zin Hinsen's verrassende etappe-zege GOUK A - DAM 38 - SCHIEDAM Van Est - na Wagtmans „boterbloem de m 0 0 3 3L- DE RONDE VAN FRANKRIJK WIELEROORLOG" FRANKRIJK NEDERLAND LOCOMOTIEF DE NEDERLANDSE EQUIPE En Wagtmans nog steeds in groene shirt het Hinsen trok prompt profijt van les in tactiek rviARSEiiuE=^-:>:?i-:>^8^a (S De klassementen Legerbericlit: Aanvallen golfden heen en weer Wereldreord 4 x 100 in. vrije slag gebroken DONDERDAG 14 JULI 1955 PACWA S BRIANCON ^Middellandse zee Doorbonken maar Demarrage-regen I Algemeen loopt altijd lichter! DEZE RIJWIELEN ZIJN VERKRIJGBAAR BIJ De ploegen De groene trui Zij staakten de strijd En nu voorzichtig naar beneden ACTIE REACTIE SSSST. Hongaarse 6,5 sec. sneller ^mathenesserv Van best: ele trui in een ruk Door MARTIN AV. DUYZINGS THONON-LES-BAINS, Woensdagavond. „AH!, LES DIABLES!gilde Louison Bobct. Dat was vanmiddag, aari de boorden van het Lae Léman en de kreet gold, met Uw welnemen, onze eigen Nederlandse equipe. De karavaan kwam uit een onweer toen. A oorbi.j Bern was zij onder dreigend-grauwe wolken en te midden van een oorverdovende hel van donderslagen, die met done, langgerekte echo's door de anders zo vriendelijke Zwit serse valleien dreunden, van de ene verblindende stort bui naar de andere gegaan. Doch als men van Cliatel- Saint-Denis omlaag kwam, dwars door de wijngaarden en in een doolhof van serpentines, lag daar in het aal het Lac Léman opeens te glinsteren in de zon en stonden aan weerszijden van de weg de vacantiegangers-aller- landen in een eindeloze, levende haag van bonte kleuren, oudergewoonte te glimmen van de zonnebrandcrême en vond men het beroemde meer van Geneve, zoals steeds, gevangen in een sfeer van lichte, gracieuze charme. Doch er trok daar vanmiddag een afgebeulde karavaan langs het Lac Léman en in deze karavaan had men op dat moment geen aandacht meer voor zonnige, gracieuze dingen. Er woedde, in alle opzichten, een wilde veldslag in deze karavaan. Befaamde lieden, die nu een volle maand lang dag-in-dag-uit in heel West-Europa alsmede in enige andere, door de beschaving aangetaste gebieden, in de kranten staan met niets dan lovende dingen aan gaande hun heldendaden, bedreigden elkaar met boze woorden, fietspompen, moord en doodslag en soort gelijke, bij het Lac Lcman en deszelfs naaste omgeving in feite niet bijzonder passende dingen. Het kwam zó ver, dat zelfs de heer Louison Bobet hoogstpersoonlijk tot handtastelijkheden overging, het geen hem van vijandelijke zijde prompt en niet zonder enige rente werd terugbetaalden alleen de hemel weet hoe vredig en hoe saai vandaag deze Tour wel zou zijn geweest als wij, de Nederlandse rebellen-equipe, de etappe van Zürich naar Thonon-les-Bains toevallig En zo ge nu vernemen wilt, hóe dit alles op één enkele dag gebéuren kon de herovering van de gele trui, de tweede etappe-overwinning en een verblijdende opmars van Pellenaars' troepen in het algemeen klassement zo dient men u er allereerst even aan te herinneren, dat er alléén maar zonderlinge dingen gebeu ren in deze Tour. Zo kon het dan gebeu ren dat deze met zoveel succes be kroonde aanval der Nederlandse rebellen tegen de Franse nationalen en hun be voorrechte posities, in feite zijn oorzaak vond inde Belgische ploeg. Syveer Mges, de Belgische ploeg leider. die sedert een jaar of wat prompt verhoogde bloeddruk krijgt, zo gauw hij in een