Schoolstrijd-kloof blijft socialisten en M.R.P. gescheiden houden AMPHORA Rubberstichting in Delft Indonesië naar ïfflvalt.op: Het loopt mis met Rome Naar links willen, maar niet kunnen INTELLECTUELE NOMADE Een oud dilemma, waaraan Franse katholieken niet kunnen ontkomen Zaterdagse mijmeringen N De welbesproeide hof LI PORTRETGALERIJ Wethouder Bozzi bleèf in verkeers-opstakels steken Melaatste missionaris Nog een kruisdrager Moedige vrouwen Volkomen weigering Het priestertekort En morgen? DOUWE EGBERTS pijptabak in plastic tabakszak! DOUWE EGBERTS KONINKLIJKE TABAKSFABRIEK Overbrenging vóór 1 September Harry Prikker 250 man personeel Donderslag bij heldere hemel Geen animo voor Bogor 1956 Britse onweer-balans Donderdag 7 doden, 50 gewonden Thailand wenst Zoavo-beraad Over toestand in Laos Slopen of handhaven Soort burgeroorlog Ukiy ZATERDAG 16 JULI 1955 PAGINA 3 De afgelopen week hebben zich in Frank rijk verschillende feiten voorgedaan, die enig uitzicht bieden op de partijopstelling bij de naderende algemene verkiezingen die het volgend voorjaar moeten plaats hebben, doch wel eens vervroegd konden worden om nog voor de winter de beslis sing te brengen. Er is weinig kans dat de verkiezingswijze ~rondige verandering zal ondergaan. Behoudens uitzon lering- gen voor de zeer grote departementen Waar de evenredige vertegenwoordiging aan de partijen een zelfstandig optreden mogelijk maakt, zal per departement een kieskring worden gevormd, waarin van wege het geringe aantal zetels een sa- menwe, king to1 stan zal moeten .om n tussen de meer of minder verwante par tijen. De M.R.I' staat dan voor di moei lijke keuze op haar rechter- of op haar linkerflank medewerking te zoeken. Zij is er zeker van tot de regeringsmeerder heid te behoren, die de verkiezingen zul len opleveren, omdat zij bij de bestaande politieke verhoudingen de doorslag geeft. In de wetgevende neriode van thans is steeds een regering aan het bewind ge weest die op een meerderheid steunde die men centrum-rechts noemt. De politieke kaart van Frankrijk toont genoegzaam aan, dat een volkomen rechtse of een vol komen linkse meerderheid onbestaanbaar is de laatste wegens de volstrekte breuk tussen socialisten en communisten). De vraag is dan ook alleen: kunnen de ver kiezingen de regeringsmeerderheid ver plaatsen naar een meerderheid van cen trum-links. De poging door de socialisti sche kabinetsformateur, de heer Pineau, na de val van Mendès-France onderno men, is mislukt. Feitelijk afgestuit, op de schoolkwestie, hoewel de M.R.P. toen durfde riskc-—" dat de socialisten de wet- Barangé inzake de steun aan het bijzon der onderwijs zouden aantasten. Vertrou wend op de Barangé-meerderheid, in de kamer aanwezip. gaf zij haar 80 stemmen aan Pineau. M.R.P. die voor alles een volkspartij wil zijn, heeft het steeds als een rem voor haar sociale politiek be schouwd in de regel met de rechterzijde te moeten meestemmen. Hoe oneigenli.ik de termen links" en „rechts" in de Fran se verhoudingen ook zijn, wil de MRP niet ..rechts" maar „links" genoemd wor den. Een kamer-meerderheid, dus ook een regering, centrum-links zou zeker haar voorkeur hebben. Maar zo spoedig de schoolkwestie zich zou voordoen, is de so lidariteit tussen MRP en rechterzijde voor haar een gebiedende eis. Nu moet men niet denken dat het vraag stuk van de Europese integratie of de po litick in Noord-Afrika de kiezers ernstig zullen beroeren. Voor de kiezers gaat het in de eerste plaats om het sociale, louter Franse verschijnsel (om thans België bui ten beschouwing te laten van de school strijd. De hzer Simmonet, de tegenwoor dige algemeen-secretaris van de MRP. heeft no» nas in een interview a_ngetoond dat een meegaan in een centrun- "_s geen onoverwinnelijke bezwaren zou ont moeten als een rechtvaardige oplossing van de schoolkwestie werd aanvaard. Zo ook denken de socialisten er over, met dat verschil echter dat z" van de MRT een zwichten in de