Grote Vier willen goede sfeer in Geneve niet verstoren T win tig vluchtelingengezinnen in Spittal krijgen eigen woning gische schoolwetten zijn in een mistbank CVP moet vandaag beslissen gedemilitariseerde tussen Oost en West ,Boter-voor-kanonnen'-plan van Faure zóne Stichting van de Arbeid nodigt regering uit tot gesprek Werkcomité Vacantie heeft moed opgegeven r r Eisenhower deed aanval op taktiek- van 't communisme Boelganin accepteert „voorlopig" de NATO Discussie over welvaartsverdeling Dinsdag 19 J ali 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nederlands geschenk Een verzoenend gebaar of. een nieuwe linkse hinderlaag? VIER SPEECHES VULDEN GEHELE DAG Nieuw Christusbeeld VOOR BALMENHORN K. V. P. onderzoekt woningbouw Werk te Antwerpen hervat Blikseminslag en hooi- broei Sclioolvacantiespreiding|aaI|;.d4'°J;™S^hr5'kj;J™egi|™ mislukt Mijnramp eist 24 levens Zes personen gewond bij vuurwerk V WEERBERICHT Niet nodeloos kwetsen Toch een dissonant Drie Oostenrijkse kleintjes zongen het Wilhelmus De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Opklaringen maar aanvankelijk in het Zuid- Oosten van het land nog veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Dezelfde of iets hogere mid- dagtemperaturen. Woensdag 20 Juli: Zon op 4.44 uur, onder 20.51 uur. Maan op 6.06 uur, onder 21.03 uur. AMSCHE COURANT (Van onze redacteur). GENèVE, Maandagavond. Dit was dan die la'ig verbeide 18e Juli 1955. Om tien uur vanmorgen hebben de vier groten, geflankeerd door hun delegatie leden, zich in de raadzaal van het „Palals des Nations" rond de enorme vierkante tafel geschaard, waaromheen in de rest van deze week wellicht wie weet het? beslissingen van historische betekenis zullen vallen. Deze eerste dag heeft zeker geen teleurstellingen opgeleverd. Nog voor de conferentie vanmorgen geopend werd kwam cr een bres in de ijsmuur, die Ame rika sedert tien jaar van Kusland gescheiden heeft. De twee oude wapenbroeders Eisenhower en Tsjoekof vonden elkaar In de conferentiezaal, eii hun warme be groeting droeg er meteen toe b(j om heel wat dingen te vergemakkelijken Eisen hower informeerde onmiddellijk naar Tsjoekof's vrouw en Tsjoekof on zii'n beun vroeg, hoe de zoon van de president het maakte. Blijkbaar hadden beide'mannen In de tijd toen zij samen, ver van huis, in Berlijn waren elkaar nv„V i!f. e ."rfoia Eisenhower l™„ ,J "aren. ernaar over hun familie sqii zoon het best maakte delegatie bij mij dineren komt,zuït Umijnlo^n ontmoeten" "dere V3n Uw On dat oe-pnhlifr ir»AACMc.«oü _:_i. 5" verteld. Eisenhower kon aan Tsjoekof mededelen dat Sin zoon W i en ook te Genève aanwezig was.'„Vanavond als met de anderel}?* delegatie bij mij dineren komt, zult mijn zoo,, ontmoeten" e" Van Uw gchePim verfeSn" TfSe Mfc*? j" gesprpk" "Ik F1 V familie- zo verlangend weer terug te zien, dat hij hier naar toe wilde komen." Aan president Eisenhower, die als ei% staatshoofd van de Grote Vier hier a3nvvezig is, viel de eer te beurt om °P deze openingsdag het voorzitter schap waar te nemen. In deze hoeda nigheid gaf Eisenhower het woord aan de heer Dag Hammarskjoeld, die na mens de V.N. succes wenste aan de conferentie. Vervolgens, nadat de deu ren van de raadzaal zorgvuldig achter Hammarskjoeld gesloten waren, begon de eigenlijke conferentie. Het resultaat van deze eerste dag is oen viertal verklaringen, afgelegd door ieder der Grote Vier. Eisenhower legde als eerste zijn verklaring af en nadat deze achtereenvolgens in het Frans en Russisch vertaald was, kreeg premier Faure het woord. Ook deze rede, die bovendien vrij uitgebreid was, moest uiteraard weer tweemaal vertaald worden. En toen dit gebeurd was, was de hele morgen verstreken. De noodzakelijke vertalingen ma ken het natuurlijk niet mogelijk om hard op te schieten. Als men reke ning houdt met dit tijdverlies, dan wordt de conferentie van zes dagen teruggebracht tot een