r> Laatste verkenning bij ambassadeur Joxe I m Mamie GENEVA Eisenhower Siamese tweeling in Berlijn Strijd tegen stijging van kosten levensonderhoud gaat voort Belgische regering handhaaft loon- en prijsbeheersing Schooldebat duurt tot eind Juli Uitbreiding Tweede Kamer tot 150 leden Voorstellen tot Grondwets herziening ingediend Spoorwegverkeer over Moer- dijkbrug weer normaal r Genève begint nu Vraag verlichting van de geesten Koffers pakken voor Grote-Vierbijeenkomst Boelganin houdt persconferentie DRIE DAGEN VOOR GENEVE Zes 14 Juli- vierders gedood Wet-Collard in Belgische Senaat De regering gaat het opnieuw proberen Bliksem naast kon. tribune Ruzie op balkon: 15 doden Vrijdag 15 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr Schweitzer bijna blind Operatieve scheiding overwogen Nog geen vijfdaagse werkweek Argentijns episcopaat vraagt radio-vrijheid Schipbreukelingen tussen krokodillen Kardinaal De Jong zeventig jaar Nog grote hoeveelheid oud ijzer langs de baan WEERBERICHT V.. i|! Mededelingen van Japanse arts Bomaanslag in Casablanca GEVOLGEN VAN ANTWERPSE HAVENSTAKING MlCRO-„OSSERV ATORE" ACHTER IJZEREN GORDIJN Emmeloord Werkgevers/nemers accoord Paardenraces te Ascot Boot met Mau Mau-gevangenen omgeslagen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Zaterdagavond, luidt: Bijna overal droog en zonnig weer met onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Zaterdag 16 Juli: Zon op 4.4U uur, onder 20.55 uur; Maan op 1.09 uur, onder 18.17 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT zware" Russen sturen delegatie Nog even hebben de hoogste Sovjet-leiders in een der weinige Westelijke oases in de Russische hoofdstad gisteren de stemming gepeild alvorens in het Westen zelf, aan het Meer van Genève, te beginnen aan het Grote Gesprek. Volgens de jongste richtlijnen terzake van hartelijkheid en jovialiteit, vielen al de Sovjet-groten gistermiddag tegelijk de Franse ambassade binnen om er druk te praten en vriendelijk te knikken, met iedereen. Precies zoals dat vorige week nog geschiedde op de Amerikaanse en Argentijnse ambassade. Sedert de komst van het duo Kroesjtsjef-Boelganin is het bovendien nog de gewoonte bij dergelijke gelegenheden iets opvallends te zeggen. Op de recep tie, die gisteren ter gelegenheid van Quatorze Juillet door de Franse ambassa deur gegeven werd, waren het de ook door Tass gepubliceerde mededeling over de samenstelling der Russische delegatie naar de Grote-Vier-conferentie en Boelganin's uitnodiging aan de journalisten om hedenmiddag om vijf uur plaatselijke tijd een persconferentie bij te wonen, die aller belangstelling trok ken. een van de beste Russische deskundigen inzake de Duitse kwestie. Wat dit laatste betreft, deze persconfe rentie is inderdaad iets bijzonders. Voor zover men weet, is het nog niet eerder voorgekomen, dat een Russische rege ringsleider de pers bij zich riep. Boega- nin zal heden op de persconferentie zijn standpunt ten aanzien van de Geneefse conferentie uiteenzetten. „U zult er alles Vernemen", zei hij gisteren. Ook de samenstelling der Russische delegatie, welke wij gisteren reeds in een gedeelte van onze editie meldden, heeft grote belangstelling gewekt. Naast Boelganin zal ook Kroesjtsjef van de par tij zijn. Diens komst wordt in het Westen toegejuicht. Zij zal het werk in Genève bespoedigen. Een tweede opvallende ver schijning is die van maarschalk Tsjoekof, minister van defensie. Diens komst wijst er op, dat de Russen voorbered willen zijn op de kwestie van de ontwapening. Wij wijzen er op, dat de Amerikaanse dele gatie in dit opzicht niet correleert met de Russische. Noch de minister voor de ontwapening, Stassen, noch de minister van defensie Wilson, zullen in Geneève aanwezig zijn. Over het algemeen is de samen stelling der V.S.