging, maar bij hen, wier benepen groeps egoïsme het uitzicht op het algemeen belang verduistert''. Dit zei de heer J- A. middelhuis, voor zitter van de K.A.B., in zfjn rede, waar mee h(j vandaag in Utrecht de Verbonds- raadsvergadering opende. Spreker had daarbij op het oog een discrepantie, die is ontstaan tussen prijs- en loonpolitiek. De loonregeling onder tpezicht van de overheid, zoals de Stichting van den Ar beid in 1945 in een urgentie-program van werkgevers- werknemers-organisaties aan de regering had voorgesteld is gebleven. Doch de eveneens voorgestelde prijszet ting door de overheid heeft plaats ge maakt voor een zwak soort prtjsbewakjjip achteraf cn voor een toenemende invloed van voornamelijk op particuliere belan gen afgestemde prijskartels. Niettemin heeft de heer Middelhuis waardering voor wat minister Zijlstra doet. Met het feit. dat er vijf jaren na het in werking treden van de wet op de P-B.O. in nog geen enkele bedrijfstak behou dens in de mijnindustrie, een publiek rechtelijk orgaan tot stand is gekomen, noemde de voorzitter van de K.A.B. dit als voorbeeld, dat er nu, na tien jaren, waarin ongetwijfeld vruchtbaar werd samengewerkt om onze armoede te bo ven te komen, bij grotere welvaart een verkilling is gekomen in die sfeer van samenwerking. Niet alleen het vertrouwen van de werknemerswereld in de gezindheid van de werkgevers wordt er door ondermijnd, maar ook in de doeltreffendheid en juist heid van de door de vakbeweging gevoer de politiek. Bovendien beginnen zich de nadelen van de verbroken samenwerking tussen de drie vakcentralen af te tekenen. Toch wilde de heer Middelhuis geens zins pessimistisch zijn. maar sprak hij wei van zorgen, die er zijn. Hij stelde vast dat het nu waarlijk geen gemakkelijke taak is prijsdalingen te bewerkstelligen en oefende critiek op de toenemende omvang van het kopen op afbetaling. Als men narekent wat de zogenaamde „welwillendheid" aan de slachtoffers kost. dan komt men dikwijls tot percentages van boven de 20. welke extra moeten worden betaald van het verleende crediet, terwijl reeds in de contantprijs een flinke winstmarge is verdisconteerd. De vraag rijst of de arbeidersbeweging niet een ster ke actie dient te ontketenen de kopers te gen het kopen op afbetaling, althans te gen dergelijke afbetalingssystemen sterk te waarschuwen. Het goede van het afbe talingssysteem, dat de coöperatieve be weging nu voor de aanschaf van duurzame gebruiksgoederen wil invoeren vindt spreker alleen, dat het een bestrijding is van de woekerrente. Ook discrimineerde de heer Middelhuis het weer hand over hand toenemen van het geven van z.g. i.cadeaux", Nader ingaande op de loonpolitiek, her innerde spreker aan de prijsstijgingen in het begin van dit jaar. waardoor men teleurgesteld werd in de verwachting, dat de prijsbeweging na de 6 procent loons verhoging binnen de verwachte propor ties zou blijven. Ook de regering raakte overtuigd, dat wilde men aan een nieuwe Sging ontkomen, een straffer toe_ £evoli?Pd PriJzen geboden was met als een mee^®. ha,ndelsmargebeschikking en machtSconcenteratiesreden t6gen kart®1S M toestand gecompliceerd aldus dre°heeTMfdL?hZ!eme?ndefnCwijTe verbruik teruggebracht zou kunnen wor den van een niveau van 129 tot 126. An dermaal werden deze verwachtingen door kruist door de kabinetscrisis. Door het uitstel gaat de belastingverlaging samenval'en met het tijdstip, waarop het alleszins redelijk is zich af te vragen, welke de consequenties moeten zijn voor de loonpolitiek van de verdere stijging var. het nationale inkomen in 1955. Hier door dreigt het