Tour de France een Nederlandse wielrenner of, nóg erger!. Kees Pellenaars bezichtigen moet, had gisteren op weg naar Zürich op een bit tere teleurstelling staan kauwen. Rik van Steenbergen, zijn beste sprinter, die hij met Kübler op weg naar Zürich had gestuurd ten einde te pogen aldaar de eerste Belgische niet uitgekozen hadden, teneinde de ons omringende beroemdheden volledigheidshalve nog éénmaal te laten zien, dat wc helemaal niet onder de indruk zijn van de, zo oppermachtig geheten heren Bobet en hun naaste en verre vrienden. Terwijl daar, voorbij Vevey, op het laatste brok Zwitserland, dat de Tour dit jaar doorkruist, Louison Bobet in volle oorlog leefde met, voornamelijk onze Nederlandse ploeg, en wij ons, geheel in de stijl onzer grote en koene voorvaderen, daarbij niet onbetuigd lieten, daverde ver vooruit een kopgroep van negen man in de richting van Thonon-les-Bains. In die kopgroep had AVim van Est, de vaderlandse locomotief, die vier jaar geleden een half etmaal lang de gele trui droeg, waarna hij het kostbare kledingstuk in een ravijn van de Aubisque nogal beschadigde,' de Franse nationale equipe in het algemeen en Antonin Rolland in het bij zonder het leidersshirt toen al ontnomen. AVéér twintig minuten later won hier, op een met sip voor zich uitstarende Fransen volgepakte boulevard, een bescheiden knecht van de Nederlandse equipe, Jos Hinsen, tót verrassing van vriend en vijand bovendien nog die etappe en daarmee de eerste belangrijke race van zijn leven. En toen we, te midden van een onbedaarlijke herrie, eindelijk aan de dagelijkse „cérémonie protocollaire toe waren, was Louison Bobet, met een gezicht, alsof hij over zijn eigen grafschrift liep te peinzen, al op weg, om niet te zeggen op de vlucht naar zijn hotel. Hij kon het niet meer aanzien: Kees Pellenaars bedolven onder de bloemen, AVim van Est met de gele trui, Jos Hinsen met een briljante etappe-overwinning en AVout AVagt- mans nog altijd in de groene trui. Ge moet het ons maar niet kwalijk nemen, dat we hier vanavond door de feestelijk versierde stad hollen mat een air alsof Thonon-les-Bains door Nederland veroverd is, het Lac Léman, de toeristen-aller-landen en héél dit enorme Tour-circus van Jacques Goddet daarbij inbe grepen. etappezege te ver overen, was twin tig kilometer voor de finish zó grom dig door zijn knieën gegaan.dat het pijnlijk was om er naar te kijken. Het gerucht liep. dat Van Steenber gen. die in deze Tour een bijzonder armoedig bestaan leidt terwijl hij terzelfder tijd grof geld zou kunnen verdienen op de West-Europese wielerbanen. gis RIK VAN STEENBERGEN Wie biedt er meer? teravond nog zijn ploegleider frs 20.000 had geboden, zo hij hem had willen toe staan zijn koffer te pakken en dit strijd gewoel stante pede te verlaten. Doch Sylveer Maes, die dagelijks een dozijn 'alarmerende telegrammen van de Bel gische Wielerbond in zijn hotel vindt, had die fr 20.000 met een trots gebaar gewei gerd en vervolgens had hij heel zijn equipe op het strafmatje geroepen met, doodgewoon, de opdracht, om vandaag hier in Thonon-les-Bains met een over winning aan de haal te gaan, koste wat koste en wat er ook gebeuren mocht. Nu was er men meldde u dat gis teren toevallig al iets gebeurd! Dat waren de, kennelijk uit Belgische bron. stammende geruchten aangaande de rol. welke de Nederlandse equipe zou spe len in een horlogemakersoorlog. Het zou overdreven zijn te zeggen, dat dit gerucht bijdroeg tot versteviging van de Benelux- geest m deze Tour. En toen vanmorgen in Beinwill, slechts 34 kilometer na de start, de Belg Close namens het blauwe escadron van Sylveer Maes de vijande- cjeEIAPPE BRWNC0N-M0NAC0-15 JULI 275 KM nffiripplherekendeqeniBoPldesnelheid 32km p.ii.' iOeET. MONACO-MA RSEIl!