Terug naar Rome of October? uitstel tot imM d£ MA. 58 Het Eucharistisch Congres te Rio m In België nog hnizen te huur Katholieken hier puriteinen RHEUMA KAN VERNIETIGD WORDEN! ff ïöïïrasasi.rR s «kSrtsjftt TOM ATS N SOSP levenspositie i De Krocodil van de KRO zoekt het hogerop Deventerkoek en Spencer Interessant contact met Vlamings DRAADLOOS CONTACT Minister Witte reikte in Bouwcentrum zilveren troffel uit DILEMMA VOOR ANGLO-KATHOLIEKEN 'N HEERLIJKE ZOMERSOEP! CENT Syngman Rhee doet geheimzinnig Nederland zond bloemen voor hoogaltaar F GRANDVAL ZET EUROPEANEN UIT MAROKKO CIO-AFL-f usie bedreigd Belangrijke dag DONDERDAG 21 JULI 1955 PAGINA 3 TJVAALF KILOMETER IN VIJFTIEN MAANDEN BAKKERS EXPOSEREN IN BREDA Niet stijf Metselaars en stratenmakers in het strijdperk (Telefonisch van onze bijzondere correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Zoals reeds gemeld, hehhen de convocaties van Canterbury en York van de Anglicaanse Kerk besloten tot inter-communio met de Ver enigde Kerk van Zuid-India De belangrijkheid en mogelijke conse quenties van deze beslissing werden reeds op 13 Mei uitvoerig in dit blad besproken in een bijdrage getiteld: „Anglo-katholieken staan voor een crisis". Sedert het besluit van de convocaties heeft een der leidende figuren van (de anglo-katholieken, die zich van het begin af verzet heeft tegen de plannen van intercommunio der Engelse kerk met die van Zuid- India, de Rev. Hugh Ross Williamson, de fatale gevolgen van deze stap nog eens duidelijk uiteengezet, eerst in een preek, die hij onmid dellijk na de gevallen beslissing gehouden heeft in de kerk van St Magnus, de martelaar, en vandaag in het bekende katholieke week blad „The Catholic Herald Reeds eerder in de afgelopen jaren heeft Hugh Ross Williamson de „Catholic Herald" tot spreekbuis gekozen, omdat zijn artikelen niet opgenomen werden in de „Church Times het officiële orgaan van de anglo-katholieke richting, die echter altijd probeert een compromis te vinden tussen de anglo-katholieke ideeën en de algemene tendenz binnen de Engelse kerk. In de „Catholic Herald", die heden morgen (Donderdag) is verschenen, wijst hij erop dat de houding van de anglo-katholieken, die het besluit van de convocaties niet kunnen aanvaar den gebaseerd is op de open brief, die reeds in 1943 gericht is aan de aarts bisschop van Canterbury en getekend werd door de oversten van verschil lende anglicaanse kloostercongregaties en door vele andere anglo-katholieken. Hierin werd verklaard: „Wanneer de Kerk van Engeland middellijk of on middellijk in gemeenschap blijft met een andere kerk, waarvan de ortho doxie aan verdenking onderhevig is, wordt daardoor de katholiciteit van de Kerk aangetast". Welnu, de convocatie heeft op 5 juli als geldig erkend de wijdingen, verleend door de kerk van Zuid-India, die van haar leden niet eist, dat zij „ieder woord en iedere zin van de geloofsbelijdenis" aanvaarden en die van plan is in gemeenschap te blij ven met niet-anglicaanse protestantse kerken, welke de fundamentele be ginselen van de leer der Sacramenten ontkennen. Hierdoor worden de wijdin gen in deze kerk ongeldig, omdat zij toegediend worden binnen een kern waarvan de bedienaren zelf de katno- lieke leer niet in haar volheid be lijden. Dan zouden de anghcanen mo ten toegeven, zo in de Williamson, dat Paus Leo XHI in Constitutie Apostolicae Curae terech de anglicaanse wijdingen ongeiü g heeft verklaard. Actie voor herroeping van beslissing? Welke consequenties zullen de anglo- katholieken trekken uit de situatie die op 5 Juli is ontstaan? Pastor Anglica- nus, de schuilnaam van een anglo- kaatholiek geestelijke die zich altijd scherp verzet heeft tegen alle inter- communio's met de kerk van Zuid- Jndia, zjej