Beperking van niet urgente bouw enig middel tot onmiddellijke opvoering van de woningproductie Volksvijand no. 1 wordt niet met 65000 woningen verslagen HITTE eist MENSENLEVENS Helsinki niet bijster enthousiast voor ..vredescongres" r K.V.P. en K.N.P. Weer is warmdoch van de woningnood krijgt men het heet Beslissing inzake onderhoudsplicht is voor toekomstige huurverhogingen van de grootste betekenis Europa puft al dagen Zuiderpier van de Hoek DRIE SLEEPBOTEN TROKKEN DE „GATT" VLOT Woensdag 13 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ernstig gebrek aan solidariteit bij de bouwvakarbeiders Verlaging van rendabel huurniveau bepleit Gedwongen komst van mgr Czapik? Sleep werd in Rotterdam met muziek verwelkomd Broodjes en bier Argentijnse Kerkvervol- 'gers blijven geëxcommuniceerd Ruth Ellis terechtgesteld Katholiek vakverbond handhaaft Zaterdags staking WEERBERICHT Verdeling woningcontingent volgens minder strak schema Versterking positie van woningbouwverenigingen en particuliere bouw Eigen woningbezit en krot opruiming Op zetten verhogen bouwkosten Maak zwarte lonen wit Verlaging rendabel huurniveau Het woonpeil In Nederland 25.000 ton zand Erg vlot Precies een half jaar De weervcïwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Vooral aanvankelijk nog enige regen- o£ onweersbuien. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Donderdag 14 Juli: Zon op 4.37 uur, onder 20.57 uur. Maan op 00.00 uur, onder 15.46 uur. NIEUW IEDAMSCHE COURANT (Van onze verslaggever) BREDA, 12 Juli. De laatste tijd wordt er weer veel gesproken en geschreven over de ontstellende woningnood, waaronder Nederland tien jaar na de bevrijding nog steeds gebukt gaat. Ook op het 6e Nationale Congres van het Katholiek- Instituut voor Volkshuisvesting, dat vandaag te Breda is begonnen, heeft de voorzitter van dit instituut, de heer Jac. Alders, in zijn openingsrede aan deze „volksvijand no. 1" uitvoerig aandacht geschonken. Hij betreurde het dat de pogingen het vorstverlet van de voorbije winter althans gedeeltelijk in te halen door langer werken in de zomermaanden, tot zo weinig resultaten hebben geleid. Het gebrek aan bereidheid hiertoe bij een groot deel van de werknemers in de bouwnijverheid, is het beste bewijs, aldus de heer Alders, die tevens secretarjs der K.A.B. is, dat de nood, die geleden wordt, niet alge meen wordt aangevoeld, alsook van een ernstig gebrek aan solidariteit op dit punt. Hij had ten volle begrip voor de vrees in de kringen der bouwvak arbeiders, dat overwerken in de zomer gemakkelijk ertoe kan leiden het bouwbedrijf tot een soort van seizoenbedrijf te degraderen met lange werk dagen in de zomer en werkloosheid in de winter. Maar de organisaties der bouwvakarbeiders, zo meende hij, zijn sterk genoeg een dergelijk streven tegen te gaan en het overwerken nu ook in de publieke opinie als een nood maatregel te doen beschouwen zoals ook de practisch onbeperkte arbeids dagen tijdens en na de Februari-ramp van 1953 als noodmaatregel gezien werden. Huurverlaging nieuwbouw noodzakelijk Natuurlijk zei de heer Alders ook nog een en ander over het huurprobleem dat de laatste maanden de gemoederen zozeer heeft bezig gehouden. Hij was ver heugd, dat men thans vrijwel algemeen van oordeel is, dat de huren der voor oorlogse woningen in belangrijke mate omhoog moeten en dat aan een redelijk onderhoud van het woningbezit mee: aandacht zal moeten worden besteed. Hij betreurde het eveneens, dat nog overal, ook in gemeenten met de grootste tekorten, talrijke gebouwen in aanbouw zijn, waaraan minder behoefte bestaat dan aan