WET-COLLARD IN DE BELGISCHE SENAAT Sanering van Indonesische pen sioenen wordt werkelijkheid lganin rapporteert over vijf jarenplan Den Haag niet langer stad van groen en bloemen? CVP verzet zich tot het uiterste En critiseert zijn ministers Tienduizend kinderen ontvingen samen de H. Communie Eerste steenlegging zeegangstank te Wageningen ongen vers Onrust in de Zuid- Molukken WINST VAN ACHT MAANDEN Bloemencorso dit jaar op 20 Augustus EENS HET SCHOONSTE DORP VAN EUROPA DONDERDAG 14 JULI 1955 PAGINA 1 Heiligdomsvaart 1955 Indrukwekkende plechtigheid op Maastrichtse Vrijthof In Ambon alarmtoestand Grote plannen f 0.50 Algem. Ver. voor Natuurbescherming voor 's Gravenhage en Omstreken luidt de alarmklok Gisteren heeft mevrouw A. M. J. J. van Lammeren-Deckers, echtgenote van de directeur van het Nederlands Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen, de eerste steen gelegd voor de in aan bouw zijnde zeegangstank. Aan de hand van een perspectivische schets gaf prof. Van Lammeren vooraf een korte beschrijving van de opzet van de nieuwe zeegangstank, een tank, de eerste ter wereld voor scheepsbouwdoel- einden, waar kunstmatige complexe gol ven kunnen worden opgewekt. Prof. Van Lammeren, zeide, dat het N.S.P. in de eerste tijd nog de nodige ervaring zal moeten krijgen. De plechtigheid werd bijgewoond door vertegenwoordigers van verscheidene in stanties, die aan de stichting hebben medegewerkt. Ook waren aanwezig bur gemeester De Niet van Wageningen en wethouder Lips. „Die Haghe Sanghers", het koninklijk mannenkoor dat zich o.l.v. Jos Vranken reeds meerdere malen onderscheiden heeft door voor eigentijdse muziek een lans te breken is op weg zich een eigen plaats in ons Nederlands muziekleven te verwerven door het uitzonderlijk stern- gehalte en stemevenwicht in de diverse groepen, maar ook door het volgen van de weg der grootste weerstand om com posities van representatief karakter uit te dragen. Zo géviel het deze avond dat na de ge bruikelijke klassieke polyphonie ter in leiding enkele Russische koren en het „Testament de l'Ivragne" van M. Monni kendam men zich tot bijzondere taak had gesteld een kortelings voor dit koor ge schreven compositie van B. Martinu in eerste uitvoering te brengen „Mount of three lights" geheten. De tekst hiervan is ontleend aan het lijdensverhaal van Christus en is een stuk proza dat de com ponist aanleiding gaf tot breed-getrokken lijnen van dramatische allure. Hij verenigt hier vele elementen: man nenkoor; declamatie; bariton-solozang en orgel als begeleiding en als zelfstandig element. Doordat nu de officiële concert zaal van de Residentie ergens in de hoog te van het toneel een orgel herbergt dat op sommige punten van deze immense zaal meer op een harmonium dan op het koningsinstrument gelijkt, en doordat an- dezijds het orgel 'n integrerend bestand deel is dezer compositie, verkreeg men ondanks het kundige spel van Kees Stol wijk, een approximatief begrip van 's componisten intenties. Toch bleek wel uit een en aftder dat Martinu hier prachtige accenten aan slaat welke een diep-religieus sentiment verraden, al komt het geheel ons in deze eerste auditie wat rhapsodisch voor. Leo Ketelaars bleek hier een even goede de clamator als bariton-solist. Een tweede noviteit bracht ons een gemengd koor uit Oostenrijk, „Jung Wien", o.l.v. Prof. L. Lehner, dat in ons land een tournée maakt en nu als gast van Die Haghe Sanghers werd