met verschillende geestver wanten geen andere uitweg dan de En- Sclse kerk te verlaten en zich te onder- Werpen aan Rome, zoals hij schreef in de „Catholic Herald" van de vorige Week. Hij noemde volkomen irreëel en on vruchtbaar een andere mogelijkheid, die nog door Hugh Ross Williamson Was open gelaten in zijn preek in de kerk van St. Magnus de martelaar. Deze had hierin gesuggereerd de mogelijk heid om binnen de Engelse kerk te blijven en daar voortdurend te ge tuigen van de onjuistheid van de be slissing der convocaties door geen leden van de kerk van Zuid-India toe te laten tot de communietafel. Zij zouden hiermee moeten doorgaan tot dat de Engelse kerk disciplinaire maat regelen zou treffen en hen buiten de kerk zou stoten. Terecht merkt Pastor Anglicanus hiertegen op, dat deze ver zetshouding het probleem met op'ost. Hij wijst op de onmogelijke toestand die door de ongeldige wijdingen ont staat. Niemand zal zeker kunnen zijn wanneer hij voor een tabernakel knielt, zo schrijft hij, of hier van werkelijke tegenwoordigheid sprake is, voorna hij zich overtuigd heeft van de wij dingsdatum van de geestelijke die ge consacreerd heeft. En wat die discipli naire maatregelen betreft kan gerust gezegd worden, aldus Pastor Anglica nus, dat geen enkele bisschop een geestelijke zal suspenderen omdat hij geen intercommunio met de leden van de kerk van Zuid-India toelaat. De bisschoppen zijn gewend uitgedaagd te worden. Zij worden er wel door ge- irriteerd, maar zij nemen geen dras tische maatregelen. Hugh Ross Williamson corrigeert zelf vandaag in de „Catholic Herald" zijn uitlating in de historische preek in de kerk van St Magnus door te ver klaren, dat hij meent de kudde nog niet onmiddellijk zonder herder te mogen laten, maar nog te moeten pro beren het besluit van de convocaties in October herroepen te krijgen door een grote protest-actie binnen de angli- Een briefkaart, waarin o.m. spra ke was van een zoekgeraakt pakje, dat gelukkig nog terecht kwam., en die op 9 April 1954 te Drach ten werd gepost, is na ruim vijf tien maanden, op 13 Juli van dit jaar, afgeleverd op de plaats vgn bestemming: het dorpje Opende (Gr.). Dat is op een afstand van circa 12 kilometer. caanse kerk, waarvan de meeste leden door de muilkorving van de anglicaan se pers nauwelijks van de situatie op de hoogte waren, toen de beslissing op 5 Juli werd genomen. Herroept de Engelse kerk haar be slissing niet binnen drie maanden, dan is het verder inderdaad vruchteloos en onjuist de strijd binnen de Engelse kerk voort te zetten, zo verklaarde Hugh Ross Williamson. Moeilijk te schatten Samenvattend kan worden gezegd, dat de volgende reacties op de beslis sing van de convocaties zich beginnen af te tekenen. Een groep anglo-katho lieken heeft besloten de Engelse kerk te verlaten en naar Rome terug te keren (Pastor Anglicanus c-s.). Een tweede groep wil de strijd nog enige tijd voortzetten binnen de Engelse kerk (o.a. Hugh Ross Williamsmon, die zijn beslissing tot October wil op schorten). Het is onmogelijk het getal anglo- katholieken, dat reeds besloten heeft of zich hierover beraadt, om naar Rome terug te keren maar bij benadering vast te stellen. Het ontbreken van een eigen anglo-katholiek publiciteits- orgaan, dat openstaat voor de ideeën van deze groep, maakt onderling samenspreken en beraad voor deze anglo-katholieken zeer moeilijk. Som mige populaire bladen spreken over een getal van 2000. Dit is echter zeker een voorbarige en ongefundeerde schat ting. In een gesprek, dat wij zojuist hadden met de hoofdredacteur van de „Catholic Herald" Michaël de 'a Bedoyere, over het getal anglicaanse geestelijken, dat hierbij is betrok ken, merkte deze op: „Het is zeker, dat niet alleen de uiterst Rooms