_t-|7JULI 241 KM Officieel berekende gemiddelde snelheid 36 km. p,u. 'éi -ssasjssv. La Bes Guiilestre Vars2lllmó Barcelonnette FRANK Nog te rijgen Cayolle2326m. Guillaumes' Uassonl700m Vah^Mai+in 313 nfibes'-FJ. Cannés-XTr- Aubagne Issamtrés V. - 202nv$V WIM VAN EST De „locomotief" op volle toeren. lijkheden volgens opdracht opende, in sa menwerking* met de regionaal Barone, had hij dan ook onmiddellijk een groep Nederlanders in zijn nek; en aangezien wij in zo'n Tour alle dingen met grote zorgvuldigheid plegen te doen, zorgden we er bovendien voor, dat geen enkele Belg ontsnappen kon, toen de Italiaan Fantini in Guttwill (op 77 km.) demar reerde en Wim van Est met de Franse regionalen Dacquay en Walkowiak aan zijn wiel van deze gelegenheid gebruik maakte om zijn fantastische rush van de zeventiende plaats in het algemeen klas sement inééns naar de gele trui te be ginnen. Van Est gaf in de eerste kilometers van een jacht, die vijf volle uren duren zou. alles wat hij maar te geven had. Nog vóór Hausermoos (86 km.) had hij al 1 min. 20 sec. op een hardnekkig jagend groepje, waaruit we opnieuw alle Bel gen zorgvuldig hadden geweerd en waar in onze debutant, Jos Hinsen, opgewekt zat toe te zien hoe Stablinsky, Hoore)- becke. Caput en de Franse nationaal Ber nard Gauthier hemel en aarde bewogen om het vluchtende gezelschap, waarin als enige gevaarlijke man Wim van Est, te pakken te krijgen. Ze haalden de vluchteling inderdaad. Dat was in Goldbach, slechts 10 kilometer verderop, doch toen had het peloton, waarin Louison Bobet vandaag kennelijk zijn beste dag niet had en waarin ook zijn hulptroepen bepaald niet overvloei den van strijdlust en geestdrift, al meer dan vijf minuten verspeeld en kozen de Italianen eu.de regionalen in de, nu uit negen man bestaande kopgroep, eieren voor hun geld; zij zetten de jacht vol overtuiging door en dienden daarmee on bewust de Nederlandse belangen. Twee uur lang gedroegen, in het pe loton, de Franse nationalen zich alsof er geen vuiltje heerste aan heel de Zwit serse hemel. Ze lieten de vluchtelingen hun gang gaan in de overtuiging, dat de zen hun dadendrang wei zouden ver speeld hebben lang voor ze aan de laatste zware en geaccidenteerde 100 kilometer van deze, een der langste Tour-etappes, beginnen zouden. Toen. voorbij Bern, hield men de we reldkampioen een bord voor zijn neus, waarop men hem met kromme letters meldde, dat de kopgroep nog altyd door- bonkend in een verschrikkelijk tempo, dat voornamelijk door Van Est en Hin sen werd aangegeven, haar voorsprong intussen had opgevoerd tot niet minder dan 17 minuten en 30 seconden. En nadat Antonin Rolland, de eigenaar van de gele trui, vervolgens haastig uitgerekend had, dat hij daarmee zijn kleinood in feite al aan Wim van Est had verspeeld, orga niseerde men in het Franse nationale kamp dan eindelijk een tegenaanval op grote schaal. Onsportieve Fransen Men zaagde daarbij van dik hout planken. Terwijl de Nederlandse equipe trachtte de voorste gelederen van het peloton bezet te