Ministers opnieuw komen in te Geneve Oetober bijeen Juichstemming toch misplaatst Voor het meer eerst in de historie dan 64 millioen Record-werkgelegenheid in de Ver. Staten NJET! NO! - EN TOCH OVER- EENSTEMMING! r Amerika boekte het record van 64 millioen werkers GROTE VIER WEER OP HET PUNT VAN 1945 „IKE" THUIS CORDELL HULL OVERLEDEN NIET MEER NODIG Eis van India Verdere beperking van Walvisvangst Maandag 25 Juli 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN H. Vader naar Castel Gandolfo Niet alleen een gevolg van seizoensinvloeden Opgewekte stemming voor het vertrek Legeraalmoezenier verdronken Saar-referendum 23 Oetober C.A.O. Grafisch Bedrijf Coloradokevers WEERBERICHT V.. (Telefonisch van onze redacteur) GENEVE, Zondag EVEN NA KWART over zeven gisteravond verscheen een stralende Eisenhower op het bordes van het Palais des Nations. Met een grote zwaai van zijn hoed en breed glimlachend poseerde hij enkele ogenblikken met zijn vrouw en zijn zoon, die hem waren komen afhalen, op de trappen van het gebouw voor hij in halsbrekende vaart en, voor het eerst, in een open wagen naar het vlieg veld „Cointrin" reed, waar de „Colambine" reed s de gehele middag startklaar stond. De conferentie van Genève was ondanks de crisis van Vrijdag geëindigd in een volledig accoord.. Kort na Eisenhower verlieten de Russen het gebouw, Boelganin, Kroesjtsjef, Molotof en Tsjoekof, en zij toonden zich niet minder enthousiast. In een enigszins mislukte imitatiepoging begon zelfs Boelganin een beetje onhandig met zijn hoed te zwaaien. Het leek niet op de kwajongensachtige spontaneïteit, waarmee Ike dit soort gebaren pleegt uit te voeren. Maar allez, een verblijf van zes dagen aan deze zijde van het ijzeren gordijn is natuurlijk wel wat kort voor een doorgewinterde bol sjewiek om meteen alle dwang- en discipline-complexen van zich af te zetten. Maar wie weet, mis schien komen de heren binnen afzienbare tijd nog wel eens terug. Als het niet is voor een nieuwe Grote-Vier-conferentie dan misschien wel als eeuvoudig toerist in het kader van al die mooie plan nen, die nu vaste vorm kunnen gaan aannemen Nog geen antwoord ■MM OFFERTE Zaterdag bracht een compromis Uitzonderlijk hoge econom. activiteit Beraad in de Alpen Student en matroos ook slachtoffer van het water Niet alle industrieën draaien op volle toeren Ook door christelijke bond aanvaard REPRODUCTIE HOUDT GEF.N GELIJKE TRED MET DE VANGSTEN De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zonnig en droog weer Matige, morgen overdag af en toe' vrij krachtige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen. Dinsdag 36 Juli: Zon op 4.53 uur, onder 20.43 uur; Maan op 13.46 uur, onder 23.02 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT KOUDE OORLOG GELIQUIDEERD WAARUIT bestaat nu dat „volledige accoord"? Wat voor concrete resultaten hebben de vier wereldleiders bereikt na zes dagen van besprekingen Het voornaamste resultaat van de conferentie is, hoe paradoxaal het o klinken moge, negatief: de passiva van tien jaar koude oorlog zijn officieelg - liquideerd. Op het hoogste niveau is een einde gemaakt aan de vooi en aan het door de propaganda geschapen wederzqdse wanbegrip t naamste hinderpaal vormt voor een accoord tussen Oost e" makt onl daarom zeggen, dat de Grote Vier te Genève een schone lei hebben gemaakt om weer te beginnen od het punt, waar men eigenlijk in 1945 had moeten beginnen Dit is een zeer groot winstpunt en er zal wel geen mens in de wereld 'Min, c zich hierover niet van harte verheugt. aan Eden's voorstel voor het instellen van 'n gedemilitariseerde zóne tussen de twee machtsblokken in Europa. Er is een en ander in gewijzigd. Het voorstel