MET SINT JAN IN CHAMPAGNE De Rotterdamse Graanmarkt Fransen lynchten Marokkanen RHEUMA BETEKENT PRESTATIEVERLIES Van Blekerij tot Veredelingsindustrie Oude huizen en ondergrondse wijnsteden De ontdekking van Dom Pérignon Onze dagelijkse puzzle m i Moskouse atoom conferentie puur wetenschappelijk Terreur en contra-terreur in Casablanca Mgr prof. dr Jos. Keulers Wenken voor zwemmen in zee Pater dr Magister Andreas Maltha O.P. PERSIANER BONTMANTEL Mgr Hanssen vertrok naar Brazilië Bedrijf te Eibergen bestaat 125 jaar ZATERDAG 16 JULI 1955 PAGINA 15 GROTER VREUGDE DAN OP HET OOGSTFEEST -< 4 -«■ 4 HET SINT JANSVUUR Als mollengangen Houtvuur VASTE MARKT VOOR SPOEDIG GOED M - - Oplossing van gisteren Officier Oranje Nassau OEFENING „LOCO" Nederland en België beproeven hun luchtverdediging Advies van de kustbrigades Herdenkt zilveren priester jubileum IV U DE ZOMER niet het voorbeeld van de lente heeft willen volgen en van start is gegaan met iets wat op hitte lijkt, was het verblijf in het dal van de Marne verrukkelijk. Ook vlak hij Parijs, vóór de rivier in de Seine valt, zijn de oevers schilderachtig en de (aangelegde) stranden een werkelijke ontspan ning, maar helaas tijdens het week-end ontoegankelijk voor wie niet in de ontzaglijke mensenstroom wil ver dwijnen. De toeristen kennen de mooie Marne niet, terwijl de Parijzenaars niet ver hogerop gaan. Een maal Meaux voorbij, het „Ile de France" door, maar vooral in Champagne, houdt de rivier niet op de meest vredige en pittoreske landschappen te doorslin geren. Tegenover Epernay behoeft het Marneland- schap niet onder te doen voor de schoonste gezichten van de Loire. De omringende heuvels, die wat de hoog ten betreft met die van Zuid-Limburg overeenko men, glooien langzaam op met slechts hier en daar uitgestrekte bossen, doch over het algemeen tot de einder uitgespreide wijnvelden. Slechts hier en daar oude, maar welvarende dorpen, samengepakt om één van die prachtige wijnkastelen, die zich niet pom peus opdringen, maar in parken van weelderige groei, hun bedrijvigheid verborgen houden voor een groot deel in kelders. Maar om over dat alles van een enkel punt uit, de blik te laten gaan, moet men van Epernay uit, juist over de brug, waar het Marne-Rijn- kanaal de rivier verlaat, de vrij steile oever nemen die achter een door de eeuwen vergrijsd dorp de abd van Hautvillers draagt. n V. De abdij van Hautvillers is nog steeds zeer indrukwekkend, alhoewel er buiten de abdijkerk maar weinig is overgebleven sinds de vernieling door de Franse Revolutie. De monni ken, die er sedert de 9de eeuw de machtigste abdij van de gehele pro vincie van hadden gemaakt, zijn de grote ontginners geweest die aan de wijnbouw van Champagne een bijzon dere betekenis hebben gegeven. Men weet dat men aan een hunner, de kel der-monnik, Dom Pérignon de schuim- wijn heeft te danken. De Benedic tijnen zijn na de Revolutie weggeble ven. De ontzaglijk uitgestrekte lan derijen, zonder uitzondering wijngaar den werden met de opstaande gebou- wcii, dus ook wat er over was van de akdij als „nationaal" (lees: „afge- n°hlen!") bezit verkocht. De abdij Cn de onmiddellijke omgeving kwa den daardoor in het bezit van het aloude champagnehuis „Moët et Chandon', waardoor er zich benedic tessen hebben kunnen vestigen. De grote abdijkerk echter, van buiten de omheining af te bereiken, werd dorps kerk. Maar het mooiste uitzicht over de wijngebieden en het Marneland- schap heeft men niet hier, maar op een terras in het park met zijn Liba- nonceders en ander eeuwenoud ge boomte, die