effectief van niet meer dan twee dagen. En dat is natuurlijk heel weinig. Vanmiddag zijn resp. Sir Anthony Eden en maarschalk Boelganin aan het woord gekomen. In de komende dagen zal uitsluitend 's middags door de Grote Vier vergaderd worden. De morgen zal bestemd zijn voor bespre kingen van de ministers van buiten landse zaken. Uit de verschillende verklaringen van vandaag (voor de korte inhoud /as ervan zie men elders in dit blad) is op de eerste plaats duidelijk geworden, dat alle conferentie-genoten blijkbaar vastbesloten zijn, om ten koste van alles te vermijden, dat de goede atmo sfeer bedorven wordt. Alle redevoerin gen, zonder uitzondering, getuigden van de wil om de tegenpartij niet no deloos te kwetsen. Dit neemt niet weg, dat ronduit ge- Deze telefoto uit Genève geeft een algemeen overzicht van de openings zitting van de conferentie van de Grote Vier in het Geneefse Volkenbonds- paleis, op Maandagmorgen. Te begin nen links ziet men o.aom de tafels heen: Mc Millan, de Engelse minister van buitenlandse zaken, de Engelse premier Anthony Eden (links in het midden); maarschalk Tsjoekof, Nikita Kroesjtsjef, premier Boelganin, Molo- tof en Gromyko (aan de tafelzijde het verst van de camera); John Foster Dullesde Amerikaanse staatssecreta ris van buitenlandse zaken, en presi dent Dwight D. Eisenhower (in het midden rechts) en tenslotte Pinay en Edgar Faure, de Franse minister van buitenlandse zaken en de Franse pre mier (in het midden met de rug naar de camera). zegd is waar het op staat. Eisenhower heeft niet geaarzeld om naast het Duitse probleem, het vraagstuk van de Europese veiligheid en de ontwapening ook de regimes in de satellietstaten ter tafel brengen en de activiteit van het internationale communisme aan de kaak te stellen. De verklaring van Boelganin, dat de aovjet-Unie bereid is om, te beginnen m een „voorlopige periode", de Weste lijke verdedigingsorganisatie te accep teren en te erkennen, heeft een aange name verrassing gebracht en ertoe ge leid, dat men hier meer en meer be gint te geloven, dat er misschien toch wel iets meer uit deze conferentie zal voortkomen dan een welluidende pla tonische slotverklaring. Het is voor het eerst immers, dat de Russen niet bij voorbaat als conditio sine qua non ontbinding van de NATO eisen. Als openingsverklaring doet dit dus niet kwaad aan. Een ander punt, dat iets schijnt te beloven, is Boelganin's zeer welwillen de reactie op Faure's plan. Het zou daarom niet verwonderen, als er hier niet minstens een zekere mate van overeenstemming over de ontwapening gevonden zou worden. Zodoende is dus dit eerste contact van vandaag tussen Oost en West niet ontmoedigend. Des te penibeler is het echter dat, als er vandaag toch een dissonant is geweest, deze tussen de Westelijke mogendheden heeft ge klonken. De Amerikanen zijn name lijk nogal verontwaardigd over het feit, dat premier Faure een heel con creet plan heeft ingediend en zich niet, zoals Eisenhower en Eden, be perkt heeft tot algemene richtlijnen. In Amerikaanse kringen werd Faure hier er vanavond zelfs van beticht het „Westelijk front" doorbroken te hebben. Dit is natuurlijk wel erg overdreven, maar het schijnt tocli wel zo te zijn, dat Faure gehandeld heeft tegen uitdrukkelijke afspraken in. President Eisenhower schijnt zeer verbaasd te zijn geweest, toen hij Faure zijn rede hoorde uitspreken. Er is inmiddels nog iets anders, dat in Boelganin's rede heel duidelijk tot uiting gekomen is, namelijk dat de Russen er niets voor voelen om op korte termijn serieus over de Duitse hereniging te praten. Ten aanzien van een spoedige oplossing van deze be- %nfttnlUri l bV~°vdere anrd- De Landeshauptmann van Karinthië, waarin dubbel mnJÏZ dR.ee.rsie sPade in de grond voor de bouw van een tiental ne-inïZn hi 9 t behoe™ F"» ontheemden aldaar, ivaardoor dus twintig ,"nVl, afz™ibare tijd Imn barakkenleven kunnen verwisselen