gevaar, dat het psy chologische klimaat noodzakelijk voor het welslagen van de politiek van mi nister Zijlstra en voor de doorwerking van de verlaging van de indirecte be lasting in de prijzen, minder gunst'g gaat worden. De toestand wordt ge compliceerd. Uit een oogpunt van rechtvaardige in komensverdeling zou het herzien van de lonen op dezelfde wijze als verleden jaar. alleszins toe te juichen zijn. maar niet aan te bevelen, indien geen zekerheid bestaat, dat de prijsontwikkeling in de hand kan worden gehouden. De heer Middelhuis meende daarom, dat aan bedrijfstaksgewjjs te nemen loonmaat regelen de voorkeur moet gegeven worden boven een algemene loonronde. Er zal daarom ernstig naar gestreefd moeten worden de heer Middelhuis zegt niet op korte termijn een meer gedifferen tieerde loonpolitiek nu te gaan toepassen Als onderdeel voor een dergelijke poli tiek noemde hij met nadruk de winstde ling. Dit schept mogelijkheden voor de rendabele ondernemingen in die bedrijfs takken waarin de algemene bedrijfstaks- situatie misschien geen loonsverhoging toestaat. Alleen verhogingen, overeen gekomen uit hoofde van de overweging, dal het bestaande loon niet meer past in het Nederlandse „loongebouw" derhal ve benéden een redelijk minimum is ko men te liggen zouden tot doorwerking in de prijzen mogen leiden in die bedrijfs takken, waar hiervoor in de bestaande prijzen niet voldoende ruimte zit Het wetsontwerp Algemene Ouderdoms- verzekering toejuichend, vroeg de heer Middelhuis zich af of de nieuwe ouder- domswet niet eerder dan 1 Januari 19S° in van twee maanden Werking zou kunnen treden. Spreker au,no „amnnwa 'aT1 jrong verder aan op een goede aanpas sing in de bestaande pensioenregelingen en gaf als suggestie vrijkomende reserves of eventuele premieverlagingen aan te wenden voor particuliere invaliditeits- voorzieningen en weduwen- en wezen voorzieningen, terwijl hij in de invoering van de nieuwe wet een prachtige impuls zag voor het treffen van nieuwe onderne- mings. of bedrijfspensioenregelingen. Ernstige bezorgdheid over „vergeten' groepen Vervolgens sprak de heer Middelhuis zijn ernstige bezorgdheid uit over de „ver geten" groepen, daarbij allereerst denkend aan de bejaarden, voor wie in het verle den geen voorzieningen getroffen zijn en die uitsluitend zijn aangewezen op de uit keringen krachtens de nieuwe wet. Op de tweede plaats wees de heer Mid delhuis op de nood onder de weduwen en wezen, voor wie hij hoopte, dat nu einde lijk een ontwerp-noodwet komt. zoals de KVP een jaar geleden heeft voorgesteld. Als derde groep beschouwde spreker de invaliden die uitsluitend zijn aangewezen op een invaliditeitsrente ingevolge de In validiteitswet. Gezien de vertragende in vloed van allerlei factoren die studie ver diener;, op de herziening van de Invalidi teitswet. zag de heer Middelhuis ook hier een tijdelijke oplossing in een noodvoor ziening. Het ledental van de K.A.B.. dat thans 380.000 bedraagt, is in 1954 met 13-400 ge stegen. terwijl in dat jaar het N. V. V. 9400 en het C.N.V. 8600 leden won. Op de Amersfoortseweg te Apel doorn is Zaterdag een plotseling overstekend edelhert, een zoge naamde veertien-ender, bovenop een passerende auto gesprongen. Het dier zakte met de voorpoten door het dak, doch de bestuurder, de heer A. H. B. uit Heemstede, werd juist niet geraakt. Het hert vond bij dit avontuur de dood, ter wijl de auto ernstig werd bescha digd. Tsjechoslowakije heeft Groot-Brit tannië medegedeeld, dat mevrouw Phyllis Sispera Tsjechosowakije met haar drie in Engeland geboren kinde ren mag verlaten. Zelf is zij Britse van