georiënteerde groep Anglican Papa- lists zich voor een gewetensconflict ziet geplaatst, maar dat ook vele andere anglo-katholieke geestelijken zeer verontrust zijn door deze ont wikkeling binnen de anglicaanse kerk. Mogen de katholieken hun taak begrijpen", zo besloot Michaël de la Bedoyere ons gesprek, „en deze mede-christenen, die voor zo'n moei lijke beslissing staan, op alle moge lijke wijzen de helpende hand bieden". r i n u A N ZON B E R E 1 v orsTOOFDE T OMA T M. per Zilverzakje" voor 4 diepe borden President Syngman Rhee van Zuid- K?r®a. "eeJt. Dmsdag te Seoel een geheime militaire bijeenkomst op het hoogste ni veau belegd. Het Zuidkoreaanse ministerie van de fensie heeft de plaatselijke pers verboden melding te maken van deze conferentie, die werd bijgewoond door de chef van de generale staf. de minister van financiën en de onderminister van defensie. T eTT. e vAn de generale staf, generaal Lie Hjong Kpen, verklaarde jl. Donder dag, dat, de Zuidkoreaanse strijdkrachten bereid zijn de Koreaanse wapenstilstand van nul en gener waarde te verklaren en op te trekken tegen Noord-Korea. De senaat der Technische Hogeschool te Aken heeft aan dr ir H. Gelissen te Maastricht, ere-voorzitter van de inter nationale electrowarmte-organisatie. het eredoctoraat in de technische wetenschap verleend. Prof, Gelissen zal op 23 Juli te Aken in een plechtige zitting der fa culteit van werktuigbouwkunde en elec- trotechniek het eredoctoraat in ontvangst nemen. Vliegende en rijdende televisie-ontvangst In een éénmotorig Miles Messenger vliegtuig, dat verleden week in Engeland boven de Midlands vloog, zalen drie man nen, die naar een televisie-uitzending keken. Het vliegtuig was opgestegen van Wolverhampton en cirkelde op ongeveer tweeduizend meter boven de stad. Het T.V.-toestel in het vliegtuig had een scherm van 9 inches en de antenne be stond uit een kort stuk koperdraad, dat uit een raampje van het toestel hing. Het geluid beluisterden de drie inzittenden door koptelefoons. Eén hunner, de radiodeskundige Arthur Parkes, die er zich op beroemt de eerste vliegende T.V.-kjjker te zijn, verklaarde later: „Het beeld was veel beter en veel Vijftigduizend pelgrims woonden gisteren de pontificale H. Mis bij, die ter opening van het 36ste In ternationale Eucharistische Congres in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Ja neiro door kardinaal Fernando Quiro- ga Y Palacios, aartsbisschop van San tiago di Cc postella in Spanje, werd opgedragen. Veertien kardinalen, on der wie de pauselijke legaat, kardinaal tificale H. Mis op in de kerk van Sta Margarida Maria Alacoque van de Ne derlandse priesters der H.H. Harten- (Advertentie) kunnen wjj U NIET verschaffen. Echter wel 3 jaar gratis leven. Koopt bij Uw winkelier Rheuma-verrassingscouvertjes. Ggk. Min. v- Just. 22-ll-'54 LO 520/052 Masella, hadden tijdens deze plechtig heid op met witte zijde beklede zetels, die bij het hoogaltaar waren opgesteld, plaats genomen. Tien oorlogsschepen van de Brazi liaanse vloot wierpen in de baai voor het Congresplein het anker uit ter op luistering van de plechtigheden. De Nederlandse kolonie te Rio heeft gisteren duizenden, per K.L-M. uit Ne derland aangevoerde bloemen, op het altaar van het Congresplein gelegd. Hierbij waren tegenwoordig de Neder landse ambassadeur in Brazilië, de heer T. Elink Schuurman, en de bisschop coadjutor van Roermond, mgr J. M. J. A. Hanssen. Nederlands program Ten gerieve van de talrijke Neder landers, die deelnemen aan het 36ste Internationale Eucharistische Congres, dat deze week in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro wordt ge houden, is een eigen Nederlands pro gram ontworpen. In het kader daarvan zijn Dmsdag mgr dr J. M. J. A. Hans sen, bisschop-coadjutor van Roermond, mgr mr Fr. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en prof. Al- bregts, secretaris-Eeneraal van de UNIAPAC, alsmede een kleine groep van in Brazilië werkzame Nederlan ders, officieel ontvangen door de Ne derlandse ambassadeur. Donderdag wordt speciaal voor de Nederlanders een studiezitting gehou den onder voorzitterschap van mgr De Haas O.F.M., in de Sao Alfonsokerk, van de Nederlandse paters Redempto risten in Rio. Nederlandse priesters spreken er over onderwerpen, die met het Eucharistische Congres verband houden. Pater Mattheus Plasschaert O.F.M., behandelt het onderwerp „De Heilige Eucharistie, band van geloof", en pater J. H. Broekhuisen C.s.s.R., spreekt over „Symboliek in de Hei lige Eucharistie". In de nacht van Donderdag op Vrij dag draagt mgr Eliseus van der Wey- den O.Carm., een plechtige H. Mis op in de kerk van N. Sinhora Do Carmo, de kloosterkerk van de Nederlandse paters Carmelieten in Rio. Zaterdag morgen draagt mgr Hanssen een pon- Burgemeester mr. dr. C.N.M. Kortmann heeft gisteren officieel de Nationale Ten toonstelling van brood- en banketbakke rij te Breda geopend. Naast de technische vakwaarde wees de burgemeester op de grote betekenis, die deze tentoonstelling heeft voor de leek, die hier in de gelegenheid wordt gesteld na der kennis te maken met de samenstel ling, de bereiding en de verdere weg die het brood aflegt eer het op onze ontbijt tafels komt. De Brebato I is uitgeroeid tot een in drukwekkende expositie, waarvan de ruim 60 stands zijn ondergebracht in. de gebou wen van Concordia en de drie grote tenten annex aan de schouwburgzaal. Op overzichtelijke wijze is hier alles wat met. de bakkerij te maken heeft uitgestald en krijgt men een indruk van de grote tech nische vorderingen, die op het terrein van het bakkerijwezen de laatste jaren ge maakt zijn. Een leek zal met verwonde ring kennis maken met de grote variëtei ten brood, die er in ons land zijn en water tanden bij het zien van de verleidelijke mooie taarten en gebaksoorten, die de meesters in de bakkunst hier hebben ge- etalleerd. De tentoonstelling blijft geo pend t- e- m. 28 Juli. Vandaag is ook de Belgische afdeling van de tentoonstelling geopend. Op 26 en 27 Juli houden de NED. Kath. Bakkerspatroons hun congres in Breda. OVfifc DE KLEINE GeVoEöeNS des leveNS De legende tvil, dat in de 15e eeuto alleen de burgemeester van Deventer het recept kende van de echte De venterkoek. In elk geval kennen heden ten dage alle fijnproevers er de smaak van. Deventerkoek is meer dan een lekkernij - het is een genot dat een traditie werd. Echte goede dingen worden altijd goede tradities. Zo is ook de echte, goede Virginiatabak een traditie. Maar een levende traditie, want elke generatie heeft die tabak ver beterd, totdat in Spencer sigaretten tenslottehet hoogtepunt werd be reikt. I In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld fOtACCO COMMN' *.V, HAESEWIJN (links) en A. TREMBLOY (rechts) geen klompen en geen bulletjes „Dit collectieve wonen kennen wij niet. Woningen die voor ieder hetzelfde zijn, die massale bouw volgens een algemeen plan, het is ons vreemd, maar het doet ons wel prettig aan." Dit is in het kort samengevat de mening van twee Belgische le raren, de heren R. Haesewijn uit Gent en de heer A. Trembloy uit Brussel, over de woningbouw in Nederland. Ze zijn gasten van ge zinnen in Amsterdam-Zuid en daar heeft vooral de heer Trem bloy zich verwonderd over de pro blemen van de inwoning, die men in België waar nog huizen te huur staan niet kent. In Rotterdam Beide heren maken deel uit van een gezelschap van 75 leraren en leraressen uit België, dat thans als eerste van twee cursusgroepen een rondreis maakt door Nederland