woningen. In navolging van vele andere vooraanstaande personen op het gebied der volkshuisvesting drong ook de heer Alders er met klem op aan de niet dringend noodzakelijke bouwactivi teit tot het uiterste te beperken om zo meer ruimte te scheppen voor de woning bouw. Indien een goede systeembouw nog met op gang kan komen, mede als gevolg vau de omstandigheid dat aan de medewer king daartoe van de zijde der grotere ge meenten nogal wat ontbreekt, wanneer alle mogelijke andere middelen als betere organisatie, mechanisatie, opvoering van het aantal bouwvakarbeiders pas op lan gere termijn vruchten kunnen afwerpen, dan blijft er voor het ogenblik maar één middel over, dat d i r e c t effect sorteert: het afremmen van de niet strikt noodza kelijke bouw. Volksvijand no 1 kan met voldoende bestreden worden met 65.000 woningen. Daarom moet de woningproductie om hoog. Hoeveel zij verhoogd kan worden is niet eenvoudig na te gaan, maar zij kan in ieder geval verhoogd worden, als andere projecten intensief worden afge remd. Vervolgens zal met alle macht gestreefd moeten worden naar het voorkomen van een stagnatie, zoals wij de laatste winter hebben meegemaakt. Wat de verdeling van de contingenten betreft is langzamerhand de tijd aange broken de suggestie te volgen, welke van verschillende zijden is gedaan, nl. volgens een minder strak schema te werken. Dit is temeer noodzakelijk, indien men tot een sterker afremmen van niet urgente bouw wil overgaan. Thans kan men ge meentebesturen horen verklaren, dat de toestand op de arbeidsmarkt een ruimere bouw van woningen toelaat dan het aan tal, dat op basis van de contingentering mogelijk is en dat men dientengevolge andere projecten heeft aangepakt. Bij het inhalen van het woningtekort spelen de woningbouwverenigingen een steeds grotere rol. De totaalcijfers over 1954 tonen aan. dat het aandeel dezer verenigingen in de woningwetbouw gro ter is dan dat van de gemeenten De heer Alders was over deze ontwikkeling zeer verheugd, omdat er uit blijkt, dat de ge meenten meer begrip gaan t0Ij?n voor de gedachte dat zij op het van de woningbouw een subsidiaire taak heb ben. Ook de positie van de P"tIC"]1(;|'e bouw is versterkt. Zijn aandeel in t tale woningproductie in 1954 wasruim 39 pet waarvan verreweg het grooisie deel middenstandswoningen. De taak der woningbouwverenigingen krijgt in onze tijd nieuwe aspecten zoals het bevorderen van het eigen woning bezit en van de krotopruiming. Wat net eerste punt betreft, dit. probleem is. naar voorzitter Alders mededeelde, nog steeds in studie. Deze aangelegenheid heeft zo- vee] facetten, dat een propaganda op grote schaal en de leiding, die bij de uit voering der plannen te dezer zake nodig is een goede voorbereiding vergen. De heer Alders liet overigens niet na de vraag op te werpen of momenteel de bouw van een eigen huis wel aantrek kelijk is. Helaas, zo voegde hij hieraan foe. heeft op het ogenblik in (al van ge vallen een eigen huis meer aantrekking' kracht als mogelijkheid tot min of meer snelle oplossing van persoonlijke wonln nood dan ais voorwen» van eigendom en geleidelijke bezitsvorming. Uit het oogpunt van volkshuisvesting is de maatregel van de onderhoudsplicht, zoals opgenomen in het gewijzigde ont werp-huurwet. toe te juichen, omdat de ervaring heeft geleerd, hoezeer in veel gevallen van een behoorlijk onderhout geen sprake is. Weliswaar kan, aldus de heer Alders, aan deze maatregel het vervallen der huurverhoging, als een be hoorlijk onderhoud achterwege blijft geen overweldigende betekenis worden toegekend, maar voor de toekomstige huurverhogingen