schoolstrijd eisen. Vier dagen lang hebben de sclisten congres gehouden en de politieke vragen van de dag onderzocht. Natuurlijk met het oog O" hun standpunt b" de ;.in de verkiezingen. Ze hebben echter de de finitieve vaststelling van hun verluezings- program uitgesteld tot dit najaar. Het is een zeer kalm congres geweest, dat er in de eerste plaats od uit was de door de Europese kwestie pesnlitste partij weer haar eendracht te doen teruu vinden. Zon der veel woorden zijn de uitgesloten ka merleden die zich tegen de EDG en dus de door de partij gekozen Europese poli tiek hebben gekant, weer in de boezem van de partij ongenomen. Van groot be lang was ook het opnieuw vaststellen van de houding der partij jegens de commu nisten, met wie elk samengaan bij de ver kiezingen volstrekt werd verboden. Op de sterke aandrang der communisten om ge meenschappelijk front te rqaken is wel on de meest afwijzende manier «eantwoord Een absoluut verbod is de plaatselijke or ganisaties opgelegd. Men kan op dit punt vertrouwen heb ben in de Franse socialistische partij, die inderdaad niets anders dan opslorping door DE H. VADER heeft aan pater P. Eugenius Chobletvan de Missionarissen van het H. Hart, ter gelegenheid van diens gouden priesterfeest een bijzon dere boodschap gezonden. De jubilaris is gedurende 22 jaren missionaris op de Gübert-eilahden, in de Zuidzee, geweest. stond op het punt naar Frankrijk jru9 te keren, toen hij merkte door de tepra te zijn aangetast. 'Welk een staat van diëtist in de naas tenliefde. En tot slot nog melaats ook. O.L.Heer kan toch offers vragen! EEN JONGEMAN die enige tijd ge leden van zich heeft doen spreken door een mislukte poging tot zelfmoord in de kathedraal van Notre Dame te Parijs, bevindt zich op het ogenblik op pel grimstocht van Milaan naar Rome: hij zal de gehele weg te voet afleggen, en daarbij een zwaar houten kruis op zijn schouders torsen. Openbare boetedoening. Het zou al mooi zijn als er in het algemeen meer inwendig berouw was. DE BOND voor Sexuele Hervorming heeft in Engeland toestemming gekre gen eigen klinieken te openen. Deze bond, die in Engeland Family Planning Association heetstelt zich ten doel de geboortebeperking te bevorderen. Daar bij worden middelen gepropageerd, die door de Katholieke Kerk streng zijn ver oordeeld. De toestemming tot het openen van eigen klinieken werd verleend door het district-bestuur der ziekenhuizen in het district Chester, ondanks krachtig protest van de Katholieke Verpleegsters organisatie. Doch deze vrouwen laten het er niet bij zitten! DE ORGANISATIE wijst er op, dat de beslissing aanzienlijke terugslag zal heb ben, omdat de katholieke verpleegsters, die in Engeland de helft van het ver pleegsterscorps uitmaken, tveigeren haar medewerking te verlenen aan practijken, die door de Katholieke Kerk als onge oorloofd zijn gebrandmerkt. Bovendien zal de recrutering van lecrlina-vervleeg- sters ernstig gevaar lopen, daar de ka tholieke ouders zullen weigeren hun kin deren te laten werken in inrichtingen, waar geboortebeperking gepropageerd wordt. Dat ismannentaal. Hulde. HET TEKORT aan priesters in Zuid- Amerika, de middelen nodig om dit te kort te doen verdwijnen en de doeltref fendheid van het priesterlijk apostolaat zullen de voornaamste punten van de bis schoppenconferentie te Rio de Janeiro uitmaken. Met het oog op het, schrik barend priestertekort in Latijns Ameri ka zullen de bisschoppen vooral hun ge dachten uiten over de mogelijkheid de priester- en kloosterroepingen te ver meerderen vooral onder de inheemse be volking. Doch ook maatregelen, welke op korte termijn genomen kunnen worden komen ter sprake. Men denkt daarbij aan de hulp van buitenlandse kloosterorden. Het grootst aantal missionarissen In Brazilië komt reeds uit Nederland. Onze a.s. missionarissen kunnen al de oren spitsen. Nog werk genoeg vandaag. MORGEN is het weer Zondag. Dus weer flink offeren voor de nieuwe ker ken. Als