geboorte. Zij was gehuwd met een Tsjechosiowaakse vlieger, die in de oorlog in Engeland verbleef. Haar man, Sispera, werd veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf, omdat hij in 1950 had gepoogd met zijn gezin de grens over te komen. Zijn vrouw kreeg een straf van 18 maanden. Naar Reuter meldt scheidde zij van hem onder druk van de Tsjechosiowaakse autoriteiten. Groot-Brittannië had Tsjechoslowa kije er voor gewaarschuwd, dat de betrekkingen tussen beide landen be nadeeld zouden worden, als mevrouw Sispera tegengehouden zou worden. ei Zondagmiddag is in Den Bosch de jaar lijkse plechtige Omgang gehouden. De foto geeft een beeld van de processie, waarin het aloude wonderbeeld van de Zoete Lieve Vrouwe wordt meegedragen. De Katholieke Bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel „st! Franciscus van Assisië" heeft zijn maan denlange intensieve propaganda bekroond met de inschrijving van het 20.000e lid, een cijfer, dat in de bijna 50 jarige his torie van deze bij de K.A.B. aangesloten vakorganisatie nog nimmer is bereikt. Met dit kroongetal, dat in feite al weer stevig is overschreden, is het ledencijfer van de bond gekomen tot het dubbele van het aantal, waarmede de organisatie in de bezettingstijd was ondergedoken. De voorspoedige groei van het ledental had ook zijn consequenties ten aanzien van de huisvesting in het bondskantoor aan de Jan Luykenstraat te Amsterdam. Het ruime pand was te klein geworden, zodat tot verbouwing en uitbreiding moest worden overgegaan. Deze uitbreiding, be staande in het optrekken van twee nieuwe étages, was dit weekeinde practisch ge reed gekomen en viel aldus samen met de feestelijke binnenkomst van het 20.000e I'd in de persoon van de 16-jarige Mej. D. Saaibrink uit Hilversum, die tijdens een feestelijk samenzijn van de bondsraad door de bondsvoorzitter, de heer J. de Wit hartelijk werd verwelkomd en verrast met ®en fototoestel. De propagandist, die het hd inschreef, de heer S. v. d. Weide uit Hilversum zag zijn werk beloond met een kistje sigaren. Na het feestelijk samenzijn in Belle- vue verrichtte bondsadviseur Rector Kla ver de inzegening van het vernieuwde "ondskantafcr Dertig gevangenen, die in de ge vangenis van Belfast in Noord-Ierland straffen van meer dan drie jaar uit zitten en die zich onderscheiden hebben door goed gedrag, zullen voor September zeven dagen zomervacantie krijgen. De autoriteiten vertrouwen, dat de gevangenen terug zullen ko men als de vacantie om is. In de af gelopen jaren zijn met Kerstmis ook gevangenen met vacantie naar huis gestuurd en nog nooit heeft een van hen zijn woord gebroken. Verscheidene honderden katholieken hebben Zondag na de Mis in de kathe draal van Buenos Aires een betoging ge houden op de Plaza de Mayo, die geleid heeft tot onregelmatigheden. De betogers zongen het Argentijnse volkslied en riepen „vrijheid" en „leve Argentinië". De menigte werd verspreid door de po litie, die met traangas bommen wierp, en de brandweer, die waterstralen op de betogers richtte. Enkele groepen beto gers begaven zich naar de Marineclub, waar zij de vloot hulde brachten, die op 16 Juni in opstand kwam. De politie werd hier met stenen bekogeld. Tientallen personen werden gearres teerd en een aantal mensen liep verwon dingen op. Bij de ongeregeldheden werden twee commissarissen van politie en een agent gewond. Vijf-en-dertig betogers werden in hech tenis genomen. Onder de vjjf doden die in de afgelo pen dagen bii verkeersongelukken om het leven kwamen, zijn drie militairen, die allen Zondag in' de gemeente Maar- heeze de dood vonden