zal deze principiële be slissing van grote betekenis blijken te zijn. De voorzitter was minister Witte dankbaar voor de maatregelen (met name de verlaging van de rentemarge en de verhoging der bijdragen), die hij m.b.t. de hoge huren van de nieuwbouw heeft willen nemen. Helaas heeft de mi nister het echter ten deze niet alleen voor het zeggen. Voor hoeveel wonin gen is op grond van deze maatregelen immers een huurverlaging verwerke lijkt? Als men door het sterk reduceren van de aanvankelijk voorgenomen huurverhoging erkent, dat die verho ging zonder compenserende loonsverho ging niet op het huishoudbudget van de huurders mag worden afgewenteld, dan vragen wij ons toch af. aldus de heer Alders, of het sociaal gezien nog langer geoorloofd is de bewoners van een groot deel der na-oorlogse wonin gen huren te laten betalen, die stukken 'uitgaan boven de in het huishoudbud get van het C.B.S. gefixeerde huren waarop mede de loonpolitiek in Neder land wordt gevoerd. Alles dient gedaan te worden om deze discriminatie tussen huurders van voor- en na-ooriogse wo ningen uit de wereld te helpen. In verband met de hoogte der bouw kosten, die tot deze hoge huren leiden. trok de heer Alders fel van leer tegen een verschijnsel, dat even droevig als omvangrijk is n.l de. opzetten. Hij had sterk de indruk dat dit treurige verschijn sel de laatste jaren aanmerkelijk is toege nomen tengevolge van het gebrek aan concurrentie. Vast staat, dat de bouwkos ten van vele projecten hierdoor in on gunstige zin worden beïnvloed. Een auto matisch afnemen van dit verschijnsel door concurrentie kan bij de enorme bouwactiviteit van dit moment niet wor den verwacht. De voorzitter deed daarom een dringend beroep op het georganiseer de bouwbedrijf dit kwaad te keren, waardoor toch ook het aanzien van de aannemersstand in ernstige mate wordt geschaad. Het moet mogelijk zijn door een gezamenlijke krachtsinspanning de uitwassen, die hier gegroeid zijn tegen te gaan en te komen tot een redelijke honorering van gemaakte kosten. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan moet dit euvel met alle ten dienste staande middelen van overheidswege worden be streden. De heer Alders bad de stellige overtuiging, dat men over voldoende ma teriaal beschikt om strenge maatregelen te treffen. Een ander verschijnsel dat een duide lijke opwaartse druk op de bouwkosten uitoefent, is het stelsel der zwarte lonen De voorzitter vroeg zich In verband hier mede af, of het niet in het belang van een verlaging der bouwkosten zou zijn nu over te gaan tot meer vrijheid in de loon- bepaling en wel door een verantwoord tariefstelsel zortder loonplafond. Maak de zwarte lonen wit door een ver antwoord tariefstelsel, dat zonder beper kende bepalingen kan worden toegepast en ik ben ervan overtuigd, aldus de heer Alders, dat dit de arbeidsproductiviteit in het bouwbedrijf dermate ten goede zal komen, dat uiteindelijk een verlaging der bouwkosten er het gevolg van zal zijn Dan zal het ook niet meer nodig zijn tot in het absurde op dei woningen zelf te bezuinigen en zal men ofwel voor hetzelf de geld een betere woning ofwel dezelfde woning voor minder geld kunnen bou wen. Laat men ook hier waar maken, dat de woningnood volksvijand no 1 is en de consequenties aanvaarden, die de oplos sing daarvan eist. Een andere belangrijke vraag, welke de heer Alders opwierp, was. of het peil, waarop de huren rendabel zullen zijn, niet aanmerkelijk zou kunnen worden ver laagd! Men zou b v. de bouw- en exploitatie kosten kunnen drukken door de omzet belasting op nieuwbouw en onderhouds werken af te schaffen. Om zekerheid te hebben, dat deze belastingfaciliteit onmid dellijk 'n 6e bouw. en exploitatiekosten doorwerkt, zou men desnoods een marge beschikking tot stand kunnen brengen. 