ontvangen. Hun repertoire verloochent geenszins hun herkomst en zo raakten we van Kunst in kunst verzeild bij de Strauss-walspara- phrasen, die even charmant gezongen werden als dat ze door vlinderlichte ge stalten werd gepresenteerd. Als een rara avis in dit Weense klimaat stond daarom het Gloria uit de Missa polyphonica van Joop Franken, dat dit koor in minimum tijd bleek te hebben ingestudeerd. Hoe men deze streng-poly- phone compositie rijmde met de wat Bie- dermayerachtige entourage van Jung Wien's repertoire is een raadsel. Maar niet raadselachtig was de gaafheid waar mede dit koor zich deze muziek van li turgische bezieling en doorwrochte stem voering zich had eigen gemaakt. Mis schien is aan enkele leden van dit goed gedisciplineerde koor bij de studie dezer muziek en bij het beluisteren van die Haghe Sanghers een licht opgegaan.... Ondanks het Holland-Festival had men hier een bijna uitverkocht huis en de burgemeester van 's-Gravenhage in het midden. M. M. 13.000 Schoolkinderen hebben Woens dagmorgen met een indrukwekkende plechtigheid deelgenomen aan de Maas trichtse Heiligdomsvaart. Zij vierden deze mede in een door mgr Lemmens op het Vrijthof opgedragen H. Mis, tijdens welke de kinderen de jeugd-zangmis van De Haas uitvoerden. Toen de bisschop met een stoet van 50 priesters op het Vrijthof kwam, zongen de duizenden kinderen een indrukwekkend Lauda Sion Jerusalem. De 50 priesters reikten aan de kinderen de H- Communie uit. Deze plechtigheid had zo'n vlot. verloop, dat binnen 20 minuten 10.000 a 12.000 kinderen hadden gecommu niceerd. Mgr Lemmens zelf reikte de H Communie uit aan de schoolkinderen, die in het ziekenhuis St Annadal worden ver pleegd en die op brancards en stoelen de plechtigheid bijwoonden. Voordat mgr Lemmens aan het slot van de plechtig heid, welke nog geen uur in beslag nam, zijn bisschoppelijke zegen gaf, hield hij een korte toespraak, waarin monseigneur wees op de betekenis van deze Heilig domsvaart. De hele binnenstad was voor deze im posante gebeurtenis voor alle verkeer af gesloten. Wegens de drukkende atmosfeer van deze morgen hadden leden van de E.H.B.O druk werk om tientallen kinde ren, die flauw gevallen waren, weer op verhaal te brengen. In het kader van deze jeugddag der Maastrichtse Heiligdomsvaart was er !n de St. Jozefschool van de Broeders O-M.I. een tentoonstelling „Kinderen zien de Hei ligdomsvaart" georganiseerd. Honderden leerlingen van deze school hebben hier een bijzonder interessante visie op de Hei ligdomsvaart laten zien in schilderijtjes, tekeningen, klei- en kartonarbeid, moza ïeken, plakplaten e. d. De voorlichtingsdienst van de R-M.S. in Rotterdam deelt mede, dat bij een zuive ringsactie rondom de stad Ambon door vier pelotons van het Indonesische leger onder commando van eerste luitenant Thyssen alias Musahadi in het dorp Ka- kiairsetan in een woning vijf leerlingen van een middelbare school zijn dood geschoten. De namen van deze scholieren zijn volgens de mededeling T. Papilaja, J Hehanusa, N. de Keizer, N. Pattihawean en T. Taihitu. De voorlichtingsdienst maakt voorts melding van een permanente alarmtoe stand in de stad Ambon als gevolg van zeven gevechten tussen infiltrerende gue- rillatroepen van de R.M.S en de Indo nesische strijdkrachten in de maanden Mei en Juni. Het communiqué zegt voorts, dat de In donesische luchtmachttroepen en mari niers in de Zuid-Molukken aanzienlijk zijn versterkt. Op Ceram aldus het communiqué heeft kolonel Sopacua van de R.M-S.