in het kader van de Neder lands-Belgische culturele uitwisseling. Wij troffen hen aan de lunch in het res taurant Van den Bergh en Jurgens, nadat zij er als eerste industrieel onderwerp de margarinefabriek hadden bezich tigd en begroet waren door de heer D. van Gelderen, die hun heel wat indruk wekkende cijfers noemde ten aanzien van de margarine-productie in dit land waarvan de bevolking wel een der groot ste margarineverbruikers (per hoofd) van de wereld is. „De Unilever" zeide de heer v, Gelderen, „verzorgt 70 procent van het totale Nederlandse margarine- verbruik". „Er is vaak de indruk gewekt", zeide de heer Haesewijn, die leraar Engels, Nederlands en Duits is aan het Don Bosco-instituut te St. Denijs-Westrem bij Gent, „dat een Nederlander koel en stijf zou zijn, maar dit is beslist niet waar. Wel letten zij meer op de vormen en geven zij minder handen dan wij, maar zij zijn veel levendiger en hartelijker dan men verwacht had. Ik hoop er nog dikwijls terug te keren, want het verblijf in Nederland valt mij bijzonder mee. En dan voel ik hier eerst goed, hoe het de prijzen die hier nog steeds lager liggen of is het de Amerikaanse reclame van de K.L.M.? Het is, concludeert men na een uitvoe rig gesprek, ongetwijfeld het jfevolg van de economische ontwikkeling, Is Zeeuwsch-Vlaanderen door zijn uitvoer- haven van het Belgische en Franse kolen- en textieiland niet eveneens sterk zuide lijk georiënteerd? En spelen die factoren eveneens niet in Brabant en Limburg? En is Rotterdam niet, ais grote Rijn haven, sterk georiënteerd op Duitsland en als transitohaven niet evenzeer op En geland en Amerika, gezwegen van de belangrijk een nauw contact is, vooral ,c**d fc"v««en ook voor de taal. In de Vlaamsspreken- t Amsterdam als de gebieden hoor men veel dialect. Wan- i de «^e Jndische stapelplaats nu met een neer men in het openbaar spreekt, ge bruikt men weliswaar het Algemeen Be schaafd Nederlands, maar in de eigen huiselijke kring spreekt men vaak het streek-dialect. Om nu eens echt goed Ne derlands te spreken, moet men hierheen." Liever Amsterdam De heer Trembloy houdt niet van hul- letjes en klompen. „Ik vind het echt niet de moeite waard, naar Volendam en Mar ken te gaan. De halve dag die dat kost besteed ik veel liever aan Amsterdam. In die op toeristen gerichte klederdracht plaatsen staan ze direct met een hand op voor een fooi, als je een kiek neemt." In de kring van de heer Trembloy ont wikkelde zich een gesprek over oude en nieuwe kerkgebouwen en dan komt men vanzelf even op het merkwaardige ver schil tussen de katholiek in België en in Nederland. „Wat ons hier interesseert", zegt de heer Trembloy, „is de kennismaking met het Nederlandse Calvinisme en het Hu manisme". Zjj hebben ook wel gemerkt, dat er een invloed is uitgegaan van het Calvinisme op de beleving van de katho lieke godsdienst. „De Katholieken hier, z(jn puriteinen!" zegt de heer Haesewijn, „en ik kan mij nu wel begrijpen, waarom men een be paalde opvatting heeft over de katholie ken in zuidelijker streken". Wereldvenster Dan vragen de heren zich af, hoe het komt dat de Belgen in hun internationale relaties zo met het gezicht naar Frank rijk staan gekeerd en men in Nederland een wat ruimer internationale wind voelt waaien. Zij betreuren het, dat de Belgische toe rist niet noorderlijker komt dan Rotter dam en Den Haag en zich zelfs vaak be perkt tot Zeeuwsch-Vlaanderen, Brabant en Limburg. Hier vindt men veel meer Amerikaanse toeristen dan in België. Zijn directe Rijnverbinding gekregen, waar door ook deze stad door een open venster over de gehele wereld moet uitzien? Culture latine Het is maar een kort gesprek, maar hoogst interessant. Voor deze Belgische gasten speelt ook de „culture latine" een