K.A.B. nog voor zware taken Overheid moet zich meer terug trekken op het terrein der loonpolitiek Twee Westduitse ministers vragen ontslag Behoudt Adenauer de stemmen der vluchtelingenpartij? Stijg ing in eerste kwartaal t.o.v. zelfde periode vorig jaar Hoover wil langere ambtsperiode Auto klom tegen een boom op tr K.A.B. zet 'in op* doch dat al zal medeleven eisen Dinsdag 12 Juli 1955 Ter wille van de arbeiders liever prijs- verlaging dan loonsverhoging Doodstraf wordt voltrokken Argentijnse K. A. distantieert zich van relletjes Hebt U nog onde zilveren guldens? Omzetten in de industrie Teruggang vergeleken Brussel-reportage van K.R.O. onmogelijk gemaakt Land-confiskaties in Kenia Vier jaar voor Amerikaanse president te kort Huisartsen eens met ziekenfondsen Zaterdagochtend vrij; hele dag verlet Moeder met 6 kinderen verdronken DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN pp» MET HET VOORGAANDE KWARTAAL WEERBERICHT T„ IQI^/Ï r.f CO Q71 (Van onze Utrechtse redacteur) Zijn opvattingen over loon- en prijzen politiek had de heer J. A. Middelhuis in zijn openingsrede op de gisteren in Utrecht gehouden Verbondsvergadering duidelijk en cru willen formuleren, om dat men met de door de regering geleide loonpolitiek hoe langer hoe meer vast loopt. Zo verklaarde hij in zijn antwoord op verschillende opmerkingen, waarbij o.a. de vrees werd geuit, dat als men een loonsverhoging bedrijfstaksgewijze toe past. de werker» in de economisch min der gunstige bedrijfsgroepen er nadeel van ondervinden. Dit mag echter geens zins het geval zijn en de heer Middelhuis zag dan ook een grote verantwoordelijk heid hierin, dat gezorgd wordt, dat de ene groep het niet beter krijgt ten koste van de andere. Omdat men niet allen zou kunnen hel pen, behoeft men daarom nog niet na te laten in de bedrijfstakken, waar het wei mogelijk is, de lonen te verbeteren. In nauw overleg met de vakbonden moet enerzijds gezorgd worden voor voldoende bedrijfstaksgewijze bewegingsvrijheid en anderzijds voor een centrale coördinatie. Wat het Verbondsbestuur zo dwars zit, is, dat van prijszetting niet veel is terecht gekomen en deze practisch alleen in han den van de werkgevers is. Liever prijsverlaging Hoe de door de heer Middelhuis gelan ceerde idee in finesses moet worden uit gewerkt, kon hij thans nog niet zeggen. Wel verklaarde spreker nog, niet in één heilig loonsysteem te geloven, omdat dit bij de tijdsomstandigheden aangepast moet worden. Nu we weer tot normale verhoudingen zijn teruggekeerd, moet de overheid zich ook op het terrein van de loonpolitiek meer terugtrekken en als de werknemers niet meer de hand krijgen in de prijzenpolitiek, zal men. wel de kant van loonsverhoging, zoals'door de heer Middelhuis voorgesteld, moeten uitgaan. Hij herhaalde voor aandeel in de wel vaart voor de arbeiders prijsverlaging te preferen boven loonsverhoging. Voor wat het overheidspersoneel be treft, dat in de vorm van winstaandeel profijt kan trekken, zal naar iets anders gezocht moeten worden, b.v. spaarrege lingen of iets dergelijks. Wanneer de loonpolitiek bedrijfsgewij- ze wordt besproken, kan ook beter de verhouding S.E.R. en Stichting van den Arbeid bepaald worden. Van de 5 procent huurverhoging kon de heer Middelhuis alleen als goeds zeg gen dat daardoor de kabinetscrisis is op gelost. Afgewacht moet worden, wat voor soelaas er te vinden is voor de laagst betaalden, die weinig van de loonbelasting °f afschaffing van omzetbelasting zullen Profiteren. Voor wat de bedrijfschappen betreft, moet men voorlopig blijven hameren op vrije overeenkomsten, maar langzamer hand zou wel eens een beroep op de over heid nodig kunnen zijn met het geven van meer