kwam zeer gehavend uit de geheime ver gadering van gisteren. Slechts een res tant van het oorspronkelijke plan is ge bleven. de „Richtlijnen" spreken van „het instellen van een zóne tussen Oost en West, waarin het beschikken over strijd krachten voorwerp van onderlinge over eenstemming zal zijn." In een tweede titel handelen de „Richt lijnen" over „ontwapening". Bepaald wordt dat dit vraagstuk verder aan de subcommissie der Verenigde Naties zal worden toevertrouwd, met dien verstan de dat alle vier de grote mogendheden op grond van het in Genève besprokene nieuwe instructies aan hun vertegen woordigers in deze subcommissie, (die op 29 Augustus te New York zal bijeenko men) zullen geven. Hiermede hebben de Westelijke drie hun zin gekregen. De Russen hadden aanvankelijk geëist, dat ook dit probleem door de ministers be handeld zou worden, en zij wensten voorts dat eerst het vraagstuk van het verbod van atoomwapens behandeld zou worden. Geen van deze beide desiderata is in de „Richtlijnen" opgenomen. Tenslotte handelen de „Richtlijnen" in een derde titel over het vraagstuk van het bevorderen van contacten naar me thoden om geleidelijk een einde te ma ken aan de obstakels die in de weg staan aan het vrije verkeer en de „vreedzame handel" tussen de volkeren. Met dat al hebben de Russen nog steeds geen antwoord gegeven op pre sident Eisenhower's spectaculaire voor stel voor wederzijdse uitwisseling van militaire gegevens. Te verwonderen >s dit overigens niet, want in geval van aanvaarding zou alle voordeel aan Amerikaanse kant zijn. De Amerikanen zijn immers steeds heel wat minder ge heimzinnig met de militaire gegevens omgesprongen dan de Russen. Naar het K.N.P. uit Vaticaan-Stad verneemt, is de H. Vader voornemens deze week naar zijn zomer-residentie te Castel Gandolfo te vertrekken. MAAR anderzijds, het zou misplaatst zijn om nu in een juichstemming te gaan verkeren. Het lijdt geen twijfel, het kan niet anders, of er zullen ons in de komende jaren nog heel wat teleurstellingen te wachten staan. Er is in Genève geen enkel concreet probleem opgelost. Duitsland is nog steeds ver deeld, NATO- en Warschau-bloc blijven elkaar als twee tot de tanden bewapen de machten in Europa confronteren en wie waarborgt dat het wantrouwen, dat nu op het hoogste niveau voor een be- Paald deel geëlimineerd is, niet metter- 'd in de strijd over de concrete proble- n,?n zal terugkeren? „Genève" is een schone lei, een MOGELIJKHEID. Alles De directeur van „Fairchild Ca mera and Instrument Corporation" te New York heeft verklaard, dat zijn maatschappij met 34 verken ningsvliegtuigen type RB47 het ge hele gebied van de Sovjet-Unie in een jaar tijds kan fotograferen President Eisenhower is Zondag in Washington uit Genève terugge keerd. Hij werd door duizenden be groet en onder de officiële persoon lijkheden die hem ontvingen waren vice-president Nixon, de leden van zijn kabinet en republikeinse con gresleden, alsmede enige democra tische vertegenwoordigers van het parlement. De president werd hartelijk toegejuicht, toen hij vertelde dat te Genève „nieuwe contacten tot stand waren gekomen en een nieuwe vriendschappelijke houding in de wereld". De president complimenteerde minister Dulles (die op dat ogenblik nog in het vliegtuig zat, dat de „Columbine" niet had bij kunnen houden). Minister Dulles verdiende volgens Eisenhower de dank van het Amerikaanse volk want hij had „met de grootste waardigheid en vaardigheid" zijn land vertegenwoordigd. Toen Dulles even later op het vliegveld aankwam zei hij „Het is een goede confe rentie geweest". Sir Anthony Eden, de Britse regerings leider, die eigenlijk in Genève In de scha- duw is gesteld door het