houden teneinde aldaar in het belang van Wim van Est en Hin sen. het tempo zoveel mogelijk te druk ken. wilden de Franse nationalen met alle geweld de voorste gelederen van het peloton bereiken, teneinde daar het tempo zoveel mogelijk op te voeren. Ze vertoonden daarbij echter frappante staaltjes van onsportiviteit het scheelde geen haar of Gerrit Voorting werd door Louison Bobet in volle jacht ondersteboven gesmeten en wat men er mee bereikte was. dat de voorsprong van het leidende negental inderdaad begon te zakken: zestien minuten vijftien minuten Rolland had zijn gele leiderstrui weer terug en net. toen alle voorradige pers fotografen. gezeten op motorfietsen, niets dan doldrieste acrobatische toeren verto nend, teneinde hun kranten te plezieren, naast het peloton kwamen rijden om Antonin Rolland nog eenmaal met een triomfantelijke glimlach te fotograferen, kreeg ver vooruit ook Wim van Est van een bevriende zijde een seintje. Aan de boorden van het Lac Léman was de voor sprong van Van Est en de zijnen op nieuw gegroeid tot meer dan zeventien minuten en toen ver achteruit, de Zwitser Huber. in een laatste po ging om zijn eigen publiek al thans een beetje te plezieren, nog achter de vluch telingen aan wilde, kreeg hij onmiddellijk Jan Nol ten mee en vervolgens begon men dan uit te rekenen, wie van de negen man aan de leiding, met de etappe overwinning aan de haal zou gaan Dat Wim van Est mét de gele trui ook nog die etappe zou winnen, leek prac- tisch uitgesloten. In de laatste dertig ki lometer trok hij met felle demarrages de kopgoep wel twintig maal uiteen, doch zijn demarrages reikten, na al het beu lenwerk, dat hij sedert Zürich had ver richt. juist niet ver genoeg en telkens haalde men de man uit St. Willebrord weer terug. Vervolgens gokte men op Jean Stablinsky. Hij had een ploegmaat. Walkowiak in de kopgroep en ze speel den hun spelletje correct, doch niet zon der raffinement: bij de doortocht van Evian, slechts 8 kilometer voor de finish had Stablinsky inderdaad honderd kost bare meters veroverd. Het was nóg een maal Wim van Est die. uit naam van de vluchtelingen, die honderd meter goed moest maken. En zó hard ging het daar in Evian. dat de kopgroepJos Hinsen even verspeelde. Er kwam twee kilometer voor de finish, een nieuwe demarrage. Ditmaal van AValkowiak. Weer vernietigde Wim van Est ook deze attaque, weer raakte Jos Hinsen die twee kilometer had moeten ploeteren om de groep opnieuw te pakken te krijgen los. Zo leek deze etappe een gemakkelijke prooi voor de Italiaan Fantini. die thuis, in het vaderland, een blozende reputatie ge niet voor zijn scherpe eindsorint, of voor de JAN NOLTEN bewaker CAPUT scherpe eindsprint Parijzenaar Caput, die alles wat hij in de wielersportwereld slechts bedreef, aan zijn eindsprint te danken heeft. Goed! En toen liep Jos Hinsen in die laatste twee kilometers met een allerlaat ste krachtsinspanning voor de tweede maal zijn kleine achterstand weer in en aangezien hij aldus „gelanceerd" die kop groep weer binnendook en aangezien men bovendien hier, op de zacht-hellende bou levard, zelfs een paar pure sprinters wel aankon als men zijn sprint uit een hoog tempo begon en men bovendien over wat durf en een lange adem beschikte, ging Jos Hinsen, de onbekende Nederlander uit het Belgische Rijckevorsel, nóg wat die per in zijn stuur zitten en spurtte hij voor de eerste