-delegatie trouwens meer technisch dan politiek. Behalve Eisen hower neemt er slechts één minister aan deel: Dulles. Veelbetekenend is het ook, dat Molotof naar Genève niet zoals naar San Francis co vergezeld z'al worden door de twee spciale Verre Oosten-adviseurs van zijn departement. De Russen schijnen de uit drukkelijke Amerikaanse wens te hebben geaccepteerd, dat in Genève niet of al- mans niet uitvoerig zal worden gepraat over Verre Oosten-kwesties. Wel zijn aanwezig Vladimir Semeonof, gewezen n°ge commissaris en Poesjkin, tegen woordig hoge commissaris in O. Berlijn. Vooral de eerste wordt beschouwd als „Dat is Tsjoekof's zaak!'' Op de receptie van gisteren waren be halve Boelganin en Kroesjtsjef ook Miko- jan, Malenkof, Molotof, Kaganowitsj en Pervoechin aanwezig. De Russische lei ders hadden in een kleine salon een ge sprek met de Franse ambassadeur, Joxe en de chefs van de andere diplomatieke missies in Moskou. De pers mocht hierbij niet aanwezig zijn. Toen Walmsley, de Amerikaanse zaakgelastigde, opmerkte, dat één delegatielid niet van het hoogste niveau scheen te zijn, antwoordde Boel ganin: „U bedoelt Tsjoekof. Toch is hij een vertegenwoordiger van de werkelijke top. Hoe zouden ontwapeningskwesties kunnen worden geregeld z'onder hem?" Tsjoekof zou wellicht niet kunnen in stemmen met eventuele besluiten, doch ,,als hij er bij is kunnen wij gezamenlijk tot overeenstemming komen". Op een vraag van een Westelijke jour nalist of Tjsoekof persoonlijk contact zou opnemen met president Eisenhower, ant woordde Boelganin: „Dat is zijn zaak. Mijn regering kan niet iemands persoon lijke contacten regelen". Toen men de premier vroeg of hij te Genève dr Adenauer zou ontmoeten, repliceerde deze. „Ik kan niet namens de vertegen woordigers der Westduitse regering ant woorden. of zij naar Genève zullen ko men of niet". op het hoogste niveau alles is reeds tot bt de puntjes verzorgd, doch nog steeds viordt alles nagegaan, of er nu niéts is vergeten. 5? Dit is het zaaltje in het Palais des Na tions in Genève, waar de Grote Vier zul len confereren. Het gehele Paleis staat reeds in het teken van deze conferentie MOSKOU Op de receptie op de Franse ambassade heeft Kroesjtsjef gezegd, dat de Russische delegatie Zaterdag uit Moskou per vliegtuig naar Genève zal vertrekken. WASHINGTON President Eisenhower zal naar Genève vergezeld worden door zijn vrouw en zijn zoon John. Eisenhower Jr, die majoor is, komt als per soonlijk assistent van zijn vader, niet als lid van de Amerikaanse afvaardiging. Ook zal de lijfarts van de president, generaal-majoor-arts Howard Snyder mee naar Europa komen. LONDEN Premier Eden zal zich Zaterdagmiddag per vliegtuig naar Genève begeven. GENèVE Vandaag arriveerde een vliegtuig met aan boord een lading kaviaar en wodka. Wij herinneren aan de weinig-diplomatieke uitgelatenheid, die de heer Kroesjtsjef zich tijdens zijn bezoek aan Belgrado heeft veroorloofd. GENèVE De Amerikaanse delegatie zal dagelijks na elke vergadering mede delingen aan de pers doen. Te San Francisco was onlangs overeengekomen, dat de afvaardigingen zich van het uitgeven van communique's zouden onthouden PARIJS Hedenavond zal hier een vergadering plaats hebben van de raad van ministers der WEU-landen. Morgenochtend zal de NATO-raad bijeenkomen. OOST-BERLIJN - Een groep Öostduitse waarnemers, geleid door Handke van het departement van buitenlandse zaken is naar Genève vertrokken. WASHINGTON De Amerikaanse Senaat nam een resolutie aan, waarin de hoop tot uitdrukking wordt gebracht, dat de volkeren van Oost-Europa het zelf beschikkingsrecht zullen herwinnen. Officieel slaat de resolutie nietop de Grote-Vier-conferentie. Beroering onder de journalisten, die te Washington de lijst van de reizigers naar Genève bestuderen. Zij lezen er: Mevrouw Mamie GENEVA Eisenhower zal de president begeleiden. De Witte Huis-woordvoerder wordt bestormd: waarom Mamie Geneva EisenhowerDe man weet het niet, gaat inlichtingen inwinnen „op hoog niveau" en komt terug met de verklaring: Mij is meegedeeld, dat mevrouw Eisenhower's moeder mevrouw Elvira Doud, het heerlijk vond om met haar gezin achter het fammetehuis m Boone (Iowa) te zitten en het oude liedje te zinnen Oh lnveh, lake Geneva" (O, heerlijk meer van Genève). Zij vond het lied r" Volgens de mededelingen van ezn be faamd Japans arts. dr Ohsawa, lijdt dr Albert Schweizer aan een oogaandoening en bestaat er vrees, dat hij het gezicht zal verliezen Volgens de Japanse consul in Nairobi is de 80-jarige zendeling-arts bijna blind. Drie jaar geleden had dr Schweitzer Oheawa uitgenodigd. De arts, die een speciale geneesmethode heeft, was eerst thans in de gelegenheid naar Lambarene te komen. In Nairobi (Kenia) hoorde hij echter, dat dr Schweitzer zich had inge scheept naar Frankrijk. De Japanner wacht nu op een vliegtuig om dr Schweit zer na te kunnen reizen. Naar aanleiding van deze berichten, hebben verwanten van dr Schweitzer In Straatsburg meegedeeld, dat hij reeds ge durende twee jaar aan een geleidelijke verzwakking van bet licht van zijn ogen Hjdt. Men schrijft het toe aan zijn hoge leeftijd. Schweitzer kan zelf niet meer opereren en het orgel moet hij op het gehoor bespelen. Zijn familieleden denken niet. dat er sprake is van een plotselinge verergering van zijn situatie. In een brief naar Straatsburg, die twee weken geleden gedateerd is, stond geen onrustbarend nieuws. In het Westberlijnse ziekenhuis Vir- chow bevindt zich een Siamese twee ling ter observatie. De hoofdchirurg van het ziekenhuis, professor Wilhelm Heim, heeft tegenover de pers ver klaard, dat men onderzoekt of de twee ling, die aan de borst samengegroeid is, gescheiden kan worden. Er zal echter niet eerder dan binnen drie weken een beslissing genomen kunnen worden. Professor Heim wees op de in Ne derland uitgevoerde operatie op een samengegroeide tweeling. Hij zeide, dat de Nederlandse medische autoriteiten toegezegd hadden de desbetreffende documenten ter inzage te geven. Volgens Duitse bladen zou het hier een tien maanden oude tweeling uit Oost-Duitsland betreffen, die met me dewerking van de Öostduitse autoritei ten naar West-Berlijn zou zijn overge bracht. In Oost-Duitsland zou geen chirurg de verantwoordelijkheid voor een operatie op zich hebben willen nemen. Door een bomaanslag van terroristen zijn Donderdagavond te Casablanca zes personen om het leven gekomen en 27 gewond. De bom ontplofte op een ter ras van een café, waar het vol zat met Fransen, die „Quatorze Juillet" vier den. Onder de doden, allen blanken, bevinden zich twee kinderen en een politieman. Na de ontploffing trok een met vlag gen voorziene stoet blanke betogers naar het stadhuis. 'De demonstranten riepen: „Weg met Grandval". (Grand- val is de nieuwe Franse resident-gene raal). De protesterende menigte werd door de politie verspreid. levensonderhoud blijven De Belgische regering, hoezeer zij ook wenst dat de arbeiders deel hebben in de voordelen van de gunstige conjunctuur zal haar politiek van loon- en prijsbeheer sing voortzetten. Dit wordt medegedeeld in een commu niqué, dat ministerpresident Van Acker aan de pers heeft uitgereikt na een be spreking met vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers over de so ciale vraagstukken en de verlangens der vakbonden. De regering zegt met haar loon- en prijspolitiek goede resultaten te hebben bereikt. Enerzijds is het loon- en prijs verschil met de omliggende landen ver kleind, anderzijds is de werkloosheid ver minderd. Zij zal daarom de stijging van Geneva zo aardig, dat zij haar dochter zo eerste voornaam luidt Mamie), Zij vond het lied en de noemde". (Mevrouw Eisenhower'i Nadat op de eerste dag van het school, d^baj 'o de Belgische Senaat vooral mi ni-ter Collard aan het woord was geweest °m zijn ontwerp te verdedigen, was de beurt op de tweede dag in hoofdzaak aan d" c v.P.