ANWB groeide tot een compleet bedrijf Architecten uit alle windstreken Amsterdam voelt niet voor tand heelkundig onderwijs Arbeidsvrede in de Nederlandse havens Rotterdam, gezien door A'damse brillen Gloei'lampjes Resultaat MAHEZ weinig veranderd _I)INSDAG 12 JULI 1955 V AGIN A f Indrukwekkende cijfers van tien jaren Geweldige uitbouw] Technische Dienst Reis-voorlichting Het aantal reisinlichtingen door de A.N.W.B. verstrekt neemt jaar op jaar zeer aanzienlijk toe, zoals overduidelijk uit de cjjfers blijkt, 229.000 in 1954. De Bond ziet zich dan ook vlak vóór en ook tijdens het „seizoen" geplaatst voor een overstelpend aantal reisaanvragen en ver zoeken om inlichtingen over bepaalde on derwerpen op het reizen betrekking heb bende. Teneinde een ieder snel en goed het gevraagde te kunnen toezenden is reeds een zeer modem systeem in ge bruik voor het samenstellen van de vele honderden reisroutes, die elke dag wor den verzonden. Jaarverslag A.N.W.B. Ontstaan van nieuwe knelpunten DRINKT geregeld ook t'huis Het natuurlijk bronwater uit de Belgische Arden nen. Bevordert de spijsvertering. Overal verkrijgbaar Minister Witte opende congres Sydney (V.S.) Detroit (V.S.) Guldensporenslag- herdenking in Vlaanderen HAAR MAN WAS IN HET BEZETTINGSLEGER Jongste smoes van stoffen- kooplui FORD WEEK IN ROTTERDAM Cinema Scope-filmt, en mode-show in Luxor NEDERLANDERS IN AUSTRALIË SPREKEN GOED ENGELS OP WEG NA~AR~~ZIEKENHUIS OVERREDEN OUDE „WILLEM BARENDSZ" Omgedoopt in BloemendaeV en thans tankboot TENTOONSTELLING OPEN „GEZAAGD" De tentoonstelling RESTAURATIE BOLSWARDS STADHUIS HET BILDT VIERT FEEST Herdenking 450-jarig bestaan begonnen MARKTBERICHTEN Wijziging C.A.O. aanvaard BENOEMINGEN PATERS VAN DE H. GEEST MOEILIJKHEDEN MET DRAKENBURG OPGELOST K.A.B. heeft eigendoms rechten overgedragen OMZETSTIJGING HOUDT AAN GEDACHTENISRAMEN IN MARTINIKERK TE BOLSWARD Herinnering aan bevrijding en verzet BEURSWAARDE-INDEX VAN GEWONE AANDELEN Een nieuw cijfer van het C. B. S. ROERMOND HELPT HONGARIJE Db Koninklijke Nederlandsclie Toeristenbond A. N. W. B. lieeft, naast het gebruikelijke jaarverslag, ditmaal ook een exposé uitgebracht van de °itvvikke]ing in de eerste 10 jaren na de oorlog. Inderdaad een imposante °ntwikkeling, niet alleen in het leden-aantal, dat overigens steeg van 153.000 op 1 Juli 1945 tot het dubbele: 310.000 op 1 Juli 1955. Wie de cijfers ziet omtrent alle activiteiten, die de A.N.W.B. in die periode 45-55 '•eeft ontplooid hier en daar bepaald fantastische cijfers ontkomt Uiet aan de indruk, dat deze Bond zich ontwikkeld heeft tot een compleet, grootscheeps georganiseerd en uiterst modern bedrijf, dat in .de moderne Nederlandse samenleving eenvoudig niet meer weg te denken is. Hier onder doen wij een enkele greep uit dit wel zeer illustratieve en suggestieve cijfér-materiaal, daU verder geheel voor zichzelf spreekt. De op 1 April 1946 opgerichte Wegen-' Wacht een service-apparaat, dat zijn doeltreffendheid tenvolle heeft bewezen breidde zich in zeer snel tempo van 7 Patrouilles uit tot op 1 April 1955 161 manschappen en 9 inspecteurs. In 1946 verleende de Wegenwacht in 9.574 geval len hulp, het aantal hulpverleningen in 1954 bedroeg 90.627. In de negen jaar van het bestaan van de W.W. brachten de ge le pechbestrijders in totaal in bijna 800.000 pechgevallen uitkomst. In 1954 verstrekten de Bondskantoren 168.000 reisinlichtingen voor het buiten land, in 1945 waren dit er 1.133! Voor het binnenland zijn de verschillen niet zo groot: 58.722 inlichtingen in 1945 en 61 000 in 1954, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit, dat vooral na de bevrijding zeer veel inlichtingen moesten worden verschaft omtrent het al dan niet her steld zijn der binnenlandse verbindingen. Werden er dus in 1954 in totaal 229.000 reisinlichtingen verstrekt, voor 1955 re kent de Bond, gezien de ervaringen in de eerste helft van dit jaar, op een stijging van rond 30%. Afgegeven werden in 1945 ca. 6.000 grensdocumenten voor een gemotoriseerd voertuig, in 1954 bedroeg dit cijfer 294.067, terwijl voor 1955 rekening wordt gehou den met een stijging van 30 a 40% Kampkaarten en kampeerpaspoorten werden er in 1945 ruim 11.000 afgegeven, in 1954 172.339, waarvan ca. 40% gezins- kaarten. Het Bureau Watertoerisme, dat in het Amsterdamse Bondskantoor gevestigd is, gaf in 1945 2.000 inlichtingen en adviezen af, in 1954 bijna 8.000. Ook het wegmeubilair van de Bond de wegwijzers, paddenstoelen, richtings- en vóórrichtingsborden, waarvan er na de oorlog duizenden vernield bleken breidde zich uit van 7.669 in 1945 tot 9.873 thans. Van de A.N.W.B.