bevoegdheden aan de minister. Afbetaling staat gezonde prijzenconcurrentie in de weg Tegenover het geopperde bezwaar, dat, wanneer niet meer op afbetaling wordt gekocht, de productie ernstig te lijden zou hebben, stelde de heer Middelhuis, dat het afbetalingssysteem in wezen een gezonde prijzenconcurrentie in de weg staat. Nu de goederenachterstand is verdwe nen en op allerlei manieren wordt ge tracht de afzet te vergroten, achtte de heer Middelhuis het redelijk, dat aan verlenging van de vacantie voor de arbei ders gedacht wordt. In een speciale vergadering zal de heer Middelhuis een inleiding houden over de organisatorische en structurele ontwikke ling van de vakbonden in verband met de vraag of er al of niet bedrijfsbonden moeten komen. Zonder zich positief uil te spreken, acht de heer Middelhuis het goed. dat men zich in eigen kring eens over deze zaken bezint en afstand neemt van eigen ingeroest standpunt. Op zijn bekende vlotte en humoristi sche wjjze heeft de leider van de Pro- paganda-dienst, de heer Louis Beumer over de actie „Naar de 400.000" verteld, waarbij hij verslag deed van de eerste nu gesloten ronde. Behalve een vergroting van het ledental tot 380.000, is bereikt, dat men zich elkaar niet alleen in de top van de K.A.B.ruaar ook plaatselijk meer gevonden heeft. Groot ledenverloop Het grote verloop in de K.A.B. baart langzamerhand grote zorgen. In 1954 stonden tegenover 62,371 in schrijvingen, 49.740 afschrijvingen. De heer Beumer vroeg zich af, of het niet de moeite waard zou zijn, in samenwer king met het KASKI, eens langs wat meer wetenschappelijke weg na te gaan, hoe het grote verloop binnen de bewe ging eigenlijk te verklaren is, waar de oorzaken precies liggen en welke maat regelen wellicht te nemen zijn. De heer Beumer deelde vervolgens de plannen voor de tweede ronde mee, die wordt ingezet met 27 grote Kaderdagen. komt een radio-uitzending voor de K.R.O. onder het motto „De motoren draaien weer", met een declamatorium, gewijd aan de arbeid en opgedragen door de K.A.B. aan alle werkers van Neder land. Verder een K.A.B.-uitzending, ge wijd aan de vrije tijdsbesteding en een Zaterdagavond-radioprogramma met een K.A.B.-ganzenbord. 28-Jarige vrouw wacht in Londen De Britse minister van binnenlandse zaken zal geen gratie verlenen aan Ruth Ellis, een 28-jarige Britse vrouw, moe der van twee kinderen, die wegens moord ter dood is veroordeeld. Ruth El- lis zal morgenochtend te Londen wor den gehangen. Minister Gwilym Lloyd George con cludeerde, dat „er niet voldoende grond is om een ingreep in de loop van het recht aan te bevelen". De organisatoren van de petitie ten behoeve van de veroordeelde hebben verklaard, dat zij vandaag nog in het Lagerhuis parlementsleden zouden aan klampen om te zien wat er alsnog ge daan kan worden. Ruth Ellis zal de zes tiende vrouw sedert 1900 zijn, wier doodvonnis inderdaad zal worden vol trokken. In Groot-Brittannië worden vrouwen meestal begenadigd. De zaak heeft in het land de discussie over de doodstraf weer doen oplaaien. Intussen zit Ruth Ellis schijnbaar on bewogen in de dodencel in afwachting van haar terechtstelling. Zij kort de tijd met legpuzzles. Mgr. Albino Mensa, de tegenwoordige vicaris van het aartsbisdam Buenos Ai res, en dr. Carlos Moyano, waarnemend president van het centrale comité van de Argentijnse Katholieke Actie, hebben de politie-autoriteiten doen weten, dat de kerkelijke overheid en de K. A. hoege naamd niets te maken hebben met de be toging, die Zaterdag in Buenos Aires ge houden is. Zij hebben voorts opgemerkt, dat het gebruikelijke Te Deum, dat Zaterdag op de nationale feestdag in de kathedraal zou worden gezongen, is afgelast na een