echter tot het domein van de zusters behoren. Evenwel als men goed staat met Moët en Chandon (en wie zou dat niet?) is er wel mogelijk heid een kijkje te nemen. Als Hol lander mag men wel „Moet" inplaats van „Moët" zeggen. En men heeft hier al een streepje voor als men zich weet te herinneren dat de stamvader van de Moet eenvoudig een Holland se Moet was, die zelfs een der luite nants is geweest van Willem de Zwij ger en die na braaf gevochten te heb ben in Champagne rust is gaan zoe ken. Champagne, zoals wij die kennen heeft onze heer Moet echter nog niet gedronken, want eerst in het laatst der zeventiende eeuw heeft Dom Pé rignon voor het eerst de mousserende champagne gemaakt. De Champagne streek heeft namelijk zeer verschil lende wijngaarden. Merkwaardig ge noeg heeft de omgeving van Reims geen wijngaarden. Epernau's omge ving is een en al wijnbouw. Evenals de ontzaglijk uitgestrekte „berg van Reims". De gehele Marnevallei van Verneuil tot Chalons, is uitsluitend wijngaard. De beroemdste gebieden zijn de heuvels der witte wijnen, de Cote des Blancs, verder de Vallei van de Marne, de omgeving van Ay, waar men slechts witte druiven vindt en de noordelijke streek waar de blauwe druif wordt geteeld, de „zarte pinot". Men weet echter dat de kleur van de wijnen niet door de kleur der druiven wordt bepaald en in Champagne algemeen witte wijn wordt gewonnen (met een weinig rose en rood voor plaatselijk gebruik en het laatste zonder de Champagegis- ting). Naar bodem en plantvariëteit zijn de wijnen uit deze streken zeer uit eenlopend en Dom Pérignon kreeg menig jaar klachten over bepaalde wijnen. Hij heeft toen twee dingen ge daan. In de eerste plaats is hij ver schillende wijnen gaan mengen om tot een wijn te komen die alle goede hoedanigheden in zich verenigde. Maar bovendien heeft hij het proces van de gisting volkomen veranderd. Zoals men weet heeft 't gistingspro ces plaats onmiddellijk nadat de drui ven geperst zijn en de most in de kuipen de omzetting der suikers in alcohol heeft volbracht. Nu doet zich het eigenaardige natuurverschijnsel voor dat wijn lang blijft leven en de jonge wijn in de vaten wel degelijk de lente voelt komen. Tegen de tijd dat de wijngaard gaat bloeien begint de wijn opnieuw te gisten, wat een grote verbetering betekent. Dom Pérignon heeft van die waar neming gebruik gemaakt om de uit- gegiste wijnen naar hoedanigheden te mengen en te bottelen en in de fles tot de lente te laten rusten om de nieuwe gisting af te wachten. In die flessen verblijft de wijn gemid deld vijf jaren en in die tijd bezorgen de flessen de kelderknechten veel werk. Bij gisting zetten zich enkele onzuiverheden af en dat bijna on merkbare bezinksel wordt door vlug ge handbewegingen naar de kruk ge schud. De eerste jaren liggen de fles sen daarvoor (om de kurk niet te doen drogen), doch later worden ze schuin geplaatst zodat de onzuiverheden op de kurkopppervlakte vallen. Tegen de tijd dat de champagne in de han del gaat, wordt fles na fles tegen een koelinrichting geplaatst die een uiterst dun laagje champagne met het be zinksel er in bevriest. Bij het snel ontkurken wil de inhoud van de fles gaan schuimen en stoot het bevro ren vlies weg, waarop een nieuwe kurk op de fles wordt geplaatst, zo als wij ze kennen en waaraan wij 't voor het kurken vereiste vernuft wei nig vermoeden. Maar wat men in het prachtige champagnelandschap niet zou ver wachten is dat een groot deel van de menselijke arbeid beneden de grond plaats heeft en gehele stadsdelen van Reims en Epernay op ondergrondse