-bladen verschenen in 1945 alleen een Mededelingenblad en gedurende enkele maanden de Auto kampioen met tezamen een oplage van ca. 146.000 exemplaren. Thans omvat de ANWB-pers 9 bladen met een geza menlijke oplage van 360.000. De geweldige uitbouw van de Bonds- service weerspiegelt zich uiteraard ook in de personeelscijfers. Op 15 Juni 1945 bedroeg het totaal aantal personeelsleden van de A.N.W.B. 167. Op 15 Juni 1955 was de personeelssterkte inclusief de We genwacht gestegen tot 925. In de zomer van 1945 had de A.N.W.B. nog geen Technische Dienst. In Septem ber van dat jaar werd een autotechnicus aangesteld voor het verstrekken van mon delinge en schriftelijke adviezen aan de ieden. Thans in 1955 omvat deze dienst 29 personen, waarvan er 23 belast zijn met keuringen, expertises en onder zoeken van auto's. Drie technomobielen rijdende auto- technische keuringsstations en 7 Tech- nostations in de belangrijkste bevolkings centra staan thans de leden ten dienste. Ca 9,000 keuringen en onderzoekingen Werden daar in 1954 verricht. Sinds de op richting van de Technische Dienst von den in totaal 25.000 technokeuringen Plaats, terwijl 14.500 expertises werden verricht. Daarnaast bracht deze dienst nog ca 45.500 schriftelijke adviezen uit. De Juridische Afdeling, die in 1945 werd opgericht en thans drie juristen om vat, bracht in 1954 7.000 mondelinge en schriftelijk" adviezen aan de leden uit. De sterke ontwikkeling van het ver der na de oorlog heeft met zich gebracht, dat de wegbeherende instanties voortdu rend voor nieuwe verkeerstechnische Problemen worden gesteld. De Verkeersafdeling van de A.N.W.B. werd in verband daarmede uitgebreid en heeft zich onder meer tot taak gesteld de ze instanties waaronder zeer vele ge meentebesturen van advies te dienen. In de jaren 1947 tot en met 1954 werden aldus op verzoek ruim 1.000 volledig ge documenteerde adviezen uitgebracht, waarvan 215 in 1954. Het aantal gevallen, waarin de Verkeersafdeling zich op eigen initiatief of op verzoek van verkeersdeel nemers met suggesties tot de bevoegde autoriteiten wendde, bedraagt daarvan een veelvoud. Aan 2.800 autoriteiten, die bemoeiingen hebben met het verkeer, zendt de Ver keersafdeling zijn „Berichten en Beschou wingen". terwijl deze afdeling voorts 12 Memoranda over belangrijke verkeers technische problemen het licht deed zien. Dit jaar is deze service nog aanzien lijk uitgebreid, daar de A.N.W.B. er thans toe is overgegaan inlichtingen bladen volgens een uniform systeem sa men te stellen, welke de antwoorden bevatten op alle mogelijke en soms ook onmogelijke te beantwoorden schij nende vragen, die bij de voorberei ding van een reis of onderweg kunnen rijzen. Door op deze efficiënte wijze service te verlenen bereikt de Bond, dat de toerist thuis op z'n gemak kan nagaan welke pa- „Het particuliere motorwegverkeer en -vervoer blijft gebukt gaan onder een stelsel van uiterst hoge directe en in directe belastingen en wordt tevens nog steeds nodeloos gehinderd en op onver antwoorde wijze in gevaar gebracht door een aantal voor het huidige verkeer on voldoende wegen, tijdverlies veroorzaken de kruisingen met water- en spoorwegen en een groot aantal gevaarlijke verkeers situaties". Dat was de klacht, waarmee de A.N.W.B. het hoofdstuk „Motorwegverkeer" in hel jaarverslag 1953 opende en het is be treurenswaardig, dat onder hetzelfde hoofd in het jaarverslag 1954 naar voren gebracht moet worden, dat in deze feite lijke situatie nog geen verandering is gekomen. Want ondanks aangebrachte ver beteringen, ontstonden door de snelle verkeerstoeneming elders even zoveel nieuwe knelpunten. Verheugend is ethter, dat blijkens het Voorlopig Verslag op de Rijksbegroting 1955 practisch alle verkeersvraagstukken en alle wensen van het motorwegverkeer in de Tweede Kamer ter sprake werden gebracht. Het jaarverslag behandelt dan verder naast het verkeer en toerisme de meest urgente kwesties op het gebied van de verkeersvoorzieningen. Bijzondere aan dacht is besteed aan een onderzoek naar de aard der verkeersongevallen met dode lijke afloop, een onderzoek Ingesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek op verzoek van de A.N.W.B. Onder het hoofdstuk „Internationaal Verkeer" zijn belangrijke gegevens samen gevat, die interessante aanwijzingen op.e- veren omtrent de toeristische reisdelen van de „gemotoriseerde" vacantieganger. En dan zijn er nog zeer vele andere hoofd stukken, maar het zou te ver voeren daar op nader in te gaan. Er blijkt wel uit, dat de A.N.W.B. ook in het voorbije jaar weer veel en goed werk heeft gedaan. En voor het overige mogen wij verwijzen naar beschouwingen en de cijfers over d g van de A.N.W.B. in de jaren van 1945 tot heden. SPA Dieren hij voor zijn reis nodig heeft, op welke kampeerterreinen of in welke ho tels hij wil overnachten, welke etsen het rijden in de bergen aan auto en bestuur der stelt en zeer veel meer .terwijl te- vens bij elk land een literatuurlijst ver meldt welke boeken een goed inzicht in land, volk en bezienwaardigheden ver schaffen. Tevens zijn er nog een vijftigtal in lichtingenbladen, met betrekking tot alle landen van Europa en enkele daarbuiten, welke, eveneens verzameld tot een mapje, «egevèns bevatten over grensdocumenten. formaliteiten, benzine- en olieprijzen, verkeersvoorschriften, enz., gegevens welke steeds up-to-date worden gehou den, hetgeen zeer veel werk vraagt daar het' aantal mutaties in deze materie uiteraard groot is, gegevens ook welke naar gelang de aard van de informatie steeds kunnen worden uitgebreid. Daarmede is een vorm van reisvoorlich- ting tot stand gekomen, die ook alom in het buitenland als uniek wordt be schouwd. n ^e-W-York Twee opvallend goed geklede heren mengden zich Zondag onder de bezoe kers van een