Bij een kruispunt in deze Noordbra bantse gemeente botste een jeep met drie militairen tegen een geluidswagen van het leger. Van de inzittenden van de jeep werden er twee gedood terwijl de derde zwaar werd gewond. Te Soerendonk in deze gemeente viel sergeant V. uit Den Haag van de bumper van een vrachtwagen, toen deze over een klinker reed. V. raakte onder de wielen van de auto en overleed, na zijn over brenging naar Eindhoven een half nur na het ongeval aan zjjn verwondingen. Op de provinciale weg Amsterdam- Hilversum in de gemeente Weesperkarp- sel viel ook een dode te betreuren bij een aanrijding tussen een aantal wielrij ders, een bromfiets en een bromtandem. De 58-jarige A. M. uit Amsterdam reed op een tandem met hulpmotor, waarop ook zijn echtgenote was gezeten. Zij wil den enige naast elkaar rijdende wielrij ders passeren, toen de 68-jarige J. B„ die verblijf houdt in een rusthuis in Hilver sum met zijn bromfiets de tandem nog eens wilde passeren. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen en in tijd van een ogenblik werd het rijwielpad een kluwen van fietsers en brommers. De heer P., die geen noemenswaardig letsel opliep, werd met een auto haar Hilver sum vervoerd. De bestuurder van de tandem hoewel klagende over inwendige pijnen, werd met een andere auto naar het burgerziekenhuis in Amsterdam ver voerd. Tijdens het vervoer bezweek hij. Zijn echtgenote liep alleen schaafwon den op. De bisschoppelijk inspecteur voor het lager onderwijs in het bisdom Roermond, de weleerw. heer P. H. van Nieuwenho- ven, werd Zondag ook slachtoffer van een verkeersongeval. Op het kruispunt van de Napoleonsweg en de Heithuizer- weg reed de insp. met zijn wagen tegen een andere personenauto, welke werd be stuurd door de heer R.' uit Blitterswijk en waarin ook diens 5-jarig zoontje en een ouder nichtje zaten. De wagen van de heer R. draaide om zijn as, terwijl de auto van de bisschoppelijk inspecteur te gen een paal langs de weg terecht kwam. De heer R. en de weleerw. heer Van Nieuwenhoven werden licht gewond. De beide kinderen waren er echter ernstiger aan toe, zij liepen beiden zware verwon dingen op. De vier slachtoffers zijn allen naar het ziekenhuis te Roermond over gebracht. Vrijdag gebeurde bij de kruising IJweg-Kruisweg nabij Hoofddorp een ge compliceerd auto-ongeluk, dat aan de circa 60-jarige kermisexploitant P. O. uit St. Pancras, eveneens 't leven heeft ge kost. Het officiële communistische persbu reau „Nieuw China" heeft Zaterdag een officieel verslag over de eerste twee jaar van het huidige Chinese vijfjaren- Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Zondagavond. In een broeierige hitte hebben de Belgische katholieken heden op de Brusselse boulevai ds gezorgd voor een manifestatie, die haars gelijke niet vindt in de annalen van de hoofdstad. Naar schatting namen ruim 200.000 personen deel aan de nationale protestbetoging, die een waardige apotheose was van de op provinciaal niveau georganiseerde manifestaties, gericht tegen de noodlottige onderwijs-politiek van de regering-Van Acker. Een krassere veroordeling van de rode bewindvoerders en van de socialistische minister van onderwijs, Collard, in het bijzonder, had men zich moeilijk kunnen indenken. Het was half drie vanmiddag toen de stoeten, die men op drie verschillen de plaatsen in de hoofdstad had ge vormd, zich in beweging zetten om op de hoofdboulevard samen te smelten. Een oorverdovend gejubel steeg op, toen de betogers de leiders van het organiserend comité herkenden. Onder hen bevonden zich o.a. Theo Lefèvre, voorzitter van de C.V.P., Harmei, oud