BOM VOOR RUSSISCHE VOETEN Sensationeel voorstel van Eisenhower: laat ons de leger-blauwdrukken ruilen ft „Waterdicht' niet mogelijk? Warme steun van het congres Limburg kampt met groot tekort aan arbeidskrachten Waarheen gaan met de trein de meeste vacantie-gangers? PERON'S STATUS ONZEKER r Winst van Genève: niemand wil oorlog Nu de vrede maken VOORLOPIGE BALANS Zelfs vanaf het ziekbed Vervoer in Juli en Augustus gelijk aan drie normale maanden Vrijdag 22 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Laboureisen tot afschaffing doodstraf afgewezen Gesprek Stichting van de Arbeid met regering C.A.O. Grafisch Bedrijf Ontsporing op C.S. te Amsterdam Oldenzaalse fabriek afgebrand Dramatische strijd achter de schermen Brandweer redde schoorsteensloper uit de nood WEERBERICHT EISENHOWER èn president èn militair Triomf over de sceptici Practisclie ontwapenings oefening Hartgrondig oneens O Géén positieve besluiten Vaste vacantie-gewoonte Zuurstof flessen vlogen de lucht in De weerverwaching van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vooral in de nacht veel bewolking met op enkele plaatsen wat motregen, maar morgen overdag voornamelijk in het binnenland ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Zaterdag- 23 Juli: Zon op 4.49 uur, onder 20.47 uur. Maan op 10.08 uur, onder 22.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Van onze redacteur) GENèVE, Donderdagavond. NADAT DE GROTE VIER het in de beide voor gaande dagen hartelijk doch pertinent oneens bleken te zijn over het vraagstuk van de Duit.-e hereniging en dat van de Europese veiligheid, hebben zij vandaag punt drie van de agenda, liet ontwaps- ningsvraagstuk aangevat. Zoals te verwachten was heeft president Eisenhower deze gelegenheid aan gegrepen om een poging te doen de hoffelijke impasse van de beide voorgaande dagen te doorbreken en te bewerken, dat althans op dit punt onmiddellijk een stap vooruit wordt gedaan. Het werd een dramatische poging. Na een bewogen inleiding, ontwapening zou de vrees voor oorlog wegnemen uit de angstige harten der mensen, waar ook ter wereld zeide de presi dent, dat liij hij zijn „hart en geest" te rade was gegaan om hij deze gelegenheid iets te zeggen, waar door iedereen overtuigd zou worden van de „grote oprechtheid", waarmee de Verenigde Staten dit ont wapeningsprobleem benaderen. „Ik richt me nu in liet hijzonder tot de Sovjet-delegatie, omdat onze twee grote landen nieuwe en verschrikkelijke wapenen bezitten, in hoeveelheden die èn in onze landen èn in andere delen tot grote vrees voor een plotselinge aanval hebben geleid". En de president stelde daarop niets minder voor dan dat in het hijzonder de Russen en de Amerikanen, elkaar „de volledige blauw drukken" zouden moeten overleggen van de militaire inrichtingen in hun landen. In de tweede plaats zouden Rusland en Amerika elkaar, op basis van wederkerigheid, alle faciliteiten moeten verlenen om boven eikaars grondgebied verkenningsvluchten uit te voeren en alle gewenste luchtfoto's te maken. Dit zou, zo zeide de president, een eerste stap kunnen (Van onze redacteur) GENèVE, Vrijdagmorgen Wanneer men zou pogen om. nu de conferentie haar einde nadert, een voorlopige balans op te maken, "an is het misschien goed er nog eens aan te herinneren, dat voor de conferen tie begon, geen verstandig mens verwacht beeft, dat zij grote beslissingen zou pro duceren. Deze prognose is tot nog toe ge heel juist gebleken, om deze eenvoudige eden, dat de standpunten van beide par tijen misschien wel niet evenveel recht- Vaardigheidswaarde hebben, maar gerug- Sesteund worden door machten, die even sterk zijn. Geen van beide partijen be vindt zich in de noodzaak om de ander tegemoet te komen. Het concrete resul taat zou een continuering van de oude toestand zijn: Duitsland zou voorlopig verdeeld blijven (en zodoende zou Bocl- ganirt dus door de logica der dingen zijn zin krijgen) en een formele wapenstil stand in de vorm van een veiligheidspact zou eveneens voor de toekomst gereser veerd blijven. HET GROTE WINSTPUNT van deze conferentie is echter onmiskenbaar het feit, dat Oost en West beide eer lijk gepoogd hebben elkaar te begrijpen. Alles wijst er op, dat alle partijen, zonder uitzondering, ervan overtuigd zijn ge raakt, dat geen van alle oorlog wil. Dat wil zeggen, dat als de ministers van bui tenlandse zaken later de hier in Gencve geëntameerde discussies zullen voortzet ten zij dit in een aanzienlijk betere at mosfeer zullen doen dan vroeger gebrui kelijk was. Overigens, wanneer, zoals aangenomen mag worden, de ministers het gesprek over de hangende concrete problemen met inbegrip van Duitsland later zullen voortzetten, dan zal dit een ander positief winstpunt zijn voor zover hieruit blijkt, dat geen der partijen de discussie wil afsluiten. HET IS EVENWEL niet te voorzien, dat zij het sneller eens zouden wor den dan hun principalen. Het fei telijke machtsevenwicht zal ook hier niet erg bevorderlijk zijn voor het doen van concessies. Men kan hieraan nog de op merking toevoegen, dat dr Adenauer het met deze hele gang van zaken slechts roerend eens kan zijn. Hij heeft steeds gerekend als Boelganin! op de lange termijn om een oplossing voor het Duitse vraagstuk te vinden. Hoopt^Adc- nauer de oplossing nog te beleven. EN DAN TENSLOTTE het onwape- ningsvraagstuk, waarover de ag van vandaag misschien een nes is- sing zal brengen. Hier in Geneve ziet men in Eisenhower's voorstel van gisteren he belangrijkste punt van de gehele con ferentie. Terecht. Ook al zou men wat absoluut zeker is over deze kwestie op de conferentie zelf geen overeenstemming bereiken. Een van de practisclie voordelen van Eisenhowers voorstel is intussen dat hiermee mogelijk de hinderlijk starre Procedure in de V.N.-subcommissie voor de ontwapening kan worden omzeild. Zeker wat de conventionele wapens be treft, kunnen beide partijen uiteindelijk wel concessies doen, zonder dat daarbij hun doorslaggevende militaire factor, de A- en H-bom, aangetast wordt. Komt men tot overeenstemming dan zou dit echter tóch het vertrouwen van de ge wone man in de toekomst, die hem op bet ogenblik zo somber toeblikt, bijzon der versterken. Men moet overigens bij de berekening Van de kansen, die Eisenhowers plannen •naken, in acht nemen, dat aanvaarding Van het voorstel voor Boelganin heel wat Jul betekenen. Hij gunt dan de Ameri kaanse president een geweldige propa gandistische triomf. zijn op de weg naar ontwapening en de wereld zou er zodoende van overtuigd worden, dat de grote mogend heden er ernstig naar streven de spanningen in de wereld te verminderen. Als om liet effect van deze woorden nog meer kracht bij te zetten kraakten donderslagen boven Genève en sprongen op dat moment tengevolge van 'n electrischï storing alle lampen in liet gebouw uit. De president stelde in zijn rede ook voor om aan de afgevaardigden in de subcommissie voor ontwapening van de Verenigde Naties opdracht te geven voorrang te verlenen aan de proble men van inspectie en rapportering. Wat de betreft de atoom- en water stofwapens verklaarde Eisenhower, dat de V.S. tot nog toe geen enkele deugde lijke inspectiemethode hadden kunnen vinden, waardoor het mogelijk zal wor den een verbod van deze wapens zin vol te maken. Hij voegde daaraan toe, dat naar zijn weten ook geen enkel ander land er tot dusver in geslaagd was een „waterdicht" inspectiesysteem voor atoomwapens te ontwerpen. Er wordt gezegd, dat sommige onder delen van Eisenhower's sensationele voorstel niet waren opgenomen in de te voren opgestelde verklaring, waar mee hij naar de vergaderzaal