godsdienstige bijeenkomst in de Adventskerk, Hun belangstelling wa5 echter wel zeer op aardse zaken fflw, w?nt na de collecte van de vninHor,en-- Yee andere gemeenteleden ovelvtolenV6," in een vertrek. Daar zich van de11 broeders en maakten 2775 dollar mep« ?pbrengst' zijnde LiW ciouar, meester Na de drie collec tanten gebonden te hebben voegden de heren zich weer bij de gemeente! zongen nog enige gezangen mee en verlieten daarna, waardig en ingetogen, het kerk gebouw. Men is ze nog steeds niet op het spoor. Aan het onderzoek op het gebied van de kernenergie, dat door het natuur kundig instituut van de universiteit van Sydney wordt verricht, is grote schade toegebracht, doordat onbekenden de fo tografische opnamen van atoomontplof fingen hebben bedorven. De opnamen, gemaakt in het enige bestaande appa raat van deze soort in Califorme, had den moeten dienen voor de bestudering van de bouw der atomen en waren op geborgen in een kluis in de grond, be dekt met een honderdtal loden platen. Deze platen waren echter verwijderd en de negatieven aan het hcht bloot ge steld. Usquert Groningen) Tijdens het garnalenvissen op de Gro ningse wadden trof de heer G. Anjer- wierden uit Usquert in een van zijn net ten een fles aan. Deze bleek afkomstig te zijn uit Engeland en was op 4 Juli 1932 in zee geworpen door het ministerie van voedselvoorziening en visserij te Londen. De fles bevatte enige papieren m verschillende talen met het verzoek de daarbij gevoegde briefkaart aan het ministerie terug te zenden De kaart is na 23 jaar. toch nog maar gepost Een bericht, dat ons in deze warme dagen wel kan.... warm maken. Auto- ouschauffeurs op buslijnen tussen De troit en de omliggende plaatsen hebben Sostaakf uit protest tegen een dienst order, die eiste, dat ze stropdassen zou den dragen ondanks de ook daar heer sende hittegolf. Dertigduizend passa giers moesten zich toen gaan warm lopen Op 16 April 1952 werden B. en W. van Amsterdam door het raadslid dr H. Sajet uitgenodigd ten spoedigste voorstellen in te dienen tot invoering van tandheel kundig onderwijs aan de stedelijke uni versiteit. Dat „ten spoedigste" heeft lan ger dan drie jaar geduurd, want eerst nu zijn B en W. met een volkomen af wijzend prae-advies gekomen. Een voorzichtige schatting van het aantal'stu- denten, dat zich voor een opleiding tot tandarts zou aanmelden, is honderd per jaar B. en W menen, dat hierdoor het aantal studenten in dit vak niet belang rijk zal worden uitgebreid, want onder de nieuwe studenten zullen zich velen bevinden, die anders in Utrecht of Gro ningen de zeer kostbare studie volgen en dit nu in Amsterdam zouden gaan doen. Daarenboven is het zonder aanzienlijke uitbreiding van het aantal docenten en van de staf der medische en der wis- en natuurkundige faculteit onmogelijk aan de studenten de vereiste propaedeuse te geven terwijl voor de materiële uitrus ting één groot of een aantal gebouwen zou moeten worden opgericht. De Commissie van Advies inzake voor koming van tandbederf is eveneens van oordeel, dat een dergelijke opleiding practisch tot de onmogelijkheden behoort, maar zi.i zou graag zien dat een weten schappelijk centrum voor praeventieve tandheelkunde werd opgericht. Aan een dergelijk researchcentrum zou zich een beperkt aantal artsen (ongeveer 25 per iaar) drie jaar lang in de mnndheelkun- de kunnen bekwamen en zich dan na examen „mondarts" of „specialist-stoma' toloog" mogen noemen. Ook dit plan echter, dat bij verwezenlijking eveneens tonnen belooft te kosten, raden B. en W. af. Zoals elk jaar herdacht Vlaanderen gisteren de Guldensporenslag, waarin in 1302 een Frans ridderleger door de gewapende Vlaamse gilden vernieti gend werd verslagen. Er was een radio herdenking en er waren plechtigheden en feestelijke bijeenkomsten in het ge hele Vlaamse land. Onder het opschrift „Vlamingen, let op uw zaak", schreef de „Gazet var, Antwerpen", dat Vlaamse eensgezind heid dringende noodzaak is. De Vlamin gen moeten hun plaats in Brussel nog veroveren. Ondanks de aandrang op de regering is weinig gedaan om de werk- gelegenheid in Vlaanderen te vergroten Het blad voegt hieraan toe, dat ook de schoolstrijd, hoewel niet uitsluitend door Vlamingen gevoerd, een uiting is van de wil der Vlamingen om zichzelf te blijven. „De Standaard" schreef, dat het een gemeenplaats is geworden te zeggen, dat het accent van de Vlaamse beweging verlegd is van het culturele en het poli tieke naar het economische (in verband met het gebrek aan werkgelegenheid in Vlaanderen). Deze verschuiving ligt in de lijn der ontwikkeling van deze tijd Voor hen. die bekommerd zijn om de volkswelvaart, zijn het gemis aan werk gelegenheid in verscheidene Vlaamse gewesten en de te geringe industrialisa tie van Limburg symbolen geworden van de verwaarlozing van Vlaanderen Doch het idealistische in de Vlaamse be weging is een blijvend erfgoed In een ander artikel zei dit olad, dat het verwerven van culturele autonomie voor Vlaanderen slechts een kwestie van tijd is. Maar culturele autonomie is slechts een middel: het doel is een autonome cultuur. Middelen tot het be reiken van dit doel zijn o.m. de ver breiding der cultuur onder het volk en de