overwinning van zijn leven, Onweerstaan baar Het was geen elegante sprint en de altijd zo vriendelijke en rustige en ti mide debutant kwam in een heel eigen stijl, woest stampend in de pedalen, tegen de boulevard omhoog. Doch Caput was niettemin tien meter vóór de eindstreep al lang en breed verslagen en Fantini, de elegante, fijne Italiaanse sprinter, kon vijf minuten, nadat hij had gezien hoe in die laatste meters het voorwiel van de Nederlander traag doch onweerstaanbaar naar voren schoof en hoe het als eerste de eindstreep raakte, van spijt en ver bazing nog altijd geen verstandig woord uit zijn stembanden krijgen. Zo werd dan een jonge, onbekende Ne derlander, die tot nu toe nog nimmer in een hoofdartikel van de heer Goddet was voorgekomen, hier in Thonon-les-Bains blozend van verlegenheid, gehuldigd door de plaatselijke schoonheidskonin gin. Zo was liet hier, aan de finish, dan al Nederland wat de klok maar wilde heieren, want, terwijl Jos Hinsen in diep-Vlaams nog altijd interviews stond uit te delen, hesen we Wim van Est, de man die destijds voor het eerst in de Tour-geschie denis te Dax het leidersshirt voor Nederland veroverde, na vier jaar opnieuw in de gele trui. Hij was al op weg naar zijn ere- ronde toen, meer dan zeventien minuten na zijn aankomst Miguel Triomf!! Jos Hinsen, de Nederlandse debutant passeert als eerste de finish in Thonon-les-Bains en wint hier mede voor Nederland de zevende etappe. Links naast Hinsen de Italiaan Fantini, derde de Fransman Caput. En ziet u, geheel rechts, een renner de arm omhoog stekenDat is Wim van Est, de man die zich in één etappe naar de gele trui fietste. Poblet, gewoonte-getrouw, vóór Ockers en Wagtmans, de sprint won van het peloton, waarin alle andere Nederlanders en waarin, voor het overige, vandaag de Franse natio nalen héél -een lange dag en vast en zeker niet tot hun genoegen, de gevangenen gebleven waren van tien, als één man samenwerkende Nederlandse rebellen JOS HINSEN Debutant in de bloemen. De officiële uitslag van de zevende etappe van Zürich naar Thonon-les-Bains (275 km.) luidt: 1 Hinsen (Ned.) 7.22.D1, 2 Fantini (It,) z.t., .1 Caput (lie de France) z.t., 4 Stablinslci (N. O.C.) z.t., 5 Hoorelbecke die de France) z.t., 6 Van Est (Ned.) z.t., 7 Walkowiak (N.O.C.) z.t., 8 Dacquay (11e de France) z.t., 9 Gauthier (Frankr.) z.t., 10 Poblet (Spanje) 7.39.34. 11 Oekers (België) z.t. 12 Wagtmans (Ned.) z.t., 12 Darrigade (Fr.) z.t., 14 Ex aequo De Groei, Haan, Nollen, Van Breencn, Van Dongen, Adri en Gerrit Voorting (allen Ned.); verder Louison en Jean Bobet, Dotto, Forestiër, Geminiani, Mallejac. Rolland en Mahé (allen Frankrijk) en de Belgen Adriaenssens, Brankart, Ciose, De Bruyne. Im- panis Sorgeloos, Van Genechten en Van Steen bergen, allen ln dezelfde tijd als Poblet 7.39.34, Het algemeen klassement na de 7e etappe luidt: t Van Est (Ned.) 40.34.29, 2 Rolland (Fr.) 40 34 54, 3 Hassenforder (N.O.C.) 40.39.50, 4 Fantini (Italië) 40.44.0D, 5 Wagtmans (Ned.) 40 44 15, Hinsen (N-ert.) 40.47.15, 7 Fornara (Italië) 40.47.56. 8 Robic (West) 40.47.57, 9 Louison Bobet (Frankr.) 40.48.26, 10 Astrua (Italië) 40.48 47, 11 Vitetta (Zuid Oost) 40.48.55, 12 Van Genechten (België) 40.49.19. 13 Impanis (België) 40.49.34. 14 Jean Bobet (Frankr.) 40.49.37, 15 Monti (Italië) 40.49.39, 16 Mallejac (Frankr.) 40.49.41, 17 Mahé (West) 40.50.19. 