minister van onderwijs, Cool, voorzit ter van het algemeen christelijk vak verbond, Van Cauwelaert, oud-voor zitter van de Kamer, enz. De stoeten waren ingedeeld in pro vincies en aan het hoofd van elk der Amerikaanse militairen aangekomen in Hongkong Drie Amerikaanse militairen, die aan het eind van de Koreaanse oorlog in communistisch China verkozen te blijven, doch onlangs van gedachten zijn veranderd, zijn Zondagmorgen in Hongkong aangekomen. Het zijn Lewis Griggs, Otho Bell en William Cowart. Laatstgenoemde ver klaarde, dat de twee jaar in China moeilijk waren geweest. „De dood is beter dan het communisme" zei hij. Cowart verklaarde dat er nog andere na de Koreaaanse oorlog achtergeble ven Amerikanen in China zijn, die dat land willen verlaten, maar hij voegde daaraan toe: „Bij dit soort verklarin gen speelt men met mensenlevens. Het is beter niets meer te zeggen". Naar radio-Peking meldt zullen bin nenkort twee Belgische oud-Korea- strijders, die China eveneens wensen te verlaten, naar Hongkong worden overgebracht. Via het Indiase Rode Kruis is de Belgische regering op de hoogte gesteld van de komst van deze twee, Roger de Vriendt en Louis Ver- dyek. Twee Chinese studenten, die tot voor kort de V.S. niet mochten verlaten zijn gisteren bij Hongkong de grens van communlstisch-China gepasseerd, werd trouwens geopend door een hon- negen provincies schreden de geweste lijke volksvertegenwoordigers en bur gemeesters. Een vliegtuig, dat boven het stads centrum cirkelde, grote en kleine span doeken, vlaggen, beschilderde para- pluies, enz., alles werd aangewend om leuzen ten toon te spreiden, die voor de regering onaangename waarheden verkondigden. Het „Leitmotiv" bij dit alles was een kordaat „neen Onder de leuzen kwamen de volgende voor: De katholieken zijn geen tweede rangs burgers Wij strijden voor de vrij heid Voor gelijk werk, gelijk loon, en verder: Cadillacs voor de linkse mi nisters, begrafenisauto's voor de katho lieken Brugge schaamt zich over Achile van Acker. Er waren ook tal rijke zwarte vlaggen, voorzien van een doodskop en het cijfer 127, het nummer van het beruchte wetsontwerp-Collard Na de eerste manifestaties te Brussel, had het socialistische partijblad „Le Peuple" geschreven, dat de katholie ken er enkel in geslaagd waren „stin kende boerenbeesten" uit het Vlaamse platteland te mobiliseren. Een socialis tische leider verklaarde later, dat de Vlaamse betogers analphabethen wa ren. Men begrijpt, dat zowel de Vla mingen in het algemeen als de boeren- delegaties in het bijzonder een dank baar gebruik maakten van deze socia listische complimenten. Zo las men op een spandoek, dat fier werd gedragen door een delegatie boeren uit West- Vlaanderen: Hier zijn de stinkende boerenbeesten weer. Zonder ons ver gaan de redacteuren van „Le Peuple" van de honger. De reusachtige optocht derdtal feestelijk uitgedoste ruiters, allen leden van de katholieke boeren- jeugd. Gedurende heel het uur van de op tocht, heerste er op de boulevards een oorverdovend lawaai. Uit duizenden kelen stegen kreten als: Weg met Col lard Leve Harmei Ontslag. Al deze uitroepen werden rhythmisch be geleid door schelle fluitjes, trompetten, bellen, trommels enz. Schattingen Hoeveel betogers waren er eigen lijk? De minister van binnenlandse zaken Piet Vermeylen, die niet had gezien dat de eerste „verboden" be toging toch had plaats gehad en die sedertdien de bijnaam „Pietje de leugenaar" verwierf, zou zich nu niet meer aan schattingen wagen. In de door de linkse regering gecensureer de radio-berichten werd gewag ge sproken van circa