-fractie. Ond-premier Paul van Zeeland zeide. di* men in het buitenland het Belgische *"honlbeleid niet begrijpt, temeer omdat daar vribvel overal evenwichtige oplos singen zijn gevonden Ook in Nederland h V, had men op dit gebied grote moeilijk heden te overwinnen en brede kloven te c*'erbrUggen gehad. Maar men is daarin C-Iaagd. Men heeft in Nederland een ""■tionale oplossing gevonden, die door elk a-nvaard wordt en alle vrijheden en o "rtuigingen eerbiedigt- Daarom, aldus Van Zeeland, rijst de vraag: waarom heeft de Belgische rege ring zonder ernstige aanleiding een weg ingeslagen die het land in een impasse dreigt te brengen? Het ontwerp is een aanslag op het compromis van 1830, waar op het Belgische volksleven is gefundeerd Het heeft de strekking het openbare on derwijs een bevoorrechte plaats te ver schaffen. Wij hebben het gevoel, zo zeide spreker, dat het ontwerp een werktuig is in de handen van hen, die België, dat een christelijk land is en blijft, willen ont kerstenen. Van Zeeland betoogde voorts dat België een land is met twee onderschei den volksgemeenschappen, de Vlaams* en de Waalse. De Vlaming toont een gewettigde gevoeligheid in alles wat zijn levensopvatting raakt, vooral taal en onderwijs. De school roept voor hem niet alleen het taalvraagstuk op: zij is nauw verbonden met de geestelijke en godsdienstige vraagstukken. Thans heerst in Vlaanderen een diepe en groeiende ongerustheid over het ont- werp-Collard. De c-v-p--er De Bruyne betreurde het, dat de subsidies aan het vrije onderwijs van 3.6 milliard tot 3.1 milliard frank ver laagd zouden worden. Terwijl de vrije scholen 930,000 leerlingen tellen tegen de openbare 720-000, is slechts een derde van de begroting voor het vrije onderwijs be stemd. aldus De Bruyne. Het ontwerp brengt het vrije onderwijs in moeilijk heden. Het werkt discriminerend want het bevoorrecht het openbare onderwijs bo ven het confessionele. Men verwacht in parlementaire kringen dat de behandeling in dc Senaat wel tol het einde van deze maand zal duren. In de vorige week zijn slechts 45 ep,er£ een gezamenlijke inhoud van 174.0(10 ton de Antwerpse haven binnengelopen. De cijfers van de laat ste week vóór de staking waren: 269 schepen met een inhoud van 730.000 ton. Nauwelijks is de Zomer-opruiming be gonnen, of men verdringt zich om wat koopjes in de wacht te slepen. Een beeld uit de streek rond Turijn in Italië, dat toont, hoe de storm daar dezer dagen heeft huis gehouden: wegen ver anderden in snelstromende beken, beek jes werden bruisende rivieren. De schade d'p aan de oogst en het wegennet is toe- tt"bracht is zeer groot Militairen zijn iniicschakeld om de bewoners te helpen hij het vertwijfelde gevecht tegen de modder, het wqter en de venvoesting, ■De foto toont een vrouw, die met hulp van twee militairen haar huisje leeg- hoost. Het Argentijnse episcopaat heeft Donderdag een herderlijk schrijven gepubliceerd, waarin wordt verklaard dat de rust en de orde in het land moeten worden hersteld. Na gewezen te hebben op de vervol ging waaraan de Kerk bloot stond voor de mislukte opstand van de vorige maand, verklaarde de brief verder, dat met spoed voorwaarden moeten wor den geschapen om vrije en volledige uiting van de gedachten en de wil van de gehele bevolking mogelijk te ma ken. Hiertoe zijn vrijheid van verga dering en vrijheid van voorlichting door pers en radio onontbeerlijk, aldus dit herderlijk schrijven. Het onafhankelijke blad ,.La Nacion" publiceerde vandaag een uiterst scherpe critiek op het beleid van de regering-Peron inzake de kwestie van Kerk en staat. Het artikel was samen gesteld uit herderlijke brieven en do cumenten van de Kerk. Microfilm-opnamen van pagina's uit de „Osservatore Romano" met tekst van toespraken van de Paus zouden circuleren in gebieden achter het ijze ren gordijn, met name in Polen en Slowakije. Dit zou volgens Italiaanse