voor een T bestaan en geïntegreerd worden in de Oostenrijkse maatschap- betekent dit feit het begin van de verwezenlijking van 33 woning projecten voor vluchtelingen onder auspiciën van de V. N. in Oostenrijk. Deze woningen in Spittal zjjn een ge schenk van de Nederlandse actie „Een uur voor een toekomst", alsmede van een Noorse organisatie tot hulpverlening. langrijkste aller kwesties is er hier j Oostenrpks bouwfonds dus nipt veel hoon Hat er iets concreets I en Oostenrukse regering hun financiële dus met veel tioop dat er iets concreet, medewerking verleend. Tevens heeft de bereikt zal worden. Dit had tevoren Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke trouwens ook niemand verwacht. Vrijwillige Hulpverlening een aandeel in (Van onze correspondent) BRUSSEL, Dinsdagmorgen. De sensationele wending die Vrijdag morgen het debat in de Senaat over het schoolwetvoorstel-ColIard heeft geno men, wordt, na een lang weekeinde, nog steeds druk besproken. Maar on danks al het commentaar, is de kwestie er niet duidelijker op geworden. Men bevindt zich als het ware in een mist bank. En men wil er liefst zo gauw mo gelijk uit weg komen. Bij dat alles is echter de uiterste voorzichtigheid ge ruil voor het intrekken van het ont- werp-Collard, is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Zoals men weet, bevat het ontwerp-Collard principiële bewerin gen over de rechten van de Staat irn zake onderwijs. Daarnaast wijzigt de wet-Collard het bestaande school- regime, waarin beginselen zijn erkend, die vóór de schoolwetgeving-Harmei niet bestonden en waarvan de katholle ken in geen geval willen afstappen. Als wij hier aan toevoegen, dat het regime-Harmei uit niet minder dan vijfhonderd wetten en besluiten be staat, zal men nog beter aanvoelen hoe ingewikkeld deze geschiedenis gewor- boden, wil men zich niet het hoofd sto- den is- Die wetten en besluiten hebben ten of in een afgrond terechtkomen. De verandering in het arrogante op treden der meerderheidspartijen was zó plotseling en zó verrassend, dat niet alleen de rechtse oppositie maar ook die meerderheidspartijen zelf er van duizelden. Zelfs nu is men daar nog niet van bekomen. Aan beide zijden had men enkele dagen respijt nodig, welke de Senaatsvoorzitter dan ook op verzoek van de C.V.P. tot van daag heeft gegeven. De Harmel-wetgeving laten vallen in GENèVE, Maandagavond De eerste dag van de Grote-Vier- conferentie in deze stad is gebruikt voor het afleggen van verklarin gen door de leiders van de vier delegaties. In de morgenzitting spraken achtereenvolgens presi dent Eisenhower en premier Faure van Frankrijk, na de lunch kwa men Eden en premier Boelganin aan het woord. De vier verklarin- Vooral van de zijde van de arbeiders vakbeweging is de laatste tijd het vraag stuk van de lonen weer herhaalde malen op de voorgrond geschoven. De Stichting van de Arbeid heeft er eveneens enkele besprekingen aan gewijd. Tot eensgezind en definitief standpunt is men in de Stichting echter nog niet kunnen geraken hetgeen niet verwonder lijk is, gezien de uiteenlopende meningen, welke de leiders van de arbeidersbewe ging hebben, verkondigd, terwijl aan •werkgeverszijde ook weer afwijkende meningen worden gehuldigd, zij het dat deze de laatste tijd minder in het open baar kenbaar werden, gemaakt. De Stichting van de Arbeid heeft nu besloten de regering uit te nodigen tot een oriënterende bespreking, naar men mag aannemen, niet alleen om het stand punt van de regering te vernemen, maar ook om het inzicht in de mosrel'ïkheden van de huidige situatie te verdiepen. Zoals bekend is van de kant van de confessionele arbeidersvakbeweging ge- Pleit voor de bedrijfstakgewijze loonon derhandelingen, waardoor rekening kan Worden gehouden met de situatie in de afzonderlijke bedrijfstakken. Hierdoor zou een algemene loonronde kunnen voorkomen worden en tevens de gevolgen daarvan op