honderdduizend betogers. De voorzitter van de C.V.P. was van oordeel, dat het er 300.000 waren. De Brusselse politie, die op dit gebied op een zekere ervaring kan bogen, schatte het aantal mani festanten op circa 250.000. Na het zingen van het Belgische volkslied en de Vlaamse Leeuw werd de reusachtige optocht ontbonden. In de grootste orde begaven de manifes tanten zich huiswaarts, afgezien van het ingooien van de ruiten bij een libe rale krant, werd geen enkel incident gemeld. De „wapenstilstand" werd door de socialisten volledig in acht ge nomen. plan gepubliceerd, waarin wordt ver klaard, dat aanhangers van Tsjang kai Sjek het vijfjarenplan trachten te sabo teren. Sommige grondbezitters en contra- revolutionnairen maken gebruik van bepaalde fouten bij de uitvoering van het plan om moeilijkheden te verwek ken en bepaalde kapitalisten verzet ten zich met alle mogelijke middelen te gen de overgang naar het socialisme, zo heet het in dit verslag. De bevolking wordt opgeroepen de hoogste politieke waakzaamheid te be trachten, alle ondergronds werkende contra-revolutionnairen te verslaan en alle sabotagedaden tegen het vijfjaren plan te verhinderen. De communisti sche partij wordt opgedragen vastbeslo ten op te treden tegen alle uitlatingen en handelingen die de eenheid schaden. Zij moet volgens het verslag ook de „verwaandheid en zelfgenoegzaamheid van bepaalde partijleden" corrigeren. Particuliere ondernemers moeten tij dens de uitvoering van het plan de con trole van staatsorganen aanvaarden. Het verslag geeft ook rekenschap van tekortkomingen als gevolg van gebrek aan ervaring. Voorts wordt o.m. ver klaard, dat de resultaten, die in de landbouw zijn behaald, niet aan de ge stelde verwachtingen voldoen en dat de katoenopbrengst tegenvalt. De Belgische Katholieken hebben Zon dagmiddag te Brussel op massale ivijze gedemonstreerd tegen het wetsontwerp Collard. Geschat wordt dat 200.000 be togers defileerden langs het Beursge bouw. De foto laat een menigte demon stranten zien, die defileren voor enkele leidende figuren uit het Katholieke leven. Boven West-Europa heerste dit week einde een hittegolf. In Denemarken zqn twee Denen door zonnesteek om het le ven gekomen. Zweden beleefde het „warmste weekeinde van het jaar. Ook in Frankrijk, West-Duitsland, Bel gië en Groot-Brittannië was het, even als in ons land, warm en zonnig weer. In Turkije werden temperaturen van 47 5 48 graden gemeten. Twee personen kwamen door de hittegolf om het leven. De hitte werd in Dublin dubbel zo erg gevoeld als elders. Het was Zater dag voor de dorstige inwoners der Ierse hoofdstad een bijzonder onaangename ontdekking, dat de barkeepers en kell- ners in staking waren gegaan om ho gere lonen. Meer dan de helft der café's in Dublin bleef dit weekeinde zelfs ge heel gesloten. De Franse politie heeft Zaterdag aan Constantine Liambey, de directeur van Monaco's belangrijkste bank „Société Monegasque de Banque et de Metaux Precieux", die in financiële moeilijk heden verkeert, een arrestatiebevel overhandigd, dat is uitgevaardigd door de regering van Monaco. Liambey, die op Frans gebied te Cap Ferrat woont, deelde de politie mede, dat hij ziek was. Volgens de politie zal de directeur gearresteerd worden, zo dra zijn gezondheidstoestand beter is. Prins Reinier III, de vorst van Mo naco, heeft Frankrijk om uitlevering gevraagd. Het arrestatiebevel houdt verband met het onderzoek naar de moeilijkheden van de „Société Monegas que", die leidden tot een ernstige crisis in dit vorstendom. Liambey is een Grieks onderdaan, die zijn carrière in Monaco begon