optreden van president Eisenhower: „Ik heb thans meer vertrouwen in de internationale toestand dan voordat ik „aar Genève ging. Er wa ren vele problemen en moeilijkheden, maar. 5aa? tenminste in goede richting. En dat is iets waarvan wij enige tjjd geleden lang niet zeker waren". De drie doelstellingen van Genévej overeen- stemming te bereiken over de aard van de op te lossen problemen, de te volgen koers te bepalen, en door particuliere besprekingen het gevoel van wantrouwen te doen afnemen, waren met meer succes nagestreefd dan Eden had verwacht. MacMillan de Britse minister van bui tenlandse zaken, die Zondag eerst in Londen terugkeerde zei onmiddellijk na aankomst vrolijk: „Er zal geen oorlog komen", want „in een atoomoorlog kan geen overwinnaar zijn". Premier Faure viel een enthousiaste begroeting op het vliegveld van Parijs ten deel. „Ik breng goede indrukken van Genève mee. De weg die voor ons ligt is lang en moeilijk, maar ik geloof dat het goede is". Boelganin vertrok Zondagmorgen uit Genève. Hij zei daarbij, „dat de confe rentie ongetwijfeld een machtige weer klank zou vinden in de internationale be trekkingen. Wij hebben oprecht getracht een nieuw vertrouwen tussen de volke ren te scheppen zonder hetwelk de we reld de toekomst niet onder de ogen kan zien". De Russische delegatie vloog vervolgens naar Oost-Berlijn, waar Boelganin zei, flat zich sedert de oorlog twee souvereine óelen van Duitsland hadden gevormd, en dat allereerst nodir was een wederzijdse toenadering van die delen. Dit was de enige weg naar hereniging. Boelganin en Kroesjtjef blijven enige dagen in Oost-Duitslanö, waar zij gis- avond o.m. een vacantiekamp van de communistische jeugdbeweging bezoch ten en morgen een massabijeenkomst op het Marx-Engelsplein in Berlijn zul len bijwonen. Molotof, Gromyko en Tsjoekof zijn inmiddels naar Moskou doorgereisd. Het bezoek van de Sovjet-groten aan de „Duitse Democratische Republiek" demonstreert nog eens duidelijk de Rus sische wens om hun Oostduitse staat in het politieke spel te brengen. zal er van afhangen, hoe deze geschapen mogelijkheid nu gebruikt wordt en daar om zal in laatste instantie pas veel later kunnen blijken of deze conferentie posi tieve resultaten heeft opgeleverd. Een eerste definitief oordeel zal dan ook pas geveld kunnen worden, wanneer de vier ministers van buitenlandse zaken hun eerste serie onderhandelingen be ëindigd zullen hebben. Want dat is het directe resultaat van de conferentie van de Grote Vier: dat aan de ministers richt lijnen gegeven zijn omtrent de wijze, waarop zij over de problemen die hier ter sprake geweest zijn in concreto zullen moeten gaan onderhandelen. Besloten is, dat deze onderhandelingen in Oetober hier in Genève beginnen zullen. Men zal zich herinneren, dat de im passe van jl. Vrijdag veroorzaakt werd door de fundamentele oneensgezindheid tussen Molotof en zijn drie Westelijke collega's over de wijze, waarop deze on derhandelingen aangepakt zullen moeten worden. Ook tussen de Grote Vier is Za terdag hierover nog hardnekkig gevoch ten. Zij hadden niet minder dan drie ver gaderingen nodig om het tenslotte eens te worden. Het resultaat van dit accoord het resultaat dus van de gehele conferentie! is een document getiteld: RICHTLIJ NEN VAN DE REGERINGSHOOFDEN DER VIER MOGENDHEDEN AAN DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN". In een soort „preambule" ver klaren de regeringshoofden, dat zij ge leid worden „door het verlangen om bij te dragen tot vermindering van de inter nationale spanningen en tot versterking van het vertrouwen onder de staten". In deze preambule wordt voorts verklaard, dat rekening gehouden moet worden, zo wel met het