het prijsniveau. In deze ge- dachtengang is er thans geen behoefte aan een algemeen overzicht van de eco nomische toestand van het land, omdat t om de afzonderlijke bedrijfstakken zou draaien. Het vragen van een advies van de S.E.R. over de algemene econo mische mogelijkheden zoals van andere Fn de Stichting was voorgesteld bod?" gedachtengang dan ook over- rïf'^lijk. dat bij de bespreking met de regering eveneens het vraagstuk van de wijze waarop een eventuele stij- we'vaart in de toekomst verdeeld moet worden centraal geleid, gedifferentieerd, of een combinatie van beide aan de orde zal komen. Duide lijk is eveneens, dat bij deze bespreking niet buiten beschouwing zullen kunnen worden gelaten de „claims", welke reeds op toekomstige welvaartsronden (alge meen of gedifferentieerd) rusten, n.l de lasten in verband met de noodzakelijke verdere huurverhoging en die voort vloeiende uit de toekomstige wettelijke oudedagsvoorziening. Naar wij vernemen, zal de Stichting er bij de regering op aandringen het onder houd spoedig te doen plaats vinden. De vraag is echter of de regering niet enige tijd van voorbereiding nodig heeft, om dit hele complex van vraagstukken grondig met de Stichting te kunnen doornemen. gen waren goeddeels herhalingen van de reeds lang bekende stand punten van Oost en West. Slechts premier Eden introduceerde een nieuw element, toen hij zijn ideeën ontvouwde over een veiligheids stelsel voor Europa. Hij sprak n.l, in zeer voorzichtige termen, over de mogelijkheid van een gedemili tariseerde zone tussen Oost en West. Opvallend warm ook de zeer uitge werkte plannen van premier Faure, waar in een internationale organisatie werd voorgesteld, die het beheer zal krijgen over de fondsen, vrijgekomen door ver mindering van de bewapening. Deze fond sen zouden ter beschikking van de onder ontwikkelde gebieden moeten komen. El ders in dit blad schrijft onze verslaggever te Genève over de reacties der Weste lijke bondgenoten op dit „boter-voor- kanonnen"-plan, dat overigens kennelijk de belangstelling van maarschalk Boel ganin opwekte. Aanval op internationale communisme President Eisenhower voerde als eerste het woord. Het overheersende probleem, zo zeide hij, is dat van de bewapening! zowel oorzaak als gevolg van de bestaan de tweedracht en wantrouwen. Een ver rassende aanval met atoomwapens kan meer vernietiging veroorzaken dan tot dusver is geschied. Om deze redenen dient de conferentie te overwegen of beperking van de bewapening het best kan worden aangepakt door als eerste stap te streven naar: „betrouwbare methoden van toezicht op en inspectie van militaire inrichtingen". Eisenhower zeide verder, dat het Westen bereid was tot het overwegen van weder kerige waarborgen, die redelijk en bruik baar zijn ter verkrijging van de Duitse eenheid. In zijn verklaring deed Eisenhower een aanval op het internationale communisme waarvan de activiteit al 38 jaar lang de internationale betrekkingen heeft ver stoord, Overal in de wereld wordt ge tracht wettige regeringen te ondermijnen en landen aan vreemde overheersing te onderwerpen. De president zette ook uit een, dat zekere Oosteuropese volkeren niet de vrijheid hebben gekregen.die hun in overeenkomsten in de oorlog is beloofd Premier Faure van Frankrijk stelde daarna voor dat West-Dültsland aan Rus land. evenals aan de mede-ondertekenaars van de Parijse accoorden, de verzekering zal geven, dat geen gebruik zal worden gemaakt van geweld, om de hereniging van Duitsland of een herziening van de huidige grenzen te verkrijgen. Om een zestal redenen nam hij krachtig stelling tegen enige neutralisatie van Duitsland De Franse regeringsleider lichtte daar- na zeer uitvoerig zijn eerder genoemde plannen toe inzake de besteding der gel den vrijgekomen door vermindering van de bewapening. In de mdddagzitting drukte premier Eden de Britse bereidheid uit deel te nemen aan