's Middags splitste het congres zich in twee sectievergaderingen. In sectie I hield de heer W. J- Andriessen een inleiding over het woonpeil in het licht van de maatschappelijke ontwikkeling en het ge zinsleven. De moderne woning'moet zo betoogde de inleider, aan de volgende eisen vol doen: zij moet voldoende ruimte bevatten geen speciaal stempel dragen (de zg volkswoning mag niet als zodanig opval len). niet geplaatst worden in gestempelde wijken (de tijd van de „arbeiderswijk" is voorbij), en aangepast zijn aan de eisen, welke de huidige tijd maatschappelijk en cultureel stelt. Wat de eerste eis betreft, wees de inleider o.a. op de neiging de wo ning met drie slaapkamers als de vol maakte woning, althans wat de slaap kamerruimte betreft, aan te merken. Dit is. zo meende hij, volstrekt onjuist. Dit hangt geheel af van de grootte en de samenstelling van net gezin. Het meergezinshuis is de eengezins woning aan het verdringen. Wat de ont wikkeling van de woningwetbouw op dit punt betreft, sinds 191J «s. het percentage cengczinshuizcn teruggelopen van 82 tot 48, Uit deze toeneming van bet meer gezinshuis, aldus de inleider, moet de Een overzichtfoto van de tunnelbouw in Velsen: links de spoorwegtunnel rechts de beide vcrkecrstunnels met daartussen de gang, waarin het lucht verversingssysteem een plaats zal vinden. Achteraan, bij het einde van het werk de kelder, waarin het koel systeem wordt ondergebracht. De tunnels zijn reeds gelegd tot het eilandje in het Noordzeekanaal; het tweede deel wordt vanaf de overzijde richting Beverwijk gelegd. daling van de woninggrootte worden ver klaard. De woning in het meergezinshuis is te klein, wat des te erger is, omdat de bovenwoning veel minder contact met de buitenlucht heeft. Hier moet met nog meer klem op een grotere inhoud worden aangedrongen- De inleider kwam tenslotte tot de con clusie. dat de zorg voor het woningpeil naast de woningnood een centrale plaats in het regeringsbeleid zal moeten in nemen. In sectie II hield de heer W. F. v. d Kerkhof een inleiding over „practische vraagstukken van woningexploitatie". De warmte in Europa hield ook gisteren aan. De temperaturen waren vooral in Scandinavië bui tengewoon hoog. In Denemarken, Noorwegen en Zweden liepen zij op tot over de dertig graden. In Londen was het 29 graden. Elders in Europa registreerde men tempe raturen tussen de 25 en 28 graden. Luxemburg vormde hierop een uit zondering met 22 graden. De ongekende warmte doet in Noor wegen de sneeuw smelten, waardoor overstromingen ontstaan. In dat land zijn in de afgelopen acht dagen vijftien personen verdronken bij het zwemmen. In Denemarken vielen in totaal tijdens deze hittegolf drie doden door zonne steek. Drie personen kwamen bij ver keersongelukken om, naar de politie meent, tengevolge van versuffing door de warmte. Parijs en omstreken werd in de nacht van Maandag op Dinsdag door hevige on- weders getroffen. Op vele plaatsen sloeg de bliksem in. In totaal werd de brand weer in meer dan 800 gevallen gealar meerd. In Savoye werden twee boerde rijen door brand verwoest. Bij Dijon ont stonden branden, waarbij een gedeelte van de oogst verloren ging. In Bordeaux had de wijnoogst te lijden. Overstromingen werden gemeld uit La Rochelle. Zware schade aan de op het veld staan de graanoogst werd aangericht in de Spaanse provincie Valladoiid, waar hef tige stormen wo-edden. De schade werd er op 20 millioen