>e goederentreinen botsten RECHT voor de Nederlandse gevangenen in Indonesië Goed bijgehouden parochie-register goud bij saneren Indonesisch kabinet wijkt voor leger Waarschijnlijk tengevolge van dikke mist vervroegde ver kiezingen in Frankrijk? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „Salk-minister" vraagt ontslag MINISTERS STAAN SALARISSEN AF Amerikaans blad gispt gebrek aan belangstelling voor witboek WEERBERICHT Mr Iwa zal aftreden. Verbetering oude woningbezii In de z.g. revalidatiezöne hebben de bouwverenigingen eveneens een zeer be langrijke arbeid te verrichten i.v.m. haar daar aanwezige oude woningbezit. Dit ts grotendeels beneden het huidige woon- niveau geraakt. Vooral is verbetering van de sanitaire en keukeninrichting noodza kelijk om deze woningen zoveel moge lijk aan te passen aan de huidige eisen. Het stedebouwkundige klimaat van deze wijken mag ook niet verwaarloosd wor den. Zij hebben in de regel nog wel een aanvaardbare structuur, maar er is veelal een tekort aan de typische wijkverzor- gende elementen. Hongersnood in Tripolitanië -J De weersverwachting van het KNMI, geLdig tot Vrijdagavond luidt: (opgemaakt te 10 uur) Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste pl/iatsen droog weer, maar later in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte motregen. Wei nig wind. Over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. Vrijdag 15 Juli: Zon op 4.38 uur, onder 20.56 uur; Maan op 0.25 uur, onder 17.05 uur. De Indonesische minister van Defensie, mr Iwa Kusumasumantri, zal aftreden. De minister, die zich met de benoeming van de 36-jarige generaal-majoor Bam- bang Utoyo tot chef van de staf der landmacht de toorn /an het leger op de hals heeft gehaald ».ou aldus verneemt PIA van welingelichte zijde gister avond in een speciale kabinetszitting zijn voornemen hiertoe hebben meegedeeld. Hij geeft daarmee gevolg aan de wens van zijn partij. Het aftreden van mr Iwa zal de eerste phase zijn van dc oplossing van de leger- kwestie. die overigens de positie van het gehele Indonesische kabinet uiterst wan kel heeft gemaakt. Later zullen de schor sing van kolonel Lubis als waarnemend chef-staf en het bevel tot overdracht van de functie van chef-staf aan Bambang Utoyo worden ingetrokken. Bambang Utoyo zelf zal met eervol ontslag worden gezonden. Het hoofdbestuur van de PSII heeft Woensdagmiddag op een bijzondere ver gadering besloten er bij het kabinet op aan te dringen „in verband met de jong ste ontwikkelingen" het mandaat van het gehele kabinet aan de president terug te geven Hedennacht was nog niet bekend, of dit besluit van de PSII in de kabinets zitting naar voren was gebracht of niet. wet cieze zeer warme temperatuur zoeken honderden kinderen en volwas senen het koele water op. Een over zicht van de zeer grote drukte in een der Amsterdamse zwembaden. Het is bijna niet prettig meer. President Eisenhower heeft het ontslag aanvaard van de Amerikaanse minister van volksgezondheid, onderwijs en open baar welzijn, mevrouw Oveta Culp Hobby. Enige tijd geleden waren er reeds ge ruchten over haar voorgenomen aftreden i.v.m. de ernstige ziekte van haar echt genoot, William Hobby, een dagbladeige naar en gewezen gouverneur van Texas. Minister Hobby gaf 0p 12 April toe stemming tot het gebruik van het vac- cin-Salk tegen kinderverlamming. Later toen er ongelukken rnee gebeurd waren, kreeg zij critiek op haar verklaring, dat niemand de grote vraag, naar dat vac cin had kunnen voorzin. Het ontslag gaat per 1 Augustus in. Als haar opvolger is benoemd Marion Fol- som. brandende koplampen en ingedeukte neus over de rails hangt. Om acht uur vanmorgen kwam de pre sident-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. Den Hollander om persoonlijk de situatie op te nemen. Ook de officier van Justitie te Dordrecht, mr J. E. Visser was vanmorgen op de plaats van het ongeluk. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De pogingen om de algemene verkie zingen, die het volgend voorjaar in Frankrijk moeten plaats hebben, te ver vroegen, krijgen thans vaste vorm. Twee afgevaardigden, een radicaal en een uit de groep-Pleven, hebben thans bij de Nationale Vergadering een voorstel inge diend om de wetgevende periode reeds In October te doen eindigen, zodat de alge mene verkiezingen nog vroeg in het ko mende najaar zouden moeten plaats heb ben. Van de andere kant heeft de regering reeds besloten, op aandrang van de heer Pflimlin. om aan de kamers te vragen de lopende begroting ook voor het volgend jaar te doen dienen, opdat een algemene begrotingsbehandeling niet in de tijd van verkiezingsagitatie zou behoeven plaats te hebben. De beide voorstellers van vervroegde verkiezingen zijn slechts stromannen. Het is n.l. in de wandelgangen van de Kamer niet verborgen gebleven, dat zij handelen resp. voor de heren Mendès- France en Mitterand. Daar in het alge meen het najaar voor het houden van algemene verkiezingen geschikter wordt geacht, is de kans dat het plan tot ver vroegde verkiezingen zal slagen zeer groot. Alleen moet dan een grondige herziening van het kiesstelsel, waarop verschillende partijen aandrongen, we gens tijdgebrek worden prijsgegeven, daar de kamers begin Augustus uiteen gaan en vóór die tijd de beslissing moet vallen. Door de harde schok waarmee de clec- trische locomotief zich in de middenmoot van de tegemoet komende trein boorde, werd hiervan een vijftal wagons vernield. De locomotief, die eveneens zwaar werd beschadigd en na de botsing ongeveer vijf-en-veertig graden slagzij maakte, sleepte in zijn val ook vijf eig>2n wagons mee, die in één slag eveneens tot brand hout veranderden. Verscheidene anderz wagons liepen uit de rails en ongeveer zestig meter rails werd ontzet. In totaal kwamen een-en-dertig wagens naast dc rails te staan. Het baanvak werd door deze ravage dusdanig versperd, dat men verwacht, dat liet treinverkeer over de Moerdijkbrug waarop, zoals bekend, slechts over enkel spoor kan worden gereden, eerst laat in de middag zou kunnen worden hervat. De bouwverenigingen staan voor een grootse nieuwe taak. welke aan de be sturen ervan hogere eisen stelt Deze moe ten de specialisten zijn op het terrein van de volkshuisvesting. Hieraan ont breekt in feite echter nog veel. Boven dien is een bredere blik op de maat schappelijke problematiek gewenst. Daarom is kadervorming dringend noodzakelijk. Slechts krachtige bestuurs leden zullen hun plaats waard zijn in het team, dat de krotopruiming gaat voorbe reiden en uitvoeren, aldus ir Kluiters. (Van onze verslaggever) Op dc tweede en laatste dag van het Nationale Congres van het Katholiek In stituut voor volkshuisvesting te Breda heeft ir Chr. Kluiters een uiteenzetting gegeven van de taak, welke de woning bouwverenigingen bij krotopruiming en sanering te vervuilen hebben. Deze krot- opruiming en sanering, waarover de laat ste tijd veel gesproken en geschreven wordt, scheppen grote problemen. Zij brengen immers met zich mede, dat be langrijke delen der oude stadskernen ge sloopt en herbouwd moeten worden. Ver plaatsing van grote aantallen gezinnen is hierbij onvermijdelijk. De bouwvereni gingen nu hebben een belangrijke taak bij dc huisvesting dezer gezinnen, aldus ir Kluiters. Daar juist in de centra zeer veel oude goedkope wonihgen voorkomen, zal het verplaatsen der daarin levende gezinnen naast allerlei andere moeilijkheden vooral een aanpassing aan hogere huren ver eisen. Dit kan soepel geschieden door opschuiving, dus verplaatsing van nog meer gezinnen. Dit, gedwongen verplaat sen, zo betoogde de inleider verder, roept evenwel een groot gevaar op. Deze ge zinnen worden immers losgemaakt uit allerlei kerkelijke en maatschappelijke banden en komen dus ontworteld in nieuwe wijken of eveneens in beweging zijnde oudere wijken aan. Daarom zal deze migratie welbewust geleid dienen te worden. Vooral de ziel zorg zal zich hiermede #ezig moeien houden. De parocbie-karthoteek wordt in deze omstandigheden van zeer grote be tekenis. Er zijn bij deze verplaatsing verschil lende bijzondere groepen betrokken o.a. treft men in de krotten van de bin nenstad een hoog percentage aan van de z.g, maatschappelijk onaangepaste gezinnen. De verplaatsing dezer gezin nen eist bijzondere zorg. Alleen het be schikbaar stellen van een nieuwe wo ning is beslist onvoldoende. Een systematische aanpak dezer gezinnen, m.a.w. een heropvoeding is noodzake lijk. aldus de