was ge komen. De zinsnede over de luchtver- kenningen en luchtfoto's laste hij in, toen hij luisterde naar een verklaring van maarschalk Boelganin. Toen Eisenhower later zijn rede voorlas en op dit punt was aangekomen, nam hij zijn bril af en keek ernstig naar de Sovjetleider. Hij improviseerde even- Daarna zette hij zijn bril weer op en ging verder met de tekst zoals die op zijn papier stond. Men mag aannemen, dat dit groot se voorstel bij de Russen insloeg als een bom. Premier Boelganin heeft zich vanmiddag alle commentaar voorbehouden. Vier-en-twintig uur uitstel zal hij vermoedelijk wel nodig gehad hebben. Waarschijnlijk heeft hij zijn antwoord voor morgen (Vrijdag) gereserveerd. Het is inmiddels duidelijk, dat Eisenhower's openhartige voorstel de Russen voor een zware opgave plaatst. Immers, verwerpen zij dit voorstel, dan zullen zij voor de wereldopinie het odium op zich laden dat zij niet oprecht streven naar ontwapening. Des te lastiger is het parket, waarin zij gebracht zijn, omdat zij herhaaldelijk tijdens de loop van deze conferentie open lijk hebben verklaard ervan over- luigd te zijn, dat de president eerlijk naar de vrede streeft. Premier Faure heeft in de confe rentie van hedenmiddag het „publici taire" karakter van het voorstel van de president onderstreept. De Franse premier zeide, dat hij hoopte dat alle volkeren in de wereld de stem had den kunnen horen van „deze man, die over grote militaire ervaring beschikt Als alle volkeren van de wereld deze stem, die hier op de 21ste Juli geklon ken heeft, hadden kunnen horen, dan zouden zij geloven, dat er eindelijk iets veranderd is in de wijze, waarop het ontwapeningsprobleem tot nu toe in de wereld werd aangepakt. Dit zou dan de eerste triomf zijn over de sceptici, die nooit in ontwapening ge loofd hebben", zo zeide hij. Ook premier Eden gaf warme bijval aan de president. „Als dit voorstel aangenomen kan worden, zal het on getwijfeld een spectaculaire bijdrage leveren tot het herstel van het ver trouwen onder de volkeren", zo zei de bij. Overigens hebben vanmiddag ook de drie andere groten ieder een ontwape ningsvoorstel ingediend. Premier Boel ganin kwam voor de dag met een for meel voorstel, dat nagenoeg een copie is van het op 10 Mei j.l. door de Rus sen bij de V.N.-subcommissie inge diende ontwapeningsvoorstel. (Ver mindering strijdkrachten tot een be paalde limiet, voor de grootste mo gendheden 1% millioen- Daarna een volledig verbod van atoomwapens. Proefnemingen met kernwapens sta ken). Premier Faure deed voorstellen die hij morgen in de vorm van een memorandum zal overhandigen be- Itreffende de inspectie in het kader van een ontwapenings-accoord. Deze inspectie zou, volgens Faure, namelijk aangevuld moeten worden door een systeem van publicatie en budgetaire contóle. Premier Eden tenslotte kwam voor de dag met wat hij in vergelijking tot Eisenhower's „stoutmoedige voor stel" noemde „een veel-beseheide- ner plan". Daarover zou echter even eens onmiddellijk kunnen worden be slist. Volgens Eden zou de ontwapening in etappes moeten verlopen. Daarbij kon men dan beginnen met de in Europa geleverde strijdkrachten. Bij wijze van experiment stelde de Britse premier voor aan weerszijden van de grens die in Europa Oost en West van elkander scheidt, nader over een te komen zónes af te bakenen, binnen welke ontwapend zou moeten worden. De militaire bevelhebbers zouden dan in een inspectiedienst ver enigd, het toezicht kunnen uitoefenen. Maar dit voorstel mocht Eden wees daar nog eens speciaal op be slist niet in verband worden gebracht met zijn eerder gedane suggestie voor het instellen van een gedemilitariseer de zóne. Dit laatste voorstel was af hankelijk van de totstandkoming van een herenigd Duitsland. Zijn plan van vandaag was alleen maar een ,prac- tisch experiment" langs het ijzeren gordijn. Indien dit op beperkt terrein zou slagen, dan zou het vervolgens over verdere zónes uitgebreid kunnen worden, zo meende Eden. Wat inmiddels het probleem van de Duitse hereniging en dat van de Europese veiligheid betreft, daar over zijn de ministers van buiten landse zaken het blijkbaar nog steeds zo hartgrondig oneens, dat zij er niet in geslaagd zijn om, zoals hun op dracht luidde, vandaag verslag uit te brengen aan de Grote Vier. Zij hebben daarom gevraagd alsnog hun beraad te mogen voortzetten En ten aanzien van deze beide problemen èn ten aanzien van Eisenhower's spectaculaire voorstel is het wachten dus op wat de dag van morgen bren gen zal. In Washington is zowel door rcpublie- keinse als democratische partijleiders in het Congres gisteravond het (onver wachte) voorstel van president Eisenho wer aan de Russen, met enthousiasme ontvangen. Zelden hebben de politici van het Congres zich zo gehaast in allerlei pu blieke en niet-publieke verklaringen hun bewondering voor het optreden van hun president te uiten. Het moet voor Eisen hower een opwekkend gevoel zijn z,ich van een dergelijke steun in het moeder land zeker te weten. De leider van de democratische oppo sitie in de Senaat ging zelfs zover, dat hij, binnen een uur nadat hij het nieuws had gehoord, in het hospitaa), waarin hij op het ogenblik is opgenomen, een officiële verklaring aan de pers liet overhandigen. Alle commentaren van de leiders van beide partijen in het Congres stemmen overeeneen stoutmoedig en oprecht voorstel, het voorstel waar de wereld-in- vrees-voor-een-oorlog op wachtte, een ciiteiium voor de goede bedoelingen van de communisten. Optimistisch rapport Zoals beloofd stuurt de president dage lijks telegrafische rapporten naar het Congres, In dat van gistermorgen zeide hij o.m., dat de Sovjetleiders zeer ver langend zijn om resultaten te bereiken bij het verminderen der spanning in de we reld. Volgens Eisenhower zouden zij on gaarne zien. dat de conferentie zou ein digen zondei dat iets bereikt zou zijn. dat voor hen en de rest van de wereld een verbetering van de onderlinge betrekkin gen zou betekenen. Zowel de president als minister Dulles achten het mogelijk, dat. hoewel dé Russische houding Woens dag nog geen belangrijke verandering ten aanzien van de grote vraagstukken had laten zien, er op volgende conferenties ze ker een vermindering van de spanning zal intreden. Wèstduitse eis In Westduitse kringen in Genève ver klaarde men naar aanleiding van Eden's „bescheiden" suggestie (het practische experiment voor een gecombineerde in spectie aan beide zijden van het ijzeren gordijn), dat de Westduitse regering bijna zeker zou weigeren Oosteuropese inspecteurs in West-Duitsland toe te laten, tenzij volgens een plan dat tevens voorziet in de hereniging van Duits land. In het afgelopen kwartaal is de ge registreerde arbeidsreserve in Limburg belangrijk verminderd. Tegenover deze vermindering van het aanbod staat een aanzienlijke toeneming van het aantal openstaande aanvragen voor personeel. Een gedeelte van de vermindering van de niet voldane vraag is te wijten aan de in vloed van het seizoen, o.a. in de bouw nijverheid. Een tweede oorzaak vormt het voortduren van de hoogconjunctuur. Een derde verklaring is het feit, dat de werk gevers met het oog op het komende einde van het schooljaar reeds thans aanvragen voor jeugdig personeel hebben ingediend. Ten opzichte van het eerste kwartaal blijkt het aantal openstaande aanvragen, dat thans rond 9500 bedraagt, met ruim 1800 te zijn toegenomen. Met uitzondering van de administra tieve sector is in vrijwel iedere bedrijfs- klasse van een voelbaar tekort aan ar beidskrachten sprake. Tegenover iedere ingeschreven werkloze arbeider staan ge middeld