als juwelier. de. Mevrouw A. kon zich vastgrijpen aan de slee van de helicopter, die haar tot een meter of vijftien van het strand bracht. Vandaar werd zij door een agent van po litie op het droge gebracht. De drenke linge die in een badstoel weer op ver haal kwam, heeft geen letsel opgelopen. Een Duitse dame, die bij het zwemmen in zee in moeilijkheden was gekomen, heeft haar leven te danken aan een heli copter. De 43-jarige mevrouw H.A. uit Solingen was Zondagmiddag toen zij aan het Scheveningse strand ter hoogte van de Witte Sociëteit was gaan zwemmen door de sterke stroom gegrepen en daar bij ongeveer 200 meter uit de kust gedre ven. Zij was de uitputting nabij toen een helicopter, die met reclameborden een vlucht boven zee maakte, de onder het toestel bevestigde borden afwierp en naast de drenkelinge tot op de zeespiegel daal- Zelden zal de burgerij met zoveel plezier een militaire oefening hebben gade geslagen, als in de afgelopen dagen de inwoners van het ontwikkelingsgebied Bergen (L.), waar reservisten van het genie-batalon der Vijfde Divisie bij wijze van herhalingsoefeningen een bosterrein van 20 hectaren niet alleen met pneuma tische zaagmachines van alle bomen hebben ontdaan, maar bovendien met vijf bulldozers, twee wegschaveneen dragline en een trax cavator vrijwel het gehele terrein hebben geëgaliseerd. Tevens hebben de 56 man genietroepen tien nog pri mitieve wegen aangelegd, die straks zullen worden voltooid. Men is in Bergen zo ingenomen met deze militaire werkzaamheden, omdat dit terrein in het uitbreidingsplan der gemeente is aangewezen als nieuwe woonkern. Deze militaire „operatie villawijk" schonk deze „ontwikkelingsgemeente" in tien dagen tijd een bouwrijp terrein tegen de prijs van enige kannen koffie, een stapel vla en wat doosjes sicaretten, waar burgemeester A. van Mackelenbergt de her- lialers op kwam tracteren. Ook het nabijgelegen Siebengewald heeft nog van de aanwezigheid van de'^e inrichting bleek, dat één der zwemgai- genietroepen kunnen profiteren. Daar hebben zij namelijk nog vijf landwegen geschaafd Bij de „operatie vill&wyk" heeft ook de Nederlandse Beide-mij. haar medewerking verleend. Zij zal voor de finishing touch moeten zorgen. De reclameborden, die de van Ypenburg afkomstige helicopter moest afwerpen, zijn in zee blijven drijven. Deze drenkelinge was gisteren niet de enige aan het Scheveningse strand. Door de buitengewoon sterke stroming is een groot aantal zwemmers en baders in moei lijkheden gekomen, waarbij gelukkig geen mensenlevens waren te betreuren. Door de reddingsbrigade werden tussen 's mor gens 11 uur en 's middags vijf uur op het droge gebracht de 34-jarige mevrouw A.M.O. uit Rotterdam, de 11-jarige W.J.J. eveneens uit Rotterdam, de Duitse me vrouw H. B. uit Solingen, de 34-jarige P. H. M. uit Den Haag, de 12-jarige C.F. uit Kaldenkirchen en de 9-jarige W.E. Uit Muelheim (Did). Door de politie werden gered de Zweed G. O. uit Goeteborg. Een Engelse jongen C. S. en een tweetal Haagse jongens F. A. B. en J. S. De agent Van Dijk die de red ding met gevaar voor eigen leven ver richtte liep daarbij een aantal schaafwon den op. Bij het zwemmen in de Rijn onder de gemeente Maurik is Zondagmiddag de 22-jarige C. van Uzendoom uit Tiel ver dronken. Zondag is in de zweminrichting „De IJzeren Man" te Vught de 26-jarige H.S. uit Schoorl verdronken. Bij het sluiten van ten zijn kleding niet had afgehaald. On middellijk werd met het dreggen een aan vang gemaakt, waarna men het stoffelijk overschot van S. uit het water ophaalde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1