onderhoud met de minister van binnen landse zaken, zulks om betogingen te ver mijden. Volgens mgr Mensa en dr Moyano heb ben onbekenden uit naam van de Ka tholieke Actie telefonisch opgeroepen tot het houden van kathedraal op 10 een Juli. betoging voor de Intussen zijn gisteren ongeveer 130 per sonen, van wie enkelen zich reeds 13 maanden in hechtenis bevonden, krach tens een besluit van de regering vrij gelaten. (Van onze Haagse redactie) Naar in welingelichte politieke krin gen te Den Haag verluidt, is tussen de Katholieke Volkspartij en de Katho lieke Nationale Partij in principe over eenstemming bereikt over het vraag stuk van de politieke eenheid. Thans moet alleen nog een accoord worden bereikt over het aantal verkiesbare plaatsen, dat figuren uit de K.N.P. zul len krijgen op de candidatenlijsten, waarmee de K.V.P. zal deelnemen aan de Kamerverkiezingen van 1956. De K.V.P. heeft de K.N.P. drie verkiesbare plaatsen aangeboden. Het bestuur van de K.N.P. heeft dit aanbod nog niet aanvaard. Telefonisch van onze correspondent BONN, Dinsdagmorgen. Een van de vier regeringspartijen van Bonn is uiteengespat. De Yluchtelingenpartij? waarin het sedert meer dan een jaar gistte, heeft zich gesplitst. Twee van Adenauer's ministers, die tot deze partij behoren, hebben een resoluut einde gemaakt aan de lange binnenskamers gevoerde, twisten in de partijKraft, minister zonder portefeuille en prof. Oberlander, minister voor het vluchtelingenwezen. Zij zijn uit hun fractie getreden en hebben tegelijk aan Adenauer hun ontslag als minister aangeboden. Inlevering tot uiterlijk 22 Juli Het is gebleken, dat op ruime schaal gebruik is gemaakt van de mogelijkheid tot inwisseling der oude zilveren gul dens. die per 22 Februari j.I. buiten om- loop werden gesteld. Op het moment, dat de oude zilveren guldens het karakter van wettig betaalmiddel verloren, be vond zich ongeveer 44% van de gehele Vo°roorlogse guldensvoorraad in het muntdepot. Nu binnenkort de inleverings- zal aflopen, is reeds meer dan „ai? „,T totale vooroorlogse circulatie depot te™Zilveren gd'dens naar het munt- inne0rdtedratelró0ueid- W°rdt aa" hCr" uiterlijk 22 Juli a s v 'T gul,dc"s tot en poststations en ï'-- postkantoren agentschappen van L "V"6? Bank N.V. ter inwlsseW Nederlandfch« Nederlandse betaalmiddeh-nT611 s;an& den aangeboden. delen kunncn wor- Nog maar één week scheidt de politieke wereld van een van haar hoogtepunten in het jaar 1955: de conferentie van de Grote Vier in Genève en alom zijn de voorbereidingen hiervoor dan ook in volle gang. De foto links toont het Maison de Saussure van de Geneefse industrieel Fir- menich te Genthod, net buiten Genève, waar president Eisenhower met zijn staf een onderdak zal vinden. Rechts: La Pastorale, de villa van de Geneefse dr Cramer, het tijdelijk tehuis voor Boelga- nin en Molotov. Het indexcijfer voor de omzetten in de Nederlandse industrie (excl. openbare Nutsbedrijven en bouwnijverheid) is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen tot "1, vergeleken met 154 in het overeen komstige kwartaal van 1954. T.ö.v. het Voorgaande kwartaal trad echter een da- InS in daar de index toen 186 beliep. De index voor de omzetten in het bin nenland bedroeg in het eerste kwartaal ®n dit jaar 154. vergeleken met 139 in et eerste kwartaal van 1954 en 172 in _et vierde kwartaal van 1954. Voor de nazetten in het buitenland zijn deze in- £}es resp. 243, 218 en 247. hderstaand staatje geeft van het ver- op van deze cijfers, welke door het -B-S. werden berekend, een overzicht (oasis 1949 100). Omzetten in de industrie, le kwart. 4e kwart le kwart. 