feit, dat de hereniging van Duitsland nauw verbonden is met het probleem van de veiligheid in Europa alsmede met het feit, dat een bevredigen de oplossing van ieder probleem van be lang is voor het versterken van de vre de". Deze laatste zinsnede is een compro mis, waarover de Grote Vier het na veel discussie eens werden. De Sovjets en met name minister Molotof in de verga deringen van jl. Vrijdag hadden hard nekkig geëist het probleem van de Euro pese veiligheid bovenaan de agenda te plaatsen, terwijl het Westen prioriteit eiste voor de Duitse hereniging. In de „Richtlijnen" prijken Europese veiligheid en Duitsland nu samen onder één titel bovenaan de lijst. De beide vraagstukken kunnen dus tegelijk behan deld worden, hoewel dit niet rechtstreeks gestipuleerd is. Overigens wordt onder scheid gemaakt tussen „het regelen van het Duitse vraagstuk" en „de Duitse her eniging". Verklaard wordt dat de hereni ging door middel van vrije verkiezingen geschieden moet en dat beide vraagstuk ken opgelost moeten worden in overeen stemming met de belangen van het Duit se volk en in het belang van de Europese veiligheid. In dit verband herinneren we nog even Het overzicht van de record-werkgele genheid in Juni in de Ver. Staten, dat door het ministerie van handel is gepubli ceerd, is eigenljjk „og belangwekkender door wat er niet in staat dan wat er zwart op wit in te lezen valt. In dit rapport wordt geconstateerd dat de werkgelegenheid voor de burgerbevol king, dat wil zeggen het aantal mensen dat aan het werk is met uitzondering van de mannen en vrouwen in de strijdkrach- In het Bethesda Marinehospitaal bij Washington is Zaterdag de vroe gere Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken en Nobelprijswin naar van de vrede in 1945, Cordell Huil, overleden. Hull is 83 jaar ge worden. Op last van president Eisenhower, die het overlijdensbericht in Genève ontving, werden Zaterdagavond op alle openbare gebouwen in Washing ton de vlaggen halfstok gehesen. Huil trad in 1944 om gezondheidsre denen af als minister van buitenlandse Zaken. Hij leed aan aderverkalking. Vrij dag kreeg hij een beroerte. In drie regeringsperioden van president Roosevelt was Huil minister van buiten landse zaken en bij zijn aftreden noemde Roosevelt hem „de vader van de Verenig de Naties". Hij verwierf internationale bewondering voor zijn werk tot verbete ring van de internationale betrekkingen. Zijn hele leven lang heeft Huil gewijd aan de zaak van de vrede. Zijn brede in ternationaal gerichte kijk heeft een diepe invloed gehad op de buitenlandse poli tiek van de V. S. Drie regeringsperioden van president Eisenhower heeft Huil de leiding van het staatssecretariaat gehad. Ofschoon hij zijn ministeriële leven lang vele moeilijkheden met zijn collega's in het kabinet en zelfs met de president heeft gehad, was hij het zeker op een punt roerend eens met Roosevelt, name lijk in het zoeken naar middelen om op de een of andere wijze Japan's agressie tegen China te keren. In 1893 begaf Huil zich voor het eerstpen van de werkloosheid (dit jaar in de politiek. De lange advocaat uit Ten- millioen resp. 0.19 millioen), maar nessee werd lid van het Huis van Afge vaardigden van die staat. In 1907 werd hij in het Amerikaanse Congres gekozen. Rond 1930 valt zün felle actie tegen de toen groeiende isolationistische tenden- j Zen. Twee jaar later werd hij door Roo- j sevelt in diens kabinet gehaald. ten, voor het eerst in de Amerikaanse ge schiedenis de 64 millioen heeft overschre den. Op een tijdstip, waarop „werkgelegen heid" en „economische welvaart" bijna synoniem zijn geworden, wordt nu door dit millioenencijfer bevestigd dat de eco nomische inzinking van 