persberichten zijn medegedeeld door onlangs uit die gebieden gekomen vluchtelingen. De films zouden in West-Duitsland vervaardigd zijn. Bij de trieste slachting, die des tijds de Tweede Kamer en vooral de Eerste Kamer hebben aange richt in de reeks voorstellen tot Grondwetswijziging, welke de re gering in 1951 had willen door voeren, is ook een streep gehaald door de plannen om de Tweede Kamer tot 150 en de Eerste Kamer tot 75 leden uit te breiden. Niette min heeft de regering bij de Twee de Kamer thans opnieuw deze kwestie aan de orde gesteld. Zij heeft het parlement een aantal voorstellen tot Grondwetsherzie ning in overweging gegeven, waar bij er èèn is, dat op dezelfde wijze als in het verworpen voorstel-1951 voorziet in de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. Vier jaar lang is er over het lot van deze voorstellen nagekaart. De regering sluit zich nu aan bij de mening van velen, dat de uitbreiding van het aantal Tweede-Kamerleden niet zou zijn ver worpen. als het nief onverbrekelijk was gekoppeld aan het voorstel tot het moge lijk maken van stemoverdracht (het veel omstreden amendement-Andriessen). Hier over is in 1951 de Eerste Kamer -n twee de lezing gevallen. De regering acht de motieven, die zij indertijd heeft aange voerd voor de uitbreiding van het leden tal der Staten-Generaal, ook thans nog onverminderd van kracht. (De verbouwing van het Tweede-Kamergebouw illustreert deze gedachtengang en vormt een niet- staatsrechtelijk argument). De voorstellen worden derhalve opnieuw aan de orde gesteld; voor zover het de Tweede Kamer betreft wederom zonder voorstel nopens de mogelijkheid van stemoverdracht en quorumwijziging, het aldus aan de Twee de Kamer overlatend, om niet opnieuw de Eerste Kamer door amendering tegen de voorstellen in het harnas te jagen. Na de verwerping van de uitbreiding van de Tweede Kamer is in juridische kringen een felle strijd ontbrand over het Nederlandse s.ysteem v^n Grondwetswijzi ging, waarin het mogelijk js gebleken dat 17 leden van de Eerste KameT (dat wil zeggen juist meer dan 1/3) een regeling tegen kunnen houden, welke door de ge hele Tweede Kamer en een zeer ruime meerderheid in de Eerste Kamer wordt voorgestaan. De regering hoopt thans kennelijk, dat een nieuwe oppositie van „de heren zeventien" achterwege zal blijven Verder wordt opnieuw een voorstel tot uitbreiding van bet ledental der Eerste Kamer tot 75 in overweging gegeven Ook dit voorstel is van dezelfde strekkina als het destijds ingediende, doch in eerste lezing door de Eerste Kamer niet aange nomen wetsontwerp. De provinciën Behalve deze voorstellen heeft de rege ring enige conclusies van de Staatscom missie-Van Schaik overgenomen op het st.uk der provinciën. In de partiële Grond wetsherziening wil zij in tegenstelling tot het aanvankelijk ingenomen standpunt - de eis van Koninklijke goedkeuring voor verordeningen van Prov Staten laten vallen, de bepalingen van de zittingsduur van de leden dezer Staten aan de wet gever overlaten, de beperking van het aantal zittingen der Staten laten vallen en in artikel 150, eerste lid. de woorden schrappen, welke de commissaris der Konings belasten met het toezicht op de verrichtingen der Staten. Tevens wil de regering artikel 138 (het afleggen van eed of gelofte door de Statenleden) schrappen In November van verleden jaar is het wetsontwerp tot instelling van de ge meente Emmeloord gestrand. Het werd ingetrokken. Tevoren was bezwaar inge bracht tegen artikel 5 van dit ontwerp, waarin met betrekking van de nieuw te vormen gemeente de minister van Binnen landse Kaken werd belast met de taak. die over het algemeen alleen toekomt t,an provinciale instanties Om de klagers de pas af te snijden wil de regering thans uitdrukkelijk in de Grondwet opnemen, dat in bepaalde gevallen de minister deze macht wel toekomt. Kostenvergoeding leden Eerste Kamer Van de