ruim 11 openstaande aanvragen genoteerd. Absoluut zijn de tekorten wel het grootst in de metaal- en mijnindustrie, de bouwnijverheid en de aardewerkindus trie Tegenover iedere vrouwelijke werkloze staan gemiddeld 16 openstaande aanvra gen geboekt. De tekorten aan arbeiders voor de mijn industrie zijn zeer aanzienlijk. Behoefte bestaat aan rond 830 ondergrondse arbei ders, rond 775 bovengronders en rond 875 jeugdigen. Een toevlucht moet worden gezocht in de werving van arbeiders in andere provincies, het aantrekken van arbeiders uit het Duitse grensgebied van Oostenrijkse arbeidskrachten. Uit Oosten rijk zijn thans rond 250 arbeiders bij de De Britse minister van binnenlandse zaken, Lloyd-George, heeft gisteren in het Lagerhuis eisen van de Labour-oppositie voor afschaffing van de doodstraf van de hand gewezen. Hij zeide niet van oor deel te zijn, dat de openbare mening is gewijzigd sinds het Huis zich in Februari j.l. voor handhaving van de doodstraf uit sprak. Het terechtstellen van mevrouw Ruth Ellis, die schuldig was bevonden aan moord, vorige week, heeft geleid tot een nieuwe campagne om de doodstraf af te schaffen. mijnen werkzaam. Uit het Duitse grensge bied kon een twintigtal arbeiders worden aangetrokken. De werving van arbeiders uit andere provincies van Nederland heb ben geen grote resultaten afgeworpen. Het aantal in Limburg werkzame bui tenlanders nam in één jaar tijds met ruim 1100 mannen en 350 vrouwen toe. Toe neming van deze werkkrachten trad op bij de aardewerkindustrie te Maastricht, waar vooral arbeidsters uit België wer den aangetrokken en in de gewesten Ven- lo en Sittard, waar Belgische grensarbei ders voor de baksteen- en dakpanindustrie werden tewerkgesteld. Voorts is ook de toeneming van vreemdelingen in de kle ding-, textiel-, papier- en metaalindustrie niet onbelangrijk. (Van onze Haagse redactie). Zoals verwacht mocht worden, gezien het karakter van informele bespreking, heeft het gesprek tussen de delegaties van de Stichting van de Arbeid en de mi nisterraad, dat gisteren heeft plaats gehad ten departemente van Economische Zaken, niet tot positieve resultaten ge leid. Stichting en regering hebben haar standpunten ten aanzien van de wijze, waarop de arbeiders hun aandeel in een vermeerdering van de welvaart moeten krijgen, uitrewisseld. Men kan veilig aan nemen, dat de regering haar standpunt heeft gehandhaafd, dat de rust op het loon- en prijzenfront thans niet verstoord mag worden door algemene loonmaatre gelen. De besprekingen waarbij gisteren van regeringszijde aanwezig waren de mi nisters Suurhoff, Zijlstra, Staf en De Bruyn en staatssecretaris Van Rhijn zullen worden voortgezet. Een datum werd niet bepaald. (Van onze Utrechtse redacteur) De grote stoot met het vervoer van vacantiegangers bij de Ned. Spoorwegen is onlangs aangevangen. Het begint half Juli en eigenlijk is half Augustus, althans dat is de ervaring van de N.S., de grote trek al afgelopen. Maar niettemin is het vervoer in Juli en Augustus gelijk te stellen met dat over drie gewone maan den. Na hetgeen wij enkele weken geleden schreven over de bijzondere maatregelen, die de Spoorwegen nemen om het massale vervoer te kunnen verwerken, interes seert het de lezer ongetwijfeld naar welke punten van ons land de meeste per trein reizende toeristen gaan. Wij zijn daarvoor eens gaan praten met ir F. J. van Lith, chef van de afdeling Vervoers behoeften en Verkeersvoorziening, die ons al gauw duidelijk maakte, dat met cijfers hiervan moeilijk een beeld gege ven kan worden. De afgegeven en inge nomen plaatsbewijzen op een bepaald station zijn niet voldoende maatstaf. Wie immers zegt, dat een reiziger in die plaats gebleven is. Mogelijk is hij op andere wijze verder getrokken. Toch zijn er wel enige aanwijzingen en in het algemeen