een vedligheidsverdrag met als leden de Grote Vier en een herenigd Duitsland, Op basis daarvan zou ieder land zich be reid kunnen verklaren onmiddellijk hulp te verlenen aan een slachtoffer van agressie, welk land dat ook zou zijn. Groot-Brittanndë was ook bereid te praten over „de totale strijdkrachten en bewape ning aan beide zijden in Duitsland en in de landen, die aan Duitsland grenzen. Hiervoor is een systeem van wederzijds toezicht nodig. Eden vervolgde met te zeggen, dat zijn land bereid zou zijn de mogelijkheid van een gedemilitariseerde zone tussen Oost en West te bespreken. (Volgens sommigen zou de Britse premier in gedachte hebben een strook ten Oosten van de Elbe in wat op het ogenblik Oost- Duitsland is, of zelfs nog verder naar het Oosten, in Polen). In twee stadia Als laatste spreker kwam gisteren Boel ganin aan het woord. Hij diende een plan in voor een Europese veiligheid in twee stadia: in het eerste zouden de partijen van het Europese veiligheidsstelsel nog aan haar verplichtingen, voortvloeiende uit de verschillende door haar gesloten verdragen, gebonden zijn, doch zich tevens verplichten geschillen langs vreedzame weg op te lossen. Het tweede stadium zou dan een toenemende ontmanteling van Atlantisch Pact. Parijse overeenkomsten en pact van Warschau brengen, gevolgd door de uiteindelijke volledige ontbinding ervan. Boelganin was van mening, dat de bui tenlandse troepen uiteindelijk uit de Europese landen zouden moeten verdwij nen. Hij kondigde aan, dat hij besloten had de in Oostenrijk vrijgekomen Russi sche troepen te demobiliseren en gaf de andere bezettingsmogendheden in over weging hetzelfde te doen. Inzake de ontwapening herhaalde Boel ganin zijn bekende voorstellen. Hij wil de, nu de Sovjet-Unie het Westelijke voorstel met betrekking tot de conventio nele wapens had aanvaard, tot overeen stemming komen over het verbod van atoomwapens. Eerst na de kwesties van ontwapening en Europees veiligheidsstelsel kwam Boel ganin tot de Duitse eenheid De bewape ning van het Westelijk deel van dat land en de opneming ervan in militaire pacten vormde de voornaamste hinderpaal daar toe. Het is goed aldus Boelganin over de Duitse kwestie in Genève van gedachten te wisselen, ook al zou men misschien niet dadelijk geheel tot over eenstemming komen. In dat geval zou de kwestie stap voor stap moeten worden opgelost. o.m. betrekking op: de benoemingen, het aannemen van scholen, het aanpas sen der wedden in het officieel onder wijs en het bouwen van scholen. De wetgeving-Collard behield een deel der door Harmei aan het Katho liek onderwijs toegekende staatssubsi dies, na deze toch eerst met een half milliard francs te hebben verminderd. De katholieke middelbare scholen die vóór de homogene C.V.P.-regering geen franc subsidie ontvingen, bekwa men van Harmei Fr. 7.200 per'leerling. Collard neemt daar de helft vanaf. Daar staat tegenover dat reeds onder het C.V.P. bewind en ook door de wet- Collard de subsidie per leerling van de staatsscholen niet minder dan 25.000 francs bedroeg en nog bedraagt! Consequenties Moest men nu, volgens het amende ment van de socialist Rolin, dat in de Senaat de bekende coup de theatre heeft verwekt, terugkeren tot de situa tie van vóór het C.V.P.-bewind, dan zou dat wel enkele sectaire maatrege len tegen de katholieke scholen zoals voorzien in de wet-Collard, voorko men, maar dan zouden tegelijk die scholen op financieel gebied in een onhoudbare toestand komen te staan. Zo zouden de katholieke middelbare scholen weer zonder staatssubsidie zijn! Die noodlottige toestand zou vrijwel onmiddellijk ingaan, n.l. op 1 Augustus aanstaande! De katholieke leiders moeten dus goed uit de ogen zien alvorens een be sluit te nemen. Temeer omdat met re den kan worden gevreesd dat de link sen die leiders hier in een nieuwe hin derlaag willen lokken laten vallen commissie bestaande uit bevoegde