vernederlandsing van het bedrijfs leven. Zaterdagmiddag werd iemand in de Middelburgse straat te Den Haag aange sproken door een Engels sprekende dame die uit een auto stapte. Zij vertelde, dat haar man in het bezettingsleger in Duits land diende en dat zij ai haar geld had uitgegeven voor reparaties aan haar auto. Zij bood de voorbijganger daarom een lap stof te koop aan. Op de Soestdijkse kade kreeg een win kelier een aanbod van twee mannen, die Zwitsers beweerden te zijn. om lappen te kopen Ook deze man ging daar niet op in. Waarschijnlijk zijn dit dezelfde lieden die ook in Amsterdam hebben geope reerd. Bij gelegenheid van de Ford-Week, die op het ogenblik in Rotterdam wordt ge houden, heeft de directie van de NV. Automobiel Industrie „Rotterdam" gister morgen in het Luxor-Theater een bijeen komst georganiseerd voor genodigden uit het autobedrijf. Vertoond werden een tweetal films in CinemaScope en techni color, waarvan de eerste, getiteld „The bis answer" een beeld gaf van kleur, lijn en prestatievermogen van de nieuwste Ford-auto's, terwijl de tweede „Tourne- ment of Roses", voorzien van een Neder lands (Vlaams) commentaar een repor tage liet zien van het Rozen Festival, dat jaarlijks in Pasadena wordt gehouden. Tussen beide films in werd een beknop te modeshow gehouden, waarop de nieuw ste creaties van „Jersey Mavel" en suède jasjes van „Vico" toonden, dat de autokle- ding van de vrouw charmant en elegant, en tegelijk ook doelmatig kan zijn. De Nederlandse immigranten in Aus tralië slaan daar over het algemeen een goed figuur, o.m. omdat zij gemakkelijk en goed Engels leren, aldus de heer C. Austin, een lid van de Australische ad viesraad voor de immigratie, die een kort bezoek aan Nederland heeft gebracht. De heer Austin had hier besprekingen o a. met de heer Ba Wall migration officer" Jap Australische ambassade. De heer Austin is van mening, dat de Nederlander in Australië de noodzaak in ziet van het Engels goed te beheersen. Het werk, dat door Nederlandse organisaties wordt gedaan om aanstaande emigranten naar Australië tevoren Engels te leren, wordt door de heer Austin hoog aange slagen. Het resultaat er van is in Aus tralië goed merkbaar. De heer Austin heeft verder verklaard. df.t. d€ Ne<3erlandse trek naar Australië altijd goed zou floreren omdat de Neder lander daar zeer op prijs wordi gesteld (Van onze correspondent) Op de rijksweg Noord te Sittard ter hoogte van de Philipsfabriek stak de 63- jarige wielrijder v. d- L. uit Sittard plot seling de rijweg over. Hij was op weg naar het ziekenhuis, waar zijn vrouw verpleegd wordt. Plotseling werd hij door een auto aangereden en in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij kort na aankomst overleed. Nu de nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz" officieel aan de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart is overgedragen heeft zijn voorganger, de oude „Willem Barendsz". een naamsver andering ondergaan. Het schip heet nu „Bloemendael" en zal in het komende seizoen als tankboot de „Willem Ba rendsz" vergezellen op haar eerste tocht naar de Zuidelijke IJszee. Beide schepen hebben ligplaats gekozen in de Amster damse Coenhaven. Hun vertrek is be paald op eind October. Koninklijke onderscheidingen. Tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer Th. C. Hekker, weten schappelijk hoofdambtenaar aan de T. H te Delft en toe ridder in de orde van de Ned. Leeuw de gepensionneerde generaal- majoor J. H- Jager. „Een goede woning, die aan een gezin zo groot mogelijke materiële als wel gees telijke ontwikkelingsmogelijkheden biedt, is een sociale wenselijkheid. Inhoeverre deze verwezenlijkt kan worden hangt goeddeels af van de economische grenzen, die daaraan door de kosten worden ge steld". Aldus de minister van weder opbouw en volkshuisvesting mr H. B. J. Witte ter gelegenheid van de opening van het congres van de „Internationale unie van architecten" gisteren in de ridderzaal te Den Haag. Minister Witte noemde drie econo mische begrenzingen van de meest ge wenste behuizing. De eerste wordt ge vormd door de nationale welvaart, de tweede door de spreiding van deze natio nale welvaart. De derde begrenzing ligt in de waardering van de optimale bruik baarheid van andere levensnoodzakelijk heden. De mens zal een goed huis verkie zen indien de prijs ervan in vergelijking tot radio, televisie, een scooter of een auto aantrekkelijk is. Daarom -is het met het oog op de grote sociale en culturele waarde van de woning voor het gezin no dig, dat de gemeenschap al het mogelijke doet om de keus van een goede woning ook aantrekkelijk te maken. Minister Witte besprak vervolgens de taak, die de architect daarbij heeft- Deze zal zich moeten inspannen om de thana minder gunstige positie van de woning ten aanzien van andere, concurrerende consumptiegoederen, te verbeteren. Dat wil zeggen, dat goede, aantrekkelijke en naar verhouding goedkope woongelegen heid moet worden geschapen. Nauwe samenwerking tussen allen die bij de huizenbouw zijn betrokken is van het allergrootste belang Tenslotte sprak de minister nog over de stedebouwkundi- ge taak van de architect. Burgemeester Schokking besprak ver volgens