kan men zeggen, al dus ir Van Lith, dat de voornaamste con centratiepunten die stations zijn, waar ook het rij wiel vervoer de meeste inspan ning vraagt. Met name zijn dit Putten, Apeldoorn, Valkenburg, Den Helder en Harlingen. Het valt telken: de grote steden woonten hebben op, dat de mensen uit bepaalde vacantie-ge- en bij voorkeur gaan naar de Veluwe, de Wadden en Zuid- Limburg. Andere vacantie-oorden, zoals grote delen van Noord-Brabant. Twenthe en de Achterhoek schijnen door de grote massa der vacantiegangers, althans voor zover die per trein reizen, nog steeds niet ontdekt. Van Brabant meent men, dat deze provincie onderhand geheel geïndu strialiseerd is, maar dat valt nogal mee en deze zienswijze van de heer Van Lith kunnen wij uit eigen ervaring volkomen delen. Denk maar aap de mooie Peel, waar men verrukkelijk rond kan zwer ven zonder iemand tegen te komen. Heer lijk ongerept en van een weergaloos na tuurschoon zijn ook de Kempen. Maar genoeg hierover, er zijn nog an dere stukken van Brabant, die minstens zo mooi zijn en om ons niet het ongenoe gen van V.V.V.'s op de hals te halen, zul len wij niet in verdere bijzonderheden afdalen. Wenden we om alle schijn van partijdigheid te vermijden, de blik naar Twenthe en de Achterhoek. Ook daarheen gaan betrekkelijk nog weinig vacantiegangers en voor wat de Achterhoek betreft, geniet alleen Lochem en omgeving vermaardheid, terwijl men Montferland in het algemeen gesproken, pas de laatste jaren begint te ontdekken. De punt bij Winterswijk is voor de meesten nog terra incognita. Andersom is er vacantie-vervoer uit de kleine plaatsen naar de grote steden, als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, voornamelijk van kinderen, die bij familie gaan logeren. Ga midden in de week op stap De grote moeilijkheden met het drukke vervoer doen zich niet voor midden in de week, maar voornamelijk op Zaterdag en Maandag en ir Van Lith zou ieder de goede raad willen geven, wat meer mid den in de week op stap te gaan en terug te keren. Natuurlijk is dit met het be spreken van pensions niet altijd even ge makkelijk, maar we menen toch, dat in die richting wel wat gedaan kan worden, ten profijte niet alleen van de Spoorwe gen, maar ook van de reizigers, die dan meer kans hebben op een behoorlijke plaats in de trein. En nu tenslotte toch wat cijfers-ge- middelden over de laatste jaren. Ir Van Lith, die bij zijn werk vaak met statis tieken werkt, verstaat zelf de taal van cijfers maar al te goed en dus liet hij zich overhalen ons enige getallen te ver strekken. Maar nogmaals men zij na het kennis nemen van deze cijfers voorzich tig met zijn conclusies. Het verschil in enkele-reizen en re tours naar Harlingen gedurende zomer en winter was respectievelijk 6000 en 1000. Voor Den Helder des zomers 7000 enkele reizen meer. Met retours was hier geen verschil op te merken. Voor Apel doorn werden 's zomers 15.000 enkele reizen en 1500 retours méér verkocht, het geen duidt op talrijke pensiongasten. Naar Putten 3000 enkele reizen en 500 retours méér. Valkenburg noteerde 10.000 enkele reizen en 13.000 retours méér dan in de winter, waaruit is op te maken het groot aantal vacantiegasten, die een dagje naar Valkenburg gaan. Voor Houthem- St. Gerlach 3000 enkele reizen en 500 re tours surplus. Schin op Geul resp. 3000 en 1000. Voor alle genoemde stations te zamen werden dus 47.000 enkele reizen en 17.500 retours meer in de zomer dan in de winter afgegeven. Dit nieuwe centrale gebouwencom plex op London Airport, het grote vliegveld van de Engelse hoofdstad, is een van de bezienswaardigheden, welke onder de ogen zal doorglijden van de passagiers, die gebruik zullen maken van de regelmatige helicopter- dienst South Bank-London Airport v-v., welke spoedig wordt geopend door de British