pesetas geraamd. Er heerst grote verslagenheid onder de bewoners der getroffen streek. In Dublin, waar de hitte nog steeds niet is afgenomen, staken de barkeepers nog altijd. Bij het zwemmen, in de Waal ter hoogte van de Millingse Waard te Millingen, is gisteren in de namiddag de 16-jarige H S uit Millingen aan de Rijn verdronken. Door de sterke stroom is hij vermoedelijk in moeilijkheden geraakt. Toegeschoten hulp kwam te laat. De rivierpolitie uit Nijmegen heeft met het dreggen nog geen resultaat gehad. Gistermiddag omstreeks één uur is een windhoos uit de richting Gouderak over het buurtschap Achterbroek (gem. Berkenwoude) getrokken. Hooihopen cirkelden de lucht in. sloten werden leeggezogen, een landhek werd als een veertje opgenomen en kwam tientallen meters verder neer. Bij de familie R. trok de hoos over de boerderij, waar de schoorsteen werd afgerukt. Ongeveer tweeduizend pannen werden van het dak gezogen, een zevental ruiten weTd door de luchtdruk ingedrukt. De eerste aanblik was alsof er een bom gevallen was. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Na vele maanden een ongewenste gast te zijn geweest op de Zuiderpier te Hoek van Holland, werd de Noorse tanker „Gatt" gistermiddag niet zonder triomph naar Rotterdam ge sleept. Vrolijke klanken van het Unifesti-orkest gaven de komst van deze maritieme zondebok, die de Ne derlandse havenautoriteiten heel wat zorgen heeft gebaard, een bijzonder feestelijk cachet. De gehavende „Gatt" voor de Rotterdamse Parkkade. Het zou verkeerd zijn te menen, dat het communistisch-gcoriënteerdc „vre descongres", hetwelk te Helsinki van 2229 junj gehouden is, een diepe indruk heeft gemaakt. De houding van de bevolking zowel als die van de Finse autoriteiten is buitengewoon ge reserveerd geweest. De kranten heb ben er nauwelijks aandacht aan ge schonken, met uitzondering van „Vappa Sana" (Vrjje Woord), een blad van de Finse communisten. Er vond geen ont vangst op het stadhuis van Helsinki plaats en de weinige andere recepties welke er waren, hadden een individueel karakter. Er is tijdens de dagelijkse vergade ringen veel gesproken over: „Vrede. Vrijheid en Welvaart", maar het was een en al propaganda tegen het Westen Een protestants geestelijke uit Canada, die als waarnemer de vergaderingen 'bijwoonde, had de vrijmoedigheid op te merken, dat hij heel wat critiek op staatslieden gehoord had, in het bijzon der op die van de Ver. Staten. Maar niemand had een woord van critiek op de Sovjet-Unie, zeide hij. De katholieken van Finland hebben s:ich erover verwonderd sommige ka tholieke priesters als deelnemers of als waarnemers aan te treffen. Vooral was men erover verbaasd dat deze priesters uit landen van achter het ijzeren gor dijn kwamen. Wat dachten zij met hun komst naar Finland te bereiken? Of waren zij wellicht gedwongen? Tot dit laatste was men het meest geneigd, gezien de berichten over de gedwongen komst van mgr Czapik uit Hongarije. De bevolking van Helsinki heeft met eigen ogen kunnen constateren, dat de aartsbisschop niet vrü was in zjjn be wegingen. Hü werd voortdurend door iemand gevolgd, waar hij zich ook be woog. Overigens heeft mgr Czapik reeds op 26 Juni Helsinki wegens ziek te moeten verlaten. Op 24 Juni hebben de katholieken nog een aparte bijeenkomst gehad. Hier is o.a. de Kerstboodschap van de H. Va der besproken. Men kwam daar tot de conclusie, dat het gebruik van de atoombom ongeoorloofd is. De Finnen hebben zich, om het kort te formuleren, beleefd op een afstand gehouden. (i an onze verslaggever) Wat door de meeste deskundigen voor onmogelijk werd