- strijdkrachten zijn hoofdkwartier over gebracht van het binnenland naar Maka- riki aan de Elpapoetihbaai, op ongeveer 150 km. ten Noorden van Amahai. Vol gens de voorlichtingsdienst houdt deze overplaatsing verband met een nieuw offensief tegen de garnizoenen van de Indonesische strijdkrachten aan de Zuid kust van Midden-Ceram. Het Rotterdamse Bloemencorso, dat dit jaar zal worden gehouden op Zaterdag 20 Augustus belooft zeer uniek te wor den zo deelt men ons van de zjjde van het organiserend comité mee. Uit alle delen van ons land ontvangt het comité bewijzen van belangstelling evenals uit België, Frankrijk, Luxemburg en Duits land. Men hoopt met het corso 1955 alle voorgaande corso's te overtreffen. Het aantal praalwagens zal zeker groter zijn dan vorige jaren. Verschillende bedrijven die voorheen deelnamen met een auto zullen nu een praalwagen verzorgen. Mo gelijk gestimuleerd door de grote energie- manifestatie E 55 willen de deelnemers uitkomen met versieringen die de met grote verwachting naar Rotterdam ko mende vreemdelingen niet zullen teleur stellen. Zoals het zich thans laat aanzien zal het corso worden gevormd door honderd auto's waaronder 20 praalwagens en 5 muziekgezelschappen. Als men bedenkt dat honderdduizenden bloemen, nog op het veld in de kassen staande, reeds thans zijn aangekocht, dan belooft dit geheel een zeer aantrekkelijk bloemen- en kleu renspel te worden. Een genoeglijk tussen- collectietje als slot van de zomershows, waarbij angstvallig vermeden is met een denderend nieu we lijn te komen. Maar hiermee doet Max Hey- mans niet anders dan zijn Franse collega's volgen die het ook al lang ver leerd hebben met hun midzomercollectie hun herfstmodellen in te lui den. Heymans noemt de lijn van zijn japonnen en mantelpakken: de scheepsjongenslijn. On nodig te piekeren waar om de naam van een lijn altijd een ondoor grondelijk raadsel is, dat alleen de couturier of de modiste zelf volkomen begrijpt. Er is een aardig oli fantsgrijs japonnetje, laag uitgesneden en mét mouwen, waaronder een witte blouse wordt ge dragen met opstaand kraagje en enigzins wij de mouwen die in een smalle manchet bijeen worden gehouden. De hoeden, want Hey mans is en blijft vooral modist zijn of vervaar lijke naar beneden gebo gen en gemoderniseerde zuidwesters of cloches. Deze laatste flatteren wel, vooral een modelle tje van zeer licht marine blauw. bleu d' Azur vol gens hem, is leuk. Over het lint dat om de bol sluit valt aan beide kan ten op zij een stukje van de vilten bol in V- vorm uitgeknipt. Het kleine, naar beneden ge slagen randje is ook met hetzelfde donkere lint omboord. Het hoedenprobleem, al ziet dit er in Holland misschien iets minder treurig uit dan in Frank rijk, is toch hier ook acuut genoeg om een man die zo op de hoogte van het hoedenvak is als Max Heymans, naar een oplossing te doen zoeken. Hü meent die gevonden te hebben met de gebor duurde opvouwbare cloches. Een vrouw wil nu eenmaal tegenwoordig plotseling haar hoed af zetten en hem in haar zak kunnen stoppen. Grote tot diep in de hals zakkende baretten en kleine kapjes voltooien de collectie. Ze hebben het bezwaar het achter hoofd wat volumineus te maken. Waarom zelfs de eenvoudige modellen met quasi diamanten gespen zijn versierd, is een raad sel. Maar dat neemt niet weg dat deze collectie toch een buitenlandse al lure heeft. DINY K.