BRYLCREEM annen rust m VONDST in De stem van de lezer Giuseppe is „vetturino af Onze dagelijkse PIJZZÏ RADIO PROGRAMMA Geen aanslag op El Glaoui Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar SAN FRANCISCO PAGINA 4 S WERELDS MEEST VERKOCHTE HAIRDRESSING LOTTUM, DORP VAN ROZEN BIJ HET BADEN VERDRONKEN DRIE DAGEN DOOR HET BRABANTSE LAND TELEVISIE J_J1 v \JJLJJ-J van C. BUDDINGTON KELLAND ALGEM. OUDERDOMSVERZEKERING Dezelfde fout die het noodwetje „Drees" aankleefde nl. dat daarin de kleine spaar der op niet te rechtvaardigen wijze bij de niet-spaarder werd achtergesteld, ken merkt ook het ontwerp Algemene Ouder- doms Verzekering maar nu is de pensioen trekker uit het vrije bedrijf de gedupeer- neen. Het werd wèl beweerd. Doch Giu seppe heeft een keer gehoord, dat ze aan een ongeneeslijke ziekt.e leed en veel pijn moest verdragen, wat aan haar hu meur niet ten goede kwam. Hij verdiende goed bij haar en na haar dood kocht hij een rijtuig en een paard en werd „vetturino" in San Remo. Dat was tijdens de Eerste Wereldoorlog. Hij had heel wat concurrenten in die tijd, wist zich echter spoedig een uitste kende reputatie onder de vaste bezoekers van San Remo te verwerven. Een van zijn eerste klanten was de Franse graaf Maurice Philip de Vellêtre, die er een grote renstal op nahield en in Giuseppe direct de koetsier met een bijzondere op leiding herkende. En wie door Giuseppe al niet in San Remo rondgereden is Hij ratelt beroemde namen in lange reeksen af. Te beginnen met de opera componist Mascagni en om te eindigen met de toneelschrijver Pirandello. Ziin mooiste herinnering aan een „vracht je" is die van een bekend dichter. Op een mooie dag liet een artistiek uitziende heer zich met een dame naar een der plantsoenen rijden. Giuseppe zat op de bok en natuurlijk hoorde hij wat er gezegd werd. Dat gaat nu eenmaal zo. Men kan zijn oren niet dichtstoppen. Maar zijn mond bleef altijd stijf gesloten! Enfin, op een gegeven ogenblik begon de heer een gedicht te reciteren. De twee eerste regelstrofen troffen Giusep pe zó, dat hij ze direct uit zijn hoofd kende. Hij hoorde de dame zeggen: dat is het mooiste gedicht, dat je ooit gemaakt hebt. Enkele dagen later las hij in de krant een artikel over een te San Remo plotseling overleden dichter. Er stond diens laatste gedicht bij. Door de eerste regels en bovendien dank zij de foto bij het artikel wist Giuseppe, wie het was geweest, die in zijn rijtuigje ziin laatste gedicht had gemaakt. Hij kent het nog steeds van buiten...... HIJ BEHOORDE tot de laatste vijf, die in het liefelijke San Remo aan de Italiaanse Rivièra hun bedrijf uitoefenden. Toen hij kort geleden twee en tachtig werd is hij voorgoed van de bok ge klommen en heeft hij zijn paardje voor het laatst gestald, Giuseppe, „vetturino" met een staat van dienst als weinig aap jeskoetsiers. Het vak .is een van de vele, die in deze moderne tijd van snelheid gedoemd zijn te verdwijnen. Ook in Italië, waar de „vetturino" zo lang een schier on misbaar bestanddeel der toeristische fol klore is geweest, ziet men nog nauwe lijks een aapjeskoetsier. In sommige ste den hebben ze de strijd om het bestaan geheel moeten opgeven. Giuseppe, de „vetturino" van San Re mo en deken van het dermate geslonken corps, was er nog een van de ouder wetse soort. Hij hanteerde zijn zweep met grote waardigheid en behandelde zijn klanten als vorsten. Niet uit eerbied voor hun stand of geld, maar omdat hij dit van kindsbeen af gewend was geweest. Zijn vader, eveneens „vetturino" leer de het vak in de tijd, dat een „aapje" nog deftig een rijtuig werd genoemd en ingetogen dames en galante heren er met voorname zwier gebruik van maakten. Hij deed Giuseppe in dienst bij een aristocraat, die er een stal met tien paar den en vijf rijtuigen op na hield. Daar leerde hij in de eerste plaats waardigheid. En toen hij als volleerd koet sier in dienst trad van Lady Ethel Roth schild werd hij nóg waardiger. De schatrijke