18 Picot (West) 40.50.32, 19 Brankart (België) 40.50.33, 20 Quentin (West) 40.52.54. 25 Gerrit Voorting (Ned.) 40.56.45, 47 Van Brecnen (Ncd.) 41.04.03, 54 De Groot (Ned.) «1.09.48. 86 Nolten (Ned.) 41.39.21, 92 Van Don gen (Ned.) 41.15.02, 94 Adri Voorting (Ned.) 41.51.17, 105 Haan (Ned.) 41.11.41. ..Gele tru5, groene trui, étappe-zege, LOCOMOTIEF wint allerwege" ËSfc WIM V. EST WOUTWAGTMANS JOS HINSEN ^Rijwielar^voo^sport^toerism^^^^agel^k^geb^ikJ Berg-etappe [Sterk heuvelachtig A Berg Wrs2lllm. S I .Cayolle2326m. Etappeplaats O Ravitaillering Vliegende controle T Vasson 1700m, 9e etappe Het algemeen ploegenklasseinent na de 7e e'?ppe luidt: 1 Frankrijk 121.13.43, 2 N.O.C. 121 47.35, 3 Italië 121.49.15, 4 Nederland 121.54.47 SWe»t 122.10.59, 6 België 122.16.05, 7 Zuid Oost ,5' 8 Spanje 122.41.01, 9 Gemengde ploeg 122 44.46; 10 Zwitserland 122.50.41, 11 lie de France 123.02.55 12 Zuid West 123.06.10 12 Engeland 123.07.11. In het Ploegenklassement van da zevende etappe bezette Nederland (Hinsen, Van Est en Wagtmans) de tweede plaats. Het puntenklassement na de 7e etappe luidt: X Wagtmans (Ncd.) 87 punten 2 Poblet (Span je) 92 p., S Van Est (Ncd.) 112 p.. 4 Robic (West) 119 p., 5 Kübler (Zwits.) 123 p.. 6 Ockers (België) 143 p., 7 Bauvin (N.O.C.) 148 p„ 8 Sor geloos (Belgie) en Hassenforder (N.O C.) 153 p 10 Schneider (Gem. ploeg) 155 p., 11 Rolland (Frankr.) 171 p., 12 Fantini (Italië) 172 p. De strijdlustigste De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan Stablinsky (N.O.C.) met 47 p.; Van Est kreeg 6 p. Couvreur (België), Molineris (Zuid Oost) en Kain (Gemengde ploeg) hebben tijdens de .ze vende etappe de strijd gestaakt. Jones (Enge land) en Diot die de France) kwamen te laat aan de controle. THONON-LES-BAINS, Woensdagavond. Vanmorgen, aan het ontbijt in hotel Canova in Zürich, had Kees Pellenaars, gewoonte getrouw, nog een nummertje tactiek zitten weggeven. „Kijk", zei hij tot Jos Hinsen, een van onze meest verdienstelijke knechten, „het is goed, dat wc met man cn macht de groene trui en de positie van Wagtmans in het alge meen klassement verdedigen. Maar we moeten het niet overdrijven. Natuurlijk: wij springen wel achter vluchtelingen aan, maar we zijn soms bang om met hen mee te gaan". Jos Hinsen knikte beleefd en onderdanig. „Agge mee bent met een paar ongevaarlijke mannen" zei de Pel ter verdui delijking, „dan moogde ge gerust het volle pond geven en voor mijn part iYinde dan maar 'ne keer 'ne etappe". Negen uur later, hier in Thonon-les- Bains, moest Kees Pellenaars niet alleen met Wim van Est en een verse gele trui op het plaatje van de persfotografen, doch had intussen Jos Hinsen zijn ploegleider wel duidelijk gemaakt, dat de wenken tijdens de tactische les aan het ontbijt in Zürich behoorlijk waren begrepen. Dat, de etappezege van Jos Hinsen, de zo bescheiden man, die in het Belgische rennerscorps nimmer grote daden ver richtte en die zich tot nog toe tevreden had moeten stellen met een enkele kleine overwinning (in de tijd dat hij nog als onafhankelijke de Belgische kërmiskoer- sen afgraasde), was in deze etappe wel de grote verrassing Uren achtereen hadden we dat gele shirt van Wim van Est wel zien aanko men. In de Nederlandse kolonie hadden heel de dag de chronometers op volle toe ren gelopen en het is moeilijk na tè ver tellen, hoe die Nederlandse kolonie zich wel voelde toen op een gegeven ogenblik die voorsprong