1954 reeds lang heeft plaats gemaakt voor een nieuw jaar van voorspoed. Dit is een vrij duidelijke gevolgtrekking, maar die nog niet ver genoeg gaat, omdat men bij de interpreta tie van economische overzichten dit jaar rekening moet houden met enkele feiten, die in de rapporten zelf niet worden ver meld. Het nog nimmer bereikte cijfer van 64 millioen komt bijv. geenszins als een ver rassing, omdat de bevolking van de Ver. Staten voortdurend is toegenomen, maar dikwijls wordt over het hoofd gezien dat juist nu de arbeidende bevolking minder snel toeneemt dan de bevolking in haar geheel genomen. Zij, die thans de leeftijd bereiken waar op zij in het arbeidsproces worden inge schakeld, zijn de kinderen uit de jaren kort na 1930, toen het geboortecijfer laag was. De bevolking neemt snel toe in de lagere leeftijdsgroepen (vanwege 't hoge geboor te cijfer sedert de oorlog) en ook in de hogere leeftijdsgroepen (vanwege de lan gere levensduur der mensen), maar de verandering in de leeftijdsgroepen, waar toe de jongere arbeidende generatie, zo in de buurt van 20 jaar behoort, is gering. Bovendien wordt in Juni de arbeids markt overstroomd door hen die in Juni vacantie hebben gekregen van de middel bare school en het „college' 'en er in de zomermaanden in een tijdelijk baantje graag wat bij willen verdienen. Gewoonlijk gaat dan in die maand een stijging van de werkgelegenheid gepaard met een oplo- 1.3 dit Dit laatste kan geconcludeerd worden uit enkele andere overzichten, die, even eens, vanuit een ander gezichtspunt moe ten worden bekeken: de afwezigheid van inflatie, de dollarcijfers met betrekking tot productie, verkopen enz. moeten nu genomen worden als de juiste punten van uitgang, waarbij het uiterst geringe ver schil in de dollar van heden en die van verleden jaar gerust kan worden verwaar loosd. Wanneer dit eenmaal goed is ingezien kunnen wjj ons baseren op het jaar cijfer van de geproduceerde goederen jaar is het overschot van 1.11 millioen zeer opvallend. De geweldige toeneming in de werkgele genheid is dan ook zeker niet alleen aan seizoensinvloeden te danken, maar is een aanwijzing van een uitzonderlijk hoge economische activiteit. BONN, Zondagavond. In Mucrren, het Zwitserse vacantiever- bl«f van bondskanselier Adenauer, zijn thans alle waarnemers der conferentie te Genéve samengeroepen om vandaag met dr Adenauer en minister Von Brentano de Geneefse resultaten te bespreken. Eerst na deze conferentie kan men ver wachten dat de Duitse reacties, die on danks een grondtoon van een zekere te leurstelling toch nog vrij vaag zijn, meer concrete vormen zullen aannemen. Het hgt in de bedoeling dat bfl dit grote be raad in de Zwitserse alpen de hoofdlij nen der politiek zullen worden uitgestip peld, die in de periode voor de October- conferentie zal worden gevolgd. Voor de komende dagen zijn in Bonn het bonds- kabinet en de commissie voor buitenlandse zaken van de Bondsdag bijeengeroepen, om daarover door minister Von Brentano te worden ingelicht. De socialistische oppositie in de West- duitse Bondsdag heeft heden beraad ge houden om haar conclusies uit Genève te trekken. Over Adenauer gesproken, interessant is het commentaar van radio Oost-Berlijn, die de bondskanselier de voornaamste verliezer van Genève noemde. „Adenauer en zijn politiek zijn het resultaat van de koude oorlog geweest. Nu de koude oor log afloopt, zal hij niet meer nodig zijn. Thans moesten alle Duitsers op alle ni- veaux, „waaronder het hoogste" gaan overleggen om de twee delen van het land dichter tot elkaar te brengen. GENèVE, Zondag. Het was de verslaggevers en fotogra fen, die Maandag bij de openingsverga dering van de Grote Vier-conferentie