Staatscommissie-Van Schaik neemt de regering nu eveneens de plannen over om de Eers'e-Kamerleden ook ver goeding voor andere kosten uit te keren dan alleen die voor reis en verblijf (art. 101). De nieuwe bepaling zou moeten 'ui- den, dat de Eerste-Kamerleden volgens regels bi.1 de wet te stellen, vergoeding genieten van kosten, welke voortvloeien uit de vervulling van hun betrekking. Evenals voor de voorzitter van de Tweede Kamer moet voorts ook de. mogelijkheid worden geopend een vast bedrag 's laars aan de president der Eerste Kamer uit te keren. De regering stelt voor deze toelage aan de wetgever over te laten. De vast stelling hiervan zou echter met versterkte meerderheid (2/3) moeten geschieden. Pensioenen ex-T weede-Kamerleden Tenslotte is er een voorstel tot wijzi ging van artikel 99, dat de weg moet banen voor een wettelijke regeling van de pensioenen voor de aftredende leden der Tweede Kamer, zoals die door de pensioenrommissie-Van Poelje wordt voor gestaan. Deze commissie heeft diverse voorstellen gedaan voor een uitgesteld pensioen van gewezen Tweede-Kamer leden De wijziging van artikel 99 dat een dergelijk uitgesteld pensioen in de weg staat, bedoelt evenwel niet vooruit te lopen op een gedetailleerde regeling van deze kwestie. de kosten van bestrijden. Wat de wens der vakbonden tot het In voeren van een vijfdagenweek met een maximum van 45 werkuren betreft, zegt de regering, dat die niet algemeen in Bel gië kan worden ingevoerd, zonder dat re kening wordt gehouden met de arbeids voorwaarden in de naburige concurreren de landen. Daarom zal zij deze hervorming bij de internationale instanties bepleiten. Zij is echter van mening, dat men eleidelijk, met inachtneming van de economische mogelijkheden on de technische aard van elk bedrijf, dit doel zal kunnen bereiken. Een aantal eisen, waaronder de vijfda genweek, een minimumloon van 20 frank er uur en algemene invoering van een jaarlijks verlof van 12 werkdagen staat reeds geruime tijd op het program ma der socialistische, liberale en rooms- katholieke vakcentralen. De beide eer ste namen aan de besprekingen met de regering deel. De katholieke vakcentrale was niet uitgenodigd, omdat zij had ge weigerd het parool voor de Zaterdag stakingen op te schorten. De ministers van Financiën en Economische Zaken. Liebaert en Rey, vertegenwoordigden met Van Acker de regering. De regering stelde de conferentie voor, dat de collectieve overeenkomsten, die de lonen aan het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud koppelen, worden nageleefd, maar dat zij tenmin ste om de vier jaar herzien zullen wor den om de geleidelijke verhoging van de koopkracht der arbeiders te verze keren. Zij was van mening, dat een uurloon van 20 frank, met inbegrip van alle pre mies, voor volwassen arbeiders bereikt moet worden, zonder dat daaruit een al gemene loonsverhoging resulteert. De al gemene invoering van een 12-daagse va- cantie zou door de Nationale Arbeidsraad bestudeerd moeten worden. Een gemeng de commissie van vertegenwoordigers van regering, werknemers en werkgevers zou een verbetering van het stelsel der kinderbijslagen moeten onderzoeken, even als de geleidelijke invoering van de vijf dagenweek. De regering deelde mee, dat van 1 Au gustus af de inkomsten van echtgenoten niet langer cumulatief belast zullen wor den, voorzover de belasting aan dc bron geheven wordt. Wat betreft de heffingen op kapitaals winsten volgens dc vakbonden zijn, die winsten groter dan de werkgevers ver klaren zal de minister van Economische Zaken de cijfers, door beide partijen ver strekt, vergelijken. De vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers verklaarden zich ac coord met de verklaringen en voorstellen der regering, omdat zij ze beschouwden als een minnelijke schikking, die aan de sociale spanningen een einde kan maken. Zij verbonden zich de regeringsvoorstel len