wijnsteden rusten. Wat voor de cham pagne een grote rol speelt zijn de in de krijtbergen uitgegraven kelders, onderaardse holen van ontzaglijke afmetingen, gewoonlijk in de vorm van mollengangen. Die gangen vor men de galerijen voor millioenen en millioenen opgestapelde flessen, bij Pomery in Reims moet men zelfs 116 treden af dalen om de gangen te be reiken die tientallen hectaren be slaan- De eindeloze gangen waarvan de ge velven wel 30 meter beneden de >egane grond reiken, zijn zulk een be- rienswaardigheid dat ze jaarlijks door honderd-duizenden worden bezocht. Bij Mercier in Epernay, waar de stad in de krijtrots van de heuvel in de kruitrots van de heuvel uitge- uitgehakt en daar kan zelfs de trein binnenrijden, terwijl een lokaaltrein- Jtje de bezoekers door de gangen met de millioenen flessen leidt. Maar van het terras van Hautvil lers werden we afgehaald door de schoolkinderen der omliggende dor pen, elk kind van een lampion voor zien alsof het Sint-Maarten was. Het was- echter Sint-Jan en op die dag vergeet de wijnbouwer zelfs Sint-Vin cent. Dagen lang is men de kelders en de „chais" (plaatsen waar ge perst wordt) afgegaan om al, wat aan oude manden te vinden is, te ver zamelen en bij de woningen dér wijn bouwers wordt ook het hout van de snoei van het vorig jaar met de ge rooide dode wijnstronken bewaard ~X voor het Sint-Jansvuur. In de streek waar we ons bevon- -4 den, was al die brandstof naar«Cumiè- 4 res dat aan de voet van de abdij op -j de oever van de Marne ligt, gebracht j en opgestapeld rondom een meiboom die van vuurwerkpijlen en oude pek- x en teertoortSen was voorzien. Het was een aardig gezicht van heinde en ver die bonte troepen naar Cumières -e te zien komen naarmate de duisternis T vorderde. De kinderen met hun groe- pen bonte lampions, de brandweer met fakkels die de koperen helmen -t deden glinsteren, de muziek maar - vooral de nagenoeg volwassen jeugd in de streekkledij, bonte gedrukte cos- tuums met bollende, blouses en de enorme muts in de vorm van een kap, die niet alle het hoofd maar ook de schouders bedekt. Noodzakelijke dracht voor de arbeid in de wijngaard met zomerhitte. Verder de kelder knechts en wijnbouwers ook in hun keurig opgestreken werkpakken. Het ontsteken van de uiterst droge, nagenoeg niet rokende brandstof, gaf onmiddellijk een zo fel opvlammende brand dat het rivierlandschap er prachtig door verlicht werd. De stroom zelf, de eilandjes, de bospar- tijen werden als een Wagneriaans de cor en inderdaad werd het een decor waarin een landelijk spel, een land juweel zoals men in romantischer eeuwen zei, zich ging ontrollen. Meis jes en jongens naderden voor de ron dedansen en de anders zo spraaklo ze bevolking toonde zich uitbundig als op een Vlaamse kermis. De pastoors, de burgemeester met zijn onafscheidelijke sjerp, de „wijn heren' werden omringd door de fa- randoles en de reidansen en oud zong met jong de wijnliederen mee. Meer nog dan bij het oogstfeest weet de bevolking met Sint-Jan los te komen en deze keer was men al bijzonder vrolijk. De reden daarvan was ons 's middags verteld. Ondanks het slechte voorjaar staat de wijn er goed voor. De vochtigheid heeft de plant ontwikkeld en tijdens de bloei tijd is het voortdurend zonnig, zelfs zeer warm weer geweest. De vrucht heeft zich prachtig gezet. Gezien heb ben we dat nauwelijks, want de wijn is wel de meest bescheiden bloem, die beneden de takken verborgen blijft en wil dat alle bewondering bewaard wordt voor de smijdige trossen die aan de marteling der persen worden overgegeven. Hier in Champagne voor de feestdrank bij uitnemendheid, waarvan we te weinig drinken. Verle den jaar precies 167835 flessen op de 12 millioen die uitgevoerd werden. Het dubbele aantal werden er door de Fransen zelf leeggedronken. In 't geheel werd van de vroegere oogsten (vooral van de goede jaren 1947 en 1949) in het vorig jaar 33.400.000 flessen in omloop gebracht. E. K. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars) In de afgelopen week kwamen uit diver se landen zeer gunstige oogstberichten binnen. In de Verenigde Staten voorspelt men een record oogst voor mais ten be drage van ca. 90 millioen ton. De landen achter het ijzeren gordijn schijnen even eens gunstige mais oogsten te verwachten en men spreekt zelfs van een zeker ex portabel overschot. De tarwe en gerst-ra mingen uit Canada zijn eveneens zeer om vangrijk, zodat in het algemeen de positie voergranen in de wereld, wat kwaliteit en kwantiteit betreft, zeer ruim te noe men zijn. Het gunstige weer van de laatste week heeft ook invloed op onze eigen oogst gehad, zodat de eerste week Augustus, de eerste rogge en wintergerst uit het Zuiden van het land kan worden ver wacht. In tegenstelling tot de verwachte ruime aanvoeren in Augustus blijft de he le maand Juli het aanbod schaars. Platamais nieuwe oogst werd verhan- iA. Horizontaal: 2 vreselijke ziekte, 5 ge- leedpotig dier, 9 bergruimte, 10 walle- kant 12 rivier in Duitsland, 13 rivier in Nederland, 14 houding. 15 verstand, 17 reeds, 19 bevel, 20 drank, 23 meubelstuk, 24 plotselng, 28 uitstalkast, 32 naamloze vennootschap (fr. afk.), 34 titel, 35 secon de, 37 zoals de akten getuigen (lat. afk.), 38 meisjesnaam. 39 onder het nodige voor behoud (lat. afk.), 40 bevel, 41 te zijner plaatse (lat. afk.), 42 bijwoord, 43 hetzelf de (afk.), 44 lidwoord, 45 vogel, 47 tan deloos zoogdier, 49 water in Friesland, 51 schuld voldoen, 54 metaal, 57 prik, 58 wintervoertuig, 61 zangnoot, 62 vervoer bedrijf 63 lor, 63 meisjesnaam, 67 tafel, 68 deel' v. h. hoofd, 69 leger, 72 putemmer, 73 sprong in de diepte, 74 bloem. Verticaal: 1 bericht, 2 vader fr.), 3 com positie, 4 voorzetsel, 5 selenium (afk.), 6 prijkt, 7 voorschrift, 8 deel v. d. hals, 11 deed van Amerika, 15 vlinderlarve, 16 soort bij, 18 hinder, 19 kleur, 21 tijdperk, 22 dapper, 25 planeet, 26 de dato (afk.), 27 muziekinstrument, 29 halswervel, 30 zangnoot, 31 naaigerei,' 36 aanzien, 43 vo gel, 44 kindergroet, 45 tegen, 46 het zij zo, 48 bestaat, 50 insecteneter, 52 eng. lid woord, 53 onderzoek naar het gehalte van goud en zilver, 53 vogel, 56 Euro peaan, 59 metaal, 60 vogel, 63 clown, 64 melkklier, 66 voorzetsel, 70 godsdienst, 71 vogelproduct. Horizontaal: 1 a.p., 3 larve, 7 tij, 8 oker, 10 ergo, 12 kro, 13 est. 15 ere, 17 air, 18 nto, 19 net, 20 lepe, 22' lena, 23 onweder, 24 berg* 26 gala, 28 era, 29 ree, 31, tag, 32 ria, 33 ons, 34 oke, 35 clio, 37 sire, 39 ja, 40 akker, 41 no. Verticaal: 2 porie, 3 ie, 4 aren, 5 veto, 6 er, 7 toren, 9 korporaal, 11 generator, 12 kaliber, 14 streven, 16 etalage, 21 eng, 22 leg, 25 erica, 27 laken, 29 rook, 30 esse, 36 ia, 38 ir. Op Schiphol is gistermiddag uit Stock holm gearriveerd prof. dr J. de Boer, hoogleraar in de theoretische physica en mechanica aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam en lid van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen, die "in opdracht van de akademie heeft deelgenomen aan de atoomconferentie, welke van 1 tot 13 Juli te Moskou is ge houden. De conferentie droeg een puur weten schappelijk karakter, aldus prof. de