dienaren van God, die vruch ten ter heiliging voortbrengen. Overeen komstig de ivoorden van het epistel. Het evangelie is weer een rake parabel over goede en slechte vruchten. Voor de rest een zomer-Zondag met het zonnige ge laat van iemand, die geen valse profeet of roofzuchtige wolf is. ready rubbed (los gewreven) Is een zachte pijptabak, samenge steld uit de fijnste tabakssoorten, geïmporteerd uit de beste tabaksgebieden ter wereld en gefabriceerd met de ervaringen vak kennis van meer dan twee eeuwen. Deze zachte en geurige tabak wordt volledig gegarandeerd. Joure (Fr.) - Utrecht Het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag heeft gisteren bekend ge maakt, dat d3 Indonesische regering heeft besloten op korte termijn de werkzaam heden van de Rubberstichting in Delft naar Indonesië over te brengen. Naar wordt meegedeeld geschiedt deze over brenging om redenen van „organisato rische, technische, financiële en politieke aard". Zjj moet zijn voltooid voor 1 Sep tember 1956, het begin van het nieuwe deviezenjaar. De Rubberstichting wordt voor 100 pet gefinancierd door de Indonesische rege ring, die hiervoor ruim twee millioen gul den per jaar uittrekt. Zij heeft ongeveer 250 man personeel allen Nederlanders in dienst. De stichting werd in 1935/36 opgericht door de toenmalige Nederlands- Indische regering en ging bij de overdracht van de souvereiniteit in 1949 over naar de Indonesische regering. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde men ons mee, dat onder bepaalde voorwaarden het personeel in de gelegenheid kan worden gesteld te Bogor in Indonesië het werk voort te zetten. In een vergadering van de raad van bestuur van de Rubberstichting op 11 Juli jl. heeft een Indonesische delegatie uit Djakarta het bestuur van deze beslissing op de hoogte gebracht. Als argument daarvoor werd aangevoerd de grote af stand van Indonesië, waardoor de rege ring geen voldoende rechtstreekse be moeienis met' de organisatie en de per soneelsvoorziening, alsmede met de werk zaamheden van de stichting kan hebben. Tengevolge daarvan kan de regering haar beleid nooit in voldoende mate zowel tegenover het parlement als tegenover de bevolkingsrubberproducenten verant woorden. Als tweede argument wordt de besparing op deviezen genoemd. Naar wij vernemen is het besluit tot overplaatsing ook voor de directie geko men „als een donderslag bij een heldere hemel". Het personeel Is gisterochtend medegedeeld, dat het door de Indonesische regering in de gelegenheid wordt gesteld bij het Indonesische hoge commissariaat in Den Haag te solliciteren naar een be trekking in Bogor. De opheffing van de stichting treft di rect de 250 werknemers en indirect zo zeide men millioenen mensen aan de evenaar. Het natuurproduct is immers in een hardnekkige strijd gewikkeld met de synthetische rubber en met het ver dwijnen van de rubberstichting houdt de intensieve research op. Hierdoor zal de positie van de natuurrubber aanzienlijk worden verzwakt. Het personeel was uiteraard zeer on der de indruk. De algemeen uitgesproken veronderstelling is, dat men wel naar an der werk zal moeten uitzien. Voor de mo gelijkheid om via het Indonesische hoge commissariaat te solliciteren naar een plaats in Bogor blijkt niet veel, of geen belangstelling te bestaan. De heer J. Hansen, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Delft, zeide op de vraag, of zonder meer aan het ge hele personeel ontslag kan worden gege ven, dat de gebruikelijke gang van za ken is dat geen bezwaar wordt gemaakt, wanneer de ontslagen partij het ontslag aanvaardt. Indien echter personeelsleden tegen het ontslag protesteren bij het Ge westelijk Arbeidsbureau, zal dit een on derzoek naar de gerechtvaardigdheid van het ontslag instellen. „Mijn indruk is echter", aldus de heer Hansen, „dat in dat geval het ontslag toch moeilijk zal kunnen worden geweigerd, want, zoals ik het nu zie, is er sprake van force ma