1954 1954 1955 ja, .fenland 139 172 154 Su'tenland 218 247 143 °taal 154 los 171 he?6 .ind** voor de personeelssterkte aan iaa e'nde van ket eerste kwartaal van dit ar bleef onveranderd gehandhaafd opbankwezen enz 139 U4 t.o.v. het cijfer aa nhet einde van het voorgaande kwartaal. Vergeleken met de index aan het eind van het eerste kwar taal 1954 was er echter een stijging met Punten waar te nemen, daar de index voor de personeelssterkte toen 110 be droeg (basis 1949 -> 100). Het C. B. s. heeft ook een index sa mengesteld m.b.t. het totaal bedrag aan ensalarissen dat in een kwartaal uitbetaald (loonsomindex). Deze in ex bedroeg in Het eerste kwartaal van ,'1 Jaaï 158' vergeleken met 141 in het- kii 'T kwartaal van 1954 en 170 in het v kwartaal van dat jaar. voor de nijverheid kwam de loonsom- eerste kwartaal van dit jaar °P}5] He kwart. 1954 141; 4e kwart. 1954 176) terwijl zij voor de sector handel, ver- verkeer, bankwezen enz. 161 bedroeg (le kwart. 1954 139; 4e kwart. 1954 158). Hieronder laten wij in staatvorm deze cijfers nog eens volgen (basis 1949 - 100). Personeelsstrekte le kwrat, 1954 Personeels terkte (per einde van het kwart.) HO Loonsomindex 141 w.v. Nijverheid 141 w.v. Handel, verkeer, en loonsomindex kwart, le kwart. 1954 1955 114 114 170 158 176 157 158 161 Interpellatie in Belgische Senaat? De voorzitter van de Belgische C.V.P. heeft gisteren op een persconferentie te Brussel geprotesteerd tegen een maat regel, die het de correspondent van de K.R.O. te Hilversum onmogelijk had ge maakt een rechtstreekse reportage van de Brusselse betoging uit te zenden. Hij zei, dat de Belgische minister van ver keer dit had verboden, hetgeen hij een inbreuk op de internationale overeen komsten noemde. Het comité voor vrij heid en democratie zal overwegen of de regering hierover in de Senaat geïnter pelleerd zal worden. Zoals men zich zal herinneren, werd na de eerste manifestatie tegen de on derwijswetten, die op 26 Maart jl. te Brussel plaats vond, van regeringszijde bezwaar gemaakt tegen de toen door de K.R.O. uitgezonden reportage, waarin men een ophitsende toon meende te kunnen bespeuren. Lefèvre tekende dit protest aan op een persconferentie, waarop mededelin gen werden gedaan over het onderwijs- petitionnement, dat Zaterdag jl. aan koning Boudewijn is aangeboden. On geveer 2.200.000 personen boven de 21 jaar, die met hun kinderen ongeveer 3.400.000 Belgen uitmaken, hebben de petitie getekend. Lefèvre besloot daar uit, dat niet alleen C.V.P.-ers zich te gen het onderwijsbeleid der regering verzetten. Doordat de tijd van actie te kort was, is het cijfer in Brussel, Ant werpen, Gent en Luik onder het stem- menaantal, bij de laatste verkiezingen door de C.V.P. behaald, gebleven. De regering van Kenia heeft gisteren het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag genomen. De eigenaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het amnestie-aanbod, dat Zondag avond afliep. Volgende week, zo deelt de regering mee, zal het land van „nog veel meer" Mau Mau-leden worden ge- confiskeerd. Het is de vraag, of de Bondskanselier dit ontslag zal aanvaarden. De beide mi nisters leiden de Adenauer getrouwe vleu gel der partij, doch zij zijn in hun eigen partij in de minderheid geraakt tegenover de groep, die sceptisch staat tegenover Adenauer's buitenlandse politiek. Sedert lang is er sprake geweest, dat zowel Kraft als Oberlander politiek onderdak wilden zoeken in dr Adenauer's eigen partij. De Bondskanselier heeft daarvan echter tot dusver niets willen weten, aangezien zijn meerderheid van twee-derde in de Bonds dag in gevaar gebracht zou kunnen wor den. Andere groepen der partij zouden een plaats in de liberale gelederen willen ver overen. In elk geval ziet het er