Boer De Russische geleerden waren blij, dat zij in de gelegenheid werden gesteld om de wetenschappelijke resultaten die zij in de afgelopen jaren hadden bereikt, aan hun westerse collega's te tonen. Van hen werd de klacht gehoord, dat hun werken in het Westen zo weinig bekend zijn en alleen bij hoge uitzondering gelezen worden. Prof de Boer verklaarde dat hij, aan de hand van wat hij had gezien tijdens excursies, geconstateerd had. dat de Russische ge leerden goede resultaten bereikten. Deze indruk is op deze conferentie nogmaals bevestigd, aldus prof. de Boer. Delega ties uit Zweden Noorwegen, Finland en Oostenrijk hebben aan de conferentie deel genomen. Prof. de Boer, die bestuurslid is van het instituut voor Noors-Neder landse samenwerking op het gebied van atoomenergie zal ook tegenwoordig \ijn bij het atoomcongres, dat in Augustus te Genève zal worden gehouden. Vrijdagavond is het te Casa blanca tot zeer ernstige botsingen gekomen tussen Marokkanen en Europese betogers, waarbij twee Marokkanen door met machine pistolen gewapende blanken wer- iden doodgeschoten. Een derde Marokkaan werd door de menigte gelyncht. In totaal vielen er elf doden en 53 gewonden. De gehele dag waren betogingen gehouden door Fran sen, die het niet eens zijn met de nieuwe liberale politiek van Frankrijk in het protectoraat Ma rokko. Aanleiding tot de betogin gen waren Marokkaanse geweld daden op Quatorze Juillet, waar door minstens tien Fransen het leven lieten. Ook Vrijdagmiddag deden zich onge regeldheden voor, toen betogers be stuursgebouwen trachtten te omsinge len. Hierbij kwam een Frans politie man om het leven. Een andere liep verwondingen op. 's Avonds werden voertuigen van Marokkanen omvergeworpen en in brand gestoken. Ook werd brand ge sticht in Marokkaanse winkels en een houtopslagplaats. Bij deze geweld daden werd een aantal Marokkanen gewond. Bijna tweeduizend blanken deden vervolgens een aanval op het gebouw van het dagblad „Maroc Presse". Men slaagde er in te verhinderen, dat de betogers het gebouw binnen drongen. Met stenen werden daarop ruiten stukgegooid, waardoor twee personeelsleden van het dagblad ver wondingen opliepen. Ook vele ruiten van de bestuurs gebouwen moesten het ontgelden. Rondom de woning van de Franse resident te Casablanca was Vrijdag avond een cordon gelegd van Senega lese en Marokkaanse soldaten. Het stadscentrum was herschapen in een legerkamp. Bij belangrijke gebouwen en op drukke kruispunten waren politiemannen en militairen samenge trokken, gewapend met machine pistolen. De Franse autoriteiten hebben te Casablanca een uitgaansverbod afge kondigd van negen uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends. Twee bataljons parachutisten worden vandaag naar Casablanca overgebracht. De ongeregeldheden in de stad vielen samen met een bezoek van de nieuw benoemde resident-generaal, Grandval. De Franse minister voor Noord- afrikaanse zaken, Pierre July, heeft Vrijdag een verklaring uitgegeven, waarin de aanslag van Donderdag avond wordt veroordeeld. Meer dan ooit moeten de Fransen in het protec toraat zich rondom de resident-gene raal scharen en weerstand bieden aan provocatie, aldus de minister. deld in laden geladen boten, terwijl men nu ook op aflading weer aan de markt is echter voor prijzen, die voor Holland niet aantrekkelijk zijn. N-Am. mais bleef een betrekkelijk ver laten artikel. Op allerlei termijnen wordt deze soort nu aangeboden, waarbij spe ciaal op November aflading het een en ander omging. Disponibele 2 barley 2 row bracht hoge prijzen op, waardoor er meer interesse kwam voor stomende boten. Op aflading blijft de CCC echter van de markt, zodat alleen uit de 2e hand te koop is. 2 Wes tern barley van de Pacific werd iedere dag lager geoffreerd zodat deze gerst nu op aflading de 3 Usa gerst beconcurreerd. 