door leden van de Zwitserse veilig heidsdienst zorgvuldig binnen een ge reserveerde ruimte worden gehouden, bij de sluitingszitting in het Palais des Nations toegestaan zich vrijelijk tussen de delegaties te bewegen. Er heerste een enigszins feestelijke en opgewekte stemming hij deze vergadering, die be gon een uur nadat de geheime bespre kingen, waarbij de Grote Vier van slechts drie adviseurs vergezeld waren, waren beëindigd. De slotvergadering begon om half zeven. Zij stond onder voorzitterschap van premier Faure. Als eerste voerde premier Eden het woord. „De beperkte taak welke de conferentie zich met be trekking tot het verminderen van de internationale spanning had gesteld, is ruimschoots voltooid. Wij hebben ein delijk een aanvang gemaakt met het werk waarvan wij gehoopt hadden het tien jaar geleden te kunnen beginnen. Niemand verwacht dat het eenvoudig zal zijn alle details van de gecompli ceerde kwesties te regelen, maar, wij hebben een kans, beter dan ooit sedert het einde van de oorlog, om aan prac- tische regelingen te gaan werken. De conferentie loopt nu naar een eind. Maar voor alles, wij moeten niet schei den. Dat bedoel ik zo: ook als wij niet langer bij elkaar zijn in één kamer, moeten wij toch moreel één blijven in een en dezelfde wil". Na Eden kwam premier Boelganin verklaren, dat de conferentie zonder twijfel van positieve betekenis was ge weest voor een vermindering van de spanning en een herstellen van het on derlinge vertrouwen. De Russische de legatieleider was teleurgesteld over het feit, dat onderwerpen betreffende het Verre Oosten en de „wettige rech ten" van het Chinese volk niet ter sprake waren gekomen. Hij was echter verheugd over de onderlinge contac ten, welke men binnen en buiten de conferentiezaal had gelegd. Wenkbrauwen op. Dc leden van de Westelijke delega ties trokken even hun wenkbrauwen op, toen Boelganin o.m. zijn plannen voor een veiligheidsverdrag en de Sov jet-ontwapeningsvoorstellen nog eens ging herhalen. Maar deze afwijking van de gang van zaken vermocht de goede stemming niet te verminderen. President Eisenhower vervolgens was van oordeel dat „de vooruitzich ten op een voortdurende vrede met rechtvaardigheid, algemeen welzijn en grotere vrijheid beter zijn en dat het gevaar van de ontzettende tragedie van een moderne oorlog geringer is ge worden". De Amerikaanse president noemde de conferentie een „historische ontmoeting". Het is over het geheel een goede week geweest". En daarna kwam de voorzitter van deze vergadering, premier Faure van Frankrijk aan het woord. Hij voorspel de dat de bijeenkomst „een gelukkige invloed" op de toekomstige gang van zaken tussen Oost en West zou hebben. En toen eindigde de vergadering met een klein incident, tekenend voor de ontspannen sfeer die er heerste. „Heeft iemand van U nog opmer kingen" vroeg Faure. „Njet", zei Boelganin duidelijk. „No", kraakte Eisenhower's stem er onmiddellijk op. Njet! No! Overeenstemming, getypeerd in juist deze woorden. Njet! No! Even was het stil. Toen lachte er iemand en iedereen begreep het: eindelijk ontspanning. Op een „modeparade" hebben leden van de Westduitse grenswacht in Bonn on geveer 100 persvertegenwoordigers het nieuwe uniform getoond. De karakteris tieke eigenschappen, bekend uit de twee de wereldoorlog zijn verdwenen. Op de foto toont de man, links het toekomstige uniform van de generadl-majoor en de man rechts het uniform van de toekom stige korporaal. De uniformen zijn uit gevoerd in de kleur muisgrijs. Bij het zwemmen in de Maag onder Waalwijk is Zondagmiddag om ongeveer half zes verdronken pater G. A. van Schaick O.F.M. uit Weert. Pater Van en de verleende diensten het bruto gebaick