erfgename hield er even eens een aantal rijtuigen op na en had twaalf koetsiers in haar dienst. Ze gedroeg zich als een koningin. Giuseppe vertelt er nog vol ontzag van. Geen koetsier zou het ooit gewaagd hebben het woord tot haar te richten, indien hem niets ge vraagd werd. Maar dat ze tyranniek en lastig was, Een vóór 1948 gepensionneerde zag zijn pensioen door de devaluatie van de gul den met 40 pet verminderd en later door de telkens terugkerende loonronden met de daaraan verbonden prijsstijgingen nog met enige tientallen procenten naar be neden gedrukt. Zeven magere jaren heeft hij nu reeds achter de rug. Alle pogin gen om voor deze „vergetenen" ook maar het geringste aandeel in de ver hoogde welvaart te verkrijgen zijn tot he den vruchteloos gebleken. Nu dreigt ook het in uitzicht gestelde Rijks-bodempensioen aan deze „verge ten volksgroep" onthouden te worden ten gevolge van een in het ontwerp opgeno men onbegrijpelijke bepaling, die de voor de oud-gepensionneerden onmisbare sfeun in de vorm van een douceurtje aan de werkgevers wil overdragen. In het algemeen is het niet juist uit te gaan van de veronderstelling dat de be- drijfspensioenen zijn ontstaan uit de vrij gevigheid van de werkgevers, al bestaan daarop ongetwijfeld uitzonderingen. Er waren ook werkgevers die uitsluitend uit sociale overwegingen een pensioenfonds in het leven riepen, doch juist deze werkge vers zullen nog wel zoveel sociaal gevoel hebben overgehouden, dat ze van hun recht, om de aan hun vroegere trouwe medewerkers toekomende ouderdomsuit- keringen in eigen zak over te hevelen, geen gebruik zullen maken. In verreweg de meeste gevallen, die zich bij bedrijfspensioenfondsen voorde den, betaalden de werknemers een belang rijk deel der premie, terwijl het door de werkgevers opgebrachte aandeel vaak werd verdisconteerd in de uitgekeerde salarissen of in andere bedrijfsbelangen. Indien men niet persé de pensioen-spaar ders wil treffen, zullen nauwelijks steek houdende argumenten aan te voeren zijn die een overhevelen van het voorgestel de bodempensioen naar de werkgevers of de bedrijfspensioenfondsen kunnen rechtvaardigen. Althans voor zover het de oud-gepensionneerden betreft. Het moet voor mij en voor velen een raadsel blijven wat de S.E.R. of de Mi nister kan hebben bewogen om in het wetsontwerp deze bepaling op te nemen, te meer omdat het hun uit de jarenlang geuite iammerklachten der „vergeten groepen" toch bekend moet zijn dat dit bodempensioen voor de oud-gepension neerden uit het vrije bedrijf een levens kwestie uitmaakt, terwijl 't voor de werk gevers, die tengevolge van de hoogcon junctuur der laatste jaren hun inkomens toch reeds verveelvoudigd zagen, van weinig of geen betekenis kan worden ge noemd. Het is vurig te hopen dat de hier ge wraakte monster-bepaling door de Twee de Kamer zal worden geannuleerd. Beecham NederlandN.V. voor Engros Jacq. Mot N. V., Amsterdam tiental personen is in hechtenis geno men. Zoals in een deel van onze editie van gisteren werd gemeld, zou er gisteren tijdens de ernstige onlusten in Mar- rakesj een mislukte aanslag zijn ge daan op de pasja van Marrakesj, El Glaoui. Deze berichten werden later echter tegengesproken. Volgens de laatste lezing van A-F.P. zou de zaak pich aldus hebben toegedragen. De auto van El Glaoui was terecht geko men bij een menigte, die auto's met stenen bekogelde en de ruiten van een Franse winkel had ingegooid. Er klonk toen een schot en de 81-jarige pasja wond zich hier dermate over op, dat hij woedend uit de auto sprong en wilde schieten. Hij werd hiervan echter afgehouden waarop hij aan zijn lijfwacht bevel gaf te vuren. In de verwarring die was ontstaan dacht men aanvankelijk dat er op de pasja was geschoten. Het is ook gistermiddag in Marra kesj onrustig gebleven. Groepen beto gers, met stokken gewapend en Mar- rokkaanse vlaggen meevoerend, trok ken door de inheemse wijk. Zij riepen de naam van de vroegere sultan en staken hier