3 Usa gerst is deze week het grote ar tikel geweest. Door de grote vraag naar maalgerst, alsmede door vertraging van enige boten, werd de premie voor loco en spoedig goed schrikbarend hoog, soms zelfs 1— per 1.— per 100 kg voor een boot 5 dagen later aankomend. Enige bo ten in de 2e helft Juli ladend waren ge schikt aan de markt en werden dan ook vlot geplaatst. Irakgerst bleef voor onze markt te duur, daar Duitsland voor deze gerst hoge prijzen betaalde. De havermarkt op Juli en Augustus af lading was gevoelig lager en ook de zwaardere soorten werden meegetrokken. De vraag naar spoedige haver was dan ook gering en de premie voor dit arti kel zal wel snel verdwijnen. Amerikaanse rogge iets terughoudender, doch geen za ken van betekenis. Plata en Canadarogge niet in de lijn. Milocorn. als goedkoopste voerartikel, werd disponibel hoger betaald terwijl het aanbod van stomende boten schaars bleef. Inlandse granen oude oogst weinig za ken te melden. Wat restanten haver brachten hoge prijzen op. Mgr. prof. dr Jos. Keulers, Proost van het Kathedraal Kapittel van het bisdom Roermond en professor aan het Groot- Seminarie aldaar, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De aan deze onderscheiding verbonden versierse len werden hem Vrijdagmorgen uitge reikt door burgemeester mr dr R Geul- jans van Roermond, die in een korte toe spraak mededeelde, dat deze onderschei ding aan mgr Keulers verleend was we gens zijn verdiensten voor de wetenschap en bij de opleiding van priesters geduren de ongeveer 35 jaren. Zoals bekend is mgr Keulers de schrijver van de bekende Bijbelse Geschiedenis en diverse andere werken op exegetisch gebied. (Advertentie) O O Met vele andere Nato-landen heeft Ne derland in Juni deelgenomen aan de oe fening Carte Blanche", waarbij de lucht verdediging van Centraal-Europa werd beproefd. De verschillende landen gaan nu in eigen verband hun nationale lucht verdediging beoefenen. Zo zullen Neder land en België van 23 tot en met 27 Aug. samenwerken in de oefening „Loco" (Low Countries). Beurtelings zullen de beide landen optreden als aanvaller Neder land op 24 en 25 Augustus en als verde diger Nederland op 26 en 27 Aug. Een der doelen van de oefening is de natio nale samenwerking van de luchtmacht, de luchtdoelartillerie en de luchtwacht dienst. In verband met de verdrinkings- gevallen welke aan de kust hebben plaats gehad, geeft de contactcom missie voor de kustbrigades het volgende advies: „Ga in geen geval ver in zee zwemmen; dit heeft geen enkele zin. Ga daar zwemmen, waar toe zicht is van badpersoneel of leden van de reddingsbrigades. Volgt de aanwijzingen van hen op. De leden van reddingsbrigades zijn op de meeste badplaatsen kenbaar aan hun oranje mutsjes. Ga bij opko mend water van de zandbanken. Zwem niet in de nabijheid van golfbrekers. Indien gij niet kunt zwemmen, ga dan nooit verder dan uw middel in 't water. Indien u als leider met een school of club gaat zwemmen, vraag dan tijdig tevoren hulp aan bij de plaatselijke red dingsbrigade". Morgen, Zondag 17 Juli, viert pater dr Magister Maltha O.P.. Regens Studii en leider van de hogere studiën in het Al- bertinum-klooster te Nijmegen zijn zil veren priesterfeest. Heel dit kwarteeuw priesterleven van pater Maltha is volstrekt gewijd