belangrijke rol en men verdiept zich nog even in de betekenis van de Alliance Frangaise in deze gewesten, die sterk onder invloed staan van de kringen die de Eglise Wallonne frequenteren. Spreekt men na al die eeuwen nog steeds Frans in Nederlandse Hugenoten-kringen? Men hoort er Franse preken, krijgt een Frans talig kerkelijk blad thuisgezonden, doch is ook door talrijke Nederlandse hu welijken in de loop der eeuwen vol komen vernederlandst in het dagelijkse leven. In de Alliance treft men elkaar in Franse sfeer, hoewel ook enig snob isme niet vreemd is aan dit gezelschap, vooral als de Nederlander zich hier wil doen gelden. Ook andere onderwerpen komen in dit uurtje ter sprake en het is verheugend te bemerken, hoe deze mensen die toch leiding moeten geven aan middelbare en hogere studies en dus het Belgisch in tellect helpen vormen, hun ogen en oren de kost geven in Nederland. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij zouden vertellen, welke uitstekende lezingen en uitvoeringen deze mensen hier bezoeken, hoe zorgvuldig dit pro gram is uitgebalanceerd tijdens een ver blijf van 16 dagen. De eerste groep staat onder leiding van prof. dr P. Minderaa uit Leiden, de tweede, die nog komen moet, onder leiding van prof. dr L. J Rogier uit Nijmegen Toen dr H. de Vos namens de cursisten een geestig dankwoordje had gesproken, begaven de cursisten zich naar het Mu seum Boymans en daarna. natuurlijk naar de E 55 ais bes." it van hun Rotter damse dag. rustiger dan bii me thuis. De enige, slechts lichte storing deed zich voor, als het toestel met op volle toeren draaien de motor steeg. Parkes zoekt 't niet alleen in de lucht wachtingen van televisie in de lucht. Volgens hem Zou het mogelijk zijn een televisietoestel te bouwen, dat alle Brit se en continentale kanalen kan ontvan gen. zodat luchtreizigers van land tot land de uitzendingen zouden kunnen vol gen. Parkes zoekt het nie alleen in de lucht met zijn televisie. Enkele weken geleden reeds heeft hij drie pond sterling betaald voor een kijkvergunning ten behoeve van een televisietoestel, eveneens met een scherm van 9 inches, dat hij heeft opge steld in zijn auto. Volgens de P.T.T.-auto- riteiten in Engeland is hij de eerste T.V.-automobilist in Engeland. Zijn toe stel werkt op de autobatterij en de heer Parkes pleegt geregeld met vrouw en twee kinderen naar buiten te trekken voor een „T.V.-picnic". Door K.R.O., A.V.R.O. en V.A.R.A. zul len dagelijks uitzendingen worden ver zorgd van het internationale Festival de la Chanson, dat van 24 tot en met 31 Juli as. in Venetië wordt gehouden en waar aan, zoals gemeld van Nederlandse zijde De Zaaiers deelnemen. De finale van dit festival z'al waarschijnlijk ook via de Eurovisie worden uitgezonden. Van het „Te Deum", dat Anthon van der Horst in 1945 schreef ter viering van onze bevrijding en dat dit jaar opnieuw werd uitgevoerd in Den Haag bij de tien de herdenking van de 5e Mei, heeft de K.R.O. opnamen gemaakt, die in het programma van Vrijdag 29 Juli a.s. ten gehore zullen worden gebracht. Aan de uitvoering werkten mee David Holle- stelle, bas, de Voorburgse Oratorium vereniging en de Kon. Zangvereniging „Excelsior" alsmede het Moettenkoor van de Ned. Bachvereniging en het Residen tie-orkest o.l.v. de componist. Evenals vorige jaren heeft de K.R.O een aantal „regenprogramma's" voorbe reid, die in de vacantie zullen worden uitgezonden, als de jeugd wegens het slechte weer thuis moet blijven. De pro gramma's bestaan uit spelletjes, vertel lingen, knutselwerk en dergelijke. De „Krocodil", het internationale ca baret. dat de K.R.O.