enige woningproblemen van Den Haag. Vervolgens hield de heer J. Tschumi. voorzitter van de Internationale unie van architecten een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van doel en streven der or- §3xiissti0 Daarna sprak de congresvoorzitter prof J. H. van den Broek een begroetingsrede uit, waarin hij nogmaals het doel van het congres over woningbouw uiteenzette. Men streeft naar een algemeen overzicht uit zo veel mogelijk landen op het ge bied van de woningbouw, onderverdeeld in de hoofdstukken, programma, ontwerp (project) en productie. De besprekingen zullen te Schevenin- gen worden voortgezet. Zij duren de ge hele week. Des avonds opende wethouder D. Dett- meyer van Den Haag de architectuur tentoonstelling in het Haagse Gemeente museum door het doorzagen van een balkje- De tentoonstelling bestaat uit vier ge deelten. In de glazen pergola van het mu seum demonstreren de Haagse architec ten afbeeldingen van hun scheppingen. In een viertal kabinetten, naar de aard van de bouwmeesters ingericht, treedt Nederland naar voren uit de werken van W. M. Dudok. J. J. P. Oud, prof ir Gran- pré Molière. G. Rietveld en ir B. Bijvoet. Naast hen worden vele werken van an dere Nederlanders op het gebied van openbare bouw en woningbouw met foto's diapositieven en maquette's getoond. De internationale afdeling is onderge bracht tussen de bomen op de binnen plaats van het museum. Deze plaats is met 800 vierkante meter tentzeil (1500 kg op staaldraad) overkapt. Twee-en-twintig landen, o.w. de Sovjet- Unie zowel als Westerse en Oosterse lan den, laten naar eigen aard en eisen zien, vormen en methoden van woningbouw op een groot aantal panelen. Ter bespa ring van ruimte en ter bevordering van de overzichtelijkheid heeft architect van Gelderen reeksen dezer panelen opklap baar gemaakt, welke methode de bewon dering van velen van zijn vakbroeders opwekte. Langs de wanden hangen uitgewerkte plannen van topstudenten van ruim veertig der belangrijkste bouwkundige universiteiten ter wereld. Hier vindt men veel vergelijkend materiaal omtrent op leiding en inzichten in de architectuur uit alle werelddelen. meente Het Bildt. Als provinciaal aan denken bood de commissaris een koperen schild aan. Het oudste raadslid, de heer M. Wal burg, sprak namens de raad een woord van dank uit voor wat in die 450 jaar tot stand is gebracht. De restauratie van het stadhuis van Bolsward, die geschiedde onder architec tuur van Ir Vegter van Leeuwarden Is thans zover gevorderd, dat men met de inrichting en „aankleding" is begonnen. De restauratie betrof vooral het in de oorspronkelijke stijl terugbrengen van de z.g. vierschaar, raadzaal en antieke bed- schutkamer. De wenteltrap van de vier schaar naar de raadzaal is hierbij in ere hersteld, evenals het z.g. gevangenpoort je. Ter verfraaiing van het interieur heeft het gemeentebestuur de beschikking gekregen over enkele fraaie stukken uit de collectie van jonkheer van Cammingha, daartoe in bruikleen afgestaan door het Fries museum te Leeuwarden. Ook wer den twee 18e eeuwse gobelins in bruik leen ontvangen, daartoe afgestaan door de rijksdienst voor verspreide kunstvoor werpen. Begunstigd door prachtig zomerweer is gisteren de herdenking van het 450-jarige bestaan van Het Bildt feestelijk begon nen met een buitengewone raadsverga dering. Daarop heeft burgemeester J. Klok een terugblik gegeven over de ge schiedenis van Het Bildt, waarbij hü con stateerde, dat door de inpolderingen in dit gebied een der vruchtbaarste stukjes van de wereld is verkregen met veeteelt, landbouw, proefvelden, vlasfabrieken enz De Commissaris van de Koningin in Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, ge waagde van de vele relaties tussen de Staten van Friesland met de jongste ge- BODEGRAVEN, 12 Juli. Kaasmarkt. Aanvoer 139 partijen Notering: eerste soort f 2.212.28, 2e soort f 2.102.20, extra kwaliteit f 2.48. Han del flauw. LEIDEN, 12 Juli. Vette varkensmarlct. Aan voer 378 stuks. Prijzen: zware f 1.421.45, liciUe f 1.531.56 slagersvarkens f 1.561.59. zeugen f 1.251.28. Handel slepend, zware moeilijk te plaatsen. 's-HERTOGENBOSCH, 9 Juli. Pluimveemarkt.. Aangevoerd 29.000 stuks. Prijzen: kippen (witte) f 1.70—1.75. (rode) f 1.60—1.65, (zwart) f 1.55— 1.60; witte jonge hanen boven het vereiste ge wicht f 2 152.20; jonge har.en beneden net vereiste gewicht f 1.952.05, alles per kg !ev. gewicht; oudehanen f 2.753.75 pjer stuk: tam me konijnen f 1.651.75 per kg lev. gew. ROTTERDAM, 11 Juli. Graan beurs. Binnen landse granen. (Officiële noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Zomergerst. goed prijshou dend, naar kwaliteit en vochtgehalte f 25.50— 26.75; haver naar kleur en vochtgehalte f 27.50- 29.50, extra blanke daarboven. Peulvruchten groene erwten tot f 56. schok kers tot f 71.50, bruine bonen tot f 47, prima blanke daarboven. ROTTERDAM, 12 Juli. Veemarkt. Aanvoer; vette koeien en ossen (naar schatting 650, ge- bruiksvee w.o. 972 tbc-vry (n*ai schatting 1165) vette kalveren (naar schaV.v graskalve ren w.o. 115 tbc-vrij maar nuch tere kalveren 467, varkens t paar den lil. veulens 66, schaper. ..».-ren 473, bokken of geiten 21. Wee ka a uv dieren. Aanvoer in totaal 3704 dieren i vette koeien resp. Ie, 2e en 3e soort f 5 w.