tóch onder de fatale grens begon te zakken. Wim van Est erkende het later volmon dig: „Ik heb aan Jos Hinsen zeer veel hulp en een beste makker gehad Zonder hem zou het veel moeilijker zijn geweest om de gele trui nog eens te grijpen", Het was in de Nederlandse kolonie geen geheim, dat Wim van Est daar nu al vier jaar lang van droomde. Destijds had hij zijn eerste gele trui door een sensa tionele valpartij op de Aubisque verspeeld en nog altijd was het zijn hartewens het kostbare ding nog eenmaal te veroveren. Vandaag kreeg hij, na een zware race waarin hij zijn topvorm eindelijk weer te rugvond, dan volop zijn zin. En vanavond zat in het hotel der Ne derlanders. dicht aan de rand van het meer. Kees Pellenaars zijn „boterbloem", zoals hij de gele trui-drager noemt, er met nadruk aan te herinneren, dat hij ook in 1951 de gele trui voor ons veroverd had in een etappe, die aan de bergen en.... de ravijnen grensde. Morgen, Donderdag, gaan we onder meer met deze karavaan over de Gab bier. Ook dóór heeft men een uitgebreide sortering peilloos-diepe ravijnen en het enige wat Kees Pellenaars vreest is, dat Wim van Est, geen super-klimmer en vast en zeker ook nog altijd geen super-daler, morgen opnieuw wilde dingen zou gaan doen teneinde, zoals vier jaar geleden, zijn leidersshirt te verdedigen op een ter rein, dat hem niet ligt en dat juist daar door duizend risico's achter ieder rotsblok en elke hairpen verbergt. De man uit St. Willebrord beloofde hem alles, behalve al te koene daalpar- tyen en mèt Kees Pellenaars hoopt onge twijfeld heel het vaderland, dat hij zich morgen aan die afspraak zal gaan houden! THONON-LES-BAINS, Woensdagavond. Er dreigden liier, aan de finish te Thonon-les-Bains, allerlei boze dingen. Louison Bobet klom van zijn fiets met 'n bittere, luid over de verzamelde, franse journalisten galmende klaagzang aangaande de Nederlandse equipe in het algemeen en de gedragingen van de gebroeders Voorting in het bijzonder. Marcel Bidot, de Franse ploegleider, haastte zich, aan ieder die het maar horen wilde te melden, dat hij nog, vóór zijn dagelijkse douche, enige ferme diplomatieke stappen zou ondernemen bij Jacques Goddet. En héél even zag het er naar uit, alsof we de frs 100.000, welke Wim van Est vandaag met de herovering van de gele trui voor onze ploeg verdiende, meteen aan de H.H. Wedstrijdeommissarissen zouden moeten overhandigen bij wijze van straf voor onze boze daden. Wat er in feite gebeurd is, was het volgende en tot een onzer getuigen a décharge behoorde niemand minder dan Dolle Ferdinand Kübler. Toen het de Fransen eindelijk duidelijk was gewor den, dat Wim van Est vandaag in een van zijn onverwoestbare buien was en dat hij inderdóód van plan was de gele trui voor Nederland te gaan heroveren, joegen de Franse nationalen het tempo van het peleton omhoog. De logische re actie daarop was, dat ónze jongens trachtten zich meester te maken van de voorste posities in het peleton teneinde ter wille van Van Est aldaar het tempo zoveel mogelijk te bedaren. Het enige wat men, zo men correct en sportief wil blijven, daartegen kan doen is: harder rijden dan zijn tegenstander! Aangezien Louison Bobet echter, met het oog ook vooral op de strijd op de Gab bier, die Donderdag volgen gaat en waar in hij de basis van zijn aanstaande over winning zal moeten leggen, een bijzon der hoog tempo vandaag niet verdragen