-televisie onder pro- ductièleiding van Jan Delfgaauw en re van der Kamp zoveel mogelijk werd ge accentueerd. Toch deed zijn regie hier en daar wat stroef aan en ontbrak de homo geniteit van een zuiver op elkaar inge speelde troep, wat gedeeltelijk te wijten was aan een vaak bij TV-uitzendingen voorkomend euvel: onvoldoende rolvast heid. Enkele speciale TV-effecten, waar van de regie slechts een spaarzaam ge bruik had gemaakt, waren öf slechts ma tig geslaagd zoals de telefoontjes en wan delingen van het jonge paar Phyllis-John en de terugkeer-met-toepasselijke-mu- ziek van de oudste zoon uit Afrika, óf weinig oorspronkelijk, zoals het „filmi sche" overgaan van een kalenderblad in de kop van een dagblad om een bepaald tijdsverloop aan te duiden. Onder de spelers viel vooral Kitty Janssen op in de dankbare rol van de jongste dochter Myra Verder zagen we van Frits van Butselaar, (de „Anthony Eden" in het gezelschap) en van Luc van Gent aardige typeringen als vader Hap- good en „Sproetekop". Tenslotte was er, na de als steeds aan trekkelijke jeugduitzending van de KRO des middags om 5 uur, gisteravond een extra-uitzending, verzorgd door AVRO VARA en VPRO van de film „Utbello door Orson Welles geprodu ceerd en geregisseerd naar de gelijkna mige tragedie van Shakespeare. De vertoning werd op deskundige en instructieve wijze ingeleid door de film- criticus A. van Domburg, die de kijkers enig inzicht poogde te geven van de eisen, welke door de filmaesthetica wor den gesteld aan de verfilming van een to neelstuk. Tijdens de uitzending van de film deed zich een technische storing voor, welke echter spoedig kon worden verholpen zonder dat zij afbreuk deed aan de ge spannenheid. waarmee de toeschouwers deze meesterlijke Shakespeare-interpre- tatie van Welles zonder twijfel op hun scherm hebben gevolgd. De nieuwe Franse resident-generaal van Marokko, Grandval, heeft hedenmorgen veertien Europeanen, die hebben deelge nomen aan de ongeregeldheden in de Europese wjjk van Casablanca uit Ma rokko laten zetten. Gisteren waren er reeds twee uitgewezen. Het betreft hier I Fransen en Spanjaarden. Zq werden allen per vliegtuig naar Frankrqk gebracht. Onder de uitgewezenen bevond zich dr Causse, voorzitter van de vereniging van Europese kolonisten „Union pour la pré- sence Frangaise" genaamd, die sterk te gen zelfbestuur door de Marokkanen ge kant is. Intussen heeft Grandval twee hoofden van departementale diensten ontheven van hun Juncties. Reeds eerder waren door gie van Jos v. d. Valk op Zaterdag 30 Juli j hem andere vooraanstaande ambtenaren a.s. presenteert, gaat het hogerop zoeken.ontslagen. Ditmaal geschiedt de uitzending van de j Er heerst grote ellende onder de zes- daktuin van Hotel Gooiland in Hilver- duizend Mohammedanen, die dakloos zijn sum uit. Medewerkenden zijn Rens van geworden tengevolge van enorme bran- Dorth en zijn gezelschap, het ensemble Lotte Goslar en Freddy Albeck, het orkest Dick Dirkse, de Oostenrijkse jongleur Fred Wolmini en de Venezolaanse zan geres Alicia Miskuski. Op het TV-scherm De Nederlandse televisiekijkers heb ben van de week niet over gebrek aan afwisseling te klagen- De uiterst belankwekkende Eurovisie reportage uit het hoofdkwartier van de UNO te Genève over de opening der con ferentie van de Grote Vier op Maandag ochtend j.l. werd Dinsdagavond gevolgd door een programma van de Nederlandse Televisie Stichting, verzorgd door de AVRO, waarin de kijkers onder de titel „Vogel, vlieg de wereld in" werden ont haald op een komedie van A. P. Dears- ley, die zijn reeds vele malen hier te lande opgevoerde stuk heeft geschreven rond een figuur, die in het matriarchale Amerika wellicht méér voorkomt dan in Europa: de vrouw, die specialiste is in het moeder-zijn en die weigert in te zien, dat haar kinderen volwassen worden. Pas later, bijna te laat, komt ze tot inkeer en vliegen de