en daar tabakswinkels in brand. Eerst tegen de avond werd het wat kalmer in de stad. Vijftien tabaks winkels bleken een prooi der vlammen te zijn geworden, terwijl ook verschil lende opslagplaatsen door brand waren beschadigd. Een brandweerman werd ernstig door stenen gewond, die door betogers werden geworpen naar een ploeg brandweerlieden, die met blus- singswerkzaamheden bezig waren. Op één dag worden een millioen bloemen geplukt (Van onze correspondent). Voor Lottum, het 1600 inwoners tellen de Noord-Limburgse dorpje van rozen geur en maneschijn, wordt de 13e Augus tus de zwaarste dag van het jaar. In één dag zullen dan rond een millioen rozen van de geurende velden rond dit idylli sche Maasdorpje worden geplukt om een kortstondige glans te geven aan het drie hectaren grote feestterrein „De Kraaien hof", dat midden in de bossen ligt en waar op Zondag 14 en Maandag 15 Augustus duizenden bezoekers worden verwacht, om bij muziek en wijn, zon-, maan- en kunstlicht zich te verlustigen in de metersgrote rozenfiguren en -mo zaïeken langs kunstmatige vijvertjes, kronkelende wandelpaden, bruggetjes en rotspartijen. Jaarlijks gaan er bijna twee millioen veredelde rozenstruiken van Lottum naar het buitenland. De millioenen bloemen zelf. die elke zomer op de velden staan te geuren, zouden waardeloos zijn, als ze niet zo goed te pas kwamen voor dit tra ditionele rozenfeest. Daags voor het feest moeten ze niet alleen worden geplukt, maar bovendien nog stuk voor stuk wor den verwerkt in de bloemen-mozaïeken en ingestoken in de metersgrote geraam ten van jute en vochtig mos. 's Anderen daags is „De Kraaienhof" omgetoverd in een sprookjesland, waar de bezoeker o.a. getroffen zal worden door een 6,5 meter breed en 3,5 meter hoog kasteel, geheel opgebouwd uit rozen en dat zich staat te spiegelen in een vijver, terwijl verder een Hollandse molen, een boerderij met waterput, een schaapskooi met schapen en tal van andere figuren, uit rozen ver vaardigd, dit zomerfeest van geur en kleur zullen opfleuren. Gisterenmiddag Is de 16-jarige A. B. uit Herwen bij het baden in de Oude Waal aldaar verdronken. Het lijk van de jongen, die niet kon zwemmen, is enige uren later opgehaald. Gisteren is in Marrakesj een offi cieel communiqué uitgegeven, waarin werd verklaard, dat tijdens de inci denten gistermorgen in de stad tien doden zijn gevallen, onder wie een lid van de lijfwacht van de pasja. Er wer den voorts 27 gewonden geteld. Een Horizontaal: 1 eilandengroep, 7 water in Friesland, 8 vlaktemaat, 10 pers. vnw., 12 muizekinstrument, 14 het zelfde (afk.), 15 maanstand (afk.), 16 insect, 18 luizen- ei, 21 nauw, 22 witte mier, 24 vragend vnw., 26 meisjesnaam, 28 deel v. h. hoofd, 29 voorzetsel, 30 meisjesnaam, 31 vette vloeistof, 34 geheel de uwe (lat. afk.), 35 nakomelingschap, 37 jongensnaam, 38 soort hagedis. Veertienhonderd wielrijders verkennen natuurschoon De driedaagse fietstochten door Noord- Brabant, georganiseerd door de Bossche V.V.V., zijn gisteren weer begonnen. On geveer 1400 deelnemers hebben zich van een startbewijs verzekerd. De enthousiastelingen voor dit toeristi sche evenement werden in de Brabantse hoofdstad verwelkomd met een vlaggen- parade, waarbij ook de Belgische, Duitse, Franse en Zwitserse vlaggen gehesen werden als groet aan de deelnemers uit die landen. Elke dag wordt er ongeveer 100 km. gefietst door de mooiste streken van Oost- en Midden-Brabant. Gisteren ging de tocht naar Gemert. waar de „Gruun" en „Rooi Schut" de beide Gemertse schuttersgilden het bellende legioen ont haalden op vendel-demonstraties. Het schilderachtige marktpleintje te Waalre zou vandaag de fietsende vacan- tiegangers tot rustplaats dienen en de derde dag gaat de kleurige karavaan naar het grote natuurpark in Kaatsheu vel. Des avonds terug in Den Bosch is er voldoende vertier om weer krachten voor de volgende rit op te doen. De oudste deelneemster aan deze drie daagse is mevr. J. de Boeff-Kooijman uit Bussum, zij is 68 j»ar en maakt voor het eerst deze Brabantse fietstochten mee. De oudste deelnemer is de 65-jarige J. den Hollander uit Fijnaart, die voor de twee de maal meerijdt. Verticaal: 2 kleiti vertrek, 3 klein plantje, 4 wandelplaats, 5 bijwoord, 6 fr. lidwoord, 9 militair, 10 soort wervel wind, 11 pl. in Gelderland, 13 eens, 16 hoofd (fr.). 