jeur. Betaal de mensen maar eens uit als er geen geld is" Als er meer dan 200 mensen zonder werk komen, zal het niet eenvoudig zijn hen allen weer aan passende arbeid te helpen, meende de heer Hansen. Welis waar is de arbeidsmarkt zo ruim, dat iemand met twee flinke handen aan de slag kan gaan en vooral de typistes zullen wel spoedig werk hebben - maar er werkten bij de rubberstichting veel oudere mensen en gerepatrieerden. Het zal niet gemakkelijk zijn om voor deze groepen werk te vinden. Evenmin zal het dat zijn voor de gespecialiseerden met een academische opleiding. Deze laatsten zul len eventueel worden verwezen naar het Rijks arbeidsbureau in Den Haag, waar men een speciale afdeling voor academi ci heeft. de communisten van welk samengaan ook te wachten heeft. Maar en de parle mentaire gebeurtenissen van de vorige week hebben het nog weer bewezen z" spoedig het anti-clericalisme voor de dag komt, aanvaarden de socialisten on middellijk de communistische hulp. Bij hun tegenstand tegen het behoud van de bijzondere school en haar subsidiëring in het landbouwonderwijs, werden de socia listen jongstleden Vrijdag gesteund dooi de 94 communisten en door 1 van de 7 radicalen. Het kan geen verwondering wekken dat de vier socialistische congres dagen een stormloop uiteraard tegen de regering waarvan de socialisten -een deel uitmaken "onrnameliik werden gebruikt om de MRP te critiseren. Slechts als het er om ging de MRP aan te vallen, liep het congres een weinig warm. Evenwel kwam steeds het oude standpunt der laï- citeit naar voren en de uitslag van dit congres was duidelük eenoee om te we ten dat de veroordeling van alle steun aan het biizonder onderwijs, het te niet doen dus van de wet-Barangé het grote ge- vechtspaard bij de algemene verkiezingen zal ziin en dat van socialistische zude niets is te verwachten dat op een poging tot schoei vrede zou liiken. Het gevolg daarvan is, dat de MRP zicii voor ue vraag gestelu oiyft zien: meegaan met de meerderheid die de pacificatie in de schoolstrijd wil, of met de sociale meerderheid. Een dilemma, waarin de MRP zich niet wil geplaatst zien, maar waaraan ze niet kan ont komen. De beide grote partijen, de so cialistische die wil dat de MRP de bij zondere school loslaat, en de MRP die zich in het soeiaie tot bepaalde hoogte meer verwant voelt met de socialis tische, doch principieel op het gebied van het onderwijs de ouderrechten niet kan vertreden, blijven gescheiden dooi de grote kloof van de Franse vorm van laïciteitsopvatting. Beide zouden in een sociale meerder heid kunnen treden als de MRP op een „schoolmeerderheid" zou kunnen rekenen, die de socialistische pogingen om aan da bijzondere school het weinige wat zij ver overd heeft te ontnemen, zou kunnen ver ijdelen. Maar bij de aanvang van de te genwoordige wetgevende periode zijn de socialisten juist uit de meerderheid ge treden omdat zij de wet Barangé niet heb ben kunnen tegenhouden. Zeven personen zijn Donderdag door de bliksem gedood en een vijftigtal liep ver wondingen op, aldus de jongste Britse onweer-balans. Te Ascot blijken 2 doden te zijn gevallen Op de schietbaan van Bisley werd tijdens schietwedstrijden een soldaat door de bliksem getroffen en ge dood. Een tweede soldaat werd ernstig gewond. Bij Southampton sloeg de bliksem in een boom, waaronder drie kinderen schuilden. Twee van hen werden op slag gedood, het derde kind overleed later in een ziekenhuis. Voorts werd 'te Alton in Hampshire een landarbeider door de bliksem getroffen en gedood. Een wisselwachter te Chipstead (Sur rey) was gelukkiger. Hoewel de bliksem insloeg op het instrumentenbord waar achter hij zat, kreeg hij slechts een zware schok Door talrijke zware onweersbuien zijn in Engeland plaatselijke overstromingen veroorzaakt. In Hampshire geraakte de electriciteitsvoorziening van vijf steden onklaar door het breken van een hoog spanningskabel. Thailand heeft gevraagd om een bijeen komst van