Spanning in Staatsloterij blijft zes weken duren Studentenraad verzet zich aardolie De 42ste Franse Katholieke Sociale Week Op de E-55 Nylon uit steenkool, zeep ui Katholieke voorlichting heeft grote achterstand OPSPORING VERZOCHT Vermogen bij midden- standsonderneming Duitse geleerden contra „aardstralen-jagers" Geen overgang naar Zwitsers systeem met één dag trekking Etna in werking Bezwaren tegen ontwerp H. O. wet Wat de alchemie zocht, heeft de chemie gevonden WjJggSOAG 20 JULI 1955 PAGW> Regering stelt onderzoek in Wettelijke maatregelen bepleit ®L,W?L??..lerinS uit moet Bij beschikking van de staatssecretaris van Economische Zaken is ingesteld een commissie vermogensonderzoek bij de mid denstandsonderneming, welke tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de ontwikkeling van de vermogenspositie van de middenstandsonderneming en naar de factoren, die bij deze ontwikkeling een rol hebben gespeeld- In deze commissie zijn benoemd tot voorzitter: dr J. G. Stridiron, accountant te Utrecht; tot leden: drs P. van Nieuwen- huyzen, algemeen directeur Economiscn Instituut voor de Middenstand, drs K Samson, vertegenwoordiger commissie van overleg middenstandsvakcentrale, G. J. Schras, directeur Ned. Middenstandsbank P. Wisse, hoofdaccountant-tit. rijksaccoun tantsdienst. drs O. Timmers. hoofd afd middenstandseconomie directoraat-gene raal voor de middenstand, drs W. Dolman, hoofd afd. statistiek financiewezen van het C.B-S. Secretaris is drs D. Beek. amb tenaar ministerie van Econ. Zaken. Een groep Westduitse deskundigen, de meesten in betrekking staande met het Instituut voor Gerechtelijke Geneeskun de van de Universiteit van Bonn, heeft een onderzoek ingesteld naar apparaten tegen aardstralen, die door Westduitse firma's in de handel werden gebracht Volgens dit rapport is er geen weten schappelijk bewijs ter ondersteuning van het geloof aan aardstralen en kan er aan de onderzochte apparaten geen bijzondere werking worden toegekend De aan de markt gebrachte apparaten bestaan meestal uit een aantal met elkaar verbonden spoelen en weerstanden. Bij I proefnemingen met een groot aantal wichelroede-lopers heeft men volgens het rapport ook geen steekhoudende be wijzen voor de betrouwbaarheid van hun bevindingen kunnen opdoen. Het rapport beveelt aan, de appara ten tegen aardstralen ook te doen val len onder de bestaande wet op de ver koop van medische apparaten. Tot nog toe is de verkoop ervan vrij daar zij niet aangeboden worden ter genezing van kwalen maar ter voorkoming er van. Ook wil het rapport beperkende bepalingen ten aanzien van het optre den van wichelroede-lopers ter voorko ming van economische schade tengevol ge van waardeloze adviezen aan bepaal de ondernemingen. bijzonder de nadruk: Ket eerste is het gevaar dat de publieke maent of bepaalde machten in de maat schappij zich van de moderne technieken meester maken om door de pers, de ra dio, enz. een bepalde geïnteresseerde voorlichting die echter misleidend is, aan de massa op te dringen. „De ver krachting der massa" is geen beeld bui ten de werkelijkheid (men denke maar aan het nazisme of de communistische dictatuur). Niet minder groot ie het ge vaar van de economische machtsvorming ten bate van commerciële doeleinden, de pogingen daartoe zijn veelvuldig merk baar. Het grootste gevaar echter is van morele orde en juist ten aanzien van dat gevaar zijn we iiog 't slechtst gewapend. Een enkel staaltje voor wat de pers be treft: de zogenaamde „presse de coeur", de steeds meer voortwoekerende z.g. sen timentele pers die zich tot vrouwen en meisjes richt inzake allerlei sentimentele verhoudingen en die tot een ontzettende afzwakking der goede zeden leidt. De Nederlandse filmer Bert Haanstra maakt, in opdracht van het ministerie voor 0.; K. en W., een documentaire kleurenfilm over de verdwijnende folklore rond de Zuiderzee. Bert Haanstra in actie op Marken, waar de jeugd sceptisch dat vreemde gedoe aanziet. Dc vulcaan Etna. Europa's grootste „actieve" vulcaan (32(13 meter hoog) is gisteren tot uitbarsting gekomen. Een kleine lavastroom vloeit langs de hellin gen van de berg. Officieel is bekend ge maakt, dat er geen reden is tot ongerust heid. Reeds einde Juni en begin dezer maand was de Etna in werking gekomen. Uit een krater op de Noordoostelijke helft, onge veer 200 meter beneden de top, „spuwde" de berg einde Juni as en lava. Verleden week was de vulcaan weer tot rus-t ge komen. De laatste ernstige uitbarsting had plaats in December 1950. In de schaduw van de Grote Vier in Genève confereren zo af en toe ook de Westerse „Kleine Drie", d.w.z. de vrouwen van de drie Westelijke rege ringsleiders, die het door het ontbre ken van mevrouw Boelganin, niet tot een kwartet hebben kunnen brengen- De dames, hier gefotografeerd tijdens een receptie in de tijdelijke Geneefse villa van de Franse premier Edgar Faure, waar het heuglijke feit van deze eerste Grote Vier-conferentie sinds Potsdam in 1945, opgewekt werd gevierd, zijn van links naar rechts mevrouw Mamie Eisenhower, lady Sarah Eden en madame Faure. (Advertentie) "c uicuwc iccnnieKen als ra dio, bioscoop en televisie behoeft te heb- Advertentie Het zal de bezoeker, die voor de eerste maal over de uitgestrekte terreinen en door ae hallen van de Rotterdamse E-55 zwerft, al spoedig duidelijk worden dat men met één bezoek niet kan volstaan om alles, wat daar aan wonderen van Nederlandse energie wordt gedemon streerd. in zich op te nemen, laat staan te verwerken. Zelfs zij, die er meermalen komen, doen telkens nieuwe ontdekkingen, leren er iets, wat ze nog niet wisten of moeten er kennen, dat een terrein, waarop ze zich deskundig waanden, nog vele geheimen voor hen verborgen hield. Wist u bijvoorbeeld, dat de glanzende nylonkousen van het serveerstertje. dat u met- een beminnelijk lachje een kopje koffie komt brengen na uw vermoeiende tocht langs de topprestaties van het Ne derlandse bedrijfsleven, ergens door de Staatsmijnen in de vorm van steenkool uit de bodem van Limburgs dier'bre oor den zijn gedolven? Uit die steenkool wordt caprolactam gemaakt en dat wordt weer verwerkt, tot nylon. Wist u, dat het bloesje van kunstzijde (of om het wat deskundiger te zeggen: viscoserayon), dat uw dochter draagt goeddeels afkomstig is uit de zoutmijnen in de buurt van Hengelo? Of dat men uit dezelfde grondstof (natronloog) even goed zeep ha-A kunnen fabriceren, tenzij men de voorkeur geeft aan synthetische zeep In het laatste geval moet men via de kraakgassen naar de aardolie-tanks in Pernis. Hebt u er ooit bij stilgestaan, dat de grondstoffen voor de kostelijke plastic hoezen, die de bezitters van een door van hem of haar, nog niet in het bezit Van een Rheuma-verrassingscouvertje. VOORGELEIDING Heemraadssingel 303, Rotterdam. Goedgek. Min. v. Just. 22-ll-'54 LO 520/052

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3