was 39 jaar ond en aalmoezenier nationaal product, dat alleen een aan- bij de L. S. K. te Nijmegen, wijzing geeft van de economische ten- f>, bet kanaal WessemNederweert 1» denz. Dit bruto nationaal product is, in Zaterdagavond nabij El eveneens door miilioenen dollars, op jaarbasis omgere- verdrinking om het leven gekomen ds 15- De Saarlandse ministerraad heeft als datum voor de volksstemming over het nieuwe Saar-statuut Zondag 23 Oc tober vastgesteld, dat is de eerste ver jaardag van de ondertekening van de Frans-Duitse overeenkomst over Saar land. Alle Saarlanders van 20 jaar en ouder zullen stemmen voor of tegen een statuut, waarbij hun land zelfbe stuur binnen de Westeuropese Unie wordt verleend. Zaterdag zijn de wetten op de voor bereiding en organisatie van de volks stemming van kracht geworden. Als gevolg daarvan mogen de pro-Duitse partijen een de campagne voor de volksstemming, die thans officieel ge opend is, deelnemen. kend, gestegen van 364.000 in de eerste drie maanden van het jaar 1953 via 360000 in het „malaise''-jaar 1954 tot 375.000 in de eerste drie maanden van dit jaar en naar schatting 380.000 in het tweede kwartaal 1955. Deze toename is zowel de oorzaak als het gevolg van het optimisme, dat gecon stateerd werd tijdens een onderzoek dat j werd ingesteld naar de bestedingsge woonten van de gemiddelde verbruiker en het zakenleven, waaruit bleek, dat of schoon de spaargelden geregeld toene men, niets er op wijst dat deze spaargel den beschouwd worden als een appeltje voor de dorst en dat het geld ook weer even vlot wordt uitgegeven. De ruim 4.3 millioen auto's, die sedert Januari werden gefabriceerd, zijn op een klein deel na verkocht; de bedrijven, die het van de vacantiegangers moeten heb ben, maken een bloeiperiode mede; zeer veel Amerikanen gaan naar het buitenland (tot 30 Juni werden door het ministerie van buitenlandse zaken 50.000 paspoorten meer afgegeven dan verleden jaar); de uit gaven voor verbruiksgoederen zijn in één jaar tijdis met 97.000 toegenomen, door het zakenleven is tussen S 25.000 millioen en 30.000 millioen besteed aan uitbrei dingen. Z(jn er schaduwzijden? Het meest op merkelijk feit is misschien wel dat de hui dige welvaart niet een verschijnsel is, waaraan alle industrieën gelijkelijk deel hebben. Zo is de woningbouw ongeveer op hetzelfde niveau gebleven, de automo bielindustrie maakt een hausse mee, de productie van radio- en televisietoestel len is over het hoogtepunt heen, syntheti sche vezels en chemicaliën beleven een bloeiperiode, naar textiel is minder vraag maar huishoudelijke artikelen en meube len zijn bijzonder in trek. Het blijkt dus wel dat de huidige hausse- periode door een ingewikkeld samenspel van de verscheidene industrieën tot stand is gekomen en dat als het de ene indu strie tijdelijk wat minder goed gaat dit door een andere weer wordt gecompen seerd, zodat niet alle industrieën tege lijkertijd op voile toeren draaien. Aan de andere kant is het dus ook niet waar schijnlijk, dat alle industrieën tegelijker tijd gevoelige klappen zullen krijgen. Deze economische gesteldheid zien de deskundigen op dit gebied het liefst, want zolang deze blijft heersen, is naar hun mening het ergste wat er gebeuren kan het optreden van korte niet ver door werkende terugslagen, die sedert de oor log al verscheidene malen zijn voorgeko men en die spoedig weer werden teniet gedaan door wat thans de natuurlijke en gestaag voortschrijdende economische groei schijnt te zijn. jarige M. H. uit Hunsel. Waarschijnlijk is de jongen, die de zwemkunst meester was, in het water onwel geworden. Toepassing van kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De jongen studeerde