afgevaardigden van de Zoavo de verdragsorganisaties voor Zuid- Oost-Azië ter bespreking van de toe stand in Laos, waar de vorige week ge vechten zijn uitgebroken tussen de door de communisten gesteunde beweging Pat- het Lao en regeringsstrijdkrachten Van zijn kant heeft het opperbevel van de Pathet Lao geprotesteerd tegen nieuwe militaire aanvallen van de strijdkrachten der regering van Laos, aldus meldt radio- Noord-Vietnam- In het protest, dat op 10 Juli werd inge diend, werd de regering van Laos be schuldigd van pogingen om algemene ver kiezingen te organiseren zonder deelne ming van de Pathet Lao. Intussen zal 18 Juli a.s. te Singapore de reeds voorgenomen nieuwe bijeenkomst van militaire deskundigen der Zuidoost- aziatische verdragsovereenkomst begin nen. MISS FREYA STARK woont tegenwoordig in Italië, in Asolo. Maar haar Italiaanse villa staat in een Engelse tuin en is naar Engelse trant gemeubi leerd. Een vrouw, in wie het Engels-zijn onuitroei baar is geworteld. Maar toch ook weer voldoende los van haar geboorteland om zich volkomen thuis te voe len in de kampen van de Bedoeïnen, in de volkswijken van de grote steden van het Midden-Oosten, in de ge zinnen van Turkije, Perzië en de Arabische landen, waarvan zij de taal volkomen beheerst. Zij is er een geziene en welkome gast, omdat zij er binnentreedt met een hart, dat geen vooroordelen kent. In Engeland wordt deze schrijfster gezien als een der grote reizigsters van het ogenblik. Het Midden- Oosten heeft al eerder Engelse vrouwen geïnspireerd: Lady Hester Stanhope, die vooral getroffen was door de romantiek, evenals Miss Gertrude Bell, die deze streken meer met een intellectueel oordeel benaderde. Freya Stark doet beide. Zij is de romantische intellec tueel, de intellectuële romantica zo men wil, die de eigen schappen van haar voorgangsters in zich verenigd heeft. Voor de verbetering van de verhouding tussen Oost en West heeft Miss Stark met haar knap geschreven boeken een belangrijke bijdrage geleverd. Misschien kon zij dit doen, doordat zij zelf van cosmopolitische origine is: haar vader was een pur sang Engelsman, haar moeder een Italiaanse van ten dele Duitse oor sprong. Reeds in haar jeugd reisde zij herhaaldelijk tussen Italië en Engeland heen en weer, en mogelijk legde deze omstandigheid de kiem van haar later zo ontembare reislust. rOMADE ALS ZIJ van nature is (maar dan een ty- pisch vrouwelijke nomade, die van mooie kleren en mooie dingen houdt), heeft zij zich toch wel zoveel zelfdiscipline aangemeten dat een „mannelijk" hoofd altijd het romantisch-vrouwelijke hart domineert. Dat begon reeds als kind, toen zij met ijzeren wil aller lei financiële moeilijkheden, ziekte en familietwisten naast zich neer moest leggen. Als meisje van 13 jaar leerde zij zichzelf Latijn in de ogenblikken die zij kon uit sparen op het huishoudelijk werk voor haar moeder en toen zij als 29-jarige na de eerste wereldoorlog het verpleegsterswerk de rug toekeerde, leerde zij Ara bisch. Dat was de inleiding op een leven van reizen, waar mee zij zich ontpopte als een nauwkeurig archeologe en aardrijkskundige die zich de onderscheiding waardig maakte van de Royal Asiatic en Royal Geographical Societies. Freya Stark leerde Turks en ging vervolgens op reis door Klein-Azië op het spoor van Herodotus en Alexan der de Grote en van de Seldsjukse en Ottomaanse ver overaars. Uit die reizen groeien weer nieuwe boeken, maar haar voornaamste betekenis ligt toch op een ander plan: overal waar zij komt is zij een Europees gezante van de eerste orde. Zij het ook een gezante zonder of ficiële geloofsbrieven en politieke opdrachten. Ks. eens aan verschillende werken van liefciadigheid. Ook hij werd stichter van congregaties. De H. Hieronymus richtte de congre gatie der Somaskers op, om daarmee op des te uitgebreider schaal wezen en verwaarloosde jeugd te kunnen op voeden en onderwijzen. De H. Praxedes op haar beurt stond De dochter van