-W. (Advertentie) RHEUMA-verrassingscouvertjes k Min. V. Jusc. 22-ll-'54 - L.O. 520/052 schap en ontelbaren de weg wees naar de natuur, zal nu zelf, indien het niet wordt verhoed, een aanslag plegen op Clingendael. Van dit prachtige brok natuurschoon heeft de ANWB n.l. een ge deelte aangekocht met het doel er een groot kantoorge bouw neer te zetten. „Als van die zijde geen eerbied bestaat voor het enige laatste natuurpark van onze stad en geen verant woordelijkheid wordt ge voeld voor de recreatiebe hoefte van 600.000, strak? 700.000 en meer bewoners van Den Haag, wat moet dan van anderen worden ver wacht?", zo verzucht de ver eniging. bied en ook voor de duizen den bezoekers, die de hier nu nog ongestoorde rust niet meer zouden vinden, zo wordt opgemerkt. De Bosjes van Poot, waar in alle jaargetijden en op alle dagen wandelaars zijn te vinden, lopen ook reeds 'evaar. Indien de plannen voor een rioolwater-zuive- ingsinrichting worden ge- ealiseerd, zal een derde ge- leelte van de bosjes, aan de cant van het verversingska- ïaal, verdwijnen. Aan bos, park en plant soen is op het ogenblik per inwoner een kwart minder beschikbaar dan in 1935. De stad breidt zich hoe langer hoe meer uit. Het won n en werken stelt zijn eisen, waar aan voldaan moet worden terwille van het bestaan van de ingezetenen, nu en in de toekomst. Maar aan deze eisen mag die van de recrea tie niet ondergeschikt wor den gemaakt, zo verklaart de vereniging met nadruk. Het is hoog tijd, dat m.T zich daarvan bewust wordt, opdat een dreigende, fatale j verarming van de stad wor- J de afgewend. behoud van het natuurlijk schoon der stad. In de brochure worden de verscheidene recreatieterrei nen van Den Haag onder de loupe genomen, waarbij wordt vermeld, wat er de laatste jaren is afgedaan en welke plannen er nog zijn waardoor het natuurschoon verder zal worden aangetast. Als eerste voorbeeld wordt Oostduin genoemd, eens een prachtig landgoed met vele honderdjarige beuken, thans bouwterrein geworden. Het grootste deel v de bebos sing langs Wassenaarse Weg en Oostduinlaan zal verdwij nen. Critiek wordt ook geuit aan het adres van de ANWB. Deze bond, die, zoals de ver eniging opmerkt, zijn sporen verdiende in de strijd voor het behoud van het land- In het Arboretum, de botanische tuin van de Landbouwhogeschool te Wageningen, staat thans de grootste collectie rid dersporen ter wereld in bloei. Deze uitgebreide verzameling, bestaande uit bijna 200 verschillende soorten, is twee jaar ge leden aangelegd. Twee en twintig Nederlandse rid derspoorkwekers hebben voor dit doel hun produc ten afgestaan. Het oogmerk van het bijeenbrengen van deze collectie is echter niet het vormen van een specta culaire verzameling, doch Integendeel assortiments beperking. Het streven Een ander gebied, dat wordt bedreigd, is Meyende met Kijfhoek en Bierlap, eigendom van de Haagse Duinwaterleiding. Er bestaan n.l. plannen voor een provin ciale weg van Den Haag naar de Noordhollandse grens, waarvan hef tracé door de duinen leidt en het waterlei dinggebied raakt. Zulk een weg d-o: d- duinen zou wei nig mir Je dan een ramp be- tekenep voor dit natuurge- Hoewel de vereniging een open oog heeft voor de nood zakelijkheid an stadsuitbrei ding en woningbouw, meent z(j toch dat meer aandacht moet worden besteed aan het Len aardige vilten breton met bijpassende japonnetje van Max Heijmans

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3