naar uit, dat van de fractie der Vluchtelingenpai - tij in de Bondsdag nog slechts de grootste helft, 14 van 27, zal overblijven. Deze helft heeft reeds de eis gesteld, de ministeriele portefeuille van Oberlander en Kraft over I te nemen, doch het lijkt onwaarschijnlijk, dat dr Adenauer bereid zal zijn met deze groep in zee te gaan^ Zoals de zaken nu liggen vertegenwoor digen zij nu eenmaal niet veel meer dan een stervende partij, waarin de centrale leiding reeds lang haar invloed op de uiteenlopende strevingen der landelijke afdelingen had verloren. In twee landen heeft de partij deelgenomen aan coalities tegen Adenauer en daarmee .is het inwen dige verval der partij begonnen. Het uiteenvallen der Vluchtelingen zou generlei gerucht maken, ware het niet dat dr Adenauer voor het doorvoeren van grondwetswijzigingen nog altijd op de stemmen der weerbarstige Vluchtelingen is aangewezen. Wanneer de 14 stemmen van deze meerderheidsgroep der Vluchte lingenpartij zich bij die der socialistische oppositie zopden voegen, dan zou een meerderheid van twee-derde voor het doorvoeren van de grondwetswijzigingen, die door de bewapening nodig worden, niet meer te bereiten zijn. Het lijkt wel iswaar niet waarschijnlijk, dat de Vluch telingenpartij zich zover in de richting der oppositie zal begeven, maar deze sleu telpositie geeft haar toch enkele troeven in handen. Onder auspiciën van een Duitse poppen- firma maakt een Duits weesje, Rita Dul- linger een good-wïllreis door Èeuropa en Amerika. Op deze reis zal zij een aantal burgemeesters van grote steden bezoe ken en hun een kleine Teddybeer sym bool van Berlijn) aanbieden. Maandag arriveerde Rita op Schiphol, waar Am sterdamse weesjes ter begroeting aan wezig waren; allen kregen zij ook een teddybeer; terwijl Rita tevens een tijger liet zien, die ook door „haar" fabriek wordt gemaakt. Met Kraft en Ohprlander verdwijnen overigens de twee enige markante figuren uit de partij. Kraft was de stichter. Hij legde de grondslagen in 1948, toen hij pas uit Britse gevangenschap was ontslagen en als werkloze in Sleeswijk-Holstein leefde Dit land is de bakermat der partij gebleven tezamen met Beieren, waar prof Oberlander de leiding had. Deze energie ke figuur, evenals Kraft een vroeger lid van nazi-organisaties, verdrong Kraft 2 jaar geleden van de leiding der partij. Hij heeft sindsdien vergeefs getracht de diver gerende richtingen bijeen te houden, doch heeft deze pogingen nu definitief opge geven. Oberlander heeft ook als voorzit ter der partij bedankt. De 80-jarige oud-president van de V. S.„ Hoover, hoeft dezer dagen te New York verklaard, dat het z.i. zeer noodza kelijk is. dat de ambtstermijn van de Amerikaanse president, die thans vier jaar is, wordt verlengd tot zes of acht jaar. Slechts op deze wijze achtte Hoover het voor een president van de V. S. mo gelijk om zo goed mogelijk zijn taak te volbrengen. Een periode van vier jaar was volgens Hoover daarvoor te kort. De oud-president, die nog altijd een enorm gezag heeft in de V. S., verklaarde dat hij om dezelfde reden bezwaren had tegen het 22ste amendement, dat de ambtsperiode van een president beperkt De 18-jarige J. Hollaar, leerling-mon teur in een autosloperij te Middelharnis reed met een Skoda tourwagentje van de heer C. Nipius over de Oudelandsedijk bij laatstgenoemde gemeente, met naast zich een zoontje van de heer P. Vroegin- deweij. Volgens hun eigen verklaringen zouden zij een snelheid hebben gereden van plm. 70 km. en daardoor in moeilijk heden zijn gekomen op een flauwe bocht in de dijk. De auto schampte langs een boom, sloeg in het rond en vloog tegen een tweede boom op, met zulk een kracht, dat hij er als het