inleider. Het is goed de bouwverenigingen te betrekken in dit heropvoedingswerk, waardoor men kan rekenen op haar steun bij het huisves ten van de ,.probleem"-gezinnen, die het centrum moeten verlaten. Verbetering der woningen dient daarom gepaard te gaan met verbetering van de wijk, misschien met opoffering van de slechtste blokken, waardoor plaats gemaakt kan worden voor speelterreinen, een wijkgebouw e.d. Wat het tijdstip betreft, waarop de saneringsplannen moeten worden voor bereid en wettelijk vastgesteld, hoewel de inzichten omtrent de stedebouw kundige reconstructie zich geregeld wij zigen, alleen al door de steeds hogere eisen, welke het verkeer stelt, is dc tijd. nodig om een plan uitvoerlngsklaar te maken, zeer lang. Daarom moet reeds nu begonnen worden met het treffen van de nodige voorbereidingen, zowel op technisch als op sociaal gebied, zo meende ir Kluiters. Ook op het platteland dringt zich steeds neer de noodzaak op van sanering der hier gelegen dorpskernen. Uit verschil lende woningonderzoeken is n.l. gebleken dat in alle dorpskernen een vrij groot aantal woningen voorkomt, dat beneden het vereiste woonniveau ligt. Hier doen zich niet alle vraagstukken gelden, waarmede men in de stad geconfronteerd wordt, maar ook hier liggen voor de bouwverenigingen belangrijke taken. De Libysche premier Moestafa Ben Ualim en zijn ministers hebben besloten tot Maart 1956 een gedeelte van hun sa rrissen af te staan ten behoeve van de tnwoners van Tripolitanië, een provincie "n het Noord-Westen van het land, waar hongersnood heerst. De ministeriële bij dragen zullen in een algemeen hulpver leningsfonds worden gestort, dat werd Sesticht na een recente 1. ibinetszitting, die was gewijd aan een bespreking van de ernstige economische toestand van het land na drie jaren van droogte en een sprinkhanenplaag, die Libye in de afge lopen zes maanden heeft geteisterd. Men meent, dat ongeveer de helft der bevolking van Tripolitanië honger lijdt. Volgens het Zwitserse militaire systeem is het de beurt van het 26e Regiment uit Zurich om herhalingsoefeningen te hou den. De mannen van dit regiment wacht nu een wel zeer belangrijke taak: zij moeten n.l. de Grote Vier tijdens de con ferentie in Genève beschermen. Op onze foto zien we een groep militairen van het 26e Regiment bij het verlaten van Zurich op weg naar Genève. Het in Salt Lake City verschijnende blad „Deseret News" heeft in een hoofd artikel onder de kop „Wiens gevangenen?" o.m. 'opgemerkt, dat „de beschuldigingen van de Nederlandse regering tegen de In donesische politie naar aanleiding van de beweerde wrede mishandeling van 34 Ne derlanders inderdaad schokkend zijn Maar bijna even schokkend is het onverschillige gebrek aan belangstelling, dat het wit boek over deze kwestie in Amerika heeft gevonden. Wanneer Amerikaanse onder danen ten onrechte worden gevangen ge nomen en worden blootgesteld aan wreed heden, zowel lichamelijk als geestelijk zijn wij uiteraard verontwaardigd. Hel gehele land wordt wakker geschud Waar om zou het dan minder verschrikkelijk zijn. indien Nederlandse burgers of j burgers van enig ander land In ge- vangenschap zitten en gemarteld worden als een schending van elk beginsel van internationaal recht en menselijk fat soen?" Het blad betoogt niet te willen stellen, dat de beschuldigingen van de autoriteiten in Den Haag zonder meer op waarheid be rusten en dat de Indonesiërs zonder meer schuldig zijn. De gehele kwestie vraagt een diepgaand onderzoek door een onpar tijdige neutrale instantie en een spoe dige berechting van de misdadigers, als die er zijn. „Het belangrijke is", aldus het blad, „dat wij als natie alles doen om er voor te zorgen, dat een dergelijk onder zoek wordt verricht. Wij kuni.en niet ho pen op een wereldvrede als internatio naal banditisme onbelemmerd kan voort duren. Gerechtigheid is het recht van elke Nederlander of Fransman, of Indone siër of Hindoe evenals dat het recht is van elke Amerikaan. Zonder dit uitgangspunt en de vastbeslo tenheid er voor te zorgen dat het wordt gehandhaafd kunnen wij er niet op ho pen, dat ons doel van internationaal be grip en duurzame vrede wordt bereikt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1