—2.74. f 2.44 2.60, f 2002.14; vette kalvervr, f 2.402 60 f 2.202.40. f 2.002.20; slachtpaarden f 2.40 f 2.20, f 2.00 per kg. Graskalveren f 450. f 400. f 275; nuchtere kalveren f 62, f 53, f 47; biggen f 50, f 45, f 40; veulens f 400. f 350. f 250- schapen f 140, f 130, f 95; lammeren f 100 f 80 f 60; kalfkoeien f 1050, f 950. f 775; melkkoeien f 1050, f 950, f 775; vare koeien f 750 f 650. f 550; vaarzen f 850, f 700, f 600; pinken f 550. f 475, f 400. Aanvoer vette koeien groter, handel flauw, prijzen dalende prijzen enkele prima's boven notering. Aanvoer vette kalveren als vorige week, handel vlot, prijzen stabiel. Aanvoer gras kalveren als vorige week, handel stroef, prijzen even minder in prijs. Aanvoer nuchtere kalveren kleiner, handel kalm, prijzen niet geheel prijs houdend. Aanvoer biggen korter, handel rede lijk. prijzen onveranderd. Aanvoer slachtpaar den iets minder, handel stug. prijzen ongewij zigd. Aanvoer veulens even meer, handel le vendig, prijzen niet hoger. Aanvoer schapen en lammeren iets kleiner, handel lui. prijzen voor al niet hoger in prijs. Aanvoer kalf- en melk koeien als vorige week, handel stil, prijzen niet geheel prijshoudend. Aanvoer vare koeien gewoon, handel slepend, prijzen iets minder in prijs. Aanvoer vaarzen en pinken ruimer, han del lui, prijzen iets teruglopende prijzen. Aan voer tbc-vrij vee groter, handel kalm, prijzen voor al niet hoger in prijs p ENTHOUSIASTE wijze hebben twee Amsterdamse bladen in hun editie van j'.l. Zaterdag de loftrom pet gestoken over de Maasstad. Het eer ste blad was „De Telegraaf", waarin „En Passant" in zijn rubriek Journaal en on der het opschrift „Verfrist door de char me van de Rotterdammers" de volgende impressies weergeeft. DE ROTTERDAMMERS hebben, op een andere manier dan zij altijd al deden indruk op mij gemaakt. Met de Rotterdammers bedoel ik de enkele honderden representanten, die de feestelijke opening van het Thalia-thea- ter opluisterden. Ik zag hen het theater binnenkomen en wandelde in de pauze een half uurtje tus sen hen. Een wat klein aantal, enkele honder den, en een wat korte tijd een half uur, zal men zeggen om conclusies op te ba seren Maar wie enigszins geoefend is in het bezoeken van festiviteiten, waar „de beste mensen zich van hun beste zijde laten zien", wordt gevoelig voor sfeer. De sfeer in Rotterdam was uitermate verfrissend. Niet uitsluitend omdat men de gast heren respecteerde door zich waarlijk feestelijk in het pak te steken ik zag geen truitjes en corduroy-broeken. Maar vooral ook om wat in het pak stak. De mannen waren mannen, zonder gewilde hoofsheid en party-manierjes. De jonge vrouwen, te aantrekkelijker door een gepaste robuustheid, die men elders gewoonlijk mist, zagen terecht geen heil in een moderne pose met iets sluiks in de haren en iets in-bleeks in het gezicht. De oudere vrouwen deden geen kramp, achtige pogingen om op haar dochters te gelijken Zij toonden zich zoals zij zijn, zeer waardig Er waren uitzonderingen, maar zij wa ren gering in getal. Elders treft men bq overeenkomstige gelegenheden, een gevarieerder, cosmo- poiitischer gezelschap. Dat heeft zijn charme. Doch ter afwisseling was deze ontmoeting met de Rotterdammers,, vrij van elk zweem naar decadentie, een ver frissende ervaring. Het is een goed volk, daar aan de Maas." Tot zo ver'deze openhartige ontboeze ming in „De Telegraaf". Een ander citaat dat de Rotter dammers goed zal doen is de laatste ali nea uit het artikel „Ik gun het Rotter dam" in het jongste nummer van Else- viers Weekblad. EENS", aldus Piet Bakker, „werd het slaperige Amsterdam der vori ge eeuw gewekt door de rusteloos wrochtende Joodse medicus Samuel Sar- phati, oprichter van buigt het hoofd en bezint u, Amsterdammers van thans! de Ned. Mil tot bevordering der Phar- macie de handelsschool, de M\j tot be vordering van Landbouw, het Paleis voor Volksvlijt, de Meel- en Broodfabrie ken, de Ned Crediet. en Depositobank, de Nat. Hypotheekbank, de Ned. Bouw maatschappij en het Amstel Hotel. Hij nam het initiatief tot een moderner stadsreiniging, organiseerde een wereld tentoonstelling, bevorderde een redelijke volkshuisvesting en wees aan, hoe de stad zich moest uitbreiden. Het hardop dromende, soms wat ijlen de, Amsterdam van de twintigste eeuw, zonder een Wibaut, De Vlugt. De Miran da het heeft zijn plaats ingeruimd aan Rotterdam, stad van ondernemingsgeest, onvermoeidheid, verbeeldingskracht en burgerdeugd Ik gun Rotterdam zijn E 55 van heler harte Deze energie-expositie komt Rot terdam toe. De Amsterdammer in mij schaamt zich echter en is bedroefd." In onze eigen krant lazen wij in een verslag van de Amsterdamse gemeen teraad, handelend over de IJ-tunnel- plannen de volgende, aan duidelijkheid niets missende uitspraak van een der wethouders. „Mr Van 't Huil", aldus het verslag ..wat het eens met die raadsleden die eritiek hadden uitgeoefend op de wijze van voorlichting van de burgerij Heel deemoedig stak hij de hand in eigen boe zem: „Wjj zijn er niet in geslaagd de be volking met ons werk te laten meeden ken en meevoelen B. en W zijn in druk beraad om te zien hoe deze fout