ware tegenop klom en op een kant kwam te liggen, waarbij de boom geheel in de wagen drong tussen stuur en dashboard. De jongen Vroegin- deweij was er echter al direct uitgeslm gerd en liep een hersenschudding op. Hol laar bracht het er vermoedelijk veel slech ter af; zijn benen vertoonden diverse breuken en hij had ook andere verwon dingen. De ravage aan de auto was verschrik kelijk. Chassis en carrosserie waren totaal verwrongen en bleven in die toestand ge ruime tijd tegen de boom liggen, in af wachting van de komst van de rijksver keersjjolitie, groep Dordrecht. De slachtoffers werden naar het zieken huis te Dirksland vervoerd. Naar wij vernamen was de chauffeur niet in bezit van een rijbewijs. tot twee perioden van vier jaar, aldus meldt INS uit New York. Naar AFP meldt hebben 54 republi keinse afgevaardigden tot president Eisenhower het verzoek gericht zich in 1956 opnieuw door de republikeinse partij candidaat voor het presidentschap te doen stellen. In het desbetreffende verzoek wordt met lof gesproken over hetgeen Eisen hower tot nu toe als president heeft ge daan. „In ons huidige tijdsbestek, dat het aanzijn gaf aan de ongekende krachten, welke door kernsplitsing worden opge wekt, is het van bijzonder groot belang dat de V. S. worden geleid door een man van grote internationale ervaring, die geduldig, vastbesloten, begrijpend en moedig is. Deze man leidt ons nu en wij doen een beroep op hem zich bereid te verklaren, dit ook voor een tweede ambts termijn te doen", aldus het verzoekschrift. Overeenstemming over honoraria Op een vergadering van de Landelijke Huisartsen Vereniging, welke Zaterdag te Utrecht is gehouden, hebben de leden van de Vereniging hun instemming betuigd met de ontwerpregeling voor het hono rarium van huisartsen voor ziekenfonds patiënten. De voorstellen waarover, zoals bekend, geruime tijd met de organisaties van ziekenfondsen is onderhandeld, heb ben ook de volledige instemming van de ziekenfondsen. De thans door beide partijen aanvaarde regeling zal nog door de Ziekenfonds raad moeten worden goedgekeurd. De Cenrale Raad van Beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van rar J. A. Feseman-Gratama, referendaris bij het departement van Economische Zaken te 's-Gravenhage contra de minister van Economische Za ken. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak van het ambtenaren-gerecht te Den Haag. dat de miniser in het gelijk had gesteld in zijn zienswijze dat het vrij nemen op Zaterdagochtend voor de amb tenaren als een gehele dag verlet dient te worden aangemerkt. Aan het strand van Moray Firth in Voordwest Schotland zijn gisteren acht mensen door de snel opkomende vloed overvallen en verdronken. Onder hen be vindt zich een moeder met haar gezin van zes kinderen. De vader, de heer John Macintosh, was in de duinen achtergebleven toen zijn vrouw met de kinderen, twee jongens en vier meisjes tussen twee en twaalf jaar, ging baden. Toen zij na het snel opko-' mende tij niet terugkeerden waarschuwde de man de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Tot dusver zijn zes lijken geborgen. HIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.tf.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Aanvankelijk nog enkele onweersbuien en in de nanacht plaatselijk mist. Veranderlijke bewol king met vooral morgenochtend zonnige pe rioden. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak 1 iiooam 1X7 nt 1 i_ l 1 'vuoji, owamtc '.ut matige wiiiu, ui uuui.uz.aaiv tussen West en Noord. Over het algemeen iets minder warm. Woensdag 13 Juli: Zon op 4.30 uur, onder 20.58 uur; Maan op 23.52 uur, onder 14.25 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1