geweest aan de theologische wetenschap en reli gieuze deugd. Amper priester gewijd werd hij al naar Rome uitgezonden om daar zijn doctoraat in de theologie te maken. Na zijn schitte rende promotie werd hij onmiddellijk be noemd tot professor in de dogmatische wetenschappen aan het pauselijk Athe naeum Angelicum jp de Eeuwige stad. Tien jaren achtereen bekleedde hij een voorname leerstoel, toen werd hij ter ver dieping van zijn ervaring benoemd tot professor in dezelfde faculteit aan de Ka tholieke Staatsuniversiteit te Freiburg in Zwitserland. Na de 2de wereldoorlog en de bevrij ding van ons vaderland, meende zijn overheid dat het tijd werd om ook de Ne derlandse Provincie der Dominicanen eens te doen profiteren van de buitenge woon rijke docentengaven van pater dr Maltha. Naar het vaderland teruggeroe pen, werd hij benoemd tot professor in de Summa Theologica van St Thomas aan het Albertinum te Nijmegen. Daar de toenmalige Regens Studii, pa ter Magister dr Bonifacius Luyckx O.P. na een lange staat van dienst op hoge leeftijd raakte, sprak het vanzelf, dat pa ter dr Maltha tot diens opvolger zou wor den aangewezen. Het was dan ook geen verrassing toen in 1952 pater Maltha tot deze hoge functie werd benoemd. Daar hij te Rome en te Freiburg reeds de twintig docentenjaren had bereikt, viel hem meteen de hoge onderscheiding van het magistraat toe, Regens en leider van de hogere studiën werd hij tegelijk ook het levende voorbeeld van religieuze deugd. Hij publiceerde enkele onsterfelij ke ascetisch-wetenschappelijke geschrif ten, onder welke het wondermooie boek je „Kleine Retraite", in samenwerking met zijn collega-professor P. R. Thuijs schreef hij een compendium dogmaticum. In voorbereiding heeft hij een werk over de H. Drievuldigheid, welk moeilijk thema hij ook koos als proefschrift voor zijn doctoraat. Bescheiden, ingetogen religieus als pa ter Magister Maltha is. wilde hij zich aan alle feestelijkheid onttrekken, maar de kloostergemeenschap meende zich niet de kans te moeten laten ontgaan om de ver eerde Regens en Magister op dankbare wijze te huldigen. De jubilaris heeft nog het voorrecht, dat ook zijn hoogstaande (Advertentie) TE KOOP Nieuw en naar maat! f 0.50 RHEUMA -verrassingsactie. Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 vader, die een geziene Rotterdamse fi guur is, morgen zijn feest komt bijwonen. P. H. H. Gistermiddag om 5 uur vertrok mgr dr J. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, van de vlieghaven Zürich (Zw.) naar Brazilië, waar monseigneur ons land bt) het 36ste Int. Euch. Congres zal vertegenwoordigen. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken ook Z. Em. Joseph Kardinaal Wendel, aartsbisschop van München, leider van de Duitse pelgrims bij het Eucharistische Congres en Karl Fürst zu Löwenstein, president van het Centrale Comité der Duitse Katholieken. Bij het vertrek uit Frankfurt am Main, enkele uren tevoren, verklaarde mgr Hanssen, dat hij zeer verheugd was Bra zilië te kunnen bezoeken, waar zovele Nederlandse missionarissen werkzaam zijn. Hij wees er op, .dat eentiende van geheel de Braziliaanse zielzorg in handen van Nederlandse missionarissen ligt. Hij hoopte er vele Nederlandse priesters en leken te ontmoeten. Mgr Hanssen zal na afloop van het congres een bezoek bren gen aan de Nederlandse kolonies in Zuid- Brazilië. Kardinaal Wendel zal in aansluiting op het congres in Rio de Janeiro Duitse mis sionarissen bezoeken, di^ in Brazilië, Chili en Bolivia werkzaam zijn. De kardinaal en Karl Fürst zu Löwen stein