17 onbep. vnw. (fr.), 19 gast, 20 voorzetsel, 23 stofmaat, 25 militaire rang (afk.), 27 vochtig, 29 regel, 32 dun, 33 pl. in Gelderland, 35 in orde, 36 die rengeluid. Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 groen, 4 pi, 5 ee, 7 palm, 9 been 11 kou, 12 rol, 14 lus, 16 st, 18 n.t„ 19 in, 20 ot, 21 de, 22 do, 23 dl, 25 l.k„ 27 gre, 29 lei, 31 rem, 33 keel, 35 krom, 37 l.s„ 39 ut. 40 peluw. Verticaal: 1 gil, 2 of, 3 nee, 4 paus, 6 eelt, 7 po, 8 mr, 9 b.l., 10 nu, 11 kring, 13 or, 15 stoom. 17 tol, 18 nel, 23 deel, 24 te, 26 krot, 28 r.k., 29 1.1., 30 ik, 32 em, 34 esp, 36 ruw, 38 al. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië en Brazilië: m.s. „Paraguay Star" (26 Juli) ;n s.s. „Alcantara" (30 Juli); Australië, vla Engeland (23 Juli): s.s. ..Overijssel'' (27 Juli)Canada: s.s. „Maasdam" (23 Juli): m.s „Prins Willem van Oranje" (23 Juli); Chili: s.s. „Arkeldijk" (27 Juli): Indonesië, Nieuw Guinea (Ned.): m.s. „Willem Ruys" (26 Juli); s.s. „Utrecht" (28 Juli): Ned. An tillen: m.s. „C. A. Falkland" (26 Jult); Su riname: m.s. „Bacchus" (27 Juli); Zuld- Afrlka: m.s. „Jagersfontein" (26 Juli); m.s. „Sterling Castle" (30 Juli). NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Instr. ensemble en vocaal kwintet. 20.55 Filmprogr. 21.05 Blijspel. 22.05—22.15 Dagsluiting. (Advertentie) Als de Rothschilds mee doen, zej mijnheer Hood, dan is het een solide on derneming. Wat is er waar van het verhaal, vroeg Amanda Stiffler, dat generaal Col- ton geblinddoekt door de woestijn ge bracht zou worden om de mijn te bezich tigen? Ik denk dat het waar is. De generaal schijnt een heel avontuur beleefd te heb ben. Conchita, die geen belang stelde in dia mantmijnen zorgde voor afleiding. Als we vanavond nog met mijnheer Hood naar Telegraph Hill willen gaan, zei ze, dan moesten we maar eens op weg gaan. Gehoorzaam stonden zij van tafel op en begaven zich door de vestibule naar buiten. De gemakkelijke stoelen in de vestibule waren merendeels bezet door gasten, die zaten te roken, te praten of de krant te lezen. Eensklaps pakte Anne ke Juan bij zijn arm beet. Niet schielijk omkijken, fluisterde ze, maar is dat niet John Slack, achter die krant. Juan liep een paar stappen door voor dat hij een blik wierp in de door Anneke aangegeven richting. Hij schudde zijn hoofd. Geen mens te zien daar. Je moet je vergist hebben. Anneke bleef staan en keerde zich om. De stoel, waarin ze Philip Arnolds norse makker had zien zitten, was leeg. Hij was ook nergens anders in de vestibule te zien. Ik weet zeker, dat ik hem daarnet gezien heb, zei ze gejaagd. Ik ben er zeker van, dat hij me gadesloeg. Juan. die man bevalt me niet. Ze fronste haar door Zo kwam het dat een deel van het ge zelschap het uitstapje voortzette. Ze ble ven in een van de salons zitten babbe len, tot het tijd was voor het diner. Mijnheer Hood is een heel aardige jongen, zei Anneke tegen Juan. Door en door Engels, Hij lijkt me verlegen en te ruggetrokken. De blikken die hij anders in jouw richting werpt, gaf Juan ten antwoord, zijn helemaal niet verlegen. Is mijnheer soms jaloers, vroeg An neke. Inderdaad, antwoordde Juan. O, zeg tussen twee haakjes, ik hoorde gisteren nog een opmerking over H. Wattles die je wel amuseren zal. Het was tussen Ralston en Janin. Zeker geen vleiende opmerking, zei Anneke Half en half. Het was ongeveer zo: Die Wattles is een uitgeslapen mens Ze lijkt me iemand om terdege rekening mee te houden als ze tenminste eens iets origineels deed. Tot nog toe heeft ze alleen nog maar gebruik gemaakt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4