vogels uit. Erg overtuigend is dat alles niet en men mag dan ook geen toneel van groot se allure verwachten, maar Dearsley heeft er een gezellig familiestuk van weten te maken, hetgeen door TV-regisseur Walter den. die twee inheemse wijken van de oliehaven Fedala, ten Noorden van Casa blanca, hebben verwoest. Deze branden, die gisterennacht ontstonden, zouden zijn gesticht door de inheemse bevolking zelf uit protest tegen de gebeurtenissen van de laatste dagen in Casablanca. Men moet in deze brandstichting volgens sommigen ook een wanhoopsdaad van de Marokka nen zien, die onder de meest ellendige omstandigheden in Fedala gehuisvest wa ren en hoopten aldus de mogelijkheid voor het verkrijgen van nieuwe woningen te scheppen. Ruzie om de naam In kringen van de grote Amerikaanse vakbond CIO is gisteravond te Washing ton verklaard, dat de voorgenomen fusie mt de AFL ernstig gevaar zal lopen als deze vasthoudt aan de eis dat de nieuwe vakbond haar naam moet dragen. De leiders van de CIO willen de nieuwe bond een geheel nieuwe naam geven, doch de AFL-leiders verklaren, dat de naam van hun organisatie reeds sedert 't begin van deze eeuw bij de arbeiders bekend is en bewaard dient te blijven. (De CIO is in de jaren dertig opgericht). De leiders van CIO hebben als compro misoplossing de naam American Congress of Labor voorgesteld. (Advertentie) Een gezellige lunch in het Bouwcen trum te Rotterdam vormde gistermiddag Tiet besluit van de derde Nationale wed strijd in het metselen met bakstenen en de eerste Landelijke wedstrijd in het straatmaken met klinkers, welke eergis teren en gisteren in de Maasstad werden gehouden. Het was tijdens deze lunch, waaraan o.m. ook werd deelgenomen door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. Witte, dat de be slissingen van de jury aan de een en negentig deelnemers werden bekendge maakt. De Technische School te Amsterdam bleek op dit concours voor de tweede maal beslag te hebben gelegd op de Zil veren Troffel. De twee leerlingen van deze school behaalden bij de metselwed- strijd het hoogste aantal punten. De trof fel werd door minister Witte uitgereikt. Tevoren had de voorzitter van de Bak steenindustrie, de heer O. C. Huismans het woord gevoerd en de hoop geuit dat de deelnemers niet alleen nuttige, maar ook aangename dagen hadden beleefd De directeur van het Bouwcentrum ir J van Ettinger, zei deze dagen te zién als zeer belangrijk in het streven naar kwa liteitswerk. De uitslag van de werkstuk ken luidde: 1 B. J. Mentink, leraar am- Amsterdam en 3 J, A. van Kessel, Sit- tafd. Voordat minister Witte de prijswin naars voor de tafel riep om hen met een handdruk met hun prestaties geluk te wensen, stelde hij vast dat de belangstel ling voor het metselwerk steeds sterker toeneemt, hetgeen een verheugend ver schijnsel is, mede in verband met de op voering van de productiviteit in het bouwbedrijf. Thans, zo zei hij tot de jongens, kunnen jullie meewerken tot het geluk en de voorspoed van duizen den landgenoten. De uitslag van de metselwedstrijd luid de als volgt: Groep A: no. 1. (en kampioen van Ne derland) H. Verkaik, Amsterdam (631 pnt.); no. 2 J. Welmers, Zutphen (604 pnt.); no 3. H. Jansen, Wijhe (567 pnt.). Groep B: no. 1. P. C. Albers, Amster dam (617 pnt.); no. 2. J. Welmer, Zut phen (599 pnt.); no. 3 G. Kerkhof, Enter (O.) (570 pnt.). Groep C (leerlingenstelsel): no. 1. C. v. d. Goede, Utrecht (604 pnt.); no 2. H. Kars, Ouderkerk (582 pnt.); no. 3.'H. P. van Wijk, Terheijden (566 pnt.). Bij de straatmaakwedstrijd is de uit slag als volgt: Groep A: no. 1 (en kampioen vas Ne derland) A Cabout, Gouda; no. 2. J. J. Biesheuvel, Rotterdam. Groep B: no. 1. A. Bosselaar, kotter-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3