te her stellen', zo zei hij en hij gaf een pluim aan de Maasstad, die de burgerij altijd zo voortreffelijk op de hoogte houdt van haar doen en laten „Ik zie wel eens met afgunst naar Rotterdam", bekende de wethouder, „daar kunnen wij iets van leren" Wij geloven niet aan deze hartige uit spraken iets te moeten toevoegen. Wat dit enderwem betreft gunnen wij van Op het liturgisch feest van de versprei ding der Apostelen, 11 Juli. werden in de Ned. provincie der Congregatie van de H. Geest de volgende jonge paters en broe ders benoemd: voor het bisdom Morogoro (Engels Oost-Afrika) de paters Jos Eist- geest (Bennebroek), Paul Kuipers (Budel), Mart. Lammers (Budel). Walth. Damen (Amsterdam), Joh. Magis (Helmond); voor de prefectuur Bangassou (Frans Equato riaal Afrika) de paters Joh. Donders (Kaatsheuvel), Bern. Jagers (Culemborg). Fr. Senden (Ubachsberg), Wilh. Spanjers (Escharen); voor het vicariaat Libreville (Fr. Eq. Afrika) P. Dom. v d. Beek (Den Haag), en P. Henr. Peters (Hilversum); voor het vicariaat Pointe Noire (Fr. Eq. Afrika) pater Ant. ten Have ('s-Heeren- berg); voor het vicariaat Doumé (Fr. Ka meroen) P. Godefrid. de Kinderx (Caste ren); voor het aartsbisdom Loanda (Port. West-Afrika) de paters Jos. de Boer (Haarlemmermeer). Andr. Schafrat (Boe kei); voor het bisdom Nova Lisboa (Port. West-Afr.) pater Ant. v. d. Lokkant (Haps); voor het vicariaat Fort Rousset (Fr. Eq. Afrika) broeder Clemens Tekstra (Nuth); voor Brazilië, de pater Jac. Ap pelman (Haarlem) Th. Jaspers (Bakel), Nic. Laarmans (Roermond), G. Rietber gen (Utrecht). Fr. Swinkels (Eindhoven), Joh. v. d. Louw (Den Haag) en Broeder Gijsbertus Niekerk (Alphen aan de Rijn); voor de Nederl. provincie pater Joh. Mit- telmeijer (Amsterdam). De nieuwe C.A.O. is reeds bij voorbaat goedgekeurd door het college van Rijks bemiddelaars. Afgesproken is, dat in Sep tember-October a.s. besprekingen zullen beginnen met het doel, de gehele loon- opbouw in het havenbedrijf aan een na der onderzoek te onderwerpen. Wat de lonen betreft betekent de nieu we C.A.O. dat de lonen van de vaste ar beiders te Amsterdam zullen worden aan gepast aan het Rotterdamse niveau. Voor de leden van de C.V.A. te Rotterdam en de S.H.B te Amsterdam de vroegere losse arbeiders kwam een nieuwe loon schaal tot stand. De C.V.A. leden krijgen een eerste minimumloon van 63,60 per week. na 6 maanden, wordt dit verhoogd (Van onze Utrechtse redacteur). Na het uitspreken van de openingsrede gisteren op de bondsraadsvergadering te Utrecht, heeft de voorzitter van de K.A.B.de heer J. A. Middelhuis, het overlijden herdacht van de voorzitter der Centrale Volksbank, de heer B. Koppel man. Medegedeeld werd, dat de kwestie met het landgoed Drakenburg na jarenlang ge sukkel een oplossing heeft gevonden. On derhandelingen, welke in Januari van dit jaar zijn begonnen, zijn Zaterdag J.l. afge sloten met de overdracht van de eigen domsrechten aan de Stichting Gemeen schapsoord voor de som van 225.000. Op 1 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de ontwikkelingscentrale werd opgericht. Aan dit feit zal in een speciale bijeenkomst op een nader te bepalen da tum aandacht worden geschonken. De inhoud van „Lering en Leiding" zal meer worden afgestemd op het opinievor- mende actuele en leidinggevende karakter van dit blad en zich richten naar het bre de kader van de K.A.B. De Cultuurdienst is momenteel sterk be zig op het terrein van de lectuurvoorzie ning. Naast de K.A.J. gaat de V.K.A.J. groeien als nationale begewing van de arbeiders meisjes. De uitgeverij „De Lanteern" van de K A.B. heeft met ingang van 1 Juli j.l. van de Ver. tot behartiging van de be langen des boekhandels de uitgeverserken ning gekregen. Het boekjaar 1954 gaf voor Nederland een gunstiger beeld, met hogere omzet dan 1953. Oat het eindresultaat niet veel verschilt met 1953 is gelegen in het feit, dat dc met het bedrijf in Indonesië ver band houdende baten terugliepen, aldus het verslag van de N.V. Machinehandel MAHEZ, te Amsterdam-Djakarta. Over het algemeen was de grafische branche nog steeds goed van orders voor zien, hetgeen vooral tot uiting kwam bij de verkoop van nieuwe machines. Betalingen van debiteuren bleven ver traagd binnenkomen, een uitvloeisel van het feit, dat velen met gebrek aan liquide middelen te kampen hebben, een ver schijnsel, dat zich ook in vele andere branches voordoet. Dit heeft de liquidi teitspositie van MAHEZ nadelig beïn vloed. Het saldo van de exploitatierekening handelsafdeling incl. transfers uit In donesië beloopt 970.335 (991.418), de op brengst van de montageafdeling 271.866 (256.386), interest 48.806 (43.389) en diverse baten 55.426 (19.490). Hiertegen over staan als lasten; salarissen e.d. 610.248 (497.0971. kosten 323.815 (261.469), afschrijvingen ƒ250.247 (359.328) en pensioenvoorzieningen 15.111 (15.614). Zodoende is 'er een saldo winst vóór be lastingen van 156.012 (177.175). Voor verdeling is beschikbaar 77.563. Voorgesteld wordt, zoals gemeld, het dividend te bepalen op 12 pet, waarvan 6 pet uit de aeioreserve en 30.000 aan te wenden tot vorming van een dividend- reserve. iitl iM'iipi wri D n i t(iiiiii(*i| i| vnti hei-t- hot woerd ercheel aan