kon, gingen de Franse nationalen over tot forsere methoden. De anders zo brave Raphael Geminiani, raakte verwikkeld in een handgemeen met de, volmaakt on schuldige Zwitser Croci-Torti, toen deze even en per ongeluk en zeer tegen zijn gewoonte in, naar de kop van het veld gegaan was. Antonin Rolland gaf Daan de Groot om dezelfde reden een verraderlijke zwieper. Adri Voor ting werd door Louison Bobet aan zijn shirt naar achteren gesleurd en toen dat alles nog niet hielp ging in voi le jacht en bij een snelheid van meer dan vijftig kilome ter per uur de wereldkam pioen plotse ling met héél zijn gewicht bovenop Ger rit Voorting leunen, zodat deze plotseling uit zijn koers raakte. De Roosendaler botste tegen een trottoir band, deukte daarbij zijn velg doch hield zich gelukkig nog in evenwicht. Het lag duidelijk in de bedoeling van de favoriet der-favorieten om de Nederlanders een voudig met geweld tegen de wereld te rijden. En aangezien koppige Nederlanders in den vreemde iets dergelijks niet bepaald een prettige behandeling vinden; aange zien voorts ook Nederlandse wielrenners tegenwoordig wel rondfietsen met enig temperament, volgden prompt enkele snelle reacties. Adrie Voorting bezorgde de wereld kampioen een linkse directe, waarvan hij heel even alleen maar kleine sterretjes voor zijn droeve ogen zag en Gerrit Voor ting wikte, wit van woede, gelijktijdig een fietspomp met geweld in de richting LOUISON BOBET Niet altijd suikerzoet. GERRIT VOORTING Zeg het met 'n pomp. van de favoriet en de favoriet mocht, tussen U en mij, op zijn hart kloppen dat die fietspomp hem op een haar na miste. Heel de kara vaan was uiter aard vol van het incident. Een linkse directe en een door de lucht gierende fiets pomp aan het adres van het „enfant chéri" van heel Frank rijk, dat binnen kort getuige zal kunnen zijn van de onthulbng van zijn eigen standbeeldDe Franse journa listen stormden met woeste geschiedenis sen naar hun telefoons, daarbij vergetend dat zélfs in de huize-Bobet bij nader in zien de soep zo heet niet gegeten wordt. Kees Pellenaars haastte zich, overtuigd van het nut van een offensief na afloop van de etappe onmiddellijk naar het ho tel der Franse nationalen. Daar suste men het incident en terwijl ik, vanavond laat, deze geschiedenis in de mateloze broeihitte van het kleine rommelige post kantoortje van Thonon-les-Bains sta door te bellen, is er nog altijd door de anders zo ijverige wedstrijdcommissaris sen geen boete uitgedeeld, voor de onzen niet en voor de wereldkampioen niet. En geen mens in de karavaan die ge looft, dat de wedstrijdcommissarissen zich later op de avond nog aan een boete zul len wagen De Hongaarse zwemster Eva Szekely heeft te Boedapest het wereld- en Euro pees record 4 x 100 meter wisselslag per soonlijk met niet minder dan 6,5 sec ver beterd. Zij liet een tijd van 5 min. 40,0 sec. voor zich afdrukken. Voor de 100 m. vlinderslag bet zij 1 min. 17,3 sec. afdruk, ken, voor de 100 meter rugslag noteerde zij 1.31,2. voor de 100 meter schoolslag 1.30,5 en voor de 100 meter vrije slag 1-21,8. Het oude record stond sedert 28 Maart van dit jaar op naam van onze land genote Mary Kok, die te Hilversum 5 min. 47,3 sec. zwom. (Advertentie) W In keuze en ROTTER DAW i ZAAGMOLEN! betaling geen „moeilijkheden >RIFT 35 Tel. 40768 VEG bi, b,U5 Tel. 30457

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5