in hun organisaties te verdedigen. De werkgeversvertegenwoordigers wens ten, dat ook het niet aanwezige rooms-katholieke vakverbond zijn instem ming zou betuigen. De derde dag van de paardenraces te Ascot kreeg een tragisch accent doordat kort da de „new stakesrace" de bliksem in een dicht bezette tribune, die zich op enkele meters van de koninklijke loge bevond, insloeg. Meer dan dertig toe schouwers werden hierbij min of meer ernstig gewond. Een aantal van hen moest naar een ziekenhuis worden overgebracht Eén bezoeker werd gedood. Een twintig tal personen werd tegen de grond ge slingerd. Koningin Elizabeth, die Dinsdag en Woensdag de races had bijgewoond, be vond zich op dat ogenblik op bet Bucking ham Paleis. In Engeland zijn gisteren in totaal zes personen door de bliksem gedood. Door instorting van twee balkons van een flatgebouw in Algiers zijn Donderdagavond 15 personen om het leven gekomen en drie gewond. Vol gens de politie is het ongeluk gebeurd tijdens een hevige twist tussen de be woners van de vijfde en zesde verdie ping van het gebouw, die op de balkons waren samengekomen en elkaar uit scholden. Toen de ruzie haar hoogte punt had bereikt, bezweken de bal kons. Op het Victoriameer, aan de grens van Kenia, Oeganda en Tanganjika, waar het wemelt van krokodillen, is Donderdag een motorboot met vijftig inzittenden omgeslagen. Aan boord be vonden zich inheemse bewakers en Mau-Mau-gevangenen. Het schip was op weg naar het „Duivelseiland" een deportatie-oord voor Mau-Mau-leden dat in het Victoriameer ligt. Voorzover bekend zijn 22 inzittenden van de boot o.w. de Australische gevangenisdirec teur en zeven bewakers, om het leven gekomen. De anderen wisten zich zwemmend in veiligheid te brengen. Bij gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van Z.E. Joh. Kardinaal de Jong, aartsbisschop van Utrecht, op 10 Septem ber a.s. zal Z.H.Exc. mr dr B. J, Alfnnk in de kapel van het Moederhuis der Zus ters van O. L. Vrouw aan de Zuidsingel, te Amersfoort waar Zijne Eminentie ver blijf houdt, 'n pontificale H. Mis opdra gen tot intentie van de jarige. Tijdens deze H. Mis zal de aartsbisschop-coadjutor tevens een toespraak houden om de Kar dinaal geluk te wensen met deze en te vens met de twintigste verjaardag van zijn bisschopswijding op 12 September a.s. De plechtigheid zal door de radio worden uitgezonden. In verband met de gezondheidstoestand van Zijne Eminentie z'al verdere feestvie ring achterwege blijven. De door het spoorwegongeval gestrem de treinenloop over de Moerdijkbrug kon gisteravond om kwart over zeven wor den hersteld. Toen namelijk was de be schadigde Oostelijke baan weer in zo verre gerepareerd, dat de treinen er met een kainie vaart over konden rijden. De dienst Weg en Werken van de Nad. Spoorwegen is nog druk bezig de baan definitief te herstellen en ook wordt hard gewerkt om de over enkele tientallen meters vernielde of zwaar beschadigde Westelijke baan in orde te brengen. Van de ravage, die het spoorwegongeval had veroorzaakt is niet veel meer te bespeu ren. Met behulp van een 40 en 45 tons kraanwagen heeft men de ontspoorde wagons op de rails gezet en daarna weg gehaald. De 100 ton wegende electrische locomotief, die zich met ontzettende kracht in de flank van de uit Brabant komende trein had geboord en scheef was gezakt in de berm van de spoordijk, was uiteraard erg moeilijk te verwijde ren. Toch slaagde men daarin vrij vlot. Uit Vlissingen en Rotterdam gerecru- teerd personeel van een metaalhandel en een Rotterdams sloopbedrijf ging vervol gens met branders aan het werk om de in elkaar gedrukte wagons te demonte ren. De stukken werden langs de spoor baan opgeslagen en zouden vandaag in nog kleinere delen worden gesneden. Zondagnacht zal de aanzienlijke hoeveel heid oud ijzer, die uit de botsing over bleef worden weggehaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1