Amsterdam.! De omzet van de werkplaats gaf een Dat - "schiedt toch al zo weinig, de laat- kleine stijging te zien. De eerste zes ste tijd. I maanden van het nieuwe boekjaar hand haafde zich de bedrijvigheid in dq gra fische industrie. Een verhoging van de omzet van 9 pet werd bereikt. Verande ring in de naaste toekomst is nog niet te verwachten. De sterk verminderde toewijzing van deviezen in 1954 veroorzaakte een gerin gere omzet in Indonesië dan het vorige boekjaar. Winsttransfer over 1953 werd ontvangen. De eerste 6 maanden van 1955 kenmerkten zich door een enigszins ver grote toewijzing van deviezen, waardoor de omzet over 1955 onvoorziene omstan digheden voorbehouden een geringe stij ging kan vertonen. (Van onze correspondent) Kort na de oorlog werd in Friesland een uit vijf personen bestaande commissie gevormd, die ten doel had in een van de Friese kerken een gedachtenisraam ter herinnering aan bevrijding en verzet te plaatsen. De keuze viel daarbij op Bols ward. voornamelijk om zijn centrale lig ging én zijn fraaie Martinikerk. Er werd zoveel geld ingezameld, dat een opdrach' tot het vervaardigen van twee ramen kon worden gegeven, welke opdracht, werd verstrekt aan Louis Boermeester, een leer- hng van prof Roland Holst. De ramen zijn reeds acht jaar geleden gereed gekomen, maar in verband met de restauratie van de Martinikerk had de plechtige over dracht eerst gisteren plaats. tot 65,40 en na 18 maanden tot 67.30 Voor de Amsterdamse losse arbeiders luidt deze schaal: 63,60. 65,52 en 67.20 De aanpassing van de lonen van de Am sterdamse vaste arbeiders aan die van hun Rotterdamse collega's houdt in een aanvangsloon van 63,60. na 6 maanden 65.40 en na 18 maand 66,24, met dien verstande, dat het over een jaar ock voor hen mogelijk zal zijn een weekloon van 67,20 te verdienen. Voor het Rotterdam se machinale bedrijf werd een loonsver betering van 1.40 per week bereikt voor bootslieden, bootsmanschippers, tremmers en bakkenbestuurders. Voorts voorziet de nieuwe C.A.O. in een vacantie-toeslag van 2 pet per jaar. Arbeiders met een langere diensttijd dan 25 jaar krijgen recht op 2 extra vacantiedagen. De rust tijd zal te Amsterdam bedragen 12 uur met de mogelijkheid van 1 maal per week 10 uur. In Rotterdam kan bij wijze van uitzondering de rusttijd 2 maai per week 10 uren bedragen, maar deze verkorte rusttijden moeten elkaar nooit direct op volgen. Voorts werd nog enige verbete ring in de secundaire arbeidsvoorwaar den bereikt onder meer met betrekking tot de bovenwettelijke uitkering bij zjekte en ongeval. Ilet C.B.S. is er toe overgegaan een indexcijfer te berekenen van de koers waarde van het gewone aandelenbezit, waarbij de invloed van kapitaalsmuta ties zoals b.v. emissies en liquidaties is geëlimineerd. Naar bekend worden reeds dagelijks A"N-P-C.B.S. beursindices 1953 100 gepubliceerd. Deze cijfers hebben uitsluitend ten doel de dagelijkse ten dentie van het verloop der aandelen koersen op de effectenbeurs zo nauw keurig mogelijk weer te geven. Van ver schillende zijden is de behoefte naar voren gekomen om naast deze reeks te kunnen beschikken over indexcijfers die de waardering van het totale gewone aandelenkapitaal tot uitdrukking bren gen. De nieuw berekende beurswaarde-in dexcijfers geven, volgens het C.B.S., een juist beeld van de waardering van' het aandelenbezit van maand op maand. Voorlopig is dit cijfer alleen nog maar voor het totaal van alle gewone aande len berekend. Het is evenwel de bedoe ling in de toekomst een dergelijk index cijfer ook voor de ondergroepen te be rekenen. Bij de beoordeling van dit indexcijfer dient te worden bedacht, dat het be trekking heeft op het totaal ter beurze van Amsterdam genoteerde gewone aan delenkapitaal, onverschillig welk ge deelte zich hiervan in handen van het buitenland bevindt. De eerste beurswaarde-indexcijfers op basis-gemiddelde 1953 is 100. luiden als volgtjaargemiddelde voor 1951 93 6 voor 1952 90,2, voor 1954 147,5, Januari 1955 181,5, Februari 189,4 Maart 199,4, April: 202,1, Mei: 200 en Juni: 208. Van 12 tot 15 Juli zal het dekenaat Roermond zijn beste beentje voorzetten ten bate van de hulp aan de noodlijdende Hongaren. Dank zij het initiatief van prof. Janssen van het Bissch. College te Roermond, daarbij geassisteerd door drs Jo Hanssen. zullen de jongens van de E- K„ die voor deze gelegenheid een extra week vacantie krijgen, heel die week in dienst stellen van de hulp aan de Hongaren. Er is een groots plan opgemaakt en geen huis in heel het dekenaat zal vergeten worden De deken van Roer mond mgr. A. Terstappen, heeft zijn volle medewerking toegezegd, terwijl ook van verdere officiële zijde alles zal worden gedaan om deze actie te doen slagen. Vele noodlijdenden in de kampen in Oos tenrijk Duitsland en Italië hoopt men in één slag weer te kunnen helpen terwijl het doel is niet minder dan 1000 Hon gaarse gezinnen in het moederland te kunnen steunen. Vooral met het oog op de zware zorgen, welke op de bekende Stichting Hulpactie Hongarije drukker, door de grote aanvraag naar medicijnen hoopt de afd. Roermond aan het hoofd bestuur een ferm bedrag te kunnen af dragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7