European Airways, ten behoeve van de clientèle. Door katholieke bond aanvaard In de gisteren te Utrecht gehouden lan delijke vergadering van vakgroepen van de Ned. Katholieke Grafische Bond is het concept collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf in Nederland met meerderheid van stemmen aanvaard. De Alg. Ned. Grafische Bond zal er op 30 Juli over vergaderen. Reizigers konden half uur lang niet uitstappen Op het Westelijk eiland bij het Centraal Station te Amsterdam zijn gistermiddag circa half zes tijdens het transport naar het perron, waar zij zouden worden in gedeeld bij de HollandItalië-express, twee rijtuigen ontspoord. In de treinenloop ontstond dientengevol ge enige vertraging De treinen, die tegen zes uur in Amsterdam binnenliepen, had den even vóór het station ongeveer een half uur oponthoud alvorens de reizigers de trein konden verlaten. De D-trein. die aanvankelijk om 1817 uur had moeten vertrekken, kon pas om 19 uur de reis naar Italië aanvangen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondent) Door een geweldige knal zijn vannacht vele Oldenzalers uit hun slaap gewekt. Enige zuurstofflessen vlogen uit de brandende kruiwagen- en carrosseriefa- briek van de firma J. Koekenberg de lucht in. In de omgeving van het in lich ter laaie staande gebouw sneuvelden daardoor tientallen ruiten. De brand weer bestreed met groot materieel het vuur, doch slaagde er niet in de gabriek te behouden. Het gebouw brandde tot de grond toe af. Ongeveer veertig pedsonen zijn nu voorlopig werkloos. Het blijft, alles bij elkaar genomen, nog uiterst onduidelijk hoe de positie van president Peron in Argentinië is. Nadat ook gisteren de geruchten aan hielden dat Peron zou zijn afgezet of wel op een stormachtige kabinetszit ting zijn ontslag zou hebben ingediend, heeft de Argentijnse minister van bin nenlandse zaken gisteravond de in het buitenland gepubliceerde berichten over het ontslag van Peron tegenge sproken. Het was in Buenos Aires gisteren de hele dag, in tegenstelling tot Woens dag, toen wilde geruchten over de vloot de ronde deden, volkomen rustig. Zo als gewoonlijk begaf president Peron zich 's-morgens vroeg naar het rege ringspaleis, waar hij o.m. generaal Lu- cero, de minister van het leger, en de ministers van marine, luchtvaart en defensie ontving. Men gelooft, aldus meldt Reuter uit Buenos Aires, dat er zich ook gisteren achter de schermen dramatische tone len hebben afgespeeld bij besprekin gen over de toekomst van het land en de positie van de president. De vloot schijnt nog altijd de onmiddellijke ver wijdering van Peron te eisen. Het leger zou op het ogenblik verdeeld zijn. ter wijl de houding van de luchtmacht nog steeds onzeker is. Wel is het zeker, dat alle strijdkrach ten de situatie van het land fundamen teel willen wijzigen door een geleide lijke afbraak van het Peronistische systeem. Dat Peron nog altijd niet is gevallen, althans niet officieel, zou hij alleen maar te danken hebben aan de vrees van sommigen, dat een al te plotselinge wijziging van de situatie al leen maar nog meer chaos en revolutie zou veroorzaken. (Van onze Utrechtse redacteur). Van de constructiefabriek Alco moet een schoorsteen worden gesloopt. Gewoon lijk begint men met zulk een karwei vroeg in de morgen, doch deze week waren twee arbeiders eerst laat op de dag naar boven geklommen, 's Avonds om half tien vonden zij het welletjes en besloten van de 24 meter hoge schoorsteen af te dalen. Een van de twee durfde het vanwege de duisternis echter niet aan. temeeT daar enkele klimijzers ontbraken. Zijn makker besloot ten einde raad de brandweer te waarschuwen, die om 11 uur 's avonds de man met een ladderwagen uit zijn benarde en hoge positie heeft bevrijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1