gehouden, is gisteren geschied. Het Noorse stoomschip „Gatt", dat op 12 Januari in een zware Noordwester storm op de Zuiderpier te Hoek van Holland liep cn sedertdien onwrikbaar vast zat op de zware basaltstenen, is door Van der Graaf en Mulder's Bergingsbedrijf met behulp van een aantal sleepboten van de Stoomsleepdienst „Mars" vlotgetrokken en zonder veel moeite naar Rotterdam gesleept, op weg naar Krimpen aan de IJssel. trekken met de bok „Assistant", in de hoop dat het schip bij hoogwater vlot zou zijn. Reeds twee uur na eb, om tien minuten voor vier. kon per mobilofoon het bericht naar de wal doorgegeven worden, dat dit 't geval was. Een weinig later bleef het nog even vastzitten, maar om vijf uur was het dan toch zover, dat de sleep de Waterweg in kon komen. Bij de Seinpost zag het zwart van de belang stellenden. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het schip naar de Berghaven te bren gen. doch alles ging zo vlot. dat men besloot naar Rotterdam door te varen. De Rijkshavenmeester gaf hiervoor toe stemming. De „Gatt". die enkele graden slagzij naar stuurboord maakte, ving daarop de reis aan. getrokken door de sleepboten ..Mars I". „Mars IV". „Movo" en „Vitesse" en geassisteerd door de sleepboot „Trekvogel", de pomp-sieepboot „Stormvogel" en het bergingsvaartuig „Montgomery". De aanwezigheid van die pompboten was onvermijdelijk, want de ..Gatt" maakte betrekkelijk veel wa ter. De heer Mulder vertelde ons, dat zijn firma op 1 Mei van de eigenaresse van Tegen negen uur koos de „Gatt" lig plaats aan de Parkkade bij de stand van de Marine op de E55 ,waar op dat ogen blik juist (toevallig'' het Unifesti-orkest vrolijke klanken liet horen. Weldra dromden de kijkers op de kade bij het deerlijk gehavende schip, dat hier bleef liggen tot vroeg in de morgen, toen het de bruggen over de Koningshaven moest passeren, op weg naar Krimpen aan de TJssel. Nadat hij eerst broodjes en bier had laten aanrukken voor de 35 man, die met de sleepboten en met de pompboten het prachtige werk volbrachten, vertelde de heer H. J. Mulder, adjunct-directeur van de N.V. Van der Graaf en Muider. dat alles veel beter gegaan was, dan hij had durven hopen. „Het ging heel erg vlot" zei hij woordelijk. Hoewel de weersom standigheden aanvankelijk niet gunstig leken, waren de sleepboten en de ber gingsschepen toch Dinsdagmorgen uit de Berghaven in Hoek van Holland uitge varen om te trachten de „Gatt" vlot te trekken. Bij opkomende vloed ging men het wrak, de firma Heuvelman in Krim pen aan de IJssel, opdracht kreeg de „Gatt" te bergen of te slopen. Sedert dien zijn er niet meer dan tien dagen ge weest, waarop werkelijk gewerkt kon worden. Het schip lag nu eenmaal op een van de slechtste plaatsen van onze kust. Eerst anderhalve maand nadat de opdracht was gegeven, kon een aanvang gemaakt worden met het verwijderen van de 25.000 ton zand. die zich in het schip opgehoopt hadden. Daar vast was komen te staan, dat het schip wel vlot getrokken kon worden, werden de meer dan honderd grote en kleine gaten in de scheepsromp voorlopig gedicht. Na dat het anker weggebracht was. begon men met een bok te trekken. De heer Mulder zei met nadruk, dat het hele werk zonder de uitstekende „teamgeest" niet voor eikaar gekomen zou zijn. Toen de sleep Hoek van Holland passeerde liet een sleepboot van een concurrende firma drie stoten op de fluit, bij wijze van felicitatie, horen!.... Naar de heer Mulder meende, staat het zo goed als vast, dat het 1575 ton metende schip gesloopt zal worden. De waarde ervan kon hij zelfs niet bij be nadering opgeven. Zoals bekend, werd