vliegen voor het eerst over de At lantische Oceaan. Mgr Hanssen daaren tegen heeft reeds 75.000 km vliegen achter zich liggen en per vliegtuig o.a. Austra lië en de Ver. Staten bezocht. (Van onze redacteur). DE DAMES, die zich vooral bij dit warme weer met een bedrukt ka toentje tooien, zijn zich nauwelijks bewust welke bewerkingen dit weefsel heeft moeten ondergaan en waar dit is geschied. Hoogstens zullen zij zich afvra gen, waarom zij voor het gekozen lapje betrekkelijk nog zoveel geld moesten neer tellen. Dit laatste is ons duidelijk gewor den bij een bezoek aan de fabriek van de N.V. De Eibergsche Textiel Veredelings industrie v.h. G. J. ten Cate Zonen te Eibergen, die 24 Juli a.s. 125 jaar bestaat, toen wij enkele cijfers over de investering hoorden. Zo is onlangs een nieuwe machine aangeschaft, waarmee grote hoeveelheden katoen in één kleur geverfd kunnen worden, die maar liefst 150 duizend gulden kost. Nieuwsgierig maken wij onze lezeres sen wanneer wij zeggen, dat wij ook in de filmdrukkerij geweest zijn, die In een apart gebouw is ondergebracht en ik wil daaraan toevoegen, dat er reeds japon- stoffen voor volgend jaar met aardige des-1 sins bedrukt worden. Uiteraard past ons hier verder een slot op de mond, zoals het ook te begrijpen is, dat deze indus trie zelden 'of nooit bezoek wordt toegela ten, omdat het een loonveredelingsbc- drijf betreft, waar het ruwe product van weverijen in Twente en Brabant verwerkt wordt tot voor verschillende doeleinden bestemde stoffen. Uit het ruwdoekmagazijn gaan continu lappen, die bij ontvangst slechts één me ter lang waren, doch tot slierten van een kilometer aan elkaar genaaid zijn, de zengerij in, om vervolgens blekerij en ver verij te passeren, waar tenslotte de fraaie stoffen te voorschijn komen. Intus sen hebben zij natuurlijk het nodige op onthoud gehad in de drogerij, waar drie systemen voor dit proces: gehangen, in busdrogers of aan spanramen, worden toegepast. Van de blekerij is het interes sant te vermelden, dat men alleen hier het volautomatische koudbleeksysteem kent, dat met steun van een kleinzoon van de stichter, Gerrit Jan ten Cate, door Mohr in 1920 werd ontwikkeld. Ontstaan als uitsluitend blekerij, breid de het bedrijf op de Hummelswëide zich in 1929 uit met een stukververij »n in 1933 met een ruwerij, terwijl in i935 een geheel nieuwe afdeling werd toegevoegd voor het bewerken van manchester, ge- nuards, velvets, peau de pêche enz. Ook vitrage wordt hier gemaakt, waar van vorig jaar per maand niet minder dan één millioen meter werd afgeleverd. Voorts is er een speciale afdeling voor het maken van boekbinders- en passen- linnen, waar ook rubber en plastic-coa tings worden aangebracht. Naast oude beproefde machines is er een apparatuur, die aan de meest moder ne eisen voldoet, o.a. voor het apprêté- ren. Om een indruk te geven van de capaci teit van dit bedrijf, dat in 1877 slechts 20 arbeiders telde en thans werk biedt aan 540 mannen en 32 meisjes, moge dienen, dat voor het opwekken van de nodige stoom per etmaal 20 ton kolen en 10 ton olie verstookt worden. Een eigen installa tie levert gemiddeld per uur 400 kw. elec- triciteit, waarnaast nog 150 kw van de Electrische Centrale in Hengelo (O) wordt afgenomen. Uit de nabij gelegen Berkel kan 700.000 liter water per uur opgepompt worden, terwijl de waterzuiveringsinstallatie een capaciteit van 6 tot 7 duizend kubieke me ter per 24 uur heeft. Het is mogelijk dagelijks 120 tot 170 kilometer katoen te bleken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 13