mijn volk gaat ten Bij al die materiële welvaart steekt onvermoeid in dienst van christenen, onder, kind en zuigeling bezwijmen in de wortel van het kwaad de kop op die om hun geloof vervolgd werden, de straten der stad. Aldus begint een en is er daarnaast een schromelijk te- De H- Apollinaris, leerling van introïtus van een der officies der vol- kort aan liefde-praktijk. Petrus, werd naar Ravenna gezonden gende week, ontleend aan de Threni -,Tmet de Blijde Boodschap, maar zijn dus de klaagliederen van de profeet 7;pipip,,pVle v.6 erns P1®®.11 me .Zljrl „loon" was doodgeslagen te worden jeremias zieleleven, brengt de heihgen-galerij met stnkWpn x belangrijk voedsel. Allemaal levens, Vreemd begin misschien nu we al gebaseerd op eenvoud, liefde tot God maanden doende zijn om, waar er wel- en onverm°eide dienst voor de even vaart is, deze alleen maar behoorlijker mens in n°od. te verdelen. Het gaat dus goed, voor- H. Alexis verliet alles om in treffelijk zelfs. Er zijn er velen, die nu vrijwillige armoede te leven. En dat zen d enisteis van de vel ook denken, dat het geluk zo ongeveer 34 Jaar lang, waarvan 17 jaar vlak p van de vol_ gekocht is. En toch, wie zijn oor te voor de ouderlijke woning, luisteren legt en zijn ogen de kost De H. Camillus werd de groot-ver- geeft, zal spoedig ervaren, dat de we- pleger van zieken. Hij stichtte zelfs reld in geestelijke armoe dreigt ten een orde daarvoor, onder te gaan. De H. Vincentius wijdde zich even met stokken. Nog verkeren millioenen in nood, dichtbij en veraf. En wat doen we met de vruchten van onze welvaart? Mogen we ter voorkoming van uw eigen on dergang op een Paulinisch woord wij- Het verkeer voor de Porta Pinciana (Van onze Romeinse correspondent). ROMA, 13 Juli 1955. ET LOOPT MIS met Rome. Het einde van de Eeuwige Stad is in zicht. En wel het definitieve einde! Niet het gevolg van atoom bommen of van de mieren, (die tus sen haakjes langzaam-aan tot staats vijand-Nummer - Eén van Italië wor den). Maar het gevolg van het Ver keer. Bij Italië's éénwording, het histori sche „Risorgimento", (1870) telde Rome nog geen honderdduizend in woners. Thans, in het gezegende jaar 1955 zal het inwoner-aantal de twee millioen overschrijden. Dat be tekent, dat er onofficieel (niet-inge- schreven en clandestiene inwoners meegeteld) langzamerhand bijna een 2,5 millioen mensen hier wonen. dat betekent tevens, dat er per jaar vier duizend auto's bij komen, om van het aantal scooters en aan verwante vervoermiddelen maar te zwijgen. En de slotsom is dan ook, dat de gehele Eeuwige Stad één enkel verkeersprobleem is geworden. Nu weten we zeer wel, dat elke wereldstad met dit probleem heeft te maken. En dat er overal ter wereld historische gebouwen, oude straten, grachten, ja hele wijken worden be dreigd. En als men de zaken nuchter bekijkt, is er inderdaad maar één op lossing. En deze is: neerhalen, af breken, ruimte maken. Maar Parijs, Brussel en Amster dam zijn hoe prachtig ook toch altijd nog iets anders dan Rome. En wat de heer Kaasjager en zijn colle ga's in andere hoofdsteden graag zouden willen, verkrijgt in een stad als Rome toch nog een enigszins an der karakter. Nu zijn er twee categorieën men sen. De ene zegt, dat radicaal af breken en opruimen een dwingende noodzaak is. Als we het nu niet doen, dan zullen onze kinderen het straks doen. Want het komt er tóch van En de andere categorie verklaart letterlijk alles als heilig en onaan tastbaar. Geen woning, geen boom, geen hoeksteen mag worden aange raakt. En als het verkeer niet meer door (bijvoorbeeld) de binnenstad kan, dan blijft het verkeer maar in de buitenwijken. Basta! Het is duidelijk, dat beide catego rieën niet alleen nimmer te verzoe nen zullen zijn —maar dat beide tevens ongelijk hebben. Want radi caal en blindelings afbreken en neer halen is even belachelijk en misdadig als het gehele centrum sluiten voor particuliere auto's en motorfietsen. Wat op de duur de