nog in de nacbt van de stranding, n.l. 13 Januari j.l.. een aantal opvarenden van de „Gatt". mei behulp van de nieuwe reddingvlet in veiligheid gebracht, terwijl des morgens nog zeventien leden van de bemanning door een helicopter van de Marine Luchtvaartdienst van boord werden ge haald. Daarmede was de eerste redding van de in nood verkerende schepelingen door een Nederlandse helicopter een feit geworden. Maanden later circuleerde nog het be richt. dat men zou trachten ook het schip met behulp van helicopters van de pier te halen, doch dat was in de dagen vlak vóór 1 April. De balans van deze „gedwongen in kwartiering" opmakend, kan men ten slotte nog vaststellen, dat de „Gatt" pre cies op de dag af. een half jaar op de pier heeft gezeten. Schijnbaar terecht zei men gisteren dan ook in Hoek van Hol land „Het leek warempel wel of van daag het contract afliep In Vaticaanse kringen wijst men er op, dat nog steeds de excommunica tie, die de aanstichters en medeplich tigen van de Argentijnse kerkvervol ging getroffen heeft,, van kracht is. De excommunicatie kan slechts herroepen worden op grond van de bijzondere bepalingen, welke in het Canoniek recht zijn voorzien. In dit geval zijn zij aan de Paus voorbehouden. Berichten volgens welke mgr Sa- more, secretaris van de Congregatie voor buitengewone kerkelijke zaken, na het Intern. Eucharistisch Congres te Rio de Janeiro zich naar Buenos Aires zal begeven voor het voeren van onderhandelingen, zijn van iedere grond ontbloot. Tot op dit ogenblik zijn geen aanwijzingen voor dergelijke onderhandelingen aanwezig. Vanmorgen om 9 uur is Ruth Ellis, de 28-jarige Londense mannequin, die haar minnaar vermoordde, in de Londense vrouwengevangenis opgehangen. Om 9.18 uur vanmorgen werd op de gevangenisdeuren de officiële bekend making geplakt, dat zij terechtgesteld was. Een menigte van duizenden men sen wachtte buiten de gevangenis. Het over mevrouw Ellis gevelde von nis heeft grote beroering gewekt in Groot-Brittannië. Tot het laatste ogen blik toe zijn pogingen gedaan om gratie voor haar te krijgen. Naar het schijnt wilde zij zelf zulk een gratie niet. Ruth Ellis was moeder van twee kin deren. Het bestuur van het Belgische ka tholieke vakverbond heeft in zijn ver gadering' van gisteren belegd na het verzoek van premier Van Acker tot afgelasting van de Zaterdagsstakingen besloten het stakingsparool niet in te trekken. Van Acker had intrekking van dit parool als voorwaarde gesteld voor de deelneming van het katholieke vakver bond aan de bespreking die hij Woens dag zal houden met vertegenwoordi gers van werknemers en werkgevers over de sociale vraagstukken. Het bestuur van het vakverbond ver klaart, dat het in beginsel steeds be reid is aan deze bespreking deel te ne men. Het zegt echter niet het stand punt van de minister te kunnen delen, dat dergelijke besprekingen tijdens een staking niet mogelijk zijn. De praktijk heeft het tegendeel bewezen, aldus het bestuur. Gisteren vermeldden wq 'n bericht van onze Haagse redactie, volgens hetwelk bij het zogenaamde eenheidsgesprek tussen K.V.P. en K.N.P. in principe overeen stemming zou zijn bereikt- Hoewel wij meer dan één reden hadden om de juist heid van dit bericht meer dan waarschijn lijk te achten, blijkt het overleg toch nog niet zover te zijn. Het partijsecretariaat van de K.V.P. noemt het bericht zelfs „uit de lucht gegrepen". We hopen niettemin, dat de besprekin gen, welke nog steeds voortduren, spoedig lot het bovenvermelde thans o'an helaas nog niet bereikte, resultaat mogen leiden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1