en onpartijdige personen, die een natio nale oplossing van het schoolprobleem zou zoeken, kan ieder weldenkend mens zich accoord stellen. Maar die be voegden en onpartijdigen lopen hier, in dit land, waar zo veel, zo graag en zo fanatiek aan „politiek" wordt ge daan, niet bij bosjes rond! Vanmiddag zal men meer weten. Dan ook zal men kunnen zien of het de linksen ernst is met hun verlangen een nationale oplossing te bewerken. Men vreest dat hun gebaar van Vrij dag jl. niet spontaan is, maar is gedaan onder de druk van het massale optre den der katholieken, van de wensen ge formuleerd door de in dit land zo mach tige oud-strijders-verenigingen en de economische sancties van de vele in dit opzicht vooraanstaanden onder de ka tholieken. zonder de zekerheid - van een eerliike nmhw 7ev°?l0Ssing van het school probleem te bekomen zou de grootste blunder zijn die de katholieke SÏÏ zouden kunnen begaan. En daar de er varing heeft geleerd hoe sectair de ZUn 6n hoe weini2 kies zij zijn J] ke"z® vTa" hun middelen komt het od aan* C-V-P.-teiders meer dan ooit op aan, duidelijk omschreven en gega- kornen beloften en afspraken te be- Met het beginsel van een nationale Op 14 Augustus zal een bronzen Chris tusbeeld worden opgericht op de 4167 meter hoge Balmenhorn aan de Italiaans- Zwitserse grens, ter vervanging van het beeld, datop de 2371 meter hoge Colma di Momharone heeft gestaan, doch door de bliksem werd Vernield. Het nieuwe beeld, dat een kleine vier meter hoog zal zijn en op een voetstuk van anderhalve meter wordt geplaatst, is van de Turijnse beeldhouwer Alfredo j 1» k Italiaanse Alpenjagers zullen de 17 aparte delen van beeld en voetstuk de berg opbrengen. bestuiir der Katholieke Volkspartij eeft besloten tot instelling van een com missie ad hoe voor de woningbouw. De commissie heeft tot taak te onderzoeken langs welke wegen het aantal jaarlijks te Douwen woningen kan worden vergroot commissie zal bij haar onderzoek bij zondere aandacht schenken aan de eisen, welke uit een oogpunt van goede volks huisvesting aan de hoedanigheid der te bouwen woningen gesteld moeten worden De commissie zal op korte termijn aan het partijbestuur rapporteren. Het voor zitterschap der commissie is aanvaard door prof. G. H. Holt, hoogleraar in de architectuur aan de Technische Hoge school te Delft. 1 dit geschenk: het door haar ingezamelde geld ten bedrage van 258-000 zal worden gebruikt voor credieten voor de woning inrichting, alsmede voor de installatie van sanitair en het aanbrengen van binnen werk. dat volgens de Oostenrijkse gewoon te niet tot de eigenlijke huizenbouw be hoort. Alvorens tot het symbolische begin van de bouw werd overgegaan, sprak de heer M. A. Reinalda. oud-commissaris der Ko ningin in Utrecht, in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité „Vluchtelingen hulp 1954". een rede uit. Hierin bracht hij zijn vreugde tot uiting over het feit dat een gedeelte van het door Nederland bij eengebrachte geld ten bedrage van vier en een kwarj millioen gulden wordt be steed aan het kamp te Spittal. De gift van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverle ning werd met een toespraak aangeboden door de voorzitster, mevrouw S H. Goos- sensStelink, waarna de vertegenwoor diger van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen in Oostenrijk, onze land genoot dr V. Beermann het woord voer de. Tenslotte sprak een der ingezetenen van het kamp mede namens Zijn lotgeno ten een woord van dank. Een voor de Nederlanders prettig slot van deze plechtigheid vormde wel het zingen van het Wilhelmus door kinderen uit het kamp, die onlangs van een verblijf van drie maanden uit Spij. kenisse zijn teruggekeerd. Vele auto riteiten uit Spittal en Karinthië woon den de gebeurtenis bij. Onze Brusselse correspondent meldt: De wilde staking in de haven van Ant werpen, waarbij niet minder dan 15000 havenarbeiders