oplossing zal worden, lijkt steeds duidelijker, (we spreken uitsluitend over Rome..), nl. ondergrondse verkeers-wegen en par- keer-ruimten. Dat zal milliarden li res gaan kosten en tientallen jaren gaan duren. Het is toekomst-werk en we hebben er dus op dit moment niets aan. Daarom heeft de betrokken wet houder, die een man is uit één stuk, alvast enkele drastische maatrege len genomen. Om te beginnen heeft hij het gehele verkeer in de beruch te binnenstad tot een rondrijdend- éénrichting-verkeer gemaakt, tot die pe ellende van de automobilisten, tot wanhoop van de voetgangers en tot onzegbare woede van de winkeliers. De ruzies over deze maatregel duren nu precies een jaar.. Maar de betrokken wethouder, (hij heet Bozzi), trok zich van niemand iets aan.En sloeg opnieuw toe, dit keer raakte hij de wereld-beroemde Piazza Venezia. De verkeerstoestan- den op dit enorme plein deden meer aan een circus denken dan aan een serieuze en geciviliseerde samen leving. En dus liet Bozzi de hele boel opbreken, ten einde er twee gro te cirkels te laten maken waar dar het verkeer zou moeten rond-rijden Hij had er als gcwoonljjk met geen sterveling over gesproken. En too Venezia opgebroken bleek te z(jn, ont stond er een soort burgeroorlog ii Rome. De gemeenteraad vergaderde drie dagen en nachten aan één stui en besloot toen te wijken voor de publieke opinie: de werkzaamheden werden „voorlopig" stop gezet. DL is nu twee volle maanden geleden. En de Piazza Venezia ziet er uit alsof er een eskader Vliegende Forten overheen is gevlogen. Opgelost is er niets en de ruzies duren voort. De heer Bozzi trok zich terug om zich aan andere verkeersobstakels te wijden. Hij liet het oog vallen op de Porta Pinciana.. Een van Rome's mooiste poorten, die naar verluidt door Belisarius werd gebouwd. Wet houder Bozzi ging er eens een kijkje nemen. En het effect kwam hierop neer, dat hij zonder blikken of blo zen aan de politieautoriteiten, de bur gemeester en de gemeenteraad het voorstel deed om de Porta Pinciana af te breken, op te ruimen, neer te halen. Klaar. Afgelopen! Wat er toen gebeurde, kunnen we niet beschrijven. We zullen volstaan met de mededeling, dat de heer Boz zi thans is heengegaan als wethouder. Niet om het een of ander. Maar om dat de nieuwe minister-president hem benoemde tot staats-secretaris van Financiën! (De doodsangst waarin de belasting-betalers thans verkeren doet hier verder niet ter zake). De Porta Pinciana is aldus behou den gebleven. Maar opgelost is er niets en het verkeer in-en-onder-en- rond die oude prachtige poort tart iedere willekeurige kermistent met bots-autotjes Er is dus en er wordt ons niets opgelost. Het verkeer neemt toe, evenals het aantal ongelupkken. Maar' omdat er op den duur toch iets gebeu ren moet, vrezen wij oprecht, dat het misloopt met Rome. Het einde van de Eeuwige Stad. is in zicht.. -wmmea. gende week vult. Niets hebben we medegebracht en ongetwijfeld zullen we er ook niets uit kunnen meenemen. Zij, die rijk willen worden, vallen in de beko ring en komen tot vele nutteloze en schadelijke begeerten, welke de mensen ten verderve voeren. Want de wortel van alle kwaad is de heb zucht Juist recht tegenover die gevaarlijke hebzucht staan de heiligen van de week. Maar zij volgden de les van de profeet Isaias: Breek voor de hongerige uw brood en breng zwervelingen in uw huis. Als ge een naakte ziet, kleed hem. Rust zal de Heer u geven en uw ziel met glans vervullen. Ge zult zijn als een welbesproeide hof en als een wa terbron, waarvan de wateren nim mer ontbreken. Dat is andere taal en wat een ver schiet als de wereld over velen van die welbesproeide hoven kan beschikken. Dan zou het leven der mensheid een afspiegeling kunnen zijn van de geluk kige eeuwigheid. Doch Maar laten we niet wanhopen. Ieder een kan iedere dag beginnen om een welbesproeide hof te worden. De puinhopen op Piazza Venezia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3