aan het klein-seminarie te Rolduc, Bij het Zuiderstrand te Zandvoort ver dronk Zondagmiddag om kwart voor vjjf de 22-jarige beroepsmatroos van de Kon. Marine H. G. uit Amsterdam. Zfln vrouw kon op het nippertje uit zee worden ge red. De leden van de Zandvoortse reddings brigade werden op een drenkeling op merkzaam gemaakt door een laag over vliegend hefschroefvliegtuig van Ypen- burg, bestuurd door piloot R. van der Warten, die zijn reclameborden op de plek des onheils liet vallen. Onmiddellijk gingen redders te water en zij slaagden er in de echtgenote van de matroos aan de kant te brengen. Zij werd met zuurstof bijgebracht en toen pas hoor de men, dat haar man zich eveneens in nood moest bevinden. Dadelijk gingen de redders weer in zee en nu vonden zij het stoffelijk overschot van de matroos in het tweede zwin. De echtgenote is naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem over gebracht. Haar toestand is redelijk. De Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond heeft de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het grafische bedrijf Zaterdag in zijn landelijke vak groepvergadering te Utrecht aanvaard. Grote ontstemming was er echter, omdat de uitbreiding van de vacantierechten, in vrij overleg tot stand gekomen, door het college niet was goedgekeurd. Het bedrijfstakgewijze overleg, zo verklaarde het bestuur, blijkt bij de overheid te worden genegeerd. India heeft sluiting van de Portugese legatie in Delhi geëist, zo is in het Indiase parlement medegedeeld. De aardappeloogst in de gehele Oos tenrijkse provincie Burgenland wordt ernstig bedreigd door coloradokevers. Meer dan negentig procent van de aardappelvelden zijn door de kevers aangetast. De 17 landen aangesloten bij de Inter nationale Walvisvaart Commissie hebben Zaterdag te Moskou besloten tot vermin dering van het aantal walvissen, dat in de Zuidelijke IJszee gevangen mag wor den, Het doel van deze maatregel is een verdere achteruitgang van de walvisstand te voorkomen. De conferentie van afgevaardigden van de betrokken landen nam deze beslissing, nadat zij kennis genomen had van weten schappelijke rapporten, waarin ernstige vrees voor vermindering van de walvis stand werd uitgedrukt, aangezien de re productie geen gelijke tred houdt met de vangsten. De commissie, die haar zevende jaar lijkse bijeenkomst thans te Moskou houdt besloot, tot vermindering van het toege stane maximum aantal van 15.500 blauwe walviseenheden, dat in het vangstjaar 1954/55 in de Zuidelijke IJszee mocht wor den gevangen. Voor het komende seizoen, I walvisvaart te openen, opdat de stand van beginnende December 1955, r.a'. het maxi- de walvissen in deze gebieden kan vor- muni aantal gesteld worden op 15.000 een- den bestudeerd. heden en voor het daarop volgende sei zoen weer op 500 eenheden minder. Een blauwe walvis-eenheid wordt ge meten aan de hoeveelheid verkregen traan en komt overeen met één blauwe wal vis, twee vin-walvissen of 2',4 bult-wal- vlssen- Het voorstel tot vermindering van het maximum aantal werd door verschillende afgevaardigden bestreden. De betrokken regeringen hebben echter het recht binnen 90 dagen een afwijzend standpunt kenbaar te maken en de wijziging van het gestelde maximum zal niet bindend zijn voor die regeringen, die zich er niet mee kunnen verenigen. Een andere wijziging van de bestaande overeenkomst, welke te Moekou is aan genomen. maar waartegen de regeringen eveneens bezwaren kunnen indienen be treft verschuiving van de openingsdatum van het seizoen en wel van 1 tot 21 Fe bruari. Voort is beslaten, bepaalde tot nu toe gesloten gebieden In de Pacific voor de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1