betrokken waren, is ge ëindigd. Na 3 weken volledig staken werd Zondag voor de eerste maal overge gaan tot normale aanwervingen. Weliswaar was de staking Zaterdag reeds gebroken, doch de zeer ernstige in cidenten in het aanwervingskantoor wai^n van zodanige aard, dat niemand een algemene werkhervatting had durven verwachten. Het was de leider dezer sta king zelf, die thans de havenarbeiders heeft aangezet weer aan het werk te gaan. Zondag zijn reeds talrijke schepen de haven van Antwerpen binnengevaren. Gisteren meerden er zestig, twintig meer dan normaal. Boerderijen in vlannnen Te Okkenbroek (gem. Diepenveen) is gisteren de bliksem ingeslagen in de grote boerderij van de heer J. In 't Hof. Door dat de brandweer uit Bathmen niet kon blussen pas op een afstand van ander halve kilometer was water te krijgen brandde heel de boerderij af. Een deel van de Inboedel kon nog worden gered. De hooioogst ging voor het grootste deel ver loren. Aan de Groessenseweg te Zevenaar is vermoedelijk tengevolge van hooibroei de T UUr van de landbouwer in. w. Lemm afgebrand. Drie varkens kwamen in het vuur om. terwij] diverse landbouwmachines en ongeveer veertig vrachten hooi verloren gingen De brand- ïltfj van Zevenaar slaagde erin de belen dende gebouwen te behouden. De schade loopt in de duizenden. Sinds 1950 heeft het Centraal Werk comité Vacantie zich moeite gegeven om tot vacantiespreiding te komen. Om dit te bereiken, heeft het comité adviezen gezonden aan gemeente- en schoolbestu ren. Het resultaat van dit alles was echter weinig bemoedigend. Een aantal gemeentebesturen en een nog groter aantal schoolbesturen volgden het advies niet op. Het algemene advies aan bedrijven om vacantie te geven in de eerste week der schoolvacanties gaf daarom aanleiding tot verwarring: de be drijven hadden vacantie en de scholen niet. De aanvangsweek der vacanties wilde men in bepaalde delen van het land wij zigen, maar, zoals enquêtes uitwezen in het Zuiden van het land wenste men daar met aan mee te doen. Het comité is nu van oordeel, dat het geen zin meer heeft adviezen uit te bren- wegen de schoolvacanties zo te regelen dat de dwang, die deze aan de meeste oedrijven en dus aan millioenen vacantie- gangers opleggen, om hun vacantie bin nen enkele weken te doen vallen, zal ver dwijnen. Daarnaast zal het comité voortgaan met zijn propaganda, dat degenen, «ie daartoe m de gelegenheid zijn, hun vacantie nemen voor half Juli of na half Augustus Op het vliegveld bij Chicago is een passagiersvliegtuig, dat na een vlucht uit Dallas in Mexico, wilde landen, verongelukt. Vanwege de dikke mist moest de piloot overgaan tot een lan ding op de instrumenten, waarna het vliegtuig over de landingsbaan heen- schoot en tegen een benzme-reservoir, op de rand van het vliegveld, botste. Passagiers en bemanning werden toen het vliegtuig in brand vloog, uit het toestel geworpen. De foto geeft een overzicht van de geblakerde overblijf selen van de Convair, terwijl een red- dinsploeg bezig is een gewonde uit zijn benarde positie te bevrijden. Bij een grote brand in de mijn te Nie- Prs<ïfi m-a 'n sen (Oost-Duitsland) z«n 24 mijnwerkers om het leven "eko- men en 96 gewond. Het reddfngswerk staat onder leiding van een commissie onder aanvoering van minister Fritz Selbman. Bijzonderheden over de moge- u i °orzaak van de ramp zijn nog niet Dekend. Tijdens het vuurwerk, dat Zondagavond het school- en volksfeest te Gooi besloot, zijn zes personen gewond geraakt Een vuurpijl, die niet wilde opstijgen, explo- deerde bij het neerkomen op de grond temidden van het publiek. Zes toeschou wers liepen min of meer ernstige brand wonden aan de benen op. Helpsters van de plaatselijke Rode Kruiskolonne waren direct aanwezig. Ten huize van een der artsen zijn de gewonden verbonden, enke len moesten per auto thuis gebracht wor- 1 den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1